wordpress themes.

Бацура Федір Степанович

Портрет Ф.С.Бацури (27.01.15 р.)

 
 

Федір Степанович Бацура

(05.05.1913  –  31.03.1982 рр.)

Знаменитий подільський педагог-новатор, учитель біології Вільховецької середньої школи Новоушицького району, в якій він працював у 1947 – 1975 роках. Розпочав учительську працю на Вінниччині в 1930 році, маючи 17 років та 7 класів освіти, жагу до знань про природу і любов до обраної професії.
В 1952 році секції юннатівського гуртка Федора Степановича відвідували 450 учнів Вільховецької СШ, а десятки педагогів з різних куточків СРСР приїжджали в школу вивчати його досвід, про що свідчила на своїх сторінках тогочасна періодична педагогічна преса.
Ф.С.Бацура – науковий кореспондент Науково-дослідного інституту педагогіки УРСР і автор науково-педагогічних праць, Заслужений вчитель школи Української РСР, кавалер ордена Леніна, освітянської медалі імені А.С.Макаренка, золотих медалей Всесоюзної ВДНГ та ряду інших високих державних і галузевих відзнак СРСР, делегат Всеукраїнського та Всесоюзного з’їздів учителів і зльотів юннатів, ентузіаст дослідницько-експериментальної роботи школярів і лідер юннатівського руху на Хмельниччині, в Україні та Радянському Союзі у 50 – 70-х роках.
Його ім’я – яскрава сторінка вітчизняної педагогіки і юннатівського руху. Портрет знаменитого педагога-новатора Федора Степановича Бацури в ті роки прикрашав хол центрального корпусу Республіканської станції юних натуралістів Української РСР.
Ексклюзивну педагогічну модель навчання і виховання неповнолітніх на уроках біології та в гуртках юннатів у звичайній сільській школі Наддністрянщини, створену Федором Степановичем у післявоєнні роки, пробували наслідувати багато колег, які працювали поряд з ним, педагогів рідного подільського краю і далеко-далеко за його межами, але серед них не знайшлось таких, котрі змогли б перевершити або повторити педагогічний подвиг рядового й безпартійного сільського Учителя, якого друга світова війна позбавила можливості отримати дипломи про вищу освіту і науковий ступінь за написану дисертацію.
В ознаменування 100-річчя від дня народження Ф.С.Бацури, в 2013 році його ім’я присвоєно Вільховецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів, зусиллями Хмельницького ОЕНЦУМ відновлено і розміщено у віртуальній бібліотеці юннатів України його монографію «Метод бесіди як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках ботаніки» та виготовлено змістовний інформаційно-біографічний фотоальбом про його науково-педагогічну діяльність, примірники якого зберігаються в бібліотеках Хмельницького ОІППО, ОЕНЦУМ і Національного ЕНЦУМ, а електронний варіант також розміщено у віртуальній бібліотеці юннатів України.
Сьогодні славне ім’я, ідеї і здобутки творчої новаторської педагогічної праці Федора Степановича Бацури добре відомі в усій Україні, а в столиці держави його великий оновлений портрет знову на чільному місці прикрашає приміщення центрального корпусу Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

Див. за посиланнями:

Бацура Федір Степанович – педагог-новатор, ентузіаст юннатівського руху в Україні та СРСР у 50 – 70-х роках ХХ ст. (сайт Національного ЕНЦУМ)

Ф.С. Бацура. Метод бесіди як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках ботаніки /наукове видання/. – Київ: Радянська школа, 1964 – 65 с.

Бацура Федір Степанович /інформаційно-біографічний фотоальбом/.

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії

_______________________________________________________________________________