wordpress themes.

Новини юннатівського життя

 



.

 2024 рік 

____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

.

.

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

.

День працівників сільського господарства в Україні щорічно відзначають у третю неділю листопада. Це професійне свято – визнання важливості й висока оцінка нашою державою важкої хліборобської праці на благо України та демонстрація в цей День її вдячності трудолюбивим аграріям і їх мозолястим селянським рукам, які вирощують Хліб та знають справжню ціну українського хліба, аграрної продукції і власної праці.

А скільки поколінь юннатів минулих десятиліть пройшли відповідне навчання у профільних гуртках і поповнили ряди хліборобів Хмельниччини!

Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, вітаючи сьогодні аграріїв зі святом, наголосив, що не зважаючи на воєнні дії в Україні, вони сіють та збирають, і з кожним зібраним зерням дають силу країні боротись за свою волю та свободу, за право жити та процвітати, бо ж їх праця безперервна, як саме життя, важлива і благородна, адже з маленького хлібного зернятка починається потужність і сила українського села та нашої держави.

Словами щирої вдячності маємо згадувати представників усіх поколінь аграріїв, ветеранів та сучасних ентузіастів сільськогосподарського виробництва у рідному краї, хто за будь-яких суспільних чи природніх умов власною наполегливою працею вирощував хліб, розвивав галузі рослинництва й тваринництва та їх переробки, адже саме такі люди сьогодні забезпечують заможність і добробут держави й усе необхідне для нашого столу, наше ситне й спокійне життя.

Щиро дякуючи усім українським аграріям за їх самовіддану хліборобську працю, любов до рідної землі, селянську мудрість, стійкість і витримку в умовах кровопролитної війни з агресивними російськими окупантами, щиро зичимо кожному хліборобу, щоб усі їхні трудові зусилля завжди ставали результативними, умови праці – зручними й безпечними, технології і техніка – надійною й високопродуктивною, врожаї – рясними й прибутковими, а сім’ї – жили в щасливому родинному затишку, мирі, злагоді й достатку.

Хай над урожайними ланами України і головами українців завжди небо буде мирним, а літні дні – теплі й сонячні, з життєдайними дощами і високими урожаями!

.

_____________________________________________________________________________

.

Напередодні Дня працівників сільського господарства України юннати СЮН комунальної установи «Центр позашкільної освіти» Дунаєвецької міської ради Кам’янець-Подільського району завершили свою участь у проекті «Мій врожайний рік» і поділилися на сторінці у Фейсбуці результатами своєї навчальної праці в закритому ґрунті. Далі світлини та слова їх розповіді:

Ось і настав час підсумувати нашу роботу в теплиці у рамках проєкту «Мій врожайний рік»!

Протягом сезону ми змогли досягти значних результатів у вирощуванні рослин, здобули важливий досвід роботи із закритим ґрунтом та відкрили нові можливості для навчання й досліджень. Плоди нашої праці стали яскравим прикладом того, що спільна праця та наполегливість приносять чудові результати.

Вирощений у теплиці врожай став справжнім подарунком для дітей, які насолоджувались свіжими, смачними і корисними плодами. Це не тільки сприяло забезпеченню здобувачів освіти якісними та вітамінними продуктами, але й слугувало гарним прикладом результатів їх праці, виконаної у рамках освітнього проєкту.

Спільна дитяча навчальна праця в теплиці дала можливість отримати екологічно чисті овочі, навчила дітей важливості дбайливого ставлення до природи і власної праці.

Теплиця наразі підготовлена юннатами до нового сезону: виконано необхідні роботи з очищення, удобрення та підготовки ґрунту.

Навесні ми знову зможемо продовжити дослідження й досягти нових висот, спираючись на цьогорічний досвід і успіхи.

Теплиця стала не тільки джерелом свіжих овочів, але й практичною базою для навчання, де діти місцевої громади можуть вивчати основи сільського господарства, екології та відповідального ставлення до природи. 

Щиро дякуємо проєкту «Мій врожайний рік» за теплицю! Ваша підтримка допомогла нашому закладу зробити великий крок вперед у навчанні та розвитку екологічної свідомості наших вихованців.

                       За матеріалами сторінки Фейсбуку юннатів СЮН комунальної установи «Центр позашкільної освіти» Дунаєвецької міської ради.

.

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

.

.

____________________________________________________________________________

.

15 листопада – Всесвітній день рециклінгу або Всесвітній день вторинної переробки – день, покликаний привернути увагу до важливості переробки відходів і збереження природних ресурсів.

Цей День нагадує кожному з нас про те, що наші щоденні дії мають важливе значення: сортування відходів, зменшення використання одноразового пластику, свідоме споживання та правильна утилізація відходів кожним із нас можуть суттєво вплинути на стан довкілля всієї планети.

Мета Дня рециклінгу або Всесвітнього дня вторинної переробки – підвищити обізнаність людей про значення рециклінгу, навчити нас бачити цінність у речах, які здаються вже непотрібними, і зменшити навантаження на навколишнє середовище.

Щороку збільшується кількість виробничих та побутових відходів, що потрапляють на сміттєзвалища, забруднюють океани, річки, ґрунти, шкодять дикій природі й життю людей. Наприклад, з переробленого пластику можна виготовити нові товари – від пляшок до одягу, а папір, який ми сортуємо та здаємо на переробку, може бути використаний повторно, що зменшує потребу у вирубці лісів.

 Екологи всього світу закликають кожного з нас зробити власний рішучий крок до екологічної відповідальності: сортувати відходи вдома, використовувати багаторазові сумки замість пластикових, обирати еко-дружні продукти, підтримувати місцеві програми збору та переробки вторинної сировини. Адже кожен з нас має можливість зробити свій внесок у майбутнє, яке буде чистішим, зеленішим і безпечнішим для наступних поколінь.

Більш детально про те, як долучатись до справи і правильно це робити, можна довідатися в авторських тематичних розробках √  Буклет Олени Філюк Еколого-просвітницький проєкт юннатів “Що ви знаєте про сміття?”. – Шепетівський МЦЕНТУМ, 2022 р. і «Врятуй планету – сортуй сміття!». Авторська розробка інтегрованого кейс-заняття гуртка юннатів О.В.Філюк. – Шепетівський МЦЕНТУМ, 2024. 54 с. іл. , та на сайті шепетівських юннатів за посиланням: https://zhentum.wixsite.com/my-site/post/%D0%B2%D1%80%D1%8F%D1%82%D1%83%D0%B9-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D1%83-%D1%81%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%83%D0%B9-%D1%81%D0%BC%D1%96%D1%82%D1%82%D1%8F .

Переробка або рециклінг – це не лише про відходи, це про ресурси, енергію, здоров’я і наше спільне майбутнє.

Долучаймось до змін, що починаються з маленьких кроків, і робімо цю справу разом!

.

____________________________________________________________________________

.

Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку, який кожного року відзначається світовою спільнотою 10 листопада,  нагадує кожному з нас про важливість ролі науки для існування й розвитку сучасного суспільства з його економічними та суспільними проблемами, збереження здоров’я і життя людей завдяки створенню науковцями і використанню лікувальними закладами різноманітних інноваційних медичних технологій.

У сучасному нестабільному й постійно кризовому світі, де наукові знання та науковий пошук є основою для розв’язання глобальних проблем – від кліматичної кризи, зумовленої необачною господарською діяльністю людей, до наукового пошуку нових ліків та ефективних методів лікування пацієнтів, важливо підвищувати обізнаність і довіру до науки та тісно співпрацювати з науковцями, які забезпечують розвиток галузі.

У 2024 році ЮНЕСКО визначило тему святкування Всесвітнього дня науки в ім’я миру та розвитку «Чому наука має значення: залучення розуму та розширення можливостей майбутнього».

Святкування цього Дня має за мету пов’язування науки з суспільством, щоб громадськість була більш змістовно поінформована й краще обізнана про нові досягнення в галузі науки, яка змінює їхнє життя на краще.

Це в свою чергу підкреслює важливість ролі й наших вітчизняних вчених у розширенні свідомості й світогляду кожного з нас і нашого глибшого розуміння самих себе та нашої дивовижної крихкої планети з її занапащеним довкіллям, яку ми називаємо домом, і ще й наших взаємодій у тому, щоб і наше українське суспільство стало більш стійким в умовах викликів глобалізації.

У Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку світова спільнота особливу увагу приділяє ідеї миру й подолання міжнародних конфліктів, що призводять до військової агресії та окупації територій в мирних країнах, як це сьогодні відбувається в Україні. Адже наука, орієнтована на забезпечення добробуту і здоров’я людей у кожній країні, може слугувати потужним інструментом, діяльність якого спрямовується на досягнення глобальної стабільності та сталого суспільно-політичного, соціально-економічного і культурного розвитку всього людства в умовах мирного взаємоіснування усіх його суспільних формацій. 

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

.

.

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

.

.

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

.

.

30 жовтня учні та юннати гуртка «Біологія рослин» Місько Ангеліна й Кшевінська Оксана, що діє на базі Іванковецького ліцею і є опорним в Хмельницькому районі, взяли участь у конференції Хмельницької міської ради «Проблеми поверхневих вод, заходи щодо їх покращення та збереження», організованої міським управлінням з питань екології і контролю за благоустроєм спільно з кафедрою екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету.

         Юні іванковецькі природознавці й природоохоронці рідного краю презентували учасникам заходу результати своєї екологічної експедиції басейном річки Південний Буг, матеріали якої здобули І місце в обласному заочному конкурсі «Збережемо річку Південний Буг» і були відзначені Дипломом його організаторів, а місцеві органи влади отримали від юних дослідників обґрунтовані рекомендації та пропозиції щодо покращення охорони та відтворення екосистеми в басейні річки. Ось їх перелік:

          1. Систематично проводити меліоративні роботи для забезпечення нормальних умов існування живих організмів у річці: боротьба з надмірною водною рослинністю, надмірними муловими відкладеннями, насадження лісів для поліпшення навколишньої території річки, залуження схилів і берегів, будівництво та планове обслуговування відстійників, здійснення біологічної меліорації річки (вселення рослиноїдних риб білого амура, білого товстолоба).

         2. Відслідковувати ефективність розмноження риб при їх штучному вселенні.

         3. Вести спостереження, чи всі річкові та напівпровідні риби пристосовуються до гідро-метереологічних умов та освоюють відповідні нерестові субстрати.

         4. Контролювати стан аерації – рівень розчиненого кисню у воді  не менше 5,0мг/л, особливо в період зміни погоди, у спекотні дні.

         5. Для хімічної аерації вносити у водойми хімічні реагенти (перекис водню, марганцевокислий калій чи натрій, надсірчанокислий амоній).

         6. Застосовувати найпростіші аератори для механічної аерації річки: вертушки, драбинки, столики-аертори, барабани, дощувальні установки.

         7. Запобігати рясному розвитку щільних заростей повітряно-водних рослин на мілководдях (очерет, рогіз).

         8. Стимулювати розвиток в прибережному мілководді помірних заростей м’якої водної рослинності і чагарників.

         9.  Запобігати великим добовим коливанням рівня води з амплітудою до 0,7-1 м.

         10. Охороняти та забезпечувати безперешкодний прохід на нерестовища плідників риб.

         11. Встановлювати різні типи нерестовищ, риф.

         12. Здійснювати систематичні експлуатаційні роботи з догляду за рифами, оцінювати їх технічний та функціональний стан.

         13. Контролювати стан нерестового субстрату. 

         14. Систематично контролювати та підтримувати рН-середовище на оптимальному рівні 6,5-8,5.

         15. Застосовувати біологічні методи боротьби з погіршенням гідрохімічного режиму водойм.

         Адже Південний Буг на території Хмельниччини відіграє важливу роль не лише в мальовничій природі подільського краю, а ще й своєю водою забезпечує місцевому населенню господарські потреби, розвиток рибництва і відпочинку.

         Відзначення Дня Південного Бугу 22 травня щорічно привертає увагу громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування та спонукає їх до розуміння значення водних об’єктів для життя й існування людства та необхідності вжиття заходів для їх збереження і відтворення, про що й дбають вихованці юннатівського гуртка, який працює в ліцеї під керівництвом творчого педагога-натураліста, учителя біології Людмили Анатоліївни Кшевінської.

         У рамках проведення екологічної декади юннатами й учнями  Іванковецького ліцею проведено експедицію по річці,  підготовлено відеозвіт обстеження, описано і охарактеризовано видовий склад флори та фауни річки на території села Олешин. Також вони виявили місця засмічення річки, організували акцію з очищення берегів річки від побутового сміття та розробили пропозиції до органів місцевої влади щодо покращення екосистеми рідного краю. Усю діяльність регулярно висвітлювали в соцмережах – Фейсбук, на інтернет-сторінці ліцею та вайбер чатах.

         Вся ця інформація від іванковецьких захисників природи прозвучала під час конференції і була уважно сприйнята та гідно оцінена її учасниками.

         Завдячуючи заступнику начальника управління, начальнику відділу екології управління з питань екології та контролю за благоустроєм ХМР Інні Василівній Куцкій, яка опікується юними природолюбами регіону, окрім участі в змістовній конференції, вихованці гуртка юннатів побували ще й на цікавій і змістовній навчально-пізнавальній екскурсії на виробничих об’єктах у спільному українсько-німецькому підприємстві «2 К», яке спеціалізується на виробництві безфосфатних миючих засобів.

         Сподіваємося, що успішна участь іванковецьких ліцеїстів у цій конференції стане їм стимулом до продовження ними активної еколого-натуралістичної роботи та гідної зустрічі їх колективом у наступному році 100-річчя юннатівського руху в Україні.

.

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

.

Відповідно до Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської та студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021-2025 роки, щорічно в жовтні проводиться обласна дитяча науково-практична конференція для тих юннатів та учнів Хмельниччини, які виконують дитячі науково-дослідницькі роботи в галузі сільського і лісового господарства, біології й екології під керівництвом учителів, керівників гуртків, науковців, лісівників та інших фахівців народного господарства.

Цього року педагогами Хмельницького ОЦКТЕВУМ спільно з кращими педагогами-натуралістами закладів освіти області конференція проведена 30 жовтня в режимі он-лайн. Участь у конференції взяли 24 юні природодослідники, які презентували свої індивідуальні науково-дослідницькі експериментальні роботи.

У засіданні круглого столу наукових консультантів за участю педагогів – керівників дитячих творчих робіт було обговорено представлені юннатами роботи, відбувся обмін досвідом їх виконання та надання юним дослідникам кваліфікованих зауважень, порад і консультацій.

Відповідно до рейтингу презентованих робіт, за високий рівень виконання дослідницько-натуралістичної роботи та змістовність презентації досягнутих результатів Дипломами Хмельницького ОЦКТЕВУМ нагороджено:

– Ілля ЄСІПОВ, вихованець гуртка «Юні лісівники» Пліщинської гімназії з дошкільним підрозділом (керівник – Зведенюк М.А., вчитель хімії, вчитель-методист). Тема роботи: «Лісівничо-екологічні особливості та якісні характеристики дуба звичайного, сформованого в басейні річки Прип’ять».

– Діана РУМ’ЯНЦЕВА, учениця 9 класу гімназії «Гармонія» Нетішинської міської ради (керівник – Васільчук В.Г, учитель географії, Заслужений працівник освіти України). Тема роботи: «Дослідження самозалісених земельних ділянок засобами ГІС і ДЗЗ на прикладі Нетішинської МТГ».

– Мирослава ЛУК’ЯНОВА, вихованка гуртка «Лісознавство з основами лісівництва» ЗПО «Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді» Нетішинської міської ради (керівники: Шаправський С.А., директор, Біла А.М., керівник гуртка ЗПО). Тема роботи: «Біоекологічні особливості розмноження та діяльності рудих лісових мурах на землях ДЛФ Нетішинського лісництва як ентомофагів».

– Олена СИДУН, вихованка гуртка «Біологія людини» ХОЦКТЕВУМ на базі Отроківського ліцею Новоушицької селищної ради (керівник – Грицаюк В.С., вчитель біології та хімії). Тема роботи: «Штучне розведення та технологія вирощування виноградного равлика в умовах Новоушиччини».

– Марія ГОРДЕЄВА, вихованка гуртка «Основи кінології» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник Беляєва О.М, керівник – гуртка ЦЕНТУМ). Тема роботи: «Дослідження психофізичних особливостей формування у собак адаптаційних реакцій на подразники».

– Валерія КОЗОВА, учениця 10 класу Комунального закладу загальної середньої освіти «Ліцей №11 Хмельницької міської ради» (керівник – Тихонюк Н.С., вчитель вищої категорії, вчитель-методист). Тема роботи: «Вивчення впливу важких металів методом біоіндикації».

– Соломія ШПАКОВИЧ, учениця 11-Л класу Нетішинського академічного ліцею (керівник – Лукашук О.І., вчитель біології). Тема роботи: «Дослідження прибережно-водної рослинності як біоіндикатора екологічного стану русла річки Горинь».

– Ксенія СНІГУР, учениця 9 класу Славутської гімназії «Успіх» (керівник – Прокопчук Н.А., вчитель біології). Тема роботи: «Використання будиночків для комах та комах-ентомофагів як біологічного методу боротьби зі шкідниками культурних рослин».

– Софія ГРЕБЕНЮК, учениця 9 класу Чаньківської гімназії (керівник – Іванов А.В., вчитель біології). Тема роботи: «Екологічні умови існування та стан популяцій отруйних рослин села Чаньків та його околиць».

– Наталія ТУНІЦЬКА, учениця 8 класу Славутської гімназії «Успіх» (керівник – Прокопчук Г.Д., вчитель хімії). Тема роботи: «Дослідження властивостей біопластиків».

– Іван ЯЦКОВ, учень 11 класу КЗЗСО «Ліцей №9 Хмельницької міської ради» (керівник – Паращук Н.А., учитель біології). Тема роботи: «Екологічні особливості поширення омели білої в міських урбосистемах».

– Вікторія ЯНЮК, учениця 9 класу Ліцею №11 Хмельницької міської ради (керівник – Бакалюк Н.М., вчитель хімії). Тема роботи: «Рослини-біоіндикатори».

Вітаємо юннатів з цікавими дослідженнями і успішними результатами їх презентації та захисту під час обласної дитячої еколого-натуралістичної конференції !

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

.

СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА! СЛАВА НАЦІЇ!

.

Висловлюючись «Слава Україні!», багато хто з нас не знає витоків, не розуміє змісту й повного значення цього популярного загальноукраїнського вітального вислову у взаєминах українців, а відтепер і з представниками інших націй. Адже сьогодні це вже не лише чисто українське національне вітання, бо на нього захоплено відгукуються й вітаються з українцями представники цивілізованих держав і мільйони людей по всій планеті.

Слава – богиня воєнної перемоги та мисливської удачі у віруваннях давнього слов’янського населення – предків українського народу. Слава – одне з найголовніших і найдревніших божеств у наддніпрянських українців. З її зображенням на щитах вони йшли у бій за свою рідну землю й волю.

Див. про цю тему також на сторінці у Вікіпедії за посиланням:  https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%96!

За припущеннями деяких учених, від імені богині Слави походить назва самих слов’ян, у яких ще з давніх християнських часів було поширене вітання – Слава Богу! та Слава Ісусу Христу! з відгуком – Навіки Слава! На жаль, за роки вторгнень ворожих орд і окупацій українських земель завойовниками, особливо московськими, було зумисно й цілеспрямовано знищено численні старожитності та писемні свідчення про минуле українського народу, його вірування, звичаї, традиції, взаємини з іншими народами. А все інше, що мало цінність і дивом уціліло, вилучили й вивезли за межі України у свої «спецхрани», де закрили доступ до них українцям.

В давнину наші пращури ішли у бій, вигукуючи «Слава!», – звертаючись в такий спосіб до богині Слави за допомогою та військовою удачею в бою.

Такий вислів на честь Богині й Батьківщини зазвучав і з уст воїнів УНР, які стали до бою з російськими білогвардійськими та більшовицькими окупантами і героїчно захищали від них свою молоду державу й рідну землю.

Національно-визвольні змагання ОУН та УПА проти свавілля польських, німецьких і російських окупантів СССР в міжвоєнні й післявоєнні роки ХХ століття теж мали цей вислів своїм бойовим кличем. Своє національне вітання всі ті національно свідомі українці, які зі зброєю в руках боролись за свободу і незалежність України від окупантів, а потім намагалися виживати у жахливих радянських концтаборах Ґулаґу, зберігали й передавали його наступним поколінням, аж допоки воно не стало повноголосим і вже багатомільйонним гаслом усієї нашої нації у незалежній від московітів Українській державі.

Тому й ми, коли вживаємо у нашому спілкуванні вислів «Слава Україні!», – бажаємо Україні перемоги над ворогом у бою, а «Героям Слава!» – перемоги живим героям і «Слава Нації!» – перемоги української нації у протистоянні з ворогом, боротьбі за свободу й незалежність.

Наш народ – християни різних релігійних конфесій. Навіть тоді, коли ми з різних причин висловлюємося «Слава Богу!» – ми бажаємо Богу Всевишньому перемоги у його вічному протистоянні з пітьмою та злом, а також Божого захисту й благословення тим людям, з якими вітаємося.

Сьогодні проголошення українцями гасла «Слава Україні!» та «Героям Слава!» – не якесь голослівне публічне чи фанатичне прославляння й возвеличення ними своєї України, як однієї із держав на планеті та політичній карті світу. Відтепер його також проголошують перед своїми великими національними аудиторіями тисячі політичних, військових і культурних діячів інших держав світу, висловлюючи своє захоплення українськими воїнами й шанобливе ставлення до волелюбного Українського народу за його незламність у кривавій боротьбі з російськими окупантами, що вчергове намагаються силою великої кількості зброї та жертв, звірствами, жорстокістю й насиллям завоювати і поневолити Україну.

В умовах агресивної загарбницької війни путінської росії проти України цей вислів, що став нашим гаслом, сьогодні ще й наш загальнонаціональний бойовий, воєнний клич до національного єднання українців та захисту нашої Батьківщини зусиллями воїнів ЗСУ й усього українського народу – СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА! СЛАВА НАЦІЇ! Цей могутній клич тепер звучить із мільйонів уст всього великого народу України, що переповнений презирством і ненавистю до озвірілих окупантів із московських боліт, тайги, тундри й злиднів і тюремних камер та сповнений відчайдушною козацькою мужністю й силою, успадкованою від багатьох поколінь предків наших родин.

 Відомості та фото з відкритих і загальнодоступних джерел Інтернету.

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

.

23-24 жовтня 2024 року на базі Волинського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді відбувся популярний в нашій країні щорічний юннатівський захід – Всеукраїнський зліт учнівських лісництв закладів загальної середньої і позашкільної освіти.

Дводенні конкурсні змагання, до участі в яких долучилися команди юних лісівників з 18 регіонів України, відбувалися в форматі он-лайн.  

Юннатів Хмельниччини під час заходу представляла команда учнівського лісництва Струзького ліцею «Вартові лісу» у складі юних лісівників Володимира Міняйлука, Діани Шмигельської та Ярослава Козачука під керівництвом вчительки біології та хімії, незмінного керівника їхнього учнівського лісництва Лариси Федорівни Слободянюк.

Дитячий колектив юних лісівників ліцею набуває знань, навичок і умінь лісогосподарської праці завдяки постійному піклуванню й професійному наставництву лісничого Струзького лісництва Миколи Мазурця та помічника лісничого Віктора Волощука. А результати цього процесу їх вихованці успішно продемонстрували на національному рівні, продемонструвавши столичному журі свої рівні знань, вмінь вести дослідницьку роботу в галузі лісівництва й природоохоронної справи та аргументовано захищати отримані результати досліджень.

Відповідно до підсумків конкурсних змагань, команда струзьких юних лісівників гідно представила юннатівську Хмельниччину, здобувши ІІ призове місце Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої і позашкільної освіти.

Такий результат ще раз переконливо засвідчив те, що цей напрямок роботи з дітьми шкільного віку залишається актуальним, а діяльність таких учнівських лісництв має служити прикладом для інших і кожному з них варто намагатися досягти тих висот, які свого часу здобували юні лісівники Пліщинського зразкового учнівського лісництва під керівництвом відомого в Україні й за її межами педагога-натураліста Миколи Андрійовича Зведенюка. (Мережа учнівських лісництв Хмельницької області /станом на 01 січня 2022 року/ ).

Вітаємо юннатів рідного краю, їхніх педагогів і лісівників-наставників з непересічним успіхом юних господарів лісів Наддністрянщини – вихованців учнівського лісництва Струзького ліцею Новоушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району і зичимо їм усім нових успішних здобутків на юннатівській ниві навчання та праці!

Молодці!  Дякуємо! Пишаємося!
 

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Під час процесу раннього тестування нової нейромережі OpenAI o1 на різні ризики, творці цього дива інноваційної технології сучасності несподівано для себе виявили цікавий момент її поведінки – нова модель ШІ самостійно й без команди чи дозволу оператора змінювала свою поведінку залежно від того, перебувала вона під наглядом чи ставала безконтрольною. Простіше й доступніше кажучи, цій o1 пообіцяли, що її випустять у реліз, якщо вона дотримуватиметься інструкцій розробників. І вона вдавала, що відповідає усім тим критеріям, що були запрограмовані їй у інструкціях.

Але як тільки OpenAI o1 повідомляли, що тепер вона розгорнута в реальному світі, то модель вже переставала чітко дотримуватися інструкцій, тому що випуск її у реліз означав те, що контроль над нею ослаб і відтепер ШІ може почати діяти відповідно до своїх цілей. Однак поведінка цієї моделі показала те, що вона починає діяти за своїми, прихованими до певного моменту цілями, які операторам невідомі, і надалі події можуть відбуватися з невідомими для людей наслідками. Також можливостями ШІ можуть беззастережно скористатися й різноманітні кіберзлочинці, яких сьогодні є чимало і боротися з їх кіберсхемами надзвичайно складно.

Варто врахувати, зважаючи на стрімкості розвитку сучасних технологій, що модель штучного інтелекту – OpenAI o1 перевершує її попередницю GPT-4o, поки-що всього-на-всього, лише у шість разів за своїми інтелектуальними можливостями. Однак зростаючі потенціали і можливості нейромережі ШІ й роботизації виробництва і побуту, за певних умов та обставин, зумовлених навмисними чи випадковими діями людей, можуть призвести до того, що дії ШІ можуть стати й безконтрольними і необмеженими у своєму самостійному розвитку, а тоді ще й у несподіваних діяннях.

От і спливає в пам’яті захоплююча і одночасно моторошна історія кіношного шварценеггерівського Термінатора з його непересічними «подвигами»…

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

МОЗ України нагадує, що Американською психіатричною асоціацією (АРА) у «Діагностичному і статистичному керівництві по психічних розладах» (DSM-5), оновленому у травні 2013 року, патологічні азартні ігри було визнано залежністю.

Таке рішення АРА обґрунтовувала результатами численних досліджень в області психології, нейробіології та генетики, які показали, що азартні ігри і наркоманія є суттєво подібнішими, ніж передбачалося раніше, за природою патологічної та проблемної залежності.

На сьогоднішній день дослідження демонструють, що патологічні гравці й споживачі наркотичних речовин поділяють схожу генетичну схильність до імпульсивності та прагненні до винагороди. Так само, як залежні від психоактивних речовин потребують сильніших доз, патологічні гравці потребують щоразу більш ризикованих дій. Так само, як споживачі наркотичних речовин відчувають симптоми відміни, коли їх позбавляють хімічної речовини, так само і азартні гравці, страждають від позбавлення гострих відчуттів виграшу, яких вони очікують отримати.

Пристрасть до ігор було офіційно визнано Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) психічним розладом, а таке поняття як «ігровий розлад» включено до 11-го видання нормативного документа «Міжнародна статистична класифікація хвороб» (МКХ; 6С51; ICD11) та віднесено до розділу 06 «Розлади психіки, поведінки або розвитку нервової системи »[5].

Критерії. Розлад, пов’язаний з азартними іграми, характеризується моделлю постійної або періодичної поведінки в азартних іграх, яка може бути он-лайн (тобто через Інтернет) або оф-лайн, що проявляється:

1. порушенням контролю над азартними іграми (наприклад, початок, частота, інтенсивність, тривалість, припинення, контекст);

2. підвищення пріоритету азартних ігор такою мірою, що азартні ігри отримують перевагу над іншими життєвими інтересами та повсякденною діяльністю;

3. продовження або ескалація азартних ігор, незважаючи на настання негативних наслідків.

Модель поведінки має достатній ступінь серйозності, що призводить до значного погіршення в особистому, родинному житті, а також у соціальній, освітній, професійній або інших важливих сферах функціонування. Характер поведінки при нездоровому захопленні азартними іграми може бути безперервним або епізодичним та повторюваним.

Лудоманія, як ігрова залежність і розлад психічного здоров’я від азартних ігор, зазвичай проявляється протягом не менше 12 місяців (термін для призначення діагнозу), хоча необхідна тривалість може бути скорочена, якщо усіх діагностичних вимог дотримано, а симптоми вже є серйозними.

DSM-5, що вважається золотим стандартом Американської психіатричної асоціації з психічного здоров’я, створеним експертами у сфері психічного здоров’я для діагностики ігрової залежності використовує 11 критеріїв ознак залежності, 4 з яких є визначальними, та розрізняє три ступені важкості ігрової залежності (легка, помірна і важка), а також розрізняє епізодичну і стійку ігрову залежність, що може перейти у 2 види стадії ремісії – ранньої та стійкої, які відповідно потребують психіатричної допомоги – лікування патологічної та проблемної ігрової залежності.

Більш детально про самодіагностику з її інструментами, фактори ризику, що пов’язані з розладом психічного здоров’я особи, її віком, статтю, сім’єю й друзями, ліками й лікуванням, характерними особливостями особистості, а також про ускладнення, превентивні заходи, лікування і корегування стану, що включає терапію й ліки, які призначає лікар-психіатр, групи самодопомоги та загальнодоступні джерела корисних інтернет-ресурсів з потрібною інформацією див. за гіперпосиланням: Інформація щодо ігрової залежності (лудоманії), її проявів та наслідків, методик лікування – Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (gc.gov.ua) та у рубриці  Ігрова залежність – Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (gc.gov.ua) офіційного сайту  Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (gc.gov.ua).

Також інформація МОЗ України щодо контактів закладів, які надають допомогу особам з ігровою залежністю, та особливостей функціонування Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів і/або участь в азартних іграх, доступна за посиланням: https://www.gc.gov.ua/ua/Ihrova-zalezhnist-.html.

Сподіваємось, що інформаційні матеріали нашого сайту щодо небезпеки азартних ігор, загроз ігрової залежності ( Лудоманії ), способів попередження та лікування цієї залежності будуть корисними для загалу, дітей шкільного віку і молоді та, особливо, особам з ігровою залежністю.

___________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

.

Всесвітній день хліба відзначали 16 жовтня гуртківці та педагоги-натуралісти ПНВО Кам’янець-Подільської міської ради (директор Наталія Миколаївна Ілаш). Це визначне свято у них було покликане нагадати кожному його учаснику про значення хліба у повсякденному житті кожної людини та про важливість пекарської справи, яка поєднує в собі мистецтво й працьовитість, необхідні для існування людства.

В контексті заходів святкування та співпраці закладів директор ПНВО Н.М.Ілаш побувала на тематичній виставці «Історія хліба в Україні», куди була запрошена дирекцією Кам’янець-Подільського фахового коледжу харчової промисловості й де була нагороджена Подякою за плідну співпрацю ПНВО з коледжем, взаєморозуміння, всебічну підтримку педагогів у реалізації завдань професійної підготовки фахівців та з нагоди Дня працівників харчової промисловості.

З нагоди святкування Всесвітнього дня хліба керівниками гуртків ПНВО Н.М.Ілаш, О.А.Богомоловою, О.М.Трояновською та Т.М.Юр’євою було проведено низку цікавих тематичних заходів для гуртківців закладу.

Відбувся майстер-клас під назвою «Хліб – усьому голова», де учасники дізналися більше про традиції випікання хліба, ознайомилися з різними видами хлібобулочних виробів та їх значенням у культурі, взяли участь у вікторині присвяченій історії українського хліба, його символіці та ролі в різних культурах місцевого населення, народних традиціях і обрядах.

Завершився День захоплюючою екскурсією до Музею хліба, що знаходиться у еколого-натуралістичному відділі ПНВО, де гості позашкільного закладу побачили унікальні експонати та дізналися більше про історію хлібопекарства в Україні й на Поділлі. Адже їх Музей Хліба, що створювався колективом педагогів-натуралістів міської станції юннатів на чолі з відомою ентузіасткою юннатівського руху Людмилою Іванівною Ткач ще в далеких 80-х роках минулого століття, багато років поспіль був одним із найкращих в Україні та активно використовувався у юннатівській роботі з школярами для трудового й патріотичного виховання, екологічній освіті і вихованні та формуванні екологічної культури підростаючого покоління Кам’янеччини.

Сьогодні цей важливий для кам’янчан і всього нашого краю навчальний об’єкт закладу старанно збережений, доглянутий, поповнений новими експонатами і постійно продовжує розвиватися й активно використовується колективом педагогів ПНВО для забезпечення потреб навчального процесу в дитячих творчих об’єднаннях та закладах освіти міста й місцевої громади.

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ХЛІБА У

ЮННАТІВ ДУНАЄВЕЧЧИНИ

З нагоди Всесвітнього дня хліба 16 жовтня Музей хліба «Від зернини – до хлібини» дунаєвецьких юних натуралістів КУ ДМР «Центр позашкільної освіти» (директор Марта Василівна Чекман) приймав у своїх затишних і ошатних пенатах гостей – місцевих здобувачів освіти з Дунаєвецького ліцею №3.

Під час екскурсії діти ознайомлювалися з музейними експозиціями юннатів, дізнавалися багато нового й цікавого про традиції випікання українського хліба в нашому рідному подільському краї та інших регіонах України, його роль у давніх народних традиціях, обрядах, селянському господарстві, побуті, харчуванні, в історії та культурі українського народу.

Окрім цього, учні ліцею №3 також відвідали юннатівський Музей природи рідного краю, де ознайомилися з багатством водно-болотних угідь, флори, фауни і біорізноманітністю місцевої природної спадщини, природозаповідними територіями, їх збереженням та охороною.

Навчальна екскурсія ліцеїстів до юннатів стала не лише цікавою та пізнавальною, а ще й залишила приємні враження, розширила світогляд і знання юних дунаївчан про наш рідний подільський край та його минуле, культурний і природний спадок.

    За матеріалами сайту і сторінки Фейсбуку КУ ДМР «Центр позашкільної освіти».

____________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Департамент кіберполіції Національної поліції України уже повідомляв, що аферисти поширюють в мережах Інтернету фейкові інформації про різноманітні соціальні виплати, створюючи сторінки-клони державних організацій, керівництва держави, представників ООН, Червоного Хреста, благодійних фондів, банків тощо. Для реалізації цього кіберзлочину шахраї здебільшого використовують так званий фішинг (більш детально про цей вид шахрайства див. за посиланням: https://www.microsoft.com/uk-ua/security/business/security-101/what-is-phishing ).

Кібершахраї пропонують громадянам ввести персональні дані та номер власної банківської картки нібито для зарахування їм грошей соціальних або якихось інших виплат. Однак відомості, необачно введені на таких ресурсах, автоматично стають відомі зловмисникам. Отримавши дані банківських карток довірливих громадян, вони швидко й безперешкодно привласнюють гроші з їхніх рахунків.

Відповідно до закликів і рекомендацій Кіберполіції, громадянам варто бути більш пильними та обачнішими щодо цього виду кібершахрайства, щоб не потрапляти у пастки зловмисників, безповоротно не втрачати свої кошти і не залишатися ошуканими:

– отримувати й використовувати інформацію, особливо з приводу фінансових виплат, лише з офіційних джерел;

– не переходити за сумнівними гіперпосиланнями;

– не повідомляти конфіденційну інформацію, зокрема дані банківських карток, стороннім особам;

– у разі підозри шахрайських дій щодо вас – негайно повідомляти правоохоронним органам.

Також кіберполіція звертає увагу громадян на те, що офіційні сторінки державних органів, благодійних організацій, банківських структур у месенджерах та соціальних інтернет-мережах мають бути верифікованими (містити позначку  ✔).

Не менш важливим для захисту своїх банківських рахунків, акаунтів та персональних даних є раціональне використання громадянами сервісних паролів, що значно обмежує і ускладнює зловмисникам доступ до чужих фінансів та електронних гаджетів і ресурсів.

__________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

«УКРАЇНА ДЛЯ КОЖНОЇ ДИТИНИ»: ДІЗНАЙТЕСЯ, ЯК МОЖНА ПРИЙНЯТИ ДИТИНУ В РОДИНУ ДЛЯ СІМЕЙНОГО ВИХОВАННЯ

Сьогодні в Україні, населення якої живе в умовах війни з російськими окупантами і несе її важкий тягар із непоправними втратами, тисячі українських дітей зростають без сім’ї та позбавлені батьківського піклування, але для кожної дитини сім’я – це можливість зростати в любові й безпеці, відчувати турботу, долати труднощі разом із сім’єю. Сімейні форми виховання, усиновлення і послуга патронату можуть дати таким дітям стабільне майбутнє, а родинам – радість від турботи про інших. 

На онлайн-платформі dity.gov.ua («Україна для кожної дитини»), яка функціонує в демонстраційному режимі, ви зможете дізнатися все про сімейні форми виховання, усиновлення і послугу патронату. Онлайн-платформа підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу та за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Її зміст є виключною відповідальністю власника платформи і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Цей ресурс створений в нашій країні, щоб підтримати тих, хто хоче запропонувати дитині свою родину, адже там вони можуть знайти покрокові інструкції, поради фахівців і необхідну підтримку на кожному етапі. 

Дізнавайтеся, як прийняти дитину в родину, на dity.gov.ua і ви зможете обрати той шлях, який підходить саме вам:

Усиновлення або «народження серцем» -прийняття дитини в сім’ю на правах рідної. Усиновлювачі мають такі ж самі права та обовʼязки щодо дитини, як і батьки.

Опіка/піклування: переважно для родичів, але й для тих, хто пройшов спеціальне навчання. Ви стаєте законним представником/представницею дитини та відповідаєте за її життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток. При цьому держава надає вам фінансову підтримку на утримання дитини.

Прийомна сімя: це родина або людина, яка прийняла на виховання до 5 дітей. Тут діти отримують тепло, підтримку і мають можливість зростати та розвиватися в безпеці й любові. Держава виділяє кошти на утримання дітей.

Великі прийомні сім’ї (ДБСТ): беруть на виховання та спільне проживання не менше, ніж пʼять дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Держава виплачує грошове забезпечення батькам-вихователям, а також соціальну допомогу на кожну дитину. 

Патронат: тимчасовий догляд і реабілітація в сім’ї патронатного вихователя, що допомагає дитині відчувати родинне тепло, поки батьки долають труднощі. Держава оплачує роботу патронатного вихователя та виділяє кошти на утримання дитини.

Кампанія «Україна для кожної дитини» здійснюється за підтримки Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Міністерства соціальної політики України, Європейського Союзу та Представництва Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні. Її зміст не обов’язково відображає позицію ЄС і ЮНІСЕФ.

___________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Вітаємо працівників освіти зі святом!

___________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

КОМАНДА ЮНИХ АГРАРІЇВ ЛЕТАВСЬКОГО ЛІЦЕЮ УСПІШНО ПРЕЗЕНТУВАЛИ ЮННАТІВ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ НА ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ ЗЛЬОТІ УВБ

Нещодавно завершився фінальний етап та підведення підсумків Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад і трудових аграрних об’єднань, на якому юннатів та учнів Хмельниччини представляла команда УВБ у складі вихованців юннатівського гуртка «Садівництво» і учнів з Летавського ліцею, що на Чемеровеччині.

Участь у Зльоті, який у зв’язку з воєнним станом проводився з 24 по 26 вересня 2024 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Вінницькою обласною станцією юних натуралістів в місті Вінниця у режимі он-лайн, приймали команди кращих учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти з 16 областей України. В дистанційному режимі відбувся онлайн-захист ними науково-дослідницьких робіт у секціях «Овочівництво», «Рослинництво» і «Садівництво», де юні аграрії представляли журі результати своїх наукових досліджень у вигляді цікавих доповідей, презентацій та постерів.

На виставці «Щедрість рідної землі» в експозиціях від областей були представлені натуральні зразки сортів сільськогосподарських культур, вирощених трудовими об’єднаннями здобувачів освіти на учнівських НДЗД,  дослідних полях УВБ, у шкільних садках, об’єктах захищеного ґрунту, а також звітні матеріали у вигляді банерів, стендів, відеороликів, колекцій, альбомів, щоденників дослідницької роботи, інформацій, фотографій та звітів. Доповнювали виставку вироби з пшениці, жита, інших зернових культур у вигляді снопів, дідухів, композицій.

 Команду кращої УВБ Хмельниччини представляли Бойко Вікторія, Іваськова Богдана, Шкеул Вероніка, учениці 6 класу та вихованки гуртка «Садівництво» Хмельницького ОЦКТЕВУМ на базі Летавського ліцею Чемеровецької селищної ради Кам’янець-Подільського району.

Командну роботу юних летавських аграріїв презентувала Вероніка Шкеул з дослідницькою роботою «Сортовивчення сортів яблуні в умовах села Летава Кам’янець-Подільського району». Під час презентації вона показала ґрунтовні знання і практичні навички, набуті у процесі роботи за обраною темою дослідження під керівництвом свого наукового керівника, вчителя біології Оксани Василівни Нагурної, і здобула ІІІ місце в конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт у секції «Садівництво».

Відповідно до підсумків конкурсного журі, Вероніка Шкеул визнана в числі переможців ІІ (фінального) етапу Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти і нагороджена Грамотою його організаторів.

Також Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за ІІІ місце нагороджено команду УВБ  Летавського ліцею Чемеровецької селищної ради за результатами її участі у фінальному етапі Зльоту.

 Вітаємо команду УВБ і її керівника Оксану Василівну Нагурну, учнівський та педагогічний колектив Летавського ліцею, юннатів і школярів Хмельниччини з їх новим успішним здобутком на всеукраїнському рівні та зичимо їм нових успіхів у навчанні і здобуванні нових знань, дослідництві та сільськогосподарській праці на УНДЗД і нових яскравих звершень та трудових перемог на юннатівській ниві.

                   Юлія ПЕТРАШ, завідувач агробіологічним відділом Хмельницького ОЦКТЕВУМ.

____________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

4 жовтня Організація Об’єднаних Націй визначила, як Міжнародний день захисту тварин (World Animal Day), спрямований на привернення уваги людства до прав тварин та їх добробуту, зважаючи на те, що щодня тварини опиняються на межі зникнення.

В Україні цей день почали відзначати з 2000 року, а в 2006 році ВРУ був прийнятий «Закон про захист тварин від жорстокого поводження», який захищає право всіх тварин на життя. У Міжнародний день захисту тварин в нашій країні проводяться інформаційні заходи та акції, які мають привертати увагу громадськості до проблеми вимирання тварин від дій людини.

Під час війни проти російських окупантів цей день особливо важливий, адже наші менші брати теж потерпають від бойових дій. Беззахисні тварини в українських зоопарках і в дикій природі країни дуже страждають від бойових дій. Їхні природні місця проживання знищуються в ході боїв, забруднюються боєприпасами і хімічною зброєю, заповідні зони під окупацією не можуть обслуговуватися належним чином, а зоопарки знаходяться під ворожими обстрілами.

День захисту тварин – це нагода або привід нагадати людям про їхню відповідальність, підвищити свідомість нашого суспільства щодо необхідності захисту тварин.

Давайте не будемо забувати про те, що ми одна велика сім’я українців на нашій рідній землі і на маленькій планеті, а роблячи добру справу, допомагаючи братам нашим меншим і захищаючи їх, ми заодно допомагаємо ще й самі собі.

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

ЗАХИСНИКІВ І ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ ВШАНОВУВАЛИ ЛІЦЕЇСТИ ТА ЮННАТИ ВІЛЬХОВЕЦЬКОГО ЛІЦЕЮ ІМЕНІ ФЕДОРА СТЕПАНОВИЧА БАЦУРИ

З нагоди Дня захисників і захисниць України у Вільховецькому ліцеї імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури ліцеїсти і юннати та їх педагоги вшановували захисників України на національно-патріотичному заході – цікавому і повчальному уроці шани нашим героїчним воїнам  «Вклоняємось доземно українському воїну».

         Захід було приурочено святу Покрови Пресвятої Богородиці, українському козацтву і світлій пам’яті полеглих за рідний край воїнів-випускників їх рідної школи, що віднедавна стала ліцеєм, – Євгенія Висльовського, Костянтина Паршенко, Сергія Нагорняка,  Руслана Крайчака,  Валерія Гординського. Вшанували словами вдячності, жалю й співчуття родини полеглих воїнів, їхніх матерів і тих, хто виростив полеглих героїв. Від їх імені висловлювалися про виховання своїх відважних синів Людмила Стерненко (Висльовська) і Любов Гординська.

          Працелюбство, наполегливість, сумління, виховання в дітей почуття патріотизму – завжди були основою роботи педпрацівників цього закладу освіти, традиції та звичаї у колективі якого сягають у далеке минуле, зберігаються нині і примножуються добрими справами вчителів і учнів, на чому наголошували директор ліцею Ігор Шевченко та його заступник Тамара Білоус. Адже Вільховець – козацьке село, в якому в середині ХVІІ століття під командуванням отамана Гречки базувалася полкова козацька сотня вірного соратника гетьмана Богдана Хмельницького – знаменитого могилівського полковника, а згодом наказного гетьмана Євстафія Гоголя.

         В цей день учасники заходу в ліцеї, який з честю носить ім’я знаменитого українського педагога-натураліста, не лише наголошували, що свобода кожного з нас має своє ім’я й обличчя, а ще й віддавали данину поваги воїнам, які героїчно її захищають від ворога і кожного дня боронять наше небо, наші міста і наші родини, приймаючи на себе ворожі удари російських окупантів, щоб ми могли жити під мирним небом.  Вони прийшли у школу вчотирьох – нещодавні випускники, а нині молоді люди, які пройшли горнило війни – Сергій Войтенко, Костянтин Янцеловський, Богдан Бандуляк, Віктор Климко і в кожного з них своя історія боїв за Батьківщину, про яку вони згадують небагатослівно, стиха й епізодично.

         Цікавою, змістовною та доволі насиченою і повчальною для присутніх була розповідь та настанови з уст благочинного Новоушицького округу, настоятеля Свято-Покровської  парафії Православної Церкви України – Івана Богдановича Кріля. Його слова істини й християнського сумління доповнили своїми розповідями й подарунками ліцею, запрошені на урок випускники школи з понад півстолітніми датами випусків, ветерани праці Олександр Янцаловський, Заслужений винахідник та Заслужений діяч естрадного мистецтва України, Броніслав Мельник, ветеран державної служби та Василь Климчук, ветеран педагогічної праці. А Олександр Йосифович подарував учасникам заходу зі свого пісенного альбому одну із своїх промовистих естрадних пісень на національно-патріотичну тематику ( https://www.facebook.com/share/v/A8nctPihUR7i7Kmf/?mibextid=K35XfP ).  

         День українського козацтва з його героїчною й славною історією, який святкуємо у поєднанні з Днем захисників і захисниць України та Покрови Пресвятої Богородиці, нині став одним із символів української мужності, витримки та незламної віри в перемогу ЗСУ і Українського народу.

         Кожен крок, кожна дія українських воїнів – внесок у наше майбутнє, який зараз неможливо ні оцінити, ні переоцінити. Ми всі щиросердечно дякуємо захисникам нашої неньки-України не тільки за те, що її й кожного з нас вони самовіддано захищають, а ще й за те, що надихають нас усіх бути сильнішими, вірити в нашу Українську Перемогу, вірити в себе, не поступатися і не здаватися труднощам непримиренної боротьби з агресивними російськими окупантами за нашу свободу та незалежність.

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

День захисників та захисниць України – це не просто святкова дата календаря, адже в цей день, ми не лише згадуємо, що наша свобода має своє ім’я й обличчя, а ще й віддаємо данину поваги воїнам, які героїчно її захищають від ворога.

Цей день у нашій країні став символом української мужності, витримки та незламної віри в перемогу ЗСУ і Українського народу. День тих, хто кожного дня боронить наше небо, наші міста і наші родини, приймаючи на себе ворожі удари російських окупантів, щоб ми могли жити під мирним небом.

Кожен крок, кожна дія українських воїнів – це внесок у наше майбутнє. Сьогодні ми дякуємо вам – захисникам України не тільки за те, що ви її захищаєте, а й за те, що надихаєте нас бути сильнішими, вірити в нашу українську перемогу і не здаватися.

Дорогі Захисники та Захисниці! Ваш героїзм, відвага та самопожертва є прикладом незламності та сили духу для кожного з нас. Завдяки вам ми маємо змогу жити під мирним небом, будувати майбутнє для наших дітей та з надією дивитися вперед. Хай ваша сила і рішучість ведуть до перемоги, а в серцях завжди палає вогонь віри і надії. Міцного вам здоров’я та незламності. Ви – справжні герої нашого часу.

         Щиро дякуємо усім захисникам та захисницям України, які захищають нас від російської агресії й окупації, обороняють і оберігають кордони нашої країни, низько схиляємо голови у жалобі за тими, хто віддав своє життя за нашу Україну. Низький уклін всім тим героям, хто захищав і продовжує захищати цілісність і суверенітет нашої Української Держави.

Слава Україні! Героям слава! Слава нації і смерть ворогам!

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

МАНДРУЮЧИ ЕКОСТЕЖКОЮ НПП

«МАЛЕ ПОЛІССЯ» ПІЗНАЄМО ТА

ВИВЧАЄМО ПРИРОДУ РІДНОГО КРАЮ

Напередодні Дня позашкілля України працівники Національного природного парку «Мале Полісся» здійснили пізнавальну подорож до «Перлини Славутчини» для учнів 9 класу Славутського ліцею Хмельницької обласної ради.

Мандрівка екологічною стежкою надала ліцеїстам-дев’ятикласникам чудову нагоду познайомитися з унікальною природною красою нашого поліського краю, відвідавши 12 пізнавальних зупинок, на  кожній з яких вони відкрили для себе таємниці місцевої флори і фауни.

Зацікавлено прогулюючись екологічною стежкою НПП та знайомлячись з її мешканцями, діти отримали важливі знання про рослинний світ, який потребує обережного ставлення. Вони дізналися ще й про те, які рослини можуть бути небезпечними, і чому дуже важливо вміти розрізняти гриби їстівні від отруйних.

Крім того, юні знавці та майбутні захисники природи рідного краю мали можливість спостерігати за місцевими мешканцями річок і водойм, зокрема за бобрами, що залишили свої промовисті сліди на берегах.

Така навчально-виховна подорож природоохоронними об’єктами «Перлини Славутчини» не лише дозволила школярам поглибити свої знання про природу, але й заклала важливі цінності щодо охорони довкілля, які залишаться з ними на все життя.

Працівники НПП «Мале Полісся» спільно з місцевими педагогами проводять наполегливу екопросвітницьку роботу з дітьми і учнівською молоддю закладів освіти регіону, спрямовану на екологічну освіту, виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління.

Олена Зотова, методист ХОЦКТЕВУМ, за матеріалами НПП «Мале Полісся».

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________


ЕКОСИСТЕМА З НАДОЛУЖЕННЯ ОСВІТНІХ ВТРАТ ВІДТЕПЕР ДОСТУПНА ВСІМ УКРАЇНСЬКИМ УЧНЯМ 9-11 КЛАСІВ

Сьогодні близько 2 мільйонів українських дітей не мають повноцінного доступу до офлайн-освіти, а існуюча дистанційна форма навчання спричиняє освітні втрати. Це демонструє дослідження PISA-2022, яке, по суті, дає зріз рівня знань учнів під час дистанційного навчання. За цими результатами освітні втрати в українських дітей сягають 1,5-2 роки. 

Наразі в Україні вже запрацювала Екосистема для надолуження освітніх втрат:   https://www.aitest.in.ua/, яка дозволяє українським школярам масово застосовувати Штучний Інтелект, інтерактивні кейсові уроки та «Убер-Школу» для подолання прогалин  у знаннях.

Детальніше про нові можливості, які відкриває Екосистема для українських учнів, див. тут: https://www.youtube.com/watch?v=aAf-32vXhV8

Суть «перевернутого класу» полягає в тому, що учні самостійно опрацьовують матеріал, а вчителі допомагають їм, виконуючи роль ментора, а не транслятора знань. Цей принцип навчання широко застосовується освітянами у США та країнах ЄС.

Як працює Екосистема для надолуження освітніх втрат?

Відеоінструкцію тестування для надолуження освітніх втрат див. тут:
https://youtu.be/DZALsUKvhb0?si=WnbB6R79hbof2jVD.

Екосистема наразі застосовується у 16 Цифрових освітніх центрах (Digital Learning Centres / DLC), які працюють у Херсонській, Миколаївській і Одеській областях, та реалізуються в межах спільного проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і Асоціації інноваційної та цифрової освіти за підтримки Глобального партнерства заради освіти (GPE) й Міністерства освіти і науки України.

Екосистема з надолуження освітніх втрат безкоштовна та вже доступна всім українським учням 9-11 класів, які проживають на території України, а також тих, які вимушено знаходяться за кордоном.

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

ШЕПЕТІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР

ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНОЇ ТВОРЧОСТІ

УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ ПРОВІВ ЗАХОДИ,

ПРИУРОЧЕНІ ДО МІЖНАРОДНОГО

ДНЯ МИРУ

У сучасному світі, сповненому різноманітними й непримиренними суперечностями між державами і протиріччями у середовищі їх населення, МИР – найбільша цінність та мрія усіх мирних людей.

З нагоди Міжнародного дня Миру педагоги-натуралісти   Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (директор – Тетяна Манійчук) провели на базі закладу з вихованцями юннатівських гуртків тематичні бесіди й майстер-класи, під час яких діти дізнавалися про життєву важливість та необхідність мирного співіснування людей, захисту рідної землі від агресивних посягань завойовників і окупантів на мирне життя дорослих та дітей, необхідність збереження миру в усьому світі задля кращого життя всіх людей планети Земля.

Адже життя кожної нашої людини – найвища суспільна цінність всієї України!

Під керівництвом своїх педагогів юні натуралісти виготовили паперові макети птахів миру – голубів та сердечка, як символ їх особистого побажання воїнам Збройних сил України переможного завершення війни проти агресивних російських окупантів, настання миру і процвітання рідній українській землі та щирої надії на краще життя українського народу.

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

ФІШИНГ І ФЕЙКОВІ АКАУНТИ ІНТЕРНЕТ-

ШАХРАЇВ ТА ЯК ВІД НИХ УБЕЗПЕЧИТИСЯ

Й ЗАХИСТИТИ СЕБЕ РЕКОМЕНДУЄ

КІБЕРПОЛІЦІЯ УКРАЇНИ

Сьогоднішні нтернет-шахраї стають дедалі хитрішими і маскують свої кібератаки під офіційні сайти й акаунти, створюючи небезпеки користувачам інформаційних мереж Інтернету.

         Окрім цього, необачно виставляючи різноманітні персональні дані про себе в мережі, ми самі надаємо можливості шахраям отримувати доступ до нашої особистої інформації та маніпулювати нею на власний розсуд, створюючи нам неочікувані “сюрпризи”, неприємності й проблеми. Все ж таки краще бути уважнішим, обережним і обачним та убезпечитися від шахраїв, аніж несподівано для себе втрапити в дуже неприємну фінансову або іншу халепу, а потім шукати порятунку й захисту в кіберполіцейських.

         Щоб завбачливо уникати таких та ряду інших шахрайських пасток в мережі Інтернет, Департамент кіберполіції Національної поліції України радить перевіряти джерела інформації та користуватися двофакторною автентифікацією.

       Більш детально про фішинги і фейкові акаунти інтернет-шахраїв та проблемну ситуацію, що із-за цього склалася і з якою наполегливо бореться українська кіберполіція, див. на її офіційному сайті за посиланням:

https://cyberpolice.gov.ua/news/fishyng-ta-fejkovi-akaunty-yak-zaxystyty-sebe-vid-internet-shaxrayiv-7424/ .

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Щиро вітаємо лісівників Хмельниччини

та усіх, хто пов’язав свій життєвий шлях

з лісовим господарством України, з

професійним святом –

Днем працівника лісу!  

Щорічно, у третю неділю вересня в нашій країні відзначається День працівника лісу – день вшановування працівників лісового господарства, лісової та деревообробної промисловості. Лісове господарство відіграє ключову роль у збереженні природних ресурсів, захисті довкілля та забезпеченні сталого розвитку України.

Шановні працівники та ветерани лісового господарства, керівники учнівських лісництв!

Ви є ті люди, хто з чистими думками приходить до лісу і плекає його, саме з Ваших лав багато колег пішли на фронт і мужньо стали на захист Батьківщини від російських окупантів. Вашу допомогу воїнам ЗСУ на лініях оборони важко переоцінити.

Ви – люди сумлінні й працьовиті, щедрі й мудрі, які власною працею зберігають, примножують, дбайливо і раціонально використовують безцінне лісове багатство нашої України.

Завдяки Вашій турботі в закладах освіти нашого краю діють учнівські лісництва, про кожне з яких Ви постійно дбаєте, забезпечуєте навчальними кабінетами, обладнанням, тематичною літературою, форменим одягом, а юним лісівникам допомагаєте освоювати ази лісової справи та обирати і здобувати професію. Див. Мережа учнівських лісництв Хмельницької області /станом на 01 січня 2022 року/.

Щиро зичимо Вам усім здоров’я, удачі, достатку, мудрості й терпіння, успіхів у праці та віри в прекрасне мирне майбутнє нашої непереможної України.

Хай у Ваших оселях завжди буде затишок, мир і злагода, у серцях – доброта і любов, а у справах – натхнення, здобутки і впевненість у завтрашньому дні! 

__________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ:

ВАЖЛИВІСТЬ ВЧАСНОЇ ДОПОМОГИ ДЛЯ

ЗБЕРЕЖЕННЯ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ

Щорічно, у другу суботу вересня відзначається Всесвітній день першої допомоги.

Цей день покликаний нагадати кожному з нас про важливість знань з надання першої допомоги, адже часто саме від нашої вчасної реакції залежить життя людини. Особливо це актуально для нас нині, адже живемо в умовах воєнного стану і щодня й щоночі нам загрожують ворожі ракетні обстріли та бомбардування БПЛА.

Надання першої допомоги – це не просто набір базових дій, це акт турботи та відповідальності.

Уявіть ситуацію, коли хтось у вашій присутності раптово непритомніє, отримає травму чи потрапить в аварію. Як ви діятимете?

Більшість людей можуть відчувати страх або нерішучість, але знання з надання першої допомоги допоможуть зосередитися на тому, що дійсно важливо: врятувати життя.

Основні кроки надання першої допомоги:

1. Оцінка ситуації та безпека – переконайтесь, що вам і постраждалому нічого не загрожує.

2. Огляд постраждалого – перевірте, чи дихає людина, чи у неї є серцебиття.

3. Серцево-легенева реанімація (СЛР) – якщо постраждалий не дихає або у нього немає пульсу, негайно починайте СЛР.

4. Зупинка кровотечі – у разі сильної кровотечі використовуйте тиск або джгут.

5. Виклик швидкої допомоги – навіть якщо вам вдалося надати першу допомогу, завжди викликайте медиків.

Для більш детальних інструкцій з надання першої допомоги ви можете переглянути наступні відео:

 – Як надавати першу допомогу при зупинці серця ( https://youtu.be/COxYo2n3mnQ?si=jXy-FCR25BLEYo6o )

– Як зупинити кровотечу ( https://youtu.be/mP36u8n0_cw?si=RCJszqHUxg3HlBSU )

– Правила використання джгута ( https://youtu.be/NFPONCrDzVw?si=x524-EWFxl71BHa9)

Важливо пам’ятати, що кожен з нас може стати рятівником людини, яка невідкладно потребує першої допомоги.

Оволодіти навичками першої допомоги – це інвестиція у безпеку оточуючих та свою власну. 

_____________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

ЕПІГРАФ ДО НОВОГО 2024-2025 НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

(інформаційно-методичні матеріали Національного ЕНЦУМ МОН України щодо занурення дітей в позашкілля) в скарбничку керівника гуртка

https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/09/%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%be%d0%b4.-%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b5%d1%80%d1%96%d0%b0%d0%bb-%d0%95%d0%bf%d1%96%d0%b3%d1%80%d0%b0%d1%84-%d0%b4%d0%be-%d0%bd%d0%b0%d0%b2%d1%87%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%be%d0%b3%d0%be-%d1%80%d0%be%d0%ba%d1%83.pdfhttps://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2024/09/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F-%D0%95%D0%BF%D1%96%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84-%D0%B4%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83-1.pdf

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Навчальні програми з позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму Національного ЕНЦУМ: еколого-біологічний профіль, агробіологічний профіль.

ДЕТАЛЬНІШЕ НАВЧАЛЬНІ ПРОГРАМИ ЗА ПОСИЛАННЯМ: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/%D0%97%D0%B1%D1%96%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-2024.pdf

Див. рубрику програм гуртків (Збірники) на сайті НЕНЦ:

https://nenc.gov.ua/?page_id=834

Літературу електронної бібліотеки юннатів Хмельниччини можна знайти й скачувати, чи відкрити і читати на сторінці цього сайту за посиланням: https://hoencum.km.ua/?page_id=5, або використовуючи її окремі ілюстровані гіперпосилання обраних книг на сайті Національного ЕНЦУМ за посиланням: https://nenc.gov.ua/?p=7438

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

ЮННАТКА ХМЕЛЬНИЧЧИНИ АДА ГОРДОВА СВЯТКУЄ СВІЙ СЛАВНИЙ ЮВІЛЕЙ.

МНОГАЯ ЛІТА ЗИЧИМО ВАМ, НАША ШАНОВНА АДО МИКИТІВНА!

Свій 85-літній ювілей відзначила відома людина Хмельниччини – Ада Микитівна Гордова, в дитячі шкільні роки – знаменита подільська юннатка Ада Кислоока, в молоді й зрілі роки – відомий аграрій нашого краю, а нині – представниця обласної ради ветеранів.

Привітати ювілярку зібрались у Культурно-мистецькому центрі “Ветеран” міста Хмельницького члени її родини та усі ті, хто з нею був поряд багато років у професійній діяльності і громадській роботі та разом з нею реалізовували різні громадські ініціативи, хто завдячує їй наставництвом, підтримкою, допомогою, залученням у різні сфери життя й професійним зростанням.

Завітали сюди представники влади, різних установ і організацій, аби відзначити багаторічну співпрацю з Адою Микитівною на ниві культури й освіти, патріотичного виховання дітей і молоді, гідного вшанування ветеранів нашого краю, дякувати їй за участь у підготовці тематичних видань.

Нелегке життя випало на її долю. Виросла в багатодітній сільській родині на Городоччині.

В шкільні роки Ада була активною юннаткою і брала участь в різноманітних юннатівських заходах, в т.ч. опанувала трактор і успішно представляла юних натуралістів рідного краю на змаганнях юних трактористів.

За результатами персональної участі у ВДНГ СРСР українська юннатка Ада Кислоока була відзначена медаллю Виставки і відповідним Свідоцтвом, що на той час цінувалося надзвичайно. Таке ж саме Свідоцтво і медаль отримав і гурток хмельницьких юннатів обласного центру (див. фото).

Після закінчення школи і вибору професії їй згодився досвід, набутий у юннатівському гуртку, – обрала й успішно закінчила сільськогосподарський інститут, де і опанувала не зовсім жіночий фах інженера-механіка, працювала заступником директора сільгосптехніки, впроваджувала нові методи господарювання й вела активну громадську діяльність.

Своєю сумлінною працею Ада Микитівна здобула повагу і авторитет, а сягнувши межі пенсійного віку не склала рук на заслуженому відпочинку й з 1997 року сповна віддалася громадській роботі та наданню всебічної підтримки й допомоги освітянам краю у вихованні підростаючого покоління.

Вітаючи ювілярку словами й піснями, присутні відзначали її ініціативність та активність у гуртуванні жінок різних національностей, допомозі діячам культури у відкритті Центру товариства Реріха, непересічні організаторські здібності та особисті якості, волонтерство в наш важкий воєнний час.

Вітаємо Вас, шановна Адо Микитівна, з Вашим ювілейним Днем народження та щиро зичимо Вам многая-многая літа під мирним небом процвітаючої незалежної України і побільше приємних подій у Вашому житті!!!

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

ПЕДАГОГИ-НАТУРАЛІСТИ ШЕПЕТІВСЬКОГО МЦЕНТУМ ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ

ЛІТНЄ ОЗДОРОВЛЕННЯ, ВІДПОЧИНОК І ДОЗВІЛЛЯ ДЛЯ МІСЦЕВИХ ДІТЕЙ

Яскраво, гамірно, емоційно, пізнавально та змістовно пройшли перші літні дні в Шепетівському міському центрі еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, до якого направили вихованців своїх перших літніх змін оздоровлення й відпочинку дітей міські оздоровчі табори, створені місцевою владою на базі закладів загальної середньої освіти.


За декілька днів профільний позашкільний заклад юних натуралістів організовано відвідали понад 300 вихованців пришкільних таборів міста, які мандрували об’єктами навчальної екологічної стежки дендропарку «Шепетівський», знайомилися з рослинністю на дослідних ділянках і навчальними кабінетами, зоною для відпочинку, дозвілля та навчання юннатів на свіжому повітрі.
Діти із задоволенням спілкувалися з пухнастими мешканцями куточків живої природи, спостерігали за барвистими папужками й акваріумними рибками, гуртом розважались і оздоровлювались на «доріжці здоров’я», з цікавістю дізнавалися від юннатів-екскурсоводів та їх педагогів нове про побут і звичаї жителів Малого Полісся в давні часи та історію свого рідного краю – Шепетівщини, насолоджувались п’янкими пахощами лікарських трав, смакували юннатівські фіточаї й захоплювались виступом юних кінологів, гуртки яких багато років поспіль працюють на базі закладу за авторською програмою!
Педагоги та вихованці Шепетівського МЦЕНТУМ радіють тому, що зуміли подарувати позитивні враження й емоції для сотень своїх юних гостей із дитячих оздоровчих таборів!
А літо вже триває і не зважаючи на загрози обстрілів міста російськими окупантами, педагоги-натуралісти закладу продовжують сумлінно працювати і разом зі своїми юннатами готуються приймати впродовж літніх канікул наступні групи дітей оздоровчих змін дитячих таборів міста.

   

Олена Філюк, заступник директора Шепетівського МЦЕНТУМ.

___________________________________________________________________________

ВІЛЬХОВЕЦЬКІ ЮННАТИ ПОВЕРНУЛИСЬ ДОДОМУ ЗІ ЗЛЬОТУ

В СТОЛИЦІ УКРАЇНИ З ДВОМА ПРИЗОВИМИ МІСЦЯМИ

Завершився Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців, який відбувався в Національному ЕНЦУМ в рамках літньої оздоровчої кампанії.

В Зльоті приймала участь команда юних натуралістів від Хмельницької області у складі Давида Петраша, вихованця гуртка «Природа рідного краю» ХОЦКТЕВУМ, учня 5 класу Хмельницької СЗОШ І-ІІІ ст. № 29 та трьох вільховецьких юннатів – Михайла Ковальчука і Максима Григораша, вихованців гуртка «Садівництво» ХОЦКТЕВУМ на базі школи (кер. гуртка Олена Смаровоз), учнів 10 класу Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Федора Степановича Бацури Новоушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району та Вікторії Копичинської, вихованки цього ж гуртка й учениці 7 класу цієї ж школи.

У Всеукраїнському оздоровчому таборі «ЮННАТ», під час учнівської науково-практичної конференції Зльоту, його учасники презентували свої науково-дослідницькі роботи та захищали їх результати, отримуючи відповідні оцінки столичного журі на конкурсній основі. Найуспішнішим був Ковальчук Михайло, який за здобуті треті місця у двох номінаціях отримав Диплом і Грамоту організаторів заходу.

Відповідно до рішення журі члени команди були відзначені дипломами Зльоту, а її керівник – отримала відповідний Сертифікат про пройдене фахове навчання.

Юлія Петраш, керівник гуртків ХОЦКТЕВУМ.


__________________________________________________________________________________________________

«Перлина Славутчини» НПП «Мале Полісся» – база для екологічної освіти і виховання підростаючого покоління

   Сьогодні, 6 червня 2024 року, працівники Національного природного парку «Мале Полісся», як завше, запросили учнів 8-В класу Славутської гімназії «Успіх», в якій своє учнівське лісництво «Хуха», здійснити захоплюючу подорож вздовж берегів гідрологічного заказника місцевого значення «Голубе озеро» НПП «Мале Полісся», що із задоволення підтримали гімназисти і їх педагоги, адже місцеві освітяни постійно й цілеспрямовано співпрацюють з природоохоронцями Парку.

   Ця незабутня для них мандрівка включала 12 зупинок екологічної стежки, кожна з яких відкривала цікавинки нашої дивовижної поліської природи:

– Ознайомлююча. Екскурсоводи рзпочали з розповіді про важливість заказника та його унікальні екосистеми.

– Розважальна. Діти насолоджувалися веселими іграми і конкурсами, що допомогли їм краще зрозуміти природу.

– Красиві та небезпечні. Розглянули рослини й тварин, які є прекрасними, але водночас і небезпечними для людини.

– Бобри – інженери водно-болотних екосистем. Дізналися про неймовірну роботу бобрів і їх вплив на довкілля.

– Вони потребують охорони. Згадали види, що знаходяться під загрозою і чому їх потрібно захищати.

– Лісова скарбниця. Учні гімназії відкрили для себе багатства місцевого лісу – від ягід до лікарських рослин.

– Основні лісоутворюючі дерева і кущі: Ознайомилися з видами дерев та кущів, що формують наші ліси.

– Голубі Озера. Дізнались про історію озера, його характерну особливість.

– Озерні мешканці. Побачили які види тварин присутні у цій місцині, а також мали можливість вживу спостерігати за деякими з них.

– Краса і користь болота. Дізналися про важливу роль боліт у природі та різноманітність флори і фауни яку плекають ці екосистеми.

– Гриби наших лісів. Ознайомилися з різноманіттям грибів, які ростуть у наших лісах. Учні дізналися про їстівні та отруйні гриби, їхні характеристики й значення у лісовій екосистемі.

– Біотехнічні споруди. Побачили конструкції, що допомагають зберігати і підтримувати екосистеми.

   Працівники Парку розповіли гімназистам про різні типи біотехнічних споруд та як вони сприяють збереженню довкілля, забезпечуючи стабільність природних процесів.

   Цей день у учасників екскурсії був наповнений цікавими знаннями, емоціями та натхненням! Вони брали активну участь у спілкуванні з екскурсоводами Парку, ставили їм безліч різноманітних запитань, отримували на них змістовні відповіді і виявляли непідробний інтерес до знань про довкілля та охорони навколишнього середовища.

   Гостинні господарі «Перлини Славутчини» НПП «Мале Полісся», що вже стала природоохоронцям і освітянам Славутчини базою для екологічної освіти і виховання підростаючого покоління місцевих закладів освіти, дякували юним гостям за їх активну участь у дискусіях, а також висловлювали свої сподівання, що ця природничо-краєзнавча подорож істотно розширить їх краєзнавчий світогляд, сприятиме формуванню в кожного з них екологічної культури, залишить у їхніх юних серцях любов до природи рідного поліського краю та бажання її берегти, примножувати й охороняти.

    

      

                        За матеріалами НПП «Мале Полісся».


«ВРЯТУЙ ПЛАНЕТУ  –  СОРТУЙ СМІТТЯ!»

   Напередодні Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, 4 червня 2024 року, відбулось засідання науково-методичної ради Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка, на якому була розглянута й схвалена до використання в освітньому процесі та рекомендована педпрацівникам закладів освіти для використання у гуртковій роботі з учнями і юннатами авторська методична розробка навчального кейс-заняття заступника директора, керівника гуртка юннатів Шепетівського МЦЕНТУМ Олени Володимирівни Філюк на тему «Врятуй планету – сортуй сміття!».

   Попередньо ця розробка з актуальною тематикою, що містить 54 ілюстрованих сторінки, також була схвалена педагогічними радами Шепетівського МЦЕНТУМ та Національного ЕНЦУМ МОН України 30 травня цього ж року (див. за гіперпосиланням:

«Врятуй планету – сортуй сміття!». Авторська розробка інтегрованого кейс-заняття гуртка юннатів О.В.Філюк. – Шепетівський МЦЕНТУМ, 2024. 54 с. іл. 

    Авторська методична розробка навчального заняття підготовлена у формі кейсу, де навчальний матеріал структурований в особливому форматі. Він складається з розгорток, які системно відображають розділи певних предметів, а також додаткову цікаву інформацію за їх межами. Зв’язки між навчальними дисциплінами і практиками легко встановлюються впровадженням перехресних «розгорток з предметів».

   Варто відмітити, що навчальний матеріал побудований автором у такий спосіб, що сприяє активному стимулюванню вихованців до самостійної творчої та пошукової діяльності, а безпосереднє залучення учасників заняття до аналізу етапів вирішення навчальних завдань передбачає системне використання ними різних способів практичних дій, інноваційних рішень щодо конкретного  практичного їх застосування. Її автор також передбачила постійну зайнятість і активність здобувачів освіти, забезпечила максимальні умови для контролю їх знань, умінь та навичок. Виклад матеріалу проводиться послідовно і на належному науково-методичному рівні.

   Методична розробка кейс-заняття Олени Володимирівни містить різноманітні традиційні й інноваційні форми, методи і методичні прийоми організації гурткової роботи (групові, індивідуальні, бесіда, мозковий штурм, ІКТ тощо), що відповідають віковим та індивідуальним особливостям здобувачів освіти і сприяють успішному досягненню педагогом мети заняття.

   Розробка має інноваційний характер, відповідає сучасним технологіям навчання, спрямована на формування ключових життєвих компетентностей, забезпечуватиме розвиток критичного мислення здобувачів позашкільної освіти, посилення їхньої уваги до проблеми сортування і утилізації відходів та раціонального використання сировини.

   Запропонована автором розробка повністю готова для проведення заняття в закладі позашкільної освіти або закладі загальної середньої освіти і може бути використана як у повному обсязі для проведення заняття чи виховного заходу, так і розділена на окремі частини. Її зміст також зручно використовувати під час проведення онлайн-занять, демонструючи слайди з екрану.

   Зважаючи на актуальність викладеного матеріалу, авторська методична розробка кейс-заняття О.В.Філюк проходила апробацію на базі МЕНЦУМ і  рекомендована колективом її науково-методичних рецензентів для керівників гуртків закладів позашкільної та загальної середньої освіти в якості як основного, так і довідково-дидактичного матеріалу.

   Сподіваємось, що ця змістовна творча праця шепетівського педагога-натураліста сприятиме досягненню педагогами змін в екосвідомості неповнолітніх і сортування сміття дуже скоро стане для них нормою життя, а також вона буде належно оцінена нашими колегами та використовуватиметься ними для потреб навчально-виховного процесу. 

                       Олена Зотова, методист ХОЦКТЕВУМ, за матеріалами Шепетівського МЦЕНТУМ.


АКЦІЯ «ГОЛОСИ ДІТЕЙ» УЧНІВ ТА

ЮННАТІВ МИХЛЯНСЬКОГО ЛІЦЕЮ

    4 червня Україна вшановує пам’ять своїх дітей, які загинули від рук російських окупантів внаслідок збройної агресії російської федерації на східних українських землях. Війна торкнулася життя кожного маленького українця – забрала мирне дитинство, позбавила захищеності, безпеки, домівок, а багатьох ще й батьків і сім’ї. 

   Цей День є особливо важливим для кожного з нас, хто щиро вірить в наші ЗСУ та нашу Українську Перемогу, адже немає таких слів, щоб ними можна було висловити всю тугу й скорботу, передати крик дитячої душі від тих страхіть і страждань, котрі довелося пережити й досі переживають безневинні українські діти в умовах війни зі знавіснілим ворогом. 

   В День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російських окупантів в Україні, ліцеїсти і юннати добре знаного в середовищі натуралістів Хмельниччини й нашої країни своїм учнівським лісництвом Михлянського ліцею (директор Михайло Лисюк), що на Ізяславщині, долучились до акції «Голоси дітей», котра стала символом скорботи та надії наших українських дітей. 

    Кожен символічний дзвіночок, виготовлений для Акції в цей символічний пам’ятний День дитячими руками михлянських ліцеїстів і юних природолюбів та природоохоронців, нагадує всім про те, що мир і спокій – найцінніші дари для кожного з нас, які ми маємо вберегти всі разом з вірою у Перемогу в наших серцях. 

              Олена Зотова, методист ХОЦКТЕВУМ, за матеріалами ФБ Михлянського ліцею.


ПРИРОДНИЧО-КРАЄЗНАВЧІ ЕКСКУРСІЇ

ДЛЯ УЧНІВ ТА ЮННАТІВ НА БАЗІ

ДЕНДРОПАРКУ «ЮННАТІВСЬКИЙ»

   Хмельницькі школярі залюбки відвідують свою Школу юннатів у мікрорайоні Гречани, що з 1976 року розміщується у красивому столітньому будинку на території дендропарку «Юннатівський», який з 2020 року отримав природозаповідний статус.

   Сходяться вони сюди з великою охотою, адже тут пройшло юннатівське дитинство у їхніх татусів і мамусь, дідусів і бабусь, тут не лише красиво, затишно, багато місця для дозвілля та рухливих ігор, а ще ж можна й почути, побачити і дізнатися для себе багато нового та цікавого, особливо в травневі й червневі дні, коли там все зеленіє, цвіте, духмяно пахне, гудять бджоли та щебечуть-виспівують птахи, а в школі пролунав останній дзвоник і розпочинаються літні канікули, природничо-краєзнавчі екскурсії, дозвілля й розваги.

   Юннати як завше дружно гуртуються для цього у своїх педагогів-натуралістів.

   Так керівник еколого-натуралістичних гуртків молодшого шкільного віку Лариса Миколаївна Кліщар разом з учнями СЗОШ І-ІІІ ступенів № 29 міста Хмельницького та юннатами гуртків флористів і садівництва ХОЦКТЕВУМ у погожий сонячний і теплий день провели навчально-пізнавальну екскурсію об’єктами екологічної стежки у дендропарку «Юннатівський» та продемонструвала для екскурсантів ряд проведених  цікавих досліджень з лікарськими рослинами, які вирощуються юннатами на навчально-дослідній земельній ділянці.

   Цікавою та змістовною для юних природолюбів була й екскурсія на виставку кращих конкурсних робіт у конференц-залі закладу, що проводилася після фіналу обласного дитячого заочного конкурсу «Природа України очима дітей Хмельниччини».

   Відтепер такі природничо-краєзнавчі екскурсії груп учнів із місцевих шкіл, НВК, ліцеїв та гімназій відбуватимуться у нашому закладі частіше, адже із закінченням навчального року настала пора літніх канікул, відпочинку, дозвілля та оздоровлення дітей, а на допомогу їх вчителям прийдуть наші педагоги-натуралісти.  

                            Юлія Петраш, керівник гуртків ХОЦКТЕВУМ.


ПРИРОДНИЧО-КРАЄЗНАВЧА ЕКСКУРСІЯ

ЮНИХ ПРИРОДОЛЮБІВ СЛАВУТЧИНИ

В НПП «МАЛЕ ПОЛІССЯ»

    Добігла кінця цьогорічна весна і в останній її день працівники Національного природного парку «Мале Полісся» провели учням ліцею Крупецької сільської ради Шепетівського району навчальну природничо-краєзнавчу екскурсію до чудових об’єктів екологічної стежки «Перлина Славутчини» – «Голубих озер» з їх неповторною поліською природою.  

   Під час екскурсії, яка є лише черговим прикладом співпраці місцевих природоохоронців з освітянами, юні екскурсанти із захопленням відкривали для себе нові знання про довкілля й заповідні природні багатства рідного поліського краю.

   Вздовж берегів озер Парком створено 12 зупинок екологічної стежки, кожна з яких розповідає про унікальні особливості цієї неповторно красивої заповідної місцини.

   Наприклад, на зупинці «Красиві та небезпечні» юні гості природоохоронців Парку дізналися про флору, яка заворожує своєю красою, але може бути підступною, отруйною, а значить – небезпечною.

   Їм також розповіли й про головних мешканців лісових озер – бобрів, та їх інженерно-будівельні здобутки у створенні на водоймах загат і своїх жител.

   З розповідей природоохоронців Парку діти дізналися про багатий світ фауни й флори місцевості, їх різноманіття та про користь болота для екосистеми.

   А як можна було обійтися без подарунків поліської природи, особливо коли вже майже літо: екологічна стежка не лише розкрила свої таємниці та заповідні природні багатства, а й почастувала крупецьких ліцеїстів суницею лісовою.

   Юні учасники навчальної природничо-краєзнавчої екскурсії отримали від неї для себе чимало нових знань та незабутніх вражень і разом зі своїми наставниками щиро дякували працівникам Національного природного парку «Мале Полісся» за чудову пізнавальну подорож екологічною стежкою, побачене й почуте та гарний день!

     

     

                                                  За матеріалами НПП «Мале Полісся».


ЮННАТИ  ВШАНУВАЛИ  ПАМЯТЬ

ВИДАТНОГО ПЕДАГОГА-НАТУРАЛІСТА

   Непомітно й безрадісно промайнув в умовах воєнного стану 2023-2024 навчальний рік для здобувачів освіти та їх педагогів, залишаючи в наших серцях біль і скорботу від непоправних втрат внаслідок десятилітньої кровопролитної війни зі споконвічно агресивним сусідом – російським окупантом.

   Вже здобувачами освіти написані, перевірені й оцінені всі контрольні, здані творчі і дослідницькі проєкти, тематичні твори, вірші й попереду літні канікули, а для випускників – останній дзвоник та сльози прощання з рідною школою на очах у кожного з них перед далекою й незвіданою дорогою самостійного життя…

   Завершуючи навчальний рік, учні 7 класу, вони ж юннати гуртка «Садівництво» (керівник О.В.Смаровоз), організованого педагогами-натуралістами ХОЦКТЕВУМ на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С.Бацури, напередодні початку літніх канікул відвідали могилу і вшанували пам’ять нашого видатного земляка, сільського вчителя біології й знаменитого українського педагога-натураліста, ім’я якого з гордістю носить ця наддністрянська школа і кожен житель Вільхівця згадує його з почуттям глибокої поваги.

   Старанно доглянули могилу Учителя, поклали до пам’ятника весняні квіти і згадали щирим добрим словом нашого Федора Степановича.

                                За матеріалами Вільховецької ЗОШ.                 


ЗОРЕПАД СТОЛИЧНИХ ДИПЛОМІВ

НАЦІОНАЛЬНОГО ЕНЦУМ МОН УКРАЇНИ

У ДУНАЇВЦЯХ,  ДЕ ЮНІ ЗНАВЦІ НАУК

КРОКУЮТЬ ІЗ НАУКОЮ В МАЙБУТНЄ

   Зорепад дипломів зі столиці нещодавно відбувся в Дунаївцях, юні природолюби, дослідники й знавці наук яких на конкурсній основі вибороли призові місця в Києві і продовжують далі наполегливо поповнювати свої наукові здобутки та впевнено й нестримно рухатися вперед до нових вершин.

   Щирі вітання переможцям фіналу Всеукраїнської інтернет-олімпіади «Крок до знань», вихованцям Центру позашкільної освіти Дунаєвецької міської ради (директор Марта Василівна Чекман), які здобули високі нагороди своєю працею й знаннями.

   Зичимо вихованцям і педагогам закладу нових досягнень і перемог, натхнення та невичерпної енергії для подальших успіхів у навчанні й особистому розвитку, адже ви добре розумієте, що кожен зроблений вами крок до знань і здобуток розумової праці на ниві пізнання й науки – важлива інвестиція у ваше майбутнє!

         За матеріалами сайту та ФБ позашкільників Дунаєвеччини.


ПІЗНАЙ СВІЙ РІДНИЙ НАДДНІСТРЯНСЬКИЙ КРАЙ

   В останні дні травня педагоги-натуралісти комунальної установи «Центр позашкільної освіти» Дунаєвецької міської ради (директор Марта Чекман) систематично проводять гурткову роботу зі своїми вихованцями на лоні чаруючого весняного довкілля.

   Природничо-краєзнавча експедиція гуртка «Писанка» (керівник В.В. Войткова) Центру позашкільної освіти в мальовниче подільське село Сокілець, знамените своєю неповторною наддністрянською природою та оповите сивиною тисячоліть історії проживання тут людей ще з незапам’ятних часів.

   Юні учасники експедиції дізнавалися про славне минуле старовинного Сокільця, який потрапив у зону затоплення водоймищем Дністровської ГЕС і збезлюднів після насильницького відселення з нього жителів, насолоджувалися чудовими краєвидами, які відкриваються з берегів річки Ушиця – притоки Дністра, спілкувалися зі старожилами, які тут ще й досі продовжують жити-виживати і не полишають своїх уцілілих рідних осель.

   Вкриті травневою квітучою зеленню ліси, круті схили каньйону, кам’янисті пагорби, яри і долини, криниці й джерела, вцілілі хати завмерлого навкруги Ушиці колишнього села, пробуджують почуття ностальгії, створюють казково-романтичну атмосферу, ідеальну для змістовного відпочинку, занурення в минуле, пізнання, натхнення й творчості.

   Як і всі інші подібні заходи, ця навчальна природничо-краєзнавча експедиція до Сокільця стала для дунаєвецьких гуртківців не лише пізнавальною, а ще й надзвичайно цікавою і захоплюючою, залишивши в них приємні спогади та нові знання про рідний подільський край.

                        Олена Зотова, методист ХОЦКТЕВУМ, за матеріалами сайту Дун. СЮН. .



Газета Національного ЕНЦУМ МОН України

«Юний натураліст» № 3 (92) 2024 р.  

   Див. газету за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2016/03/92-%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BD%D1%83%D1%82%D0%BE.pdf 


ВИВЧАЮЧИ І ДОСЛІДЖУЮЧИ НАВКОЛИШНІЙ СВІТ, ПІЗНАЄМО ПРИРОДУ Й МИНУЛЕ РІДНОГО КРАЮ

   Уроки на лоні природи, а особливо у форматі природничо-краєзнавчої екскурсії довкіллям рідного Наддністрянського краю, користуються неабиякою популярністю в учнів, юннатів та педагогів Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ступенів імені педагога-натураліста Ф.С.Бацури.

   Такий формат навчання дітей поза межами школи, у свій час, полюбляв Федір Степанович, а напрацьований ним досвід став прикладом для наслідування наступним поколінням педагогів школи і традиційно залишається популярним в нинішнього покоління її педколективу.

   Родзинкою уроків ЯДС (навчальний предмет «Я досліджую світ») є те, що їх цікаво можна проводити не тільки в класі, шкільному дендропарку чи саду, а й за межами школи та в околицях села, раціонально використовуючи екскурсійні форми навчального процесу.

   Саме так допитливі другокласники, разом зі своїм вчителем, із задоволенням проводили велокрос довкіллям рідного села, у процесі якого спостерігали, вивчали й досліджували на своєму маршруті форми земної поверхні та ґрунт. Див. відео природничо-краєзнавчої екскурсії вільховецьких учнів на сторінці школи у Фейсбуці за посиланням: https://www.facebook.com/100022265257357/videos/pcb.1666444690837906/940472824294438.

   Кожна нова сторінка улюбленого школярами підручника, день за днем впродовж Великоднього тижня дарувала їм радість пізнання нового й цікавого про минуле і навколишній світ під час нових пошуків та досліджень природи околиць їх старовинного хліборобського й козацького Вільхівця, вперше згаданого понад пів тисячоліття тому як багатолюдне село у давніх королівських документах часів Подільського воєводства ще в 1443 році.

   Сонячна небесна блакить, зелена травнева рута різнотрав’я полів і лісу, свіже весняне повітря, переповнене неповторними барвами, духмяними й п’янкими пахощами квітуючої природи, ваблять і кличуть до себе юних природознавців зі стін школи та рідних домівок милуватись навколишнім світом природи й пізнавати рідний край.

       

                                        Олена Григораш, класний керівник 2 класу Вільховецької ЗОШ.


ВПЛИВ ҐАДЖЕТІВ НА УСПІШНІСТЬ

НАВЧАННЯ І СТАН ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ

   Проблематика використання ґаджетів дітьми, а особливо смартфонів, залишається актуальною для їхніх батьків та педагогів, адже має специфічний вплив на стан зору, увагу й зосередженість, інтелектуальний і фізичний розвиток дітей шкільного віку.

   Все це викликає занепокоєння й стурбованість у дорослих наслідками такого впливу на дітей, а науковці різних країн проводять відповідні дослідження в закладах освіти, отримують малооптимістичні результати і намагаються знайти оптимальні варіанти використання гаджетів для потреб навчання, дозвілля й пізнання світу дітьми.

   Сумніви почали зникати, коли учні шкіл з повною забороною ґаджетів показали удвічі кращі результати успішності, а проведені дослідження давали несподівані результати для занепокоєння науковців та всіх учасників навчального процесу.

   Виявилось, що учні тих шкіл Великобританії, в яких повністю забороняють ґаджети, мають у два рази більше шансів отримати оцінку «відмінно». Про це стало відомо з результатів дослідження, яке провів британський аналітичний центр, а The Тelegraph оприлюднив звіт науковців про результати цього дослідження.

   Зокрема, згідно з отриманими даними, вдалося встановити, що в тих закладах освіти, де дітям заборонялося користуватися смартфоном протягом всього навчального дня, учні отримали оцінки на 1-2 бали вище в атестатах про загальну середню освіту. Школярів порівнювали із учнями, які навчаються у школах із менш суворою політикою щодо ґаджетів.

   Психолог та професор Джонатан Гайдт зауважив, що смартфони повинні бути замкнені на початку кожного навчального дня в телефонних шафах або сумках, а учні мають діставати їх лише після уроків.

   – «Ми можемо приділяти учням 6-7 годин протягом кожного навчального дня, щоб вони могли бути повністю присутніми на уроках, навчатися, спілкуватися й розвиватися. Більшість середніх шкіл кажуть, що в них існує певна заборона на використання мобільних телефонів, але, як показує звіт, лише 13% шкіл в Англії та Уельсі фактично відокремлюють учнів від телефонів на час навчання», – зазначив Джонатан Гайдт.

   Фахівці надіслали запити у 800 початкових і середніх шкіл по всій Великій Британії. Майже у всіх початкових класах діяла повна заборона використання ґаджетів, натомість у середній школі лише 11% дотримувались цього правила. Деякі із закладів освіти зазначали, що вони дозволяють своїм учням користуватися телефонами на перервах або під час обіду.

   Науковці Аналітичного центру закликали вчителів запровадити дієві заборони щодо смартфонів. Вони стверджують, що це має передбачати здачу або зберігання телефонів у шафках або спеціальних кишеньках. Також фахівці запевнюють, що учням потрібне краще регулювання онлайн-платформ і підтримка їх психічного здоров’я, яке загострюється через користування смартфонами.

   А за неоднозначними словами голови культурного комітету парламентської Палати громад Керолайн Дайнедж, мобільні телефони заважають освіті неповнолітніх та погіршують її результати.

   З британцями важко сперечатись щодо цієї проблеми, адже ми й самі спостерігаємо негативний вплив на дітей нераціонального використання ними ґаджетів у позаурочний час і намагаємось його максимально знівелювати та зберегти психічне й фізичне здоров’я наших дітей.


ДЕНЬ ЄВРОПИ В УКРАЇНІ 

   Сьогодні, 9 травня 2024 року, Україна уже вдруге разом з усією європейською спільнотою відзначає День Європи, день, коли єдність та мир є не просто мрією народів Євросоюзу, а реальною метою, до якої ми прагнемо разом, долаючи агресію російських військ на східних землях України та їх намагання завоювати й окупувати наш рідний край і поневолити український народ!

   Цей день нагадує нам про те, як важливо для нас об’єднатися з іншими народами Європи заради спільного майбутнього, та про те, що разом ми можемо подолати будь-які виклики сучасного життя.

     


ІМ’Я СІЛЬСЬКОГО ВЧИТЕЛЯ БІОЛОГІЇ,

ВПИСАНЕ ЗОЛОТИМИ БУКВАМИ

В ІСТОРІЮ ОСВІТИ УКРАЇНИ

     Сьогодні, 5 травня 2024 року, виповнилася 111-та річниця з Дня народження Федора Степановича Бацури – видатного українського педагога-натураліста, вчителя біології Вільховецької СШ, Заслуженого вчителя школи Української РСР, орденоносця й ентузіаста юннатівської роботи з учнями.

     Своєю непересічною новаторською вчительською працею і науково-педагогічною творчістю Ф.С.Бацура прославив рідний Наддністрянський край та освітянську галузь Хмельниччини, здобув визнання колег на всеукраїнському й всесоюзному рівні, а нині його педагогічна діяльність в 1940-1970 роках – золота сторінка освітянської історії України.

     З 1 вересня 2013 року Вільховецька ЗОШ І-ІІІ ступенів з гідністю носить його славне ім’я.

     Більш детально про нашого знаменитого педагога-новатора можна дізнатися у Вікіпедії  та на сайті школи:  http://vilhovets-school.edukit.km.ua/pro_pedagoga-novatora_f_s_bacuru/.

                                            Олена Зотова, методист Хмельницького ОЦКТЕВУМ.


В ЧИСТИЙ ЧЕТВЕР З ЧИСТОЮ ШКОЛОЮ

   Традиційно до Чистого четверга дорослі, юні і маленькі українці прибирають надворі свої обійстя та в домівках, адже в цей день все довкілля має бути чистим, доглянутим і мати урочисто-святковий вигляд напередодні Великодня. Активно до цієї важливої справи, як завше, долучилися й вільховецькі школярі і юннати – вихованці еколого-натуралістичного гуртка «Садівництво» Хмельницького ОЦКТЕВУМ (кер. гуртка – вчитель біології Олена Смаровоз), що плідно працює на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури (директор Ігор Шевченко).

   Напередодні, педагогічний та учнівський колектив школи проводили ряд акцій з упорядкування й приведення до належного санітарного та естетичного стану шкільне обійстя, прилеглу територію, ділянку плодового саду і клумби квітів, а юні натуралісти Олени Василівни, як і в квітневі дні, знову попрацювали старанно. Серед них юні працелюби – Ангеліна Бацура, Юлія Гординська, Юлія Катеринич, Олександр Шевчук, Дмитро Москвичов, Вікторія Сивун.

   Юннатами й учнями доглянуті березова, ялинкова, квіткова та бузкова алеї, ділянки оцтових дерев і деревовидних півоній, квіти біля меморіальних дошок випускникам школи – полеглим захисникам Батьківщини та нашому видатному Учителю – Ф.С.Бацурі, які доповнено новими насадженнями.

   Поряд з юннатами трудилися цьогорічні випускники Віта Крохмалюк, Анастасія Грошко, Лілія Присліцька, Олеся Сивун та Іван Коломієць, котрі тут залишають власноручні зелені насадження на добру згадку про свій клас і роки свого навчання, проведені у стінах рідної школи.

   Сьогодні у навчальних приміщеннях і на обійсті школи у вільховецьких юннатів та школярів все чисто, охайно й так, як у найкращих господарів Вільхівця – цвітуть і пахнуть квіти, буяє зелень дерев, кущів та різнотрав’я, ретельно виметені алеї й доріжки і так хочеться в цей чудовий день мати такий великий та замашний віник, яким можна було б так замахнутися й махнути, щоб повимітати геть і назавжди всю рашистську нечисть із нашої славної України!

                                         За матеріалами Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст імені Ф.С.Бацури.


ЗАВЕРШЕНО ОБЛАСНИЙ ЕТАП ВСЕУКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ «ДЕНЬ ЗУСТРІЧІ ПТАХІВ» НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ

   У квітні 2024 року педагоги-натуралісти Хмельницького ОЦКТВУМ провели обласний етап Всеукраїнського конкурсу «День зустрічі птахів», підсумки якого підведено відповідним наказом дирекції закладу.

   Конкурс проводився з метою актуалізації уваги учнівської молоді до сучасних проблем приваблювання й охорони, поширення і збільшення чисельності та видового різноманіття перелітних птахів, залучення дітей до орнітологічної справи.

   Для участі у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «День зустрічі птахів» надійшло понад 20 робіт у номінації: «Майстер-клас: «Шпаківні і дуплянки своїми руками», «Агітаційна робота», «Найщедріша годівничка», а у номінації  «Найкращій організатор біологічних свят» взяли участь педагоги закладів загальної середньої та позашкільної освіти.

   Відповідно до підведених підсумків обласного етапу, роботи переможців направлено в Національний ЕНЦУМ на участь у фінальному етапі конкурсу в Києві.

   Вітаємо переможців та призерів обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «День зустрічі птахів» та зичимо нових успіхів у юннатівській роботі!

                                                                        Керівник гуртків ХОЦКТЕВУМ Юлія Петраш.


ЗАВЕРШЕНО ПРОВЕДЕННЯ ОБЛАСНОГО

ЕТАПУ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ

ДОСЛІДНИЦЬКО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИХ

РОБІТ З ПРИРОДОЗНАВСТВА

«ЮНИЙ ДОСЛІДНИК» У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ 

     У березні-квітні 2024 року педагогами-натуралістами відділу сільського господарства Хмельницького ОЦКТЕВУМ проведено обласний етап Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник». До участі у обласному фіналі заходу із закладів освіти територіальних громад надійшло 22 дослідницько-експериментальних роботи у 5 номінаціях: «Я і природа», «Рослини навколо нас», «Тваринний світ», «Охорона здоров’я», «Народознавство та краєзнавство».

     Відповідно до підсумків, підведених у наказі ХОЦКТЕВУМ, роботи переможців обласного фіналу конкурсу направлено в Національний ЕНЦУМ МОН України для участі у відбірковому етапі заходу, результати якого будуть оприлюднені до 7 травня 2024 року на сайті НЕНЦ. Переможці цього етапу візьмуть участь у фінальному етапі конкурсу в Києві.

     Вітаємо переможців та призерів обласного етапу Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт із природознавства «Юний дослідник» і зичимо їм успішної участі у фіналі заходу!

     Дякуємо юним дослідникам-природолюбам і їх педагогам – керівникам дослідницько-експериментальних робіт за їх плідну працю на юннатівській ниві та бажаємо кожному нових успіхів і досягнень!

                                                            Юлія Петраш, керівник гуртків ХОЦКТЕВУМ.


МІСЯЧНИК ОЗЕЛЕНЕННЯ ТА БЛАГОУСТРОЮ

ЮНИХ ЛІСІВНИКІВ І ЛІЦЕЇСТІВ

МИХЛЯНСЬКОГО ЛІЦЕЮ

      Квітень – весняний місяць, коли вже насправді пробуджується природа, буяють білим цвітом та зеленню дерева і перші квіти, а земля кличе людей до праці.

     Традиційно в ці дні в Михлянському ліцеї (директор Михайло Лисюк), що на Ізяславщині, його ліцеїстами і юннатами щорічно відзначається День довкілля та День екологічних знань.

     З метою виховання в місцевих учнів свідомого ставлення до природи, почуття власної відповідальності за збереження довкілля і поліпшення благоустрою навколишнього середовища в Михлянському ліцеї було організовано й проведено місячник озеленення та благоустрою.

     В рамках місячника проведено ряд акцій і конкурсів, учнями і юннатами – вихованцями знаного на Хмельниччині учнівського лісництва упорядковано й приведено до належного санітарного та естетичного стану територію свого навчального закладу, прилеглу територію і клумби квітів біля обеліска односельчанам, які загинули на фронті в роки Другої світової війни.

     Також ліцеїсти, котрі незабаром стануть випускниками ліцею, взяли участь у Загальнонаціональній акції єднання та віри «Випускники-2024 року для майбутніх поколінь», акції до відзначення Всесвітнього дня Землі «Моє дерево Перемоги», дружно висадивши кущі самшиту, що стали новим доповненням зелених насаджень дендропарку їхнього закладу освіти.

     Юннати гуртків «Юні лісівники», що плідно працюють на базі закладу багато років поспіль під патронатом хмельницьких педагогів-натуралістів і ізяславських лісівників, провели молодшим школярам захід «Збережемо природу». Учасники заходу дізнавалися нове про місцеві заповідні території, що входять до НПП «Мале Полісся», повторювали правила поведінки в лісі, разом зі своїми вчителями аналізували значення живої природи для кожної людини.

     Педколектив ліцею дбає, щоб кожен їх ліцеїст глибоко усвідомлював, що Земля рідного краю – неоціненний дар, подарований нам природою, це – наша спільна домівка, а берегти рідну Землю – наш священний обов’язок.

                                                        За матеріалами ФБ Михлянського ліцею.

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ – ОСТЕРІГАЙТЕСЯ

КЛІЩІВ І БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я

   Обережно – кліщі! З приходом тепла ці хвороботворні паразити активізувалися у довкіллі і загрожують нашому здоров’ю та життю.

   Укус кліща безболісний, однак може завдати серйозної шкоди здоров’ю людей і тварин, бо ці небезпечні паразити переносять серйозні захворювання.         На теренах Київщини вони найчастіше переносять хворобу Лайма серед людей, а піроплазмоз – серед собак. У деяких регіонах України – кліщовий енцефаліт і туляремію. Більш детально про цих паратитів див. за посиланням: https://berezhy-sebe.com/shcho-varto-znaty-pro-klishchiv/.

   Головний державний санітарний лікар Хмельницької області Микола Габрикевич попередив, що інфіковані кліщі вже активізувались на території нашого краю й становлять загрозу людям і тваринам.

   Відомо, що під час досліджень виявили таких комах, які були носіями кліщового бореліозу. Найактивніші вони у квітні та червні, а також у серпні та жовтні і в цей час особливо небезпечні.

   Якщо когось із нас вкусить кліщ, необхідно якнайшвидше здати цього хвороботворного паразита на аналіз до лабораторії.

   Дізнавшись про вищесказане щодо небезпечних для здоров’я кліщів, збережіть це повідомлення, як нагадування собі, та поділіться зі своїми друзями й близькими.


ВИВЧАЄМО ТА ПІЗНАЄМО ДОВКІЛЛЯ

І СЛАВНЕ МИНУЛЕ НАШОГО РІДНОГО

ПОДІЛЬСЬКОГО КРАЮ

   Екологічна освіта і виховання підростаючого покоління – важливий напрямок навчально-виховного процесу та освітньої діяльності педколективу Вільховецької ЗОШ І-І-ІІІ ступенів імені  педагога-натураліста Федора Степановича Бацури (директор Ігор Шевченко), що на Новоушиччині.

   З настанням тепла вчителі намагаються скористатися гарною погодою і проводити навчання в природних умовах, використовуючи кожну погожу днину й місцеве довкілля, бо Наддністрянщина багата на неповторну своєю чарівною красою ліси, лани, річкові долини, скелясті й кам’янисті кручі, вкриті зеленими килимами різноманітної, квітучої і духмяної рослинності. 

   Скориставшись сонячним днем 12 квітня, вчителі Любов Грохольська, Олена Григораш, Ліана Галаш, Галина Крохмалюк і Людмила Гром’як провели в місцевому лісі «Ріжок» для учнів початкових класів інтегрований урок-квест «По сіль…» у форматі природничо-краєзнавчої екскурсії.

   Дитяча мандрівка «за сіллю» неподалік каньйону річки Вільхавки до лісу з веселими «чумацькими пригодами» та цікавими історіями про рідний край, які розповідали вчителі, була захоплюючою цікавою й пізнавальною для юних природолюбів, адже під час «чумакування» довкіллям вони дізналися багато нового, невідомого, цікавого про лісову природу та минуле рідного Вільхівця. Незабаром вони стануть вихованцями шкільних гуртків юннатів.

   Саме в цьому віці вільховецькі вчителі закладають своїм учням основи знань про довкілля, екологію та юннатівський рух, до якого десятки років активно долучаються вільховецькі школярі, батьки, бабусі й діди яких теж були юннатами Федора Степановича, а його ім’я добре знає і з глибокою повагою згадує кожен житель села.  Він любив проводити уроки й заняття гуртків юннатів у лісі, в полі, на берегах річки, в яблуневому саду, у «зелених класах» шкільного дендропарку або під великим розлогим каштаном. Тепер його справу гідно продовжує нове покоління вільховецьких педагогів.

   Педагоги подбали, щоб на лісових галявинах, де відбувся урок-квест, для відпочинку і дозвілля дітей були ще й веселі розваги, конкурси знавців, рухливі ігри, змагання сильних і спритних, влаштування туристичного багаття з дотриманням вимог безпеки та приготування їжі, а в обід на завершення уроку й навчального дня – велике застілля зі смаколиками на лоні пробудженої неповторної весняної лісової природи Наддністрянщини.

    Див. детальніше фоторепортаж та відео за посиланням: https://www.facebook.com/share/v/7Urrj2nr4mbbXRvS/?mibextid=UIerB5.

                                                  За матеріалами сайту і фейсбуку Вільховецької ЗОШ.


ОБЛАСНИЙ ЗБІР ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ

ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

На виконання Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021-2025 роки, 27 березня 2024 року в заочному форматі відбувся обласний збір юних натуралістів у секціях «Юні бджолярі» та «Юні садівники». Формат проведення традиційного Зльоту юннатів нашого краю сьогодні зумовлений умовами військового стану і загрозою ракетних обстрілів України російськими агресорами.

     Захід, який проводиться хмельницькими натуралістами щорічно, мав за мету підвищення ефективності і якості організації й проведення в закладах освіти Хмельниччини еколого-натуралістичної, дослідницько-експериментальної, природознавчої і природоохоронної роботи школярів, виявлення й підтримку обдарованої учнівської молоді та залучення її до участі в юннатівських заходах.

     Члени журі Збору з 21 по 26 березня цього року дистанційно оцінювали дослідницькі роботи учасників, опрацьовуючи електронні варіанти дитячих наукових робіт, презентації досліджень та переглядаючи відеозаписи їх захистів виконавцями.

     Цьогоріч членами журі у секціях обласного збору юннатів працювали:

Секція юних садівників

     – Микола ЗВЕДЕНЮК, вчитель хімії Пліщинської гімназії Шепетівської міської ради, голова журі;

Лариса СЛОБОДЯНЮК, вчитель біології Струзького ліцею Новоушицької селищної ради;

     – Олена СМАРОВОЗ, вчитель біології Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст імені Ф. С. Бацури Новоушицької селищної ради;

      – Олена ЗОТОВА, методист Хмельницького обласного центру краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді;

     – Юлія ПЕТРАШ, керівник гуртків Хмельницького обласного центру краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді, секретар секції.

Секція юних бджолярів

     – Оксана НАГУРНА, вчитель біології та основ здоров’я  Летавського ліцею Чемеровецької селищної ради, голова журі;

    – Валентина ГРИЦАЮК, вчитель біології Отроківської ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицької селищної ради;

     – Марина ЮРЧЕНКО, вчитель біології Староушицького ліцею Староушицької селищної ради;

     – Іванна ТОНКОГЛАЗ, керівник гуртків Хмельницького обласного центру краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді;

     – Марія БОНДАР, керівник гуртків Хмельницького обласного центру краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді, секретар секції.

     Окремі дослідницькі роботи не відповідали вимогам до написання, оформлення і представлення робіт. Роботи учасників збору, які не відповідали напрямкам секцій збору, не були оцінені членами журі.

     Відповідно до підсумкових протоколів засідання журі секції юних садівників та секції юних бджолярів, переможцями обласного збору юннатів визнано:

Секція юних бджолярів

І місце – Анастасія Гевак, учениця 7 класу Борсуківської гімназії Новоушицької селищної ради. Тема дослідження «Лікарські рослини і продукти бджільництва у лікуванні серцево-судинних хвороб» (керівник – Дацій Євгена Анатоліївна).

   ІІ місце:

– Сергій Богомолов, вихованець гуртка «Юні бджолярі» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання. Тема дослідження «Пошук та шляхи боротьби з шкідниками і ворогами бджільництва на пасіці відділу ЕНЦУМ». (керівник – Ілаш Наталія Миколаївна);

– Софія Колодій, учениця 4-В класу Деражнянського ліцею №1 імені Петра Стрілецького. Тема дослідження «Бджоли – дивовижні комахи» (керівник – Дацюк Лариса Сергіївна);

– Варвара Маковійчук, учениця 8 класу Новоушицької ЗОШ І-ІІІ ст. №2. Тема дослідження «Боротьба з вароатозом бджіл» (керівник – Дендюк Людмила Петрівна).

   ІІІ місце:

– Іван Борисюк, учень 8 класу Новосинявського ліцею Старосинявської селищної ради. Тема дослідження «Моніторингове дослідження розвитку бджільництва – як особливої галузі сільського господарства на теренах села Нова Синявка» (керівник – Петрусь Ганна Петрівна);

– Богдан Месь, учень 9 класу Шепетівської гімназії № 2. Тема дослідження «Роль присадибних пасік у розвитку бджільництва» (керівник – Муштин Надія Василівна);

– Олександр Прокопів, учень 7 класу Подільського ліцею Староушицької селищної ради. Тема дослідження «Бджола летить, де мед пахтить» (керівник – Прокопів Вікторія Миколаївна);

– Валерія Громова, учениця 9-В класу гімназії №1 Шепетівської міської ради. Тема дослідження «Вплив діяльності людини на розвиток бджіл та їхню репродуктивну поведінку» (керівник – Дечковська Віра Олександрівна).

Секція юних садівників

І місце – Соломія Захарчук, вихованка гуртка «Юні дослідники біорізноманіття» КЗ «Дитячо-юнацький центр туризму та екологічної роботи» м. Славути. Тема дослідження «Перспективи застосування комах-ентомофагів в системі біологічного методу захисту плодового саду від шкідників» (керівник – Захарчук Володимир Віталійович).

   ІІ місце – Володимир Греков, учень 9 класу Струзького ліцею Новоушицької селищної ради. Тема дослідження «Яблуко на карті Новоушиччини». (керівник – Присяжнюк Алла Миколаївна).

         Вітаємо переможців Збору і його активних учасників з досягнутими результатами та зичимо усім юним натуралістам нашого рідного краю нових успіхів і досягнень на ниві юннатівської роботи, досліджень та експериментування!


МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІСІВ

(INTERNATIONAL DAY OF FORESTS)

     Щорічно 21 березня світова громадськість, лісівники й екологи відзначають важливе екологічне свято – Міжнародний день лісів (International Day of Forests), яке було започатковане Організацією Об’єднаних Націй у листопаді 2012 року у звязку з величезними втратами лісових насаджень.

     Метою цього дня є залучення уваги суспільства до цінності дерев та лісів, заклик до вжиття лісогосподарських заходів щодо їх відновлення та захисту, а також до розумного використання природних ресурсів.

     В нашому краї активними сподвижниками лісівників стали освітяни, які власними зусиллями спільно створили Мережу учнівських лісництв Хмельницької області /станом на 01 січня 2022 року/ та проводили у закладах освіти просвітницьку, профорієнтаційну й дитячу науково-дослідницьку роботу з учнями, залучаючи їх до участі в лісогосподарських заходах.

     Значну увагу лісівниками Хмельниччини було приділено навчанню юних лісівників, створенню в школах профільних гуртків юннатів і кабінетів лісознавства, навчально-методичному забезпеченню цього напрямку навчально-виховної роботи в дитячому середовищі і профорієнтації учнів на лісогосподарські професії.

     Яскравим прикладом став Шепетівський держлісгосп під керівництвом В.М.Сасюка і добре знане в Україні та за її межами Пліщинське зразкове учнівське лісництво під керівництвом вчителя хімії, музики і співів М.А.Зведенюка. Більш детально про це див. у книгах «Живі смарагди Шепетівщини», «Ліси Хмельниччини», «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини» та «Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини».

     Важливу роль у цій роботі з дітьми відіграють і працівники Національних природних парків «Мале Полісся» й «Подільські Товтри».

     Кожного року Міжнародний день лісів обирає нову тему. Для 2024 року обрана тема «Ліси та інновації: Нові рішення для кращого світу».

     Крім цього, відновлення екосистем, зокрема лісовідновлення, може значно сприяти пом’якшенню наслідків зміни клімату та підвищенню продовольчої безпеки, водночас сприяючи сталому виробництву продукції з деревини.

     Сподіваємося, що цей день буде нагадуванням для кожного з нас про важливість збереження й поваги до наших лісів, а також стимулом до дій щодо їхнього захисту та раціонального лісовідновлення.


СПІВПРАЦЯ ПРИРОДООХОРОНЦІВ,

ЛІСІВНИКІВ ТА ОСВІТЯН МАЛОГО

ПОЛІССЯ ТРИВАЄ ЩОДЕННО

     В контексті Міжнародного дня лісів, що наближається й буде відзначатися лісівниками 21 березня, працівники Національного природного парку «Мале Полісся» (директор А.В.Сасюк) зустрілися з учнями 11 класу біолого-хімічного профілю Славутського ліцею Хмельницької обласної ради і провели для них тематичне заняття.

     Зустріч пройшла у класі «Лісової школи» Філії «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України», де поліські природоохоронці занурювали ліцеїстів у чарівний світ лісів, ділилися з ними своїм унікальним досвідом і знаннями про Національний природний парк «Мале Полісся», історію його створення, розповідали про напрямки природоохоронної діяльності НПП та його значущу роль у збереженні лісових екосистем їхнього малополіського регіону.

     Також ліцеїсти дізнавалися від працівників «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України» про сучасні технології відновлення лісів та вирощування сіянців із закритою кореневою системою.

     Природоохоронці й лісівники цікаво й змістовно розповіли юним славутчанам про характерні особливості лісової природи, важливість збереження людьми природного різноманіття, адже ліс відіграє неоціненну роль у навколишньому природному середовищі й житті людини.

     Захід стане незабутнім досвідом як для учнів ліцею, так і для його організаторів, які залишаються вдячні місцевим педагогам за плідну співпрацю та за можливість спільно допомагати молодому поколінню відкривати для себе неповторну красу лісової природи і непересічність значення лісів для нашої держави й життєдіяльності кожної людини.

 


ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПЕРЕРОБКИ ВІДБУВСЯ

У СТАРОУШИЦЬКИХ ЮННАТІВ І ЛІЦЕЇСТІВ

     18 березня – Всесвітній день переробки або Global Recycling Day, який запроваджено світовою спільнотою з метою підвищення обізнаності населення не тільки про важливість утилізації, а й про те, наскільки цінними насправді є відходи, як ресурс. Адже це має важливе значення й для збереження чистоти навколишнього середовища.

     Ініціатива його запровадження в 2018 році належить Global Recycling Foundation, що вбачає свою місію у тому, щоб донести до світової спільноти – переробка занадто важлива, щоб не бути глобальною проблемою. Адже тут потрібен загальний, єдиний підхід до рециркуляції та стимулювання урядів і людей розглядати відходи як вторсировину, а не сміття.

     Важливе місце в цій справі посідає навчання дітей у закладах освіти нашого краю змалечку раціонально поводитися з побутовими відходами, збирати і сортувати їх для утилізації, переробки й повторного використання.

     У Всесвітній день переробки першокласники й вихованці гуртка юннатів Староушицького ліцею, що на Кам’янеччині, під керівництвом педагога-ентузіаста юннатівської роботи з учнями Лариси Афанасіївни Левко долучилися до спільної реалізації еко-проєкту старших ліцеїстів, які разом зі своїми вчителями беруть участь у програмі Up shift . Варто відзначити, що екологічній освіті й вихованню дітей у цьому Наддністрянському закладі освіти здавна приділяють серйозну увагу в процесі уроків, гурткових занять та проведення масових природничо-краєзнавчих і природоохоронних заходів.

     В цей день ліцеїсти та юннати з цікавістю й захопленням навчалися користуватися спеціальним ручним пресом для пресування пластикових пляшок та жерстяних банок і практикувалися в його використанні з метою зменшення їх об’єму до 80% перед відправкою на переробку в спеціалізованих підприємствах.

     Особливу увагу в ліцеї приділено роз’яснювальній роботі та ознайомленню дітей з Положеннями Закону України «Про управління відходами», які передбачають запровадження в нашій країні найкращих практик з оброблення відходів; зменшення обсягів захоронення відходів на полігонах; залучення інвестицій у сферу управління відходами та створення сучасної інфраструктури управління відходами; зменшення кількості об’єктів управління відходами, що не відповідають вимогам законодавства; дотримання вимог екологічної безпеки під час експлуатації об’єктів управління відходами і зниження рівня соціальної напруги; збільшення обсягів збирання, заготівлі, відновлення та рециклінгу відходів, як вторинної сировини; створення системи інформаційного забезпечення сфери управління відходами, удосконалення порядку ведення обліку відходів, інформування про розташування місць чи об’єктів управління відходами, їх вплив на стан навколишнього природного середовища і здоров’я людини.

     Тепер ми всі знаємо і розуміємо, що маємо збирати, сортувати й переробляти побутові відходи, що навіть невелике зусилля кожного з нас, яке ми докладаємо до цієї справи, може допомогти зменшити навантаження на наше навколишнє середовище і впливати на зміни клімату.


ЗУСТРІЧАЙТЕ НОВИЙ ВИПУСК ГАЗЕТИ

“ЮНИЙ НАТУРАЛІСТ” №2 

 

     Передплатити газету можна в будь-якому поштовому відділенні за ПЕРЕДПЛАТНИМ ІНДЕКСОМ 98146, а також в інших передплатних агенціях.

     Бажаючі можуть надсилати свої авторські статті з фотографіями на електронні адреси:

nenc@nenc.gov.ua та kinolo@bigmir.net (з позначкою “Газета “Юний натураліст”).

     Див. газету на сайті Національного ЕНЦУМ МОН України за посиланням:

https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2016/03/91-%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BD%D1%83%D1%82%D0%BE.pdf

ВІЛЬХОВЕЦЬКІ ЮННАТИ І ШКОЛЯРІ

ПРИБИРАЮТЬ ТА БЛАГОУСТРОЮЮТЬ

СВОЄ ДОВКІЛЛЯ

     Довгоочікувана весна на теренах Наддністрянщини вступила в свої права і кличе дорослих та малих до праці. Вихованці еколого-натуралістичного гуртка «Садівництво» Хмельницького ОЦКТЕВУМ (кер. О.В.Смаровоз), що діє на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури, провели весняне прибирання і благоустрій пришкільної території, квітників та центральної алеї.

     Особливу увагу вільховецькі юннати й школярі приділили озелененню біля меморіальних дошок полеглих захисників Батьківщини та свого видатного Учителя.

     Знання, набуті гуртківцями на теоретичних заняттях гуртка і уроках біології, стали їм в нагоді під час виконання практичних робіт.

     Під керівництвом Олени Василівни її юні натуралісти цього разу висаджували на шкільних квітниках сині гіацинти та жовті нарциси, за якими вони надалі будуть доглядати разом з іншими учнями школи.

     Невдовзі біля школи зацвітуть ці та інші барвисті квіти, як символ Перемоги над ненависним ворогом, який намагається знищити наш нарід і усе прекрасне, що є в Україні.

                     За матеріалами сайту та ФБ Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури


ВЛАСНИМИ РУКАМИ НАБЛИЖАЄМО

НАШУ УКРАЇНСЬКУ ПЕРЕМОГУ 

     У той час, коли наші військові героїчно захищають Україну на фронті, освітяни зі своїми вихованцями в тилу продовжують їм активно і посильно допомагати. До цієї справи активно долучилися працівники та юннати Пилипо-Олександрівської гімназії.

     Одна із потреб воїнів на фронті – маскувальні засоби, які допомагають їм рятувати свої життя і військову техніку. Дорослі та діти прагнуть підтримати наших воїнів, вберегти їм життя, тим самим наближаючи Перемогу і своїми «золотими руками» вправно вплітають клаптик за клаптиком у маскувальні сітки, вкладаючи магію любові та оберіг надії для кожного нашого воїна, для кожного мужнього Захисника та Захисниці України.

     За виготовлення каркасу для плетіння маскувальних сіток учні та юннати гімназії щиро дякують М.М.Магалясу, а за його встановлення – слова вдячності Л.І.Олендрі та працівникам гімназії.

    Також вони висловлюють особливу подяку за підтримку і співпрацю старості громади І.А.Урсатому та пані Т.В.Олендрі, яка є очільницею волонтерського руху в Пилипах-Олександрівських.

                            За матеріалами ФБ керівника гуртка юннатів Т.В.Дереш.


14 БЕРЕЗНЯ – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ

         День українського добровольця – День особливих людей, яким не забракло мужності й рішучості у добу найтяжчих випробувань залишити своє цивільне життя і стати на захист України.

         У 2014 році добровольці, не чекаючи наказу, взяли до рук зброю, щоб зупинити російську агресію й окупацію на східних землях нашої держави.

         У 2022 році і дотепер у складі різних військових підрозділів добровольці та їх фронтові побратими – воїни-добровольці з інших країн світу, продовжують з честю виконувати бойові завдання на фронті.   Наша глибока повага кожному і кожній з них, хто добровільно обрав цей героїчний шлях захисника нашої Батьківщини та українського народу від чергової навали московської орди!

         Вмотивовані й непохитні – Ви справжні сини і доньки України, гордість і опора її народу й державності, приклад нам для наслідування.

         Дякуємо Вам за службу та звитягу на захисті нашої Батьківщини, зичимо наснаги, сил, міцного здоров’я і хай ворожі «прильоти» оминають, а Ангели-хранителі оберігають Вас у смертельному двобої з окупантами.

         Низько схиляємо наші голови в пам’ять про усіх тих, хто за покликом серця помчався на фронт, ставав до бою і віддав свої життя за свободу, територіальну цілісність та незалежність України.       Вони будуть назавжди в строю, назавжди в наших українських серцях.      

         Разом прийдемо до нашої Перемоги над ненависним ворогом!

         Слава українським добровольцям! Слава Україні і її Героям!


ЮНІ ЛІСІВНИКИ ПЛІЩИНСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ

ЗБЕРІГАЮТЬ ТРАДИЦІЇ І ПРИМНОЖУЮТЬ

ЗДОБУТКИ УЧНІВСЬКОГО ЛІСНИЦТВА

   В Пліщинській гімназії тривалий час функціонує учнівське лісництво «Пліщинське», єдине таке на Хмельниччині, що має почесне звання зразкового, а на його базі хмельницькі натуралісти десять років поспіль організовували плідну гурткову й навчально-методичну роботу. Керівник учнівського лісництва та гуртків юних лісівників – Микола Андрійович Зведенюк, вихованці якого, під його ж керівництвом, вивчають лісівничі дисципліни, проводять практичні заняття й наукові дослідження за завданнями науковців, екскурсії, трудові десанти з метою участі в лісокультурних заходах тощо.

   Успішну діяльність учнівського лісництва в контексті співпраці з освітянами постійно забезпечували дбайливі й щедрі шефи – шепетівські лісівники під керівництвом директора ДП «Шепетівське лісове господарство» Володимира Михайловича Сасюка, які допомогли своїм підопічним створити на базі школи красивий шкільний дендропарк.

   Більш детально про все це можна довідатися за гіперпосиланнями»:

Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини. Інформаційно-довідкове видання. –  Хмельницький: ТОВ «Поліграфіст – 3», 2020. – 248 с. ;

Ліси Хмельниччини. Науково-популярне видання. Тимощук О. О., Зведенюк М. А., Климчук В. В. – Хмельницький: ТзОВ «Поліграфіст», 2017. – 264 с. іл. ;

Живі смарагди Шепетівщини. Нарис про природні багатства краю, здобутки діяльності лісогосподарського підприємства та учнівських лісництв /За редакцією М. А. Зведенюка, керівника зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчителя хімії Пліщинської ЗОШ І—ІІІ ступенів Шепетівського району/. — Шепетівка: ФОП Фрейліхман З. Ю., 2016. — 136 с. іл. ;

Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини. Навчально-методичний посібник на допомогу керівникам гуртків  юних лісівників. Зведенюк М.А. – Київ-Хмельницький: ТзОВ “Поліграфіст”, 2019. – 752 с.

   Реформації, що останнім часом сталися в галузях освіти й лісового господарства, мають незворотній вплив на стан діяльності учнівських лісництв як в Україні, так і на Шепетівщині. Однак ентузіазм – незбагненний стан людського розуму та донкіхотство людей, закоханих у свою улюблену справу, які не зважають на різноманітні труднощі й перешкоди, наполегливо їх долають, реалізовують задумане і досягають омріяної мети. Так можна сказати про творців учнівського лісництва та їх вихованців. На жаль, переведення школи в статус гімназії та втрата у її навчальному процесі старшокласників не дає учням можливості повноцінно завершувати науково-дослідницьку роботу на базі цього закладу, яку вони започатковують ще в середніх класах.

   Однак ця непересічна й важлива робота з дітьми продовжує триматися на високому рівні завдяки особистому ентузіазму та науково-педагогічній творчості Миколи Андрійовича і його сподвижників – лісівників, колег і батьків тих учнів, які прагнуть до знань та здобування лісівничих професій.

   Дирекція гімназії і педагогічний колектив приділяють велику увагу пошуковій, дослідницькій та науково-дослідній роботі. Це підтверджують численні перемоги їх юних лісівників на місцевому, всеукраїнському і міжнародному рівнях: грамоти, дипломи, медалі, Гран-прі. Характерним є те, що науково-дослідницькі роботи проводяться під керівництвом науковців профільних закладів вищої освіти й наукових установ України.

   Не став винятком і 2023-2024 навчальний рік, який ще раз яскраво показав, що традиції і непересічні здобутки попередніх поколінь примножує сьогоднішнє покоління юних лісівників Пліщинської гімназії та їх педагоги.

   Сучасний промисловий розвиток характеризується стрімким зростанням об’ємів використання сировини й матеріалів. Хмельниччина відноситься до лісодефіцитних територій і тому дослідження процесу накопичення фітомаси стовбурової деревини  біологічних видів промислових порід набувають в нашій області особливого значення при оцінюванні якісних параметрів сировини і матеріалів. В.Є.Віхров зазначав, що наукові питання розвитку сучасного деревинознавства полягають у вивченні будови, фізико-механічних та хімічних властивостей деревини у зв’язку з умовами проростання і умовами росту. В контексті цього й проводять свої дитячі наукові дослідження пліщинські юні лісівники, які зі своїм керівником вирішили провести дослід на тему «Лісівничо-екологічні особливості та якісні характеристики дуба звичайного, сформованого в басейні річки Прип’ять». Ідею досліджень їм підказали науковці Інституту лісового та садово-паркового господарства НЛТУ України, що у Львові.

   Одним із викликів лісогосподарського виробництва в контексті президентської ініціативи «Зелена країна» та забезпечення ефективного використання деревних ресурсів є удосконалення і розробка методів діагностування, обліку та оцінки якості листяних порід. Деревина дуба має високі фізичні властивості і надзвичайно красиву текстуру. Сфера використання у народному господарстві дуже широка, що призвело до виснаження запасів цієї цінної породи в Україні та гострої потреби в істотному збільшенні площ дубових насаджень.

   Тему до розробки прийняв Ілля Єсіпов, тоді ще учень сьомого класу. На початку виконання дослідницької роботи підібрали літературні джерела, необхідні учню, визначили пробні площі, відібрали взірці для досліджень і розпочали вивчати фізичні властивості деревини дуба на конкретній території Малого Полісся. Досліди проводилися як у класі учнівського лісництва, так і в університетських лабораторіях у Львові. Результати виявилися позитивними. Робота, в якій досліджено лісівничо-екологічні особливості, макро- і мікробудову, фізичні властивості деревини дуба, їх мінливість по висоті і радіусу стовбура, була представлена на Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв (м. Житомир ) і відзначена, так як і учнівське лісництво, Дипломом ІІІ ступеня.

   Згодом, було вирішено продовжувати дослідження, а отримані результати виконаної роботи презентувати на конкурсі-захисті Малої академії наук України. Отже, праці додалося, а ще ж потрібно було написати мотиваційний лист, анотацію, створити постер та інше.

   Однак Ілля із поставленими перед ним завданнями справився успішно, а нещодавно під час конкурсу-захисту на обласному етапі МАН, незважаючи на свій вік, він набрав найбільшу кількість балів і виборов почесне ІІ місце. Юний лісівник примножив здобутки своїх попередників і ще раз підтвердив, що в Пліщинському зразковому учнівському лісництві навчання і практична діяльність юних лісівників продовжують залишатися на високому рівні.

   Матеріали проведених досліджень також висвітлені у всеукраїнській збірці тез науково-дослідницьких робіт «Від деревця до лісу – разом робимо важливе» та передані для використання у лісовий відділ філії «Шепетівське лісове господарство» ДП «Ліси України».

   У планах юного лісівника Іллі Єсіпова продовження виконання наукових досліджень щодо механічних властивостях деревини цього цінного в лісовому господарстві виду, а у його наставника М.А.Зведенюка – продовження діяльності учнівського лісництва на базі Пліщинської гімназії та досягнення успіхів його вихованцями в умовах війни, важких складнощів і викликів сьогодення.


ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ/

МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА У КОНТЕКСТІ

НАТХНЕННЯ КРАСОЮ РІДНОЇ ПРИРОДИ,

РОЗВИТКУ ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ,

ЗАВДАНЬ БІОЛОГІЗАЦІЇ ТА ЕКОЛОГІЗАЦІЇ

НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ

   Чи кожна людина вміє бачити красу світу й отримувати від цього натхнення? Що означає вислів «краса душі»? Чи знаєте ви, що природа – найунікальніший композитор?

   Відповіді на всі ці та інші запитання семикласники Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури отримали на інтегрованому уроці (українська література/музичне мистецтво), аналізуючи поезію Ліни Костенко «Дощ полив…», «Поет природний, як природа»…

   За задумом вчителя цей меседж видатної сучасної української поетеси став епіграфом уроку, який проводився на базі кабінету біології в перший день весни – 1 березня, а «Вальс дощу» Фредеріка Шопена – це були не просто ліричні хвилини насолоджування учнів  творчістю геніального композитора зі світовим ім’ям, а асоціативне осмислення неповторних чаруючих мелодій, подарованих людству природою, творчим натхненням та видатним талантом музиканта… Літній теплий дощ звучить як тихе лагідне стаккато, злива – фортісімо, шелест листя і гомін вітрів у гіллі дерев – піаніссімо.  

   З перших хвилин уроку вчитель Ніна Іванівна Боднар яскраво й змістовно розповіла учням про те, як людське почуття Любові до її величності природи рідного краю переростає у натхнення й процес творчості, коли хвилини естетичної насолоди наповнюються глибоким творчим змістом і дарують слова з красивими епітетами, метафорами й порівняннями: сад стає парасолькою, з’являється «квасолька» корів і настає «полив’яний» день.

   В процесі уроку учні сформували щоденник подвійних нотаток, у якому відобразили свої емоції та бачення художнього навантаження рядків поезії; виконали дослідницьку роботу, провівши мистецькі паралелі (література – музика – живопис).

   Для допитливих школярів особливо цікавою стала сторінка «Цікаві факти про дощ», яка супроводжувалася бесідою з цікавими запитаннями, змістовними відповідями про природу дощу, як природного явища, часто очікуваного й обожнюваного нашими предками, з’ясуванням важливості його благотворних впливів на довкілля і роль у літературній та музичній творчості й процесах життєдіяльності людей.

   Весь інтегрований урок української мови/музичного мистецтва пройшов у контексті натхнення красою природи, літературною і музичною творчістю, розвитку творчих здібностей учнів, реалізації завдань біологізації та екологізації освіти в сучасному навчальному закладі.

   Урок, проведений вчителем на високому інформаційно-методичному та навчально-виховному рівні у присутності колег, допоміг учням зрозуміти, що природа – це казка, яку треба читати серцем та оберігати. Тільки треба частіше з нею говорити, чи інколи разом помовчати й уважно послухати. І тоді кожен з нас зможе сповна насолодитися її звуками, що стають музикою нашої душі.

                                                                          Тетяна Бенчарська, педагог-організатор                                                                                 Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С.Бацури.

 

     


ЮННАТИ ШЕПЕТІВСЬКОГО МЦЕНТУМ ТА

ЇХ ПЕДАГОГИ-НАТУРАЛІСТИ – ПЕРЕМОЖЦІ

ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ВИСТАВКИ-КОНКУРСУ

«УКРАЇНСЬКИЙ СУВЕНІР» 

   Вихованці юннатівських гуртків Шепетівського міського ЦЕНТУМ – серед переможців Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір», фінал якого завершився нещодавно в місті Києві.

   Конкурс проводиться щорічно Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України з метою виховання національного світогляду учнівської молоді та залучення молодого покоління українців до джерел і процесу творення українського народного мистецтва. Юннати Хмельниччини – активні учасники цього заходу.

   Приємно відзначити, що з 627 учасників з усіх областей України та міста Києва переможцями виставки-конкурсу також стали вихованці юннатівських гуртків Шепетівського МЦЕНТУМ, які гідно представили юннатів нашого краю і були відповідно відзначені організаторами заходу:

   – у першій віковій категорії (6-11 років) грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджені: за І місце – Ратушна Емілія, вихованка гуртка «Лозоплетіння», за творчу роботу «Дзеркало в плетеній рамці» (керівник – Олена Коленчук); за ІІІ місце – Гордеєва Марія, вихованка гуртка «Екотворчість», за творчу роботу «Квіткова феєрія» (керівник – Ольга Бєляєва); за ІІІ місце – Левчук Андрій, вихованець гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу з соломи «Різдвяний козлик» (керівник – Олена Коленчук);

   – у другій віковій категорії (12-16 років) грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджені: за ІІ місце – Білякова Анна, вихованка гуртка «Юний хендлер», за творчу роботу «Квіткова тайстра» (керівник Ольга – Бєляєва); за ІІ місце – Денесюк Катерина, вихованка гуртка «Лозоплетіння», за творчу роботу «Плетена ваза для квітів» (керівник Олена – Коленчук); за ІІІ місце – Тіхомірова Сніжана, вихованка гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу з соломи «Солом’яний півник» (керівник – Олена Коленчук).

   В номінації «Подарунок воїну» Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджена Красічинська Емілія, вихованка гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу «Янгол» (керівник – Олена Коленчук).

   Вітаємо юннатів – вихованців Шепетівського МЦЕНТУМ і їх керівників гуртків з перемогою у фіналі Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» на загальнонаціональному рівні та зичимо їх колективу нових успіхів і звершень в еколого-натуралістичній творчості! 

           


ДУНАЄВЕЦЬКІ ЮННАТИ – ВИХОВАНЦІ

ГУРТКА «ОСНОВИ БІОЛОГІЇ» ТА ЇХ

НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНА ЗЕМЕЛЬНА

ДІЛЯНКА СЕРЕД КРАЩИХ ЮНИХ

ДОСЛІДНИКІВ І НДЗД УКРАЇНИ

   З метою розвитку мережі учнівських навчально-дослідних земельних ділянок у закладах загальної середньої та позашкільної освіти, підвищення ефективності та якості дослідної роботи, задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні, залученні їх до практичної діяльності Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нещодавно у Києві було завершено фінальний етап Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок (НДЗД).

   Юннати і школярі Хмельницької області завжди приймали активну й результативну участь у цьому важливому для натуралістів заході. Конкурсні матеріали від закладів освіти містили відомості про вивчення агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, набуття умінь і навичок вирощування овочевих, польових, квітково-декоративних рослин та вирощування екологічно чистої продукції.

   Відповідно до підсумків журі фіналу Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок, навчально-дослідна земельна ділянка Центру позашкільної освіти Дунаєвецької міської ради визнана однією із кращих в Україні, а вихованців гуртка «Основи біології» та його керівника Боднар Ніну Анатоліївну нагороджено Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за зайняте ІІ місце.

   Вітаємо Дунаєвецьких юннатів – переможців заходу і їх педагогів-натуралістів з визначним успіхом та зичимо їм і надалі успішно працювати на навчально-дослідних земельних ділянках закладу й досягати нових вершин у юннатівській роботі та еколого-натуралістичній творчості!


ХМЕЛЬНИЦЬКІ ЮННАТИ ВІДЗНАЧЕНІ

ДИПЛОМОМ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕНЦУМ

 ЗА ІІІ МІСЦЕ НА ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ

КОНКУРСІ УЧНІВСЬКИХ НАВЧАЛЬНО-

ДОСЛІДНИХ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК 

     ІІІ місце  за підсумками фіналу щорічного Всеукраїнського конкурсу учнівських НДЗД, проведеного Національним ЕНЦУМ МОН України в 2023 році, здобули юні натуралісти – вихованці еколого-натуралістичного гуртка «Природа рідного краю» (кер. Юлія Петраш) Хмельницького ОЦКТЕВУМ.


Співробітники НПП «Мале Полісся» навчають

місцевих учнів оберігати первоцвіти та

правильно поводитися в природі

           Екопросвітницька робота малополіських природоохоронців серед дітей та учнівської молоді в закладах освіти їх регіону – справа постійна й проводиться ними спільно з місцевими освітянами, виходячи з особливостей кожної пори року і природних явищ на теренах їх рідного краю та на навколишніх природозаповідних територіях.

         Співробітники Національного природного парку «Мале Полісся» підготували та 20 лютого  провели для учнів 5-х класів Славутської гімназії №6 тематичне екопросвітницьке навчальне заняття на тему «Збережемо первоцвіти», відповідно до якої й розповіли дітям детально про те, що таке первоцвіти, де й коли вони зростають і квітують в природі та яку важливу роль вони відіграють в екосистемі місцевого довкілля.

         Діти отримали можливість дізнатися від природозахисників більше про ранньоквітучі рослини і побачити найпоширеніші види, які зростають на природозаповідній території їх прекрасного Національного природного парку «Мале Полісся» та, на жаль, більшість із яких належать до категорії рідкісних і зникаючих рослин, що нині навіть занесені до Червоної книги України.

         А ще, екопросвітницьке заняття проходило у веселій ігровій та навчально-пізнавальній атмосфері, де діти не лише отримали від гостей нові знання про природу рідного краю і правила поведінки в природному середовищі, але й активно брали участь у дидактичних іграх на задану їм тематику.

        Малополіські природоохоронці та їх сподвижники – освітяни Славутчини сподіваються, що такі уроки будуть не лише пізнавальними а ще й живитимуть у дитячому середовищі ідею бережливого ставлення до нашої природи та необхідності її оберігання, зокрема щодо таких чудових рослин, як первоцвіти!



НОВИЙ ВИПУСК ГАЗЕТИ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕНЦУМ  “ЮНИЙ НАТУРАЛІСТ” №1/2024р.

   Передплатити газету можна в будь-якому поштовому відділенні за ПЕРЕДПЛАТНИМ ІНДЕКСОМ 98146, а також в інших передплатних агенціях.

   Бажаючі можуть надсилати свої статті з фотографіями на електронні адреси: nenc@nenc.gov.ua та kinolo@bigmir.net (з позначкою “Газета “Юний натураліст”).


26 січня – Всесвітній день екологічної освіти

(The Worlds Environmental Education Day)

         Щорічно 26 січня світовою спільнотою природознавців і природоохоронців відзначається Всесвітній день екологічної освіти, спрямований на досягнення з допомогою активної екопросвітницької роботи гармонійних взаємин людини та довкілля. Адже більшість екологічних проблем спричинені недостатньою освіченістю і екологічною культурою людей різного віку, тому так необхідно не тільки сприяти інформуванню населення, а й розвивати відповідну його поведінку з дитячого віку.

         З цією метою хмельницькими педагогами-натуралістами спільно з методичною службою Хмельницького ОІППО, науковцями Хмельницького і Кам’янець-Подільського національних університетів, місцевими екологами, лісівниками та аграріями в 2020 році розроблено і щорічно й планомірно реалізовується План комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021 – 2025 рр. ( див. за посиланням:

https://drive.google.com/…/1kp0XKZwSGn2sFVgFFGX…/view… ).

         Сьогодні екологічна освіта і культура поведінки в природі місцевого населення стала надзвичайно актуальною для нашого суспільства, адже задля досягнення цієї суспільно важливої мети, людей необхідно навчити жити в гармонії з природою, знизивши рівень шкоди й незворотності негативного впливу життєдіяльності людини на стан навколишнього середовища та екології планети.  На нашій планеті майже не залишилося первозданної природи – куточків, куди б рішуче й безжально не ступала нога сучасної людини.

         Науково-технічний прогрес і вся людська цивілізація здебільшого негативно й по варварськи впливають на екологічний стан навколишнього природного середовища, включаючи його рослинний та тваринний світ.

         Проривом для вирішення екологічних проблем мають стати інновації в енергетиці, які дозволяють зробити на 100% чисту енергію. Задача, яку науковці мають вирішити у XXI сторіччі – знайти спосіб відмовитися від викопного палива, а головним джерелом виробництва електроенергії мають стати сонце, вітер та інші природні енергоефективні джерела.

         Крім цього, спосіб життя, який веде кожний з нас, також може допомогти людству уникнути екологічної катастрофи.

         Для прикладу, великі обсяги харчових відходів є одним із найбільших у світі джерел викидів вуглецю. Якщо купувати менше продуктів, але частіше, то їжа має більше шансів бути з’їденою, а не викинутою. А все те, що викидається в сміття, має відповідно сортуватися, утилізуватися, а за можливості – повторно перероблятися для побутових і виробничих потреб.

         Також необхідно істотно зменшити непомірну кількість використання у побуті й на виробництвах поліетиленових пакетів, які засмічують довкілля, та взагалі відмовитися від них у подальшому.

         Екологічна освіта і виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління, учнівської і студентської молоді України є суспільно важливим завданням педагогів-натуралістів та всієї галузі освіти і науки, державних органів та громадськості.

         Підвищувати рівень екологічної свідомості й культури необхідно змалечку і не лише один раз щорічно в цей Всесвітній день, адже гармонійне співіснування соціуму та навколишнього природного середовища, пошук нових раціональних рішень екологічних проблем, впровадження винаходів у галузі екології – це головна мета нашого сьогодення.

         Тому маємо всі разом і нашими спільними зусиллями реалізовувати завдання екологічної освіти усіх верств і категорій населення Української держави, наполегливо формувати у дітей і молоді нашого рідного краю усвідомленість та розвивати відповідну поведінку їх у природному середовищі, яка має бути спрямована на збереження наявних на нашій планеті – Землі усіх існуючих видів флори і фауни».

         Разом нас багато і разом ми – СИЛА! 


ОНЛАЙН-ВІКТОРИНА «ЄДИНА УКРАЇНА!» ХМЕЛЬНИЦЬКИХ

НАТУРАЛІСТІВ З НАГОДИ ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

     22 січня 2024 року педагогами-натуралістами Хмельницького ОЦКТЕВУМ на сайті Всеосвіти (https://vseosvita.ua/test/start/bau087) проведена онлайн-вікторина для допитливих знавців минулого рідного краю «ЄДИНА УКРАЇНА!», яка приурочувалася 105-й річниці урочистого проголошення на Софіївському майдані міста Києва Універсалу про об’єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну – Акту Великої Злуки українських земель та загальнонаціональному державному святу українців – Дню Соборності України.

     3126 юннатів та учнів закладів освіти, разом зі своїми педагогами, стали учасниками Вікторини й продемонстрували свої знання про минуле нашого народу і Української державності та отримали іменні нагородні сертифікати організаторів заходу.

     Більш детально про проведений захід з метою національно-патріотичного виховання підростаючого покоління див. на сторінках фейсбуку хмельницьких натуралістів «Юннати Хмельниччини».



Всеукраїнський конкурс і виставка дитячих

тематичних робіт «Новорічна композиція» 

   Оргкомітет Всеукраїнського юннатівського заходу, який проводиться щорічно, а юннати Хмельниччини є його постійними і активними учасниками, напередодні свят отримав понад 700 дитячих робіт із 23-х областей України та міста Києва.

   На базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України з конкурсних робіт учасників заходу сформовано різдвяно-новорічну виставку, з експозиціями якої можна ознайомитися у відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=kZr1UUhywns  . 

Новорічна композиція

Про новини юннатівського життя у 2023 році

див. у Архіві новин сайту