wordpress themes.

Юрченко Марина Василівна

IMAG1711(1)

Майже два десятиліття Марина Василівна Юрченко творчо й плідно працює вчителем біології Староушицької спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів екологічного напрямку Кам’янець-Подільського району, забезпечуючи на високому теоретичному та науково-методичному рівні проведення уроків і позакласної роботи для своїх учнів – жителів унікального природозаповідного куточка України з мальовничими краєвидами Дністра з притоками, пагорбів і урочищ з лісовими масивами, які багаті різноманітною флорою та фауною. Живуть тут добрі, чесні та працьовиті люди, які щиро люблять свій рідний край і прагнуть виховати ці якості у своїх нащадків.
Молодий, ініціативний вчитель біології не лише прагнула добре навчати учнів і давати їм якісні знання, а й намагалась знайти нові шляхи і підходи в організації та проведенні уроків, котрі б допомагали їй сформувати у підопічних гуманний природоохоронний світогляд і спрямувати їх нахили, здібності й уподобання на практичну еколого-натуралістичну творчість, дослідницьку і природо – заповідну діяльність під керівництвом науковців, місцевих фахівців сільського та лісового господарства.
Для забезпечення результативності навчально-виховного процесу Марина Василівна глибоко й детально вивчає та максимально використовує місцевий природничо-краєзнавчий матеріал, враховує характерні особливості цього регіону і застосовує найбільш раціональні й ефективні форми і методи вивчення учнями біології та охорони довкілля, доцільно впроваджує елементи інтерактивного навчання, інноваційні технології, творчо використовує передовий педагогічний досвід і здобутки сучасної природничої науки й практики, активно співпрацює з науковцями Національного природного парку «Подільські Товтри», Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка та іншими науковими установами і закладами України.
Селище міського типу Стара Ушиця ще в радянські часи було знесене і залите водами водосховища Новодністровської ГЕС, а його жителі були примусово переселені та розміщені в новобудовах містечка зі старою назвою на території одного з пагорбів Товтрового Кряжу, навкруги якого – ліси, луки, а внизу село Гораївка, а далі – панує величавий Дністер.IMAG1200
В останні роки сюди приїжджають багато туристів полюбуватися чудовою природою Староушицького краю, голубим плесом Бакотської затоки, відпочити і порозважатися на узбережжі та глибоководних плесах Дністра. Як наслідок цього, істотно збільшилось антропогенне навантаження на придністровські екосистеми, котрі знаходяться на території НПП «Подільські Товтри» і його околицях.
Зважаючи на місцеві природні умови та гостроту проблеми охорони природозаповідних територій Наддністрянщини, Марина Василівна зробила тематику екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури наріжним каменем в організації навчально-виховного процесу в урочний і позаурочний час, а дирекція, педагогічний та батьківський колективи обрали екологічний профіль провідним напрямком діяльності школи.

Важливу роль нею було відведено біологізації навчальних предметів і всього навчально-виховного процес у школі,  поширенню серед школярів і місцевої громади інформації про екологію довкілля та природоохоронні заходи щодо покращення екологічної ситуації в регіоні, проведені школою і селищною владою. Цю педагогічну ідею підтримав весь учительський колектив і дирекція школи.
Заради забезпечення інформованості учнів та місцевих жителів про екологічну ситуацію в світі, регіоні, за місцем проживання та обізнаності з можливими шляхами вирішення різних екологічних проблем, в 2004 році в Староушицькій спеціалізованій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів екологічного напрямку (директор школи – В.С. Ковтуняк, заступник з НВР – Г.П. Голюк) відкрито еколого-освітній центр, який було створено за підтримки посольства Канади, Національного природного парку «Подільські Товтри» і Товариства подільських природодослідників та природолюбів.
М. В. Юрченко була активним учасником створення цього еколого-освітнього центру, котрий тепер постійно працює на базі школи з метою формування екологічної свідомості населення, надаючи можливість кожному відвідувачу ознайомитися з рідкісною і червонокнижною флорою та фауною місцевого регіону, побачити цікаві вироби з природних матеріалів та побутових відходів, картини рідного краю, які створюють школярі власними руками. Сьогодні Староушицький еколого-освітній центр обслуговує неповнолітніх і дорослих відвідувачів та жителів регіону, до якого увійшло майже два десятки сіл Кам’янець-Подільського Придністров’я.
На зорі своєї педагогічної кар’єри в Старій Ушиці вона розпочала активну співпрацю з педагогами і методистами Хмельницького ОЕНЦУМ та науково-педагогічними працівниками Національного ЕНЦУМ. Дирекцією обласного профільного позашIMAG1169кільного закладу було довірено Марині Василівні та її колезі-ентузіасту юннатівської роботи вчителю початкових класів Ларисі Афанасіївні Левко забезпечити організацію й проведення гурткової еколого-натуралістичної роботи з дитячими творчими об’єднанням юних екологів молодшого і середнього шкільного віку на базі школи. Важливе місце в еколого-просвітницькому напрямку роботи школи посідає учнівська екологічна бригада «Екосвіт», яка стала однією з кращих в області і гідно представляла екологічну творчість школярів Хмельниччини 24-26 квітня 2012 року в місті Миргороді Полтавської області на XI Всеукраїнському конкурсі колективів екологічної просвіти (у фіналі заходу брали участь 27 екологічних агітбригад загальноосвітніх навчальних закладів з усіх регіонів України).
В процесі практичної роботи гуртка «Юні екологи» М. В. Юрченко постійно дбає про відбір і збереження його контингенту, забезпечує розвиток здібностей і практичних навичок гуртківців, навчаючи їх спостерігати, самостійно робити висновки, узагальнення та приділяючи особливу увагу розвитку критичного мислення і пізнавальної діяльності й організації участі їх у науковій та дослідницькій роботі, природоохоронній діяльності, вдосконаленню процесу екологічної освіти і виховання неповнолітніх під час навчально-виховних занять.
Гурток юннатів став у школі прикладом ефективної організації позакласної роботи, а його вихованці не лише проводять фенологічні спостереження, а й насаджують дерева і кущі, вивішують годівнички й шпаківні та підгодовують птахів узимку, ведуть екологічну агітацію серед населення, прокладають екологічні стежини, фотографують види й місця їх існування у природі, проводять природоохоронні акції і закликають всіх інших школярів і мешканців смт Стара Ушиця до екологічної культури та етики.
Юні екологи М.В. Юрченко, завдяки її новаторському підходу до організації навчально-виховного процесу з школярами в позаурочний час,  стали не лише постійними учасниками, а й переможцями ряду природоохоронних заходів, вони часто проходять стажування в Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного в м. Києві, співпрацюють з Національним ЕНЦУМ з 2004 року і періодично відвідують цей заклад на запрошення його дирекції, де власноруч заклали лабораторію лікарських рослин під відкритим небом «Зелена аптека». Їх неодноразово запрошували в ТРК «Поділля-Центр», де ведучі програм вели з ними цікаві розмови про їхнє бачення довкілля і його перспективи та їх власні плани на майбутнє.
Староушицькі школярі також беруть активну участь у різноманітних всеукраїнських і регіональних екологічних конкурсах та природоохоронних акціях, що оголошуються столичними натуралістами і місцевими охоронцями й захисниками природи, за що часто отримують грамоти і подарунки. Приймаючи участь у природоохоронних акціях, дослідницькій роботі, творчих заходах, вихованці гуртка «Юні екологи» мають можливість усвідомити себе частинкою світу в якому вони живуть.1

За ініціативою Марини Василівни учні і вихованці гуртка стали активними учасниками ряду конкурсів-захистів дитячих науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України та неодноразовими їх переможцями. Під її керівництвом учнями і гуртківцями школи написано 14 науково-дослідницьких робіт з різної тематики в галузі екології, природокористування, охорони довкілля. Своїми роботами вони показують приклад молодшим, здійснюють своєрідну «рекламу» своєї творчості серед старшого покоління.
З її участю в школі розробляється комплекс екологічних заходів з урахуванням вікових особливостей учнів, тому до їх виконання залучається широке коло учнівської молоді, науковців і представників громадськості, адже це уже загальношкільні заходи.

Активною та плідною стала співпраця Марини Василівни і її колег зі школи з Хмельницьким ОЕНЦУМ, НПП «Подільські Товтри» (Кучинська О.П., Дем’янова О.В., Чайка Н.А., Рябий М.М.), К-ПНУ ім. Івана Огієнка (Матвєєв М.Д., Любінська Л.Г., Тарасенко М.О., Гордій Н.М., Колодій В.А.) і Товариством подільських природолюбів та природодослідників (Любінська Л.Г.), Всеукраїнською екологічною лігою – (голова обласного осередку ВЕЛ Міронова Н.Г.), (голова районного осередку ВЕЛ Кучинська О.П.), методичною службою Кам’янець-Подільського районного відділу освіти (Гончарик Л.В.) та Хмельницького ОІППО (методист біології та екології Мирна Л.А.).М.В. Юрченко – член Всеукраїнської екологічної ліги, автор ряду опублікованих в освітянській пресі статей науково-педагогічного змісту.

Представляючи свою школу, вона приймала участь у різноманітних науково-педагогічних заходах різних рівнів, під час яких обмінювалась досвідом організації і проведення у школі еколого-натуралістичної роботи з школярами, реалізації завдань екологічної освіти і виховання та формування екологічної свідомості й культури неповнолітніх формами їх практичної дослідницької, природоохоронної та природозаповідної роботи з участю науковців і громадськості, в т.ч.:
– Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційно-телекомунікаційні технології в освіті: територія партнерства» 24-26 травня 2011 року та конференція «Втілення проекту збереження дністровських водно-болотних угідь шляхом удосконалення менеджменту та участі громадськості» 18 листопада 2011 року;
– Міжнародний форум «За чисте довкілля», організований ВЕЛ в м. Києві 24-26 квітня 2011 та 2012р.р.;
– Міжнародний форум 2011 року з різних Національних парків України, навчальних закладів, громадських організацій 26-31 липня 2012 року;
– Всеукраїнський семінар. Батиліман, Крим. Навчально-тренінговий центр ВЕЛ «Екологічна варта»;
– Презентація досвіду роботи. Майстер-клас, обласного семінару – наради керівників науково – дослідних робіт учнів-членів Хмельницького територіального відділення МАН України 16 жовтня 2012 року;
– Міжрегіональна науково-практична, молодіжна конференція «Молоді дослідники – природі Поділля» К-ПНУ імені І. Огієнка, разом з учнями проводила екскурсію в екоцентрі школи для делегації екологів з Польщі, також співорганізатор науково-практичного семінару «Від чистого джерела – до чистого довкілля» в смт Стара Ушиця 06 грудня 2012 року.
Педагогічну працю Марини Василівни та її творчі здобутки на педагогічній ниві відзначено рядом нагород, серед яких:
– Почесна грамота Міністерства освіти і науки України та Національного ЕНЦУМ (Н. № 58 від 24.10.2003 р., Н. № 29 від 23.04.2004 р., Н. № 40/3 від 03.03.2007 р., Н. № 81 від 05.10.2007 р., Н. № 56 від 24.09.2012р.);
– Грамоти Міністерства освіти і науки України, ЛМГО «Львівського інституту освіти» за організацію та проведення Міжнародного природничого інтерактивного конкурсу «Колосок»;
– Почесна грамота Хмельницької ОДА (Н. № 668-но від 24.04.2013 р., Н. № 33-к від 27.02.2014 р.);
– Почесна грамота управління освіти і науки Хмельницької ОДА (Н. № 493 в2ід 17.12.2005р., Н. № 240 від 23.05.2006 р., Н. № 580-но від 20.09.2012р.);
– Грамота Державного управління охорони навколишнього природнього середовища в Хмельницькій області ( 2011 р.);
– Почесна грамота Хмельницького обласного управління водних ресурсів державного агенства водних ресурсів України (від 19.12.2013 р.),
– Почесна грамота Хмельницької обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (Н. № 92 від 15.12.2004р.);
– Грамота Хмельницького ОЕНЦУМ (Н. № 07 від 23.01.2013 р., Н. № 44 від 18.04.2013 р., Н. № 33 від 09.04.2014 р., Н. № 86 від 15.10.2014 р.);
– Грамотою Хмельницького ОЕНЦУМ нагороджено гурток «Юні екологи» за II місце в номінації «Майстер – клас: шпаківні і дуплянки своїми руками» обласного етапу Всеукраїнської акції учнівської молоді «День зустрічі птахів» ( Н. № 44 від 18.04.2013 р.), – за III місце в обласному етапі Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста» в номінації «Кращий відеофільм» (Н. № 07 від 23.01.2013 р.);
– Грамота Київського еколого- культурного центру, Екоорганізації «Печеніги», УТОП, Всеукраїнської коаліції «За дику природу», за участь учнів у Всеукраїнському конкурсі «Діти проти спортивного полювання»;
– Грамота Центру захисту прав тварин «Віта» та Подяка від Бріджид Бордо і Диплом Центру охорони дикої природи за участь у «Марші Парків»;
– Грамоти НПП «Подільські Товтри», Грамота районного Будинку школяра «Кращому керівнику гуртка» – 2015 р., Грамоти Кам’янець-Подільської райдержадміністрації, Відділу в справах сім’ї та молоді, Грамоти Відділу освіти Кам’янець-Подільської райдержадміністрації, Грамоти Кам’янець-Подільського міжрайонного управління водного господарства 2012 р.
За результатами участі у роботі Всеукраїнської наукової конференції з міжнародною участю «Бессерівські природознавчі студи» в м. Кременці 1-3 жовтня 2014 року, Марина Василівна Юрченко отримала Сертифікат OeAD-Kooperationsstelle Lemberq, Ausenstelle der Osterreichischen Botschaf in Kiew fur Wissenschaft und Bildunq від організаторів форуму – Міністерства освіти і науки України, Ботанічного саду ім. академіка О.В. Фоміна, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Тернопільської обласної ради, Департаменту освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації, Кременецького обласного гуманітарно-педагогічного інституту ім. Тараса Шевченка, Міністерства екології та природних ресурсів України, Кременецького Ботанічного саду, Національного природного парку «Кременецькі гори».
В 2008 році сумлінна, творча і плідна учительська праця М.В. Юрченко, якою вона заслужила повагу серед колег учнів і їх батьків, була відзначена почесною освітянською нагородою – нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти України».
Марина Василівна, як і весь педагогічний колект3ив Староушицької спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів екологічного напрямку, працює з дітьми і заради дітей, заради їх майбутнього.

Як справжній педагог, вона переконана, що кожен з нас в житті має зробити багато добрих справ і жити так, щоб не сумно було оглядатися назад, а в школі вчитель має вчити дітей бути добрими, чесними та милосердними, любити, берегти і обороняти свій рідний край.
Марина Василівна Юрченко щиро й твердо вірить у те, що у майбутньому всі наші діти, ставши дорослими, вчитимуть і своїх дітей жити в гармонії з природою.

Див. за посиланнями:

http://visnyk.hoippo.km.ua/ecology (Староушицькі юннати рятують зимуючих лебедів)

Екологічна робота в школі (Головна сторінка сайту Староушицької СЗОШ І-ІІІ ст. )
Староушицька СЗОШ І-ІІІ ступенів (сайт “Хмельницька область. ІСУО”)
ЕКОЛОГІЧНА ОСВІТА ХМЕЛЬНИЧЧИНИ: ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ ТА ШЛЯХИ РЕФОРМУВАННЯ (сайт Хмельницької обласної ради)
Взаємодія різних організацій та структур у формуванні екологічної свідомості школярів (за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції “Природничі дослідження на Поділлі”)