wordpress themes.

Новак Володимир Олександрович

Новак В.О. Голосків

Майже чверть століття як переконаний природолюб, вихований на красі поліського краю Рівненщини, Володимир Олександрович Новак, після закінчення біологічного факультету Львівського державного університету ім. І.Я.Франка, переїхав жити і працювати на Хмельниччину учителем хімії, природознавства, екології у Голосківській загальноосвітній школи І-ІІІ ступенів Летичівського району.
Майбутній педагог-новатор, ще в 90-ті роки, будучи молодим і перспективним вчителем, глибоко усвідомлював прогресивність для системи освіти і культурного простору українського суспільства швидкого розвитку сфери інформаційних технологій. Після додаткового навчання й закінчення спеціальних курсів почав викладати в школі також інформатику та образотворче мистецтво.
Вміло поєднуючи в навчально-виховному процесі вивчення природничих наук з раціональним використанням інформаційних технологій і природоохоронною роботою, Володимир Олександрович не лише зацікавлював своїх учнів до покращення успішності, а й заохочував їх до самостійного пошуку та здобування нових знань, поглибленого вивчення навчальних предметів і окремих напрямків наук в галузях біології, хімії, природознавства, сільського й лісового господарства, новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій.IMG_0002
Поряд з уроками, В.О.Новак особливу роль відвів гуртковій роботі в позаурочний час, де його учні мали можливість дізнаватись про флору і фауну й отримувати додаткові знання та вміння під час навчальних занять гуртків, природничо-краєзнавчих екскурсій, походів, експедицій та участі в проведенні різноманітних еколого-натуралістичних заходів, природоохоронній і природозаповідній діяльності.
Особливу увагу в 90-х роках Володимир Олександрович приділив налагодженню творчої і тісної співпраці з Хмельницьким ОЕНЦУМ та організації в 1994 році у школі роботи гуртків юних орнітологів, які з охотою і цікавістю відвідували голосківські школярі та проводили орнітологічні спостереження і виконували дослідницько-експериментальні роботи, з котрими згодом стали активними й успішними учасниками на різних етапах конкурсів-захистів Малої академії наук України.
У 1994 році він був єдиним представником від Хмельницької області серед 60 провідних українських орнітологів, які створили Товариство охорони птахів України. До сьогодні його гуртківці-орнітологи отримують від Товариства орнітологічний журнал «Птах» і його додаток для малечі «Повзик».
Поряд з організацією гурткової роботи юних орнітологів, В.О. Новак зі своїми школярами організував Подільський клубу любителів птахів «AVES» і став його незмінним керівником впродовж двадцяти років, видаючи при цьому інформаційний вісник клубу «AVES». Такий вісник був лише один в Летичівському районі і його й понині можна впевнено рахувати серед небагатьох таких видань в області.
Педагог-новатор, творчий ентузіазм якого викликає захоплення і повагу, власним прикладом, на практиці розкриває для дітей цікавий та багатий світ рідної природи, навчає його любити і берегти. Будь-якої пори, після уроків, у будні чи на вихідні його гуртківці готові податися зі своїм наставником на екскурсію, у турпохід чи експедицію на природу.
На навчальних теоретичних і практичних заняттях у гуртку юних орнітологів створюються комфортні умови усім: хто хоче займатись дослідженнями – будь-ласка, хто хоче навчитися орієнтуватися в рослинному та тваринному світі – завжди раді, хто просто вміє спостерігати і ділитись враженнями від побаченого – до нас, хто спритний і любить мандрувати – теж тут, хто фотолюбитель, турист – знайде для себе улюблене заняття, адже керівник гуртка уважний до усіх і подбає про кожного гуртківця. Під керівництвом Володимира Олександровича мають змогу проявити свої здібності навіть ті учні, кому не під силу добре опановувати точні чи мовознавчі науки, бо він твердо переконаний: «Природа – найкращий учитель», а він лише допомагає їй навчити дітей.
Головною турботою учителя-ентузіаста юннатівської справи є організація пізнавальної діяльності учнів, а також формування в них почуття національної гідності й наукового світогляду, виховання морально-етичної культури, зокрема екологічної культури та свідомості. Окрім природничих наук, він добре обізнаний з історією України, географією, багато цікавиться літературою, дбає про фахову самоосвіту і постійно працює над підвищенням рівня власної педагогічної майстерності.
Колеги називають його талановитим вчителем, бо він не просто розповідає, пояснює, показує, вчить спостережливості, витримки, він – надихає своїх учнів. Своїм особистим прикладом сумлінної й успішної праці він довів, що не місце красить людину, а людина – місце.
За відданість улюбленій справі, повагу до людей, педагогічний хист до дітвори і активну життєву позицію шанують Володимира Олександровича у вчительському, учнівському і батьківському колективах школи та сільській громаді. А він, будучи рядовим сільським вчителем, навчає прекрасному своїх учнів і не полишає свою улюблену науково-дослідницьку роботу у сфері орнітології та екології.
Завдяки здобуткам наполегливої науково-дослідницької діяльності та частим запрошенням до участі в наукових форумах, сільський педагог з Хмельниччини В.О. Новак став добре знаною людиною в наукових колах, адже є постійним членом Західноукраїнського орнітологічного товариства, Українського товариства охорони птахів, активно й плідно співпрацює з науковцями Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена Національної академії наук України, Київського, Львівського та Кам’янець-Подільського національних університетів, Інституту зоології м. Халле (Німеччина), Інституту екології Карпат (м. Львів), Мензбірівського орнітологічного товариства (РФ), Товариства охорони птахів Білорусі та інших установ.
Під авторством В.О. Новака та його сподвижниці Л.М. Новак вийшли методичні посібники («Орнітофауна Хмельниччини», «Пізнай світ птахів», «Календар орнітолога», «Свято пізнання»), збірки напрацювань («Пташина вікторина», «Екологічне виховання і образотворче мистецтво», «Екскурсії як елемент наукових досліджень») для учнів, вчителів біології, екології та природознавства, керівників гуртків.
Крім цього, дані наукових досліджень В.О. Новака були частково використані під час написання Червоної книги України (2009), Атласу гніздових птахів Європи (1996, 2006).
Володимир Олександрович має у своєму творчому активі більше 100 наукових статей, опублікованих у збірниках наукових-практичних конференцій, журналах, каталогах, газетах, а розроблена ним навчальна авторська Програма гуртка юних орнітологів (2014) отримала схвалення в Міністерстві освіти і науки України та найближчим часом планується друкуватись у Збірнику програм і буде впроваджуватися в практику керівниками орнітологічних гуртків.
Вчитель не зупиняється на власних досягненнях і постійно допомагає своїм вихованцям-послідовникам виконувати власні дослідження й напрацювання та оформляти їх для участі в конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. Під його керівництвом учні написали уже 22 науково-дослідницьких роботи різної тематики в області екології, природокористування, охорони довкілля, зоології, ботаніки. Роботи представлялися на районному етапі, де мали постійно перші місця та обласному, де виборювали 14 призових місць. Два його учні-конкурсанти представляли свої роботи на Всеукраїнському етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук в секції «Зоологія і ботаніка» та «Охорона довкілля і рDSCF0022оаціональне природокористування», де робота «Природно-заповідний потенціал долини Південного Бугу в Летичівському районі» посіла ІІІ місце.
Вихованці В.О. Новака щорічно займають призові місця в різноманітних природоохоронних конкурсах юних екологів регіону: «Мій рідний край – моя Земля», «Смарагдові перлини Хмельниччини», «Парки – легені міст і сіл», «В об’єктиві натураліста», а також беруть активну й результативну участь у міжнародних, Всеукраїнських і обласних еколого-натуралістичних та наукових акціях і програмах.
Зокрема, вони є учасниками Міжнародної освітньої програми «Лелека», участь у якій бере ряд європейських країн. В Україні вона діє з 2005 року. За результатами участі у цій Програмі за 2013 рік юні орнітологи Голосківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів зайняли І місце в Україні, а за проведену роботу з вивчення і охорони білого лелеки вони були нагороджені Дипломом Міжнародного фонду Ciconia за підписом його голови – принца Ліхтенштейну.
Володимир Олександрович щорічно й часто бере участь у регіональних та всеукраїнських наукових конференціях орнітологічного, зоологічного, природоохоронного чи історичного напряму, профільних обласних дитячих науково-практичних конференціях і зборах та зльотах юних натуралістів та ще й як депутат Голосківської сільської ради трьох скликань постійно веде активну еколого-просвітницьку діяльність серед місцевого населення, відстоює право своїх виборців-односельчан на чисте довкілля.
Займаючись власною самоосвітою, він з цікавістю вивчає досвід інших учителів та керівників профільних гуртків свого району і області, бере активну участь у діяльності клубу творчо працюючих учителів хімії Летичівського району. Завдяки участі у різноманітних педагогічних форумах і професійних конкурсах, двічі був переможцем районного і учасником обласного етапів Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року», конкурсу-захисту інноваційний технологій (Дипломи ІІ і ІІІ ступеня обласного конкурсу).
Варто відзначити, що після ознайомлення з науково-педагогічною працею молодого вчителя-ентузіаста В.О.Новака, колишній начальник Хмельницького облуправління освіти В.І. Войтенко в кінці 90-х років особисто наполіг на представленні його обласним ЕНЦУМ до нагородження нагрудним знаком «Відмінник освіти України» (замість пропонованої грамоти облуон) і підвищенні йому заробітної плати районним відділом освіти.
Педагог-новатор В.О. Новак – сучасний, досвідчений і висококваліфікований, але дуже скромний сільський вчитель, який ніколи не працював і не працює заради нагород. Він заслужено має вищу кваліфікаційну категорію і звання «Старший вчитель», нагрудний знак «Відмінник освіти України», Грамоти Міністерства освіти України і Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (7), Грамоти колишнього обласного управління та нинішнього Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА (13), Диплом ІІ ступеню у номінації «Кращий вчитель області, який проводить активну роботу з охорони і збереження довкілля».
У 2006 та 2014 роках його портрет було двічі занесено на Дошку пошани Летичівського району.
Сьогодні ім’я Володимира Олександровича Новака добре знане в освітянському і науковому середовищі, а його сумлінна новаторська науково-педагогічна праця не лише вивчається, а й слугує гідним прикладом для педагогів області.

 

Див. за посиланнями:

Блог Володимира Новака

Юннатівському руху в Україні – 90! КЛУБ ЮНИХ ОРНІТОЛОГІВ «AVES» ГОЛОСКІВСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ (сайт ХОІППО)

Орнітофауна Хмельницької області. Навчально-методичний посібник. Новак В.О., Новак Л.М. – “Майбуття”, Хмельницький, 1998

Пташина вікторина. Новак В.О. , Новак Л.М. – Голосків, 2003

Сторінка “Holoskiv school”(Rutland Ospreys) сайту Міжнародної освітньої програми по вивченню скопи (координує Великобританія)

Володимир Новак: “Птахів поганих не буває, вони всі хороші…” (Газета Хмельницької міської Ради “Проскурів”)

Гурток «AVES» Голосківської ЗОШ І-ІІІ ступенів – найкращий у Міжнародному проекті «Лелека»! (Електронний вісник сайту Хмельницького ОІППО)

Сторінка клубу “АVES” Голосківської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Юні охоронці природи Хмельниччини навчаються природозаповідній справі (сайт Хмельницької ОДА)

Клуб юних орнітологів «Aves» Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст.(сайт Національного ЕНЦУМ МОН України)