wordpress themes.

Гостьова книга

Зміст

 

1. Загальні відомості про Хмельницький ОЕНЦУМ і юннатівський рух на Хмельниччині.

2. Дунаєвецька станція юних натуралістів.

3. Екологічний відділ Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання.

4. КЗ “Дитячо-юннацький  центр туризму та екологічної роботи” Славутської міської ради.

5. Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.

 

 

 

Загальні відомості про Хмельницький ОЕНЦУМ

та юннатівський рух на Хмельниччині

 В довоєнний період та кілька післявоєнних років Хмельниччина не мала профільного позашкільного закладу, відповідального за юннатівську роботу в школах області. Не збереглось і документальних свідчень та спогадів очевидців про юннатівський рух у нашому регіоні в ті роки.

В 1949 році обласний відділ народної освіти відкрив при Кам’янець-Подільській дитячій станції юних техніків, яка розташовувалася в м. Проскурові (директор З.Є.Поляков), поряд з відділом туризму – сільськогосподарський відділ, який мав забезпечити організацію в області суспільно-корисної сільськогосподарської праці і дослідницько-натуралістичної роботи школярів на колгоспних полях і шкільних земельних ділянках, створення кабінетів біології та опорних шкіл, проведення позакласної роботи, залучення до участі в юннатівських гуртках обдарованої учнівської молоді, вивчення й пропагування кращого досвіду юннатівської роботи і надання відповідної методичної допомоги педагогічним працівникам закладів освіти на місцях.

З 16 грудня 1950 року завідуючою сільськогосподарським відділом було призначено вчительку біології Проскурівської (нині Хмельницької) СШ № 6 Марію Яківну Холевінську.

У ті важкі та нужденні повоєнні роки Міністерство освіти УРСР особливу увагу приділило охопленню дітей позашкільною роботою в позаурочний час і розгорнуло наполегливу роботу зі створення станцій юннатів у кожній області.

1 серпня 1952 року в м. Проскурові (з 1954 року – м. Хмельницький) розпочала свою діяльність Кам’янець-Подільська (з 1954 року – Хмельницька) обласна станція юних натуралістів, завідуючим якою у жовтні 1952 року був призначений Криштуль М.Я.

У вересні 1953 року директором закладу було призначено Манюка Д.М., якого у липні 1954 року змінив Шопша С.С., котрий пропрацював на цій посаді до липня 1962 року. Часта зміна керівників пояснювалась пошуками обласним відділом освіти директора, який міг би забезпечити ефективну роботу новоствореного закладу.

Станція юннатів розміщувалася на території нинішнього готелю «Прикордонник» в приміщенні старого будиночка, який підлягав знесенню і, через відсутність умов, вся гурткова робота її працівниками проводилась на базі шкіл.

Для проведення практичних занять з гуртківцями станції була виділена земельна ділянка по вул. Купріна розміром 1,5 га, в тому числі 0,5 га під плодовий сад. Решту земельної площі займали польова, овочева і кормова сівозміни, плодова шкілка й розсадник, колекційний відділ, квітники, теплиця, парники на 25 парникових рам, крільчатник, пасіка на 15 вуликів.

Земельна ділянка знаходилась на віддалі 3-х км від станції.

Транспортних засобів заклад не мав, тому керівники гуртків разом з дітьми на практичні заняття ходили пішки. Окремим дітям доводилось долати близько 4-х км, щоб потрапити на заняття та виконати намічені дослідницькі роботи.

Незважаючи на великі незручності в організації практичних занять, юні природолюби на дослідних ділянках старанно доглядали за рослинами, вели фенологічні спостереження за їх ростом і розвитком. Результати своїх досліджень представляли на Всесоюзній сільськогосподарській виставці, де Хмельницьку обласну станцію юннатів і окремо її гуртки юних натуралістів було відзначено медалями в 1955, 1956 та 1957 роках.

У липні 1962 року директором закладу призначено Внуковського А.М.

У тому ж році Хмельницький облвиконком виділив для станції юннатів територію колишньої сільськогосподарської виставки з 4-ма павільйонами поряд з нинішнім дендропарком на проспекті Миру, які за короткий час відремонтували.

Один павільйон використовувався закладом для роботи адміністрації, бухгалтера, методичних працівників, а в другому павільйоні розмістили біологічний кабінет, агрохімлабораторію, кабінет юннатів молодшого шкільного віку, кабінет зоології.

В третьому павільйоні був кабінет технічних засобів навчання з пультовим управлінням. Він використовувався й як лекційний зал.

Четвертий павільйон пристосували під їдальню для харчування юннатів під час роботи обласного літнього табору на 120 осіб, який розмістився в 30 наметах на території виставки в чудовому ялиновому парку.

Навчально-дослідна ділянка станції юних натуралістів знаходилась поруч з приміщенням і займала площу 2,5 га. Однак, коли територію виставки передали радгоспу плодоягідних рослин, то і земельну ділянку площею 2 га від юннатів теж забрали. Залишилась у їх користуванні лише півгектарна площа землі.

Важливу роль у розвитку юннатівської роботи в ті роки відігравала методист станції Холевінська М.Я., яка організовувала її в школах з ентузіазмом і знанням справи, спільно з київськими колегами кваліфіковано допомагала педагогам краю налагоджувати ефективну гурткову роботу.

Яскравим прикладом подвижництва стала її співпраця з учителем біології Вільховецької СШ Новоушицького району Бацурою Ф.С., який розробив власну ексклюзивну модель навчання й виховання школярів і став носієм передового педагогічного досвіду для педагогів-натуралістів Хмельницької області, України та СРСР, а в секціях його шкільного гуртка юннатів в 1953 році нараховувалось 450 учнів – майбутніх докторів і кандидатів наук, педагогів, лікарів, агрономів, ветеринарів, інженерів і механізаторів, працьовитих і висококваліфікованих фахівців різних галузей народного господарства.

За свою подвижницьку науково-педагогічну працю та непересічні здобутки на освітянській ниві нащадок працьовитого заможного селянина (куркуля) і священнослужителя, який з 17 років став сільським учителем і, не маючи інститутського диплома й партквитка члена ВКП(б), самовідданим трудом здолав недовіру до себе більшовицького режиму 30-х років, став науковим кореспондентом НДІ педагогіки УРСР і написав дисертацію та опублікував ряд науково-педагогічних праць, здобув визнання й повагу освітянського середовища в СРСР та був достойно вшанований і відзначений в 50-70-х роках тодішньою державною владою, освітянами та науковцями.

Федір Степанович Бацура – Заслужений вчитель школи Української РСР в 1956 році, кавалер ордена В.І.Леніна в 1960 році і ювілейної медалі в честь вождя, поважної освітянської медалі імені А.С.Макаренка, ряду золотих медалей всесоюзної ВДНГ та інших високих державних і галузевих відзнак, делегат Всеукраїнського та Всесоюзного з’їздів учителів в 1959 та 1968 роках, учасник багатьох зльотів юннатів Української РСР та Радянського Союзу.

Портрет знаменитого подільського педагога-новатора в 50-70-ті роки прикрашав хол центрального корпусу Республіканської станції юних натуралістів Української РСР.

В День знань 01 вересня 2013 року у Вільховецькій школі урочисто відкрито меморіальну дошку в його честь, а школа, у якій він працював і присвятив своє життя її школярам, носить його славне ім’я. Діяльність знаменитого подільського педагога-новатора стало яскравою сторінкою вітчизняної педагогіки і юннатівського руху.

Сьогодні славне ім’я, ідеї і здобутки творчої новаторської педагогічної праці Федора Степановича Бацури добре відомі в усій Україні, а в Києві його великий кольоровий портрет знову протягом кількох років красувався у приміщенні центрального корпусу Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

Дирекція та педколектив обласної СЮН завжди всіляко підтримували таких педагогів-ентузіастів і наполегливо допомагали їм та їхнім колегам.

В січні 1965 року директором Хмельницької обласної станції юннатів було призначено Холевінську М.Я.

В цей час велика увага приділялась удосконаленню роботи станції з керівниками і вчителями шкіл, спрямованої на підвищення рівня викладання біології, охорони природи, розвитку дитячого дослідництва. Втілювалися в практику роботи навчально-виховних закладів вимоги Положення про біологічний кабінет.

Вже під кінець 1967 року в школах області нараховувалось 120 зразкових кабінетів біології, у створенні яких активну участь приймали працівники обласної станції юннатів.

Особливе значення дирекцією закладу надавалося діяльності дитячих трудових об’єднань у школах. За завданням науковців Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту працювало 196 шкільних учнівських виробничих бригад. Наслідки роботи кращих УВБ, шкільних учнівських лісництв і гуртків юннатів представлялись на республіканській виставці передового досвіду в народному господарстві.

У 1962 році в республіканському конкурсі на кращу дослідницьку роботу з біології та сільського господарства приймали участь 205 учнівських виробничих бригад області.

У цей період також плідно працювали школи і ланки юних «озернят».

Багато плодових та декоративних дерев і кущів посадили юннати й школярі Хмельниччини під час заходів Всеукраїнської дитячої естафети «Перетворимо Україну в квітучий сад» та прославили свій край під час естафети огляду-конкурсу УВБ «Юний маяк».

Особливо успішно працювали, прославились і були відзначені організаторами заходів дитячі колективи Грим’яцької СШ Віньковецького району, Ямпільської СШ Білогірського району, Мокіївської СШ Шепетівського району, Лісоводської СШ Городоцького району, Летавської СШ Чемеровецького району. Навчальні заклади отримали в нагороду колісні трактори, радіоприймачі та багато інших нагород і цінних подарунків, а хмельницькі юннати – вантажний автомобіль ГАЗ-51.

Під керівництвом Марії Яківни Холевінської Хмельницька обласна станція юннатів стала переможцем Всесоюзного огляду позашкільних закладів в 1968 році і була нагороджена Почесною грамотою ЦК ВЛКСМ.

В травні 1970 року директором Хмельницької обласної СЮН облвно призначило Мазурка М.О. Як агроном-садовод, Михайло Олександрович, був добре обізнаний з дослідництвом у сільському господарстві, що й згодилось йому на цій посаді.

Згідно з рішенням виконкому Хмельницької обласної Ради від 14 жовтня 1976 року № 280 обласна станція юннатів отримала колишнє приміщення Хмельницької восьмирічної школи № 12 в мікрорайоні «Гречани» (4 будинки). Центральний корпус  школи збудовано напередодні першої світової війни місцевим паном – знаменитим проскурівським лікарем-офтальмологом Сергієм Миколайовичем Полозовим, де юннатівський заклад і розміщується до нинішнього часу (див. детальніше за посиланням: http://visnyk.hoippo.km.ua/infomain/5016-znamenitiy-proskurvskiy-doktor-oftalmolog-sergy-mikolayovich-polozov-shkola-yunnatv-na-blizhnh-grechanah-msta-hmelnickogo.html ).

Шкільні приміщення й земля дістались хмельницьким юннатам завдяки особистому наполегливому втручанню та авторитетним клопотанням в облвно, обласних партійних і радянських органах Любові Петрівни Манорик, тодішнього директора Української республіканської СЮН.

Роки, коли Мазурок М.О. очолював станцію юннатів, відзначилися в історії юннатівського руху плідною участю шкіл та гуртків юннатів області в республіканських конкурсах і естафетах. В школах значно зросла кількість юннатівських секцій товариства охорони природи. Було мобілізовано школярів до участі в акції «Зеленбуд» та операції «Шевченківський сад».

В 1971 році в кожному районі проводилися районні зльоти учнівських виробничих бригад, гуртків юних натуралістів та виставки їх робіт. Неодноразово юннатівські делегації області брали участь у виставках на ВДНГ СРСР в м. Москві, де нагороджувалися медалями та отримували спеціальні свідоцтва.

В 1976 році Хмельницьку обласну станцію юних натуралістів було визнано переможцем республіканської акції «Зеленбуд» піонерської мічурінської п’ятирічки (1971-1975 рр.) і нагороджено спеціальною медаллю.

За досягнуті успіхи в сільськогосподарській праці та дослідництві педагогічні і дитячі колективи та багато окремих юннатів станції і ряду шкіл області неодноразово нагороджувались медалями, грамотами, дипломами, цінними подарунками й безкоштовними екскурсійними путівками в столичні міста і міста-герої СРСР та путівками до оздоровчих таборів.

В червні 1992 року, у зв’язку з виходом на пенсію Мазурка М.О., директором Хмельницької обласної СЮН було призначено Климчука В.В., який до цього працював у школах Новоушиччини та 6 років – інспектором облуправління освіти.

19 серпня 1992 року обласну станцію юннатів було реорганізовано в Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, керівником якого призначили Климчука В.В., котрий незмінно очолює заклад до цього часу.

На базі Хмельницького ОЕНЦУМ і окремих шкіл міста в 1992-1993 навчальному році працювало 92 гуртки юних натуралістів, якими було охоплено 1300 дітей, а також діяло 55 гуртків, які охоплювали 857 дітей, створені хмельницькими натуралістами за кошти свого закладу на базі ряду кращих загальноосвітніх шкіл області. А в 2003 році, після зменшення засновником обсягів фінансування на діяльність закладу, тут уже працювало лише 87 гуртків, які охоплювали 1260 дітей. Частина цих гуртків діяла в інтернатних і загальноосвітніх закладах.

Для юних природолюбів було відкрито гуртки одинадцяти профілів, зокрема: юні друзі природи, юні натуралісти, квітникарі, ботаніки, овочівники, рослинники, садоводи, акваріумісти, екологи, юннати-краєзнавці, бджолярі, народні ремесла. Навчальна пасіка юннатів мала 10 вуликів з бджолосім’ями.

Державним актом на право постійного землекористування ХМ № 0008 від 06.09.1993 року та рядом наступних документів із земельного кадастру держави за Хмельницьким ОЕНЦУМ закріплено 2,06 га землі. На ній створено учнівську навчально-дослідну земельну ділянку, яка має окремі ділянки лікарських рослин та колекційну, селекційний і виробничий відділи, де запроваджено польову і овочеву сівозміни. Тут є ягідник, виноградник, плодовий сад, пасіка, «зелений клас» з альтанкою. Підведено від міського водоканалу власний водопровід і встановлено 2 водорозбірні колонки. В 2002 році введено в дію стаціонарну теплицю і поряд з нею викопано криницю глибиною 18,5 м з якісною джерельною водою для поливу рослин у теплиці та побутових потреб.

Із загальної площі землі закладу під будинками, приміщеннями і спорудами – 0,11123 га, під газонами, доріжками, площадками та господарським двором – 0,3234 га, під навчально-дослідними ділянками – 1,51224 га, в т.ч. орна земля – 0,53 га. Сад з навчальною пасікою – 0,718274 га, під ягідником – 0,045 га, квітниками – 0,0576 га. Для роботи юннатів у закритому ґрунті є стаціонарна навчальна теплиця площею 102,66 кв. м.

Навчальна екологічна стежка, прокладена територією закладу, має протяжність 0,5 км.

Навчально-дослідна земельна ділянка Хмельницького ОЕНЦУМ в 2000 році у Всеукраїнському конкурсі – огляді НДЗД посіла друге місце, а в 2010 році – стала його переможцем.

Для потреб навчально-виховного процесу в дитячих еколого-натуралістичних об’єднаннях, організаційно-масової і навчально-методичної роботи заклад має ряд якісних ТЗН. Педпрацівниками і методистами регулярно використовуються 16 комп’ютерів, в тому числі 13 ноутбуків «ASUS» і «HP», мультимедійний проектор «Leater LX 402», відеокамера «Sony» 5 телевізорів, в тому числі широкоформатний LSD-телевізор з функціями монітора «LG-42 PCIRV-ZJ / TJ-VGA 42» та широкоформатний TV (плазма) «SAMSUNG 50C431A2», інша відео- та аудіо-техніка.

З літа 2007 року тут діє власна бездротова локальна мережа Інтернет «Unnat-radio», яка забезпечує кожному юннату і педагогу в будь-якому кабінеті закладу вільний доступ до світової мережі та різноманітних джерел знань. Локальна радіомережа Інтернет розрахована на 50 персональних комп’ютерів чи гаджетів, підключена до загальної освітньої мережі і коштує закладу 50 гривень щомісячно.

Серйозна увага приділена збереженню і розвитку матеріально-технічної бази. Окрім навчальних приміщень тут збудовано власну газову теплогенераторну з 2 сталевими котлами «Рівнетерм-80», КПД яких складає 91 %, що цілком забезпечує теплом всі навчальні і господарські корпуси. Для забезпечення транспортних потреб і догляду за дослідною земельною ділянкою використовується трактор колісний МТЗ-80 Л з комплектом причіпної і навісної техніки, автомобіль-самоскид ГАЗ-САЗ-3507, вантажно-пасажирський автомобіль ВАЗ-21043, які утримуються в справному стані і регулярно експлуатуються для власних потреб та потреб інших навчальних закладів.

Для потреб гурткової роботи в закладі обладнані кабінети біології, охорони природи, квітництва, акваріумістики, садівництва, бджільництва, молодшого шкільного віку, валеології, профорієнтації. Крім того тут обладнано музей хліба, музей кімнатних рослин, кабінет методичної роботи.

В 2003-2004 навчальному році, завдяки «турботі» чиновників, котрі «вишукували» показники економії бюджетних коштів, в Хмельницькому ОЕНЦУМ відбулось катастрофічне зменшення кількості гуртків, дитячого контингенту та педагогів – залишилось лише 37 гуртків (8,4 ставки керівників гуртків), а внаслідок скорочень чисельності працівників було безповоротно втрачено якісно підготовлені педагогічні кадри.

У наступні роки, за сприяння засновників і небайдужих людей, відбулось поступове відродження гурткової мережі закладу й підготовлені нові кадри педагогів-натуралістів.

З 2008 року по нинішній навчальний рік Хмельницький ОЕНЦУМ щорічно організовує 60 профільних гуртків до яких залучає понад 0,9 тис. учнів навчальних закладів міста Хмельницького та області.

Педагогічні працівники позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів краю постійно працюють над пошуком нових форм та методів роботи з учнівською молоддю на навчально-дослідних земельних ділянках, використовують джерела Інтернет і налагоджують зв’язки з науковими установами, отримують завдання від учених та залучають юннатів до дослідницької роботи під їх керівництвом.

Юннати Хмельниччини та їх педагоги тривалий час активно і плідно співпрацюють з науковцями НПП «Подільські Товтри» і «Мале Полісся», Хмельницького національного університету і Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка і Подільського державного аграрно-технічного університету, Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України (с. Самчики Старокостянтинівського району), Державних підприємств-дослідних господарств «Шарівка» і «Проскурівка» (с. Шарівка та с. Проскурівка Ярмолинецького району), «Зоря» (с. Пирогівці Хмельницького району), «Пасічне» (с. Пасічна Старосинявського району), Славутської селекційної сортовипробувальної станції (с. Іванівка), Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької ОДА, Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА, Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та іншими науковими закладами, державними установами і громадськими природоохоронними організаціями.

Плідно співпрацюючи з науковцями Академії та науково-педагогічним колективом Національного ЕНЦУМ, педагоги-натуралісти Хмельницького ОЕНЦУМ успішно реалізували чотири спільні науково-освітні проекти: «Позашкільна освіта – науково-методичне забезпечення екологічної освіти та морально-духовного виховання дітей, учнівської і студентської молоді», «Формування творчої і соціально активної особистості засобами телекомунікаційних проектів у позашкільному навчальному закладі», «Сучасні здоров’язбережні технології навчання і виховання школярів як шлях до якісної освіти», «Формування національно-патріотичних почуттів дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи в контексті українського патріотизму та євроінтеграції України».

Науково-педагогічна діяльність експериментального майданчика і здобутки його творчої групи педагогів-ентузіастів систематично презентувалися закладом на національних та міжнародних освітянських виставках і конкурсах, за що була відзначена трьома медалями, рядом почесних грамот та дипломів Міністерства освіти і науки та Національної академії педагогічних наук України.

За підсумками реалізованих майданчиком науково-освітніх проектів на базі закладу відбулися дві Міжнародних та дві Всеукраїнських науково-практичних конференції, проведені три виставки-презентації Хмельницького ОЕНЦУМ в Національній АПН України та шість виставок-презентацій в Національному ЕНЦУМ, а заклади освіти області безкоштовно отримали від нього 29 змістовних науково-популярних видань і навчальних посібників навчально-методичного та природничо-краєзнавчого змісту загальним тиражем понад 35000 примірників, які побачили світ завдяки творчій науково-педагогічній співпраці хмельницьких натуралістів, місцевих і столичних науковців.

Зокрема, видано друком посібники навчально-методичного змісту:

– «Екологічне виховання учнів у процесі дослідницької роботи» (автор Пустовіт Г.П., 1994р.);

– «Довідник юнната» (автори Л.Манорик, С.Клименко, 1995р.);

– «Дослідницька робота учнів з екології в позашкільних установах і школах» (автор Г.П. Пустовіт, 1996р.);

– «Орнітофауна Хмельницької області» ( автори Новак В.О., Новак Л.М., 1998р.);

– «Юннати Хмельниччини» (нарис з історії юннатівського руху Хмельницької області, за редакцією директора В.Климчука, упорядники Г.Степанець, З.Редзинець, М.Холевінська, 1998р.);

– «В гармонії з природою» (збірник еколого-натуралістичних заходів, шкільних свят за редакцією В.Климчука, упорядники В.Іова, Л.Красномовець, Г.Степанець, З.Редзинець, 1999р.);

– «Організація і зміст еколого-натуралістичної та дослідницької роботи з учнями та юннатами на шкільних навчально-дослідних земельних ділянках» (автор і упорядник О.Зотова, 2000р.).

Навчально-методичні матеріали ХОЕНЦУМ неодноразово приймали участь в обласних виставках педагогічних ідей, де двічі відзначались  Дипломом І ступеня (2001 і 2003 рр.).

За останні 10 років обласним ЕНЦУМ надруковано та безкоштовно передано в заклади освіти області змістовні навчальні посібники на природничо-краєзнавчу тематику «Риби, земноводні, плазуни і звірі Хмельниччини», «Птахи Хмельниччини» та «Річки Хмельниччини» за редакцією керівника гуртків юних зоологів обласного ЕНЦУМ В.Д. Говоруна, «Заповідні перлини Хмельниччини», «Екологічна освіта на Хмельниччині» та «Червона книга України: рослини Хмельниччини» за редакцією місцевих науковців Л.Г.Любінської та Л.П.Казімірової, довідник «Натуралісти України» і книгу-нарис з історії юннатівського руху в області «Юннати Хмельниччини» (видання 2-ге), краєзнавчі книги «Історія міст і сіл Хмельниччини (за працями Юхима Сіцінського та Миколи Теодоровича)» та «Двірецько-Пересопницьке Євангеліє: Історія. Творці. Таємниці».

В 2013 році завершено науково-освітній природничо-краєзнавчий проект «Гриби Хмельниччини», в результаті якого Говоруном В.Д. та Тимощуком О.О. створено і надруковано 2-тисячним тиражом навчальний посібник з однойменною назвою для школярів і студентів області.

В 2016 та 2017 роках побачили світ науково-популярні видання «Хмельниччина» (заг. тираж – 5,5 тис. примірників) та «Ліси Хмельниччини» (заг. тираж – 3,0 тис. примірників).

Книги «Гриби Хмельниччини», «Хмельниччина» та «Ліси Хмельниччини» отримали безкоштовно всі загальноосвітні і позашкільні заклади області.

За створення інноваційної навчально-методичної літератури та посібників з освіти в галузі навколишнього середовища і вагомий внесок у розвиток освіти і виховання підростаючого покоління в регіоні Хмельницький ОЕНЦУМ в 2013 році нагороджений другою Почесною грамотою Національної академії педагогічних наук України.

Автори книг і їх видавець ТзОВ «Поліграфіст» також були нагороджені грамотами Академії, а в серпні 2017 року методичний координатор проектів інформаційно-освітнього напряму природничо-краєзнавчої діяльності Хмельницького ОЕНЦУМ і автор ряду книг Олексій Олександрович Тимощук та заступник директора закладу з навчально-виховної роботи Леся Олександрівна Демчук нагороджені Міністерством освіти і науки України нагрудними знаками «Відмінник освіти України».

Шість років поспіль заклад – активний учасник Міжнародних та Національних освітянських виставок Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України в м. Києві, де презентує систему екологічної освіти і виховання підростаючого покоління в регіоні та її здобутки. Так, в 2010, 2011, 2012 та 2013 роках Хмельницький ОЕНЦУМ був учасником чотирьох Національних виставок-презентацій «Інноватика в освіті України» та шістьох Міжнародних виставок «Сучасні навчальні заклади» в 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 та 2017 роках, за підсумками кожної з яких заклад і його працівників було нагороджено дипломами, почесними грамотами та срібними медалями в 2011, 2014 і 2017 роках та золотими медалями в 2015 і 2016 роках від організаторів виставок за істотні здобутки в інноваційній діяльності, екологічній освіті й природоохоронній роботі юннатів та їх педагогів.

За період 2010-2017 років юннати Хмельниччини здобули ряд перемог у конкурсах дитячої еколого-натуралістичної творчості. Яскравим прикладом у цьому напрямку роботи залишаються гуртківці Шепетівського МЦЕНТУМ, трудолюбиві знавці і дослідники природи учнівської виробничої бригади з Летавського НВК Чемеровецького району, юні садоводи Грушківського НВК Кам’янець-Подільського району, юні лісівники Пліщинського, Полянського, Михлянського, Масівецького, Сковородківського, Нетішинського учнівських лісництв з Шепетівщини, Ізяславщини, Славутчини, Старокостянтинівщини, Чемеровецького та Хмельницького районів.

Юннати Хмельниччини – активні й результативні учасники природозаповідних заходів профільного щорічного Всеукраїнського конкурсу «Вчимося заповідувати». Створення Національного природного парку «Мале Полісся» в 2013 році – яскравий приклад успішного долучення  поліських школярів і юннатів та їх педагогів до природозаповідної справи.

З 25 по 27 вересня 2012 року команда юних аграріїв-вихованців Летавського НВК під керівництвом вчителя біології Подущак Антоніни Василівни у м. Києві посіла І-ше місце на І Всеукраїнському зльоті трудових учнівських об’єднань України.

З 03 по 05 жовтня 2012 року в місті Києві на Всеукраїнському фестивалі «Україна-сад» команда юних садоводів Хмельниччини у складі 3-х учнів Грушківського НВК Кам’янець-Подільського району – Лугового Олександра, Гаврилюк Олександри, Марцинківської Руслани, (науковий керівник Волощинський В’ячеслав Анатолійович, заступник директора з виховної роботи Грушківського НВК Кам’янець-Подільського району) виборола І-ше місце і здобула «Гран-прі» фестивалю, а юні садоводи отримали грамоти від організаторів заходу за свої глибокі знання та плідну працю.

Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді в рамках відзначення Року дитячої творчості в України провів ряд масових еколого-натуралістичних та науково-методичних заходів.

27 березня 2013 року в контексті Року дитячої творчості на базі Хмельницького ОЕНЦУМ відбувся обласний семінар керівників дитячих творчих об’єднань позашкільних навчальних закладів нашого регіону «Навчально-виховний процес у ПНЗ еколого-натуралістичного профілю та перспективи використання у гуртковій роботі сучасних освітніх технологій».

Захід відбувався з участю представника Національної академії педагогічних наук України, наукового керівника її експериментального майданчика на базі ХОЕНЦУМ, д.п.н., професора Г.П. Пустовіта в контексті загальних науково-педагогічних і навчально-виховних заходів Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА. Учасники семінару заслухали ряд змістовних доповідей науковців і кращих педагогів-позашкільників області на тему організації та проведення навчально-виховного процесу в дитячих об’єднаннях еколого-натуралістичного профілю, реалізації завдань екологічної освіти і виховання та формування природоохоронної культури учнівської молоді в контексті еколого-натуралістичної творчості, окреслили перспективи впровадження сучасних освітніх технологій, що забезпечуватимуть інноваційний розвиток екологічної освіти в навчальних закладах регіону.

Обдаровані школярі і гуртківці позашкільних закладів області щорічно приймають активну участь в обласних зборах юннатів та дитячих науково-практичних конференціях, які організовуються й проводяться для них на базі Хмельницького ОЕНЦУМ.

З метою підтримки й стимулювання дитячої еколого-натуралістичної творчості, підвищення ефективності і якості проведення в навчальних закладах регіону дослідницько-експериментальної роботи школярів та формування їх екологічної культури, на базі обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді відбуваються щорічні обласні збори юннатів Хмельниччини, в яких беруть участь дитячі делегації з усіх районів та міст області, відбуваються обласні дитячі науково-практичні конференції з питань виконання учнями юннатами індивідуальних експериментальних науково-дослідницьких робіт під керівництвом науковців в галузі природничих наук (біології, екології, біохімії), сільського і лісового господарства. У конференціях приймають участь ряд місцевих науковців, кращих педагогів області і провідних фахівців народного господарства. Кожен такий захід демонстрував високий рівень виконання школярами дослідницько-натуралістичних робіт та їх прагнення співпрацювати з науковцями і здобувати нові знання.

Кращі виконавці наукових дослідницько-експериментальних робіт отримують у нагороду Грамоту ХОЕНЦУМ та цінні подарунки – книги «Річки Хмельниччини», «Птахи Хмельниччини», «Гриби Хмельниччини», «Заповідні перлини Хмельниччини», «Ліси Хмельниччини» та ін., здобувають право боротись за перемогу у фіналах всеукраїнських національних етапів і міжнародних турах профільних заходів.

Особлива роль у досягненні визначних міжнародних перемог належить науковим керівникам дитячих дослідницько-експериментальних робіт – Ганзюк Аллі Ярославівні, кандидату технічних наук, доценту кафедри хімії Хмельницького національного університету, керівнику гуртка екологічної біохімії, організованого натуралістами ХОЕНЦУМ на базі університету, й Зимі Наталії Володимирівні, вчителю хімії Хмельницького ТБЛ, що забезпечили підготовку учениці ліцею та юннатки ХОЕНЦУМ Христини Ганзюк, яка зі своїми індивідуальними дослідницько-експериментальними проектами здобула перемоги у фіналах 2-х міжнародних олімпіад і ряді конкурсів учнівських наукових екологічних проектів та відповідно посідала:

– І-ші місця в національних етапах конкурсу Інтел-Еко і Балтійського міжнародного науково-інженерного конкурсу в 2012, 2013 роках

– ІІІ-те місце і бронзова медаль в м. Освего (штат Нью-Йорк, США) на фіналі міжнародної олімпіади «Genius Оlympiade» (29.06.2012 р.);

– ІІІ-те місце і Диплом в м. Санкт-Петербурзі на фіналі Балтійського міжнародного науково-інженерного конкурсу (01.02. 2013 р.);

– дипломант Мексиканського університету (конкурс екологічних проектів) і Міжнародного екологічного конкурсу «Stockholm Junior Water Prize» та ІV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2013»;

– ІІ-ге місце і срібна медаль у м. Х’юстоні (штат Техас, США) на фіналі міжнародного конкурсу екологічних проектів I-SWEEP (07.05 2013 р.).

Непересічні здобутки юної дослідниці природи в 2013 році відзначені Почесною грамотою Хмельницької обласної державної адміністрації, Почесним дипломом Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України, Почесною грамотою Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА, дипломами Національного ЕНЦУМ та премією Президентського фонду «Україна» в розмірі 10800 грн. З 1 вересня 2013 року Христина Ганзюк стала студенткою лікувального факультету Київського національного медичного університету ім. О.О. Богомольця й обрала професію лікаря.

Слідом за Христиною, Алла Ярославівна виростила на базі університету десятки юних дослідників природи, які щорічно зі знанням справи успішно захищали індивідуальні дослідницькі проекти на фіналах профільних конкурсів у Києві та здобували призові місця на конкурсах-захистах.

Вересень 2013 року ознаменувався для юннатів Хмельниччини й України перемогою юного лісівника Пліщинського учнівського лісництва, одинадцятикласника Городнявського НВК Шепетівського району Максима Роговського, який зі своєю дослідницькою роботою здобув ІІІ місце на Х Міжнародному юніорському лісовому конкурсі у Ханти-Мансійську (Росія), в котрому брали участь команди 29 країн світу.

В 2014 році за результатами участі у VIII Всеукраїнському зльоті юних лісівників, команда Пліщинського учнівського лісництва стала його переможцем, виборола Гран-Прі і почесне право приймати у себе в школі та в інших закладах освіти і лісгоспах Хмельниччини ІХ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів.

У вересні 2015 року, разом з окремими навчальними закладами і лісгоспами області, Пліщинське учнівське лісництво достойно прийняло ІХ Всеукраїнський зліт юних лісівників на базі своєї школи, стало переможцем Зльоту й отримало ряд заслужених нагород (дипломи, грамоти, цінні подарунки), почесне звання «Зразкове учнівське лісництво» і право представляти Хмельниччину на наступному – Х Зльоті юних лісівників на Черкащині.

Цей Зліт істотно вплинув на збереження й розвиток мережі учнівських лісництв і лісогосподарської діяльності юних лісівників Хмельниччини та інших областей України.

Особливу увагу педколектив Хмельницького ОЕНЦУМ, керівники і педколективи позашкільних профільних закладів приділяють виявленню в закладах освіти області і залученню до природоохоронної науково-дослідницької роботи обдарованих школярів та юннатів, регулярному проведенню для них профільних науково-практичних конференцій, досягненню плідної результативності співпраці юних дослідників з науковцями, активній підтримці та стимулюванню діяльності педагогів-ентузіастів юннатівської роботи в школах Хмельниччини.

Педагоги і керівники позашкільних еколого-натуралістичних закладів області неодноразово приймали активну та результативну участь у Всеукраїнському конкурсі майстерності педагогічних працівників позашкільних закладів «Джерело творчості».

Так, в жовтні 2008 року методист Хмельницького ОЕНЦУМ Зотова О.В. за результатами участі і перемоги в очному етапі конкурсу в номінації «Методист-2008» була нагороджена Почесною грамотою організаторів заходу та нагрудним знаком «А.С.Макаренко», а в березні 2011 року, за результатами участі і перемоги в очному етапі цього заходу, заступник директора ХОЕНЦУМ Демчук Л.О. була відзначена Грамотою Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, відзнакою-статуеткою «Ніка» і в 2017 році нагороджена нагрудним знаком МОНУ «Відмінник освіти України».

В 2012 році директор Хмельницького ОЕНЦУМ Климчук В.В. та директор Шепетівського міського ЦЕНТУМ Манійчук Т.Л. також стали переможцями фіналу Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності «Джерело творчості» і отримали ряд

30 серпня 2013 року, під час Всеукраїнської серпневої конференції керівників позашкільних еколого-натуралістичних закладів усіх рівнів «Стратегії інноваційного розвитку позашкільної освіти в Україні», Хмельницький ОЕНЦУМ був нагороджений почесною відзнакою «ЗАКЛАД-НОВАТОР» та Дипломом, якими відзначені досягнення його інноваційної науково-освітньої діяльності в галузі природоохоронної роботи, реалізації завдань екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління.

Протягом 16-18 жовтня 2013 року профільними позашкільними закладами області забезпечено підготовку і проведення 4-х регіональних засідань круглого столу Міністерства освіти і науки України та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА з участю директора Національного ЕНЦУМ, д.п.н., професора В.В. Вербицького з його київськими колегами «Реалізація соціальних ініціатив Президента України щодо забезпечення доступу кожної дитини до позашкільної освіти в Хмельницькій області» в містах Шепетівці, Хмельницькому, Дунаївцях та Кам’янці-Подільському, спрямованих на розвиток позашкільної освіти, зокрема, реалізацію невідкладних завдань природоохоронної еколого-натуралістичної роботи учнівської молоді та раціональне зростання мережі профільних дитячих творчих об’єднань на базі загальноосвітніх шкіл і позашкільних закладів Хмельниччини.

Департамент освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА нагородив ХОЕНЦУМ Грамотою за високий рівень підготовки і проведення цього важливого для освітян України заходу.

В ознаменування 90-річчя юннатівського руху в Україні, під час виставки-презентації здобутків діяльності профільних позашкільних закладів у Національному ЕНЦУМ «Сучасна позашкільна освіта – 2015» 15-17 вересня 2015 року, Хмельницький ОЕНЦУМ отримав почесну відзнаку «Лідер сучасної позашкільної освіти».

З 19 по 20 грудня 2016 року молодий педагог – керівник гуртків Міхайлиця І.В. та її педагог-наставник, методист Зотова О.В. достойно представили Хмельницький обласний  ЕНЦУМ  і позашкілля нашого краю в м. Києві на Всеукраїнському Форумі молодих педагогів позашкільних навчальних закладів, що проводився на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, де здобули 2 спеціальних відзнаки – «Педагогічний Оскар» і дипломи педагогів-новаторів.

В 2011 році Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді ввійшов в число навчальних закладів, які Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України нагородило почесною відзнакою, Дипломом і внесло окремою сторінкою до книги «Флагмани освіти і науки України». В 2017 році він знову рекомендований оргкомітету цього загальнонаціонального професійного форуму в числі кращих позашкільних закладів країни.

У 2009-2016 роках Хмельницький обласний ЕНЦУМ в числі кращих профільних закладів України приймав активну участь у відкритому національному Рейтинзі якості позашкільної екологічної освіти «Золота когорта позашкільників» та нагороджувався Дипломом лауреата, в 2012, 2015 і в 2016 році – Дипломом переможця Рейтингу, а в 2014 році – спеціальним дипломом «Флагман відкритого рейтингу якості позашкільної освіти».

Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (ХОЕНЦУМ) координує навчально-методичну, науково-педагогічну, організаційно-масову і навчально-виховну діяльність профільних еколого-натуралістичних закладів та дитячих творчих об’єднань Хмельниччини, забезпечує організацію систематичного залучення учнівської молоді краю до участі в міжнародних, Всеукраїнських і регіональних еколого-натуралістичних та інших природоохоронних і природознавчих заходах та напрямках еколого-натуралістичної роботи.

Всі ці напрямки роботи цілеспрямовано реалізовуються педагогічним колективом закладу в контексті завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Хмельниччини на 2016-2020 рр., затвердженого спільним наказом Департаменту екології та природних ресурсів і Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА від 20.12. 2015 року № 64-н/551-од.

Аналогічні Плани розроблені районними відділами та міськими управліннями освіти й виконуються підвідомчими навчальними закладами на місцях.

Заклад щорічно організовує і спільно з науковцями ХНУ, К-ПНУ ім. Івана Огієнка, ХОІППО та фахівцями установ і підприємств аграрного сектору та екології й охорони природи проводить профільні семінари, методоб’єднання, науково-практичні конференції, семінари-тренінги й навчальні заняття з питань здорового способу життя, круглі столи, наради для керівників, методистів і керівників гуртків позашкільних закладів, вчителів біології, завідувачів учнівських НДЗД, профільних дитячих творчих об’єднань, методистів районних відділів та міських управлінь освіти.

Зокрема, з 16 по 18 травня 2017 року Хмельницький ОЕНЦУМ спільно з Національним ЕНЦУМ МОН України під егідою НАПН України провели Всеукраїнський семінар-практикум заступників директорів з навчально-виховної роботи обласних центрів еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та станцій юних натуралістів «Формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій».

Сьогодні в закладі є відділи: інформаційно-методичної та організаційно-масової роботи, біології і сільського господарства, екології та охорони природи, працює 10 педпрацівників (в т.ч. директор), кожен з яких має вищу освіту, чотири педагоги – Відмінники освіти України.

Його дирекція, методична служба і педагогічний колектив здійснюють інформаційне й організаційно-методичне забезпечення діяльності Дунаєвецької станції юних натуралістів, екологічного відділу Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, Славутського еколого-натуралістичного центру школярів і Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.

В межах виділення бюджетних коштів, ХОЕНЦУМ щорічно організовує діяльність 60 дитячих еколого-натуралістичних об’єднань, якими охоплює понад 900 юннатів у школах м. Хмельницького та сіл області за такими профілями: «Юні ботаніки» (2), «Юні медики» (2), «Юні садівники» (2), «Юні рослинники» (7), «Лікарські рослини» (4), «Юні акваріумісти» (3), «Юні овочівники» (4), «Юні зоологи» (2), «Основи агрохімії» (2), «Юні бджолярі» (1), «Юні квітникарі» (4), «Юні екологи» (1), «Знавці лікарських рослин» (2), «Основи екологічних знань» (3), «Основи інформаційних технологій» (2), «Юні охоронці природи» (2), «Юні друзі природи» (2), «Юні картоплярі» (3), «Юні виноградарі» (2), «Екологічна біохімія» (2), «Юні лісівники» (7), «Юні орнітологи» (1).

В 2015-2016 навчальному році за кошти Хмельницького ОЕНЦУМ було організовано діяльність 22-х гуртків, а в ІІ півріччі 2016-2017 навчальному році – 27 дитячих еколого-натуралістичних об’єднань під керівництвом 18 педагогів-ентузіастів юннатівської роботи на базі кращих навчальних закладів області, в т.ч.: Купільська ЗОШ І-ІІІ ст. Волочиського району, Пилипо-Олександрівська ЗОШ І-ІІІ ст. Віньковецького району, Вовковинецька школа-інтернат для дітей-сиріт Деражнянського району, Михлянська ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району, Староушицька СЗОШ І-ІІІ ст. екологічного напрямку Кам’янець-Подільського району, Западинська ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району, Голосківська ЗОШ І-ІІІ ст. Летичівського району, Песецька ЗОШ І-ІІ ст. і Струзька ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району, Кустовецька та Буртинська ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району, Масівецька ЗОШ І-ІІ ст. Хмельницького району, Летавська ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району, Пліщинська ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району, а також на базі Хмельницького колегіуму імені В.Р.Козубняка та кафедри хімії Хмельницького національного університету.

За даними відділів і управлінь освіти райдержадміністрацій, міськвиконкомів та об’єднаних територіальних громад у 2015-2016 навчальному році в загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладах області було організовано діяльність 1722 дитячих творчих об’єднання  еколого-натуралістичного профілю, якими охоплено 24734 школярі, в тому числі в загальноосвітніх закладах – 1308 гуртків, якими охоплено  17780 юннатів, з них гуртків за бюджетні кошти – 207, в яких  3133 юннати, на громадських засадах – 1101 гурток, що охоплює  14647 юннатів.

Також в 47 позашкільних закладах міст і районів області за бюджетні кошти організовано 196 еколого-натуралістичних гуртків, якими охоплено 3301 гуртківця. В міських ЦЕНТУМ та СЮН організовано 158 гуртків, якими охоплено 2724 гуртківці.

А в 2016-2017 навчальному році в загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах Хмельниччини організовано діяльність 1533 дитячих творчих об’єднань  еколого-натуралістичного профілю, якими охоплено 23178 школярів, в тому числі в загальноосвітніх закладах – 1181 гурток, якими охоплено  17011 юннатів, з них гуртків за бюджетні кошти – 221, в яких  3273 юннатів, на громадських засадах – 960 гурток, що охоплює  13738 юннатів.

В 53 позашкільних закладах міст, районів, об’єднаних територіальних громад області за бюджетні кошти організовано 166 еколого-натуралістичних гуртків, якими охоплено – 2905 дітей. В міських ЕНЦУМ та СЮН організовано 126 гуртків, якими охоплено  2950 дітей.

На громадських засадах організовано 532 екологічних загони, в т.ч. 263 екологічних агітбригади і 174 «зелені патрулі».

Навчальними закладами спільно з державними лісогосподарськими підприємствами області створено 42 учнівських лісництва, до участі в діяльності яких залучено понад 900        школярів під керівництвом лісівників та педагогів-ентузіастів юннатівської справи.

В загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах області в 2016-2017 навчальному році нараховується  523 учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, в тому числі   518 учнівських НДЗД в школах, провідна роль у роботі яких належить сільськогосподарському дослідженню. Учні та вихованці юннатівських гуртків активно беруть участь в дослідницькій роботі, проводячи агротехнічні заходи, фенологічні спостереження за сільськогосподарськими культурами, навчаючись правильно оформляти дослідницькі роботи та подавати їх на участь в різноманітних еколого-натуралістичних конкурсах.

Юні природолюби Хмельниччини виконували  463 науково-дослідницьких роботи еколого-натуралістичного напрямку для участі в конкурсах-захистах МАН України, в т.ч. в галузі екології – 174, біології – 194, лісового господарства – 47, сільського господарства – 48 робіт.

Для потреб навчально-виховного процесу загальноосвітні та позашкільні заклади області створили й раціонально використовують  480 навчальних екологічних стежок і 58 кабінетів екологічної освіти,  63 Музеї Хліба та 551 куточок бережливого ставлення до Хліба.

Юні охоронці природи Хмельниччини – активні учасники заходів із захисту довкілля і збереження природних багатств рідного краю. Так, під час Всеукраїнської акції «День довкілля» навесні 2016 року силами учнівських колективів Хмельниччини посаджено 41,42 га лісу,  104087 дерев і 13048 кущів, виготовлено і розвішано 3023 шпаківні та 4355 годівничок для птахів, взято під охорону 683 мурашники. Під час Всеукраїнського конкурсу «До чистих джерел» учнями загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів області очищено і впорядковано 612 джерела, очищено 201 км прибережних смуг, прибрано 180 стихійних сміттєзвалищ, очищено 400 криниці та струмки.

З метою інтеграції національної освіти в європейський та світовий освітні простори Хмельницький ОЕНЦУМ розвиває міжнародну співпрацю через участь юннатів закладу у регіональних і фінальних етапах дванадцяти міжнародних конкурсів: міжнародному конкурсі екологічних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище», всесвітньому конкурсі науково-технічної творчості молоді Intel ISEF, Міжнародній Олімпіаді Проектів I-SWEEP, міжнародному конкурсі INFORMATRIX, міжнародному конкурсі INESPO, конкурсі винахідників «Leonardo Da Vinci», олімпіаді екологічних проектів INEPOEurоasia, Балтійському науково-інженерному конкурсі, щорічній Білоруській конференції учнів, Білоруському конкурсі науково-біологічних робіт учнів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, Міжнародному Фестивалі молодих науковців E(x)plory тощо.

Тільки за 2016 рік понад 20 школярів стали переможцями заочних етапів всеукраїнських і міжнародних конкурсів. Учнівською молоддю області здобуто грамот міжнародного та всеукраїнського рівня -131, дипломів міжнародного та всеукраїнського рівня – 13, подяк міжнародного і всеукраїнського рівнів – 52, грамот обласного рівня – 158, дипломів обласного рівня – 27, подяк обласного рівня – 21 та 1 бронзову медаль за участь у міжнародному конкурсі.

За І півріччя 2017 року 9 школярів стали переможцями заочних етапів всеукраїнських і міжнародних конкурсів, учнівською молоддю області здобуто грамот міжнародного та всеукраїнського рівня – 61, дипломів міжнародного та всеукраїнського рівня – 37, подяк міжнародного і всеукраїнського рівнів – 63, грамот обласного рівня – 136.        Крім цього, Хмельницький ОЕНЦУМ 16 березня 2017 року Міністерством освіти і науки та Національною академією педагогічних наук України відзначений срібною медаллю та двома дипломами, а керівник закладу – Почесною грамотою.

Зокрема, в травні 2017 року екологічна агітбригада «Екосвіт» Староушицької СЗОШ І-ІІІ ступенів екологічного напрямку Кам’янець-Подільського району (керівник – Левко Л.А.) стала переможцем і отримала відповідний Диплом ХVІ Всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти «Земля – наш спільний дім» у номінації «Патріотичний підхід до збереження ландшафтів рідного краю» на Полтавщині.

З 07 по 09 червня 2017 року делегація староушицьких школярів з Кам’янець-Подільського району – вихованців гуртка юних екологів ХОЕНЦУМ (керівник – Юрченко М.В.), що діє на базі їх школи, представляла юннатів області і отримала призове III місце за творчі фотороботи та Грамоту на XI Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних екологів, що відбувся на базі навчальних закладів Тернопільщини.

З 13 по 15 червня команда вихованців гуртка юних рослинників ХОЕНЦУМ на базі Западинської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району (керівник – Янюк Т.О.) на VI Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних ботаніків у місті Кропивницькому отримала 2 третіх місця за проведені ними регіональні дослідження та фотороботи.

За підсумками участі в міжнародному конкурсі «Вода – джерело життя» юннати і школярі Хмельниччини здобули призові місця та нагороджені дипломами польських організаторів цього заходу.

Хмельницький ОЕНЦУМ проводить наполегливу роботу з вивчення і пропагування передового педагогічного досвіду кращих освітян-натуралістів, забезпечує формування та організацію діяльності мережі опорних шкіл (центрів) з питань еколого-натуралістичної роботи, яка сьогодні нараховує 148 базових (опорних) навчальних закладів передового педагогічного досвіду, зокрема 50 шкіл дослідницько-натуралістичного профілю, 54 – екологічної освіти і виховання, 44 – природоохоронного.

На сайті закладу започатковано рубрику «педагоги-новатори», в якій регулярно висвітлюються здобутки праці кращих педагогів області (див. за посиланням:  http://hoencum.km.ua/?page_id=788).

Дирекцією закладу практикується модель державно-громадського управління для керівництва педагогічною діяльністю колективу, творчою еколого-натуралістичною роботою, навчально-виховним процесом. Значна увага приділяється гуманізації та демократизації навчально-виховного процесу і застосуванню для його потреб сучасних ІТКТ, інноваційних педагогічних технологій, удосконаленню та популяризації здоров’язберігаючих технологій, ефективності роботи експериментального майданчика Національної академії педагогічних наук України, який з 1994 року діє на базі закладу під керівництвом вченого секретаря відділення загальної педагогіки та філософії освіти Академії, доктора педагогічних наук, професора Григорія Петровича Пустовіта.

19 квітня 2017 року педагогічна делегація Хмельницького ОЕНЦУМ взяла участь у роботі круглого столу Національної академії педагогічних наук України «Позашкільна освіта: стан, виклики, перспективи», де заклад звітував про роботу експериментального майданчика і успішну реалізацію творчою групою педагогів закладу 4-х спільних науково-освітніх проектів:

– Проект «Позашкільна освіта – науково-методичне забезпечення екологічної освіти та морально-духовного виховання дітей, учнівської і студентської молоді»:

Реалізації завдань цього спільного науково-освітнього проекту супроводжувалась друкуванням 29 змістовних посібників навчально-методичного, інформаційно-довідкового та природничо-краєзнавчого змісту, 12 з них – з грифом Національної АПН України Усі книги, надруковані Хмельницьким ОЕНЦУМ загальним тиражем понад 35 тисяч примірників, безкоштовно передано у навчально-виховні заклади Хмельницької області для учнів і педагогів. Ця література неодноразово презентувалась на науково-практичних конференціях, методологічних семінарах в НАПН України, міжнародних та національних освітянських виставках, де отримувала високу оцінку і нагороди. Значна частина книг була оцифрована і в 2014 році стала основою електронної бібліотеки юннатів Хмельниччини та Національного ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України (див. за посиланням: http://hoencum.km.ua/?page_id=5).

 Протягом 2016-2018 р.р. року вийшли з друку науково-популярні видання «Хмельниччина», «Живі смарагди Шепетівщини», «Ліси Хмельниччини», навчальний посібник «Флора Хмельниччини»  (книга І),

” благодійне видання для захисників України «Фронтовий кобзар», які побачили світ завдяки ентузіазму творчої групи, сформованої з педагогів-натуралістів, науковців і журналістів.

 Завершується підготовка до друку другої книги серії «Флора Хмельниччини» та спільно з Національним ЕНЦУМ і зацікавленими педагогами-ентузіастами готується до друку навчально-методичний посібник для керівників гуртків юних лісівників.

– Проект «Формування творчої і соціально активної особистості засобами телекомунікаційних проектів у позашкільному навчальному закладі»:

Педагогічний колектив закладу працював над системним впровадженням у навчально-виховний процес новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій з використанням сучасних технічних засобів навчання (портативних персональних комп’ютерів «ASUS», «Lenovo» і «HP», локальної радіомережі швидкісного інтернету «Unnat-Radio» з модулями Wi-Fi, гаджетів, смартфонів, планшетів, електронних накопичувачів, мультимедійних проекторів і широкоформатних ТV-моніторів). Це сприяло удосконаленню та інноваційному оновленню системи навчальної і методичної роботи, забезпечувало раціональне поєднання дитячої розумової та фізичної праці на учнівській НДЗД, реалізацію завдань екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури юннатів закладу. Реалізація проекту супроводжувалась презентаціями його результатів в Національному ЕНЦУМ і НАПН України та сприяла створенню першої освітянської віртуальної бібліотеки в Хмельницькій області.

– Проект «Сучасні здоров’язбережні технології навчання і виховання школярів як шлях до якісної освіти»:

З 2008 року Хмельницький ОЕНЦУМ діє як заклад сприяння здоров’ю. Цьому передувала творча 7-річна співпраця хмельницьких педагогів-натуралістів з київськими колегами та науковцями НАПН України, пріоритетним напрямком якої є збереження та зміцнення здоров’я дітей і виховання в них культури здоров’я, впровадження здоров’язбережних технологій у навчально-виховний процес. У 2002 році, набутий хмельничанами досвід з цього напрямку, роботи був вивчений і узагальнений Національним ЕНЦУМ та пропагувався МОН України в педагогічній пресі і закладах освіти.

На базі навчальних приміщень закладу та кабінету валеології, спеціально обладнаного спільно з обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, було організовано проведення навчальних занять з школярами і семінари-тренінги груп фасилітаторів та тематичні семінари з питань здорового способу життя для педагогічних працівників та керівників закладів освіти області.

Представлений у 2012 році на Всеукраїнському конкурсі-захисті сучасної моделі навчального закладу – Школі сприяння здоров’ю, конкурсний матеріал про діяльність Хмельницького ОЕНЦУМ, спрямовану на формування освіченої творчої особистості, становлення її фізичного і психічного здоров’я, виховання потреби здорового способу життя, був визнаний одним із кращих в Україні. Як переможець цього заходу серед позашкільних навчальних закладів, Хмельницьким ОЕНЦУМ відзначений спеціальним Сертифікатом журі і включений МОН України у національну мережу шкіл сприяння здоров’ю.

– Проект «Формування національно-патріотичних почуттів дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи в контексті українського патріотизму та євроінтеграції України»:

Актуальність тематики і проблеми національно-патріотичного виховання учнівської молоді в умовах євроінтеграції та захисту держави від російських агресорів і сепаратизму стимулювали започаткування і прискорену реалізацію спільного науково-освітнього проекту. Співпраця закладу з науковцями НАПН України була присвячена спільному пошуку шляхів та методик, здатних забезпечувати спрямування педагогічної діяльності навчальних закладів на створення дієвої і ефективної моделі національно-патріотичного виховання української молоді в контексті українського патріотизму та євроінтеграції держави і суспільства.

Особливий акцент у проекті зроблено на ідеї єднання і толерантності стосунків різних націй, народностей, національностей і конфесій в Україні заради захисту її території, розвитку економіки, зміцнення обороноздатності держави та забезпечення достойного життя і процвітання її народу. В контексті проекту розроблено наочний матеріал «Куточок європейського союзу» для навчальних закладів, здійснено благодійне видання кишенькового формату «Фронтовий Кобзар» для українських воїнів – учасників АТО, яке надруковано й придбано за допомогою лісівників та волонтерів. Тисячі примірників цієї книги були освячені у ТзОВ «Поліграфіст», індивідуально підписані юннатами і передані волонтерами на фронт захисникам України.

Кілька років поспіль на щорічних національних та міжнародних виставках «Сучасна освіта в Україні», «Сучасні навчальні заклади», «Інноватика в сучасній освіті», під час громадської акції «Флагмани освіти і науки України» заклад отримував за новаторську працю педагогічного і юннатівського колективу ряд почесних відзнак, грамот, дипломів, сертифікатів, свідоцтв, 3 срібних та 2 золоті медалі міжнародних освітянських виставок, удостоєний почесних відзнак «Заклад-новатор», «Флагман освіти і науки України», «Переможець відкритого рейтингу «Золота когорта позашкільників», «Ніка», «Педагогічний Оскар», «Флагман позашкільної освіти України», «Лідер сучасної позашкільної освіти» та почесного звання «Лідер сучасної освіти».

Показником фахового рівня педагогів-натуралістів стали їх результати у всеукраїнських конкурсах педагогічної творчості: призові місця у фінальних етапах Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінаціях «Директор позашкільного навчального закладу», «Заступник директора позашкільного навчального закладу», «Методист позашкільного навчального закладу», конкурсу методичних моделей виховного процесу в освітніх закладах «Виховати особистість», Всеукраїнських конкурсах методичних розробок еколого-натуралістичного напрямку та рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів системи освіти, Всеукраїнському Форумі молодих педагогів позашкільних навчальних закладів – 3 спеціальні почесні відзнаки «Педагогічний Оскар», дипломи і сертифікати до них.

Значна увага приділяється кадровій роботі, педагогічній творчості та результативності праці молодих педагогів. Зокрема, 19-20 грудня 2016 року молодий педагог – керівник гуртків Міхайлиця І.В. та її наставник – методист Зотова О.В. достойно представили Хмельницький обласний  ЕНЦУМ  і позашкілля нашого краю в м. Києві на Всеукраїнському Форумі молодих педагогів позашкільних навчальних закладів, що проводився на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, де здобули 2 спеціальних відзнаки – «Педагогічний Оскар» і дипломи педагогів-новаторів.

В 2017 році педколектив Хмельницького ОЕНЦУМ за завданням НАПН України та Національного ЕНЦУМ працює над науково-методичною темою: «Формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій».

Пріоритетними напрямами діяльності Хмельницького ОЕНЦУМ визначено: модернізацію змісту позашкільної освіти, забезпечення якості надання освітніх послуг шляхом упровадження сучасних інноваційно-педагогічних технологій, випуску змістовної навчальної літератури; створення ефективної системи моніторингу якості та результативності навчально-виховної, організаційно-масової, інформаційно-методичної діяльності позашкільних навчальних закладів; системне вивчення, пропагування і впровадження кращого досвіду роботи окремих педагогів-новаторів та педагогічних колективів позашкільних навчальних закладів щодо оптимізації навчально-виховної роботи з дітьми в позаурочний час; розроблення ефективних методик наукової та дослідницько-експериментальної роботи обдарованої молоді під керівництвом науковців; налагодження партнерських зв’язків з підприємствами, господарствами, державними науковими установами і освітніми закладами й громадськими організаціями в реалізації науково-освітніх програм і проектів, збереження і розвиток мережі дитячих еколого-натуралістичних об’єднань в закладах освіти області та збереження і розвиток навчально-матеріальної бази  закладу.

Сьогодні колектив Хмельницького ОЕНЦУМ працює над виконанням завдань визначених Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», вимогами чинних законодавчих актів та актів Президента і Кабінету Міністрів України, наказів та листів МОНУ, Департаменту освіти і науки  Хмельницької ОДА та завдань засновника – Хмельницької обласної ради, директив і методичних рекомендацій Національного ЕНЦУМ, вирішенням різних проблем і здійснює:

– реалізацію юннатівськими формами роботи завдань Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді в контексті  українського патріотизму та євроінтеграції;

– виконання вимог засновників та завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Хмельницької області на 2016-2020 рр.;

– забезпечення відповідності змісту координаційно-методичної діяльності та еколого-натуралістичної роботи педагогічного і дитячого колективу закладу основним завданням позашкільної освіти та пріоритетним напрямкам роботи: природоохоронному, дослідницько-експериментальному, реабілітаційно-оздоровчому і профорієнтаційному;

– організоване проведення та інформаційно-методичний супровід міжнародних і Всеукраїнських масових еколого-натуралістичних заходів, науково-освітніх програм та проектів;

– підвищення методичної та педагогічної майстерності, оновлення змісту та підвищення ефективності і якості методичної роботи працівників закладу з навчальними закладами області;

– активізація видавничої діяльності та роботи із засобами масової інформації;

– вишукування, виявлення, вивчення, узагальнення, пропагування, розповсюдження і поширення та запровадження передового й перспективного педагогічного досвіду з питань екологічної освіти і виховання учнівської молоді, методичної діяльності, регулярне оновлення матеріалів інформаційного банку з питань еколого-натуралістичної роботи в навчальних закладах області;

– використання можливостей ЗМІ та ресурсів власного  сайту в Інтернеті для досягнення ефективної співпраці з навчальними закладами за рахунок раціонального використання сучасних інформаційно-освітніх технологій;

– підтримка діяльності педагогів-ентузіастів юннатівської роботи та очолюваних ними дитячих об’єднань-гуртків, клубів, УАТО, УВБ, учнівських лісництв, екологічних загонів, агітбригад та ін.;

– залучення обдарованих юннатів до участі в натуралістичній дослідницько-експериментальній роботі за завданнями і під керівництвом вчених, в дитячих науково-практичних конференціях, юннатівських зборах, національних та міжнародних профільних конкурсах, науково-освітніх проектах і програмах, МАН та ВЗБШ;

– біологізація навчально-виховного процесу в закладах освіти та забезпечення надання гуртківцям рівного доступу до джерел додаткових якісних знань;

– профілізація напрямків гурткової та профорієнтаційної роботи з гуртківцями в ЕНЦУМ і СЮН та на базі загальноосвітніх навчальних закладів;

– збереження і розвиток мережі дитячих об’єднань еколого-натуралістичного профілю, учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, метеорологічних майданчиків, музеїв (куточків) Хліба, кімнатних рослин, навчальних теплиць, парників, екологічних стежок;

– активізація співпраці з державними і громадськими організаціями, котрі спеціалізуються на проблемах екології та природоохоронній і природо заповідній справі, участі в роботі ДЕП (дитячого екологічного парламенту), юнацьких секцій УТОП та інших дитячих громадських екологічних об’єднань, екологічних приймалень та віталень;

– залучення кращих юннатів до участі в діяльності Всеукраїнської літньої школи передового досвіду юннатівської роботи та оздоровлення переможців і активістів еколого-натуралістичних заходів у Всеукраїнському таборі праці і відпочинку «Юннат» на базі Національного ЕНЦУМ;

– збереження та поліпшення навчально-матеріальної бази ХОЕНЦУМ шляхом поповнення її сучасними технічними засобами навчання для впровадження новітніх освітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій, навчальними приладдями і обладнанням, роздатковими матеріалами, наочними посібниками, фаховою літературою та іншими освітніми джерелами, необхідними для забезпечення потреб навчально-виховного процесу та організаційно-методичної діяльності педколективу закладу.

Педагогічний колектив Хмельницького ОЕНЦУМ працює над вирішенням проблем:

– формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій;

– забезпечення розвитку мережі бюджетних дитячих еколого-натуралістичних об’єднань відділами та управліннями освіти райдержадміністрацій, міськвиконкомів і об’єднаними територіальними громадами;

– фінансове забезпечення відряджень переможців обласних профільних конкурсів для участі у міжнародних та всеукраїнських еколого-натуралістичних заходах;

– редагування, рецензування навчальних і методичних посібників, статей, індивідуальних освітніх проектів, розробка авторських програм гуртків, умов і положень про проведення регіональних еколого-натуралістичних заходів, методичних рекомендацій, порад та пропозицій щодо підвищення ефективності навчально-виховної і науково-методичної діяльності, організаційно-масової юннатівської роботи в закладах освіти;

– розвиток ресурсного (матеріально-технічного, кадрового, науково-методичного) забезпечення навчально-виховного процесу та розширення партнерських зв’язків з державними й науковими установами, вищими навчальними закладами і громадськими організаціями.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 14 серпня 2017 року № 1157 Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді включений до Переліку найбільших позашкільних навчальних закладів державної та комунальної форми власності системи Міністерства освіти і науки України.

 


 

ДУНАЄВЕЦЬКА  СТАНЦІЯ ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ

(32400 м. Дунаївці, вул. 1 травня, 12. тел. (0-258) 3-15-30.

http://dunsyn.blogspot.com/ ел. пошта: dunsyun@gmail.com )

Дунаєвецька районна станція юних натуралістів заснована 31 січня 1991 року згідно з рішенням виконавчого комітету Дунаєвецької районної ради народних депутатів від 17 січня 1991 року № 2 «Про відкриття позашкільних установ».
Перший директор Дунаєвецької станції юних натуралістів – Козирська (Рилова) Алла Іванівна, яка очолювала її з 01 лютого 1991 року по 11 вересня 1995 року, її наступницею стала Коруняк Лариса Іванівна (з 1995 року по 2005 рік), котру з 1 березня 2005 року змінила Чекман Марта Василівна, яка обіймає цю посаду й очолює педколектив закладу в нинішній час.
Приміщення районної СЮН розміщується в будинку колишнього приміщення Дунаєвецької середньої школи № 3 і має 5 навчальних кабінетів, в т.ч. кабінети «Царство Флори», «Царство Фауни», «Природа і фантазія», «Природа і польська мова», кабінет комп’ютерного моделювання із загальною площею 952,5 м2.
Сьогодні у закладі працюють 35 педагогічних працівників, в т.ч. 9 постійних (директор, заступник директора, методист, культорганізатор, 5 керівників гуртків) та 26 за сумісництвом на базі закладів освіти району.
В 2014-2015 навчальному році Дунаєвцька СЮН організувала 56 дитячих творчих еколого-натуралістичних об’єднань, якими охоплено 958 школярів, в т.ч. на базі станції працює 30 гуртків для 535 юннатів та в школах району 26 гуртків для 423 юннатів. Еколого-натуралістичною роботою станції охоплено учнів з 24 навчальних закладів, з них у 20 закладах сільської місцевості та 4-х школах міста.
Тривалий час працюють гуртки райСЮН на базі навчальних закладів:
– Смотрицька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні виноградарі» – керівник гуртка Гаврищук Н.О.).
– Голозубинецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні фізіологи рослин» – керівник гуртка Булима Т.А.).
– Маківський НВК («Основи біології» – керівник гуртка Фабіянова О.М.), («Майстри-чарівники» – керівник гуртка Підлісна С.І., «Основи інформаційних технологій» – керівник гуртка Осташ В.М.).
– Малієвецький НВК («Юні лісівники – дендрологи» – керівник гуртка Маліновська Л.С.).
– Миньковецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні лісівники – дендрологи» – керівник гуртка Чумак В.П.).
– Рахнівська ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні ентомологи» – керівник гуртка Буяр Н.І., «Юні бджолярі» – керівник гуртка Бурляк В.В.).
– Тиннянська ЗОШ І-ІІІ ст. ( «Юні екологи» – керівник гуртка Григор’єва Л.І.).
– Шатавський НВК («Основи гідробіології» – керівник гуртка Тихончук О.В., «Основи інформаційних технологій» – керівник гуртка Машталер Л.Л.).
– Великокужелівська ЗОШ І-ІІІ ст. («Народна творчість» – керівник гуртка Романюк С.М).
– Великопобіянська ЗОШ І-ІІІ ст. («Охорона природи» – керівник гуртка Яцюк В.П.).
– Михайлівська ЗОШ І-ІІ ст. («Юні садівники» – керівник гуртка Палагнюк Т.Г.).
– Чечельницька ЗОШ І-ІІ ст. («Майстри-чарівники» – керівник гуртка Дудко Л.І.).
Завдяки додатковим коштам, виділеними з 2013 року місцевою владою районній СЮН, в сільських навчальних закладах було збільшено мережу дитячих творчих об’єднань еколого-натуралістичного напряму, в т.ч.:
– Маківський НВК («Юні друзі природи», «Біологія людини» – керівник гуртків Ганаба Д.В.).
– Шатавський НВК («Юннати – краєзнавці» – керівник гуртка Чорний В.М.).
– Чаньківська ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні охоронці природи» – керівник гуртка Іванов А.В.).
– Вихрівська ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні ентомологи» – керівник гуртка Шендибило І.В.).
– Ставищанська ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні рослинники» – керівник гуртка Совєцька С.В.).
– Рудська ЗОШ І-ІІ ст. («Юні рослинники» – керівник гуртка Радомська А.В.).
– Мушкутинецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні ботаніки» – керівник гуртка Байталюк С.В., «Юні натуралісти», «Цікава хімія» – керівник гуртків Ярушинська С.В.).
– Іванковецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні друзі природи», «Українська народна вишивка» – керівник гуртків Білоконна О.В.).
– Січинецька ЗОШ І-ІІ ст. («Екожурналісти» – керівник гуртків Байталюк З.В.).
Навчально-виховна, дослідницько-експериментальна, інформаційно-методична та організаційно-масова еколого-натуралістична робота організовується і проводиться педколективом СЮН відповідно до завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Дунаєвецького району на 2011-2015 роки. Заклад забезпечує:
– здійснення організаційно-методичної роботи з проблем екологічної освіти, дослідницької і природоохоронної роботи;
– створення оптимальних умов для професійного самовизначення відповідно до інтересів і здібностей вихованців;
– створення умов для гармонійного розвитку особистості, задоволення потреб учнів і вихованців у додатковій освіті, організація їх дозвілля;
– виявлення, розвиток і підтримка юних талантів та обдарувань, стимулювання творчого самовдосконалення вихованців.
Для потреб дослідницько-експериментальної роботи юннатів у Дунаєвецькій СЮН є навчально-дослідна земельна ділянка (НДЗД), площею 0.69 га, яка має квітково-декоративний, дендрологічний, колекційний відділки, а також відділи польових, овочевих і плодово-ягідних культур.
У відділі польових культур проводяться досліди за темами:
– «Вплив доз органічних добрив на врожай кукурудзи»;
– «Сортовивчення кормового буряка»;
– «З’ясування кращих термінів посіву гороху».
У відділі овочевих культур закладалися досліди за темами:
– «Влив передпосівного замочування насіння в розчинах соку алое, меду, перманганату калію на врожай огірків»;
– «Вплив кореневого підживлення розсади на врожай помідор»;
– «Безрозсадний спосіб вирощування капусти».
У відділі плодово-ягідних культур проводились досліди за темами:
– «Сортовивчення малини»;
– «Розмноження смородини здерев’янілими пагонами».
У квітково-декоративному відділку закладались досліди за темами:
– «Вплив підживлення на строки та тривалість цвітіння тюльпанів»;
– «Вирощування півонії деревовидної насінням»;
– «Вплив підживлення розсади на якість цвітіння чорнобривців»;
– «Вегетативне розмноження троянд».
В 2011 році в Дунаєвецькій райСЮН розпочали створення міні-дендропарку, для якого в наступному році викопали криницю. Нині видовий склад дерев та декоративних кущів у міні-дендропарку станції налічує до 62 видів багаторічних та 45 видів однорічних рослин.
Заклад активно співпрацює з Київським національним медичним університетом ім. О.О.Богомольця (член-кореспондент Нью-Йоркської академії наук, НАН України, д.м.н., завідувач кафедри фармакології І.С.Чекман), Національним технічним університетом України «КПІ» (асистент кафедри ЗХТ та ТНР В.В.Співак), Кам’янець-Подільським національним університетом ім. Івана Огієнка (к.б.н., доцент кафедри біології та методики її викладання О.М.Оптасюк та д.б.н., професор кафедри біології та методики її викладання Л.Г.Любінська), Дунаєвецьким та Кам’янець-Подільським лісовими господарствами.
Юннати та педагоги Дунаєвецької райСЮН активні учасники проведення в регіоні природоохоронної та природозаповідної роботи, масових регіональних, Всеукраїнських та міжнародних еколого-натуралістичних заходів, за досягнуті результати в яких неодноразово відзначалися різноманітним нагородами. Протягом 2014-2015 навчального року колективи юннатів та окремих гуртківців закладу нагороджено:
– вихованці гуртків «Основи комп’ютерного моделювання з хіміко-біологічним нахилом» та «Хімія on-line» Буняк Іванна, Бойчук Андрій, Мельник Ілона, Казмірчук Дарія, Островський Богдан, Михайлова Дарія (керівники гуртків – Буняк М.М. та Буняк Д.В.) за результатами участі в Національному етапі Міжнародного Турніру юних натуралістів нагороджені Дипломом ІІІ ступеня Національного ЕНЦУМ МОН України;
– вихованка гуртка «Основи інформаційних технологій» Рудик Юлія за ІІІ місце у очному етапі Чотирнадцятого Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт 2015», національного етапу Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «ІNFOMATRIX 2015», відкритого фестивалю роботів «Robo-Ideas-2015» нагороджена Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України;
– вихованка гуртка «Основи гідробіології» Шевчук Наталія з роботою «Дослідження рівня забруднення важкими металами території села Шатава, прилеглої до автомагістралі «Житомир-Чернівці» стала дипломантом Всеукраїнського конкурсу «Intel Еко-Україна 2015» – національного етапу міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів Intel ISEF 2015 (International Science and Engineering Fair);
– вихованець гуртків «Цікава хімія» Тищенко Руслан став переможцем Всеукраїнського конкурсу «Зоологічна галерея» і нагороджений Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України;
– вихованці гуртка «Юні ентомологи» на базі Рахнівської ЗОШ І-ІІІ ст. посіли ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі «Парки – легені міст і сіл» і нагороджені Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України;
– команда ДУНnaturalists з проектом «Свій вклад» на Всеукраїнському конкурсі «ЕКОклас» нагороджена цінними подарунками від спонсора турніру – компанії «Фокстрот»;
– колектив вихованців гуртків «Юні натуралісти» на базі Сокілецької ЗОШ І-ІІ ст. (керівник – Яценюк В. А.) став переможцем Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи» і нагороджений Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України;
– Сірацька Марина, вихованка гуртків «Квітникарі-аранжувальники» на базі Смотрицької ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Мелетія Смотрицького (керівник гуртків Гаврищук Н.О.) за проведену роботу по озелененню навчальних закладів під час Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи» відзначена Листом подяки Національного ЕНЦУМ МОН України;
– сайт Дунаєвецької районної станції юних натуралістів, розроблений працівниками станції, посів ІІІ місце серед сайтів районних позашкільних навчальних закладів на фіналі обласного конкурсу веб-сайтів позашкільних навчальних закладів Хмельниччини у 2014 році.
За сумлінну педагогічну працю, високий професіоналізм і досягнуту результативність юннатівської роботи в дитячих творчих об’єднаннях педагогічні працівники райСЮН кожного року неодноразово нагороджувались грамотами і дипломами Національного ЕНЦУМ МОН України, управління, а згодом Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА, Хмельницького ОІППО та ОЕНЦУМ.
Велику кількість відзнак здобули юннати і педагоги Дунаєвеччини під час проведення обласних етапів Всеукраїнських і міжнародних еколого-натуралістичних заходів та за результатами участі в обласних зборах юннатів і профільних дитячих науково-практичних конференціях.
За ефективну організаційно-масову роботу по залученню учнівської молоді до практичної еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності, за активну пропагандистську, освітянську та наукову діяльність в сфері охорони, збереження та відтворення природних ресурсів на території області, високі досягнення в екологічній освіті і вихованні та формуванні екологічної культури учнівської молоді регіону педагогічний колектив Дунаєвецької райСЮН неодноразово відзначався Грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України (2009, 2010, 2011, 2014 рр.); Грамотами управління освіти і науки Хмельницької ОДА (2012 р.); Грамотою Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області (2010 р.); Подякою департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА (2014р.).
У грудні 2013 році Дунаєвецьку районну станцію юних визнано переможцем Відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» в категорії «Позашкільні навчальні заклади районного підпорядкування» та відзначено Дипломом Національного ЕНЦУМ МОН України.
У березні 2015 року Хмельницька обласна рада відзначила здобутки дунаєвецьких натуралістів і нагородила Грамотою директора Дунаєвецької районної СЮН Марту Василівну Чекман за сумлінну та плідну працю на освітянській ниві, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток навчання, виховання, професійної орієнтації учнівської молоді, активну участь в еколого-натуралістичних заходах та з нагоди 90-річчя юннатівського руху в Україні.


 

 

ЕКОЛОГІЧНИЙ ВІДДІЛ КАМ’ЯНЕЦЬ -ПОДІЛЬСЬКОГО

ПОЗАШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ОБ’ЄДНАННЯ

 

(32300 м. Кам’янець-Подільський, вул. Тімірязєва, 47. тел. (0-249) 2-50-47.

сайт екологічного відділу Кам’янець-Подільського позашкільного об’єднання ел. пошта: podshivalova@mail.ua)

Кам’янець-Подільська міська станція юних натуралістів заснована в 1973 році згідно з наказом міськвно від 6 березня 1973 року № 100 і за період своєї діяльності стала для місцевих педагогів та учнів справжньою школою трудового навчання й виховання, дбайливого ставлення до природи, її збереження та охорони, формування екологічної грамотності й культури.
Станція розміщувалася в мальовничому районі міста біля Ботанічного саду і Палацу піонерів з однієї сторони, а з протилежної сторони – дендропарку, який спускається у каньйон річки Смотрич.
У травні 1975 року міська станція юннатів була переведена в один із затишних куточків міста – район «Біланівки» у приміщення колишньої восьмирічної школи № 6 із земельною ділянкою 1,5 га, де й розміщується сьогодні уже п’яте десятиліття поспіль.
Першим директором і керівником гуртків юннатів міської СЮН було призначено Лідію Іванівну Матковську. На станції працювали 3 гуртки – «Юні квітникарі», «Юні натуралісти молодшого шкільного віку» та «Юні садоводи. Навчання дітей у гуртку юних садоводів проводив викладач Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту Віктор Григорович Тонкочєєв.
У квітні 1974 року директором був призначений Михайло Дмитрович Яровий – вмілий організатор, який любив свою справу, добре знав натуралістичну роботу і був пропагандистом природоохоронної діяльності школярів.
У вересні 1977 року директором СЮН був призначений Михайло Григорович Брицький. Побудована теплиця площею 112 м 2, будівлю станції юннатів переведено на водяне опалення, розбудовується крільчатник, проводиться реконструкція саду. В той час на станції працювало 5 педагогів і діяло 8 гуртків природничого профілю.
З вересня 1984 року директором станції юних натуралістів було призначено Миколу Олексійовича Кошеля, який очолював її до серпня 1987 року. Значно покращується матеріальна база станції юннатів. Проводиться реконструкція опалювальної системи, монтується газовий котел, проводиться капітальний ремонт будівлі, прокладається дорога до вул. Північна, висаджується алея пам’яті з 40 туй. В той час діяло 13 гуртків і працювало 8 педагогів.
З вересня 1987 року директором СЮН було призначено Людмилу Іванівну Ткач, яка й очолює заклад у нинішній час.
У вересні 1992 року Кам’янець-Подільська міська станція юних натуралістів була перейменована на міський еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (МЕНЦУМ).
Головним завданням Кам’янець-Подільського ЕНЦУМ стало створення умов для самореалізації духовного, творчого й інтелектуального потенціалу особистості вихованця, а стратегія діяльності направлена на суміщення соціально-орієнтованого і особистісно-орієнтованого навчання та колективної творчої діяльності.
Сьогодні в закладі працює 15 педагогічних працівників (директор, заступник директора з НВР, завідувач інструктивно-методичного відділу, завідувач сільськогосподарського відділу, 11 керівників гуртків).
З 1992 року по нинішній час інструктивно-методичний відділ МЕНЦУМ очолює Гільфанова Наталія Артемівна, яка за весь період роботи виявила високопрофесійну компетентність, досконало володіє формами і методами організації навчально-виховної роботи та ведення наукової діяльності, здійснюючи на високому рівні методичне керівництво в діяльності педагогічного колективу, надає допомогу педагогічним працівникам в плануванні й розробці інноваційних програм та технологій. Відділ забезпечує організацію і проведення координаційно-методичної роботи педагогів закладу, спрямованої на реалізацію завдань пріоритетних напрямків розвитку позашкільної еколого-натуралістичної роботи, удосконалення науково-методичної, організаційно-масової та навчально-виховної роботи в освітніх закладах міста.
В 2014-2015 навчальному році міський ЕНЦУМ створив 63 дитячі творчі еколого-натуралістичних об’єднання, якими охоплено 945 школярів міста.
Основною базою для еколого-натуралістичної роботи закладу стали 9 шкіл міста, на базі яких працюють його гуртки:
– міський ліцей, СЗОШ №1 («Юні фотонатуралісти», «Юні друзі природи молодшого шкільного віку» – керівник гуртків Борчук Валентина Іванівна.);
– НВК №17 («Юні квітникарі», «Юні овочівники» – керівник гуртків Васьків Т.Р.);
– СЗОШ №1, ЗОШ №7 («Ляльковий театр» – керівник гуртка Гламозда Н аталія Володимирівна);
– ЗОШ №10 («Основи екологічних знань», «Юні знавці лікарських рослин» – керівник гуртків Гоцуляк Інна Василівна);
– НВК №16 («Основи біології», «Юні екологи» – керівник гуртків Миколюк Наталя ГригорівнаГ);
– ЗОШ №7 («Юні квітникарі-аранжувальники», «Юні друзі природи молодшого шкільного віку» – керівник гуртків Подшивалова Лидмила Сергіївна);
– НВК №8 («Основи екологічних знань» – керівник гуртка Придеткевич Юлія Олександрівна);
– ЗОШ №7 («Основи екологічних знань» – керівник гуртка Рулик Людмила Володимирівна);
– ЗОШ №10, НВК №13, НВК №16 («Гурток народної творчості», «Юні конярі» – керівник гуртків Рачковський Іван Миколайович);
– ЗОШ №7, 15, НВК №16, 17 («Юні конярі» – керівник гуртка Білий Іван Олексіцович);
– ЗОШ №10 («Юні орнітологи», «Основи екологічних знань» – керівник гурткві Семенюк Вікторія Володимирівна);
– НВК №13, ЗОШ №15 («Акваріуміст-початківець» – керівник гуртка Столяр Олена Володимирівна).
Дирекція і педагогічний колектив закладу успішно працюють над досягненням поставленої засновником мети і реалізацією завдань:
– забезпечення результативного функціонування еколого-натуралістичного позашкільного навчального закладу;
– створення і впровадження авторських програм, їх творчого розвитку у перспективі, забезпечення поглибленого вивчення на заняттях гуртків основних галузей природничої, біологічної, аграрної наук;
– надання організаційно-методичної допомоги навчальним закладам міста в організації природоохоронної роботи, відродженні культури і національної свідомості та трудового виховання дітей, створення методичних рекомендацій і порад щодо забезпечення організації в школах результативної роботи зі збереження біологічного та ландшафтного різноманіття.
Екологічну освіту, дослідницько-натуралістичну, природоохоронну та організаційно-методичну роботу педколектив Кам’янець-Подільського ЕНЦУМ цілеспрямовано здійснює через гурткову роботу, різноманітні масові еколого-натуралістичні заходи, творчо використовуючи власні навчальні кабінети, музеї, екологічну стежку, учнівську НДЗД і міні-зоопарк, науково-педагогічний потенціал та навчально-матеріальні бази місцевих вищих і професійних учбових закладів.
В рамках міжнародного проекту освіти, розробленого Інститутом Стійких Громад (штат Вермонт, США), на виділені проектом кошти, в закладі створена і з 1998 року ефективно діє екологічна стежка протяжністю 1,5 км. За маршрутами стежки проводяться екскурсії для учнів та студентів, де вони отримують можливість розширити кругозір, дізнатись нове про природу і сучасні регіональні та світові екологічні проблеми.
Базою для проведення навчальних, практичних і дослідницько-експериментальних робіт юннатів у ЕНЦУМ є учнівська навчально-дослідна земельна ділянка, на якій за навчальними програмами проводиться дитяче дослідництво за напрямками сільського господарства, біології, екології, природознавства, юннатами засвоюються теоретичні знання, їм прищеплюються вміння і навички практичної роботи у закритому і відкритому ґрунтах, а педагогами закладу тут розробляються методичні прийоми організації позакласної й позашкільної дослідницької роботи, природоохоронної і продуктивної праці учнів.
Навчально-дослідна земельна ділянка має ферми, площі відкритого і закритого ґрунтів, де розміщені відділки овочевих, плодово-ягідних культур, квітково-декоративний, колекційний, зоолого – тваринницький, виробничий та дендрологічний. У відділках овочевих та плодово-ягідних культур, поряд з основними сільськогосподарськими культурами місцевої природної зони, вирощуються нові культури і досліджуються умови їх вирощування.
Для здобуття юннатами практичних навиків з квітництва, овочівництва та організації дослідницької роботи служить добре обладнана стаціонарна теплиця площею 112 м2, в якій закладаються тематичні досліди:
– «Виявлення кращих строків і способу вегетативного розмноження кімнатних та лікарських рослин (пеларгонія, традесканція, сенполія, лаванда, розмарин)»,
– «Виявлення кращих строків і способів посіву кімнатних рослин»,
– «Вплив низьких температур на укорінення та строки цвітіння під час ранньої вигонки тюльпанів»,
– «Виявлення кращих строків і способів посіву петрушки, кропу»;
– «Вплив загартування розсади овочевих рослин на ураження чорною ніжкою».
Зоолого-тваринницький відділ НДЗД став живою лабораторією для юних дослідників природи, де організовано спостереження за тваринами, вивчається їх поведінка, біологічні особливості утримання та розведення. Робота у цьому відділі сприяє поглибленню біологічних знань дітей. Відділ об’єднує кролеферму, птахоферму, стайню та вигульні площі для тварин міні-зоопарку.
З метою вивчення і збереження місцевої та світової фауни в 1997 році на базі МЕНЦУМ був створений міський міні-зоопарк, що має відділи – «декоративні птахи», «акваріумістика», «дикі та свійські тварини».
У зоолого-тваринницькому відділі закладу гуртківцями проводиться дослідницька робота на теми:
– «Вплив комбікормів на ріст кроликів»;
– «Дослідження зміни швидкості росту молодняку кролів у зв’язку з добавкою вітаміну В12»;
– «Значення кухонної солі в раціонах кроликів»;
– «Вплив рівня протеїну в раціонах кролів на їх ріст і розвиток»;
– «Вплив різних температур при утриманні кролів на густоту хутра»;
– «Вплив різних способів збору пуху на пухову продуктивність кролів»;
– «Вплив різних температур на яйценосність курей»;
– «Порівняльна оцінка згодовування молодої кропиви в раціонах курей-несучок в умовах ЕНЦУМ»;
– «Вплив на ріст і розвиток молодняку кролів зеленої маси кропиви різних строків вегетації в умовах ЕНЦУМ»;
– «Вплив згодовування різних видів зелених кормів (люцерна, конюшина, різнотрав’я) на ріст і розвиток молодняку курей»;
– «Вплив поїдання кормів різного ступеня подрібненості на продуктивні якості курей-несучок»;
– «Вплив вітамінних та білкових кормів на ріст і розвиток молодняку (кролів, курей)»;
– «Вплив строків відсадки кроленят на їх ріст і розвиток»;
– «Вплив застосування фітонцидів на ріст і розвиток павичів, фазанів в умовах ЕНЦУМ»;
– «Вплив підкормки дріжджованими кормами на ріст і розвиток птахів в умовах ЕНЦУМ».
Кам’янець-Подільський ЕНЦУМ підтримує тісні зв’язки з науково-дослідними закладами, науковцями міста, квітникарями-любителями та городниками. Дослідницька робота в зоолого-тваринницькому відділі проводиться згідно рекомендацій, розроблених спільно з викладачами біотехнологічного та агрономічного факультетів Подільського державного аграрно-технічного університету, в т.ч.:
– кафедрою землеробства (доктор с/г наук Рихлівський І.П.);
– кафедрою садівництва (кандидат с/г наук Довід А.В.);
– кафедрою овочівництва (доктор с/г наук Овчарук В.В);
– кафедрою переробки продукції тваринництва (кандидат с/г наук Блюсюк С.М.);
– кафедрою переробки продукції тваринництва (кандидат с/г наук Харкавлюк В.Є.).
Природоохоронна діяльність юннатів тісно пов’язана з вивченням, збереженням та інтродукцією рідкісних і реліктових рослин, які занесені у Червону книгу України та зростають на території НПП «Подільські Товтри».
На базі ЕНЦУМ під керівництвом доктора біологічних наук, зав. кафедрою біології та методики її викладання К-ПНУ ім. Івана Огієнка, працівника НПП «Подільські Товтри» Л.Г. Любінської, створена «Червона гірка», де зростають 16 видів червонокнижних рослин.
Юні орнітологи стають членами місцевого осередку УТОП, а свої наукові спостереження вони проводять під керівництвом вченого-орнітолога М.Д. Матвєєва, кандидата біологічних наук, декана природничого факультету К-ПНУ ім. Івана Огієнка.
Ряд університетських науково-педагогічних працівників багато років плідно співпрацюють з педагогами міського ЕНЦУМ, допомагаючи їм реалізовувати завдання екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді міста.
У 2001 – 2002 рр. на базі Кам’янець-Подільського ЕНЦУМ було створено Музей кімнатних рослин, котрий допомагає педагогам закладу і шкіл міста вирішувати ряд завдань навчально-виховного процесу, сприяє поглибленому вивченню гуртківцями матеріалу з ботаніки, народної медицини, а ознайомлення з експонатами музею розвиває творче мислення дітей, стимулює їх дослідницьку роботу, впливає на формування професійних інтересів та екологічної свідомості підростаючого покоління.
З метою виховання у школярів почуттів патріотизму, поваги й любові до хліборобської професії, розвитку в них свідомого, бережливого ставлення до хліба, на базі ЕНЦУМ у 1990 році був створений Музей хліба.
Сьогодні Музей носить звання зразкового, а в його експозиціях представлена колекція знарядь праці, які використовувалися для обробітку землі в давнину, колекція гончарних виробів – глиняного посуду, обрядових хлібів, старовинних рушників та одягу. На базі Музею хліба постійно діє виставка хлібних виробів підприємств міста та області.
Музей Хліба постійно відвідують діти, студенти та гості міста.
Тут систематично проводяться виховні години, уроки народознавства та історії, дітей вчать не кидати хліба, не топтати і не цуратися його, ніколи не хвалитися, що ситий хлібом, бо його дуже багато, а вчать берегти хліб, віддавати йому шану. Музей Хліба кам’янецьких натуралістів здобув заслужене визнання і багато років поспіль залишається одним із найкращих у нашій області та в Україні, за що він неодноразово отримував різноманітні почесні відзнаки й нагороди.
Гуртківці та педагогічні працівники ЕНЦУМ є активними учасниками проведення в регіоні природоохоронної та природозаповідної роботи, масових регіональних, всеукраїнських та міжнародних еколого-натуралістичних заходів, за досягнуті результати в яких та власній творчій педагогічній праці неодноразово нагороджувалися різноманітним нагородами їх організаторів (Грамотами, дипломами, листами подяки, цінними подарунками), а директору закладу Людмилі Іванівні Ткач присвоєне почесне звання – Заслужений працівник освіти України.


 

КЗ ” ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКИЙ ЦЕНТР ТУРИЗМУ ТА ЕКОЛОГІЧНОЇ РОБОТИ”

СЛАВУТСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

(30000 м. Славута, вул. Козацька 81-а,  тел. (0-242) 2-26-64. E-mail: ekocentr.slavuta@meta.ua  )

КЗ “Дитячо-юнацький центр туризму та екологічної роботи” Славутської міської ради створений в 2018 році шляхом злиття двох профільних закладів позашкільної освіти. До цього діяв Славутський міський  еколого-натуралістичний центр школярів, заснований 01 листопада 1990 року, згідно з рішенням виконкому Славутської міської ради від 18 жовтня 1990 року № 2098 «Про відкриття в м. Славуті екологічного центру для дітей».
Заклад очолювали – Лариса Анатоліївна Заєць (1990-1995 рр.), Тетяна Олександрівна Новосельцева (1995-2002 рр.), Ірина Валеріївна Руденко, (2002-2008 рр.).
З 2008 року директором Славутського МЕНЦШ стала Ірина Леонідівна Прокопчук, яка й очолює його в нинішній час.
Першим приміщенням закладу, де розпочали свою творчу роботу славутські педагоги-натуралісти, була 1 кімната, надана їм у приміщенні Славутської міської станції юних техніків. Гурткову роботу вони проводили за еколого-натуралістичним та туристсько-краєзнавчим напрямами на базі шкіл міста.
У 1993 році славутські натуралісти отримали приміщення колишнього дитсадка площею 405,9 м2, де власними силами обладнали 7 навчальних кабінетів за напрямками гурткової роботи: «Саду мого дивосвіт», «Юні екологи», «Захоплююче лозоплетіння», «Фітодизайн», «Юні квітникарі-аранжувальники», «Фітотерапія», «Умілі руки», також обладнали й актову залу для проведення масових еколого-натуралістичних заходів та виставкову залу зі змінною експозицією виробів декоративно-прикладного мистецтва.
Навчально-виховний процес у закладі забезпечують 14 педагогічних працівників, в т.ч. 11 постійних та 3 педагоги за сумісництвом.
В 2014-2015 навчальному році Славутський міський еколого-натуралістичний центр школярів організував роботу 31 гуртка для 480 гуртківців «Саду мого дивосвіт», «Народна творчість», «Виготовлення іграшок-сувенірів», «Фітотерапія», «Фітодизайн», «Захоплююче лозоплетіння», «Писанкарство», «Юні квітникарі-аранжувальники», «Фітодизайн», «Юні мікологи», «Юні лісівники», «Юні рослинники», «Юні друзі природи», «Рослини-символи України», «Екологічна студія», «Юні акваріумісти», «Чарівний бісер», з яких 10 гуртків працюють на базі шкіл міста та створив два клуби «Паросток» і «Берегиня» на громадських засадах для 40 школярів.
Навчально-дослідна земельна ділянка закладу має площу 0,3348 га, де розміщені відділки польових, овочевих і плодово-ягідних культур та квітково-декоративний, дендрологічний і колекційний відділки.
Спільними зусиллями педагогічного колективу, гуртківців і батьківської громади у 2010 році створено Музей Природи, в якому організовуються навчальні екскурсії, проходять навчальні заняття й масові заходи.
З 2009 року на території закладу висаджена шкілка декоративних рослин, видовий склад дерев та кущів у якій налічує понад 80 видів. Силами вихованців гуртка «Саду мого дивосвіт» під керівництвом В.В. Захарчука створено розсадник, вирощені рослини з якого передаються на озеленення територій навчальних закладів міста.
В м. Славуті успішно функціонують проекти, розроблені юннатами та педагогами закладу – «Рідному місту турботу юних», «Відкрий тваринам своє серце», «Зелена школа – зелене місто».
Широкої популярності серед місцевих освітян і природолюбів набули майстер-класи, які проводять керівники гуртків декоративно-прикладного мистецтва Верещук Г.Й., Гузенко Т.М., Огородник І.Ф.
Визначальним у діяльності закладу є забезпечення доступності, безоплатності навчання й розвитку допрофесійної підготовки неповнолітніх відповідно до Національної Доктрини розвитку освіти в Україні.
Педагогічний колектив визначив для себе і наполегливо реалізовує поставлену на перспективу мету і завдання:
– створення умов для інтелектуального, творчого розвитку особистості;
– організація дозвілля і відпочинку вихованців, пошук нових форм цього напрямку діяльності з метою профілактики бездоглядності та правопорушень;
– створення в закладі умов для професійного самовизначення і самореалізації учнівської молоді;
– творче здійснення організаційно-методичної роботи з проблем екологічної освіти і виховання учнівської молоді;
– співпраця з державними та міськими органами управління, громадськими організаціями, педагогами загальноосвітніх закладів міста і батьками вихованців.
Юннати та педагоги еколого-натуралістичного центру – активні учасники проведення в регіоні природоохоронної й природозаповідної роботи, масових регіональних, Всеукраїнських еколого-натуралістичних заходів, під час яких прагнуть домагатись результативності з основних напрямків позашкільної освіти і неодноразово здобували нагороди обласного і столичного рівнів – дипломи, грамоти й подяки від організаторів конкурсів, акцій, естафет, зльотів.
У 2013-2014 та 2014-2015 навчальних роках гуртківці закладу отримали ряд відзнак організаторів еколого-натуралістичних заходів:
– вихованці гуртка «Юні квітникарі-аранжувальники» відзначались Дипломом І ступеню за перемогу у Всеукраїнській трудовій акції «Парад квітів біля школи» та Всеукраїнському конкурсі-огляді «Галерея кімнатних рослин» (керівник гуртка Огородник І.Ф.);
– вихованці гуртка «Юні акваріумісти» відзначені Дипломом І ступеня обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчимося заповідувати» (керівник гуртка Кмитюк С.Л.);
– вихованці гуртка «Флористика» відзначені Дипломом І ступеня VI Міжнародного екологічного конкурсу «Правдивий світ птахів» у номінації «художні роботи» (керівник гуртка Гузенко Т.М.);
– вихованці гуртків «Флористика», «Захоплююче лозоплетіння» відзначені Дипломом І ступеня Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» (керівники гуртків Гузенко Т.М., Верещук Г.Й.).
Славутські педагоги-натуралісти – активні учасники обласної виставки «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування». Протягом останніх років ними були видані збірки навчально-методичного змісту, до яких увійшли доробки керівників гуртків Огородник І.Ф «Активізація пізнавальної діяльності школярів на заняттях у музеї Природи», Кмитюк С.Л. «Відділ гідробіології, як головна складова в екологічному вихованні гуртківців», Прокопчук І.Л., «Формування екологічної культури дошкільнят та молодших школярів», Верещук Г.Й. «Плетіння з рогозу».
За ефективну організаційно-масову роботу по залученню учнівської молоді до практичної еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності, активну пропагандистську, освітянську і наукову діяльність в сфері охорони, збереження та відтворення природних ресурсів на території області, високі досягнення в екологічній освіті і вихованні та формуванні екологічної культури учнівської молоді регіону, педагогічний колектив Славутського міського еколого-натуралістичного центру школярів неодноразово відзначався грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України (2012, 2013, 2014), Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА (2012, 2013, 2014), Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області і Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА (2010, 2014).


 

 

ШЕПЕТІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНОЇ

ТВОРЧОСТІ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

(30400 м. Шепетівка, вул. Ватутіна, 59. тел. (0-240) 4-79-38.

http://tsentum.ucoz.ua/ ел. пошта: zhentum@yandex.ua)

Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді створений 22 грудня 2005 року шляхом перейменування міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, що був організований в 1992 році на базі міської станції юннатів, яка діяла в м. Шепетівці з 1 вересня 1986 року.
Перший директор закладу – Василь Володимирович Лешкевич, який очолював міську СЮН в 1986-1987 роках, його наступником став Анатолій Миколайович Кондратюк (з 1987 по 1989 рік), якого змінила на цій посаді Любов Володимирівна Новіцька (з 1989 по 2002 рік). З 2002 року директором Шепетівського МЦЕНТУМ призначена Тетяна Леонідівна Манійчук, котра очолює заклад в нинішній час.
У 1998 році шепетівські натуралісти отримали будинок колишнього дитсадка № 12 «Орля» із загальною площею приміщень 983,1 м2 та земельною ділянкою 0,92 га, де їх заклад розміщується в теперішній час.
Тут обладнано 8 профільних кабінетів за напрямами гурткової роботи: кабінети екології, плетіння з верби, природи і фантазії, кінології, орнітології, акваріумістики, квітникарства, писанкарства, створено виставкові зали з акваріумістики та орнітології, куточок живої природи, зовнішній вольєр для утримання декоративних птахів. Крім цього, діє паспортизований музей народних промислів України та музей кімнатних рослин, на базі яких з учнівською молоддю міста і району проводяться тематичні екскурсії, виховні заходи, семінари, пошукова та дослідницько-експериментальна робота, майстер-класи з різних напрямів діяльності закладу для місцевих педагогів.
Педколективом і юннатами закладу обладнано кінологічний майданчик для проведення практичних занять гуртків «Юні кінологи» і «Юний хендлер», міських та обласних виставок і показових виступів собак, майстер-класів з хендлінгу, підготовки собак-терапевтів для роботи за програмою «Аніматерапія – лікування душі та тіла».
Для пропаганди збереження довкілля та формування екологічної свідомості в учнівської молоді і населення міста на території закладу створено дендрологічний парк «Шепетівський», де розміщується 5 видів Червонокнижних рослин і колекції хвойних та близько 100 видів декоративних дерев і кущів. У 2013 році обласна рада включила дендропарк до заповідного фонду Хмельниччини.
Навчально-дослідна земельна ділянка МЕНЦУМ має відділки польових, овочевих, плодово-ягідних культур, квітково-декоративний, колекційний, селекційно-генетичний, виробничий, дендрологічний, зоолого-тваринницький, де на високому рівні організована навчальна, дослідницька і природоохоронна діяльність вихованців. За результатами участі у Всеукраїнському конкурсі навчально-дослідних земельних ділянок шепетівські натуралісти неодноразово нагороджувались грамотами, а в 2014 та 2015 роках – Дипломом за ІІ місце у фіналі конкурсу.
Навчально-виховний процес в дитячих творчих об’єднаннях здійснюють 10 педагогічних працівників з вищою педагогічною освітою, двом з яких присвоєно педагогічне звання «керівник гуртка-методист» (Беляєва О.М., Коленчук О.І.).
В 2014-2015 навчальному році в Шепетівському МЦЕНТУМ охоплено гуртковою роботою 460 учнів навчальних закладів міста. Для міських школярів закладом організовано роботу 27 гуртків за 25 напрямами: «Абетка природи», «Юні охоронці природи», «Юні орнітологи», «Декоративне птахівництво», «Захисти себе від ВІЛ», «Писанкарство», «Флористика та фітодизайн інтер’єру», «Плетіння з верби», «Я пізнаю світ», «Гурток народної творчості», «Юні майстри народних ремесел», «Цікавий тераріум», «Заповідними стежками рідного краю», «Любителі домашніх тварин», «За гуманне ставлення до тварин, «Юні квітникарі», «Квіткове аранжування», «Школа юного акваріуміста», «Валеологія з елементами аніматерапії», «Юні кінологи», «Юний хендлер», «Юні кролівники», «Лікарські рослини».
Відповідно до завдань Національної стратегії розвитку освіти в Україні на 2012-2021 рр., діяльність педагогічного колективу Шепетівського МЦЕНТУМ спрямована на вирішення проблеми соціальної інтеграції, створення умов для інтелектуального, творчого розвитку та формування еколого-етичної культури особистості, забезпечення рівного доступу до позашкільної освіти для всіх категорій дітей, задоволення потреб учнівської молоді у професійному самовизначенні відповідно до її інтересів і здібностей.
З метою забезпечення необхідних умов для змістовного відпочинку і оздоровлення вихованців, творчого та духовного розвитку особистості, формування у них навичок здорового способу життя, впродовж декількох років у літній канікулярний період на базі МЦЕНТУМ організовується дитячий комплексний профільний табір відпочинку з денним перебуванням «Екос», яким щорічно охоплюються 40-45 гуртківців закладу і дітей з навколишніх шкіл міста.
В рамках співпраці з відділом у справах сім’ї, молоді та спорту виконкому Шепетівської міської ради, з метою залучення батьків і членів родин до навчально-виховного процесу й пропаганди екологічних знань та практичної природоохоронної діяльності в закладі діє програма «Родинний дім», а для забезпечення рівного доступу до позашкільної освіти дітей з обмеженими фізичними можливостями – соціальний проект «Аніматерапія – лікування душі та тіла». Протягом декількох років на базі Шепетівського центру реабілітації дітей-інвалідів організована робота гуртків, проводяться виховні заходи та тематичні кінологічні виступи для вихованців центру.
На базі закладу діє молодіжна громадська кінологічна організація «Фенікс», члени якої спільно з гуртківцями беруть участь в обласних, всеукраїнських, міжнародних кінологічних виставках, проектах, за результатами яких мають колекцію кубків та медалей переможців, регулярно організовують тематичні семінари-практикуми для населення міста, що сприяє широкому залученню учнівської та студентської молоді до вирішення екологічних проблем.
У 2013 році Національним ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України вивчався та узагальнювався досвід роботи педагогів закладу за темою «Формування еколого-етичної компетентності вихованців позашкільного навчального закладу засобами етології та біоетики», який був схвалений його педагогічною радою, а МЕНЦУМ – отримав сертифікат за впровадження досвіду.
З травня 2014 року закладом організовано науково-методичне співробітництво з лабораторією діяльності позашкільних закладів Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України в рамках експериментального педагогічного майданчика, де проводиться дослідно-експериментальна робота за темою «Формування еколого-етичної компетентності та активної екологічної позиції особистості в умовах позашкільного навчального закладу еколого-натуралістичного напряму».
Протягом чотирьох років Шепетівський МЕНЦУМ презентував свою діяльність на Міжнародній виставці «Сучасна освіта в Україні», за що нагороджений почесними дипломами організаторів виставки – МОН і НАПН України. У 2011 році заклад презентував свою діяльність у номінації «Духовний розвиток молоді та фізичне вдосконалення – як необхідна складова виховання та освіти». Під час виставки, в рамках співпраці з Шепетівським міським центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів, шепетівські натуралісти проводили тематичні семінари: «Відродження гуртків соціальної допомоги» і «Розвиток творчих здібностей дітей з особливими потребами» та презентували методичні доробки, в яких висвітлювався їх досвід роботи з цього напрямку.
В 2012 році заклад був нагороджений бронзовою медаллю виставки в номінації «Розвиток навчання та виховання дітей з особливими потребами».
Педагоги закладу за їх вагомі особисті внески в екологічне виховання підростаючого покоління неодноразово нагороджувались грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України, Хмельницького ОЕНЦУМ, почесними грамотами управління освіти і науки Хмельницької ОДА та МОН України. Їх вихованці не лише активні учасники, а й неодноразові переможці різноманітних міських, обласних, всеукраїнських і міжнародних природоохоронних конкурсів та акцій, за що отримали багато заслужених нагород.
В 2012 році директор МЕНЦУМ Т.Л.Манійчук, а в 2014 році – керівник гуртків О.М.Беляєва, стали переможцями Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» і були відзначені МОН України почесними грамотами та спеціальною відзнакою «Ніка».
В 2013 та 2015 роках шепетівських педагогів-натуралістів нагороджено Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України за І місце у Всеукраїнському конкурсі соціально-педагогічних виховних систем позашкільних навчальних закладів, а у 2014 році – за їх сумлінну працю та вагомий внесок в розвиток екологічної освіти і виховання, формування екологічної культури підростаючого покоління.
В 2011, 2013, 2014 роках Шепетівський МЕНЦУМ визнавався переможцем і нагороджувався Дипломом лауреата Всеукраїнського відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» в категорії «Позашкільні навчальні заклади міського підпорядкування», а у 2013 році – Дипломом абсолютного переможця Рейтингу і спеціальною відзнакою «Флагман позашкільної освіти України».
У 2012 році за перемогу в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю» заклад відзначений Дипломом управління освіти і науки Хмельницької ОДА.
В 2013 році Департамент екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА нагородив педколектив закладу Грамотою за вагомий внесок у розвиток природознавчої, дослідницької та природоохоронної роботи учнівської молоді регіону, залучення її до охорони навколишнього середовища.
У 2013 році Шепетівський МЕНЦУМ занесений на міську Дошку Пошани за вагомий внесок колективу в суспільно-культурне життя міста, а в наступному 2014 році Департамент освіти і науки Хмельницької ОДА відзначив педколектив закладу Почесною грамотою за вагомий внесок у розвиток профільної позашкільної освіти і юннатівського руху Хмельниччини.