wordpress themes.

Гостьова книга

Зміст

 

1. Загальні відомості про юннатівські заклади позашкільної освіти і юннатівський рух на Хмельниччині.

2. Станція юних натуралістів комунальної установи “Центр позашкільної освіти” Дунаєвецької міської ради Кам’янець-Подільського району.

3. Екологічний відділ Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання.

4. КЗ “Дитячо-юннацький  центр туризму та екологічної роботи” Славутської міської ради Шепетівського району.

5. Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.

 

 

 

Загальні відомості про Хмельницьку ОСЮН і Хмельницький ОЕНЦУМ та юннатівський рух на Хмельниччині

Інформації про зародження й розвиток юннатівської роботи школярів у перші десятиліття більшовицького народовладдя на Хмельниччині педагоги-натуралісти не знайшли і не володіли нею ні в роки радянської влади, ні в роки незалежності України.

Відомо, що у 1925 році в містечку Проскурові (з 1954 року – Хмельницький) пройшов перший місячник озеленення міста, під час якого на розі вулиць 25-го Жовтня і Новобульварної (нині вул. Проскурівської та вул. Івана Франко) юні природолюби – піонери й школярі заклали сквер і символічно назвали його Піонерський. Надалі цей сквер діти й доглядали.

Під час Другої світової війни у Піонерському сквері захоронили останки 17 воїнів-визволителів краю від німецьких окупантів і тепер тут знаходиться їх братська могила, меморіальна стела з їхніми іменами та чаша Вічного вогню, до яких місцеві діти й дорослі покладають квіти, вшановуючи пам’ять загиблих воїнів.

Однак, на жаль, будь-яких змістовних документальних свідчень та спогадів очевидців про юннатівський рух у нашому місті й регіоні в ті важкі роки більшовицької влади не збереглось.

В силу суспільно-політичних і соціально-економічних обставин, у довоєнний період та ще й кілька післявоєнних років Хмельниччина не мала профільного позашкільного закладу, відповідального за організацію юннатівської роботи в школах області.

Враховуючи ситуацію, що склалася з цим напрямком роботи в закладах освіти краю, обласний відділ народної освіти у  1949 році відкрив при Кам’янець-Подільській дитячій станції юних техніків, яка розташовувалася в м. Проскурові (директор З.Є.Поляков), поряд з відділом туризму – сільськогосподарський відділ, який мав забезпечити організацію в області суспільно-корисної сільськогосподарської праці й дослідницько-натуралістичної роботи школярів на колгоспних полях і шкільних земельних ділянках, створення кабінетів біології та опорних шкіл, проведення позакласної роботи, залучення до участі в юннатівських гуртках обдарованої учнівської молоді, вивчення й пропагування кращого досвіду юннатівської роботи і надання відповідної методичної допомоги педагогічним працівникам закладів освіти на місцях.

З 16 грудня 1950 року завідуючою сільськогосподарським відділом станції було призначено вчительку біології Проскурівської (нині Хмельницької) СШ № 6 Марію Яківну Холевінську.

Незважаючи на кадрову й економічну скруту в післявоєнні роки, Міністерство освіти УРСР особливу увагу приділило охопленню дітей позашкільною роботою в позаурочний час і розгорнуло наполегливу роботу зі створення станцій юннатів у кожній області.

1 серпня 1952 року в м. Проскурові розпочала свою діяльність Кам’янець-Подільська (з 1954 року – Хмельницька) обласна станція юних натуралістів, завідуючим якою у жовтні 1952 року був призначений Криштуль М.Я. (див. інформаційний буклет за посиланням: https://drive.google.com/file/d/0B26KNDtOjzV5VHNYSWhPajYyWVNXcHppUC1yY1ExcldDbjVr/view).

У вересні 1953 року директором закладу було призначено Манюка Д.М., якого у липні 1954 року змінив Шопша С.С., котрий пропрацював на цій посаді до липня 1962 року. Часта зміна керівників пояснювалась пошуками обласним відділом освіти директора, який міг би забезпечити ефективну роботу новоствореного закладу.

Станція юннатів розміщувалася на території нинішнього готелю «Прикордонник» в приміщенні старого будиночка, який підлягав знесенню і, через відсутність умов, вся гурткова робота її працівниками проводилась на базі шкіл.

Для проведення практичних занять з гуртківцями станції була виділена земельна ділянка по вул. Купріна розміром 1,5 га, в тому числі 0,5 га під плодовий сад. Решту земельної площі займали польова, овочева і кормова сівозміни, плодова шкілка й розсадник, колекційний відділ, квітники, теплиця, парники на 25 парникових рам, крільчатник, пасіка на 15 вуликів.

Земельна ділянка знаходилась на віддалі 3-х км від станції.

Транспортних засобів заклад не мав, тому керівники гуртків разом з дітьми на практичні заняття ходили пішки. Окремим дітям доводилось долати близько 4-х км, щоб потрапити на заняття та виконати намічені дослідницькі роботи.

Незважаючи на великі незручності в організації практичних занять, юні природолюби на дослідних ділянках старанно доглядали за рослинами, вели фенологічні спостереження за їх ростом і розвитком. Результати своїх досліджень представляли у Москві на Всесоюзній сільськогосподарській виставці, де Хмельницьку обласну станцію юннатів і окремо її гуртки юних натуралістів було відзначено медалями в 1955, 1956 та 1957 роках.

У липні 1962 року директором закладу облвно призначив Внуковського А.М.

У тому ж році Хмельницький облвиконком виділив для обласної станції юннатів територію колишньої сільськогосподарської виставки з 4-ма павільйонами, що поряд із нинішнім дендропарком на проспекті Миру, які за короткий час відремонтували.

Один павільйон використовувався закладом для роботи адміністрації, бухгалтера, методичних працівників, а в другому павільйоні розмістили біологічний кабінет, агрохімлабораторію, кабінет юннатів молодшого шкільного віку, кабінет зоології.

В третьому павільйоні був кабінет технічних засобів навчання з пультовим управлінням, що використовувався ще й як лекційний зал.

Четвертий павільйон пристосували під їдальню для харчування юннатів під час роботи обласного літнього табору на 120 осіб, який розмістився в 30 наметах на території виставки в чудовому ялиновому парку.

Навчально-дослідна ділянка станції юних натуралістів знаходилась поруч з приміщенням і займала площу 2,5 га. Однак, коли територію виставки передали радгоспу плодоягідних рослин, то й земельну ділянку площею 2 га від юннатів теж забрали. Залишилась у їх користуванні лише півгектарна площа землі, що негативно позначалося на розвитку дитячого дослідництва станції.

Дирекція закладу приділяла велику увагу активізації юннатівської роботи у школах, розвитку дитячої дослідницько-експериментальної роботи на дослідних ділянках і підтримці творчо працюючих педагогів-натуралістів –  учителів біології та керівників юннатівських гуртків й секцій.

У розвитку еколого-натуралістичної роботи в ті роки важливу роль відігравала методист станції Холевінська М.Я., яка з ентузіазмом і знанням справи організовувала екологічну роботу в школах, спільно з київськими колегами кваліфіковано допомагала педагогам краю налагоджувати ефективну гурткову роботу.

В лютому 1968 року московські організатори Всесоюзного огляду позашкільних закладів СРСР, присвяченого ювілею більшовицької революції, визнали Хмельницьку обласну станцію юних натуралістів переможцем цього заходу на конкурсній основі і нагородили Почесною грамотою.

Яскравим прикладом подвижництва стала її співпраця з учителем біології Вільховецької СШ Новоушицького району Бацурою Ф.С., який розробив власну ексклюзивну модель навчання й виховання школярів на уроках біології і в позаурочний час, став носієм передового педагогічного досвіду для педагогів-натуралістів Хмельницької області, України та СРСР, а в секціях його шкільного гуртка юннатів в 1953 році нараховувалось 450 учнів – майбутніх докторів і кандидатів наук, педагогів, лікарів, агрономів, ветеринарів, інженерів і механізаторів, працьовитих і висококваліфікованих фахівців різних галузей народного господарства.

За свою подвижницьку науково-педагогічну працю та непересічні здобутки на освітянській ниві нащадок працьовитого заможного селянина (куркуля) і священнослужителя, який з 17 років став сільським учителем і, не маючи інститутського диплома й партквитка члена ВКП(б), самовідданим трудом здолав недовіру до себе більшовицького режиму 30-х років, став науковим кореспондентом НДІ педагогіки УРСР і написав дисертацію, на захист якої не отримав дозволу через відсутність диплому, опублікував ряд науково-педагогічних праць і часто виступав з доповідями на наукових конференціях, здобув визнання й повагу освітянського середовища в СРСР та був достойно вшанований і відзначений в 50-70-х роках тодішньою державною владою, освітянами й науковцями.

Федір Степанович Бацура – відомий подільський педагог-новатор, Заслужений вчитель школи Української РСР (1956 р.), кавалер ордена В.І.Леніна (1960 р.) і ювілейної медалі в честь вождя, поважної радянської освітянської медалі імені А.С.Макаренка, ряду золотих медалей Всесоюзної ВДНГ та ряду інших високих державних і галузевих відзнак за плідну науково-педагогічну працю, науковий кореспондент Науково-дослідного інституту педагогіки УРСР, ентузіаст і один із провідних лідерів юннатівського руху в Україні та СРСР у 50 – 70-х роках ХХ ст., делегат Всеукраїнського і Всесоюзного з’їздів учителів в 1959 та 1968 роках, учасник багатьох зльотів юннатів Української РСР і Радянського Союзу.

Портрет знаменитого подільського педагога-новатора в 50-70-ті роки прикрашав хол центрального корпусу Республіканської станції юних натуралістів Української РСР.

В День знань 01 вересня 2013 року у Вільховецькій школі урочисто відкрито меморіальну дошку в його честь, а школа, у якій він працював і присвятив своє життя її школярам, тепер носить його славне ім’я.

Діяльність знаменитого подільського педагога-новатора стала яскравою сторінкою вітчизняної педагогіки і юннатівського руху. Більш детально про нього є у ювілейній рубриці на сайті НЕНЦ за посиланням: Юннатівському руху в Україні – 95 (ПЕДАГОГИ-НАТУРАЛІСТИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ: Федір Степанович Бацура, педагог-натураліст, ім’я якого носить одна з шкіл Наддністрянщини).

Сьогодні славне ім’я, ідеї і здобутки творчої новаторської педагогічної праці Федора Степановича Бацури добре відомі в усій Україні, а в Києві його великий кольоровий портрет знову протягом кількох років прикрашав приміщення центрального корпусу Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України.

Дирекція та педколектив обласної СЮН завжди всіляко підтримували таких педагогів-ентузіастів і сприяли їх роботі, наполегливо допомагали їм та їхнім колегам.

В січні 1965 року директором Хмельницької обласної станції юннатів було призначено Холевінську М.Я.

В цей час велика увага приділялась удосконаленню роботи станції з керівниками і вчителями шкіл, спрямованої на підвищення рівня викладання біології, охорони природи, розвитку дитячого дослідництва. Втілювалися в практику роботи навчально-виховних закладів вимоги Положення про біологічний кабінет.

Вже під кінець 1967 року в школах області нараховувалось 120 зразкових кабінетів біології, у створенні яких активну участь приймали працівники обласної станції юннатів.

Особливу увагу дирекція закладу приділяла діяльності дитячих трудових об’єднань у школах, де завданням науковців Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту працювало 196 шкільних учнівських виробничих бригад. Досягнення дослідницької роботи кращих УВБ, шкільних учнівських лісництв і гуртків юннатів неодноразово були представлені на республіканській виставці передового досвіду в народному господарстві у Києві.

У 1962 році в республіканському конкурсі на кращу дослідницьку роботу з біології та сільського господарства брали участь 205 учнівських виробничих бригад області.

У цей період також плідно працювали школи і ланки юних «озернят».

Багато плодових та декоративних дерев і кущів посадили юннати й школярі Хмельниччини під час заходів Всеукраїнської дитячої естафети «Перетворимо Україну в квітучий сад» та прославили свій край під час естафети огляду-конкурсу УВБ «Юний маяк».

Особливо успішно працювали, прославились і були відзначені організаторами заходів дитячі колективи Грим’яцької СШ Віньковецького району, Ямпільської СШ Білогірського району, Мокіївської СШ Шепетівського району, Лісоводської СШ Городоцького району, Летавської СШ Чемеровецького району. Навчальні заклади отримали в нагороду колісні трактори, радіоприймачі та багато інших нагород і цінних подарунків, а хмельницькі юннати – вантажний автомобіль ГАЗ-51.

Завдяки тісній співпраці Марії Яківни Холевінської з педагогами-натуралістами – ентузіастами юннатівського руху навчальних закладів краю та істотному покращенню діяльності обласної СЮН, юннати Хмельниччини зі своїми педагогами досягли непересічних результатів у дослідницько-натуралістичній і природоохоронній роботі, що в 60-ті роки минулого століття гідно оцінювали у Києві та столиці Радянського Союзу – Москві.

В травні 1970 року директором Хмельницької обласної СЮН облвно призначило М.О.Мазурка. Як агроном-садовод, Михайло Олександрович, був добре обізнаний з дослідництвом у сільському господарстві, що й згодилось йому на цій посаді.

Згідно з рішенням виконкому Хмельницької обласної Ради від 14 жовтня 1976 року № 280 обласна станція юннатів отримала колишнє приміщення Хмельницької восьмирічної школи № 12 в мікрорайоні «Гречани» (4 будинки) з її ділянкою землі 2,06 га. Центральний корпус  школи збудовано напередодні першої світової війни місцевим поміщиком Сергієм Ніловичем Нахімовим та його зятем – знаменитим проскурівським лікарем-офтальмологом Сергієм Миколайовичем Полозовим, де юннатівський заклад і розміщується до нинішнього часу (див. детальніше за посиланням: http://osvita.adm-km.gov.ua/?p=10262).

Шкільні приміщення й земля дістались хмельницьким юннатам завдяки особистому наполегливому втручанню та авторитетним клопотанням у Хмельницькому облвно (зав. відділом Віталій Мусійович Шайнога), обласних партійних і радянських органах Любові Петрівни Манорик, тодішнього директора Української республіканської СЮН.

Роки, коли М.О.Мазурок очолював станцію юннатів, відзначилися в історії юннатівського руху плідною участю шкіл та гуртків юннатів області в республіканських конкурсах і естафетах. В школах значно зросла кількість юннатівських секцій товариства охорони природи. Згідно з вимогами влади було «мобілізовано» школярів до участі в акції «Зеленбуд» та операції «Шевченківський сад».

В 1971 році в кожному районі проводилися районні зльоти учнівських виробничих бригад, гуртків юних натуралістів та виставки їх робіт. Неодноразово юннатівські делегації області брали участь у виставках на Всесоюзній ВДНГ в м. Москві, де нагороджувалися медалями та отримували спеціальні свідоцтва.

В 1976 році Хмельницьку обласну станцію юних натуралістів було визнано переможцем республіканської акції «Зеленбуд» Піонерської мічурінської п’ятирічки (1971-1975 рр.) і нагороджено спеціальною медаллю «Переможець Зеленбуду».

За досягнуті успіхи в сільськогосподарській праці та дослідництві педагогічні й дитячі колективи та окремі юннати станції і ряду середніх шкіл області неодноразово нагороджувались медалями, грамотами, дипломами, цінними подарунками й безкоштовними екскурсійними путівками в столиці республік, міста-герої СРСР і путівками до різноманітних оздоровчих таборів.

В червні 1992 року, у зв’язку з виходом на пенсію М.О.Мазурка, директором Хмельницької обласної СЮН було призначено Василя Васильовича Климчука, який до цього працював у сільських школах Новоушиччини та 6 років поспіль – інспектором шкіл облвно й облуправління освіти.

19 серпня 1992 року обласну станцію юннатів було реорганізовано в Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, керівником якого призначили В.В.Климчука, котрий незмінно очолював заклад до його останнього часу в 2022 році.

        З того часу ХОЕНЦУМ здійснює координаційно-методичне, організаційно-масове та інформаційне забезпечення юннатівської роботи в закладах освіти і діяльності профільних закладів позашкільної освіти Хмельниччини:

Станції юних натуралістів КУ “Центр позашкільної освіти” Дунаєвецької міської ради Кам’янець-Подільського району;

еколого-натуралістичного відділу Кам’янець-Подільського міського ПНВО;

КЗ «Дитячо-юнацький центр туризму та екологічної роботи» міста Славути Шепетівського району;

Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;

– 148 опорних шкіл області з питань екологічної освіти і виховання, природоохоронної та дослідницько-натуралістичної роботи школярів.

На базі Хмельницького ОЕНЦУМ і окремих шкіл міста в 1992-1993 навчальному році працювало 92 гуртки юних натуралістів, якими було охоплено 1300 дітей, а також діяло ще 55 гуртків, які охоплювали 857 дітей, створені хмельницькими натуралістами за кошти свого закладу на базі ряду кращих загальноосвітніх шкіл області. А в 2002-2003 навчальному році, після зменшення засновником обсягів фінансування на діяльність закладу, тут уже працювало лише 87 гуртків, які охоплювали 1260 дітей. Частина цих гуртків діяла в інтернатних і загальноосвітніх закладах.

Для юних природолюбів було відкрито гуртки одинадцяти профілів, зокрема: юні друзі природи, юні натуралісти, квітникарі, ботаніки, овочівники, рослинники, садоводи, акваріумісти, екологи, юннати-краєзнавці, бджолярі, народні ремесла. Навчальна пасіка юннатів мала 10 вуликів з бджолосім’ями.

Державним актом на право постійного землекористування ХМ № 0008 від 06.09.1993 року та рядом наступних документів із земельного кадастру держави за Хмельницьким ОЕНЦУМ закріплено 2,06 га землі. На ній створено учнівську навчально-дослідну земельну ділянку, яка має окремі ділянки лікарських рослин та колекційну, селекційний і виробничий відділи, де запроваджено польову і овочеву сівозміни. Тут є ягідник, виноградник, плодовий сад, пасіка, «зелений клас» з альтанкою. Підведено від міського водоканалу власний водопровід і встановлено 2 водорозбірні колонки. В 2002 році введено в дію стаціонарну теплицю і поряд з нею викопано криницю глибиною 18,5 м з якісною джерельною водою для поливу рослин у теплиці та побутових потреб.

Із загальної площі землі закладу під будинками, приміщеннями і спорудами – 0,11123 га, під газонами, доріжками, площадками та господарським двором – 0,3234 га, під навчально-дослідними ділянками – 1,51224 га, в т.ч. орна земля – 0,53 га. Сад з навчальною пасікою – 0,718274 га, під ягідником – 0,045 га, квітниками – 0,0576 га. Для роботи юннатів у закритому ґрунті є стаціонарна навчальна теплиця площею 102,66 кв. м.

Навчальна екологічна стежка, прокладена територією закладу, має протяжність 0,5 км.

Навчально-дослідна земельна ділянка Хмельницького ОЕНЦУМ в 2000 році у Всеукраїнському конкурсі-огляді НДЗД закладів освіти посіла друге місце, а в 2010 році – стала його переможцем і отримала відповідну відзнаку – Диплом І ступеню.

Для потреб навчально-виховного процесу в дитячих еколого-натуралістичних об’єднаннях, організаційно-масової і навчально-методичної роботи заклад має ряд якісних ТЗН. Педпрацівниками і методистами регулярно використовуються 16 комп’ютерів, в тому числі 13 ноутбуків «ASUS» і «HP», мультимедійний проектор «Leater LX 402», відеокамера «Sony» 5 телевізорів, в тому числі широкоформатний LSD-телевізор з функціями монітора «LG-42 PCIRV-ZJ / TJ-VGA 42» та широкоформатний смарт-TV «SAMSUNG», інша відео- й аудіо-техніка.

З літа 2007 року тут діє власна бездротова локальна мережа Інтернет «Unnat-radio», яка забезпечує кожному юннату і педагогу в будь-якому кабінеті закладу вільний доступ до світової мережі та різноманітних джерел знань. Локальна радіомережа Інтернет була розрахована на 50 персональних комп’ютерів чи гаджетів і підключена до загальної освітньої мережі, а користування нею коштувало лише 50 гривень щомісячно. З роками вона лише переобладнувалась та якісно забезпечувала інформаційно-телекомунікаційні потреби гуртківців і педагогів-натуралістів.

Серйозна увага приділена збереженню і розвитку матеріально-технічної бази. Для навчальних приміщень в 2004 році збудовано нову власну газову теплогенераторну з 2 сталевими котлами «Рівнетерм-80», КПД яких складає 91 %, що цілком забезпечує теплом всі навчальні і господарські корпуси. Для забезпечення транспортних потреб і догляду за дослідною земельною ділянкою з 1995 року використовується трактор колісний МТЗ-80 Л з комплектом причіпної і навісної техніки, автомобіль-самоскид ГАЗ-САЗ-3507, а з 2006 року – вантажно-пасажирський автомобіль ВАЗ-21043, які постійно утримувалися в справному стані і регулярно експлуатувалися для власних потреб закладу та потреб інших навчальних закладів. 

Для потреб гурткової і науково-методичної роботи в закладі було обладнано конференц-зал, кабінети біології, екології й охорони природи, квітництва, акваріумістики, садівництва, бджільництва, молодшого шкільного віку, валеології, профорієнтації. Крім цього, тут було обладнано музей хліба, музей кімнатних рослин, кабінет методичної роботи. 

В 2003-2004 навчальному році, завдяки «турботі» чиновників, котрі «вишукували» варіант покращення показників економії бюджетних коштів, у Хмельницькому ОЕНЦУМ відбулось катастрофічне зменшення обсягів фінансування та кількості гуртків, дитячого контингенту і педагогів – залишилось лише 37 гуртків (8,4 ставки керівників гуртків), а внаслідок скорочень чисельності працівників, закладом було безповоротно втрачено якісно підготовлені й досвідчені педагогічні кадри. 

У наступні роки, за сприяння засновників і небайдужих до юннатів людей, відбулось поступове відродження гурткової мережі закладу й підготовлені нові кадри педагогів-натуралістів.

В межах виділення бюджетних коштів, починаючи з 2008 року, ХОЕНЦУМ щорічно організовував діяльність 60 дитячих еколого-натуралістичних об’єднань, до яких залучав понад 0,9 – 1,1 тис. учнів закладів освіти міста Хмельницького та кращих сільських шкіл у області за такими профілями: «Юні ботаніки» (2), «Юні валеологи» (2), «Юні садівники» (3), «Юні рослинники» (6), «Лікарські рослини» (1), «Юні акваріумісти» (5), «Юні овочівники» (4), «Юні зоологи» (1), «Присадибне господарство» (2), «Юні бджолярі» (1), «Юні квітникарі» (6), «Юні екологи» (1), «Біологія людини» (1), «Юні бджолярі» (1), «Юні орнітологи» (1), «Основи екологічної біохімії» (2), «Фітодизайн» (2), «Юні фотонатуралісти» (2), «Юні друзі природи» (6), «Юний дослідник» (2), «Юні лісівники» (7), Природа рідного краю (1).

На базі сільських шкіл під керівництвом кращих педагогів – ентузіастів юннатівської роботи було  організовано за кошти ХОЕНЦУМ діяльність 20 гуртків, участь в яких брали 340 сільських шкілярів. Зокрема: Віньковецький р-н (Пилипо-Олександрівська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних рослинників; Волочиський район (Купільська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних овочівників; Деражнянський р-н (Вовковинецька гімназія) – 1 гурток лікарських рослин; Ізяславський р-н (Михлянська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 2 гуртки юних лісівників; Кам’янець-Подільський р-н (Староушицький ліцей) – 1 гурток юних екологів та 1 гурток природи рідного краю; Красилівський р-н: Западинська ЗОШ І-ІІІ ст. – 1 гурток юних квітникарів та Волицька ЗОШ І-ІІІ ст. – 1 гурток юних бджолярів, Летичівський р-н (Голосківський ліцей) – 1 гурток юних орнітологів, Новоушицький р-н: Песецька ЗОШ І-ІІ ст. – 1 гурток юних овочівників, Струзька ЗОШ І-ІІІ ст. – 1 гурток юних лісівників та Вільховецька ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Ф.С. Бацури – 1 гурток юних садівників; Полонський р-н (Кустовецька ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних овочівників; Старокостянтинівський р-н (Сковородківська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних лісівників; Хмельницький р-н (Масівецька ЗОШ І-ІІ ст.) – 1 гурток юних лісівників; Чемеровецький р-н (Летавська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних овочівників; Шепетівський р-н (Пліщинська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 2 гуртки юних лісівників; у м. Старокостянтинові – 1 гурток біології людини.

За даними структурних підрозділів управління освітою ОТГ, райдержадміністрацій та міськвиконкомів у 2019-2020 навчальному році в закладах загальної середньої та позашкільної освіти Хмельниччини було організовано діяльність 915 дитячих творчих об’єднань еколого-натуралістичного профілю, якими охоплено 12539 школярів, в тому числі в загальноосвітніх закладах – 609 гуртків, якими охоплено 7804 юнната, з них гуртків за бюджетні кошти – 138, в яких займаються 2260 юннатів, на громадських засадах – 471 гурток, що охоплює 5544 юннатів.

В 45 закладах позашкільної освіти міст, районів, об’єднаних територіальних громад області за бюджетні кошти було організовано 182 еколого-натуралістичних гуртки, якими охоплено – 2840 дітей. В міських ЦЕНТУМ та СЮН організовано 124 гуртки, якими охоплено 1895 дітей.

На громадських засадах у закладах освіти організували 352 екологічних загони, в т.ч. 166 екологічних агітбригад і 123 «зелені патрулі».

Навчальними закладами спільно з державними лісогосподарськими підприємствами області було  створено 46 учнівських лісництв, до участі в діяльності яких залучено понад 1,1 тисячі школярів під керівництвом лісівників та педагогів-ентузіастів юннатівської справи.

В закладах загальної середньої і позашкільної освіти області в 2019-2020 навчальному році було 326 учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, провідна роль у роботі яких належить сільськогосподарському дослідництву. Учні та вихованці юннатівських гуртків активно беруть участь в дослідницькій роботі, проводячи агротехнічні заходи, фенологічні спостереження за сільськогосподарськими культурами, навчаючись правильно оформляти дослідницькі роботи та подавати їх на участь в різноманітних еколого-натуралістичних конкурсах.

Юні природолюби Хмельниччини протягом навчального року виконували 392 науково-дослідницьких роботи еколого-натуралістичного напрямку для участі в конкурсах-захистах МАН України, в т.ч. в галузі екології – 126, біології – 190, лісового господарства – 43, сільського господарства – 33 роботи.

Для потреб навчального процесу в закладах освіти області створено й використовуються 373 навчальні екологічні стежки і 61 кабінет екологічної освіти, 6 Музеїв Хліба та 283 куточки бережливого ставлення до Хліба.

Відповідно до чинного законодавства в галузі освіти й власного Статуту, Хмельницький  обласний ЕНЦУМ координував навчально-методичну, науково-педагогічну, організаційно-масову і навчально-виховну діяльність профільних еколого-натуралістичних закладів та дитячих творчих об’єднань Хмельниччини, враховуючи національні, соціально-економічні, культурно-освітні потреби суспільства. Педагоги-натуралісти закладу організовують у закладах освіти області процес екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління, спрямований на отримання школярами і юними дослідниками природи нових знань та навичок з біології, екології, дослідництва, сільського і лісового господарства, профінформації на тему аграрного й науково-педагогічного спрямування, забезпечують організоване залучення учнівської молоді краю до участі в різноманітних міжнародних, Всеукраїнських і регіональних еколого-натуралістичних, природничо-краєзнавчих та природоохоронних заходах, інших природничих напрямках еколого-натуралістичної роботи.

Еколого-натуралістична діяльність Хмельницького ОЕНЦУМ, відділів і міських управлінь освіти ОТГ та їх підвідомчих закладів освіти на місцях здійснюється відповідно до завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021-2025 роки. 

Домагаючись розвитку та створення системності дослідницько-натуралістичної роботи в області, заклад ще в 1996-2000 роках, 2001-2005 роках забезпечував розробку й виконання обласних та регіональних Програм комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Хмельницької області, а в 2006-2010, 2011-2015 та 2016-2020 роках – аналогічні їм Плани комплексних заходів, що відповідно дублювалося у кожному райво та міськупро краю й забезпечувало досягнення педагогами області результативності проведення в навчальних закладах еколого-натуралістичної роботи та реалізації концептуальних завдань екологічної освіти і виховання підростаючого покоління.

Педагогічні працівники закладів позашкільної і загальної середньої освіти краю постійно працюють над пошуком нових форм та методів роботи з учнівською молоддю на навчально-дослідних земельних ділянках, використовують технології Інтернет і налагоджують зв’язки з науковими установами, отримують завдання від учених та залучають юннатів до дослідницької роботи під їх керівництвом.

Юннати Хмельниччини та їх педагоги тривалий час активно і плідно співпрацювали з науковцями Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України (с. Самчики Старокостянтинівського району), Державних підприємств-дослідних господарств «Шарівка» і «Проскурівка» (с. Шарівка та с. Проскурівка Ярмолинецького району), «Зоря» (с. Пирогівці Хмельницького району), «Пасічне» (с. Пасічна Старосинявського району), сьогодні співпрацюють із науковцями Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка і Подільського державного аграрно-технічного університету, НПП «Подільські Товтри» і «Мале Полісся», Хмельницького національного університету і Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, фахівцями Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, Департаменту розвитку промисловості та агропромислового комплексу Хмельницької ОДА, Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА, науковцями й методистами Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та іншими науковими закладами, державними установами і громадськими природоохоронними організаціями.

Плідно співпрацюючи з науковцями Національної академії педагогічних наук та науково-педагогічним колективом Національного ЕНЦУМ, педагоги-натуралісти Хмельницького ОЕНЦУМ успішно реалізували чотири спільні науково-освітні проекти: «Позашкільна освіта – науково-методичне забезпечення екологічної освіти та морально-духовного виховання дітей, учнівської і студентської молоді», «Формування творчої і соціально активної особистості засобами телекомунікаційних проектів у позашкільному навчальному закладі», «Сучасні здоров’язбережні технології навчання і виховання школярів як шлях до якісної освіти», «Формування національно-патріотичних почуттів дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи в контексті українського патріотизму та євроінтеграції України».

Науково-педагогічна діяльність експериментального майданчика і здобутки його творчої групи науковців та педагогів-ентузіастів систематично презентувалися закладом на національних і міжнародних освітянських виставках і конкурсах, за що ХОЕНЦУМ було відзначено сімома медалями, рядом почесних грамот та дипломів Міністерства освіти і науки та Національної академії педагогічних наук України.

За підсумками реалізованих майданчиком науково-освітніх проектів на базі закладу відбулися дві Міжнародних і дві Всеукраїнських науково-практичних конференції, проведені чотири виставки-презентації Хмельницького ОЕНЦУМ в Національній АПН України та дев’ять виставок-презентацій в Національному ЕНЦУМ, а заклади освіти області безкоштовно отримали від ОЕНЦУМ 35 змістовних науково-популярних видань і навчальних посібників навчально-методичного, довідкового та природничо-краєзнавчого змісту загальним тиражем в обсязі 45000 примірників, які побачили світ завдяки творчій науково-педагогічній співпраці хмельницьких педагогів-натуралістів, вчителів біології області та журналістів, ряду місцевих і столичних науковців.

Зокрема, видано друком посібники навчально-методичного змісту:

– «Екологічне виховання учнів у процесі дослідницької роботи» (автор Пустовіт Г.П., 1994р.);

– «Довідник юнната» (автори Л.Манорик, С.Клименко, 1995р.);

– «Дослідницька робота учнів з екології в позашкільних установах і школах» (автор Г.П. Пустовіт, 1996р.);

– «Орнітофауна Хмельницької області» ( автори Новак В.О., Новак Л.М., 1998р.);

– «Юннати Хмельниччини» (нарис з історії юннатівського руху Хмельницької області, за редакцією директора В.Климчука, упорядники Г.Степанець, З.Редзинець, М.Холевінська, 1998р.);

– «В гармонії з природою» (збірник еколого-натуралістичних заходів, шкільних свят за редакцією В.Климчука, упорядники В.Іова, Л.Красномовець, Г.Степанець, З.Редзинець, 1999р.);

– «Організація і зміст еколого-натуралістичної та дослідницької роботи з учнями та юннатами на шкільних навчально-дослідних земельних ділянках» (автор і упорядник О.Зотова, 2000р.).

Навчально-методичні матеріали ХОЕНЦУМ неодноразово приймали участь в обласних виставках педагогічних ідей, де двічі відзначались Дипломом І ступеня (2001 і 2003 рр.).

За останні 20 років, окрім тематичних буклетів і брошур, Хмельницьким ОЕНЦУМ надруковано у ТзОВ «Поліграфіст» та безкоштовно передано в заклади освіти області змістовні навчальні посібники на природничо-краєзнавчу тематику «Риби, земноводні, плазуни і звірі Хмельниччини», «Птахи Хмельниччини», «Річки Хмельниччини» та «Гриби Хмельниччини» (автори – керівник гуртків юних зоологів обласного ЕНЦУМ В.Д. Говорун і журналіст О.О.Тимощук), «Заповідні перлини Хмельниччини», «Екологічна освіта на Хмельниччині» та «Червона книга України: рослини Хмельниччини» за редакцією місцевих науковців Л.Г.Любінської та Л.П.Казімірової, довідник «Натуралісти України» і книгу-нарис з історії юннатівського руху в області «Юннати Хмельниччини» (видання 2-ге), краєзнавчі книги «Історія міст і сіл Хмельниччини (за працями Юхима Сіцінського та Миколи Теодоровича)» та «Двірецько-Пересопницьке Євангеліє: Історія. Творці. Таємниці».

В 2016-2020 роках світ побачили науково-популярні видання «Живі смарагди Шепетівщини», «Хмельниччина», «Ліси Хмельниччини», благодійне видання для захисників України «Фронтовий Кобзар», навчально-методичний посібник «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини», навчальні посібники «Флора Хмельниччини», «Україна-Русь vs Московія: настільна книга» та Збірник методичних розробок «Організація діяльності учнівських лісництв на базі закладів освіти та лісогосподарських підприємств»,  у цифровому форматі – інформаційно-довідкове видання «Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини».

Книги “Хмельниччина”, “Ліси Хмельниччини”, “Флора Хмельниччини”, “Україна- Русь vs  Московія: настільна книга” ХОЕНЦУМ передав безкоштовно в загальноосвітні й позашкільні заклади області.

За результатами реалізації науково-освітніх природничо-краєзнавчих проектів і створення інноваційної навчально-методичної літератури та посібників з освіти в галузі навколишнього середовища і вагомий внесок у розвиток освіти та виховання підростаючого покоління в регіоні Хмельницький ОЕНЦУМ в 2013 році був нагороджений другою, а в 2020 році – третьою Почесною грамотою Національної академії педагогічних наук України.

Автори книг і їх видавець ТзОВ «Поліграфіст» також були нагороджені грамотами Академії, а в серпні 2017 року методичний координатор творчої групи проектів інформаційно-освітнього напряму природничо-краєзнавчої діяльності Хмельницького ОЕНЦУМ і автор ряду книг Олексій Олександрович Тимощук та заступник директора закладу з навчально-виховної роботи Леся Олександрівна Демчук були нагороджені Міністерством освіти і науки України нагрудними знаками «Відмінник освіти України».

Десять років поспіль заклад – активний учасник Міжнародних та Національних освітянських виставок Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України в м. Києві, де презентував систему екологічної освіти і виховання підростаючого покоління в регіоні та її здобутки. Так, в 2010, 2011, 2012 та 2013 роках Хмельницький ОЕНЦУМ був учасником чотирьох Національних виставок-презентацій «Інноватика в освіті України» та дев’ятьох Міжнародних виставок «Сучасні заклади освіти» в 2011 – 2020 роках, за підсумками кожної з яких заклад і його працівників було нагороджено дипломами, почесними грамотами та срібними медалями в 2011, 2014, 2017 і 2018  роках та золотими медалями в 2015, 2016, 2019 і 2020 роках від організаторів виставок за істотні здобутки в інноваційній діяльності, екологічній освіті й природоохоронній роботі юннатів і їх педагогів.

В 2011 році Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді ввійшов в когорту навчальних закладів держави, які Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України нагородило почесною відзнакою «Кришталева сова», іменним Дипломом і окремою сторінкою внесло до книги «Флагмани освіти і науки України».

Протягом 2013 року здобутки юннатів та педагогів закладу були високо оцінені і відзначені рядом нагород, серед них – Диплом і Почесна грамота Національної академії педагогічних наук України за вагомий внесок у розвиток національної освіти, Почесна грамота Хмельницької обласної державної адміністрації, Грамота Хмельницької обласної ради, Диплом і спеціальна відзнака «ЗАКЛАД-НОВАТОР» Національного ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України, ряд почесних грамот Департаменту освіти і науки, молоді та спорту, Департаменту екології і природних ресурсів ОДА та Грамота, Диплом і обласна премія Хмельницького ОІППО.

Юннати Хмельниччини є активними учасниками міжнародних, всеукраїнських та обласних еколого-натуралістичних конкурсів, акцій, зборів і зльотів.

За період 2010-2022 років юннати Хмельниччини здобули ряд перемог у конкурсах дитячої еколого-натуралістичної творчості. Яскравим прикладом у цьому напрямку роботи залишаються гуртківці Шепетівського МЦЕНТУМ і Дунаєвецької СЮН, трудолюбиві знавці і дослідники природи учнівської виробничої бригади з Летавського НВК Чемеровецького району, юні садоводи Грушківського НВК Кам’янець-Подільського району і Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С.Бацури Новоушицького району, юні лісівники Пліщинського, Полянського, Михлянського, Масівецького, Сковородківського, Нетішинського учнівських лісництв з Шепетівщини, Ізяславщини, Славутчини, Старокостянтинівщини, Чемеровецького та Хмельницького районів.

В травні 2017 року екологічна агітбригада «Екосвіт» Староушицької СЗОШ І-ІІІ ступенів екологічного напрямку Кам’янець-Подільського району (керівник – Левко Л.А.) стала переможцем і отримала відповідний Диплом ХVІ Всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти «Земля – наш спільний дім» у номінації «Патріотичний підхід до збереження ландшафтів рідного краю» на Полтавщині.

З 07 по 09 червня 2017 року делегація староушицьких школярів з Кам’янець-Подільського району – вихованців гуртка юних екологів ХОЕНЦУМ (керівник – Юрченко М.В.), що діє на базі їх школи, представляла юннатів області і отримала призове III місце за творчі фотороботи та Грамоту на XI Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних екологів, що відбувся на базі навчальних закладів Тернопільщини.

З 13 по 15 червня 2017 року команда вихованців гуртка юних рослинників ХОЕНЦУМ на базі Западинської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району (керівник – Янюк Т.О.) на VI Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних ботаніків у місті Кропивницькому отримала 2 третіх місця за проведені ними регіональні дослідження та фотороботи.

В червні 2018 року вихованці гуртка юних квітникарів ХОЕНЦУМ на базі Западинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Красилівського району здобули І місце у фотовиставці «Червонокнижні рослини рідного краю» і ІІІ місце за підсумками польової практики з ботаніки на території РЛП «Тилігульський» та відповідно відзначені грамотами і Дипломом організаторів VIІ Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних ботаніків.

Вихованці гуртка юних орнітологів ХОЕНЦУМ на базі Голосківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Летичівського району за результатами участі у VI Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних зоологів отримали призове I місце в конкурсі «Фотографії видів, занесених до Червоної книги України» і отримали заслужені нагороди організаторів Збору.

З 21 по 23 травня 2019 року вихованці гуртка «Юні орнітологи» Хмельницького ОЕНЦУМ взяли активну участь у VІІ Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних зоологів на Черкащині та здобули ІІ місце у конкурсі-представленні власних досліджень і ІІ місце у конкурсі фотографій.

З 28 по 30 травня 2019 року вихованці гуртка «Біологія рослин» Хмельницького ОЕНЦУМ взяли активну участь у VІІІ Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних ботаніків в Запоріжжі та були належно оцінені й відзначені його організаторами.

З 07 по 09 жовтня 2019 року вихованці гуртка юних садівників Хмельницького ОЕНЦУМ, що діє на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С.Бацури Новоушицького району, взяли активну участь у Всеукраїнському зльоті учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти, що проходив на Львівщині.  Команда юних аграріїв отримала ІІ місце у номінації «Відкритий творчий звіт» під час виставки-презентації «Щедрість рідної землі», а юннатка Людмила Галаш здобула ІІІ місце зі своєю дослідницькою роботою «Підрізка плодових дерев – запорука високого та якісного урожаю» в конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт у секції «Садівництво». В 2020 році їх команда також гідно представила Хмельниччину і отримала призові місця на черговому дитячому аграрному форумі.

Під час відзначення Року дитячої творчості в Україні ХОЕНЦУМ провів ряд масових еколого-натуралістичних та змістовних науково-методичних заходів.

27 березня 2013 року в контексті Року дитячої творчості на базі Хмельницького ОЕНЦУМ відбувся обласний семінар керівників дитячих творчих об’єднань позашкільних навчальних закладів нашого регіону «Навчально-виховний процес у ПНЗ еколого-натуралістичного профілю та перспективи використання у гуртковій роботі сучасних освітніх технологій».

Захід відбувався з участю представника Національної академії педагогічних наук України, наукового керівника її експериментального майданчика на базі ХОЕНЦУМ, д.п.н., професора Г.П. Пустовіта в контексті загальних науково-педагогічних і навчально-виховних заходів Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА. Учасники семінару заслухали ряд змістовних доповідей науковців і кращих педагогів-позашкільників області на тему організації та проведення навчально-виховного процесу в дитячих об’єднаннях еколого-натуралістичного профілю, реалізації завдань екологічної освіти і виховання та формування природоохоронної культури учнівської молоді в контексті еколого-натуралістичної творчості, окреслили перспективи впровадження сучасних освітніх технологій, що забезпечуватимуть інноваційний розвиток екологічної освіти в навчальних закладах регіону.

Обдаровані школярі і гуртківці позашкільних закладів області щорічно беруть активну участь в обласних зборах юннатів та дитячих науково-практичних конференціях, які організовуються й проводяться для них на базі Хмельницького ОЕНЦУМ, з метою підтримки й стимулювання дитячої еколого-натуралістичної творчості, підвищення ефективності і якості проведення в навчальних закладах регіону дослідницько-експериментальної роботи школярів та формування їх екологічної культури. До участі в них залучаються дитячі делегації з усіх районів та міст області.

Регулярно відбуваються щорічні обласні дитячі науково-практичні конференції з питань виконання учнями – юннатами індивідуальних експериментальних науково-дослідницьких робіт під керівництвом науковців в галузі природничих наук (біології, екології, біохімії), сільського і лісового господарства. У зборах юннатів і конференціях приймають участь ряд місцевих науковців, кращих педагогів області й провідних фахівців народного господарства, які служать уважними слухачами, опонентами і науковими консультантами для юних дослідників, оцінюючи результати їх праці. Кожен такий захід демонстрував зростання рівня виконання школярами дослідницько-натуралістичних робіт та їх прагнення співпрацювати з науковцями і здобувати нові знання.

Кращі виконавці наукових дослідницько-експериментальних робіт отримують у нагороду Грамоту ХОЕНЦУМ та цінні подарунки – книги «Річки Хмельниччини», «Птахи Хмельниччини», «Гриби Хмельниччини», «Заповідні перлини Хмельниччини», «Ліси Хмельниччини», «Флора Хмельниччини», “Хмельниччина”, “Україна-Русь vs Московія: настільна книга” та ін., здобувають право боротись за перемогу у фіналах всеукраїнських національних етапів і міжнародних турах профільних заходів.

У досягненні визначних міжнародних перемог особлива роль належить науковим керівникам дитячих дослідницько-експериментальних робіт – Ганзюк Аллі Ярославівні, кандидату технічних наук, доценту кафедри хімії Хмельницького національного університету, керівнику гуртка екологічної біохімії, організованого натуралістами ХОЕНЦУМ на базі університету, й Зимі Наталії Володимирівні, вчителю хімії Хмельницького ТБЛ, що забезпечили підготовку учениці ліцею та юннатки ХОЕНЦУМ Христини Ганзюк, яка зі своїми індивідуальними дослідницько-експериментальними проектами здобула перемоги у фіналах 2-х міжнародних олімпіад і ряді конкурсів учнівських наукових екологічних проектів та відповідно посідала:

– І-ші місця в національних етапах конкурсу Інтел-Еко і Балтійського міжнародного науково-інженерного конкурсу в 2012, 2013 роках;

– ІІІ-те місце і бронзова медаль в м. Освего (штат Нью-Йорк, США) на фіналі міжнародної олімпіади «Genius Оlympiade» (29.06.2012 р.);

– ІІІ-те місце і Диплом в м. Санкт-Петербурзі на фіналі Балтійського міжнародного науково-інженерного конкурсу (01.02. 2013 р.);

– дипломант Мексиканського університету (конкурс екологічних проектів) і Міжнародного екологічного конкурсу «Stockholm Junior Water Prize» та ІV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2013»;

– ІІ-ге місце і срібна медаль у м. Х’юстоні (штат Техас, США) на фіналі міжнародного конкурсу екологічних проектів I-SWEEP (07.05 2013 р.).

Непересічні здобутки юної дослідниці природи в 2013 році відзначені Почесною грамотою Хмельницької обласної державної адміністрації, Почесним дипломом Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України, Почесною грамотою Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА, дипломами Національного ЕНЦУМ та премією Президентського фонду «Україна» Леоніда Кучми в розмірі 10800 грн. А з 1 вересня 2013 року Христина Ганзюк стала студенткою лікувального факультету Київського національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, де й здобула професію лікаря.

Слідом за Христиною, яка стала прикладом для юннатів закладу, Алла Ярославівна виростила на базі університету ще десятки юних дослідників природи, які щорічно зі знанням справи успішно захищали індивідуальні дослідницькі проекти на фіналах профільних конкурсів у Києві та здобували призові місця на конкурсах-захистах, визначалися з обранням професій і здобували їх. 

Вересень 2013 року ознаменувався для юннатів Хмельниччини й України перемогою юного лісівника Пліщинського учнівського лісництва, одинадцятикласника Городнявського НВК Шепетівського району Максима Роговського, який зі своєю дослідницькою роботою здобув ІІІ місце на Х Міжнародному юніорському лісовому конкурсі у Ханти-Мансійську (Росія), в котрому брали участь команди 29 країн світу.

В 2014 році за результатами участі у VIII Всеукраїнському зльоті юних лісівників, команда Пліщинського учнівського лісництва стала його переможцем, виборола Гран-Прі і почесне право приймати у себе в школі та в інших закладах освіти і лісгоспах Хмельниччини ІХ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів.

У вересні 2015 року, разом з окремими навчальними закладами і лісгоспами області, Пліщинське учнівське лісництво достойно прийняло ІХ Всеукраїнський зліт юних лісівників на базі своєї школи, стало переможцем Зльоту й отримало ряд заслужених нагород (дипломи, грамоти, цінні подарунки), почесне звання «Зразкове учнівське лісництво» і право представляти Хмельниччину на наступному – Х Зльоті юних лісівників на Черкащині.

Цей Зліт став яскравою сторінкою в літописі юннатівського життя Хмельниччини, а у наступні роки – істотно вплинув на зміцнення співпраці лісівників з освітянами, збереження й розвиток мережі учнівських лісництв під патронатом держлісгоспів та активізацію навчальної і лісогосподарської діяльності юних лісівників Хмельницької області та інших регіонів України. 

В 2021 та 2022 роках юні пліщинські лісівники – вихованці профільних гуртків відомого українського педагога-натураліста й автора ряду навчальних посібників М.А.Зведенюка, знову впевнено здобували Гран-прі з відповідними нагородами на Всеукраїнських зльотах юних лісівників. 

Особливу увагу педколектив Хмельницького ОЕНЦУМ, керівники і педколективи позашкільних профільних закладів приділили пошуку, виявленню в закладах освіти області і залученню до природоохоронної й науково-дослідницької роботи обдарованих школярів та юннатів, регулярному проведенню для них профільних науково-практичних конференцій, досягненню плідної результативності співпраці юних дослідників з науковцями, активній підтримці та стимулюванню діяльності педагогів-ентузіастів юннатівської роботи в школах Хмельниччини.

Педагоги і керівники позашкільних еколого-натуралістичних закладів області неодноразово приймали активну та результативну участь у Всеукраїнському конкурсі майстерності педагогічних працівників позашкільних закладів «Джерело творчості».

Так, ще в жовтні 2008 року методист Хмельницького ОЕНЦУМ Зотова О.В. за результатами участі і перемоги в очному етапі конкурсу в номінації «Методист-2008» була нагороджена Почесною грамотою організаторів заходу та нагрудним знаком «А.С.Макаренко», а в березні 2011 року, за результатами участі і перемоги в очному етапі цього заходу, заступник директора ХОЕНЦУМ Демчук Л.О. була відзначена Грамотою Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, відзнакою-статуеткою «Ніка» і в 2017 році нагороджена нагрудним знаком МОНУ «Відмінник освіти України».

В 2012 році директор Хмельницького ОЕНЦУМ Климчук В.В. та директор Шепетівського міського ЦЕНТУМ Манійчук Т.Л. також стали переможцями фіналу Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності «Джерело творчості» і отримали ряд відзнак у своїх номінаціях від МОН і НАПН України.

30 серпня 2013 року, під час Всеукраїнської серпневої конференції керівників позашкільних еколого-натуралістичних закладів усіх рівнів «Стратегії інноваційного розвитку позашкільної освіти в Україні», Хмельницький ОЕНЦУМ був нагороджений почесною відзнакою «ЗАКЛАД-НОВАТОР» та Дипломом, якими відзначені досягнення його інноваційної науково-освітньої діяльності в галузі природоохоронної роботи, реалізації завдань екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління.

Протягом 16-18 жовтня 2013 року профільними позашкільними закладами області забезпечено підготовку і проведення 4-х регіональних засідань круглого столу Міністерства освіти і науки України та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА з участю директора Національного ЕНЦУМ, д.п.н., професора В.В. Вербицького з його київськими колегами «Реалізація соціальних ініціатив Президента України щодо забезпечення доступу кожної дитини до позашкільної освіти в Хмельницькій області» в містах Шепетівці, Хмельницькому, Дунаївцях та Кам’янці-Подільському, спрямованих на розвиток позашкільної освіти, зокрема, реалізацію невідкладних завдань природоохоронної еколого-натуралістичної роботи учнівської молоді та раціональне зростання мережі профільних дитячих творчих об’єднань на базі загальноосвітніх шкіл і позашкільних закладів Хмельниччини.

Підвівши підсумки цих засідань, Департамент освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА нагородив ХОЕНЦУМ Грамотою за високий рівень підготовки і проведення цього важливого для освітян України заходу.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 14 серпня 2017 року № 1157 Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді був включений до Переліку найбільших позашкільних навчальних закладів державної та комунальної форми власності системи Міністерства освіти і науки України. 

В ознаменування 90-річчя юннатівського руху в Україні, під час виставки-презентації здобутків діяльності профільних позашкільних закладів у Національному ЕНЦУМ «Сучасна позашкільна освіта – 2015» 15-17 вересня 2015 року, Хмельницький ОЕНЦУМ отримав почесну відзнаку «Лідер сучасної позашкільної освіти».

З 19 по 20 грудня 2016 року молодий педагог – керівник гуртків Міхайлиця І.В. та її педагог-наставник, методист Зотова О.В. достойно представили Хмельницький обласний  ЕНЦУМ  і позашкілля нашого краю в м. Києві на Всеукраїнському Форумі молодих педагогів позашкільних навчальних закладів, що проводився на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, де здобули 2 спеціальних відзнаки – «Педагогічний Оскар» і дипломи педагогів-новаторів.

У 2009-2020 роках Хмельницький ОЕНЦУМ приймав активну участь у відкритому національному Рейтинзі якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» та нагороджувався Дипломом лауреата в 2017, 2018 та 2019 роках, в 2012, 2015, 2016, 2020 роках – Дипломом переможця Рейтингу, а в 2014 році – спеціальним дипломом «Флагман відкритого рейтингу якості позашкільної освіти».

Заклад щорічно організовував і спільно з науковцями ХНУ, К-ПНУ ім. Івана Огієнка, ХОІППО та фахівцями установ і підприємств аграрного сектору та екології й охорони природи проводив профільні семінари, методоб’єднання, науково-практичні конференції, семінари-тренінги й навчальні заняття з питань здорового способу життя, круглі столи, наради для керівників, методистів і керівників гуртків позашкільних закладів, вчителів біології, завідувачів учнівських НДЗД, профільних дитячих творчих об’єднань, методистів районних відділів та міських управлінь освіти.

Зокрема, з 16 по 18 травня 2017 року педагоги-натуралісти Хмельницького ОЕНЦУМ спільно з Національним ЕНЦУМ МОН України під егідою НАПН України провели на базі ряду закладів освіти краю Всеукраїнський семінар-практикум заступників директорів з навчально-виховної роботи обласних центрів еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та станцій юних натуралістів «Формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій».

З метою інтеграції національної освіти в європейський та світовий освітні простори хмельницькі педагоги-натуралісти розвивають міжнародну співпрацю, забезпечуючи участь юннатів закладу у регіональних і фінальних етапах дванадцяти міжнародних конкурсів: міжнародному конкурсі екологічних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище», всесвітньому конкурсі науково-технічної творчості молоді Intel ISEF, Міжнародній Олімпіаді Проектів I-SWEEP, міжнародному конкурсі INFORMATRIX, міжнародному конкурсі INESPO, конкурсі винахідників «Leonardo Da Vinci», олімпіаді екологічних проектів INEPOEurоasia, Балтійському науково-інженерному конкурсі, щорічній Білоруській конференції учнів, Білоруському конкурсі науково-біологічних робіт учнів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, Міжнародному Фестивалі молодих науковців E(x)plory тощо.

Так, у 2020 році юними натуралістами Хмельниччини – фіналістами національних етапів еколого-натуралістичних заходів здобуто Дипломів Національного ЕНЦУМ – 30, Дипломів І ступеня НЕНЦУМ – 32, Дипломів ІІ ступеня НЕНЦУМ – 42, Дипломів ІІІ ступеня НЕНЦУМ – 75, Грамот НЕНЦУМ – 27, в т.ч. за І місце – 9, за ІІ місце – 22, за ІІІ місце – 50, Подяк НЕНЦУМ – 66. Запрошено 39 дітей для участі в очних етапах конкурсів, а 6 фіналістів конкурсів отримали сертифікати. В цьому ж році за підсумками проведення щорічного обласного дитячого заочного конкурсу «Природа України – очима дітей Хмельниччини» 198 учасників за активну участь отримали Грамоти Хмельницького ОЕНЦУМ, 9 школярів здобули І місце, 18 – ІІ місце і 27 школярів – ІІІ місце.

Хмельницькі педагоги-натуралісти проводять наполегливу роботу з вивчення і пропагування передового педагогічного досвіду кращих освітян і педагогів-натуралістів краю, забезпечує формування та організацію діяльності мережі опорних шкіл (центрів) з питань еколого-натуралістичної роботи, яка сьогодні нараховує 148 базових (опорних) навчальних закладів передового педагогічного досвіду, зокрема 50 шкіл дослідницько-натуралістичного профілю, 54 – екологічної освіти і виховання, 44 – природоохоронного.

На сайті закладу було започатковано рубрику «педагоги-новатори», в якій постійно висвітлюються здобутки праці кращих педагогів області (див. за посиланням: http://hoencum.km.ua/?page_id=788).

Дирекцією закладу практикувалася модель державно-громадського управління для керівництва педагогічною діяльністю колективу, творчою еколого-натуралістичною роботою, навчально-виховним процесом. Значну увагу приділено гуманізації та демократизації навчально-виховного процесу і застосуванню для його потреб сучасних ІТКТ, інноваційних педагогічних технологій, удосконаленню та популяризації здоров’язберігаючих технологій, ефективності роботи творчих груп експериментального майданчика Національної академії педагогічних наук України, який ще з 1994 року розпочав результативну діяльність на базі закладу під керівництвом вченого секретаря відділення загальної педагогіки та філософії освіти Академії, доктора педагогічних наук, професора Григорія Петровича Пустовіта. 

19 квітня 2017 року педагогічна делегація Хмельницького ОЕНЦУМ взяла участь у роботі круглого столу Національної академії педагогічних наук України «Позашкільна освіта: стан, виклики, перспективи», де заклад звітував про роботу експериментального майданчика і успішну реалізацію творчою групою педагогів закладу 4-х спільних науково-освітніх проектів:

– Проект «Позашкільна освіта – науково-методичне забезпечення екологічної освіти та морально-духовного виховання дітей, учнівської і студентської молоді»:

Реалізації завдань цього спільного науково-освітнього проекту супроводжувалась друкуванням 35 змістовних посібників навчально-методичного, інформаційно-довідкового та природничо-краєзнавчого змісту, 16 із них – з грифом Національної АПН України Усі книги, надруковані Хмельницьким ОЕНЦУМ загальним тиражем понад 45 тисяч примірників, безкоштовно передано у навчально-виховні заклади Хмельницької області для учнів і педагогів. Ця література неодноразово презентувалась на науково-практичних конференціях, методологічних семінарах в НАПН України, міжнародних та національних освітянських виставках, де отримувала високу оцінку і нагороди. Значна частина книг була оцифрована і в 2014 році стала основою електронної бібліотеки юннатів Хмельниччини та Національного ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України (див. за посиланнями: http://hoencum.km.ua/?page_id=5  та  https://nenc.gov.ua/?page_id=1083).

Лише протягом 2016-2020 р.р. вийшли з друку науково-популярні видання «Живі смарагди Шепетівщини», «Хмельниччина», «Ліси Хмельниччини», “Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини”, благодійне видання для захисників України «Фронтовий кобзар», навчальний посібник «Флора Хмельниччини» (книга І), авторський навчально-методичний посібник для керівників гуртків юних лісівників М.А.Зведенюка «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини», які побачили світ завдяки ентузіазму творчої групи, сформованої з педагогів-натуралістів, науковців, лісівників і журналістів.

В 2019 році видано навчальний посібник на національно-патріотичну тематику С.І.Крамара та О.О.Тимощука «Україна-Русь vs Московія: настільна книга», тираж якого придбано за бюджетні кошти для безкоштовного забезпечення усіх закладів освіти краю.

Завершується спільна підготовка до друку з кам’янецькими науковцями навчального посібника «Фауна Хмельниччини» і другої книги навчального посібника серії «Флора Хмельниччини».

– Проект «Формування творчої і соціально активної особистості засобами телекомунікаційних проектів у позашкільному навчальному закладі»:

Педагогічний колектив закладу працював над системним впровадженням у навчально-виховний процес новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій з використанням сучасних технічних засобів навчання (портативних персональних комп’ютерів «ASUS», «Lenovo» і «HP», локальної радіомережі швидкісного інтернету «Unnat-Radio» з модулями Wi-Fi, гаджетів, смартфонів, планшетів, електронних накопичувачів, мультимедійних проекторів і широкоформатних ТV-моніторів).

Це сприяло удосконаленню та інноваційному оновленню системи навчальної і методичної роботи, забезпечувало раціональне поєднання дитячої розумової та фізичної праці на учнівській НДЗД, реалізацію завдань екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури юннатів закладу. Реалізація проекту супроводжувалась презентаціями його результатів в Національному ЕНЦУМ і НАПН України та сприяла створенню першої освітянської віртуальної бібліотеки в Хмельницькій області.

– Проект «Сучасні здоров’язбережні технології навчання і виховання школярів як шлях до якісної освіти»:

З 2008 року Хмельницький ОЕНЦУМ почав діяти як заклад сприяння здоров’ю. Цьому передувала творча 7-річна співпраця хмельницьких педагогів-натуралістів з київськими колегами та науковцями НАПН України, пріоритетним напрямком якої є збереження та зміцнення здоров’я дітей і виховання в них культури здоров’я, впровадження здоров’язбережних технологій у навчально-виховний процес. Ще в 2002 році, набутий хмельничанами досвід з цього напрямку роботи, був вивчений і узагальнений Національним ЕНЦУМ та пропагувався МОН України в педагогічній пресі і закладах освіти. 

На базі навчальних приміщень закладу та кабінету валеології, спеціально обладнаного спільно з Хмельницьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, було організовано проведення навчальних занять з школярами і семінари-тренінги груп фасилітаторів та тематичні семінари з питань здорового способу життя для педагогічних працівників і керівників закладів освіти області.

Представлений у 2012 році на Всеукраїнському конкурсі-захисті сучасної моделі навчального закладу – Школі сприяння здоров’ю, конкурсний матеріал про діяльність Хмельницького ОЕНЦУМ, спрямовану на формування освіченої творчої особистості, становлення її фізичного і психічного здоров’я, виховання потреби здорового способу життя, був визнаний одним із кращих в Україні. Як переможець цього заходу серед позашкільних навчальних закладів, Хмельницький ОЕНЦУМ був відзначений спеціальним Сертифікатом журі і включений МОН України у національну мережу шкіл сприяння здоров’ю.

– Проект «Формування національно-патріотичних почуттів дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи в контексті українського патріотизму та євроінтеграції України»:

Актуальність тематики і проблеми національно-патріотичного виховання учнівської молоді в умовах євроінтеграції та захисту держави від російських агресорів і сепаратизму стимулювали започаткування й прискорену реалізацію спільного науково-освітнього проекту. Співпраця закладу з науковцями НАПН України була присвячена спільному пошуку шляхів та методик, здатних забезпечувати спрямування педагогічної діяльності навчальних закладів на створення дієвої і ефективної моделі національно-патріотичного виховання української молоді в контексті українського патріотизму та євроінтеграції держави і суспільства.

Особливий акцент у проекті зроблено на ідеї єднання і толерантності стосунків різних націй, народностей, національностей і конфесій в Україні заради захисту її території, розвитку економіки, зміцнення обороноздатності держави та забезпечення достойного життя і процвітання її народу.

В контексті проекту розроблено наочний матеріал «Куточок Європейського Союзу» для закладів освіти, здійснено благодійне видання кишенькового формату «Фронтовий Кобзар» для українських воїнів – учасників АТО, яке надруковано й придбано за допомогою лісівників та волонтерів. Тисячі примірників цієї книги були освячені у ТзОВ «Поліграфіст», індивідуально підписані юннатами і передані волонтерами на фронт захисникам України.

Кілька років поспіль на щорічних національних та міжнародних виставках «Сучасна освіта в Україні», «Сучасні навчальні заклади», «Інноватика в сучасній освіті», під час громадської акції «Флагмани освіти і науки України», заклад презентував результати своєї проектної діяльності й від їх організаторів отримував за новаторську працю педагогічного і юннатівського колективу ряд почесних відзнак, грамот, дипломів, сертифікатів, свідоцтв, 4 срібних та 5 золотих медалей міжнародних освітянських виставок, удостоєний почесних відзнак «Заклад-новатор», «Флагман освіти і науки України», «Переможець відкритого рейтингу «Золота когорта позашкільників», «Ніка», «Педагогічний Оскар», «Флагман позашкільної освіти України», «Лідер сучасної позашкільної освіти» та почесного звання «Лідер сучасної освіти». 

Показником зростання фахового рівня педагогів-натуралістів Хмельницького ОЕНЦУМ стали їх результати участі у всеукраїнських конкурсах педагогічної творчості та здобуті призові місця у фінальних етапах Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінаціях «Директор позашкільного навчального закладу», «Заступник директора позашкільного навчального закладу», «Методист позашкільного навчального закладу», конкурсу методичних моделей виховного процесу в освітніх закладах «Виховати особистість», Всеукраїнських конкурсах методичних розробок еколого-натуралістичного напрямку та рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів системи освіти, Всеукраїнському Форумі молодих педагогів позашкільних навчальних закладів – 3 спеціальні почесні відзнаки «Педагогічний Оскар», 2 “Ніки”, дипломи і сертифікати до них.

В 2017-2018 роках педколектив Хмельницького ОЕНЦУМ за завданням НАПН України та Національного ЕНЦУМ працював над науково-методичною темою «Формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій», а у 2019 році – «Створення якісного освітнього середовища – запорука розвитку компетентнісної особистості в умовах закладу позашкільної освіти».

У 2019-2020 навчальному році педколектив натуралістів працював над науково-методичною темою «Міжнародне науково-педагогічне співробітництво як важливий фактор конкурентоспроможності закладу позашкільної освіти», в 2020 – 2021 навчальному році – «Створення у гуртках рівного доступу до якісної освіти через впровадження новітніх технологій дистанційних форм навчання і формування у юннатів ціннісних орієнтирів».

Протягом 2022-2023 рр. хмельницькі педагоги-натуралісти працюють над науково-методичною темою “Науково-методичне забезпечення інноваційного розвитку позашкільної освіти в умовах реалізації концепції  “Нова українська школа”.

Виходячи із сучасних реалій існування української держави та системи позашкілля, пріоритетними напрямами діяльності колективу хмельницьких педагогів-натуралістів визначено: збереження юннатівських традицій і модернізацію змісту позашкільної освіти, забезпечення якості надання освітніх послуг шляхом упровадження сучасних інноваційно-педагогічних технологій, випуску змістовної навчальної літератури; створення ефективної системи моніторингу якості та результативності навчально-виховної, організаційно-масової, інформаційно-методичної діяльності закладів позашкільної освіти; системне вивчення, пропагування і впровадження кращого досвіду роботи окремих педагогів-новаторів та педагогічних колективів закладів позашкільної освіти щодо оптимізації навчально-виховної роботи з дітьми в позаурочний час; розроблення ефективних методик наукової та дослідницько-експериментальної роботи обдарованої молоді під керівництвом науковців; налагодження партнерських зв’язків з науковими установами і освітніми закладами, підприємствами, господарствами, державними й громадськими організаціями в реалізації науково-освітніх програм і проектів, збереження і розвиток мережі дитячих еколого-натуралістичних об’єднань в закладах освіти області та збереження і розвиток в них навчально-матеріальної бази  юннатівської роботи.

Сьогодні колектив хмельницьких педагогів-натуралістів працює над виконанням завдань визначених Законами України «Про позашкільну освіту», «Про освіту», «Про загальну середню освіту», вимогами чинних законодавчих актів та актів Президента і Кабінету Міністрів України, наказів та листів МОНУ, Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА та завдань засновника закладу – Хмельницької обласної ради, директив і методичних рекомендацій Національного ЕНЦУМ, вирішенням різних поточних проблем і здійснює:

– реалізацію юннатівськими формами роботи завдань Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді в контексті українського патріотизму та євроінтеграції;

– виконання вимог засновників та завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освітиХмельницької області на 2021-2025 рр.

– забезпечення відповідності змісту координаційно-методичної діяльності та еколого-натуралістичної роботи педагогічного і дитячого колективу закладу основним завданням позашкільної освіти та пріоритетним напрямкам роботи: природоохоронному, дослідницько-експериментальному, реабілітаційно-оздоровчому і профорієнтаційному;

– організоване проведення та інформаційно-методичний супровід міжнародних і Всеукраїнських масових еколого-натуралістичних заходів, науково-освітніх програм та проектів;

– підвищення методичної та педагогічної майстерності, оновлення змісту та підвищення ефективності і якості методичної роботи працівників закладу з навчальними закладами області;

– активізація видавничої діяльності та роботи із засобами масової інформації;

– вишукування, виявлення, вивчення, узагальнення, пропагування, розповсюдження і поширення та запровадження передового й перспективного педагогічного досвіду з питань екологічної освіти і виховання учнівської молоді, методичної діяльності, регулярне оновлення матеріалів інформаційного банку з питань еколого-натуралістичної роботи в навчальних закладах області;

– використання можливостей ЗМІ та ресурсів власного сайту в Інтернеті для досягнення ефективної співпраці з навчальними закладами за рахунок раціонального використання сучасних інформаційно-освітніх технологій;

– підтримка діяльності педагогів-ентузіастів юннатівської роботи та очолюваних ними дитячих об’єднань-гуртків, клубів, УАТО, УВБ, учнівських лісництв, екологічних загонів, агітбригад та ін.;

– залучення обдарованих юннатів до участі в натуралістичній дослідницько-експериментальній роботі за завданнями і під керівництвом вчених, в дитячих науково-практичних конференціях, юннатівських зборах, національних та міжнародних профільних конкурсах, науково-освітніх проектах і програмах, МАН та ВЗБШ;

– біологізація навчально-виховного процесу в закладах освіти та забезпечення надання гуртківцям рівного доступу до джерел додаткових якісних знань;

– профілізація напрямків гурткової та профорієнтаційної роботи з гуртківцями в ЕНЦУМ і СЮН та на базі закладів загальної середньої освіти;

– збереження і розвиток мережі дитячих об’єднань еколого-натуралістичного профілю, учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, метеорологічних майданчиків, музеїв (куточків) Хліба, кімнатних рослин, навчальних теплиць, парників, екологічних стежок;

– активізація співпраці з державними і громадськими організаціями, котрі спеціалізуються на проблемах екології та природоохоронній і природозаповідній справі, участі в роботі ДЕП (дитячого екологічного парламенту), юнацьких секцій УТОП та інших дитячих громадських екологічних об’єднань, екологічних приймалень та віталень;

– залучення кращих юннатів до участі в діяльності Всеукраїнської літньої школи передового досвіду юннатівської роботи та оздоровлення переможців і активістів еколого-натуралістичних заходів у Всеукраїнському таборі праці і відпочинку «Юннат» на базі Національного ЕНЦУМ;

– збереження та поліпшення навчально-матеріальної бази для юннатівської роботи шляхом поповнення її сучасними технічними засобами навчання для впровадження новітніх освітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій, навчальними приладдями і обладнанням, роздатковими матеріалами, наочними посібниками, фаховою літературою та іншими освітніми джерелами, необхідними для забезпечення потреб навчально-виховного процесу та організаційно-методичної діяльності педколективу закладу.

Педагогічний колектив еколого-натуралістичного підрозділу Хмельницького ОЦТКУМ працює над вирішенням проблем:

– формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій;

– забезпечення розвитку мережі бюджетних дитячих еколого-натуралістичних об’єднань структурними підрозділами з питань освіти органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад;

– фінансове забезпечення відряджень переможців обласних профільних конкурсів для участі у міжнародних та всеукраїнських еколого-натуралістичних заходах;

– редагування, рецензування навчальних і методичних посібників на юннатівську тематику, статей, індивідуальних освітніх проектів, розробка авторських програм профільних гуртків, умов і положень про проведення регіональних еколого-натуралістичних заходів, методичних рекомендацій, порад та пропозицій щодо підвищення ефективності навчально-виховної і науково-методичної діяльності, організаційно-масової роботи з юннатами та школярами в закладах освіти;

– розвиток ресурсного (матеріально-технічного, кадрового, науково-методичного) забезпечення навчально-виховного процесу та розширення партнерських зв’язків із державними й науковими установами, вищими навчальними закладами і громадськими організаціями. 

 


 

Станція юних натуралістів КУ “Центр позашкільної освіти” Дунаєвецької міської ради

(32400 м. Дунаївці, вул. 1 травня, 12. тел. (0-258) 3-15-30.

http://dunsyn.blogspot.com/  ел. пошта: dunsyun@gmail.com)

Станція юних натуралістів Дунаєвецької міської ради була заснована 31 січня 1991 року як районна станція юних натуралістів, згідно з рішенням виконавчого комітету Дунаєвецької районної ради народних депутатів від 17 січня 1991 року № 2 «Про відкриття позашкільних установ».

Першим директором станції юних натуралістів стала Алла Іванівна Козирська (Рилова), яка очолювала її з 01 лютого 1991 року по 11 вересня 1995 року, а її наступницею – Лариса Іванівна Коруняк (з 1995 року по 2005 рік). З 1 березня 2005 року й дотепер цю посаду обіймає Марта Василівна Чекман, яка успішно очолює заклад і забезпечує збереження й розвиток його навчально-матеріальної бази, реалізовує завдання інноваційних напрямків діяльності, творчої праці педагогів та еколого-натуралістичної творчості юних дослідників природи.

Приміщення КЗ Дунаєвецької міської ради «Станція юних натуралістів» нині розміщується у будинку колишнього приміщення міської середньої школи № 3 і має 5 навчальних кабінетів, в т.ч. кабінети «Царство Флори», «Царство Фауни», «Природа і фантазія», «Екоофіс», кабінет комп’ютерного моделювання із загальною площею 952,5 м2.

В 2019-2020 навчальному році у цьому позашкільному еколого-натуралістичному закладі працювали 12 педагогічних працівників, в т.ч. 6 постійних (директор – Чекман Марта Василівна, заступник директора – Байталюк Зоряна Василівна, методист – Побережна Віта Костянтинівна та 3 керівники гуртків – Гергелаба Світлана Володимирівна, Боднар Ніна Анатоліївна, Ярушинська Світлана Вікторівна), а також 6 шкільних педагогів, які у ньому працюють за сумісництвом.

В цьому ж навчальному році дирекцією і педколективом Дунаєвецької СЮН організовано 28 дитячих творчих еколого-натуралістичних об’єднань, якими було охоплено 405 учнів.

Тривалий час гуртки станції працюють також і на базі закладів загальної середньої освіти сільської місцевості, серед яких:

– Миньковецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні лісівники-дендрологи» – керівник гуртка Чумак В.П.);

– Рахнівська ЗОШ І-ІІІ ст. («Основи гідробіології» – керівник гуртка Буяр Н.І.;

– Великокужелівська ЗОШ І-ІІІ ст. («Народна творчість» – керівник гуртка Романюк С.М);

– Великожванчицька ЗОШ І-ІІІ ст. («Знавці лікарських рослин» – керівник гуртка Мантур Н.І.);

– Чаньківська ЗОШ І-ІІІ ст. («Екологічна студія» – керівник гуртка Іванова Н.Р.).

Навчально-виховна, дослідницько-експериментальна, інформаційно-методична та організаційно-масова еколого-натуралістична робота організовується й проводиться педколективом Дунаєвецької СЮН відповідно до вимог чинного законодавства в галузі освіти, завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Дунаєвецької ОТГ та стратегії розвитку освіти ОТГ на 2019 -2021 роки.

Профільний позашкільний заклад забезпечує:

– здійснення організаційно-методичної роботи з проблем екологічної освіти, дослідницької і природоохоронної роботи дітей шкільного віку та учнівської молоді;

– створення оптимальних умов для професійного самовизначення відповідно до інтересів і здібностей вихованців;

– створення умов для гармонійного розвитку особистості, задоволення потреб учнів і вихованців у додатковій освіті, організація їх дозвілля;

– виявлення, розвиток і підтримка юних талантів та обдарувань, стимулювання творчого самовдосконалення вихованців.

Велика увага його педагогами приділяється науково-дослідницькій роботі гуртківців та практичним заняттям, адже саме в позаурочний час у закладі позашкільної освіти місцеві діти мають змогу закріпити свої знання з біології та сільського господарства, застосовуючи їх на практиці. Робота на учнівській навчально-дослідній земельній ділянці станції – один з найбільш ефективних методів поєднання навчання з виробничою працею і творчого застосування гуртківцями основ технології у сільському господарстві.

Саме для таких потреб у Дунаєвецькій СЮН використовується учнівська навчально-дослідна земельна ділянка (УНДЗД), площею 0.69 га, яка має квітково-декоративний, дендрологічний, колекційний відділки, а також відділи польових, овочевих і плодово-ягідних культур, де юннати вивчають рослинний світ, пізнають нове та проводять свої дослідження під патронатом керівників гуртків.

Навчально-дослідні ділянки закладу є для вихованців гуртків тим робочим місцем, де у процесі дослідницької роботи вони розвивають спостережливість, вміння самостійно проводити нескладні дослідження, творчо вирішувати ряд різних інших завдань. Проводячи дослідницьку роботу на ділянках, вихованці гуртків, починаючи з самого раннього віку, набувають та закріплюють трудові вміння і навички.

Діяльність дитячих творчих еколого-натуралістичних об’єднань сільськогосподарського напряму тісно пов’язана з практичною роботою на УНДЗД, адже їх основна мета – проведення дослідницької роботи та поглиблення знань в галузі аграрних наук. Вихованці гуртків знайомляться з особливостями насіння різних овочевих культур та вчаться розпізнавати його. Також, вони висівають насіння моркви, столового буряка, помідор, перцю, квасолі, кваску, огірків, кабачків, баклажанів та капусти у ящиках. А ще, крім цього, висаджують і вирощують різні сорти цибулі.

Впродовж року юннати закладу спостерігають, як проростає насіння та формується рослина. Працюючи на дослідних ділянках, – здобувають навики розпушування ґрунту, знищення бур’янів, підживлення рослин. Так, дякуючи практичній дослідницькій роботі на УНДЗД та вмінню правильно оформляти досліди у звіти, вихованці гуртка «Лікарські рослини» два останні роки поспіль ставали переможцями фінального етапу Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок.

У 2011 році на території Дунаєвецької СЮН розпочато створення міні-дендропарку. Для забезпечення йому належних умов функціонування, поливу, росту і розвитку рослин у наступному році було викопано криницю.

З метою популяризації еколого-просвітницької роботи, у 2018 році працівниками закладу було розроблено й успішно реалізовано проект «Green island», який мав на меті проведення комплексу робіт з благоустрою і озеленення території, а саме подвір’я та міні-дендропарку станції юних натуралістів, з метою екологічного й естетичного виховання підростаючого покоління, проведення еко-уроків на свіжому повітрі, а також створення рекреаційної зони для мешканців міста та туристів.

Завдяки додатковому озелененню території, вдалося покращити екологічний стан довкілля, а також проводити ознайомлення дітей з основами ландшафтного дизайну та залучати їх до практичної діяльності.

Отримані й освоєні спонсорські 50000 грн. дали змогу педагогам закладу додатково урізноманітнити видовий склад дендропарку, облаштувати штучну водойму та оформити арт-стіну на якій юннати зобразили мальовничі куточки природи Дунаєвецької ОТГ.

Завдячуючи перемозі у боротьбі за грант і отриманню додаткових коштів, дендропарк закладу поповнився вічнозеленими саджанцями, а саме, кущами самшиту «бускусу вічнозеленого» (Buxus sempervirens), ялинами європейськими та сербськими (Picea abies), псевдотсугами голубими (Pseudotsuga menziesii), туями вересовими (Thuja ericoides), смарагд та «міккі». Ніжним акордом стали квітучі кущі та дерева – вейгела (Weigela), вістерія (Wisteria) та дейція (Deutzia) знайшли своє місце на подвір’ї.

Під час реалізації даного проекту загалом було висаджено 180 рослин на території Дунаєвецької СЮН. Так, як і було задумано, натуралісти закладу змогли облаштувати зелений острів у самому серці міста.

З метою розвитку історичної ланки Дунаєвецької ОТГ, в 2019 році, педагогами станції юних натуралістів було розроблено та реалізовано проект «На межі епох», який дозволив створити ще один елемент – маленький пазл з туристичних зон на мапі Дунаєвецької громади. Цей проект очолив рейтинг переможців.

У рамках даного проекту облаштовано підвал, проведено освітлення, реставровано двері та навіс, оформлено вікна, вимуровано мініатюри кляштору та монастиря, оформлено арт-стіну на якій зображено життя місцевих монахів-капуцинів, а також, бруківкою викладено доріжки, які ведуть до монастирського підвалу. Найцікавіше у реалізованому проекті – монастирські підвали, з яких за межами монастиря виходили підземні тунелі. За легендами, один із них вів до міської ратуші, а другий – на південь від монастиря. Саме цими тунелями, працівники закладу планують проводити екскурсії для мешканців громади та гостей міста у минуле, де вони зможуть побувати «На межі епох» і перенестися на 230 років назад.

У 2016 році в Дунаєвецькій станції юних натуралістів було створено Музей хліба. Таким чином, долучаючись до народознавства, діти та молодь місцевої громади, поступово утверджуються у думці, що кожен народ, у тому числі й український, має звичаї, які є спільними для всіх людей.

Вивчаючи з гуртківцями і школярами традиції, народну творчість та розширюючи уявлення про народні промисли – педагоги станції поступово формують у них цілісне уявлення про втілену в художній і предметній творчості своєрідність українського народу. Водночас, педагоги мають можливість розширити знання кожного юнната про характерні для рідного краю професії людей, їх конкретних представників, що забезпечує зростання багажу їх знань, творче засвоєння нового й цікавого, формування почуття поваги до попередніх поколінь та любові до рідної землі.

З метою популяризації дитячої еколого-натуралістичної творчості та власної педагогічної діяльності, педколектив станції юних натуралістів постійно приймає у себе гостей. Це не тільки школярі й вихованці дитячих садочків Дунаєвецької ОТГ, а й поважні гості з різних куточків України.

Комунальний заклад Дунаєвецької міської ради «Станція юних натуралістів» здійснює організацію та координацію навчально-методичної роботи у закладах освіти місцевої ОТГ, спрямовану на вдосконалення навчально-виховного процесу з учнями в позаурочний час, впровадження інноваційного програмного та методичного забезпечення гурткової роботи, дитячої еколого-натуралістичної творчості, підвищення майстерності керівників гуртків, вчителів біології та пропагування передового педагогічного досвіду роботи з юннатами в закладах освіти.

Для реалізації завдань цих напрямків діяльності дирекцією і педагогами-натуралістами станції юннатів налагоджена плідна науково-педагогічна співпраця із закладами вищої освіти, науковими установами та виробничими підприємствами:

– Київським національним медичним університетом ім. О.О. Богомольця (написана науково-дослідницька робота «Наноструктура води: фізико-хімічні, біологічні, медичні, фармакологічні та фармацевтичні основи» під керівництвом почесного доктора наук Нью-Йоркської академії наук, члена-кореспондента НАН України, завідувача кафедрою фармакології Університету І.С. Чекмана);

– Національним технічним університетом України «КПІ» (написана науково-дослідницька робота «Технології очистки стічних вод Дунаєвецького маслозаводу за допомогою сапонітових глин та магнітних фільтрів» під керівництвом асистента кафедри загально-хімічної технології та теорії неорганічних речовин Університету В.В. Співак);

– Кам’янець-Подільським національним університетом (написані науково-дослідницькі роботи «Наукове обґрунтування створення орнітологічного заказника в урочищі Ядзвина», проект «Відтворення насаджень дуба звичайного в урочищі Солонинчик») з консультаційним супроводом к.б.н. О.М. Оптасюк та її керівника – д.б.н., професора Л.Г. Любінської, до недавнього часу – завідувача кафедри біології та методики її викладання Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка;

– Нацiональним природним парком «Подiльськi Товтри» Мiнiстерства екології та природних ресурсів України;

– ДП «Кам’янець-Подільське лісове господарство»;

– ДП «Дунаєвецьке лісове господарство», яке допомагає посадковим матеріалом для поповнення дендрологічного відділу НДЗД.

Завдяки такій тісній і продуктивній співпраці заклад має велику кількість виконаних дитячих наукових робіт, завдяки консультаціям вчених.

З метою збереження довкілля та покращення стану навколишнього середовища, щороку юннатами проводиться ряд природоохоронних заходів.

Вони приймають участь у таких акціях: «Первоцвіти», «До чистих берегів», «Підсніжник», «Збережемо ялинку!», «Мурашка», «Годівничка», «Ми – за чисте довкілля», «Майбутнє лісу в твоїх руках».

Щороку у квітні стартує Всеукраїнська акція «За чисте довкілля», до якої активно долучаються юннати закладу зі своїми педагогами. Так, під час санітарних очисток та благоустрою територій освітніх закладів у 2019 році, педагогічні працівники та учнівська молодь закладів освіти Дунаєвецької ОТГ прибрали і вивезли 47 куб. метрів (тонн) сміття, посадили 1308 дерев, 1266 кущів, засіяли газонів площею – 0, 72 га.

Також, юннатами проведено природоохоронну роботу в ході акції «Пернаті друзі наші», під час якої було виготовлено 125 шпаківень та 183 годівнички, очищено та взято під охорону 51 джерело та 30 мурашників.

У 2019 році, за ініціативи Дунаєвецької міської ради було проведено акцію «Заквітчаймо громаду разом». Завдячуючи активній співпраці із загальноосвітніми закладами ОТГ, які допомогли з посадковим матеріалом, педколективом і вихованцями СЮН було висаджено 150 кущів півонії звичайної на клумбах біля адмінбудинку РДА та при в’їзді у місто.

Також, у рамках «Днів сталої енергії», ініційованих Дунаєвецькою міською радою, вихованці станції, з учнями загальноосвітніх та дошкільних закладів ОТГ висадили 56 дерев та 38 кущів біля своїх приміщень.

Гарною традицією є багаторічна співпраця з Державним підприємством «Кам’янець-Подільське лісове господарство», у рамках якої юннати та учні шкіл громади щорічно беруть активну участь у заходах Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках».

Юннати станції, як найактивніші учасники Акції в 2019 році, були відзначені грамотами та цінними подарунками її організаторів:

І місце – Корпусова Анна, вихованка гуртка «Знавці лікарських рослин»;

ІІ місце – Чекман Ярослав, вихованець гуртка «Знавці лікарських рослин»;

ІІІ місце – Байталюк Дар’я, вихованка гуртка «Майстри-чарівники».

Природоохоронною роботою Дунаєвецької станції юних натуралістів охоплюються не тільки вихованці закладу, а й учні шкіл і вихованці дошкільних навчальних закладів ОТГ. Такі акції забезпечують привернення уваги населення громади до актуальних проблем довкілля та стану екології в цілому, збереження й раціонального використання природних ресурсів.

Юннати і педагоги СЮН активні учасники проведення в регіоні природоохоронної та природно-заповідної роботи, масових регіональних, Всеукраїнських і міжнародних еколого-натуралістичних заходів, за досягнуті результати в яких неодноразово відзначалися різноманітним нагородами.

Дякуючи наполегливій співпраці педагогів та юннатів і їх активній участі у профільних конкурсах, заклад має ряд перемог та успішних здобутків:

– у 2016 році, прийнявши участь у Національному етапі Міжнародного Турніру юних натуралістів, вихованці гуртка «Хімія on-line» здобули призове ІІІ місце;

– у Всеукраїнському етапі Міжнародного конкурсу «INFOMATRIX-2016» у м. Київ, вихованці гуртка «Хімія on-line» – здобули призове ІІ місце та право представляти Україну на міжнародному етапі, де вихованець станції Максим Григор’єв гідно представив юннатів та учнівську молодь України у фіналі престижного Міжнародного конкурсу в Румунії 26-30 травня 2016 року, здобув ІІІ призове місце і повернувся на рідну дунаєвецьку землю з бронзовою медаллю. Цю першість вихованці СЮН продовжують тримати вже три роки поспіль – у 2017 та 2018 р.р., вони теж стали призерами цього конкурсу;

– за підсумками участі учнівських об’єднань України у моніторингу-дослідженні стану навколишнього середовища в 2016 році у рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE Дунаєвецьку СЮН нагороджено срібною нагородою, міжнародним сертифікатом GLOBE «Certifikate of Appreciation»;

– у Всеукраїнському етапі Всеукраїнського заочного тематичного конкурсу «День – рослин 2017», Чекман Ярослав, вихованець гуртка «Екожурналісти» зайняв І місце (диплом І ступеня);

– у фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напрямку вихованець гуртка «Юні бджолярі» Терепенчук Віталій став переможцем І етапу;

– у Всеукраїнському етапі Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Вчимося заповідувати – ІV етап», вихованці гуртків «Екологічна студія» та «Юні лісівники-дендрологи», які працюють на базі Чаньківської ЗОШ І-ІІІст. – зайняли ІІІ місце (диплом ІІІ ступеня);

– у Всеукраїнському художньому конкурсі «Календар GLOBE – 2019», Гусар Максим, вихованець гуртка «Комп’ютерне моделювання з хіміко-біологічним напрямком» зайняв ІІ місце.

Всеукраїнський заочний конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!» приніс юннатам закладу ряд нагород, зокрема:

– дипломами І ступеня нагороджено Скочко Софію, вихованку гуртка «Юні натуралісти», Романюк Ольгу, вихованку гуртка «Знавці лікарських рослин», Берекець Валерію, вихованку гуртка «Знавці лікарських рослин»;

– дипломами ІІ ступеня нагороджено Блажеєва Владислава, вихованця гуртка «Народна творчість» та Пукас Тетяну, вихованку гуртка «Фотонатуралісти»;

– дипломами ІІІ ступеня нагороджено Капучак Софію та Семчишену Софію, вихованок гуртка «Фотонатуралісти», Тернавську Владиславу, вихованку гуртка «Юні лісівники-дендрологи», Гергелабу Анну, вихованку гуртка «Природа і фантазія», Побережну Іванну, вихованку гуртка «Юні друзі природи», Бугеру Вікторію та Пукаса Олександра, вихованців гуртка «Знавці лікарських рослин», Кучер Дарину, вихованку гуртка «Цікава хімія».

Відповідно до підсумків Всеукраїнської інтернет-олімпіади «Крок до знань – 2018» дипломантами І етапу стали дунаєвецькі юннати:

– В’ятровський Євгеній, вихованець гуртка «Рослини-символи України» та Байталюк Дар’я, вихованка гуртка «Природа крізь призму англійської мови» (у категорії «Природознавство»);

– Бугера Вікторія, вихованка гуртка «Лікарські рослини», Чекман Ярослав, вихованець гуртка «Знавці лікарських рослин», Булима Софія, вихованка гуртка «Юні валеологи» та Мазур Даниїла, вихованка гуртка «Юні друзі природи» (у категорії «Біологія»).

Вихованка гуртка «Екожурналісти» Срюбко Каріна стала переможцем ІІ заключного етапу Всеукраїнської інтернет-олімпіади «Крок до знань-2018» та нагороджена дипломом І ступеня, а також пройшла курс «Stem- освіта» з агробіологічного напрямку.

У Всеукраїнському чемпіонаті інформаційних технологій «Екософт – 2019», Національному турі Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «Infomatrix 2019» вихованці закладу Гоцуляк Дарія, Верещинська Анна та Байталюк Дар’я – нагороджені диплом ІІІ ступеня.

За підсумками участі у Всеукраїнській інтернет-олімпіаді «Крок до знань – 2019» переможцями стали вихованка гуртка «Природа крізь приму англійської мови» Байталюк Дар’я, вихованка гуртка «Лікарські рослини» Бугера Вікторія, вихованка гуртка «Цікава хімія» Кучер Дарина, вихованець гуртка «Юні друзі природи» Вятровський Євген – нагороджені диплом І, ІІ, ІІІ ступенів.

Вихованка гуртка «Природа крізь призму англійської мови» Байталюк Дар’я та вихованка гуртка «Рослини-символи України» Мартинюк Ангеліна за результатами участі у Всеукраїнському тематичному конкурсі «День рослин – 2019» нагороджені дипломами ІІІ ступеню.

В обласному етапі Всеукраїнського юнацького заочного фестивалю «В об’єктиві натураліста» – вихованці гуртків «Екожурналісти», «Природа крізь призму англійської мови», «Юні друзі природи» та «Цікава хімія» – зайняли призове І місце.

В обласному конкурсі «Природа України очима дітей Хмельниччини» переможцями стали: Побережна Іванна, вихованка гуртка «Юні друзі природи», Слишинська Аріна, вихованка гуртка «Природа і фантазія», Берекець Вікторія, вихованка гуртка «Знавці лікарських рослин», Гаврілова Тетяна, вихованка гуртка «Цікава хімія».

Найактивніших юннатів закладу організатори конкурсу відзначили подяками за участь: Пекарик Ангеліну та Гергелабу Анну, вихованок гуртка «Природа і фантазія», Гривняк Тетяну, вихованку гуртка «Юні друзі природи», Солярика Ярослава, вихованця гуртка «Природа крізь призму англійської мови», Ковальчук Тетяну, вихованку гуртка «Юні друзі природи», Семчишену Софію, Барвінок Анастасію, Верстюк Валерію та Чумакову Наталію, вихованок гуртка «Фотонатуралісти», Музичинську Мар’яну та Корпусову Анну, вихованок гуртка «Знавці лікарських рослин», Вітюк Віталіну та Тернавську Владиславу, вихованок гуртка «Юні лісівники-дендрологи».

У фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок вихованці гуртка «Лікарські рослини» посіли ІІІ місце.

За підсумками Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» вихованці гуртка «Юні друзі природи» зайняли ІІІ місце, а подяками за активну участь – нагороджені Глухова Дар’я, вихованка гуртка «Рослини-символи України» та Мартинюк Ангеліна, вихованка гуртка «Цікава хімія».

В травні на Всеукраїнському хакатоні «ECOHACKATON-2019», що проходив у м. Херсоні, вихованка гуртка «Основи гідробіології» Дак Анастасія зайняла ІІІ місце.

У Всеукраїнській акції «День зустрічі птахів» у номінації «Найщедріша годівничка» І місце здобули вихованці гуртка «Фотонатуралісти», а у номінації «Шпаківні і дуплянки своїми руками» вихованець гуртка «Юні лісівники-дендрологи» Обейнік Андрій зайняв ІІ місце.

Активні учасники еколого-натуралістичних заходів не лише юннати, а і їх педагоги, які також здобувають призові місця та нагороди.

Так, у номінації «Найкращий організатор біологічних свят» Всеукраїнської акції «День зустрічі птахів» в 2019 році ІІ місце зайняла робота методиста СЮН Побережної Віти Костянтинівни, а за підсумками участі у Всеукраїнській акції «День юного натураліста», Віта Костянтинівна теж посіла ІІ місце.

За підсумками Всеукраїнського художнього конкурсу «Календар GLOBE 2019. GLOBE – 20 років в Україні» у 2019 році Дунаєвецьку станцію юних натуралістів нагороджено найвищою відзнакою – золотим сертифікатом.

За підсумками участі у заходах Всеукраїнського соціально-освітнього волонтерського проекту «Здоров’я. Вибір кожного» з профілактики ВІЛ/СНІДу та онкозахворювань серед підлітків і молоді всі працівники закладу нагороджені сертифікатами лекторів-волонтерів так, як у період з 20 березня по 10 травня 2019 року проводили лекції для учнів місцевих загальноосвітніх шкіл ОТГ та вихованців Дунаєвецької СЮН.

Дякуючи постійній кропіткій роботі керівників гуртків, юннати закладу два роки поспіль нагороджувалися іменними стипендіями Дунаєвецької міської ради, а також путівками у дитячі табори оздоровлення та відпочинку.

Дунаєвецька станція юних натуралістів за роки своєї діяльності посіла гідне місце серед профільних закладів України. Юннатівський заклад має ким і чим пишатись тому, що саме завдяки вихованцям та їх наставникам, він сім років поспіль є переможцем відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників», в тому числі два роки у категорії «Позашкільні навчальні заклади районного підпорядкування серед профільних позашкільних навчальних закладів» та п’ять років у категорії «Позашкільні навчальні заклади міського підпорядкування серед профільних позашкільних навчальних закладів».

Не став на заваді дунаєвецьким юннатам і педагогам-натуралістам коронавірус КОVID-2019, епідемія якого докотилася й до їх рідного краю. Зберігаючи життя і здоров’я один одного в умовах небезпеки, вони перейшли у формат он-лайн навчання і продовжили в дистанційному режимі виконання завдань педагогічної роботи й дитячої еколого-натуралістичної творчості.

Педагогічний і дитячі юннатівські колективи Дунаєвецької станції юних натуралістів, не зупиняючись на досягнутому, постійно працюють, творять і з упевненістю в своєму сьогоденні та сподіваннями й надіями на краще завтра дивляться в майбутнє.


 

ЕКОЛОГІЧНИЙ ВІДДІЛ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОГО

ПОЗАШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО

ОБ’ЄДНАННЯ

(32300 м. Кам’янець-Подільський, вул. Тімірязєва, 47. тел. (0-249) 2-50-47.

сайт екологічного відділу Кам’янець-Подільського позашкільного  https://kp-pnvo.pp.ua/ об’єднання ел. пошта: podshivalova@mail.ua)

Кам’янець-Подільська міська станція юних натуралістів заснована в 1973 році згідно з наказом міськвно від 6 березня 1973 року № 100 і за період своєї діяльності стала для місцевих педагогів та учнів справжньою школою трудового навчання й виховання, дбайливого ставлення до природи, її збереження та охорони, формування екологічної грамотності й культури.
Станція розміщувалася в мальовничому районі міста біля Ботанічного саду і Палацу піонерів з однієї сторони, а з протилежної сторони – дендропарку, який спускається у каньйон річки Смотрич.
У травні 1975 року міська станція юннатів була переведена в один із затишних куточків міста – район «Біланівки» у приміщення колишньої восьмирічної школи № 6 із земельною ділянкою 1,5 га, де й розміщується сьогодні уже п’яте десятиліття поспіль.
Першим директором і керівником гуртків юннатів міської СЮН було призначено Лідію Іванівну Матковську. На станції працювали 3 гуртки – «Юні квітникарі», «Юні натуралісти молодшого шкільного віку» та «Юні садоводи. Навчання дітей у гуртку юних садоводів проводив викладач Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту Віктор Григорович Тонкочєєв.
У квітні 1974 року директором був призначений Михайло Дмитрович Яровий – вмілий організатор, який любив свою справу, добре знав натуралістичну роботу і був пропагандистом природоохоронної діяльності школярів.
У вересні 1977 року директором СЮН був призначений Михайло Григорович Брицький. Побудована теплиця площею 112 м 2, будівлю станції юннатів переведено на водяне опалення, розбудовується крільчатник, проводиться реконструкція саду. В той час на станції працювало 5 педагогів і діяло 8 гуртків природничого профілю.
З вересня 1984 року директором станції юних натуралістів було призначено Миколу Олексійовича Кошеля, який очолював її до серпня 1987 року. Значно покращується матеріальна база станції юннатів. Проводиться реконструкція опалювальної системи, монтується газовий котел, проводиться капітальний ремонт будівлі, прокладається дорога до вул. Північна, висаджується алея пам’яті з 40 туй. В той час діяло 13 гуртків і працювало 8 педагогів.
З вересня 1987 року директором СЮН було призначено Людмилу Іванівну Ткач, яка й очолює заклад у нинішній час.
У вересні 1992 року Кам’янець-Подільська міська станція юних натуралістів була перейменована на міський еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (МЕНЦУМ).
Головним завданням Кам’янець-Подільського ЕНЦУМ стало створення умов для самореалізації духовного, творчого й інтелектуального потенціалу особистості вихованця, а стратегія діяльності направлена на суміщення соціально-орієнтованого і особистісно-орієнтованого навчання та колективної творчої діяльності.
Сьогодні в закладі працює 15 педагогічних працівників (директор, заступник директора з НВР, завідувач інструктивно-методичного відділу, завідувач сільськогосподарського відділу, 11 керівників гуртків).
З 1992 року по нинішній час інструктивно-методичний відділ МЕНЦУМ очолює Гільфанова Наталія Артемівна, яка за весь період роботи виявила високопрофесійну компетентність, досконало володіє формами і методами організації навчально-виховної роботи та ведення наукової діяльності, здійснюючи на високому рівні методичне керівництво в діяльності педагогічного колективу, надає допомогу педагогічним працівникам в плануванні й розробці інноваційних програм та технологій. Відділ забезпечує організацію і проведення координаційно-методичної роботи педагогів закладу, спрямованої на реалізацію завдань пріоритетних напрямків розвитку позашкільної еколого-натуралістичної роботи, удосконалення науково-методичної, організаційно-масової та навчально-виховної роботи в освітніх закладах міста.
В 2014-2015 навчальному році міський ЕНЦУМ створив 63 дитячі творчі еколого-натуралістичних об’єднання, якими охоплено 945 школярів міста.
Основною базою для еколого-натуралістичної роботи закладу стали 9 шкіл міста, на базі яких працюють його гуртки:
– міський ліцей, СЗОШ №1 («Юні фотонатуралісти», «Юні друзі природи молодшого шкільного віку» – керівник гуртків Борчук Валентина Іванівна.);
– НВК №17 («Юні квітникарі», «Юні овочівники» – керівник гуртків Васьків Т.Р.);
– СЗОШ №1, ЗОШ №7 («Ляльковий театр» – керівник гуртка Гламозда Н аталія Володимирівна);
– ЗОШ №10 («Основи екологічних знань», «Юні знавці лікарських рослин» – керівник гуртків Гоцуляк Інна Василівна);
– НВК №16 («Основи біології», «Юні екологи» – керівник гуртків Миколюк Наталя ГригорівнаГ);
– ЗОШ №7 («Юні квітникарі-аранжувальники», «Юні друзі природи молодшого шкільного віку» – керівник гуртків Подшивалова Лидмила Сергіївна);
– НВК №8 («Основи екологічних знань» – керівник гуртка Придеткевич Юлія Олександрівна);
– ЗОШ №7 («Основи екологічних знань» – керівник гуртка Рулик Людмила Володимирівна);
– ЗОШ №10, НВК №13, НВК №16 («Гурток народної творчості», «Юні конярі» – керівник гуртків Рачковський Іван Миколайович);
– ЗОШ №7, 15, НВК №16, 17 («Юні конярі» – керівник гуртка Білий Іван Олексіцович);
– ЗОШ №10 («Юні орнітологи», «Основи екологічних знань» – керівник гурткві Семенюк Вікторія Володимирівна);
– НВК №13, ЗОШ №15 («Акваріуміст-початківець» – керівник гуртка Столяр Олена Володимирівна).
Дирекція і педагогічний колектив закладу успішно працюють над досягненням поставленої засновником мети і реалізацією завдань:
– забезпечення результативного функціонування еколого-натуралістичного позашкільного навчального закладу;
– створення і впровадження авторських програм, їх творчого розвитку у перспективі, забезпечення поглибленого вивчення на заняттях гуртків основних галузей природничої, біологічної, аграрної наук;
– надання організаційно-методичної допомоги навчальним закладам міста в організації природоохоронної роботи, відродженні культури і національної свідомості та трудового виховання дітей, створення методичних рекомендацій і порад щодо забезпечення організації в школах результативної роботи зі збереження біологічного та ландшафтного різноманіття.
Екологічну освіту, дослідницько-натуралістичну, природоохоронну та організаційно-методичну роботу педколектив Кам’янець-Подільського ЕНЦУМ цілеспрямовано здійснює через гурткову роботу, різноманітні масові еколого-натуралістичні заходи, творчо використовуючи власні навчальні кабінети, музеї, екологічну стежку, учнівську НДЗД і міні-зоопарк, науково-педагогічний потенціал та навчально-матеріальні бази місцевих вищих і професійних учбових закладів.
В рамках міжнародного проекту освіти, розробленого Інститутом Стійких Громад (штат Вермонт, США), на виділені проектом кошти, в закладі створена і з 1998 року ефективно діє екологічна стежка протяжністю 1,5 км. За маршрутами стежки проводяться екскурсії для учнів та студентів, де вони отримують можливість розширити кругозір, дізнатись нове про природу і сучасні регіональні та світові екологічні проблеми.
Базою для проведення навчальних, практичних і дослідницько-експериментальних робіт юннатів у ЕНЦУМ є учнівська навчально-дослідна земельна ділянка, на якій за навчальними програмами проводиться дитяче дослідництво за напрямками сільського господарства, біології, екології, природознавства, юннатами засвоюються теоретичні знання, їм прищеплюються вміння і навички практичної роботи у закритому і відкритому ґрунтах, а педагогами закладу тут розробляються методичні прийоми організації позакласної й позашкільної дослідницької роботи, природоохоронної і продуктивної праці учнів.
Навчально-дослідна земельна ділянка має ферми, площі відкритого і закритого ґрунтів, де розміщені відділки овочевих, плодово-ягідних культур, квітково-декоративний, колекційний, зоолого – тваринницький, виробничий та дендрологічний. У відділках овочевих та плодово-ягідних культур, поряд з основними сільськогосподарськими культурами місцевої природної зони, вирощуються нові культури і досліджуються умови їх вирощування.
Для здобуття юннатами практичних навиків з квітництва, овочівництва та організації дослідницької роботи служить добре обладнана стаціонарна теплиця площею 112 м2, в якій закладаються тематичні досліди:
– «Виявлення кращих строків і способу вегетативного розмноження кімнатних та лікарських рослин (пеларгонія, традесканція, сенполія, лаванда, розмарин)»,
– «Виявлення кращих строків і способів посіву кімнатних рослин»,
– «Вплив низьких температур на укорінення та строки цвітіння під час ранньої вигонки тюльпанів»,
– «Виявлення кращих строків і способів посіву петрушки, кропу»;
– «Вплив загартування розсади овочевих рослин на ураження чорною ніжкою».
Зоолого-тваринницький відділ НДЗД став живою лабораторією для юних дослідників природи, де організовано спостереження за тваринами, вивчається їх поведінка, біологічні особливості утримання та розведення. Робота у цьому відділі сприяє поглибленню біологічних знань дітей. Відділ об’єднує кролеферму, птахоферму, стайню та вигульні площі для тварин міні-зоопарку.
З метою вивчення і збереження місцевої та світової фауни в 1997 році на базі МЕНЦУМ був створений міський міні-зоопарк, що має відділи – «декоративні птахи», «акваріумістика», «дикі та свійські тварини».
У зоолого-тваринницькому відділі закладу гуртківцями проводиться дослідницька робота на теми:
– «Вплив комбікормів на ріст кроликів»;
– «Дослідження зміни швидкості росту молодняку кролів у зв’язку з добавкою вітаміну В12»;
– «Значення кухонної солі в раціонах кроликів»;
– «Вплив рівня протеїну в раціонах кролів на їх ріст і розвиток»;
– «Вплив різних температур при утриманні кролів на густоту хутра»;
– «Вплив різних способів збору пуху на пухову продуктивність кролів»;
– «Вплив різних температур на яйценосність курей»;
– «Порівняльна оцінка згодовування молодої кропиви в раціонах курей-несучок в умовах ЕНЦУМ»;
– «Вплив на ріст і розвиток молодняку кролів зеленої маси кропиви різних строків вегетації в умовах ЕНЦУМ»;
– «Вплив згодовування різних видів зелених кормів (люцерна, конюшина, різнотрав’я) на ріст і розвиток молодняку курей»;
– «Вплив поїдання кормів різного ступеня подрібненості на продуктивні якості курей-несучок»;
– «Вплив вітамінних та білкових кормів на ріст і розвиток молодняку (кролів, курей)»;
– «Вплив строків відсадки кроленят на їх ріст і розвиток»;
– «Вплив застосування фітонцидів на ріст і розвиток павичів, фазанів в умовах ЕНЦУМ»;
– «Вплив підкормки дріжджованими кормами на ріст і розвиток птахів в умовах ЕНЦУМ».
Кам’янець-Подільський ЕНЦУМ підтримує тісні зв’язки з науково-дослідними закладами, науковцями міста, квітникарями-любителями та городниками. Дослідницька робота в зоолого-тваринницькому відділі проводиться згідно рекомендацій, розроблених спільно з викладачами біотехнологічного та агрономічного факультетів Подільського державного аграрно-технічного університету, в т.ч.:
– кафедрою землеробства (доктор с/г наук Рихлівський І.П.);
– кафедрою садівництва (кандидат с/г наук Довід А.В.);
– кафедрою овочівництва (доктор с/г наук Овчарук В.В);
– кафедрою переробки продукції тваринництва (кандидат с/г наук Блюсюк С.М.);
– кафедрою переробки продукції тваринництва (кандидат с/г наук Харкавлюк В.Є.).
Природоохоронна діяльність юннатів тісно пов’язана з вивченням, збереженням та інтродукцією рідкісних і реліктових рослин, які занесені у Червону книгу України та зростають на території НПП «Подільські Товтри».
На базі ЕНЦУМ під керівництвом доктора біологічних наук, зав. кафедрою біології та методики її викладання К-ПНУ ім. Івана Огієнка, працівника НПП «Подільські Товтри» Л.Г. Любінської, створена «Червона гірка», де зростають 16 видів червонокнижних рослин.
Юні орнітологи стають членами місцевого осередку УТОП, а свої наукові спостереження вони проводять під керівництвом вченого-орнітолога М.Д. Матвєєва, кандидата біологічних наук, декана природничого факультету К-ПНУ ім. Івана Огієнка.
Ряд університетських науково-педагогічних працівників багато років плідно співпрацюють з педагогами міського ЕНЦУМ, допомагаючи їм реалізовувати завдання екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді міста.
У 2001 – 2002 рр. на базі Кам’янець-Подільського ЕНЦУМ було створено Музей кімнатних рослин, котрий допомагає педагогам закладу і шкіл міста вирішувати ряд завдань навчально-виховного процесу, сприяє поглибленому вивченню гуртківцями матеріалу з ботаніки, народної медицини, а ознайомлення з експонатами музею розвиває творче мислення дітей, стимулює їх дослідницьку роботу, впливає на формування професійних інтересів та екологічної свідомості підростаючого покоління.
З метою виховання у школярів почуттів патріотизму, поваги й любові до хліборобської професії, розвитку в них свідомого, бережливого ставлення до хліба, на базі ЕНЦУМ у 1990 році був створений Музей хліба.
Сьогодні Музей носить звання зразкового, а в його експозиціях представлена колекція знарядь праці, які використовувалися для обробітку землі в давнину, колекція гончарних виробів – глиняного посуду, обрядових хлібів, старовинних рушників та одягу. На базі Музею хліба постійно діє виставка хлібних виробів підприємств міста та області.
Музей Хліба постійно відвідують діти, студенти та гості міста.
Тут систематично проводяться виховні години, уроки народознавства та історії, дітей вчать не кидати хліба, не топтати і не цуратися його, ніколи не хвалитися, що ситий хлібом, бо його дуже багато, а вчать берегти хліб, віддавати йому шану. Музей Хліба кам’янецьких натуралістів здобув заслужене визнання і багато років поспіль залишається одним із найкращих у нашій області та в Україні, за що він неодноразово отримував різноманітні почесні відзнаки й нагороди.
Гуртківці та педагогічні працівники ЕНЦУМ є активними учасниками проведення в регіоні природоохоронної та природозаповідної роботи, масових регіональних, всеукраїнських та міжнародних еколого-натуралістичних заходів, за досягнуті результати в яких та власній творчій педагогічній праці неодноразово нагороджувалися різноманітним нагородами їх організаторів (Грамотами, дипломами, листами подяки, цінними подарунками), а директору закладу Людмилі Іванівні Ткач присвоєне почесне звання – Заслужений працівник освіти України.


 

КЗ  “ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКИЙ ЦЕНТР ТУРИЗМУ ТА ЕКОЛОГІЧНОЇ РОБОТИ”

СЛАВУТСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ШЕПЕТІВСЬКОГО РАЙОНУ

(30000 м. Славута, вул. Козацька 81-а,  тел. (0-242) 2-26-64. E-mail: ekocentr.slavuta@meta.ua  )

https://www.facebook.com/%D0%94%D0%B8%D1%82%D1%8F%D1%87%D0%BE-%D1%8E%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80-%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D1%83-%D1%82%D0%B0-%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%97-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8-2543112792372054/?__tn__=kCH-R&eid=ARBYHBInZ9m-ssif1SJ8jNDVudIkBxOyEmWxzyCYO9TxS4pKQbOJPCJ67aIjpthDZSWQJHh6UY8_QC2P&hc_ref=ARTDTw4mUqdZwfMlSi_G0PGtPAwbfgf7MXtBumNlSo-amooeeiPKAPE3KjzUvouJ-iM&fref=nf

КЗ “Дитячо-юнацький центр туризму та екологічної роботи” Славутської міської ради створений в 2018 році шляхом злиття двох профільних закладів позашкільної освіти. До цього діяв Славутський міський  еколого-натуралістичний центр школярів, заснований 01 листопада 1990 року, згідно з рішенням виконкому Славутської міської ради від 18 жовтня 1990 року № 2098 «Про відкриття в м. Славуті екологічного центру для дітей».
Заклад очолювали – Лариса Анатоліївна Заєць (1990-1995 рр.), Тетяна Олександрівна Новосельцева (1995-2002 рр.), Ірина Валеріївна Руденко, (2002-2008 рр.).
З 2008 року директором Славутського МЕНЦШ стала Ірина Леонідівна Прокопчук, яка й очолює його в нинішній час.
Першим приміщенням закладу, де розпочали свою творчу роботу славутські педагоги-натуралісти, була 1 кімната, надана їм у приміщенні Славутської міської станції юних техніків. Гурткову роботу вони проводили за еколого-натуралістичним та туристсько-краєзнавчим напрямами на базі шкіл міста.
У 1993 році славутські натуралісти отримали приміщення колишнього дитсадка площею 405,9 м2, де власними силами обладнали 7 навчальних кабінетів за напрямками гурткової роботи: «Саду мого дивосвіт», «Юні екологи», «Захоплююче лозоплетіння», «Фітодизайн», «Юні квітникарі-аранжувальники», «Фітотерапія», «Умілі руки», також обладнали й актову залу для проведення масових еколого-натуралістичних заходів та виставкову залу зі змінною експозицією виробів декоративно-прикладного мистецтва.
Навчально-виховний процес у закладі забезпечують 14 педагогічних працівників, в т.ч. 11 постійних та 3 педагоги за сумісництвом.
В 2014-2015 навчальному році Славутський міський еколого-натуралістичний центр школярів організував роботу 31 гуртка для 480 гуртківців «Саду мого дивосвіт», «Народна творчість», «Виготовлення іграшок-сувенірів», «Фітотерапія», «Фітодизайн», «Захоплююче лозоплетіння», «Писанкарство», «Юні квітникарі-аранжувальники», «Фітодизайн», «Юні мікологи», «Юні лісівники», «Юні рослинники», «Юні друзі природи», «Рослини-символи України», «Екологічна студія», «Юні акваріумісти», «Чарівний бісер», з яких 10 гуртків працюють на базі шкіл міста та створив два клуби «Паросток» і «Берегиня» на громадських засадах для 40 школярів.
Навчально-дослідна земельна ділянка закладу має площу 0,3348 га, де розміщені відділки польових, овочевих і плодово-ягідних культур та квітково-декоративний, дендрологічний і колекційний відділки.
Спільними зусиллями педагогічного колективу, гуртківців і батьківської громади у 2010 році створено Музей Природи, в якому організовуються навчальні екскурсії, проходять навчальні заняття й масові заходи.
З 2009 року на території закладу висаджена шкілка декоративних рослин, видовий склад дерев та кущів у якій налічує понад 80 видів. Силами вихованців гуртка «Саду мого дивосвіт» під керівництвом В.В. Захарчука створено розсадник, вирощені рослини з якого передаються на озеленення територій навчальних закладів міста.
В м. Славуті успішно функціонують проекти, розроблені юннатами та педагогами закладу – «Рідному місту турботу юних», «Відкрий тваринам своє серце», «Зелена школа – зелене місто».
Широкої популярності серед місцевих освітян і природолюбів набули майстер-класи, які проводять керівники гуртків декоративно-прикладного мистецтва Верещук Г.Й., Гузенко Т.М., Огородник І.Ф.
Визначальним у діяльності закладу є забезпечення доступності, безоплатності навчання й розвитку допрофесійної підготовки неповнолітніх відповідно до Національної Доктрини розвитку освіти в Україні.
Педагогічний колектив визначив для себе і наполегливо реалізовує поставлену на перспективу мету і завдання:
– створення умов для інтелектуального, творчого розвитку особистості;
– організація дозвілля і відпочинку вихованців, пошук нових форм цього напрямку діяльності з метою профілактики бездоглядності та правопорушень;
– створення в закладі умов для професійного самовизначення і самореалізації учнівської молоді;
– творче здійснення організаційно-методичної роботи з проблем екологічної освіти і виховання учнівської молоді;
– співпраця з державними та міськими органами управління, громадськими організаціями, педагогами загальноосвітніх закладів міста і батьками вихованців.
Юннати та педагоги еколого-натуралістичного центру – активні учасники проведення в регіоні природоохоронної й природозаповідної роботи, масових регіональних, Всеукраїнських еколого-натуралістичних заходів, під час яких прагнуть домагатись результативності з основних напрямків позашкільної освіти і неодноразово здобували нагороди обласного і столичного рівнів – дипломи, грамоти й подяки від організаторів конкурсів, акцій, естафет, зльотів.
У 2013-2014 та 2014-2015 навчальних роках гуртківці закладу отримали ряд відзнак організаторів еколого-натуралістичних заходів:
– вихованці гуртка «Юні квітникарі-аранжувальники» відзначались Дипломом І ступеню за перемогу у Всеукраїнській трудовій акції «Парад квітів біля школи» та Всеукраїнському конкурсі-огляді «Галерея кімнатних рослин» (керівник гуртка Огородник І.Ф.);
– вихованці гуртка «Юні акваріумісти» відзначені Дипломом І ступеня обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчимося заповідувати» (керівник гуртка Кмитюк С.Л.);
– вихованці гуртка «Флористика» відзначені Дипломом І ступеня VI Міжнародного екологічного конкурсу «Правдивий світ птахів» у номінації «художні роботи» (керівник гуртка Гузенко Т.М.);
– вихованці гуртків «Флористика», «Захоплююче лозоплетіння» відзначені Дипломом І ступеня Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» (керівники гуртків Гузенко Т.М., Верещук Г.Й.).
Славутські педагоги-натуралісти – активні учасники обласної виставки «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування». Протягом останніх років ними були видані збірки навчально-методичного змісту, до яких увійшли доробки керівників гуртків Огородник І.Ф «Активізація пізнавальної діяльності школярів на заняттях у музеї Природи», Кмитюк С.Л. «Відділ гідробіології, як головна складова в екологічному вихованні гуртківців», Прокопчук І.Л., «Формування екологічної культури дошкільнят та молодших школярів», Верещук Г.Й. «Плетіння з рогозу».
За ефективну організаційно-масову роботу по залученню учнівської молоді до практичної еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності, активну пропагандистську, освітянську і наукову діяльність в сфері охорони, збереження та відтворення природних ресурсів на території області, високі досягнення в екологічній освіті і вихованні та формуванні екологічної культури учнівської молоді регіону, педагогічний колектив Славутського міського еколого-натуралістичного центру школярів неодноразово відзначався грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України (2012, 2013, 2014), Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА (2012, 2013, 2014), Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області і Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА (2010, 2014).


 

ШЕПЕТІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНОЇ

ТВОРЧОСТІ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

(30400 м. Шепетівка, вул. Степана Бандери, 59. тел. (0-3840) 4-79-38.

http://tsentum.ucoz.ua/   е-mail: zhentum@gmail.com)

 

Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді – сьогодні один із найкращих комунальних профільних закладів позашкільної освіти в області й державі, а його творчо працюючі педагоги – носії передового педагогічного досвіду еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та національно-патріотичного виховання підростаючого покоління у контексті українського патріотизму і євроінтеграції України.

Юннатівський заклад створений 22 грудня 2005 року після перейменування міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, що був організований в м. Шепетівці в 1992 році шляхом реорганізації міської станції юннатів, яка діяла тут з 1 вересня 1986 року.

Перший директор – Василь Володимирович Лешкевич, який очолював міську СЮН в 1986-1987 роках, його наступником став Анатолій Миколайович Кондратюк (1987 – 1989 рр.), якого змінила на цій посаді Любов Володимирівна Новіцька (1989 – 2002 рр.).

З 25 січня 2002 року директором Шепетівського МЕНЦУМ, згодом перейменованого в МЦЕНТУМ, призначена Тетяна Леонідівна Манійчук, котра працювала тут з 1991 року методистом, і очоливши заклад вміло налагодила творчу роботу педагогічного колективу й дитячих еколого-натуралістичних об’єднань і очолює його в нинішній час. За досягнуті результати в управлінській діяльності, здобутки закладу та вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти України, організацію навчальної, науково-методичної, науково-дослідної роботи Т.Л. Манійчук нагороджена нагрудним знаком МОН «Відмінник освіти України» (2005 р.).  Також на її рахунку ряд інших галузевих почесних відзнак і нагород різного ґатунку за вміле й ефективне керівництво закладом, сумлінну працю та вагомий особистий внесок у розвиток позашкільної освіти нашого краю.

В 1998 році за сприяння міського голови Валентина Самковича Грищука шепетівські натуралісти отримали, а в наступні роки – відремонтували і раціонально пристосували для своїх потреб будинок колишнього дитсадка № 12 «Орля» із загальною площею приміщень 983,1 кв. метрів та земельною ділянкою 0,92 га, де й нині розміщується їх заклад і навчально-дослідні ділянки, на яких проводяться практичні дослідницькі роботи юннатів.

Тут обладнано 8 профільних кабінетів за напрямами гурткової роботи: кабінети екології, плетіння з верби, природи і фантазії, кінології, орнітології, акваріумістики, квітникарства, писанкарства, створено виставкові зали з акваріумістики та орнітології, куточок живої природи, зовнішній вольєр для утримання декоративних птахів. Крім цього, діє 3 паспортизованих музеї (музей народних промислів України, музей кімнатних рослин та етнографічний музей), на базі яких з дітьми шкільного віку й учнівською молоддю міста і району проводяться тематичні екскурсії, виховні заходи, семінари, пошукова та дослідницько-експериментальна робота, майстер-класи з різних напрямів діяльності закладу для місцевих педагогів.

Педколективом та юннатами МЦЕНТУМ обладнано кінологічний майданчик для проведення практичних занять гуртків «Юні кінологи» і «Юний хендлер», міських та обласних виставок і показових виступів собак, майстер-класів з хендлінгу, підготовки собак-терапевтів для роботи за програмою «Аніматерапія – лікування душі та тіла».

  За підтримки місцевих лісівників та з метою пропаганди охорони природи, збереження довкілля й формування екологічної свідомості в учнівської молоді і населення міста на території закладу створено дендрологічний парк «Шепетівський», де розміщується 5 видів Червонокнижних рослин і колекції хвойних та близько 100 видів декоративних дерев і кущів. У 2013 році обласна рада включила дендропарк до заповідного фонду Хмельниччини.

Учнівська навчально-дослідна земельна ділянка МЦЕНТУМ має відділки польових, овочевих, плодово-ягідних культур, квітково-декоративний, колекційний, селекційно-генетичний, виробничий, дендрологічний, зоолого-тваринницький, де на належному рівні організована навчальна, дослідницька і природоохоронна діяльність вихованців.

За результатами участі у Всеукраїнському конкурсі навчально-дослідних земельних ділянок шепетівські натуралісти неодноразово нагороджувались грамотами, а в 2017 та 2018 роках – Дипломом за ІІ місце, у 2019 році – Дипломом за ІІІ місце у фіналі конкурсу.

Навчальний процес в дитячих творчих еколого-натуралістичних об’єднаннях забезпечують 10 педпрацівників з вищою педагогічною освітою, чотирьом з яких за результатами атестації присвоєно педагогічне звання «керівник гуртка-методист» (О.М. Беляєва, О.І. Коленчук, Г.В. Семенишина, І.М. Чумак).

В 2019-2020 навчальному році в Шепетівському МЦЕНТУМ охоплено гуртковою роботою 515 учнів закладів освіти міста, для яких організовано 32 гуртки за 25 напрямами: «Абетка природи», «Школа юного акваріуміста», «Фітотерапія», «Цікавий тераріум», «Любителі декоративних тварин», «Юні ентомологи», «Юні кінологи», «Юний хендлер», «Валеологія з елементами аніматерапії», «Екотворчість», «Писанкарство», «Флористика», «Юні майстри народних ремесел», «Плетіння з верби», «Екосвіт», «Екознайка», «За гуманне ставлення до тварин», «Фотонатуралісти», «Екологія і фен-шуй», «Декоративне птахівництво», «Світ птахів».

         Для задоволення інтересів та запитів учнівської молоді педагогами розроблені навчальні програми гуртків, які протягом декількох років проходили апробацію в закладі. Навчальна програма «Основи кінології» (автор О.М. Беляєва) після апробації отримала відповідне схвалення науково-методичної комісії МОН України і у 2020 році увійшла у Збірник навчальних програм з позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму.

         Відповідно до вимог чинного законодавства у галузі освіти і завдань Національної стратегії розвитку освіти в Україні, діяльність педагогічного колективу Шепетівського МЦЕНТУМ спрямована на вирішення проблеми соціальної інтеграції, створення належних умов для інтелектуального, творчого розвитку та формування еколого-етичної культури особистості, забезпечення рівного доступу до позашкільної освіти всім категоріям місцевих дітей, задоволення потреб учнівської молоді у професійному самовизначенні відповідно до її інтересів і здібностей.

З метою забезпечення у літній канікулярний період необхідних умов для змістовного відпочинку й оздоровлення вихованців, формування у них навичок здорового способу життя, творчого та духовного розвитку особистості, впродовж багатьох років педагогами-натуралістами на базі МЦЕНТУМ організовується дитячий комплексний профільний табір відпочинку й оздоровлення з денним перебуванням «Екос», яким щорічно охоплюються 40-45 гуртківців і учнів зі шкіл міста.

В рамках співпраці з відділом у справах сім’ї, молоді та спорту  Шепетівської міської ради, з метою залучення батьків і членів родин до навчально-виховного процесу й пропаганди екологічних знань та практичної природоохоронної діяльності в закладі діє програма «Родинний дім», а для забезпечення рівного доступу до позашкільної освіти дітей з обмеженими фізичними можливостями – соціальний проект «Аніматерапія – лікування душі та тіла». Педагоги закладу налагодили співпрацю з Шепетівським центром реабілітації дітей з інвалідністю, в рамках якої для вихованців центру  проводяться виховні заходи та тематичні кінологічні виступи.

На базі МЦЕНТУМ діє молодіжна громадська кінологічна організація «Фенікс», активісти якої спільно з гуртківцями беруть участь в обласних, всеукраїнських і міжнародних кінологічних виставках, проектах, за результатами яких мають колекцію кубків та медалей переможців, регулярно організовують тематичні семінари-практикуми для місцевого населення, що сприяє широкому залученню учнівської і студентської молоді міста до вирішення екологічних проблем.

У 2013 році Національним ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України вивчався й узагальнювався досвід роботи педагогів закладу за темою «Формування еколого-етичної компетентності вихованців позашкільного навчального закладу засобами етології та біоетики», що був схвалений його педагогічною радою, а МЦЕНТУМ – отримав спеціальний сертифікат за впровадження досвіду.

З травня 2014 року дирекцією й педагогами-натуралістами закладу організовано науково-методичне співробітництво з лабораторією діяльності позашкільних закладів Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України в рамках експериментального педагогічного майданчика на базі МЦЕНТУМ. Протягом 2014 – 2017 років на його базі проводилась дослідно-експериментальна робота з проблеми «Формування еколого-етичної компетентності та активної екологічної позиції особистості в умовах позашкільного навчального закладу еколого-натуралістичного напряму» відповідно до укладеної угоди з Інститутом проблем виховання Національної АПН України.

Результатом співпраці в рамках цього науково-освітнього проекту стала розробка начальних програм, методичних посібників, проведення спільних методичних заходів на базі закладу, а 19 квітня 2017 року відбулася презентація шепетівськими педагогами результатів проведеної дослідно-експериментальної роботи під час виставки й засідання  тематичного круглого столу в Національній АПН України «Позашкільна освіта: стан, виклики, перспективи» (див. детальніше за посиланням: http://visnyk.hoippo.km.ua/infomain/1965-naturalsti-hmelnichchini-predstavlyali-pozashklnu-osvtu-krayu-v-naconalny-apn-ukrayini.html).

Досягнення науково-педагогічної співпраці й індивідуальної інноваційної творчості педагогів-натуралістів закладу регулярно презентуються на фахових конкурсах, виставках та отримують високі результати участі й оцінку їх організаторів.

Протягом чотирьох років Шепетівський МЦЕНТУМ успішно презентував свою діяльність на Міжнародній виставці «Сучасна освіта в Україні», за що нагороджений почесними дипломами її організаторів – МОН і НАПН України.

Під час виставки у 2011 році заклад презентував свою діяльність у номінації «Духовний розвиток молоді та фізичне вдосконалення – як необхідна складова виховання та освіти» в рамках співпраці з Шепетівським міським центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Також шепетівські натуралісти проводили для учасників Виставки тематичні семінари: «Відродження гуртків соціальної допомоги» і «Розвиток творчих здібностей дітей з особливими потребами» та презентували методичні розробки, в яких висвітлювався їх власний досвід роботи з цього напрямку.

В 2012 році заклад був учасником Міжнародної виставки «Сучасна освіта в Україні», а після проведених тематичних презентацій творчої діяльності і напрацювань педагогів – нагороджений бронзовою медаллю організаторів Виставки МОН та НАПН України в номінації «Розвиток навчання та виховання дітей з особливими потребами».

Педагоги закладу неодноразово нагороджувались грамотами і листами подяк Національного ЕНЦУМ МОН України, Хмельницького ОЕНЦУМ, почесними грамотами управління освіти і науки Хмельницької ОДА та МОН України за їх сумлінну творчу працю і вагомі особисті внески в екологічне виховання підростаючого покоління. Їх вихованці також не лише активні учасники, а й неодноразові переможці різноманітних міських, обласних, всеукраїнських і міжнародних природоохоронних конкурсів, екологічних та патріотичних акцій, за що отримали чимало заслужених нагород від їх організаторів (див. за посиланням: http://visnyk.hoippo.km.ua/infomain/3557-shepetvsk-yunnati-gdno-predstavili-shkolyarv-yunnatv-oblast-na-vseukrayinskomu-festival-patrotichnih-dy.html).

З 24 по 27 червня 2019 року вихованці гуртків Шепетівського МЦЕНТУМ вдруге поспіль гідно представляли школярів і юннатів Хмельницької області на Всеукраїнському фестивалі патріотичних дій, що проходив на базі Національного ЕНЦУМ МОН України в м. Києві. Таку можливість вони отримали за здобуту ними перемогу у Всеукраїнській еколого-патріотичній грі «Паросток».

З 17 по 20 червня 2019 року четверо лідерів осередку ДЕП, вихованці гуртка «Декоративне птахівництво», взяли участь у зборі лідерів Всеукраїнської дитячої спілки «Дитячий екологічний парламент», що проводився у м. Києві, де змістовно презентували свою роботу й були відзначені грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України.

В 2012 році директор Шепетівського МЦЕНТУМ Т.Л. Манійчук, а в 2014 році – керівник гуртків О.М. Беляєва, стали переможцями Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у своїх номінаціях і були відзначені почесними грамотами МОН України та спеціальною відзнакою «Ніка».

У 2012 і 2014 роках, представляючи інноваційні напрацювання й результати роботи дирекції і педколективу закладу, його керівник виборола перше місце за результатами участі у Всеукраїнському конкурсі-огляді соціально-педагогічних виховних систем позашкільних навчальних закладів, в 2013 році – здобула  перше місце у номінації «Реклама досягнень позашкільного навчального закладу» Позашкільних педагогічних читань-виставки видавничої продукції з питань позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму, а третє місце їй дісталося вже у Всеукраїнському конкурсі науково-методичних розробок з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти хіміко-біологічного профілю.

У 2012 році за перемогу в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю» заклад відзначений Дипломом управління освіти і науки Хмельницької ОДА.

В 2013 році Шепетівський МЦЕНТУМ було занесено на міську Дошку Пошани за вагомий внесок колективу в суспільно-культурне життя міста.

В тому ж році Департамент екології і природних ресурсів Хмельницької ОДА нагородив педколектив закладу Грамотою за вагомий внесок у розвиток природознавчої, дослідницької та природоохоронної роботи учнівської молоді регіону, залучення її до охорони навколишнього середовища, а в 2014 році – Департамент освіти і науки Хмельницької ОДА відзначив педколектив Почесною грамотою за його вагомий внесок у розвиток профільної позашкільної освіти і юннатівського руху Хмельниччини.

В 2013 та 2015 роках колектив шепетівських педагогів-натуралістів нагороджено Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України за І місце у Всеукраїнському конкурсі соціально-педагогічних виховних систем позашкільних навчальних закладів, а у 2014 році – за їх сумлінну працю та вагомий внесок в розвиток екологічної освіти і виховання, формування екологічної культури підростаючого покоління.

Протягом багатьох років Шепетівський МЦЕНТУМ є активним і результативним учасником Всеукраїнського відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників». В 2013, 2015, 2017 та 2018 роках заклад ставав його абсолютним переможцем у категорії «Позашкільні заклади міського підпорядкування» та був нагороджений Дипломом абсолютного переможця Рейтингу і спеціальною відзнакою «Флагман позашкільної освіти України».  

У 2019 році керівник закладу Т.Л. Манійчук стала переможцем ХІ Міжнародного фестивалю педагогічних інновацій, на якому успішно презентувала досвід роботи дирекції та педагогічного колективу щодо організації навчання і виховання дітей з особливими потребами.

В січні 2020 року, відповідно до підсумків національного журі три міські профільні заклади позашкільної освіти Хмельницької області у різних категоріях Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» були визнані переможцями, а Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді – визнано абсолютним переможцем Відкритого рейтингу якості позашкільної освіти у категорії «Заклади позашкільної освіти міського підпорядкування» за 2019 рік і нагороджено Дипломом «Флагман позашкільної освіти України».

Сьогодні в Шепетівскому МЦЕНТУМ раціонально застосовуються сучасні методики адміністративної діяльності, інтерактивні методи проведення управлінських заходів, науково-педагогічні методи виховного впливу на дитячий колектив та окремо взяті особистості, налагоджується результативна взаємодія між усіма учасниками педагогічного процесу в контексті розвитку дитячої еколого-натуралістичної творчості й дослідництва, екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей шкільного віку і учнівської молоді краю, а шепетівські педагоги-натуралісти впевнено утримують здобуті позиції на ниві освіти.