wordpress themes.

Архів новин юннатівського життя у 2023 році.


Напередодні Різдвяних та Новорічних свят Національний природний парк «Мале Полісся», колектив якого плідно співпрацює з закладами освіти регіону, відзначив грамотами й подяками юних природолюбів і природознавців рідного краю – переможців та учасників дитячого мистецького конкурсу «Природа Малого Полісся очима дітей».

Більш детально про подію див. за гіперпосиланням НПП: 

Національний природний парк «Мале Полісся».


Юннатівські традиції і здобутки в навчанні

й праці зберігаємо і примножуємо у своєму

рідному краї, а в столиці не здаємо наші

позиції на всеукраїнському рівні. 


ЗИМУЮЧИМ ПТАХАМ УКРАЇНИ ПОТРІБНА

НАША ДОПОМОГА І ЗАХИСТ


З Днем Збройних Сил України та Днем Святого Миколая Чудотворця!

Слава Україні!           Слава ЗСУ! 


       Щороку до Дня пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років – в четверту суботу листопада о 16:00 українці вшановують хвилиною мовчання та запаленням свічок пам’ять про 10,5 мільйонів українців, вбитих під час геноциду.

Ці вогники символізують скорботу і пам’ять про мільйони навмисно загублених сталіністами життів українців та одночасно віру, що подібне ніколи й ніде не має повторитися.

Україна пройшла великий і важкий шлях у пізнанні правди про національну трагедію, сприйнятті та усвідомлення українцями наслідків Голодоморів, а розкриття архівів і дослідження цього питання відкрило правду про жахливі злодіяння в окупованій російськими більшовиками Україні кремлівської т.з. радянської влади, як для українців, так і для всього світу. 

Адже всі голодомори (1921-1923 рр., 1928-1929 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр.) були результатом не природніх посух, а нахабного грабування Москвою українських селян під виглядом різноманітних грабіжницьких  продрозверсток, реквізицій, продподатків, “вилучень”, “викачувань”, розкуркулювань і колективізацій та інших видуманих у Кремлі формулювань зловмисних діянь більшовицької Москви в Україні.  

Комуністична влада злочинно замовчувала факт голоду. Жодної офіційної згадки про цю жахливу трагедію не було. Навіть у власному діловому листуванні державні й партійні діячі, описуючи опухання десятків і сотень тисяч сімей, не згадують голод, а лише «продовольчі труднощі».

У книгах реєстрації смертності на позначення смерті з голоду з’являються нові терміни, як, наприклад, «безбілковий набряк».

Керівництво СРСР свідомо дезорієнтувало світову громадськість. Сталінський тоталітарний режим заперечував голод в Україні та відмовився від допомоги, пропонованої численними неурядовими організаціями й закордонними українськими спільнотами. Її отримання сприяло б якщо не запобіганню трагедії, то серйозному зменшенню її масштабів.

Голодомор приховували не лише від зовнішнього світу, а й від нащадків жертв. У 1933-му сільрадам наказано під час реєстрації смерті не вказувати причину. А в наступному році вийшла нова вказівка: книги РАЦС про реєстрацію смертей за 1932–1933 роки вислати в спеціальні частини (там більшість із них знищили). У Радянському Союзі заборона на інформацію про голод діяла до 1987 року.

Незважаючи на всі заборони та замовчування, українці завжди пам’ятали, як радянська влада голодом намагалась знищити українську націю. Пам’ять про комуністичні злочини зберігали й українці за межами СРСР, передавали її своїм нащадкам від 1933 року до сьогодні.

Минуло 90 років від початку Голодомору 1932-1933 років, але російська влада робить спроби знову знищити українську націю, в тому числі голодом. Наслідуючи Сталіна, рф вивозить з окупованих українських територій фактично всі запаси зерна, продуктів харчування, знищує елеватори, зерносховища, агропромислові підприємства, поля й іншу інфраструктуру. Під час постійних обстрілів і захоплення міст люди фактично помирали від голоду, не маючи можливість навіть вийти із своїх осель. Так само російська влада приховує свої дії, а завдяки дезінформації й пропагандистським кампаніям вона викривлює реальність, намагаючись приховати свої звірства від власного народу та від міжнародного суспільства.

Трагічні події та злочини сьогодення доводять: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.

На заняттях гуртків «Природа рідного краю» та «Юні флористи» (керівник гуртків Тонкоглаз) були проведені виховні години до Дня пам’яті жертв Голодомору, під час яких гуртківці виготовили свічку пам’яті.ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОБРОТИ У ЮННАТІВ

ПИЛИПО–ОЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ

 Щороку, в листопаді відзначається Всесвітній день доброти. Саме з цієї нагоди для вихованців юннатівського гуртка «Біологія рослин» (керівник гуртка Дереш Т.В.), проведено виховну годину «Від щирого серця даруймо доброту», метою якої було розвивати уявлення про те, що добра і чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає й піклується про тих, хто потребує допомоги; виховувати бажання творити добро. Гуртківці поринули в країну добра і милосердя.

   Пропоную учням створити «Галявину доброти».    

   На початку виховної години вони порівняли добро із теплим сонечком, отож прикрасили нашу галявину ним. Нехай над нею світить «Сонце доброти». Я хочу зібрати всі промінчики нашого сонечка і випустити їх у вікно. Летіть промінчики, поміж люди, несіть на крилах ці маленькі іскорки доброти, щоб всі, хто живе на цій прекрасній планеті Земля, жили ними кожен день із великою любов’ю в мирі й добрі. 

    Говорять, що у доброї людини велике серце. У вас на парті лежать сердечка. Візьміть ці серця у свої долоньки, заплющіть очі, подумайте про рідних вам людей, добрих і чуйних, щедрих і щирих. Прикріпіть частинку свого доброго сердечка до великого серця, щоб воно стало ще більшим. Ми отримали одне велике серце добра і воно від ваших гарних слів розквітло. Ми майбутнє України, ми будемо сіяти добро! 

    Дякуємо ЗСУ за захист та можливість працювати, навчати і виховувати дітей. 

        Тетяна Дереш, кер. гуртка.


УЧНІ КАТОЛИЦЬКОЇ ШКОЛИ ПОБУВАЛИ

НА ГОСТИНАХ У ХМЕЛЬНИЦЬКИХ ЮННАТІВ

   У перший листопадовий день учні місцевої католицької школи зі своїм педагогом Ганною Йосипівною Поліщук відвідали еколого-натуралістичний підрозділ Хмельницького обласного центру  краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді, що у мікрорайоні Гречани став рідною й затишною домівкою для юннатів міста й Хмельниччини ще з далеких 70-х років минулого століття. 

   Пройшли навчальною екологічною стежкою дендропарку «Юннатівський» разом з керівником екскурсії, методистом Ігором Танавським, дізналися для себе багато нового і цікавого про природу рідного краю,  поспілкувалися й побачили результати еколого-натуралістичної роботи його вихованців і педагогів; дізналися, що необхідно робити кожному з нас, щоб зберегти довкілля для нас самих і майбутніх поколінь.

   Захопила дітей розповідь керівника гуртків та завідувачки УНДЗД Юлії Петраш про лікарські рослини, що зростають на дослідних ділянках й у нашій місцевості, способи використання їх для потреб лікування й оздоровлення людей. 

   А такий смачний і духм’яний чай з м’яти, меліси або лаванди можна скуштувати тільки тут, у гостинних хмельницьких юннатів, куди наввипередки збігаються місцеві дітлахи, щоб дізнаватись нове про навколишній світ та з користю для себе проводити дозвілля.

   Гості щиро дякували  працівникам закладу –  педагогам-натуралістам за цікаву і змістовну природничо-краєзнавчу екскурсію для учнів їхньої школи, за їх відданість своїй справі, за вміння з любов’ю виховувати у школярів бережливе ставлення до природи.  

   Велика природня людяність, відкритість, гостинність і приязність кожного з нас зігрівають і дарують нам надію на краще, адже надворі вирує кровопролитна війна з російськими загарбниками, а кращі сини й доньки України ціною свого життя захищають нашу волю, незалежність і краще майбутнє Українського народу. 

   Успіхів Вам колеги, дорогі наші юні й дорослі захисники природи! – побажали наостанок натуралістам гості нашого закладу…


Юннати і учні Хмельниччини – фіналісти

Всеукраїнського біологічного форуму учнівської

та студентської молоді «Дотик природи 2023» 

   Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2023 рік, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України нещодавно завершив проведення І-го (відбіркового) етапу Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи» і підведення його підсумків (далі – Форум), розмістивши на своєму сайті відповідний наказ.

   В заході взяли активну участь юннати й учні закладів освіти Хмельницької області.

   У зв’язку із запровадженням військового стану в Україні, організаторами прийнято рішення провести фінальний етап Форуму в дистанційному форматі.

   На підставі поданих учасниками матеріалів під час он-лайн реєстрації та згідно з рішенням Оргкомітету у до участі у фінальному етапі запрошуються 16 учасників із Хмельниччини, зазначені в Списку фіналістів Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи 2023».

Список .юннатів і учнів закладів освіти Хмельницької області фіналістів

Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді

«Дотик природи 2023»

Назва теми проектуКатегоріяІніціали автораКлас / курсЗаклад освіти, гурток заклад позашкільної освіти
1.Використання pomacea bridgesі як біотестів для дослідження якості води.зоологіяМатвійчук Поліна Сергіївна6Школа юного акваріуміста Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді
2.Вплив магнітного поля на ріст рослин.фізикаШвець Олександра Олександрівна9Маниковецький ліцей Деражнянської міської ради 
3.Впровадження мульчування свіжоскошеною травою при вирощуванні картоплі в умовах Малого Полісся.ботанікаФранасюк Максим Олександрович11-ВНетішинський академічний ліцей Шепетівського району
4.Дослідження екологічного стану деревних рослин парку мікрорайону Ракове міста Хмельницького.екологія та проблеми довкілляЯщишина Анастасія Владиславівна10Комунальний заклад загальної середньої освіти «Ліцей №9 Хмельницької міської ради»
5.Дослідження різноманітності орнітофауни села Пасічна.зоологіяШкляр Олександр Анатолійович9Пасічнянський ліцей імені Ігоря Русого Старосинявської територіальної громади Хмельницького району
6.Дослідження хімічного складу питної води з джерел різної глибини на території сіл Романів, Корчик, Хутір та встановлення його відповідності нормам.екологія та проблеми довкілляЦибанюк Софія Іллівна10Корчицький ліцей Шепетівського району
7.Екологічні особливості поширення омели білої в міських урбосистемах.ботанікаЯцков Іван Дмитрович10Комунальний заклад загальної середньої освіти «Ліцей № 9 Хмельницької міської ради»
8.Економіко- екологічні аспекти антропогенного навантаження на землі Нетішинської МТГ.екологія та проблеми довкілляФенюк Валерій Геннадійович9-ВНетішинська гімназія «Гармонія» Нетішинської міської ради Шепетівського району
9.Оптимізація показників якості ґрунтового покриву урбоекосистем (на прикладі м. Хмельницького).екологія та проблеми довкілляЦебрик Анна Олександрівна10-БКомунальний заклад загальної середньої освіти “Ліцей №9 Хмельницької міської ради”
10.Особливості демографічної ситуації села Богданівці.охорона здоров`яСтецюк Маргарита Олександрівна7Богдановецька гімназія Хмельницької міської ради
11.Особливості подолання конфліктних ситуацій у підлітків з високим рівнем тривожності.психологія і поведінка людиниПрокопіва Поліна Вікторівна10Комунальний заклад загальної середньої освіти “Ліцей № 9 Хмельницької міської ради” 
12.Первоцвіти голосківського парку.екологія та проблеми довкілляПліска Ірина Миколаївна8Голосківська гімназія Гуменецької ОТГ Кам’янець – Подільського району 
13.Первоцвіти, занесені до Червоної Книги України, в околицях Старої УшиціботанікаКривіцька Анастасія10Староушицький ліцей 
  Романівна Староушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району  
      
      
14.Подих осені.науки про Землю (географія, геологія)Паляниця Вікторія Ярославівна6Коськівський ліцей, Ленковецької сільської ради, Шепетівського району   
15.Упаковка харчових продуктів та здоров’я юдини.охорона здоров’яФуртак Вероніка Максимівна11Комунальний заклад середньої загальної освіти “Ліцей №17 Хмельницької міської ради” 
16.Формування навичок здорового способу життя підлітків.охорона здоров’яНовосядла Єлизавета Олександрівна11Комунальний заклад середньої загальної освіти « Ліцей №17 Хмельницької міської ради» 
             

   Фіналісти мають до 12 листопада 2023 року пройти додатково окрему реєстрацію за формою https://forms.gle/EEQqzA4MDsMvA7Tc8, прикріпивши відео захисту проєкту.

   Результати їх участі у ІІ (фінальному) етапі Форуму будуть оприлюднені до 25 листопада 2023 року на сайті Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України.

   Зичимо нашим фіналістам успішно взяти участь у ІІ етапі Форумі та здобути призові місця й почесні відзнаки.

                                                Олена Зотова, за матеріалами Національного ЕНЦУМ.


Вільховецькі юннати відзначені Дипломом І-го ступеню на Всеукраїнській виставці в Києві

Нещодавно у столиці нашої держави Міністерством освіти і науки України та Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України було проведено Всеукраїнський фестиваль «Україна – сад» і Всеукраїнську виставку досягнень юних натуралістів «Виставковий павільйон НЕНЦ», які пройшли в змішаному форматі (очно та он-лайн).

У заході, що проводився як фестиваль та виставка з метою пошуку нових форм, методів і моделей організації науково-дослідницької діяльності учнівської молоді, демонстрації здобутків закладів освіти та залучення учнів і вихованців до вирішення практичних завдань з агробіологічних та екологічних напрямів роботи, взяли участь команди учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань, гуртків юннатів і учнівських лісництв із закладів позашкільної й загальної середньої освіти з різних регіонів України. На Виставці командами були представлені натуральні зразки сортів сільськогосподарських культур, вирощених юннатами й учнями, звітні матеріали у вигляді банерів, стендів, колекцій, альбомів, щоденників дослідницької роботи, інформацій, фотографій та звітів.

Натуралістів Хмельниччини успішно представили юннати гуртка садоводів, що діє на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури, за фінансової підтримки та з інформаційно-методичним супроводом педагогів-натуралістів Хмельницького ОЦТКУМ, під керівництвом вчителя біології, Відмінника освіти України Олени Василівни Смаровоз (директор школи – І.І.Шевченко, ЗПО – А.М.Рибачок).

Відповідно до підсумків проведення заходу та на підставі рішення журі, за представлені на Виставці юннатівські матеріали, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України команду вільховецьких юннатів гуртка «Садівництво» нагороджено Дипломом І ступеню, як переможця та призера Всеукраїнської виставки досягнень юних натуралістів «Виставковий павільйон НЕНЦ» у номінації «Плодівництво».

Вітаємо юних садоводів, їх батьків, керівника гуртка і педагогічний колектив Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури та всіх натуралістів Хмельниччини з непересічним здобутком юннатів з Наддністрянщини у столиці і зичимо їм нових успіхів у праці та еколого-натуралістичній творчості!


Юні лісівники з Шепетівщини гідно

  представляли юннатів Хмельниччини на  

Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв 

        26-27 жовтня 2023 року на базі Житомирського ОЦЕНТУМ у змішаному форматі, враховуючи умови воєнного стану, відбувся Всеукраїнський зліт учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти, учасниками якого стали 20 команд юних лісівників з різних областей України. 

         Захід, організаторами якого виступили Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно зі Столичним лісовим офісом ДП «Ліси України», Товариством лісівників України та обласним центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Житомирської обласної ради, проводився з метою активізації участі учнівської молоді в природоохоронній та дослідно-експериментальній роботі, трудового виховання в галузі лісового господарства, збереження біологічного різноманіття лісових екосистем рідного краю.

          Юннатів Хмельниччини на Зльоті гідно, змістовно й успішно представляли юні лісівники Пліщинського зразкового учнівського лісництва Шепетівського району дев’ятикласник Володимир Козлов та восьмикласники Ілля Єсіпов і Михайло Мельник на чолі зі своїм незмінним керівником Миколою Андрійовичем Зведенюком – відомим нашим поліським педагогом-натуралістом, вчителем хімії Пліщинської гімназії, автором ряду тематичних публікацій та популярних видань літератури природничо-краєзнавчого і навчально-методичного змісту, працю якого ВРУ відзначила Грамотою з промовистими словами – За заслуги перед Українським народом.

          Змагатися нашим гімназистам довелося зі старшокласниками-ліцеїстами 20 обласних команд, однак вони зі знанням справи наполегливо боролися і не спасували перед ними. Адже у своєму гуртку вивчають не тільки основи лісівництва, а ще й вчаться заповідувати, досліджувати природу і долучаються до описів своїх досліджень у наукових статтях тощо.

           Змістовною в команди юних пліщинських лісівників була не лише тематична виставка, а й презентація ними на розгляд журі Зльоту їх практичної лісогосподарської, природоохоронної, дослідницької,  профорієнтаційної і просвітницької роботи, набутих у профільному гуртку знань про ліс, особливості догляду за лісовими культурами і навиків лісівничої справи, а також непересічних успішних досягнень та здобутків діяльності їх учнівського лісництва, яке тричі здобувало Гран-Прі й інші почесні відзнаки і нагороди на Зльотах в минулі роки.

          Організаційно-методичний супровід участі делегації представників нашої області у Зльоті забезпечувала методист ОЦТКУМ Олена Зотова.

           Відповідно до підсумків роботи журі та результатів участі в презентаціях практичної діяльності й конкурсі дослідницьких робіт, команда юних лісівників Пліщинського зразкового учнівського лісництва здобула призове ІІІ місце, за що отримала відповідні нагороди, а його вихованець – восьмикласник Ілля Єсіпов успішно презентував і захищав результати індивідуальної науково-дослідницької роботи на тему «Лісівничо-екологічні особливості та якісні характеристики дуба звичайного, сформованого в басейні річки Прип’ять» і також виборов призове ІІІ місце на конкурсі-захисті, за що був відзначений Дипломом та цінним подарунком від організаторів Зльоту.

        Під час нагородження, команда нашої області подарувала на добру згадку житомирським організаторам заходу, від свого колективу та юннатів Хмельниччини, навчально-методичний посібник «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини» і науково-популярне видання «Живі смарагди Шепетівщини», створені Миколою Андрійовичем кілька років тому на базі їх загальноосвітнього закладу.

            Вітаємо юних лісівників учнівського лісництва Пліщинської гімназії і їх керівника – М.А.Зведенюка з черговим успіхом на цьому Зльоті та зичимо їм нових яскравих перемог і досягнень на ниві юннатівської роботи.


 

Юні аграрії УВБ Вільховецької ЗОШ І-ІІІ

ступенів імені Федора Степановича Бацури в

черговий раз успішно презентували юннатів

Хмельниччини на Всеукраїнському зльоті 

        Нещодавно на Івано-Франківщині завершився фінальний етап Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань де юних аграріїв закладів освіти Хмельницької області успішно представляла команда УВБ учнів та вихованців гуртка «Садівництво» Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури Новоушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району, педколективом якої здавна й цілеспрямовано приділяється серйозна увага трудовому вихованню підростаючого покоління і залученню неповнолітніх до сільськогосподарської праці. Участь у Зльоті, який проводився з 10 по 12 жовтня 2023 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Івано-Франківським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді у Івано-Франківську в змішаному форматі, враховуючи вимоги умов воєнного стану, приймали команди кращих учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти з 17 областей України.

        В дистанційному режимі відбувся й захист науково-дослідницьких робіт у секціях «Овочівництво», «Рослинництво» і «Садівництво», під час яких юні аграрії країни представляли результати своїх наукових досліджень у вигляді цікавих доповідей, презентацій та постерів.

        На виставці «Щедрість рідної землі» в тематичних експозиціях від областей були представлені натуральні зразки сортів сільськогосподарських культур, вирощених юннатами й учнями, звітні матеріали у вигляді банерів, стендів, колекцій, альбомів, щоденників дослідницької роботи, інформацій, фотографій і звітів. Доповнювали виставку вироби з пшениці, жита, інших зернових культур, із соломи й шумелі.

        Від натуралістів Хмельниччини у складі обласної команди юних аграріїв на Зльоті достойно представляли рідний подільський край учні та юннати з Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Федора Степановича Бацури – учні 10 класу Михайло Ковальчук, Максим Григораш та Вікторія Копичинська, учениця 7 класу, під керівництвом Відмінника освіти України Олени Василівни Смаровоз, їх вчителя біології і хімії та за сумісництвом керівника гуртка юннатів «Садівництво» Хмельницького ОЦТКУМ, що діє на базі цієї школи.

        Михайло Ковальчук зі своєю дослідницькою роботою «Якісна підрізка дерев – запорука високої врожайності» показав ґрунтовні знання і практичні навички догляду за плодовими деревами, набуті у процесі роботи за обраною темою дослідження, і здобув призове ІІІ місце в конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт секції «Садівництво».

        Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагороджено команду юних аграріїв УВБ Вільховецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури за результатами участі команди у ІІ фінальному етапі Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань. А керівнику учнівської делегації Смаровоз Олені Василівні, вчителю Вільховецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Федора Степановича Бацури надано Подяку Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за високий рівень підготовки команди до участі в ІІ етапі Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти.

        Вітаємо команду юних аграріїв, учнівський, батьківський і педагогічний колектив Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Ф.С. Бацури та юннатів і школярів Хмельниччини з новим успішним здобутком на всеукраїнському рівні та зичимо їм нових успіхів у навчанні і здобуванні нових знань, дослідництві й сільськогосподарській праці та нових яскравих перемог на юннатівській ниві! 


Хмельницькі педагоги-натуралісти провели обласну дитячу науковопрактичну конференцію для юннатів та учнів виконавців  науководослідницьких робіт в галузі біології, екології, сільського і лісового господарства

Відповідно до Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей і учнівської та студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021-2025 роки, який розроблений і реалізовується спільно лісівниками, освітянами, науковцями й екологами, щорічно в жовтні проводиться обласна дитяча науково-практична конференція для юннатів та учнів Хмельниччини, які виконують дитячі науково-дослідницькі роботи в галузі сільського і лісового господарства, біології й екології під керівництвом учителів, керівників гуртків, науковців, лісівників та інших фахівців народного господарства.

Цього року, зважаючи на загрозу ракетних обстрілів російськими агресорами українських міст, конференція проведена 18 жовтня в режимі он-лайн педагогами еколого-натуралістичного підрозділу Хмельницького ОЦТКУМ спільно з кращими педагогами-натуралістами закладів освіти області.

Мета заходу – залучення обдарованої учнівської молоді до проведення експериментально-дослідницької роботи з різних напрямків природничих наук, сільського і лісового господарства, підтримки еколого-натуралістичної творчості учнів, підвищення ефективності і якості дитячого дослідництва й підготовки юних природолюбів Хмельниччини до участі в конкурсах-захистах МАН України, зльотах юних лісівників та вибору майбутньої професійної діяльності, удосконалення творчої співпраці педагогів закладів загальної середньої та позашкільної освіти з науковцями.

Під час конференції проходили комп’ютерні презентації дитячих індивідуальних науково-дослідницьких експериментальних робіт та засідання круглого столу наукових консультантів за участю педагогів – керівників дитячих творчих робіт, обговорення представлених юннатами і учнями робіт, обмін досвідом їх виконання та надання юним дослідникам природи кваліфікованих зауважень, порад і консультацій педагогами.

Відповідно до рейтингу презентованих робіт та рекомендацій наукових консультантів, проведеної обласної дитячої науково-практичної конференції, Дипломи Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді за високий рівень виконання дослідницько-натуралістичної роботи та змістовність презентації досягнутих результатів на обласній дитячій науково-практичній конференції юннатів Хмельниччини у секції екології, біології та біохімії надаються:

– Яні Гнатюк, учениці 11-Б класу Славутського ліцею  (керівник роботи Троян-Малєєва Марина Миколаївна, вчитель біології Славутського ліцею). Тема роботи: «Дослідження чисельності популяції іксодових кліщів (ixodidae) на території урбанізованих ландшафтів м. Славути»;

– Дар’ї Крентовській, учениці 8 класу Черчецького ліцею (керівники роботи: Кобильник Людмила Вікторівна, вчитель біології вищої категорії Черчецького ліцею, Любінська Людмила Григорівна, доктор біологічних наук, професор Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка). Тема роботи: «Річка Смотрич в спогадах та реалії сьогодення»;

– Анастасії Дьоміній, учениці 10-Б класу Судилківського ліцею Судилківської сільської ради Шепетівського району (керівник роботи Грищук Вікторія Миколаївна, вчитель біологі Судилківського ліцею Судилківської сільської ради Шепетівського району). Тема роботи: «Харчові добавки та їхній вплив на організм людини»;

– Анастасії Тутік, учениці 11 класу Отроківської ЗОШ І – ІІІ ступенів, (керівник роботи Грицаюк Валентина Семенівна, вчитель біології та хімії Отроківської ЗОШ І – ІІІ ступенів). Тема роботи: «Аналіз стану популяції регіонально рідкісного виду Хмельницької області листовика сколопендрового»;

– Катерині Рубановській, учениці 11 класу Гуківського ліцею Гуківської сільської ради, вихованці гуртка «Біологія людини» Хмельницького ОЦТКУМ (керівник роботи Лиськова Марія Йосипівна, вчитель біології та хімії Гуківського ліцею Гуківської сільської ради, керівник гуртка «Біологія людини» Хмельницького ОЦТКУМ). Тема роботи: «Дослідження забруднення атмосферного повітря на території села Гуків методом ліхеноіндикації»;

– Софії Довгушко, учениці 11 класу Нетішинського академічного ліцею (керівник роботи Яцюк Наталія Петрівна, вчитель біології Нетішинського академічного ліцею). Тема роботи: «Визначення ступеня ураження та шляхів поширення омели білої на деревних насадженнях природних ландшафтів міста Нетішина»;

– Наталії Загороднюк, учениці 9 класу Пасічнянського ліцею імені Ігоря Русого (керівник роботи Поліщук Ольга Григорівна, вчитель біології Пасічнянського ліцею імені Ігоря Русого). Тема роботи: «Застосування лікарських рослин, які поширені на території села Пасічна в народній медицині»;

– Вероніці Ковальчук, вихованці гуртка «Декоративне птахівництво» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник роботи Ковальчук Альона Олександрівна, керівник гуртка «Декоративне птахівництво» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді). Тема роботи: «Дослідження ефективного впливу рослин на репродукцію виду хвилястого папуги (MELOPSITTACUS UNDULATUS);

– Анастасії Дем’янюк, учениці 11 класу Цвітоського ліцею Улашанівської сільської ради Шепетівського району (керівник роботи Палій Жанна Олександрівна, вчитель хімії Цвітоського ліцею Улашанівської сільської ради Шепетівського району). Тема роботи: «Вивчення впливу іонізуючого випромінювання на процес проростання насіння квасолі»;

– Софії Арнаут, учениці 9 класу Староушицького ліцею, вихованці гуртка «Біологія рослин» Хмельницького ОЦТКУМ (керівник роботи Юрченко Марина Василівна, вчитель біології Староушицького ліцею, керівник гуртка «Біологія рослин» Хмельницького ОЦТКУМ ). Тема роботи: «Аналіз видів ковили на території ВБУ міжнародного значення «Бакотська затока»;

– Анні Дьомічевій, учениці 9 класу Нетішинської гімназії «Ерудит» (керівник роботи Марчук Ліна Федорівна, вчитель біології Нетішинської гімназії «Ерудит»). Тема роботи: «Дослідження аутекологічних характеристик інвазійного виду дюшенеї індійської, що сприяють масовому її поширенню на місцеві фітоценози»;

– Анні Костюк, учениці 10 класу Цвітоського ліцею (керівник роботи Костюк Тетяна Борисівна, вчитель біології Цвітоського ліцею). Тема роботи: «Дослідження впливу харчування кролів на приріст молодняка різних порід»;

– Катерині Прокопчук, вихованці гуртка «Юні лісівники» ЗПО «Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді» (керівники роботи Шаправський Сергій Анатолійович кандидат історичних наук, директор ЗПО «Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді», Біла Аліна Михайлівна, керівник гуртків ЗПО «Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді»). Тема роботи: «Вікові дерева Нетішинської громади – очевидці історичних подій»;

– Владиславу Конусю, учню 9 класу Красилівської гімназії № 3 (керівник роботи Українець Володимир Іванович, вчитель географії Красилівської гімназії № 3). Тема роботи: «Пилові бурі на Красилівщині та способи їх подолання».

Грамотами Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді за творчий підхід до виконання завдань дослідницько-натуралістичної роботи, змістовну презентацію її результатів та активну участь в обласній дитячій науково-практичній конференції юннатів Хмельниччини буде нагороджено:

– Владислава Власюка, ученя 9 класу Славутської гімназії «Успіх» Славутської міської ради (керівник роботи Прокопчук Наталія Анатоліївна, вчитель біології Славутської гімназії «Успіх» Славутської міської ради). Тема роботи: «Дослідження ефективності використання компосту для росту та розвитку огірків сорту «Цезарь F1»;

– Ангеліну Гуменну, ученицю 7 класу Бережанської гімназії (керівник роботи Серветник Валентина Володимирівна, вчитель біології Бережанської гімназії). Тема роботи: «Фенологічні спостереження за ластівкою сільською в період гніздування та виведення пташенят на території села Бережанка»;

– Валерію Нуцаль, ученицю 8-А класу Нетішинського академічного ліцею (керівник роботи Лукашук Олена Іванівна, вчитель біології Нетішинського академічного ліцею). Тема роботи: «Лишайники як індикатори стану атмосферного повітря та довкілля міста Нетішина»;

– Вікторію Бадах, ученицю 7 класу, члену наукового товариства «Дослідник» Дунаєвецького ліцею №3, вихованці КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної роботи» (керівник роботи Бадах Алла Володимирівна, вчитель біології Дунаєвецького ліцею №3). Тема роботи: «Дослідження лікарських рослин»;

– Ірину Більчук, ученицю 8 класу Красилівської гімназії № 3 (керівник роботи Бех Наташа Миколаївна, вчитель хімії Красилівської гімназії № 3). Тема роботи: «Дослідження якості води у ставках міста Красилова»;

– Вероніку Татаревську, ученицю 10 класу Полянського ліцею Волочиської міської ради (керівники роботи Королюк Наталія Василівна вчитель біології та екології, Чорнокрилюк Ірина Миколаївна вчитель біології та екології Полянського ліцею Волочиської міської ради). Тема роботи: «Дослідження стану річки Бовенець»;

– Євгенія Лебідя, учня  9 класу гімназії №5 Шепетівської міської ради (керівник роботи Юхимець Оксана Миколаївна, вчитель біології, хімії гімназії №5 Шепетівської міської ради). Тема роботи: «Дослідження впливу кольору яблука на здоров’я людини»

– Владислава Хрипуна, учня 9-Б класу Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 (керівник роботи Заїка Ніна Андріївна, вчитель географії Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7). Тема роботи: «Вплив ґрунтів та їх типів на врожайність сільськогосподарських культур»

– Максима Кухара, учня 10 класу Маниковецького ліцею Деражнянської міської ради (керівник роботи Савич Оксана Григорівна, вчитель фізики та інформатики Маниковецького ліцею Деражнянської міської ради). Тема роботи: «Вплив відходів ракетного палива на ріст рослин. (На прикладі конкретної місцевості)».

– Антона Адамова, учня 10 класу Маниковецького ліцею Деражнянської міської ради (керівник роботи Савич Оксана Григорівна, вчитель фізики та інформатики Маниковецького ліцею Деражнянської міської ради). Тема роботи: «Вплив відходів ракетного палива на ріст рослин. (На прикладі конкретної місцевості)».

– Ірину Тумаш, ученицю 8 класу Славутської гімназії №6 Славутської міської ради (керівник роботи Борейко Світлана Миколаївна, вчитель біології Славутської гімназії №6 Славутської міської ради). Тема роботи: «Вплив агрокліматичних умов Шепетівської рівнини на хімічний склад та поживну цінність арахісу».


Сьогодні, 4 жовтня, – Всесвітній день

захисту тварин (World Animal Day) 

Цей день зоозахисниками різних країн присвячений для заходів зі вшанування та підтримки прав тварин у всьому світі. Ініціатором відзначення цього дня, до став міжнародним, був Генріх Ціммерман – німецький письменник і захисник тварин. Така ініціатива у 1925 році письменника, стала важливою подією для всесвітнього руху за права тварин та їх захист. Дата Всесвітнього дня захисту тварин була обрана на честь святого Франциска Асизького, католицького священика, який в ХІІІ ст. був відомий своєю любов’ю до природи та тварин. Він помер 4 жовтня 1226 року, і його свято відзначається як День святого Франциска. Святий Франциск відомий своєю аскетичною і скромною життєвою філософією, а також вчинками милосердя до тварин, що зробили його символом боротьби за права й добробут тварин у всьому світі. Важливо продовжувати піднімати питання захисту тварин у суспільстві, ведення просвітницької роботи з громадськістю щодо проблем тваринництва, та підтримувати ініціативи і закони, що спрямовані на покращення умов для життєдіяльності тварин.


День відкритих дверей у хмельницьких юннатів 

15 вересня 2023 року Днем відкритих дверей в умовах військового стану розпочався новий навчальний рік у структурному підрозділі еколого-натуралістичного напряму Хмельницького  ОЦТКУМ. Для юних дослідників та природолюбів День відкритих дверей проводився під слоганом «Я ЕКО-громадянин України» в контексті проведення заходів Всеукраїнської еколого-натуралістичної акції «День юного натураліста», оскільки важливим аспектом у вирішенні проблеми збереження природних ресурсів є освіта людей щодо навколишнього середовища, екологічне виховання усього населення, а особливо молодого покоління. 
На жаль, нині продовжуються російська окупація й військові дії в Україні, і черговий навчальний рік проводиться в умовах війни, у дуже важкий час, коли наша країна виборює свою свободу, незалежність та право на життя, сплачуючи за це найдорожчим – тисячами людських життів українських воїнів і мирних жителів. 
Цьогоріч юні натуралісти структурного підрозділу будуть займатися у гуртках юних флористів, юних садівників, квітникарства, природи рідного краю, фітодизайну, юних лісівників, біології людини, біології тварин, бджільництво та ін. 
Керівники гуртків еколого-натуралістичного напрямку провели для школярів пізнавальну екскурсію екологічною стежкою дендропарку «Юннатівський», кабінетом акваріумістики та УНДЗД. 
Під час заходів Дня відкритих дверей юннати гуртків «Юні флористи» та «Садівництво» (кер. гуртка Лариса Кліщар) провели благодійний забіг на підтримку воїнів ЗСУ, аби висловити вдячність військовим, вшанувати пам’ять тих, хто загинув, захищаючи незалежність України. Також юні природолюби взяли участь у квесті «Колекціонер природи» та конкурсі «Дуель». 
Перше заняття у гуртку «Природа рідного краю» на базі Хмельницького ліцею № 4 імені Павла Жука (кер. гуртка Іванна Тонкоглаз) було присвячене нашій державі – Україні. Діти розмальовували карту України та писали побажання нашим воїнам, які захищають нашу державу від ворога.  Малюнки і побажання юннатів будуть передані на фронт нашим захисникам. 
В рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я вихованці гуртків «Квітникарство» (кер. гуртків Марія Бондар) на базі Кузьминського ліцею Щиборівської сільської ради активно взяли участь у обговоренні питань і цікавих тестах заняття «Ти як?», ініційованого першою леді держави Оленою Зеленською у співпраці з МОН і ЮНІСЕФ, грі-вікторині «Знай, люби, бережи» та вшанували  односельчан-героїв, які самовіддано захищають нашу рідну землю і оберігають нас від ворогів. 
Для вихованців гуртка «Природа рідного краю» кер. гуртків Юлія Петраш провела тематичне заняття «Національні символи України» та гру-конкурс «Україна. Чарівний світ природи». 
Вихованці гуртка «Квітникарство» на базі Михайлівського ліцею Розсошанської селищної ради (кер. гуртка Зоя Демчишина) взяли участь у конкурсі малюнків на асфальті на тему «Ми за мир!».

Юні природолюби – активні учасники заходів Дня відкритих дверей отримали цінні подарунки.
Відповідно до рекомендацій МОН України в цьому навчальному році керівники гуртків юних натуралістів продовжують працювати з юннатами в умовах військового стану за таким алгоритмом: 
– спокійно повідомити юннатам, що оголошено сигнал повітряної тривоги, а тому треба припинити заняття; 
– закцентувати увагу вихованців на тому, що вони мають пройти в безпечне місце, встановлене їхніми родинами; 
– попросити юннатів вийти з конференції (якщо заняття проводиться онлайн в режимі реального часу); 
– дочекатися, щоб усі гуртківці вийшли з онлайн-конференції.

З найкращими побажаннями мирного неба над головою і успіхів у юннатівській роботі, щиро вітаємо колег-натуралістів та вихованців профільних закладів позашкільної освіти з новим навчальним роком в системі позашкільної освіти України! 


Інструкції МОЗ України для населення щодо дій кожного у випадку радіаційної аварії 

      


Міністерство освіти і науки України

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

Газета «ЮННАТ» №6 (83) 2023 року. 


Сьогодні День працівників природно-заповідної справи 

   Щорічно 7 липня в Україні святкується  професійне свято працівників природно-заповідної справи, яке було запроваджене за ініціативою Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України 18 серпня 2009 року.   

   Різноманітна, мальовнича природа нашого краю – це скарб який розумно потрібно раціонально збагачувати та постійно оберігати, адже всі ми є частинкою цілісної системи, в якій функціонуємо. Людина відновлюється в природі, черпає натхнення в ній і споживає її дари для своєї життєдіяльності. 

   Природоохоронці Хмельниччини вірно служать своєму рідному краю, охороняючи і збагачуючи його природно-заповідні території, активно вивчають актуальні проблемні стани флори й фауни, попереджаючи владу і громадськість про можливі негативні впливи на довкілля діяльності людини.   

    А ще варто відмітити й те, як вони невпинно, фахово і  натхненно ведуть еко-просвітницьку програму серед дітей, учнівської й студентської молоді задля їх знань і розуміння природних ресурсів та важливості їх збереження.

   Вітаємо всіх природоохоронців Хмельниччини з професійним святом та бажаємо усім сили духу і стійкості у наш непростий час збройної боротьби українського народу з російськими окупантами за нашу свободу, незалежність та державний суверенітет України!  


Про підведення підсумків Всеукраїнського

Фестивалю патріотичних дій

27 – 29 червня 2023 року  Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України був проведений Всеукраїнський Фестиваль патріотичних дій, приурочений до Дня Конституції України. У Фестивалі прийняли участь вихованці закладів загальної, середньої та позашкільної освіти з числа переможців всеукраїнських конкурсів з усіх областей України.

У рамках Фестивалю було проведено юннатівський патріотичний фестиваль, де юннати презентували досягнення у сфері національно-патріотичної діяльності, а також проходили майстер класи з Петриківського розпису. Юні патріоти мали можливість прийняти участь у патріотичному челленжі «Люблю Україну», відвідали національний музей історії України в онлайн форматі, подивилися цікаві фільми, послухали аудіо записи народної музики України.

Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді за  високу громадську позицію, досягнення у сфері національно-патріотичної діяльності, глибокі знання свого краю, творчий підхід, креативність та оригінальність презентації в рамках проведення Всеукраїнського Фестивалю патріотичних дій та зайняте І місце нагороджено команду вихованців гуртків «Юні акваріумісти» (кер. гуртка Петраш Ю.В.) та «Юні друзі природи» (кер. гуртка Тонкоглаз І.М.) структурного підрозділу еколого-натуралістичного напрямку Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.


Хмельницькі юннати серед переможців Всеукраїнського зльоту юних дослідників-природознавців


5 червня – Всесвітній День охорони

навколишнього середовища

Хмельницькі натуралісти відзначили Всесвітній день

охорони навколишнього середовища

Найважливіша подія екологічного календаря – 5 червня, Всесвітній день охорони навколишнього середовища, яку відзначають більш ніж в 100 країнах світу! Охорона  навколишнього природного середовища – гармонічна взаємодія людства й природи, збереження й відтворення природних ресурсів.
15 грудня 1972 року на Стокгольмській конференції з проблем навколишнього середовища, було засновано екологічне свято Всесвітній день охорони довкілля. Святкують його щорічно 5 червня.
Саме цей день є для Організації Об’єднаних Націй (ООН) одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, а також стимулювати політичний інтерес та відповідні дії. У 2000р. в цей день  розпочато програму ООН «Тисячоліття довкілля – приступити до дій». Програма є ще одним нагадуванням людству про його роль в охороні довкілля.
Свято Всесвітній день навколишнього середовища – «народна подія», що супроводжується такими барвистими видовищами, як, «зелені» концерти, посадка дерев, кампанії з сортування відходів і упорядкування території, а також конкурси творів та плакатів у школах, дитячих садках, таборах, будинках творчості тощо. Святкування цього Дня розраховане на те, щоб  привнести людський фактор у питання охорони навколишнього середовища; дати народам світу можливість активно сприяти стійкому й справедливому розвитку; сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до   природоохоронних питань є громади; а також роз’яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було більше безпечне й благополучне майбутнє.
Керівники гуртків структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ спільно з вихованцями юннатівських гуртків активно долучилися до заходів зі збереження навколишнього природного середовища.

Наша планета все більше потерпає від людської діяльності й водночас бездіяльності. І не обов’язково мислити масштабно – про клімат, глобальне потепління і т. і., починати потрібно з простих речей, бо насправді кожен з нас може долучитися до збереження цієї планети і це не так важко, як здається на перший погляд:
· Відмовитися від поліетиленових пакетів.
· Відмовитися від одноразових пляшок та посуду.
· Бути енергоефективним у побуті.
· Обирати найбільш екологічній транспорт.
· Економити воду.
· Купуйте менше та не викидайте.
· Сортувати сміття і віддавати на переробку.

Для юних природолюбів керівники гуртків Лариса Кліщар, Зоя Демчишина та Юлія Петраш провели цікаві ігри «Чорна скринька», «Безкорсливі помічники», а також виховні бесіди на теми «Україна без сміття» та «Час розкладання сміття». Юні охоронці природи взяли учать у конкурсі малюнків на асфальті, у яких зобразили своє бачення заходів з охорони    навколишнього середовища.
Зберегти разом навколишнє середовище – це питання не лише сучасності, але передусім майбутнього!
Юннати переконані, що всі ми можемо хоча б один крок на покращення стану довкілля, тому що забруднюючи природу, ми шкодимо у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Можливо дехто відмовиться сьогодні від поїздки в транспорті, хтось посадить дерево, інший прибере сміття в своєму дворі, а дехто просто не залишить слідів свого перебування на природі. Але разом потртрібно зробимо навколишнє  середовище кращим, і надалі не забувати про його охорону та збереження природних скарбів.


Хмельницькі натуралісти святкували

Міжнародний день захисту дітей

Щорічно в перший день літа юннатами, педагогами і батьками святкується Міжнародний день захисту дітей – свято, яке є символом дитячої щирої радості та надії на краще майбутнє. Тому вже доброю традицією для педагогічного юннатівського колективу стало влаштування для юннатів і місцевих школярів справжнього свята дитинства, гарного настрою та дитячого сміху.

Сьогодні, 1 червня педагоги структурного підрозділу еколого-натуралістичного напрямку ХОЦТКУМ радо зустріли понад 70 юних природолюбів та провели з ними різноманітні розважальні заходи.

На жаль, День захисту дітей 2023 в Україні проходить в умовах повномасштабної війни. Сотні тисяч дітей були змушені тимчасово виїхати з країни, десятки тисяч перечікують повітряні тривоги в укриттях, тисячі живуть в зоні бойових дій. Війна торкнулася життя кожного маленького українця. Тому в це свято дорослим особливо важливо підтримати дітей і показати, що ми завжди поруч.

Відзначення Міжнародного дня захисту дітей педагоги-натуралісти розпочали лінійкою з вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.

Керівники гуртків еколого-натуралістичного напрямку провели для школярів пізнавальну екскурсію екологічною стежкою дендропарку «Юннатівський», ознайомили їх з ділянками деревних, лікарських, рідкісних та зникаючих видів рослин.

Керівник гуртків «Юні акваріумісти» Юлія Петраш ознайомила учнів з роботою лабораторії акваріумістики. Допитливі школярі з цікавістю поринули в підводний світ, дізналися про історію виникнення акваріумістики, з технічним обладнанням та принципом роботи акваріума, особливостями догляду за акваріумом і його мешканцями.

В цей день юні охоронці природи разом з керівниками гуртків Ларисою Кліщар та Зоєю Демчишиною мали можливість стати учасниками конкурсів та вікторин: «Зберемо урожай», «Безпритульний заєць», гра «Я», «Повітряні кульки», «Склади речення», «Ой у лузі червона калина», «Я люблю свою Батьківщину Україну», захоплюючого квесту «Веселе дитинство», взяли участь у конкурсі дитячих малюнку на асфальті «Барви дитинства».

Також школярі відвідали виставку дитячих конкурсних робіт учасників обласного заочного конкурсу «Природа України очима дітей Хмельниччини», обласного етапу Міжнародного валеологічного конкурсу «Душа села», де із захопленням розглядали дитячі малюнки, вироби з природного матеріалу та еко-сумки.

Хвилиною мовчання школярі вшанували полеглих воїнів, яки поклали своє життя, захищаючи територіальну цілісність України.

Дітвора з величезним задоволенням жваво спілкувалася між собою, юні знавці природи обговорювали, дискутували, відповідали на запитання, згадували раніше набуті знання, запам’ятовували щось нове, змагалися, здобуваючи почесне звання «Кращий знавець природи».

За проявлені екологічні знання, кмітливість і допитливість, найбільш активні учасники заходів нагороджені цінними подарунками.

На завершення цього цікавого та насиченого Дня, педагоги натуралісти, вітаючи юних природолюбів з Міжнародним днем захисту дітей, побажали швидшої перемоги над ворогом, повернення з форнту їх батьків та рідних, радісного й безхмарного дитинства, добра, мирного неба, теплого сонця і здійснення усіх їх дитячих мрій та побажань.

Всі учасники дійства отримали масу незабутніх вражень, позитивних емоцій, щасливих посмішок, дитячих надій і віру у прекрасне й мирне майбутнє. А радісні, веселі, усміхнені дитячі обличчя – найкраще цьому підтвердження та результат педагогічної праці!


Екскурсія лабораторією акваріумістики

По завершенню навчального року керівник гуртків структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЕНЦУМ Юлія Петраш провела екскурсію лабораторією акваріумістики для школярів СЗОШ І-ІІІ ступенів № 29 та для вихованців гуртка «Природа рідного краю» та «Юні акваріумісти».

Відвідувачі екскурсії з цікавістю поринули в підводний світ, дізналися про історію виникнення акваріумістики, ознайомилися з технічним обладнанням акваріума та як правильно утримувати та доглядати за акваріумом і його мешканцями. Дізналися багато цікавого про акваріумні рослини та риби. А вихованці гуртка «Юні акваріумісти» доповнили екскурсію як правильно проводити заміну води.


Натуралісти Хмельниччини провели щорічний обласний конкурс «Природа України очима дітей Хмельниччини»

 Завершився фінальний етап щорічного обласного заочного конкурсу «Природа України очима дітей Хмельниччини», який проводився структурним підрозділом еколого-натуралістичного напрямку Хмельницького ОЦТКУМ.

Учасники конкурсу – учні і вихованці закладів загальної середньої та позашкільної освіти області, які подали на конкурс власні творчі роботи у вигляді малюнків, поробок та  фоторобіт.

Захід щорічно проводиться з метою формування екологічної культури та національної свідомості школярів та молоді та розвитку естетичних здібностей засобами художньої творчості, а також пропагування природоохоронної роботи серед неповнолітніх, сприяння розвитку екологічної освіти та поширення екологічних знань.

Відповідно до підсумкового протоколу засідання обласного журі і результатів участі учнів та вихованців закладів освіти краю в обласному етапі заочного конкурсу «Природа України очима дітей Хмельниччини», журі визначило переможців ІІ етапу конкурсу, які були нагороджені Грамотами Хмельницького обласного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді, відповідно до здобутих ними місць.

Номінація «Кращий малюнок»

Молодша група

І місце

Бендеревич Єва, вихованка гуртка «Образотворче мистецтво» КЗ «Ярмолинецького Будинку дитячої та юнацької творчості». Назва роботи «Яскрава весна»; 

Серединська Віолетта, учениця 4 класу Глушковецької гімназії Солобковецької сільської ради Хмельницького району. Назва роботи «Батьківщино, земле рідна, земле сонячна і хлібна, ти навік у нас одна»;

Францішкевич Віолетта, учениця 4-А  класу Антонінського ліцею  Антонінської селищної ради Хмельницького району. Назва роботи «Збережемо красу рідного краю!»;

Шуцький Микола, вихованець гуртка «Образотворче мистецтво» ПНЗ «Городоцький будинок дитячої творчості» (Керівник роботи Шуцька Вікторія Анатоліївна). Назва роботи «Я за чисте довкілля».

ІІ місце

Гнатів Влада, учениця 2 класу Ізяславської гімназії №4 ім. В. Кобернюка Ізяславської міської громади Шепетівського району. Назва роботи  «Мій рідний мальовничий край»;

Добринчук Дарина, учениця 3-Б класу ліцею № 9 ім. А.М. Трояна м. Кам’янець-Подільського (Керівник роботи Бойчук М.Г.). Назва роботи «В селі у бабусі»;

Дуб Єва, вихованка гуртка «Мій рідний край» Дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи м. Славути (Керівник роботи Рощина-Івашина Альона Юріївна). Назва роботи «Чисте довкілля – наше майбутнє»;

Залевський Кирило, учень 2 класу Завалійківської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району (Керівник роботи Залевська Ольга Миколаївна, вчитель трудового навчання і музичного мистецтва). Назва роботи «Ліс – наші легені!»;

Мирончук Сергій, вихованець гуртка «Прикладна графіка» Новоушицького будинку дитячої творчості (Керівник роботи Мирончук Тетяна Василівна) Назва роботи «Водограй»;

Урбанський Марк, вихованець гуртка «Майстерня філіграні» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи  Назарук Сергій Валерійович). Назва роботи «Краса природи Хмельниччини».

ІІІ місце

Возборська Єва, вихованка гуртка «Юний художник» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи Назарук Ірина Миколаївна)   Назва роботи «Юний художник»;

Воробйова Вероніка, здобувачка освіти опорного закладу освіти «Грицівський ліцей» Грицівської ОТГ Шепетівського району. Назва роботи «Миру в Україні – бути!»; 

Матвеєва Маргарита учениця 1-Б  класу Кам’янець-Подільського ліцею № 10. Назва роботи «Ласкаво просимо до Кам’янця»;

Нижник Олександра, вихованка гуртка «Образотворче мистецтво» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (Керівник роботи Нісмейко Світлана Андріївна). Назва роботи «Пшениця вже дозріває»;

Пирог Андрій, вихованець гуртка «Образотворче мистецтво» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (Керівник роботи Нісмейко Світлана Андріївна) Назва роботи «Український соняшник»;

Пирог Артем, вихованець гуртка «Образотворче мистецтво» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (Керівник роботи Нісмейко Світлана Андріївна) Назва роботи «Дорога додому»;

Русняк Юлія, учениця 3 класу  Серединецької гімназії Судилківської сільської ради. Назва роботи «Радість природи»;

Сеничак Євгенія, вихованка гуртка «Юні дослідники» Старокостянтинівської міської станції юних техніків (Керівник роботи  Сапчук Наталія Василівна) Назва роботи «Жива – Богиня Весни».

Середня група

І місце

Личик Тарас, учень 8  класу Радошівського ліцею Ізяславської ТГ; 

Небожинська Андріана, учениця  5  класу Новосільського ЗЗСО І-ІІІ ст. Назва роботи «Прогулянка лісом»

Фасон Вікторія, учениця  7  класу Ізяславського ліцею №5 ім. О.П. Онищука Ізяславської міської громади Шепетівського району. Назва роботи  «Барви природи»;

ІІ місце

Байда Вікторія, здобувачка освіти Опорного закладу освіти «Грицівський ліцей» Грицівської ОТГ Шепетівського району. Назва роботи «Весна прийшла на Україну»;

Вус Юлія, вихованка гуртка «Образотворче мистецтво» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (Керівник роботи Нісмейко Світлана Андріївна) Назва роботи «Вільний політ»;

Гуменна Ангеліна, учениця 6 класу Бережанської гімназії Чорноострівської селищної ради (Керівник роботи  Пастернак  Алла Віталіївна) Назва роботи «Перші вісники весни»;

КОБУНЬКО Дарина, вихованка гуртка «Юні туристи-краєзнавці» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Назва роботи «Все у наших руках»;

 Мельничук Анна, вихованка гуртка «Живопис» Будинку творчості дітей та юнацтва Красилівської міської ради (Керівник роботи Федотова Галина Анатоліївна Назва роботи «Наш край»;

Облучинський Ян, учень 4 класу Війтовецького ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району (Керівник роботи Бондарчук Оксана Володимирівна, заступник директора з навчально-виховної роботи). Назва роботи  «Бережіть планету»;

Присліцька Вікторія, вихованка гуртка «Український оберіг» Новоушицького будинку дитячої творчості (Керівник роботи  Швець Юлія Іванівна) Назва роботи «Цвітуть кульбабки»;

Харченко Анастасія, учениця  7-Б  класу  Кам’янець-Подільського ліцею № 8. Назва роботи «Протистояння природи»;

Шаповалюк Алєксандра, вихованка гуртка «Живопис» Будинку творчості дітей та юнацтва Красилівської міської ради (Керівник роботи Федотова Галина Анатоліївна). Назва роботи «Неповторна наша Україна».

ІІІ місце

Безкоровайна Олександра, учениця 8 класу Михлянського ліцею Ізяславської міської громади Шепетівського району. Назва роботи  «Лебедина вірність»;

Богонос Соломія, учениця 5-А  класу ліцею № 9 ім. А.М. Трояна м. Кам’янець-Подільський (Керівник роботи  Пиріжок В.П.) Назва роботи «Маки»;

Бондарець Софія, вихованка гуртка «Образотворче мистецтво» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи Сімцова Н.П.) Назва роботи «Осінь»;

Гордигага Уляна, вихованка гуртка «Моделювання елементів декору» Старокостянтинівської міської станції юних техніків (Керівник роботи  Гордигага Леся Анатоліївна) Назва роботи «На мілководді між очеретом»;

Кравчук Софія, вихованка  гуртка «Юний художник» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи  Назарук Ірина Миколаївна) Назва роботи «Пейзаж»;

Латюк Софія, учениця  6-Б  ласу Кам’янець-Подільського ліцею № 8. Назва роботи  «Схили фортеці»;

Марущак Дарина, учениця 6 класу Закупненського ліцею Закупненської селищної ради Кам’янець-Подільського. Назва роботи «Ми малюємо світ»;

Мерва Денис, вихованець  гуртка «Витинанка» ПНЗ «Городоцький будинок дитячої творчості». Назва роботи  «Бережи планету від сміття»;

Миколішина Валерія, учениця 6 класу Михайлівського ліцею Розсошанської селищної ради Хмельницького району. (Керівник Міколішина Оксана Леонідівна);

Мірошніченко Марія, учениця 6 класу Опорного закладу освіти Кустовецький ліцей. Назва роботи   «Захід сонця»;

Одарчук Аврора, учениця 8 класу Плужненського ліцею ім. Бортника Р.Й. Плужненської сільської ради. Назва роботи  «Душа природи»;

Потапенко Софія, учениця  6-Б  класу  Кам’янець-Подільського ліцею № 8. Назва роботи  «Страждання річки»; 

Пулим Дарія, учениця  5-  класу Полонського ліцею № 4(Керівник роботи  вчитель біології та екології Пулим Тетяна Петрівна) Назва роботи «Моя країна – красива Україна»;

 Рейман Вікторія, вихованка гуртка «Образотворче мистецтво» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи Сімцова Н.П.). Назва роботи «У парку»;

Циганюк Тетяна, учениця  6-Б класу Кам’янець-Подільського ліцею № 10. Назва роботи  «Осінній парк»;

Ясна Крістіна, учениця  7-Б класу  Кам’янець-Подільського ліцею № 6. (Керівник роботи  Пелих О.В.) Назва роботи «Минуле і сучасне».

Старша група

І місце

Бондар Аліна, вихованка гуртка «Контраст» Теофіпольського центру дитячої творчості (Керівник роботи   Гоцка Н.В.). Назва роботи «Ранкова тиша»;

Грабовська Тетяна, учениця 11 класу  Кам’янець-Подільського ліцею № 5. Назва роботи   «Світле майбутнє»;

Кухар Владислав, учень  11  класу Ярмолинецького ЗЗСО І-ІІІ ст. № 2 Назва роботи  «Рідний край»;

Левицька Анна, вихованка гуртка «Образотворче мистецтво» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. Назва роботи «В очікуванні дива»  

ІІ місце

Барабанов Артем, вихованець гуртка «Барви Поділля» Новоушицького будинку дитячої творчості (Керівник роботи   Голосняк Світлана Анатоліївна) Назва роботи «Барви рідної країни»;

Блощинська Дарія,  учениця  11-А  класу Полонського ліцею № 4 (Керівник роботи  вчитель біології та екології Пулим Тетяна Петрівна). Назва роботи «Люблю свій рідний край»;

Годлевська Анна,  учениця  10  класу Кам’янець-Подільського ліцею № 6 Назва роботи «Портал в природу»;

Олійник Софія,  учениця  9-В  класу Кам’янець-Подільського ліцею № 10. Назва роботи   «Маки»;

Плюх Руслана, вихованка  гуртка «Живопис» Будинку творчості дітей та юнацтва Красилівської міської ради (Керівник роботи  Федотова Галина Анатоліївна). Назва роботи  «Смаколик для птаха»;

Семенюк Богдана, учениця 8-А  класу Антонінського ліцею  Антонінської селищної ради Хмельницького району. Назва роботи «Природи серце чисте…».

ІІІ місце

Гончарук Дарія,  учениця  9-А  класу Кам’янець-Подільського ліцею № 6. Назва роботи «Врятуйте ліс!»;

Гордигага Мирослава, вихованка гуртка «Моделювання елементів декору» Старокостянтинівської міської станції юних техніків (Керівник роботи   Гордигага Леся Анатоліївна). Назва роботи «Весна з ароматом бузку»; 

Назарова Анастасія, учениця 9  класу Староушицького ліцею  Староушицької ТГ, вихованка  гуртка «Юні екологи» ХОЦТКУМ;

Петросюк Вікторія, вихованка гуртка «Майстерня філіграні» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. Назва роботи «Бакітські краєвиди» (Керівник роботи  Назарук Сергій Валерійович) Назва роботи «Водограй»;

Федорук Наталія, учениця 10 класу  Плужненського ліцею ім. Бортника Р.Й. Плужненської сільської ради. Назва роботи «Життя планети в наших руках»;

Чорний Владислав, учень 9 класу Завалійківської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району (Керівник роботи  Петрова Ольга Володимирівна, педагог-організатор) .Назва роботи «Чого хвилюються народи і люди замишляють зло? Хто їм сказав: «Вінець природи»? Хіба для них її чоло?» (Ліна Костенко);

Шкуренко Ірина, вихованка гуртка «Майстерня філіграні» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи Назарук Сергій Валерійович) Назва роботи «Високі скелі».

Номінація «Краща поробка»

Молодша група

І місце

Власюк Аліна, вихованка  гуртка «Природа рідного краю» Дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи м. Славути (Керівник роботи   Нікітчук Тетяна Олександрівна). Назва роботи «Їжачок-лісовичок»;

Войцехівська Вікторія, вихованка гуртка «Народна лялька» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (Керівник роботи Войцехівська Марина Володимирівна). Назва роботи «Знахарка»;

Костенко Поліна,  учениця  2 класу Правдівського ЗЗСО І-ІІІ ст. імені П.Т. Лохвицького. Назва роботи   «Пташине сімейство»;

Радван Вячеслав, учень  2 класу Купільського ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району (Керівник роботи  Фриз Галина Володимирівна, вчитель початкових класів). Назва роботи «Бережи довкілля!».

ІІ місце

Бодь Олександра, учениця 4 класу Глушковецької гімназії  Солобковецької сільської ради Хмельницького району. Назва роботи «Навколо квіти розцвіли, в танок берізку завели»;

Гула Валерія, вихованка гуртка «В’язання гачком» Антонінського Будинку творчості дітей та юнацтва Антонінської селищної ради Хмельницького району. Назва роботи  «Первоцвіти України»;

Мостова Анастасія, вихованка гуртка бісероплетіння «Чарівні намистинки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи   Потапова Людмила Степанівна). Назва роботи  «Крокуси»;

Фадеєва Вікторія, вихованка  гуртка «Перлинки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи   Лариса Гуменюк). Назва роботи «Тиха подяка не зрубаної ялинки» .

ІІІ місце

Гарматюк Кіріл, учень 4 класу, вихованець  гуртка «Казкова майстерня» Закупненського ліцею Закупненської селищної ради Кам’янець –Подільського району. Назва роботи  «Бережімо планету»;

Ковальчук Марія, вихованка гуртка «Юні аматори народних ремесел» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (Керівник роботи Коленчук Олена Іванівна). Назва роботи  «Соняхи»;

Осташевський Данило, учень  2 класу Ізяславського ліцею №1 ім. Мирослава Попопвича Ізяславської міської громади Шепетівського району Назва роботи  «Де бузько вродиться – там щастя водиться»;

Харусь Ніна, здобувачка освіти Опорного закладу освіти «Грицівський ліцей» Грицівської ОТГ Шепетівського району.

Середня  група

І місце

Заболотна Аделіна, вихованка гуртка «Чарівні намистинки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи  Потапова Людмила Степанівна). Назва роботи Триптих «Родина ягідна – вітамінна лагідна»;

Здобувачі освіти 5 класу  Терешківського ліцею Антонінської селищної ради (Керівники роботи Приходченко Любов Петрівна, Кондратюк Людмила Степанівна). Назва роботи  «Твоє майбутнє в твоїх руках»;

Калашнік Єлизавета, вихованка гуртка «Майстерня чудес» Будинку творчості дітей та юнацтва Красилівської міської ради. (Керівник роботи  Славенська Софія Іванівна). Назва роботи «Родинний оберіг»;

ІІ місце

Мисько Анастасія, учениця 7 класу Сутковецького ЗЗСО І-ІІІ ст. імені Романа Лобаня. Назва роботи  «Чапля»;

Олійник Ірина, вихованка гуртка «Перлинки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва юнацтва. (Керівник роботи  Лариса Гуменюк). Назва роботи  «Гарна калина, як рідна ненька Україна!»;

Ружицька Діана, вихованка гуртка «Витинанка» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти». (Керівник роботи Солярик Руслана Францівна). Назва роботи «Лісова казка»;

Чабанюк Олександр, учень 7 класу  Опорного закладу освіти Кустовецький ліцей. Назва роботи «Екологічна рамка»;

Шапочук Роман, вихованець гуртка «Світ глиняної іграшки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи  Гечанюк Е.М.) Назва роботи «Сонячний ранок».

ІІІ місце

Данилюк Дарина, вихованка гуртка «Екологічна майстерня» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості (Керівник роботи Марховська А.В.) Назва роботи  «Метелик»;

Дідескул Софія, вихованка гуртка «Чарівні намистинки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. (Керівник роботи Потапова Людмила Степанівна). Назва роботи «Калинова моя Україна»;

Ляшук Марія, вихованка гуртка «Народні промислі» КЗ «Ізяславський будинок творчості дітей та юнацтва» Ізяславської міської громади Шепетівського району. Назва роботи  «Великодній віночок»;

Назарук Анна, вихованка гуртка «Юний художник» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. (Керівник роботи  Назарук Ірина Миколаївна) Назва роботи «Соняхи»;

Пазич Денис, вихованець гуртка «Геометричне моделювання» Старокостянтинівської міської станції юних техніків. (Керівник роботи  Миколюк Людмила Вікторівна). Назва роботи  «Вкраїнський колаж»;

Плющик Єгор, учень 5 класу Староушицького ліцею  Староушицької ТГ. Назва роботи  «Родинний оберіг»;

Святкевич Анастасія, учениця 5 класу, вихованка  гуртка «Creative ART» Баговицького ліцею  Слобідсько-Кульчиєвецької сільської ради Кам’янець-Подільського району. Назва роботи   «Зелений туризм с. Велика Слобідка»;

Старша  група

І місце

Білякова Анна, вихованка гуртка «Основи кінології» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості. (Керівник роботи Беляєва О.М.) Назва роботи  «Діжка квітів»;

Гуменюк Дарина, вихованка гуртка «Перлинки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. (Керівник роботи   Лариса Гуменюк). Назва роботи «Мальовнича Україна»;

Ніскевич Ельвіра, учениця 9 класу Бережанської гімназії Чорноострівської селищної ради. (Керівник роботи  Пастернак  Алла Віталіївна). Назва роботи «Весняний настрій»;

Цимбалюк Каріна, учениця 10-А класу Ізяславського ліцею №5 ім. О.П. Онищука Ізяславської міської громади Шепетівського району. Назва роботи «Природа нам – як рідний дім, вона усім – як мати. Щоб лад завжди був в домі тім, потрібно людям дбати»;

Шумович Анна, вихованка гуртка «Художня вишивка» КЗ «Ярмолинецький Будинок дитячої та юнацької творчості» Назва роботи «Повернення з вирію».

ІІ місце

Бондар Елизавета, вихованка  гуртків Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. (Керівник роботи   Сімцова Н.П.). Назва роботи «На подвір’ї»;

Мудрицький Віталій, учень 9 класу  Солобковецького ліцею Солобковецької сільської ради Хмельницького району Назва роботи «Батьківська хата»;

Николайчук Катерина,  учениця  10 класу  Михлянського ліцею Ізяславської міської громади Шепетівського району; 

Романюк Анна, вихованка гуртка «Чарівні пальчики» Теофіпольського центру дитячої творчості. (Керівник роботи  Квасюк Л.А.) Назва роботи «Соняшник»;

Трубнікова Єлизавета,  вихованка  гуртка «Народна художня творчість» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (Керівник роботи Костенко Тетяна Михайлівна).

ІІІ місце

Гринюк Марія, учениця  9 класу Севрюківської ЗОШ І-ІІІ ст.  Антонінської селищної ради Хмельницького району. Назва роботи «Квіти Поділля»;

Кухарук Софія, вихованка гуртка «Образотворче мистецтво» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. (Керівник роботи  Сімцова Н.П.). Назва роботи «Весна»;

Мельник Юлія, учениця 8 класу Писарівського ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. (Керівник роботи  Дідькун Лілія Зіновіївна, вчитель трудового навчання). Назва роботи  «Природа – друг і оберіг»;

Ніколаюк Василь, вихованець гуртка «Юні дизайнери» Старокостянтинівської міської станції юних техніків (Керівник роботи   Коханська Оксана Василівна). Назва роботи «Чаруючий аромат матіоли»;

Процюк Анна, вихованка гуртка «Перлинки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. (Керівник роботи   Лариса Гуменюк). Назва роботи «Зимове село».

Номінація «Краща фоторобота»

Молодша група

І місце

Барабан Роман, учень 4 класу Івахновецької гімназії  Закупненської селищної ради. Назва роботи   «Крізь камені пробилося життя»;

Дунець Інна, вихованка гуртка «Юні українознавці» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Назва роботи   «Павутинка»

ІІ місце

 Мироненко Наталія, учениця 4 класу Кременчуківського ліцей Антонінської селищної ради. Назва роботи   «Кохаю тебе так космічно»;

Напорчук Ульяна, вихованка гуртка «Юні українознавці» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Назва роботи   «Білий ряст»;

Шевчук Даніїл, учень 3 класу Вільховецького ліцею Закупненської селищної ради Камянець-Подільського району. Назва роботи  «Лебедина казка на Збручі».

ІІІ місце

Богомолов Дмитро, вихованець гуртка «Юні флористи» Кам’янець-Подільського позашкільного  навчально-виховного об’єднання. (Керівник роботи  Богомолова Оксана Антонівна, методист, керівник гуртків). Назва роботи  «Хрущі над вишнями гудуть…»;

Бойко Марія, вихованка гуртка  «Народна творчість» КУ  Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти». (Керівник роботи Ярушинська Світлана Вікторівна). Назва роботи «Квітка на камені»;

Гасюк Христина, учениця  2 класу Китайгородського ліцею імені Ольги Борейко Китайгородської сільської сільської ради. Назва роботи «Вечір в Карпатах»;

Грицак Максим, вихованець гуртка «Юні друзі природи»  ХОЦТКУМ (Керівник роботи Кліщар Лариса Миколаївна). Назва роботи  «Створення бджолиної сім’ї»;

ГУМЕНЮК Матвій, вихованець гуртка «Юні українознавці» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Назва роботи   «Чарівна квітка»;

Ковальчук Володимир, учень 2-В класу Кам’янець-Подільського ліцею №7, вихованець Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання. (Керівник роботи Сорока Наталія Йосипівна, керівник гуртків) Назва роботи «Вірні друзі»;

Кулібаба Яна, вихованка зразкового художнього колективу  гуртка «Перлинки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. (Керівник роботи  Лариса Гуменюк), Назва роботи  «Бережи, люби, цінуй!»;

Любицька Оксана, учениця 1 класу Корчицького ліцею Михайлюцької сільської ради. Назва роботи   «Ходить гарбуз по городу»;

Мартинович Андрій, учень 1  класу Подільського ліцею. Назва роботи  «Надвечір’я»;

Наголюк Іван, учень 3 класу КЗ Борисівський ліцей Плужненської сільської ради. Назва роботи  «Блондиночка»;

Онойко Злата, здобувачка освіти Кошелівського ліцею ім. В.Ф.Ковальчука. (Керівник роботи Сапожнік Ольга Петрівна). Назва роботи  «Метелик і ромашки»;

Опанасюк Святослав, учень 4 класу Берездівського ліцею Берездівської ОТГ.

Середня група

І місце

Гусарець Ангеліна, учениця 8  класу М’якотівського ліцею Плужненської сільської ради. Назва роботи   «Лебединий рай»;

Жуківська Діана, вихованка «Фотолюбителів» Старокостянтинівської міської станції юних техніків. (Керівник  роботи Ільчишина Л.В.). Назва роботи «Лісова гостя»;

Кріль Влада, учениця 6 класу Івахновецької гімназії Закупненської селищної ради Кам’янець-Подільського району. Назва роботи   «Крізь камені пробилося життя»

Поклад Вероніка, вихованка гуртка «Майстри-чарівники» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти». (Керівник роботи Гергелаба Світлана Володимирівна). Назва роботи «Відображення»;

Рідкодубський Ілля, вихованець гуртка «Юні туристи-краєзнавці» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Назва роботи   «Чарівна маргаритка»;

Саєнко Поліна, учениця 6 класу Цимбалівської гімназії Старосинявської селищної ради. Назва роботи «Немає води, немає життя. Ні синього, ні зеленого».

ІІ місце

Варицька Анастасія, учениця 6 класу Подільського ліцею Староушицької селищної ради. Назва роботи   «Весняні крапельки дощу»;

ЗАГОРОДНА Ольга, вихованка гуртка «Юні туристи-краєзнавці» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Назва роботи   «Грибочки в лісі»;

Лютовська Дарина, учениця 6 класу Корчицького ліцею Михайлюцької сільської ради. Назва роботи «Ранок у селі»;

Рогачевська Юлія, вихованка гуртка «Художня вишивка» КЗ «Ярмолинецький Будинок дитячої та юнацької творчості». Назва роботи «Гуси-лебеді»;

Шнира Вікторія,  учениця  Котюржинецької гімназії. (Керівник роботи Наконечна Світлана Іванівна). Назва роботи  «Допитлива білка»  .

ІІІ місце

Бадах Вікторія, здобувачка освіти 6 класу Дунаєвецького ліцею №3 (Керівник роботи Бадах Алла Володимирівна) Назва роботи «Перлина Дунаєвеччини»;

Вітвіцька Маріна, учениця 7 класу Завалійківської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району. (Керівник роботи Дембіцька Марія Василівна, заступник директора з навчально-виховної роботи) Назва роботи  «Природа дивує…. Чужинець на Хмельниччині»;

ВОВКОТРУБ Тимофій, вихованець гуртка «Юні туристи-краєзнавці» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді «Пташеня в лісі»;

Голуб Олександра, учениця Пеньківського НВК Староконстянтинівської громади. Назва роботи «Лісові санітари»;

Зварич Олександра, учениця 7 класу Кульчієвецького ліцею  Слобідсько-Кульчиєвецької сільської ради. Назва роботи «Присів відпочити»;

Казанцев Костянтин, вихованець гуртка «За гуманне ставлення до тварин» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. (Керівник роботи Волошина Олена В’ячеславівна, керівник гуртка Шепетівського міського центра еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді). Назва роботи   «Ліс не рубай!»;

Михальчук Олександр, учень 8 класу Манятинської гімназії Берездівської ОТГ. Назва роботи  «Світанок»;

Міщук Іванна, учениця 8  класу Сахновецького ліцею Сахновецької сільської ради Шепетівського району. Назва роботи   «Прийшла весна»;

Рулик Катерина, вихованка гуртка «Юні бджолярі» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання. (Керівник роботи Ілаш Наталія Миколаївна, директор ПНВО, керівник гуртків). Назва роботи  «Ослик»;

Сьомик Роман, учениця 7 класу Паісчнянського ліцею ім. І. Русого Старосинявської селищної ради. Назва роботи  «Світло переможе темряву»;

Ткачук Артем, вихованець гуртка «Юні охоронці природи» Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради. Назва роботи  «Равлики».

Старша група

І місце

Гарна Олеся, вихованка гуртка  «Юні фотоаматори» Віньковецького БДЮТ. Назва роботи  «Україна – аграрна країна»;

Зінчук Олександра, вихованка фотогуртка «Світлинка» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва. Назва роботи «Кришталева чистота нашого краю»;

Ніскевич Ельвіра, учениця 9 класу Бережанської гімназії  Чорноострівської селищної ради Хмельницького. Назва роботи  «Невтомна трудівниця»;

Притульський Дмитро, учень 9 класу Ізяславського ліцею №1 ім. Мирослава Попопвича Ізяславської міської громади Шепетівського району Назва роботи  «Народження життя».

ІІ місце

Левицька Діана, учениця 10 класу Пасічнянського ліцею ім. І.Русого Старосинявської селищної ради. Назва роботи «В очікуванні дива»;

Лягутко Вікторія, вихованка  гуртка «Мистецтво фотографії»,  учениця 10  класу Вільховецького ліцею. Назва роботи  «Сила та ніжність»;

Опанасюк Олександр, учень 11  класу Берездівського ліцею Берездівської ОТГ Назва роботи «Знайди мене (Підберезовик під прикриттям)»;

Регула Вікторія, учениця 10 класу Купільського ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. (Керівник роботи Підкалюк Ольга Миколаївна, педагог-організатор) Назва роботи «Буває часом сліпну від краси…»;

Янчук Катерина,  учениця  Кошелівського ліцею ім. В.Ф.Ковальчука. (Керівник роботи Сапожнік Ольга Петрівна). Назва роботи  «Велич і грація».

ІІІ місце

Бузинар Олеся, учениця Пеньківського НВК Староконстянтинівської громади. Назва роботи  «Щедрі дари весняного лісу»;

Волков Денис, учень 11 класу Китайгородського ліцею імені Ольги Борейко Китайгородської сільської ради. Назва роботи   «І буде весна..»;

Домчук Каріна, учениця 11 класу Христівського ліцею Сахновецької сільської ради. Назва роботи  «Несподівана зустріч»;

Іванова Катерина, вихованка гуртка «Цікава хімія КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти». (Керівник роботи Ярушинська Світлана Вікторівна) Назва роботи «Чарівна красуня»;

Кашуб’як Ірина, учениця 9 класу Закупненського ліцею Закупненської селищної ради Кам’янець-Подільського району. Назва роботи  «Лісова гармонія»;

Кривіцька Анастасія, учениця 9 класу, вихованка  гуртка Юні екологи ХОЦТКУМ на базі Староушицького ліцею Староушицької селищної ради Назва роботи  «Незламна»;

Мендерецький Ілля, учень 9-А класу Кам’янець-Подільського ліцею №17 (Керівник роботи Франчук Марія Іванівна, вчитель біології). Назва роботи  «Вірні товариші»;

Ткачук Марія, вихованка гуртка «Юні охоронці природи» Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради. Назва роботи   «Майбутні ліси»;

Чекман Ярослав, вихованець гуртка «Дослідник» КУ  Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (Керівник роботи Ковальчук Майя Петрівна) Назва роботи «Простори України».

Здобуті грамоти та сертифікати будуть надіслані переможцям та активним учасникам фінального етапу щорічного обласного конкурсу «Природа України очима дітей Хмельниччини» на електронну пошту.


ШКІЛЬНА ЕЛЕКТРОННА КНИГАРНЯ

     Відсьогодні учні Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ступенів імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури, що на Новоушиччині, отримали для освітніх потреб електронну книгарню цікавої і змістовної природничо-краєзнавчої літератури.   Її створення відбувалося за  інформаційно-методичної підтримки хмельницьких педагогів-натуралістів та з використанням їх електронної бази оцифрованої літератури еколого-натуралістичного, історико-краєзнавчого і національно-патріотичного змісту, що побачила світ у минулі роки й останнім часом.
     Відтепер кожен вільховецький учень, педагогічний працівник або кожен бажаючий зможуть вільно користуватися цим цифровим джерелом інформації та знань, завдячуючи можливостям інформаційно-телекомунікаційних технологій Інтернету та електронним ресурсам шкільного сайту http://vilhovets-school.edukit.km.ua/

  Більш детально книгарню див. за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1UdlFn13j_TrNN2rsHOZoLZaXq4-k94Wv/view?usp=sharing


   

   


ПОДІЛЬСЬКИЙ ПЕДАГОГНАТУРАЛІСТ

ФЕДІР СТЕПАНОВИЧ БАЦУРА ВИДАТНА

ПОСТАТЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ

           В п’ятницю 5 травня у центрі старовинного наддністрянського села Вільховець (цього року першій відомій документальній згадці про село 580 років), що на Хмельниччині, було багатолюдно, а до школи зібралися її колишні учні та приїхали з різних кінців краю поважні гості.

             

             В цей день на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Ф. С. Бацури Новоушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району відбулася регіональна науково-практична конференція «Федір Степанович Бацура – відомий подільський педагог-новатор, видатна постать національної освіти України середини ХХ століття», яка присвячувалася 110-й річниці від дня народження цього добре знаного вчителя біології Вільховецької СШ (1947-1975), Заслуженого вчителя школи Української РСР (1956 р.), ентузіаста юннатівської роботи зі школярами в 40-70-х роках минулого століття.

         Науково-педагогічний захід організовувався і проводився педколективом школи з участю ряду науковців Хмельницького, Кам’янець-Подільського, Чернівецького національних університетів, Рівненського і Хмельницького обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти та колег із сусідньої Тернопільщини, представників Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України та ветеранів Новоушиччини і колишніх учнів Ф. С. Бацури, які в цей день колективно вшановували його світлу пам’ять.

         Вітального листа учасникам конференції направив Василь Григорович Кремень, президент Національної академії педагогічних наук України, за особистої підтримки якого в 2013 році Вільховецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів було присвоєно ім’я педагога-натураліста Ф. С. Бацури в ознаменування 100-річчя з дня його народження.

         З вітальним словом до присутніх від імені Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти звернулася його проректор, кандидат історичних наук Ірина Богданівна Вашеняк і вручила пам’ятні подарунки педколективу школи від Інституту.

         Новоушицький селищний голова Анатолій Антонович Олійник та очільник освіти громади Маргарита Миколаївна Власова, вітаючи від імені влади й місцевих освітян учасників конференції, висловили їм побажання успішної роботи та сподівання на результативність цього науково-педагогічного заходу для освітянського загалу нашого краю.

          На розгляд конференції були винесені ряд актуальних для освітян питань на наукову, педагогічну і природничо-краєзнавчу тематику у форматі статей та доповідей, які зацікавлено обговорювали її учасники:

– «Інноваційна складова у педагогічній творчості Ф. С. Бацури» (Бацура Олександр Федорович, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, завідувач лабораторією білків Всесоюзного НДІ жирів у 1979-1989 рр., випускник Вільховецької СШ 1967 р., син Ф.С. Бацури); 

– «Енциклопедія освіти Хмельниччини: постать Ф. С. Бацури в плеяді освітян Новоушиччини» (Вашеняк Ірина Богданівна, кандидат історичних наук, доцент, проректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка);

– «Загальноосвітня школа в умовах хрущовських реформ: успіхи і прорахунки» (Прокопчук Віктор Степанович, доктор історичних наук, професор, академік Української академії історичних наук. Заслужений працівник освіти України);

– «Сучасна освіта і виховання в контексті  трансформаційних процесів в українському суспільстві» (Пустовіт Григорій Петрович, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри методики викладання і змісту освіти Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Заслужений діяч науки і техніки України);

– «Реалізований талант» (Берека Віктор Євгенович, доктор педагогічних наук, професор, ректор Хмельницького ОІППО (2014-2019 рр.), Відмінник освіти України, випускник Струзької середньої школи Новоушицького району 1972 р.);

– «Сучасна науково-дослідна робота учнів та її основи у діяльності педагога-новатора Ф.С. Бацури» (Любінська Людмила Григорівна, доктор біологічних наук, професор кафедри біології та методики її викладання природничо-економічного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка);

– «Сучасні екологічні дослідження, як інструментарій формування екологічної компетентності здобувачів середньої освіти» (Міронова Наталія Геннадіївна, завідувачка кафедри екології та біологічної освіти гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету, доктор сільськогосподарських наук, професор);

– «Активізація пізнавальної діяльності учнів основне завдання освіти» (Баканова Наталія Вікторівна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки і охорони природи біологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Бацура Олександр Федорович, кандидат біологічних наук, випускник Вільховецької СШ 1967 р., Совтисік Дмитро Дмитрович, кандидат біологічних наук, доцент кафедри фізичної реабілітації та медико-біологічних основ фізичної культури факультету фізичного виховання Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка);

– «Навчально-матеріальна база Вільховецької середньої школи середини ХХ століття» (Бацура Ганна Василівна, кандидат біологічних наук, кафедри ботаніки та охорони природи біологічного факультету (1997-2012 рр.), Виклюк Марія Ільківна, старший науковий співробітник, директор Ботанічного саду Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (2004-2010 рр.), Федорончук Микола Михайлович, доктор біологічних наук, провідний науковий співробітник Інституту ботаніки імені Миколи Григоровича Холодного Національної академії наук України, Шаргородська Ніна Петрівна, випускниця Вільховецької СШ 1973 р. та Вінницького державного педагогічного інституту 1978 р.);

– «Федір Бацура сподвижник  перебудови шкільної біологічної освіти в другій половині  40-х рр.  ХХ ст.» (Соловей Микола Васильович, доцент кафедри менеджменту освіти Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти  імені Анатолія Назаренка, кандидат педагогічних наук, доцент);

– «Науковометодичні засади формування ціннісного ставлення до природи в здобувачів освіти» (Скрипник Сергій Васильович, доцент кафедри екології та біологічної освіти гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету, кандидат педагогічних наук, доцент,  Скрипник  Аліна В’ячеславівна, вчитель хімії та біології Шумовецької гімназії Розсошанської ТГ Хмельницького  району);

– «Відповідь на риторичне питання» (Кордонська Ніна Іванівна,  випускниця  Новоушицької середньої школи 1966 р., Вінницького медичного інституту імені М. Пирогова 1972 р., лікар вищої категорії);

– «Батьківська школа життя потужний стимул до пізнання світу, наполегливості в досягненні омріяної мети і нових кроків творчої праці» (Янцаловський Олександр Йосифович, кандидат медичних наук, старший викладач кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету, Заслужений винахідник України, Заслужений діяч естрадного мистецтва України, член Міжнародної академії інформатизації, лікар-уролог, випускник Вільховецької СШ 1970 р.);

– «Активізація освітнього процесу на уроках біології: педагогічні ідеї Федора Бацури крізь призму часу» (Мирна Лілія Анатоліївна, методист біології Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені  Анатолія  Назаренка, Заслужений працівник освіти України);

–  «Виховний потенціал педагогічного досвіду Федора Бацури» (Орловська Надія Михайлівна, методист Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені  Анатолія  Назаренка);

– «Шкільні дендропарки та екологічні стежки як основа формування вчителем екологічної культури і природознавчої компетентності учнів на уроках та в позаурочний час» (Зведенюк Микола Андрійович, вчитель хімії Пліщинської гімназії Шепетівської міської ради, керівник зразкового учнівського лісництва «Пліщинське» філії «Шепетівське лісове господарств» Державного підприємства «Ліси України»);

–  «Розвиток туризму в Наддністрянському регіоні:  проблеми і перспективи»  (Стрельбіцька Наталія Іванівна, викладач кафедри туризму та готельно-ресторанної справи факультету управління, адміністрування та туризму Хмельницького національного університету, член національної спілки краєзнавців України, голова Хмельницького відділення Українського товариства охорони пам’яток історій та культури, директор туристичної агенції «Ніка-тур-вояж»);

– «Назад у майбутнє» (Сорохманюк Олеся Іванівна, вчитель біології Шманьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Чортківського району Тернопільської області);

– «Педагог-натураліст Ф.С. Бацура: пам’ятаємо, пишаємося, вшановуємо світлу пам’ять видатного освітянина Хмельниччини» (Зотова Олена Василівна, методист вищої категорії еколого-натуралістичного напряму, завідувач відділу біології Хмельницького ОЦТКУМ);

– «Фізичний розвиток та здоров’я школярів у контексті педагогічної досвіду Ф .С. Бацури» (Власов Анатолій Степанович, тренер-викладач борцівського клубу «Прометей» – Вільховецької філії Новоушицької ДЮСШ, Заслужений працівник фізичної культури України, випускник Вільховецької СШ 1966 р.);

– «Зерна педагогічної майстерності Ф.С. Бацури в практичній педагогічній діяльності школи» (Смаровоз (Григорчук) Олена Василівна, вчитель біології та хімії Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С. Бацури, відмінник освіти України, випускниця Вільховецької СШ 1982 р.);

– «Педагогічна діяльність Ф.С. Бацури – яскравий приклад успішного становлення особистості» (Пресліцький Казимир Казимирович, колишній директор Яворівського державного гірничо-хімічного підприємства «Сірка», випускник Вільховецької СШ 1970 р.);

– «Спомин, що ледь торкнувся пам’яті устами» (Понуркевич (Григорчук) Галина Василівна, вчитель української мови і літератури Київецького ліцею Миколаївського району Львівської області, випускниця Вільховецької СШ 1975 р.);

 – «Життя непересічної людини заради навчання і виховання підростаючого покоління» (Удра Петро Григорович, ветеран праці, ветлікар, випускник Вільховецької СШ 1967 р.);

–  «Тримаючи в руках найкращий витвір людства» (Васєнкова (Коваль) Олександра Іванівна, випускниця Вільховецької СШ 1981 р.);

 – «Світло непересічного педагогічного таланту» (Кукуряк Наталія Миколаївна, випускниця Вільховецької СШ 1977 р.);

– «Портрет і фото з дитячих юннатівських літ» (Врублевська Євгенія Цезарівна, випускниця Вільховецької СШ 1975 р.);

 – «А я й не знала…» або «Чи є у курки зуби?» (Півторак (Яремчук) Таїсія Павлівна, випускниця Вільховецької СШ 1969 р.);

 – «Історія, якої немає» (Орищук (Громніцька) Світлана Федорівна, випускниця Вільховецької СШ 1975 р.); 

– «Федір Степанович Бацура відомий подільський педагог-новатор, сільський вчитель біології та ентузіаст юннатівського руху в Україні середини ХХ століття видатна постать української національної освіти»  (Климчук Василь Васильович, директор Хмельницького ОЕНЦУМ в 1992-2022 рр., випускник Вільховецької СШ 1974 р.).

         Багато нового і цікавого присутнім повідали про свого знаменитого Учителя його колишні колеги й учні, які свято бережуть пам’ять про нього.

О.Ф.Бацура також презентував свої цікаві і змістовні автобіографічні книги «На берегах мого дитинства» ( Бацура О.Ф. “НА БЕРЕГАХ МОГО ДИТИНСТВА”. Художня автобіографія. Чернівці. «Місто» 2019. 136 с. іл. ) та «Вільховець – колиска моєї долі» ( Бацура О.Ф. «ВІЛЬХОВЕЦЬ КОЛИСКА МОЄЇ ДОЛІ». Художня автобіографія. Чернівці. «Місто» 2023. 336 с. іл. ), з якими відтепер можна знайомитися на сайті НЕНЦУМ МОН України та на сайті школи.

 

             Передаючи вітання із-за океану від свого попередника Миколи Івановича Кукуряка та розповідаючи про заклад освіти, на базі якого проходила конференція, його керівник – директор Ігор Іванович Шевченко висловив сподівання своїх колег, що досвід новаторської педагогічної праці Ф.С.Бацури не буде поглинутий невмолимим часом, а його інноваційні ідеї та творчі напрацювання, що випереджали свій час і залишаються й сьогодні в центрі уваги педагогічної громадськості, і надалі викликатимуть зацікавленість та будуть корисними для креативно працюючих вчителів і педагогів-натуралістів Хмельниччини й України.

            За підсумками конференції розглянуті ряд пропозицій і прийняті рекомендації, які будуть направлені освітянському керівництву краю.

             Більш детально зі змістом публікацій та виступів доповідачів можна ознайомитися в Збірнику матеріалів регіональної науково-практичної конференції «Федір Степанович Бацура – відомий подільський педагог-новатор, видатна постать національної освіти України середини ХХ століття» ( Збірник матеріалів науково-практичної конференції 5 травня 2023 р. у Вільховецькій ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Ф.С.Бацури ) на сайті Національного ЕНЦУМ МОН України, а також у оцифрованому форматі на шкільному сайті за посиланням: http://vilhovets-school.edukit.km.ua/.

                                    За матеріалами сайту  Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ступенів імені педагога-натураліста Ф.С.Бацури.


СОФІЯ СКРИПНИК ЗДОБУЛА ПЕРЕМОГУ НА

ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ УЧНІВСЬКІЙ ОЛІМПІАДІ З ЕКОЛОГІЇ

Завершився IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів у 2022/2023 навчальному році.

Скрипник Софія, вихованка гуртка «Юний дослідник» Хмельницького центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (керівник роботи Наталія Міронова, завідувачки кафедри екології та біологічної освіти гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету), учениця Хмельницького навчально-виховного комплексу №4 здобула перше місце на Всеукраїнській учнівській олімпіаді з екології.

Тематика наукових робіт учасників олімпіади розкрила широкий спектр екологічних проблем України. Переважна більшість учнів захистила власні проєкти на достатньому науковому рівні. Це свідчить про високий рівень зацікавленості дітей екологічними проблемами, створення ефективної моделі проведення учнівських наукових екологічних досліджень та цілеспрямовану й системну роботу з обдарованими дітьми в регіонах.

Софія гідно представила й захистила перед компетентним журі свій науково-дослідницький проєкт під назвою «Екосистемні послуги вуличних зелених насаджень та їх оптимізація в урбоекосистемі (на прикладі міста Хмельницького)» та була нагороджена Дипломом І ступеню  Всеукраїнської олімпіади з екології.

В черговий раз результати участі юннатів у екологічних конкурсах свідчать про те, що педагоги закладів освіти області приділяють серйозну увагу дослідницькій роботі юних природолюбів, розвитку їх індивідуальних особливостей і здібностей, формуванню екологічної культури, дослідницьких вмінь і навичок сумлінної праці, а також про високий  рівень підготовки, якого досягають юні натуралісти своїми наполегливими стараннями й творчим ентузіазмом у досягненні обраної мети.

Щиро вітаємо юну дослідницю Софію Скрипник, вихованку гуртка «Юний дослідник» ХОЦТКУМ, ученицю 9-В класу Хмельницького НВК №4 та її наставників – Міронову Наталію Генадіївну, завідувачку кафедри екології і біологічної освіти ХНУ, доктора с/г наук, професора,  Віркуна Валерія Олексійовича, вчителя біології Хмельницького НВК №4 і бажаємо подальших успіхів в екологічній роботі.


Восени 2022 року БФ “Флоріум Фундація” створив проект допомоги дітям України під назвою Flowers4School. За допомогою Нідерландських меценатів було зібрано 5 млн цибулин квітів, які були успішно надіслані в 10082 школи України.  Організатори проекту поставили за мету підтримати дітей по всій країні за допомогою краси квітів, надати їм сили вірити у щасливе майбутнє, навчити школярів турбуватися про територію своєї школи, і таким чином зробити перший крок до відновлення навколишнього середовища  нашої країни.

Участь у проекті прийняли вихованці гуртка «Юні квітникарі»  Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який працює на базі Хмельницької СЗОШ І-ІІІ ст. № 27 під керівництвом учителя хімії та біології Наталії Мефодіївни Горщук.

Отримані від меценатів цибулини тюльпанів, нарцисів, гіацинтів, крокусів та інших квітів школярі в лютому-березні висадили у горшечки, а зараз ці квіти були висаджені на ділянках школи.

Висадка цибулин від Flowers4School – це справжнє свято для юннатів, адже вони мали змогу висадити квіти на пришкільній клумбі та спостерігали, як пагони з’являються з квіткових цибулин і дають дивовижно красиві квіти.


ЕКОЛОГІЧНА ЕСТАФЕТА

“ЗЕЛЕНА ВЕСНА ХМЕЛЬНИЧЧИНИ”

НАТУРАЛІСТІВ ШЕПЕТІВЩИНИ

Шепетівський міський ЦЕНТУМ спільно з Плесенським осередком Хмельницького молодіжного патріотично-правового руху «ХОМА» долучаються до екологічної естафети «Зелена весна Хмельниччини”.

Сьогодні на території дендрологічного парку «Шепетівський» членами дитячого екологічного парламенту ЦЕНТУМ та «хомівцями» Плесенської гімназії проведено екологічну акцію з упорядкування території дендропарку. В ході акції учасники дізнались багато нового про рідкісні та декоративні рослини регіону, висадили алею юки нитчатої, посадили плодові дерева подаровані «хомівцями».  А на завершення отримали заряд позиву та гарного настрою під час заняття з емоційної підтримки, яке провели юні кінологи закладу!

Сподіваємось, що така зустріч була не останньою і попереду ще багато спільних корисних справ!


ЕКОЛОГІЧНА ЕСТАФЕТА

«ЗЕЛЕНА ВЕСНА ХМЕЛЬНИЧЧИНИ»

КРОКУЄ ПОЛОНЩИНОЮ

В рамках обласної екологічної естафети трудових справ учнів і вихованців закладів освіти «Зелена весна Хмельниччини» та з нагоди Всесвітнього дня Землі, ліцеїсти й вихованці юннатівських гуртків «Людина і довкілля» Полонського ліцею №1 Шепетівського району (керівник гуртків – вчитель математики та інформатики Світлана Вікторівна Маївка) провели ряд весняних еколого-натуралістичних заходів (прибирання і озеленення території) задля покращення стану місцевого довкілля. Сьогодні ці заходи під патронатом Хмельницького ОІППО проводяться й іншими закладами освіти Полонщини, а також інших поліських і подільських регіонів Хмельницької області.

Про проведену роботу юні полонські природолюби й охоронці довкілля підготували короткий і яскравий фільм-відеозвіт, з яким кожен бажаючий може ознайомитися в мережі Інтернету за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1uqy_lbWkNa3T4sb19xzt5aTBATwVZ50W/view?usp=drivesdk .

Власними руками і працею юні полончани змінюють на краще навколишнє природне середовище й закликають до цього інших мешканців своєї громади й інших регіонів краю. Адже сьогодні людина своїми необачними діями створила у довкіллі загрозу екологічної катастрофи та існування для всього живого не лише в окремих місцях своєї життєдіяльності, а й на всій планеті Земля.

Чи можна це попередити, або хоча б на деякий час відтермінувати і щось виправити? Безперечно, що так. Кожен з нас окремо навряд кардинально змінить ситуацію, але всі разом, ми зможемо її поліпшити і змінити на краще довкілля не лише рідного краю, а й весь навколишній світ, якщо цим перейматиметься не лише одна окрема група дітей і дорослих, громада і країна, а й все людство планети.  Адже все у довкіллі і на всіх континентах взаємопов’язано.

Пам’ятайте – турбота кожної людини про навколишній світ природи нашої планети завжди на часі, адже це питання про можливість подальшого існування людства.


Підведено підсумки проведення обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім»

У перший день травня у Хмельницькому ОЦТКУМ підведено підсумки обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» у форматі онлайн, на темою «Луки нашого дитинства».

Конкурс проходив з метою підвищення рівня еколого- просвітницької та природоохоронної діяльності учнівських колективів екологічної просвіти загальноосвітніх i позашкільних навчальних закладів. Представлені відео- матеріали мали творчу неповторність, високий рівень режисерської і технічної майстерності, носили пізнавальне і виховне значення.

В конкурсі взяли участь учнівські колективи закладів загальної середньої та позашкільної освіти Хмельницької, Шепетівської, Ізяславської, Ганнопільської, Новоушицької, Оринінської територіальних громад, які проявили високий рівень еколого-просвітницької та природоохоронної діяльності.

Команди-учасники підготуватили та розмістили на каналі Youtube відеоролик, який демонструє презентацію їх власного досвіду проведеного протягом навчального року, їхню результативність з використанням плакатів, малюнків, фотографій, відеосюжетів екологопросвітницької і природоохоронної діяльності колективу (тривалістю до 5 хвилин) та відеозапис конкурсного виступу, в якому розкривають тему заходу «Луки мого дитинства» (тривалістю до 20 хвилин).

Максимальна кількість балів, яку міг отримати колектив 50 балів: за презентацію -20 балів та за конкурсний виступ – 30 балів. За результатами оцінювання журі були визначені переможці та призери конкурсу, які набрали найбільшу кількість балів:

І місце

Колектив «Eco – GUARD» Ізяславського ліцею №5 імені О.П.Онищука Шепетівського району (47 б.).

ІІ місце

Колектив «Все можливо» Шепетівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням основ економіки і правознавства, Шепетівського району (42 б.).

ІІІ місце

Колектив «Екодбай» Навчально-виховного комплексу №2 міста Хмельницького (35 б.);

Колектив гуртка «Пролісок» Орининського ліцею Орининської сільської ради Кам’янець – Подільського району (34 б.);

Колектив Великоскнитського ліцею Ганнопільської сільської ради Шепетівського району (33 б.).

Переможці конкурсу будуть нагороджені дипломами Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

За підсумками Конкурсу відібрана краща робота колективу «Eco – GUARD» Ізяславського ліцею №5 імені О.П.Онищука Шепетівського району для подальшої участі у фінальному етапі, який буде проводитись Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Полтавським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді 17-19 травня 2023 року.

Вітаємо переможців конкурсу! Пишаємося та бажаємо гідно представити нашу рідну Хмельниччину на Всеукраїнському етапі!


Обережно – «сезон» кліщів!

З настанням потепління активізувалися кліщі, адже настав їх час – «сезон» кліщів, Від їх укусів страждають не лише домашні тварини під час вигулювання, а ще й їхні власники. Кусаючи людину, ці комахи іноді можуть інфікувати її хворобою Лайма.

Про те, як уберегтися від хвороби Лайма, потрібно знати і остерігатися кліщів особливо навесні, адже саме в період весняного сезону випадки інфікування хворобою Лайма, на жаль, є досить характерними. Справа в тому, що кліщі-переносники зазвичай починають виходити зі сплячки вже з середини або кінця березня – залежно від середньодобової температури (для них вона цілком сприятлива на рівні +1…+3 градуси).

В процесі потепління, комах щодня стає дедалі більше і вже другу половину квітня/початок травня – цей період називають «сезоном кліщів».

Ці небезпечні комахи, як правило, ховаються в тіні дерев, кущів, у траві тощо, і тоді люди, які відпочивають або прогулюються у парках, скверах чи просто у дворі власних будинків, стають їхньою «здобиччю».

Щоб захиститися від укусу кліщів та не інфікуватися хворобою Лайма,

Медики Центру громадського здоров’я України запропонували для населення такі рекомендації, яких слід дотримуватися дорослим і дітям, щоб уберегтися від цих комах та не підчепити недугу:

         – Подбайте про відповідне вбрання перед прогулянкою. Вибирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг з довгими рукавами, світлого кольору, бажано надіти штани й заправити їх в шкарпетки.

          – Покривайте голову головним убором – кепкою, панамкою, косинкою – і закрийте шию.

          – Перед прогулянкою для захисту скористайтесь репелентом – спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, який відлякує кліщів. Дотримуйтесь інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії й не забувайте використовувати повторно, коли час дії пройде.

– На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки і не заходьте в траву зі сторін: саме там кліщів найбільше.

– Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20-25 м.

– Оглядайте себе і своїх близьких кожні дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, знеболюючу укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може і так звана німфа – молодий дуже маленький кліщ.

– Відразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: краще за все це зробити в білій ванні з хорошим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.

– Будинки виперіть і випрасуйте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витряхування не допоможе позбутися кліща.

– Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки і т. д.).

– Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його теж слід оглянути на наявність кліщів.

Ознаки кліщового енцефаліту. Як розповідають медики, хвороба часто починається гостро, з ознобу та підвищення температури тіла до 38-40 градусів. Гарячка триває від 2 до 10 днів. З’являються загальне нездужання, різкий біль голови, нудота і блювання, розбитість, стомлюваність, порушення сну.

Хвороба Лайма – симптоми. Перша стадія розвитку хвороби (від 3 до 30 днів):

– опухлість та почервоніння у місці укусу;

– висипання на шкірі;

– підвищення температури тіла;

– головний біль;

– біль у суглобах та м’язах;

– швидка стомлюваність;

– ломота в тілі;

– озноб.

Як уникнути хвороби Лайма.

За різними даними, хвороба розвивається лише у 1-5% людей, яких вкусив кліщ. Тому слід стежити за своїм самопочуттям та звернутися за допомогою. Якщо ви побачили на тілі червону пляму, вас лихоманить, болять м’язи та суглоби, з’явилися нетипові головні болі, тоді терміново зверніться до лікаря.

В Україні енцефалітних кліщів немає, проте вони проживають у сусідніх західних країнах. Тож на паразита можна цілком натрапити під час екскурсії у Карпатах. Якщо ж ви переживаєте з приводу зараження енцефалітом, який досить непросто вилікувати, можна зробити щеплення проти нього. Вакцина доступна дорослим від 15 років та дітям віком від 1 року. Але це вже царина фахівців справи – лікарів.

         Будьте уважні і обережні – кліщі прокинулися і кусають, а лікарі вже фіксують випадки хвороби Лайма.


Сортувати сміття легко

Ні в кого не викликає сумніву той факт, що правильний збір та розподілення сміття є важливим питанням не лише для екології, але й для економіки країни.

В гуртку «Людина і довкілля» Полонського ліцею №1 (кер. Світлана Маївка) з метою ознайомлення дітей з проблемою збереження чистоти навколишнього середовища, підвищення культури побуту, виховання дбайливого ставлення до навколишнього середовища, пройшло практичне заняття.

Вихованці гуртка вчилися сортувати сміття, дізналися про різні види сміття, які можуть бути перероблені, та про те, як правильно розділяти сміття на різні категорії.

Також учасникам гурткового заняття були показані приклади того, як відповідальне сортування сміття може допомогти зменшити відходи та зберегти ресурси.


В цей скорботний день українці вшановують пам’ять загиблих героїв, які в атомному пеклі невидимих променів смерті боролися з наслідками Чорнобильської аварії – однієї з найбільших техногенних катастроф в історії людства.

26 квітня 1986 року о 4:23 вибухнув 4 реактор Чорнобильської АЕС, що призвело до викиду в атмосферу великої кількості радіоактивних речовин.

За даними ООН, через Чорнобильську катастрофу загинуло близько 4-х тисяч людей, більше 200 тисяч залишились без домівок, а понад 5 мільйонів людей отримали великі дози опромінення. Наслідки Чорнобиля світ відчуває й донині і їх важко переоцінити.

Скорботно схиляємо голови в тихій молитві та вшановуємо тих, хто брав участь у боротьбі з наслідками катастрофи, пожертвувавши своїм життям та мовчки дякуємо тим, хто вижив, але поплатився за це своїм здоров’ям. 


ЕКОЛОГІЧНА ЕСТАФЕТА ТРУДОВИХ

СПРАВ МОЛОДІ

 «ЗЕЛЕНА ВЕСНА ХМЕЛЬНИЧЧИНИ»

На теренах нашого краю тривають різноманітні природоохоронні та природничо-краєзнавчі заходи екологічної естафети трудових справ дітей, учнівської і студентської молоді «Зелена весна Хмельниччини», до участі в яких долучаються заклади освіти, громадські організації й усі ті, кому не байдужий екологічний стан довкіля, в якому вони живуть, і майбутня доля місцевої природи. Естафета стартувала 18 квітня.

Реалії воєнного сьогодення змінили життя усіх українців. Та особливої уваги потребує учнівська молодь, яка через війну і російську окупацію частини східних земель України змушена була покинути свої домівки та стати вимушеними переселенцями й на території Хмельниччини.

Прикладом цього суспільного напряму є проєкт «Релокація з Донеччини до Хмельниччини та відновлення роботи в громаді, що приймає», який реалізується ГО «Клуб Рибалок України – Юей Фішинг Клуб» в межах програми «Стійкість», яка упроваджується Фондом Східна Європа у консорціумі неурядових організацій на чолі з ERIM (Франція), у партнерстві з Фундацією домів з прав людини, Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом Європейського Союзу European Union in Ukraine.

Забезпечення емоційної підтримки та впевненості у своїй особистій безпеці цієї частини української молоді, що потрапила в лави вимушених переселенців, – одне із суспільно важливих сьогоднішніх завдань педагогів освітніх закладів, до якого долучаються хмельницькі педагоги-натуралісти, співпрацюючи із волонтерами проекту і громадськими активістами, а також проводячи спільні заходи, корисні для місцевої громади. Під час таких заходів проводяться тренінги, в процесі яких молодь знайомиться з фандрайзингом, проєктним менеджментом, ековолонтерством та процесом планування молодіжного екологічного фестивалю.

В рамках триденного тренінгу «Школа Молодіжного Активіста» громадської організації «Клуб Рибалок України» з участю місцевої ГО «Молодіжна рада міста Хмельницького», 22 квітня ековолонтери закріплювали свої теоретичні знання практичною роботою на базі навчальних об’єктів хмельницьких натуралістів Дендропарку «Юннатівський», щоб таким чином долучитись до руху охорони довкілля і власними руками зробити тут свій особистий внесок у збереження цієї природозаповідної території для навчання дітей природознавству й природоохоронній справі та покращення стану екології міста.

Зроблені ними зелені насадження у відкритому й закритому ґрунтах УНДЗД надалі оберігатимуть і дбайливо доглядатимуть юні натуралісти.

Педагог-натураліст закладу Юлія Володимирівна Петраш, яка творчо й ефективно співпрацює з Галиною Михайлівною Семеніхіною – фахівцем екологічної освіти регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик», що на Донеччині, та волонтерами – активістами ГО «Клуб рибалок України», разом зі своєю колегою Зоєю Іванівною Демчишиною провела для учасників молодіжного екозаходу навчально-пізнавальну екскурсію екологічною стежкою дендрологічного парку “Юннатівський” і кабінетами для навчання юннатів та організувала спільне виконання весняних робіт в дендропарку.

Також ознайомила відвідувачів з історичним минулим і здобутками колективу юних натуралістів і їх педагогів, який розташовується на земельній ділянці та в навчальних приміщеннях завдяки меценатству місцевій народній освіті на початку ХХ століття родини нащадків видатного адмірала-флотоводця середини ХІХ століття Павла Степановича Нахімова і сім’ї знаменитого проскурівського лікаря-офтальмолога Сергія Миколайовича Полозова.

Проведена робота була цікавою і корисною для всіх учасників заходу, а ГО «Клуб Рибалок України – Юей Фішинг Клуб» запрошує учнівську та студентську молодь міста Хмельницького долучатися до організації таких заходів та взяти участь у наступному тренінгу «Школа Молодіжного Активіста». Адже разом ми зможемо змінити світ на краще!

Екологічна естафета трудових справ дітей, учнівської і студентської молоді та природолюбів рідного краю «Зелена весна Хмельниччини», спрямованих на озеленення довкілля нашими власними руками, триває.


Вітаємо переможців Всеукраїнського етапу щорічного

Всеукраїнського юнацького фестивалю

«В об’єктиві натураліста – 2023 »

Завершився Всеукраїнський юнацький фестиваль «В об’єктиві натураліста», який щороку проводиться з метою формування в учнівської молоді екологічної культури засобами кіно- та фотомистецтва та тренування навиків спілкування мовою візуального мистецтва.

На фінальному етапі фестивалю Хмельниччину представляли 12 природолюбів – фото та відеоаматорів, що стали переможцями у трьох номінаціях в обласного етапу. Шестеро з них – серед переможців та призерів Всеукраїнського етапу!

Дипломами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді нагороджені:

Диплом І ступеня

Напорчук Ульяна, вихованка гуртка «Юні українознавці» Хмельницького ОЦТКУМ Керівник: Гордєєва Анна Володимирівна, з конкурсною роботою «Равлик-Павлик», у номінації «Фото»;

Данильчук Дарина, учениця 11 класу Красилівського ліцею Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Вітюк Оксана Петрівна, вчитель біології з конкурсною роботою «Лебеді моєї батьківщини», у номінації «Фільм»;

Степанюк Олександра, учениця 9-А класу Красилівської гімназії №1 Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Крижанівська Юлія Олександрівна педагог-організатор, з конкурсною роботою «Бережи планету!», у номінації «Анімація».

Дипломом ІІ ступеня

Гурська Марія, вихованка гуртка «Юні квітникарі» Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району. Керівник: Самчук Ганна Миколаївна, з конкурсною роботою «Дика природа – гриби» , у номінації «Анімація».

Дипломом ІІІ ступеня

Петрівська Іванна, учениця 7 класу Красилівської гімназії № 4 ім. П. Кізюна Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Скиба Ірина Русланівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Перша прогулянка маленьких каченят», у номінації «Фото»;

Майданевич Дарина, учениця 11 класу Пасічнянського ліцею імені Ігоря Русого Старосинявської селищної ради Хмельницького району. Керівник: Поліщук Ольга Григорівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Ранок синички», у номінації «Фото».

Щиро вітаємо з перемогою та бажаємо натхнення, сил і удачі у майбутніх проєктах!


“Зелена весна Хмельниччини” у

Великоорлінський гімназії

В рамках екологічної естафети «Зелена весна Хмельниччини» вихованці  гуртка «Юні валеологи» структурного підрозділу еколого-натуралістичного напрямку Хмельницького ОЦТКУМ (кер. гуртка Мироненко М.М.) на базі Великоорлинської гімназії взяли участь у просвітницьких заходах на екологічну тематику:

  • конкурсі відеороликів https://youtu.be/QJcoxQS4aAs
  • квесті, присвяченому Всесвітньому дню Землі
  • переглянули відеоролики про вплив забруднення навколишнього середовища на психічне здоров’я людини
  • пограли в настільну гру «Первоцвіти України», а також взяли участь у бесіді про важливість збереження первоцвітів.
  • поговорили про зміну клімату, відновлювальні джерела енергії, вплив війни на стан навколишнього середовища

5 квітня на Хмельниччині стартувала щорічна

акція з благоустрою “За чисте довкілля”

В рамках проведення акції з благоустрою «За чисте довкілля», 20 квітня 2023 року, вихованці гуртка «Природа рідного краю» Староушицького ліцею провели екологічний десант «Наше покоління за чисте довкілля».
Під час заходу гуртківці прибрали паркову зону неподалік освітнього закладу.

Нехай це буде прикладом для жителів громади продовжувати благородну справу з наведення ладу у нашому великому та спільному домі! Парк – легені нашого селища!
Юні екологи звертаються до мешканців та гостей з проханням зберігати чистоту і надалі, адже чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.


САЙТ ПРО ПРАВИЛА МІННОЇ БЕЗПЕКИ HTTPS://BEZPEKA.INFO/  СТВОРЕНО В УКРАЇНІ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ, УЧНІВ ТА ЇХ БАТЬКІВ

Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство освіти і науки України і організація «UNICEF Ukraine» розробили сайт https://bezpeka.info/, на якому зібрано корисні матеріали про правила мінної безпеки, що вміщені у чотирьох розділах для дорослих, вчителів, підлітків та  дітей молодшого віку.

Держслужба з надзвичайних ситуацій зазначає, що «Україна – одна з найзамінованіших країн у світі. Надважливе завдання для дорослих навчити дітей, як поводитися з вибухонебезпечними предметами. В ігровій формі діти швидко запам’ятають важливу інформацію, яка може врятувати їхнє життя. Кличте дітей та навчайтесь разом!». Важливу роль у цьому процесі відведено педагогам.

Зважаючи на те, що російські окупанти характеризуються підступністю та агресивним ставленням до мирного населення, тематичне навчання дітей безпеки життєдіяльності в урочний і позаурочний час має бути в контексті створення умов безпеки їх існування в умовах війни, частих обстрілів мирного населення та неконтрольованого поширення різноманітних вибухових пристроїв по всій Україні, а його метою має бути запобігання нещасних випадків з дітьми шкільного віку, яким випадково трапляються міни, гранати, снаряди й інші вибуховонебезпечні предмети.


ПЕДАГОГНАТУРАЛІСТ Ф.С.БАЦУРА: ПАМЯТАЄМО,

ПИШАЄМОСЯ, ВШАНОВУЄМО СВІТЛУ ПАМЯТЬ

ВИДАТНОГО ОСВІТЯНИНА ХМЕЛЬНИЧЧИНИ 

Сьогодні, 31 березня, – День, коли чотири десятиліття і рік тому відійшов у вічність видатний наддністрянський педагог-натураліст з Новоушиччини Федір Степанович Бацура, ім’я якого десятиліття тому в 2013 році присвоєно його рідній Вільховецькій школі, де він учився і потім працював учителем біології в 1947-1975 рр. Його ім’я не поглинуто часом і вписано педагогами-натуралістами золотими літерами в освітянську історію нашого краю та юннатівського руху України.

Одна із багатьох граней  феномену й таланту знаменитого Учителя в тому, що все те світле й добре, закладене ним в дитячі душі, не поглинулося невмолимим часом і починає все яскравіше й виразніше зринати в пам’яті, чим довше ми живемо на цьому світі. Недарма кажуть, що все велике найкраще видно з відстані. З роками його односельчани і колеги-освітяни все більше усвідомлюють, що він був та залишається й нині справжньою легендою і гордістю їх старовинного подільського села Вільховець.

Беззаперечний авторитет і щира повага жителів цього села, хмельницьких педагогів-натуралістів та тих людей, хто  добре знав Федора Степановича як педагога-новатора в інших містах і селах та закладах освіти нашого краю й України, супроводжували його впродовж усього життя.

Він присвятив своє життя й Богом даний талант навчанню і вихованню місцевих учнів та юннатів, бо до нестями любив свою роботу педагога, просто тому, що любив і не шукав тому ніяких пояснень. Його рідні, колеги по роботі та друзі часто іронізували й дивувалися, дивлячись на цей педагогічний фанатизм і любов до природи, який іноді межував з абсурдом: як це жити без вихідних, без відпусток і невже ж та школа з тим кабінетом біології і його біологічною лабораторією, шкільними квітниками й дендропарком, навчально-дослідними ділянками, теплицями, парниками, садами і пасікою пропадуть без нього.

Ф.С.Бацура був невтомним генератором освітніх ідей та проектів і як природжений експериментатор ніколи не зупинявся на досягнутому. Це стосувалося не тільки його педагогічних новацій та його індивідуальної ексклюзивної методики викладання біологічних дисциплін і трудового виховання підлітків, котрі випереджували свій час, викликаючи подив у його сучасників своєю ефективністю та успішністю. Він, опираючись на підтримку своїх однодумців, насамперед, керівників навчального закладу, педагогічний і учнівський колектив звичайної сільської школи, зумів у скрутні післявоєнні роки створити унікальну поліфункціональну  навчальну базу, яка слугувала і для активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках біології, і для виконання ними експериментальних робіт, і для виробничої діяльності та реалізації вирощеної їх руками продукції.

Це було, як би сказали нині фахівці аграрного сектору, своєрідне справжнє багатогалузеве й перспективне фермерське господарство на базі сільської школи, де для потреб навчально-виховного процесу були різноманітні й старанно доглянуті школярами земельні ділянки, навчальна теплиця і парникове господарство, дендрологічний парк, плодовий сад, ягідники й виноградник, крільчатник, звіроферма тощо. А ще ж були шкільні тракторці з причіпною технікою і коні для забезпечення усіх різноманітних потреб господарства у Вільховецькій СШ та її пришкільних навчально-дослідних ділянок зокрема і особливо.

Талановита людина завжди багатогранно талановита в усьому. Федір Степанович не лише Педагог з великої букви, він ще й природжений науковець-природничник,  художник, радіолюбитель, фотограф, літератор. І в усіх цих сферах діяльності він мав вагомі особисті здобутки. Різноманітність граней таланту його непересічної особистості вражає. Де тільки можна було знайти стільки часу на це все, черпати енергії й натхнення, щоб так творчо, наполегливо й ефективно реалізовувати задумане!

Як би пафосно не звучали ці два слова, але для своїх односельчан, учнів та багатьох колег він був Народний Учитель і саме з великої букви.

Багато його унікальних і на той час інноваційних методів навчання та виховання дітей на уроках біології і в позаурочний час у гуртках юннатів, що забезпечували високу ефективність педагогічної праці, так нікому й не вдалося повторити з таким самим успіхом ні за його життя, ні згодом.

Адже колегам – наслідувачам потрібно було мати його персональний фанатичний ентузіазм до улюбленої справи, обсяг науково-педагогічних і природничих  знань, умінь, навиків праці та врешті решт багатогранний педагогічний талант і багаторічний досвід творчо й надзвичайно результативно працюючого з учнями і юннатами сільського вчителя біології та педагога-натураліста, а ще – наснагу й наполегливість у досягненні поставленої перед собою мети.

Все це належно сприймали і високо оцінювали його сучасники, підтримували й пропагували на усіх рівнях освітянське керівництво і педагогічна громадськість, а тодішня державна влада гідно відзначала його заслуженими нагородами. Однак він мав свої стійкі погляди на життя й переконання, сформовані тією реальністю, в якій йому довелось існувати.

Ф.С.Бацура, маючи високе довір’я влади та найвищу нагороду від тодішньої радянської держави – орден Леніна, почесне звання Заслужений вчитель школи Української РСР і ряд медалей, в т.ч. три золотих медалі Всесоюзної ВДНГ, не ставав у один ряд зі знаменитими в той час педагогами – пропагандистами й ідеологами комуністичного виховання молодих будівників комунізму в колишньому СРСР. Засвоївши комуністичні ідеї,  така молодь мала збудувати для себе нове суспільство і силою пропаганди марксистсько-ленінських ідей на прикладі більшовизму та шляхом безкомпромісної збройної боротьби об’єднаного світового пролетаріату з капіталістами всього світу, нав’язати новий лад усім народам планети і завести їх усіх у світле комуністичне майбутнє. Він не став вірним ленінцем і не нав’язував своїм учням їх ідей, що можна простежити в його публікаціях та засвідчують у своїх спогадах його учні й колеги.

Ця неординарність, креативність та нетрадиційні підходи в розв’язанні проблем відрізняла його від усіх, а творча фантазія не знала меж і його уроки та заняття гуртка запам’ятовувалися надовго і ставали школою життя. Саме такими були його уроки біології на природі у «зеленому» класі, в полі, лісі, на молочно-тваринницькому комплексі або птахофермі, індивідуальна робота кожного учня і юнната на персональних дослідних ділянках, яка згодом давала можливість побачити результати своїх дослідів та експериментів.

Для уроків біології та занять гуртків юннатів – кабінет біології зі статусом зразкового й великою кількістю власноруч виготовлених експонатів у ньому, вкрита скляним покриттям теплиця з пахучими овочами й рідкісними рослинами (диво дивне в ті часи особливо на селі), барвисті квітники та неповторні лабіринти шкільного дендропарку й інтродуценти в них із багатьох регіонів світу. А ще в цьому кабінеті – у два ряди навчальні парти з лавами на три особи кожна, що символізували особистий рівень оцінених знань кожного учня і потужно стимулювали кожного з них до навчання. Бо ж не лише прикро іноді опускатися в трійочники, а й дуже соромно було його учням, за виявлену Федором Степановичем недбало вивчену тему або незадовільний рівень знання, одразу ж, хоч і тимчасово, всідатися за отією «знаменитою» партою, що була навпроти класної дошки і символізувала двійку, та ще й негайно щоразу вставати з її лави і шанобливо стояти й уважно слухати відмінників саме тоді, коли ті бадьоро відповідали й демонстрували перед класом свої відмінні знання…

Педагога-натураліста Ф.С.Бацуру складно назвати променем світла на колосистій ниві загальної середньої та позашкільної освіти, адже він був видатною постаттю і яскравою зіркою національної освіти України 40-70-х років ХХ століття, залишаючись так протягом десятиліть, а в новому столітті він і надалі залишається тією яскравою зіркою передового педагогічного досвіду, що продовжує сяяти нам, бо й понині він з нами – освітянами.

Славне ім’я видатного подільського педагога-новатора і ентузіаста юннатівського руху в Україні Федора Степановича Бацури, вписане золотими буквами в нашій українській освітянській історії, а світла пам’ять про його педагогічну діяльність та досвід навчання і виховання підростаючого покоління, служитимуть прикладом для наслідування нинішнім та наступним поколінням українських педагогів.

За матеріалами спогадів учнів Ф.С.Бацури та меморіального інформаційно-біографічного альбому.


21 БЕРЕЗНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІСІВ

Ліси – Легені нашої Планети і вони завжди багато значили для життєдіяльності людини. Адже ліс – це елемент розвитку народів, їх культур і ставлення до природи. Важливість лісів день від дня зростає, тому що їх кількість постійно зменшується.

З давніх-давен ліс був джерелом ресурсів, необхідних для виживання – тут людині можна завжди знайти і їжу, і воду, і притулок. Сьогодні ліси служать людині місцем, де можна розслабитися, відпочити і вдихнути ковток свіжого лісового повітря.

Роль лісу в житті людини різноманітна.

Екологічна – полягає в тому, що сучасна людина дихає чистим повітрям, має можливість займатися сільським господарством і отримувати з цього вигоду.

Економічна – полягає у використанні деревини, як головного лісового  ресурсу, з якого виготовляють будівельні матеріали, папір, меблі деревне паливо, харчові продукти. Також це ще й ягоди, гриби і лікарські рослини, яких не зустрінеш в інших місцях.

Соціальна роль його полягає  у дотриманні людьми правил і культури поводження щодо лісу та його мешканців, збереженні та примноженні його багатств. Важливим для людей є розуміння значення для них лісу та вміння раціонально використовувати його багатства й оберігати їх.

 З метою реалізації цих завдань і  формування у молодого покоління нового світогляду на природні та екологічні проблеми, залучення дітей до охорони та збереження довкілля освітяни Хмельниччини спільно з лісівниками краю проводять відповідну роз’яснювальну роботу серед населення та навчають дітей і учнівську молодь на уроках та в позаурочний час у профільних дитячих творчих об’єднаннях гуртках юних лісівників і учнівських лісництвах.

В шкільних та університетських бібліотеках учні й студенти нашого краю мають можливість знайти навчальну літературу і з неї дізнатися про місцеві ліси або в електронному форматі читати загальнодоступні книги в мережі Інтернет Інтернет за посиланнями:

√ Ліси Хмельниччини. Науково-популярне видання. Тимощук О. О., Зведенюк М. А., Климчук В. В. – Хмельницький: ТзОВ «Поліграфіст», 2017. – 264 с. іл.

√  Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини. Інформаційно-довідкове видання. –  Хмельницький: ТОВ «Поліграфіст – 3», 2020. – 248 с.

√  Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини. Навчально-методичний посібник на допомогу керівникам гуртків  юних лісівників. Зведенюк М.А. – Київ-Хмельницький: ТзОВ “Поліграфіст”, 2019. – 752 с.

√ Живі смарагди Шепетівщини. Нарис про природні багатства краю, здобутки діяльності лісогосподарського підприємства та учнівських лісництв /За редакцією М. А. Зведенюка, керівника зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчителя хімії Пліщинської ЗОШ І—ІІІ ступенів Шепетівського району/. — Шепетівка: ФОП Фрейліхман З. Ю., 2016. — 136 с. іл. 

√ Природа Малополіського Погориння. Рослинний світ./ Під ред. В.В. Новосада. – Хмельницький: Поліграфіст, 2015.- 400 с. іл.

√ Гриби Хмельниччини. Навчальний посібник. Говорун В.Д., Тимощук О.О. – Хмельницький: «Поліграфіст-2», 2014. – 176 с. іл.

√ Заповідні перлини Хмельниччини/ За заг .ред. Андрієнко Т.Л.– вид. 2-ге, виправл. та доповн. – Кам’янець-Подільський: Видавн. ПП Мошинський В.С., 2008.–248с.

Перегляд тематичних відеоматеріалів за посиланнями: Значення лісів в житті людини https://www.youtube.com/watch?v=jI3bnH6XAhQ.

З чого починається ліс https://www.facebook.com/watch/?v=438102561216568.

Тварини лісу https://www.youtube.com/watch?v=I0ckBu_8_bE.

Цікаві факти про ліс
https://faktypro.com.ua/page/27-czikavikh-faktiv-pro-lisi-i-dereva


Завершено обласний етап конкурсу творчих робіт

щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю

«В об’єктиві натураліста – 2023 »

Нещодавно завершився обласний етап щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста», який проводиться з метою формування в учнівської молоді екологічної культури засобами кіно- та фотомистецтва. В обласному етапі фестивалю взяли участь учні закладів загальної середньої та позашкільної освіти 26 територіальних громад області, які представили 179 робіт з яких 74 посіли І, ІІ, ІІІ місця.

Роботи, надіслані на конкурс стали відбитком справжнього натхнення авторів, які емоційно переносять глядачів у світ дикої природи, що оточує нас повсякдень.

Переважна більшість конкурсних робіт відповідали темі та умовам проведення фестивалю «В об’єктиві натураліста». Усі конкурсні роботи є авторськими, вони демонструють любов до рідного краю, навички природоохоронної й дослідницької роботи. Учасники творчо використовували кольори та світло, спираючись на закони композиції і пропорційність, масштабність елементів кадру.

Роботи оцінювало компетентне журі, що орієнтувалось на Положення про фестиваль, у якому зазначені критерії оцінювання. Відповідно до рішення журі, переможцями обласного етапу щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста» визнано дитячі колективи, окремі учні та вихованці дитячих творчих еколого-натуралістичних об’єднань:

У номінації «Фільм»:

І місце

Боднар Іванна, учениця 5-А класу Маківського ліцею Маківської сільської ради Кам’янець-Подільського району. Керівник: Боднар Лариса Анатоліївна, вчитель німецької мови, з конкурсною роботою «Первоцвіти Хмельниччини» (96 б.);

Ягольницький Олександр, учень 6 класу Струзького ліцею Новоушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району. Керівник: Слободянюк Лариса Федорівна вчитель біології та хімії. з конкурсною роботою «Бережімо природу» (92 б.);

Данильчук Дарина, учениця 11 класу Красилівського ліцею Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Вітюк Оксана Петрівна, вчитель біології з конкурсною роботою «Лебеді моєї батьківщини» (92 б.).

ІІ місце

Пицак Дар’я та Ткачук Руслана, вихованки гуртка «Юні лісівники» Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району. Керівник: Біла Аліна Михайлівна з конкурсною роботою «Все, що ми можемо собі уявити, природа вже створила» (89 б.);

Ковальчук Олександр, вихованець гуртка «Декоративне птахівництво» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. Керівник: Ковальчук Альона Олександрівна з конкурсною роботою «Маленькі справи у великому світі» (88 б.)

Федорова Кароліна, учениця 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Левко Лариса Афанасіївна, вчитель початкових класів з конкурсною роботою «Бакота» (84 б.);

Севернюк Марія, учениця 5 класу Староостропільського ліцею Староостропільської сільської ради Хмельницького району. Керівник: Чубенко Лариса Анатоліївна, з конкурсною роботою «Краса дикої природи» (80 б.).

ІІІ місце

Братишко Діана, учениця 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Левко Лариса Афанасіївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «Дивовижна Бакота» (75 б.);

Бугіра Каріна, учениця 8 класу Шатавського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Вапнична Наталія Павлівна, вч. географії та біології, з конкурсною роботою «Милуюсь природою Блищанівки» » (75 б.);

Сташевська Богдана, учениця 11-А класу Шепетівської ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів. Керівник: Дечковська Віра Олександрівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Відтінки дикої природи у різних порах року» » (72 б.);

Гергелаба Анна, вихованка гуртка «Екологічний театр» Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району. Керівник: Гергелаба Світлана Володимирівна, з конкурсною роботою « Дивовижний світ природи» (70 б.).

У номінації «Анімація»:

І місце

Степанюк Олександра, учениця 9-А класу Красилівської гімназії №1 Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Крижанівська Юлія Олександрівна педагог-організатор, з конкурсною роботою «Бережи планету!» (98 б.);

Гурська Марія, вихованка гуртка «Юні квітникарі» Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району. Керівник: Самчук Ганна Миколаївна, з конкурсною роботою «Дика природа – гриби» (95 б.).

ІІ місце

Клуб «любителі природи», учнівський колектив Заслучненського ліцею імені Олексія Іщука Заслучненської сільської ради Хмельницького району. Керівник: Сайфетдінова Тамара Петрівна, вчителька біології та географії, з конкурсною роботою «Несподівана зустріч» (84 б.);

Кобунько Дарина, вихованка гуртка «Юні краєзнавці» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Гордєєва Анна Володимирівна, з конкурсною роботою «Природа навколо нас» (83 б.);

Гуменюк Анна, вихованка гуртка «Юні квітникарі» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Бондар Марія Миколаївна, з конкурсною роботою «Краса довкола нас» (80 б.).

ІІІ місце

Загородня Ольга, вихованка гуртка «Юні туристи-краєзнавці» Хмельницького ОЦТКУМ Керівник: Гордєєва Анна Володимирівна, з конкурсною роботою «Природа навколо нас» (77 б.);

Веремійчук Вікторія та Веремійчук Лілія, вихованки гуртка «Фотонатуралісти» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Шепетівського району. Керівник: Філюк Олена Володимирівна, з конкурсною роботою «Таємниці лісу» (71 б.);

Вигоняйло Микола, учень 9 класу Сарнівської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Гладовська Юлія Михайлівна, з конкурсною роботою «Природа буває різною: інколи дикою, інколи ніжною…» (71 б.);

Верховецька Руслана, учениця 8 класу Лисогірської гімназії Меджибізької селищної ради Шепетівського району. Керівник: Гуркалюк Олена Вікторівна, вчитель математики, з конкурсною роботою «Природа – вічний зразок мистецтва» (71 б.);

Гавва Марія, учениця 6 класу Митинецької гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Гавва Наталія Олександрівна, з конкурсною роботою «Карпати, Карпати, зелені Карпати навік полонили мене» (70 б.).

У номінації «Фото» (Молодша вікова група):

І місце

Напорчук Ульяна, вихованка гуртка «Юні українознавці» Хмельницького ОЦТКУМ Керівник: Гордєєва Анна Володимирівна, з конкурсною роботою «Равлик-Павлик» (92 б.)

Григор’єв Михайло, учень 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Левко Лариса Афанасіївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою  «Лебеді на Дністрі» (91 б.).

ІІ місце

Мендограло Олександр, Михайло учень 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Левко Лариса Афанасіївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «Замріяна вечірня Бакота» (89 б.);

Павлік Кіріл учень 1-Б класу НВК № 4 м. Хмельницького. Керівник: Криворчук Ірина Іванівна, вчитель початкових класів з конкурсною роботою «Казковий ліс» (89 б.);

Капштик Артем, учень 3 класу Купільського ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Олексюк Оксана Іванівна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «Оса» (86 б.);

Бендерська Анастасія, учениця 4 класу Колодіївського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Касап Валентина Миколаївна, з конкурсною роботою «В’ється річка наче стрічка» (84 б.);

Поліщук Софія, учениця 4 класу Кульчинівської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району, з конкурсною роботою «Лісовий красень» (84 б.);

Локайчук Поліна, учениця 1-А класу СЗОШ №29 м. Хмельницького. Керівник: Котецька Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «Равлик» (82 б.).

ІІІ місце

Шершенюк Вікторія, вихованка куртка «Цікавий тераріум» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. Керівник: Чумак Ірина Миколаївна,  з конкурсною роботою «Павук» (79 б.);

Дзьобан Андрій, учень 3 класу Сарнівської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Дрогомерецька Ніла Анатоліївна, вчитель початкових класів з конкурсною роботою «Спокій» (78 б.);

Матвійчук Євген, вихованець гуртка «Природа рідного краю» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Петраш Юлія Володимирівна, з конкурсною роботою «Сім’я на прогулянці» (76 б. );

Мітасова Катерина, учениця 1-А класу СЗОШ І-ІІІ ступенів №29 м. Хмельницького. Керівник: Котецька Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «На полюванні» (74 б.);

Радчишина Єлизавета, вихованка гуртка «Природа рідного краю» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Петраш Юлія Володимирівна, з конкурсною роботою «Жовте сонечко» (74 б.);

Менін Богдан, вихованець гуртка «Юні акваріумісти» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Петраш Юлія Володимирівна, з конкурсною роботою «Знайда» (72 б.);

Петраш Давид, вихованець гуртка «Природа рідного краю» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Петраш Юлія Володимирівна, з конкурсною роботою «Два друга» (71 б.);

Петрицький Богдан, учень 2-Б класу СЗОШ І-ІІІ ступенів №29 м. Хмельницького. Керівник: Магеляс Тетяна Іванівна, вчитель початкової школи, з конкурсною роботою «Марафон друзів» (70 б.);

Стремінська Аріна, вихованка гуртка «Фотонатуралісти» Будинку творчості дітей та юнацтва Деражнянської міської ради. Керівник: Стремінська Юлія Вячеславівна, з конкурсною роботою «Павучок-лісовичок» (70 б.).

У номінації «Фото»  (Середня вікова група)

І місце

Токар Софія, вихованка гуртка «Юний ерудит» Будинку творчості дітей та юнацтва Деражнянської міської ради Шепетівського району. Керівник: Шевчук Тетяна Євгеніївна, з конкурсною роботою «Червона рута на схилах Карпат» (94 б.);

Надопта Володимир, вихованець гуртка «Цікава хімія» Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району. Керівник: Ярушинська Світлана Вікторівна, з конкурсною роботою «Неочікувана зустріч» (93 б.);

Петрівська Іванна, учениця 7 класу Красилівської гімназії № 4 ім. П. Кізюна Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Скиба Ірина Русланівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Перша прогулянка маленьких каченят» (92 б.);

Прокопчук Сергій, учень 7 класу Китайгородського ліцею імені О.О. Борейко Кам’янець-Подільського району. Керівник: Безродна Майя Олександрівна, з конкурсною роботою «Гірський цвіт» (90 б.).

ІІ місце

Либа Катерина, учениця 6 класу Красилівської гімназії № 4 ім. П. Кізюна Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Скиба Ірина Русланівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Таємничі луки» (86 б.);

Талімончук Артем, учень 8-Б класу Маківського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Антохова Тамара Василівна, заступник директора з НМР, вчитель біології, основ здоров’я, з конкурсною роботою «Павук – оса» (85 б.);

Сорока Софія, учениця 8 ласу Бережанської гімназії Чорноострівської селищної ради Хмельницького району. Керівник: Козяр Світлана Іванівна, з конкурсною роботою «Ранок» (83 б.);

Данилюк Богдан, учень 6 класу Печеської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Микитюк Надія Михайлівна, вчитель біології та хімії, з конкурсною роботою «Дивовижні Карпати» (81 б.);

Лебідь Євген, учень 8 класу Шепетівської гімназії № 5 Шепетівської міської ради Шепетівського району. Керівник: Лебідь Марина Василівна, заступник директора з виховної роботи, з конкурсною роботою «Диво гриб» (81 б.);

Паращук Маргарита, учениця 6 класу Печеської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Микитюк Надія Михайлівна, вчитель біології та хімії, з конкурсною роботою «Ми прорвались…» (80 б.);

Теслик Максим, учень 5 класу Кульчинівської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Яблонська Лариса Степанівна, з конкурсною роботою «Дика природа близька» (80 б.);

Фочук Владислава, вихованка гуртка «Юний ерудит» Будинку творчості дітей та юнацтва Деражнянської міської ради. Керівник: Шевчук Тетяна Євгеніївна, з конкурсною роботою «Лісова ковдра» (80 б.);

Конончук Євген, учень 5 класу Шепетівського НВК № 3 у складі «ЗОШ І-ІІІ ст.  ім. Н.Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою» Хмельницької області. Керівник: Конончук Наталія Петрівна, заступник директора з виховної роботи, з конкурсною роботою «Коли сонце зайшло, жодна свічка не зможе його замінити» (80 б.).

ІІІ місце

Побережна Іванна, вихованка гуртка «Екотворчість» Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району. Керівник: Побережна Віта Костянтинівна, з конкурсною роботою «Недоторкана краса» (79 б.);

Крижанівська Єлизавета, учениця 6-Б класу Красилівської гімназії №1 Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Крижанівська Юлія Олександрівна, педагог-організатор, з конкурсною роботою «Живий прапор» (78 б.);

Омельчук Діана, учениця 8 класу Кульчинівської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Яблонська Лариса Степанівна з конкурсною роботою «Краса Карпат» (78 б.);

Волкова Анна, учениця 8 класу Китайгородського ліцею імені О.О. Борейко Кам’янець-Подільського району. Керівник: Безродна Майя Олександрівна, з конкурсною роботою «Айстри світла» (78 б.);

Тимощук Віра, учениця 7 класу Комунального закладу «Миролюбненський ліцей» Миролюбненської сільської ради, Хмельницького району. Керівник: Тимощук Галина Миколаївна, вчитель біології та хімії, з конкурсною роботою «Робота кипить і у природи» (76 б.);

Загоруйко Артем, учень 7 класу Шепетівської ЗОШ І-ІІІ ст. №8 Шепетівського району. Керівник: Вихівська Людмила Станіславівна, педагог-організатор з конкурсною роботою «Черепашки» ( 79 б.);

Воловик Марина, учениця 8 класу Западинської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Булка Людмила Дмитрівна, з конкурсною роботою «Літо. Маки…» (75 б.);

Тітарчук Ангеліна, учениця 8 класу Коськівського ліцею Ленковецької сільської ради Шепетівського району. Керівник: Булавинець Леся Миколаївна, з конкурсною роботою «Осінь буває різна…» (75 б.).

У номінації «Фото» (Старша вікова група)

І місце

Майданевич Дарина, учениця 11 класу Пасічнянського ліцею імені Ігоря Русого Старосинявської селищної ради Хмельницького району. Керівник: Поліщук Ольга Григорівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Ранок синички» (94 б.);

Мельничук Юлія, учениця 11 класу, Писарівського ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Панасенко Світлана Іванівна, заступник директора з навчально-виховної роботи, з конкурсною роботою «Краєвид в об’єктиві» (90 б.).

ІІ місце

Легай Ярослав, учень 9 класу Війтовецького ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Крищук Наталія Анатоліївна, педагог-організатор, з конкурсною роботою «Біологічна зброя українців» (89 б.);

Юрченко Олександр, учень 9 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Юрченко Марина Василівна, з конкурсною роботою «Кольори перемоги» (84 б.);

Осташевська Ангеліна, учениця 8 класу Колодіївського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Касап Таїса Вікторівна, з конкурсною роботою «Подих природи» (83 б.);

Форись Дмитро, учень 9 класу Котюржинецької гімназії Заслучненської сільської ради Хмельницького району. Керівник: Форись Олександр Володимирович, вчитель історії, з конкурсною роботою «Царівна» (82 б.);

Бойко Владислава, учениця 9 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Юрченко Марина Василівна,, з конкурсною роботою «Козаки» (80 б.).

ІІІ місце

Нагорян Богдана, учениця 9 класу Китайгородського ліцею імені О.О. Борейко Кам’янець-Подільського району. Керівник: Безродна Майя Олександрівна, з конкурсною роботою «Осінні барви» (79 б.);

Глазова Діана, учениця 11 класу Війтовецького ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Крищук Наталія Анатоліївна, педагог-організатор, з конкурсною роботою «Улюблениця осені» (79 б.);

Чекман Ярослав, вихованець гуртка «Цікава хімія» Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району. Керівник: Чекман Марта Василівна, з конкурсною роботою «Велич краси» (76 б.);

Подшивайлова Тетяна, учениця 11 класу Ярмолинецького ЗЗСО І-ІІІ ст. № 2 Хмельницького району. Керівник: Маслєнкова Анастасія Анатоліївна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Велич краси» (74 б.);

Колосович Валерія, учениця 11-Б класу Шепетівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія» Шепетівського району. Керівник: Конончук Наталія Петрівна, заступник директора з виховної роботи, з конкурсною роботою «У лаванді» (73 б.);

Гетьман Богдан, учень 9 класу Колодіївського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Токарчук Ольга Василівна, з конкурсною роботою «Лебідка» (71 б.);

Заболотний Владислав, учень 9 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Юрченко Марина Василівна,, з конкурсною роботою «На зеленому килимі..» (71 б.);

Данильчук Дарина, учениця 11 класу Красилівського ліцею Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Вітюк Оксана Петрівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Лебединна вірність» (70 б.).

Роботи  юних природолюбів – фото та відеоаматорів, що посіли перші місця у трьох номінаціях в обласному етапі уже направлені для участі у фіналі Фестивалю. Сподіваємося, що вони будуть серед кращих у фінальному етапі Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста», що проходитиме 22-24 березня у м. Києві в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді Міністерства освіти і науки України


ПЕДАГОГОГАМИНАТУРАЛІСТАМИ

ПРОВЕДЕНО ОБЛАСНИЙ ЗБІР ЮННАТІВ

ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

15 березня 2023 року відбувся обласний збір юннатів, який проводився педагогами-натуралістами еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за сприяння та активної участі науковців кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету.

Еколого-натуралістичний захід, який відбувається в юннатів щорічно й традиційно багато десятиліть поспіль, проводився цьогоріч відповідно до завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти  Хмельницької області на 2021-2025 рр. та з метою підвищення ефективності і якості організації й проведення в закладах освіти еколого-натуралістичної, дослідницько-експериментальної, природознавчої і природоохоронної роботи дітей шкільного віку, виявлення і підтримки обдарованої учнівської молоді, яка захоплюється природничими науками й дослідництвом, та залучення її до участі в юннатівських заходах.

Важливість і потребу юннатівського напрямку навчально-виховної роботи в закладах освіти нашого краю та підтримку його місцевими органами самоврядування важко переоцінити, адже залучення учнів до юннатівської роботи забезпечує їх всебічний розвиток і виховання в контексті навчальної праці й дослідництва аграрного і екологічного спрямування, засвоєння додаткових знань з природничих наук і оволодіння практичними навичками й уміннями, ведення профорієнтаційної роботи з учнями, яка сприятиме усвідомленому вибору ними професії і навчального закладу для її здобування, а також своєї майбутньої професійної діяльності.

Визначальними завданнями вищезазначеного Плану комплексних заходів поряд із екологічними освітою і вихованням є й забезпечення місцевою владою і закладами освіти реалізації у форматі юннатівської роботи невідкладних сьогодні завдань трудового й національно-патріотичного виховання підростаючого покоління українців в контексті українського патріотизму та євроінтеграції.

В обласному зборі юннатів Хмельниччини, який і цього року із-за російських окупантів знову відбувався в режимі он-лайн та в умовах військового стану, взяли участь десятки юннатів-ентузіастів дослідницько-експериментальної роботи із закладів загальної середньої і позашкільної освіти територіальних громад краю.

Відповідно до підсумків засідання конкурсних журі секцій Збору, електронними дипломами Хмельницького ОЦТКУМ нагороджено юннатів, які на конкурсах-захистах продемонстрували кращий за інших учасників рівень виконання індивідуальних дослідницько-експериментальних робіт і глибші знання за обраною тематикою, посіли призові місця і стали переможцями Збору:

Секція юних лісівників та аграріїв:

– І місце:

– Марина Гедзюк, учениця 11 класу Славутського НВК «Успіх» Шепетівського району. Керівник роботи Прокопчук Наталія Анатоліївна, вчитель біології НВК. Тема дослідження «Використання insects`house як біологічний метод боротьби зі шкідниками культурних рослин»;

– ІІ місце

– Єгор  Калита, учень 8 класу гімназії №5 Шепетівської міської ради      . Керівник роботи Юхимець Оксана Миколаївна, вчитель біології та хімії гімназії. Тема дослідження «Вміст нітратів у продуктах харчування шкільної їдальні»;

– Іван Миколайчук, учень 9 класу Варварівської гімназії Славутської міської ради Шепетівського району. Керівник роботи Мельник Іванна Вікторівна, керівник гуртка «Юні дослідники природи» гімназії. Тема роботи «Ентомологічні дослідження на прикладі медоносних бджіл».

– ІІІ місце

– Вадим Галущак, учень 10 класу опорного закладу «Маківський ліцей» Маківської  ТГ Кам’янець-Подільського району. Керівник роботи Антохова Тамара Василівна, заступник директора з науково-методичної роботи, вчитель біології ліцею. Тема дослідження «Особливості ураження кореневою губкою»;

– Денис Целіщев, учень 7 класу Цвітоського ліцею Улашанівської ТГ Шепетівського району. Керівник роботи Бондарук Аліса Ігорівна, вчитель ліцею. Тема дослідження «Дослідження еколого-біологічних особливостей ялини звичайної  та заходи щодо профілактики хвороби»;

– Єлизавета Сьомак, учениця 6 класу Миньковецького ліцею Улашанівської ТГ Шепетівського району. Керівник роботи  Козелець Аліна Петрівна, вчитель біології  ліцею. Тема дослідження «Мікрогрін – культура рослин майбутнього»;

– Анастасія  Пасєка, учениця 8 класу Заслучненського ліцею імені Олексія Іщука Заслучненської сільської ради Хмельницького району Керівник роботи Сайфетдінова Тамара Петрівна, вчитель географії ліцею. Тема дослідження «Знеліснення в Україні: причини та шляхи вирішення проблеми».

Листом подяки Хмельницького ОЦТКУМ за активну участь в обласному зборі юних натуралістів нагороджено:

– Олену Денисюк, ученицю 8 класу Летичівського ліцею № 3 Хмельницького району. Керівник роботи Матус Ольга Миколаївна, керівник гуртка «Юний лісівник» ліцею № 3;

– Ангеліну Боцюн, ученицю 6 класу Летичівського ліцею № 2 Хмельницького району. Керівник роботи Камінська Марина Віталіївна, вчитель ліцею № 2. Тема дослідження «Організація і зміст роботи по боротьбі з шкідниками та хворобами овочевих культур на навчально-дослідній земельній ділянці»;

– Анастасію Коваленко, ученицю 9 класу Севрюківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Антонінської ТГ Хмельницького району. Керівник роботи Прокопчук Олександр Петрович, вчитель хімії ЗОШ І-ІІІ ст. Тема дослідження «Вплив мінеральних добрив на сільськогосподарські рослини».

Секція юних дослідників природи:

І місце:

– Софія Скрипник, учениця 9-В класу Хмельницького НВК №4. Керівники роботи Міронова Наталія Генадіївна, завідувачка кафедрою екології і біологічної освіти ХНУ, доктор с/г наук, професор; Віркун Валерій Олексійович, учитель біології Хмельницького НВК №4. Тема дослідження «Екосистемні послуги вуличних насаджень урбоекосистем та їх оптимізація (на прикладі міста Хмельницького)».

ІІ місце:

– Ангеліна Мулик, учениця 9 класу Славутської гімназії №7 Шепетівського району. Керівник роботи Харь Світлана Володимирівна, вчитель біології гімназії №7. Тема роботи «Дослідження інвазії омели білої (Viscum album L.) на території мікрорайону Південий Славутської міської територіальної громади»;

– Ярослав Чекман, учень 10 класу Дунаєвецького ліцею №1 Кам’янець-Подільського району, вихованець гуртка «Юні лісівники» ХОЦТКУМ. Керівники роботи –  Іванов Андрій Васильович, учитель основ здоров’я ліцею №1, керівник гуртка «Юні лісівники», Іванова Неоніла Романівна, учителька біології ліцею №1. Тема роботи «Біоіндикаційні дослідження екологічного стану міста Дунаївці»;

– Владислав Бернадін, учень 11 класу  Гуківського ліцею Гуківської сільської ради Кам’янець-Подільського району. Керівник роботи Лиськова Марія Йосипівна, вчитель біології та хімії ліцею. Тема дослідження «Вивчення проблеми утилізації медичних відходів на території Гуківської ОТГ».  

ІІІ місце:

– Владислав Кондратьєв, учень 7 класу Улашанівського ліцею імені Володимира Марковського Улашанівської ТГ Шепетівського району. Керівник роботи  Нікітчук Наталія Григорівна, вчитель біології ліцею. Тема дослідження «Світ тоне у пластику: масштаби проблеми та шляхи вирішення»;

– Іванна Каландюк, учениця 9 класу гімназії №6 Шепетівської міської ради. Керівник роботи  Гоненко Алла Олексіївна, вчитель біології гімназії №6. Тема дослідження «Вивчення видового різноманіття первоцвітів в озелененні міста Шепетівки»;

– Софія Звозко, учениця 7 класу Славутської гімназії №5 Шепетівського району. Керівник роботи Якимчук Галина Анатоліївна, вчитель біології гімназії №5. Тема дослідження «Дослідження впливу важких металів на живі організми»;

– Анастасія Гонтарчук, учениця 7 класу ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 м. Славути Шепетівського району. Керівник роботи Мартинюк Оксана Іванівна, вчитель біології ЗОШ І-ІІІ ступенів №1. Тема дослідження «Технологія вирощування садивного матеріалу дрібноквіткової хризантеми (Chrysanthenu mindiсum L.)»;

– Каріна Герасимчук, вихованка гуртка «Природа рідного краю» Дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи м. Славути Шепетівського району. Керівник роботи Нікітчук Тетяна Олександрівна, керівник гуртка. Тема дослідження «Дослідження впливу субстратів різних видів на розмноження сенполій сортів «Поль Бан’ян» і «Дельфт Імперіал».

Електронними грамотами Хмельницького ОЦТКУМ за творче виконання дослідницько-експериментальної роботи та активну участь в обласному зборі юних натуралістів нагороджено:

– Валерію Ковальчук, ученицю 11-А класу Летичівського ліцею №1 Хмельницького району. Керівник роботи Пилипчук Алла Борисівна, вчитель біології та екології ліцею №1. Тема дослідження «Дослідження поширення окремих видів живих організмів у місцевості»;

– Анну Степанюк, ученицю 9-Б класу Шепетівської ЗОШ №1  ім. Миколи Островського. Керівник роботи Дечковська Віра Олександрівна, вчитель біології ЗОШ №1. Тема дослідження «Вплив біостимуляторів росту на живцювання драцени маргіната (Drazena marginata)»;

– Богдана Іщука, учня 8 класу Плесенської гімназії Шепетівської міської ради. Керівник роботи Бачинська Олена Віталіївна, вчитель біології та хімії гімназії. Тема роботи «Дослідження дій нітратів та нітритів у рослин на організм людини»;

– Анну Юхимович, ученицю 11 класу Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Старокостянтинівської міської ради Шепетівського району. Керівник роботи  Грищенкова Галина Михайлівна, вчитель біології ЗОШ І-ІІІ ступенів №1. Тема дослідження «Біогеоценоз річки Случ та її берегів»;

– Дмитра МУДРИКА, учня 8-А класу НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія» м. Шепетівки. Керівник роботи ГЕРАСИМЕНКО Олена Михайлівна, вчитель біології та хімії, заступник директора з навчально-виховної роботи НВК. Тема роботи «Дослідження алелопатії»;  

– Анастасію КИЦАНЮК, вихованку гуртків Кам’янець-Подільського ПНВО. Керівник роботи ТРОЯНОВСЬКА Оксана Миколаївна, керівник гуртків ПНВО. Тема дослідження «Окремі елементи технології вимушеного вигодовування пташенят нерозлучників (Agapornis)».

Листом подяки Хмельницького ОЦТКУМ за активну участь в обласному зборі юних натуралістів нагороджено:

– Романа ЦВІРУ, учня 9 класу Вербецької гімназії Летичівської ТГ Хмельницького району. Керівник роботи Моторна Галина Василівна, учитель біології та хімії гімназії. Тема дослідження «Лікарські рослини околиць села Вербка та їх використання»;  

– Вікторію Ліповуз, ученицю 10 класу Летичівського ліцею №3 Хмельницького району. Керівник роботи Трохименко Оксана Василівна, вчитель географії і біології ліцею №3. Тема дослідження «Блакитні артерії рідного краю».  

Захист юними дослідниками власних творчих дослідницько-експериментальних робіт під час конкурсних змагань Збору показав реальний рівень їх підготовки та значну увагу, приділену педагогами індивідуальній роботі з цими учнями і вихованцями еколого-натуралістичних гуртків, розвитку їх індивідуальних особливостей, здібностей, результат формування їх екологічної культури, дослідницьких вмінь і навичок сумлінної праці в сільському й лісовому господарстві.

         В черговий раз результати участі юннатів у конкурсах цьогорічного Збору засвідчили те, що педагогічні працівники – керівники дитячих конкурсних робіт закладів освіти області приділяють серйозну увагу дослідницькій роботі юних природолюбів, розвитку їх індивідуальних особливостей і здібностей, формуванню екологічної культури, дослідницьких вмінь і навичок сумлінної праці в сільському й лісовому господарстві, завдяки чому їх творчі дослідницько-експериментальні роботи під час конкурсу-захисту свідчили про той рівень підготовки, якого досягають юні натуралісти своїми наполегливими стараннями й творчим ентузіазмом у досягненні обраної мети.


Міністерство освіти і науки України

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

Газета “ЮННАТ” №2 (79), 2023р.

Більш детально див. за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1s5OVKbGYfNPmoMFFJIhMwu1zZSRy0xNT/view?usp=sharing

ЮНІ НАТУРАЛІСТИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ – ПЕРЕМОЖЦІ
ВСЕУКРАЇНСЬКОГО БЛІЦ-КОНКУРСУ
«УКРАЇНСЬКИЙ ОРНАМЕНТ ПЕРЕМОГИ»

Завершено підведення підсумків Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент перемоги», який проводився за ініціативи Національного еколого-натуралістичного центру учнівської  молоді МОН України з метою формування у дітей національної самосвідомості, відновлення історичної справедливості,  належного вшанування подвигу народних бардів – кобзарів, знищених на початку ХХ століття, виховання наполегливості у роботі та любові до української народної творчості.
Завдання конкурсу полягало у відтворенні українського орнаменту Перемоги на основі традицій, сакральних символів краю. Конкурсні роботи, а це понад 1000 кисетів та хустинок із зображенням ліри, бандури чи кобзи, оздоблених автентичним орнаментом, доповнені коротким посланням воїну, лікарськими цілющими травами, надійшли з усіх областей України.
Відповідно до підсумків журі серед переможців Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент перемоги» – юннати закладів позашкільної освіти Хмельниччини, яких нагороджено Дипломами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України відповідно до зайнятих ними призових місць:

Дипломом І ступеня Національного еколого -натуралістичного центру Міністерства освіти і науки України нагороджуються:
– Бондар Олександра Сергіївна, вихованка гуртка «Юні  квітникарі» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ;
– Матвійчук Євген, вихованець гуртка «Природа рідного краю» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ;
– Петраш Давид Олександрович, вихованець гуртка «Природа рідного краю» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ;
– Форшт Марія, вихованка гуртка «Декоративне птахівництво» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ.
Дипломом ІІ ступеня Національного еколого – натуралістичного центру Міністерства освіти і науки України нагороджуються:
– Бондарчук Єлизавета Вадимівна, вихованка гуртка  «Екотворчість» Шепетівського міського центру еколого- натуралістичної творчості учнівської молоді;
– Ковальчук Марія Ігорівна, вихованка гуртка «Юні майстри  ародних ремесел» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;

– Школьнік Катерина Петрівна, вихованка гуртка «Юні майстри
народних ремесел» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Вітаємо юннатів закладів позашкільної освіти Хмельниччини та їх
педагогів з успішним здобутком на всеукраїнському рівні та зичимо їм нових досягнень і нових яскравих перемог в еколого-натуралістичних заходах!


Юннати – призери фіналу Всеукраїнської виставки-конкурсу “Український сувенір”

Школою народних ремесел Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України з січня по лютий 2023 р. з метою виховання національного світогляду учнівської молоді через пізнання народного мистецтва була проведена Всеукраїнська виставка-конкурс «Український сувенір».

На огляд широкого загалу учнівської молоді, педагогів, батьків, гостей виставки-конкурсу були представлені різноманітні творчі роботи, які є зразками традиційних і копіями стародавніх іграшок, дизайнерські вироби, сучасні саморобні іграшки і предмети вжитку. В роботах поєднувались національні художні та виховні традиції із елементами творчого мислення сучасних майстрів.

За результатами Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір», нагороджено грамотами Національного ЕНЦУМ переможців, призерів та учасників, а саме:

за I місце учасники I вікової категорії (діти 6-11 років):

– Яковчук Вікторію, вихованку гуртка «Основи кінології» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Казкова торбинка» (97 балів).

– Ющак Олександру, вихованку гуртка «Народна лялька» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району, за творчу роботу «Лялька-мотанка «Україночка» (99 балів).

за ІI місце учасники I вікової категорії (діти 6-11 років):

– Школьнік Катерину, вихованку гуртка «Юні майстри народних ремесел» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Панянка «Лялька з соломи» (88 балів).

– Войцехівську Вікторію, вихованку гуртка «Народна лялька» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільський район, за творчу роботу «Хатня прикраса «На щастя» (86 балів).

за ІІI місце учасники I вікової категорії (6-11 років):

– Дідик Анну, вихованку гуртка «Юні майстри народних ремесел» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Янгол» солом’яна скульптура (78 балів).

– Киринюк Анастасію, вихованку гуртка «Юні рослинники» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, за творчу роботу «Лялька-мотанка» (76 балів).

– Петраш Давида, вихованця гуртка «Природа рідного краю» відокремленого структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ, за творчу роботу «Українка я маленька», (75 балів).

– Кицанюк Анастасію, вихованку гуртка «Юні рослинники» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, за творчу роботу «Лялька-мотанка» (77 балів).

за I місце призерів IІ вікової категорії (12-16 років):

– Пітухова Олексія, вихованця гуртка «Лозоплетіння» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Настільна лампа» лозоплетіння (98 балів).

– Богомолова Сергія, вихованця гуртка «Юні ентомологи» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, за творчу роботу «Рушник вишиваний» (99 балів).

за місце призерів IІ вікової категорії (12-16 років):

Бондарчук Єлизавету, вихованку гуртка «Екотворчість» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Торбинка з сюрпризом» (88 балів).

за ІІI місце призерів IІ вікової категорії (12-16 років):

– Слободян Анну, вихованку гуртка «Народні ремесла України» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, за творчу роботу «Сувенір «Українська хата», (77 балів).

для нагородження грамотою НЕНЦ в номінації «Подарунок воїну» представлено:

– Колективну роботу гуртка «Народні ремесла України» Шепетівської гімназії, за творчу роботу «Україна колядує».

– Вихованців гуртка «Юні українознавці, КЗ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району, за творчу роботу «Український оберіг».

– Бойко Марію, вихованку гуртка «Народна лялька» КЗ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району, за творчу роботу «Кавовий домовичок Кузя».

– Стельмаха Володимира, вихованця гуртка «Основи біології» КЗ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району, за творчу роботу «Все буде Україна».

– Король Анну, вихованку гуртка «Декоративне птахівництво» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ, за творчу роботу «Українська традиційна ігрова лялька-кувадка «Маруся».

– Іванову Анастасію, вихованку гуртка «Фітодизайн» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ, за творчу роботу «Оберегова лялька-мотанка – Подорожниця».

Грамотою НЕНЦ також нагороджено педагогів за активну участь у підготовці переможців Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» Войцехівську Марину Володимирівну, керівника гуртка «Народна лялька» комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району та Богомолову Оксану Антонівну, керівника гуртка «Юні ентомологи» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання.


Юннати та учні Хмельниччини – призери

Всеукраїнського еколого-натуралістичного конкурсу

«Новорічна композиція»

Завершено підведення підсумків тематичного Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція», за результатами якого серед переможців – учні і вихованці юннатівських гуртків закладів загальної середньої та позашкільної освіти Хмельницької області.

Щорічний і популярний серед дітей та учнівської молоді України й нашого краю еколого-натуралістичний захід проводився Національним ЕНЦУМ МОН України з метою розвитку творчої ініціативи та пізнавальної діяльності, екологічного, природоохоронного й естетичного виховання дітей і учнівської молоді та залучення їх до громадського руху за збереження дерев хвойних порід від вирубування і поширення досвіду цього напрямку дитячої природоохоронної діяльності серед учнівської молоді.

Відповідно до підсумків журі серед переможців фінального етапу Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» – юннати та учні закладів освіти Хмельниччини, яких нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України відповідно до зайнятих ними призових місць:

у номінації «Сюжетна композиція» за ІІ місце нагороджено Тонкоглаза Антона Вікторовича, вихованця гуртка «Фітодизайн» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за роботу «В очікуванні дива» (керівник: Тонкоглаз Іванна Миколаївна);  

– у номінації «Новорічна композиція» за ІІІ місце нагороджено Чорну Софію, вихованку гуртка «Юні квітникарі» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за роботу «Новорічна галявина» (керівник: Бондар Марія Миколаївна);

– у номінації «Новорічний подарунок» за ІІІ місце нагороджено  вихованців гуртка «Людина і довкілля» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ на базі ЗОШ І-ІІІ ступенів №21 м. Хмельницького за роботу «Чарівний ліхтарик» (керівник: Демчишина Зоя Іванівна).

Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України за активну участь у Конкурсі нагороджені дитячі колективи та окремі юннати:

– у номінації «Новорічна композиція» нагороджено вихованців гуртка «Юні друзі природи» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ на базі Михайлівського ліцею Розсошанської селищної ради Хмельницького району за роботу «Світить місяць, світить ясний» (керівник: Демчишина Зоя Іванівна);

– у номінації «Сюжетна композиція» нагороджено Беляк Олександру Юріївну, ученицю 2-В класу СЗОШ І-ІІІ ступенів №29 м. Хмельницького, вихованку гуртка «Юні друзі природи» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за роботу «Казковий сніговик» (керівник: Кліщар Лариса Миколаївна) та колектив учнів 4-Г класу СЗОШ І-ІІІ ступенів № 29 м. Хмельницького (керівник: Рибчинська Людмила Василівна, вчитель початкових класів), вихованців гуртка «Юні друзі природи» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за роботу «Різдвяний чобіток»;

– у номінації «Новорічний вінок» нагороджено вихованців гуртка «Людина і довкілля» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ на базі Михайлівського ліцею Розсошанської селищної ради Хмельницького району за роботу «Святковий вінок» (керівник: Демчишина Зоя Іванівна).

В загальному підсумку участі у Всеукраїнському еколого-натуралістичному конкурсі «Новорічна композиція» учні та вихованці юннатівських гуртків закладів освіти Хмельницької області здобули 2 грамоти НЕНЦУМ за І місце, 11 грамот НЕНЦУМ за ІІ місце, 27 грамот НЕНЦУМ за ІІІ місце та 29 грамот НЕНЦУМ за активну участь у Конкурсі.

Більш детально з кращими творчими роботами юних учасників новорічно-різдвяного конкурсу можна ознайомитись на, організованій НЕНЦ виставці конкурсних робіт в режимі он-лайн, за посланням: https://youtu.be/roZgLqnKgtY .

Вітаємо юннатів, учнів і вихованців закладів загальної середньої та позашкільної освіти Хмельниччини і їх педагогів-натуралістів з успішним здобутком на всеукраїнському рівні та зичимо їм нових досягнень і нових яскравих перемог в еколого-натуралістичних заходах!


Призери фіналу Всеукраїнського

конкурсу зовнішнього озеленення

закладів освіти «Парад квітів біля

школи»

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України підвів підсумки Всеукраїнського конкурсу зовнішнього озеленення закладів освіти «Парад квітів біля школи», який проводився в 2022 році відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 15.12.2021 року № 1379 «Про затвердження Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти) та з метою активізації робіт закладів освіти щодо благоустрою та покращення стану їх зовнішнього озеленення.

Активну участь у заході взяли юннати Хмельниччини. Робота школярів та юннатів – учасників Всеукраїнського конкурсу зовнішнього озеленення «Парад квітів біля школи» в закладах освіти області була спрямована на залучення дітей та підлітків до розробки проєктів озеленення навчальних закладів та їх практичне впровадження.

Відповідно до підсумків журі до числа переможців фінального етапу Всеукраїнського конкурсу зовнішнього озеленення закладів освіти «Парад квітів біля школи» увійшли юні натуралісти з Хмельниччини, які стали його призерами і були нагороджені Грамотою НЕНЦУМ МОН України:

за І місце:

– вихованці гуртка «Юні квітникарі» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. (Керівник: Марховська Аліна Василівна);

за ІІ місце:

         – учні 9 класу (Бузецька Каріна, Збаравська Дарина, Мукомел Олександра) Мар’янівської гімназії Чорноострівської селищної ради, вихованці гуртка «Юні квітникарі» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ. (Керівник: вчитель біології, керівник гуртка Малащук Ольга Анатоліївна).

Вітаємо юннатів закладів освіти Хмельниччини та їх педагогів-натуралістів з новим успішним здобутком на всеукраїнському рівні і зичимо їм нових успіхів та нових яскравих перемог.


За плечами незламного й волелюбного українського народу та його союзників важкий рік смертельного героїчного двобою, кровопролитної збройної боротьби за свободу і незалежність України від агресивних російських окупантів, злодіїв, мародерів та убивць.  Минув рік жахіття війни, щоденної скорботи за нашими загиблими героями і нестерпного болю!

Українці вистояли, завдали непоправних втрат ворогу і продовжують щиро вірити в українську Перемогу, бо з нашим народом Бог і свята правда, бо ми не загарбуємо чужого, а захищаємо свою рідну землю, наші родини й нашу свободу і з нами усі народи цивілізованих демократичних  країн світу.

Україна переможе! Слава Україні і Героям Слава!


ПРОВЕДЕНО НАВЧАЛЬНЕ ЗАНЯТТЯ ГУРТКА СТАРОУШИЦЬКИХ
ЮННАТІВ НА ТЕМУ «ВИСТОЯЛИ – ПЕРЕМОЖЕМО!»

21 лютого вихованці гуртка «Юні екологи», створеного й діючого під патронатом хмельницьких педагогів-натуралістів на базі Староушицького ліцею, що на Кам’янеччині, під керівництвом керівника їх гуртка М.В.Юрченко опрацювали тематичні матеріали Українського інституту національної пам’яті та партнерів до річниці повномасштабного військового
вторгнення агресивної РФ в мирну Україну.

Марина Василівна і її гуртківці констатували, що на превеликий жаль, 24 лютого виповнюється вже 365 днів від початку злочинного вторгнення російських окупаційних військ на територію мирної й незалежної України та розпалювання ними запеклої кровопролитної війни проти нашого народу, варварського знищення міст, селищ і сіл, насильства, грабежів та вбивства тисяч мирних жителів.
В перші дні кривавого й смертельного протистояння ворогам нам було страшно і важко, але ми всі згуртувались, об’єднались навколо єдиної мети й досі протистоїмо окупантам, хто зі зброєю в руках на фронті, а хто власною працею і коштами вносить посильну підтримку нашим захисникам та забезпечує наближення української перемоги над російським агресором.
В черговий раз гуртківці почули, що поряд з українським народом стали громадяни й уряди десятків прогресивних та розвинутих держав усього світу, які вітають цивілізаційний вибір українців і надають їм потужну політичну й збройну підтримку в їх героїчній боротьбі за свободу й незалежність України.
І хоч воля українців і незалежність нашої української держави дається нам самим не так просто й здобувається занадто високою ціною життя українських воїнів і мирних людей, з надією в серцях та сльозами на очах від болю за втрачених в боях захисників України, ми впевнено й наполегливо прямуємо до української Перемоги та мирного життя.
Щиро віримо, що День Перемоги й миру неодмінно настане.
Все буде Україна!!!


Обласний дитячий фотоконкурс «Стоп війна!»

16 лютого 2023 року підведено підсумки обласного фотоконкурсу дитячих робіт «Стоп війна!», який проводився педагогами еколого-натуралістичного напряму Хмельницького обласного центу туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Конкурс проводився з метою реалізації Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України, активізації громадянсько-патріотичного, національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання учнівської молоді, сприяння єднанню українського народу, виховання здорового підростаючого покоління, готового захищати національні інтереси та територіальну цілісність України.

Участь у конкурсі взяли 105 здобувачів освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти Хмельницької області.

Відповідно до підсумкового протоколу засідання журі, переможцями обласного фотоконкурсу визнано наступних учасників, які посіли призові місця у трьох вікових категоріях:

Молодша група (1-4 класи)

І місце

– Владислава Іванчук, учениця 1-В класу Нетішинського ліцею № 3 Нетішинської міської ради;

– Ангеліна Коробчук, учениця  3-Б класу Нетішинського ліцею № 4 Нетішинської міської ради;

– Мар’яна Панфілова, вихованка гуртка краєзнавства Летичівського центру творчості дітей та юнацтва.

ІІ місце

– Олена Глуховська, учениця 2 класу ЗОШ №1 м. Шепетівки;

– Богдан Ковальчук, учень 4 класу ЗОШ № 1 м. Шепетівки;

– Дмитро Федаш, учень 3-В класу ліцею № 3 м. Кам’янець-Подільського.

 ІІІ місце

– Артем Антонюк, учень 1-Б класу Нетішинського ліцею № 3 Нетішинської міської ради;

– Вікторія Закорчевна, учениця 1 класу Меджибізького ліцею Меджибізької ОТГ;

– Амелія Кравчук, учениця 1-В класу Нетішинського ліцею № 3 Нетішинської міської ради;

– Марія Фінк, учениця 4 класу ЗОШ І-ІІІ ст. №4 м. Шепетівки;

– Василина Шимчук, учениця 3 класу Заслучненського ліцею ім. Олексія Іщука Заслучненської сільської ради Хмельницького району;

– Дарья Яцемірська, вихованка гуртка Природа рідного краю ХОЦТКУМ, учениця 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району.

Середня група (5-8 класи )

І місце

– Тимофій Ніколенко, учень 7-Б класу ліцею № 12 м. Кам’янець-Подільського;

– Валентин Стринадкін, учень 8 класу Кременчуківського ліцею Антонінської селищної ради.

ІІ місце

– Вікторія Копичинська, учениця 8 класу Заслучненського ліцею ім. Олексія Іщука Заслучненської сільської ради Хмельницького району;

– Софія Лабуняк, учениця 5 класу Слобідко-Рихтівського ліцею Жванецької сільської ради Кам’янець-Подільського району;

– Тимофій Лешик, учень 7-В класу Нетішинського ліцею № 1 Нетішинської міської ради;

– Анна Соболь, вихованка гуртка «Декоративне птахівництво» Хмельницького ОЦТКУМ.

ІІІ місце

– Анна Волкова, учениця 8 класу Китайгородського ліцею Китайгородської сільської ради;

– Кароліна Григорчук, вихованка гуртка козацько-лицарське виховання «Джура» ЗПО «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради;

– Марія Жалоба, учениця 9 класу Кам’янської гімназії Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам’янець-Подільського району;

– Поліна Лисак, учениця 8 класу Требуховецької ЗОШ І-ІІІ ст Меджибізької ОТГ;

– Євген Лебідь, учень 8 класу гімназії №5 м. Шепетівки;

– Анастасія Мартинюк, учениця 6 класу Травлинського ліцею Судилківської ТГ Шепетівського району;

– Богдан ХОМЕНКО, вихованець гуртка «Фотоаматор» Старосинявського Будинку творчості школярів.

Старша група (9-11 класи)

І місце

– Андрій Козак, учень 9 класу Жванецького ліцею Жванецької сільської ради Кам’янець-Подільського району

ІІ місце

– Софія Білінська, учениця 9 класу Сарнівської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району;

– Анна Козюра, учениця 11-А класу Нетішинського ліцею № 1 Нетішинської міської ради;

– Іванна Ленюк, учениця  10 класу Антонінського ліцею Антонінської селищної ради

– Іванна Швець, учениця 9 класу НВК № 1 ім. Героя України М. Дзявульського м. Шепетівки

ІІІ місце

– Дмитро Балабей, учень 9-А класу Нетішинського ліцею № 4 Нетішинської міської ради;

– Денис Волков, учень 11 класу Китайгородського ліцею Китайгородської сільської ради;

– Софія Гордик, учениця 9 класу Меджибізького ліцею Меджибізької селищної ради;

– Діана ГАВРИЛЮК, учениця 10 класу Городищенського ліцею Судилківської сільської ради Шепетівського району

– Діана Нагорян, учениця 9 класу Китайгородського ліцею Китайгородської сільської ради;

– Уляна Смоляк, вихованка студії образотворчого мистецтва Будиноку творчості дітей та юнацтва Красилівської міської ради.

Активні учасники обласного дитячого фотоконкурсу «Стоп війна!» нагороджені Грамотами Хмельницького обласного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді.


Юннати  Хмельниччини – призери фіналу Всеукраїнського конкурсу учнівських навчальнодослідних земельних ділянок

Нещодавно Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України підвів підсумки Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок (УНДЗД), який проводився в 2022 році відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 1379 від 15.12.2021 та з метою розвитку мережі учнівських НДЗД у закладах загальної середньої і позашкільної освіти, підвищення ефективності та якості дослідницької роботи і задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні, залученні їх до практичної діяльності через трудове виховання.

Активну участь у заході взяли юннати Хмельниччини. Робота школярів та юннатів – учасників Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок на УНДЗД в закладах освіти області була спрямована на вивчення агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, набуття умінь і практичних навичок вирощування овочевих, польових, квітково-декоративних рослин та вирощування екологічно чистої продукції для шкільних їдалень.

Провідна роль у роботі учнівських НДЗД належить сільськогосподарському дослідництву, у процесі якого школярі і юннати активно брали участь у науково-дослідницькій роботі, а саме розробляли схеми дослідів, проводили фенологічні спостереження за сільськогосподарськими культурами, оформляли дослідницькі роботи.

На допомогу юним учасникам педагогами-натуралістами були розроблені відповідні методичні матеріали, проводилися семінари-практикуми, консультації та інші дії в режимі он-лайн, які сприяли підвищенню ефективності дитячої дослідницької роботи на учнівських навчально-дослідних земельних ділянках.

Відповідно до підсумків журі до числа переможців фінального етапу Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок увійшли юні натуралісти з Хмельниччини, які стали його призерами і були нагороджені Дипломами ІІ ступеня:

– вихованці гуртків «Природа рідного краю» та «Юні акваріумісти» відокремленого структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму «Станція юних натуралістів» Хмельницького ОЦТКУМ. (Керівник конкурсної роботи: Петраш Юлія Володимирівна);

– вихованці гуртка «Основи біології» КЗ ДМР «Станція юних натуралістів» м. Дунаївці (Керівник конкурсної роботи: Бондар Ніна Анатоліївна).

А Колектив Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (Керівник роботи: Марковська Аліна Василівна) здобули Диплом ІІІ ступеня.  

Вітаємо юннатів позашкільних закладів освіти Хмельниччини та їх педагогів-натуралістів з новим успішним здобутком на всеукраїнському рівні і зичимо їм нових успіхів і нових яскравих перемог у дослідництві та сільськогосподарській праці на юннатівській ниві.


Юннати Хмельниччини серед переможців Всеукраїнського конкурсу-огляду «Дивовижна теплиця»

У продовж 2022 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України проводився Всеукраїнський конкурс-огляд «Дивовижна теплиця»

Конкурс проводився з метою розвитку мережі навчальних теплиць, навчально-дослідницької роботи в закладах загальної середньої та позашкільної освіти, виявлення та розповсюдження кращого досвіду, нових напрямів в організації роботи в навчальних теплицях, впровадження й поширення ефективних, ресурсоощадних й екологічно безпечних технологій у освітньому процесі, підтримки творчої праці педагогічних працівників, підвищення їх майстерності та популяризації творчих здобутків у галузі дослідництва.

У конкурсі взяли участь представники різних регіонів України.

Юннати гуртка «Природа рідного краю» (кер.гуртка Петраш Юлія Володимирівна) за вегетативний період 2022 року в теплиці структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ проводили дослідницьку роботу за темою «Сортовивчення томатів та їх вирощування в умовах закритого ґрунту». Вихованці вивчили кращі сорти томатів, набули навичок вирощування їх в умовах закритого грунту.

За підсумками конкурсу-огляду гурток «Природа рідного Краю» нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагороджено за зайняте ІІ місце.


Вітаємо педагога-натураліста, ентузіаста

  юннатівської роботи з учнями    

    Тетяну Василівну Дереш з ювілейним 

   Днем народження!


ЗАХИСТИМО ВІД МОРОЗІВ І ГОЛОДУ ТА ЗБЕРЕЖЕМО ЗИМУЮЧИХ ПТАХІВ РІДНОГО КРАЮ

Зима й морози для птахів складний період життя. В цей час вони страждають не так від холоду, як ще й від голоду. 

Взимку, з настанням холодів, не встигнувши протягом короткого дня роздобути собі необхідну кількість поживи, птахи залишаються на ніч напівголодними і, не дочекавшись дня, гинуть. 

В наших силах врятувати пернатих друзів від голодної смерті в холодну пору року, а для цього потрібно зовсім небагато: виготовити і розвісити годівнички та підгодовувати птахів різним кормом протягом. Підгодівля сприяє не лише виживанню, а й подальшому розселенню і гніздуванню птахів у наших парках та садах.

Вихованці гуртка «Природа рідного краю» Староушицького ліцею протягом зими активно долучаються до природоохоронної юннатівської акції «Годівничка», яка проводиться з метою виховання ціннісного ставлення до біорізноманіття, проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони та збереження орнітофауни. 

У ході акції гуртківці знайомляться з видовим різноманіттям зимуючих птахів нашої місцевості, проводять спостереження, ознайомлюються з основними правилами виготовлення годівниць для пташок, дізнаються як правильно підгодовувати птахів, що можна покласти у годівничку. 

Годівнички діти виготовляють різні. Дерев’яні – з допомогою батьків, а еко годівнички «Смаколики» – власноруч.

Юні екологи закликають всіх небайдужих долучитись до доброї справи: «Зроби годівничку – врятуй життя пташині». Адже, потрібно допомагати птахам пережити холодні і голодні зимові місяці, а навесні і влітку вони віддячать нам, знищуючи шкідників у парках і садах. Підгодовуючи птахів, слід пам’ятати, що в годівничках завжди має бути корм, його потрібно класти щодня і бажано в однаковий час. 

Синички, горобці, омелюхи, голуби, дрозди та щиглики — ці крихітні та беззахисні пернаті потребують нашої підтримки і доброти. 

Тож давайте допоможемо їм всі разом і збережемо наших пернатих друзів.  

 За матеріалами ФБ Лариси Левко, керівника гуртка юннатів.


Міністерство освіти і науки України

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

Газета “ЮННАТ” №1 (78), 2023р.

Більш детально див. за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1QqjJxw73MqRPp9rISdIrWN6UnKx-31bS/view?usp=sharingЮннати Хмельниччини переможці Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків»

Нещодавно завершився Всеукраїнський конкурс школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків», який щорічно, починаючи з вересня 2003 року, проводиться Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України і Державним агентством лісових ресурсів України, що проводився в 2022 році з метою формування екологічної та економічної культури підростаючого покоління, удосконалення форм і методів трудового навчання і виховання, залучення до активної природоохоронної діяльності.

Конкурсом передбачаються в період осінніх та весняних лісокультурних робіт посадки лісу за участю учнівської молоді, вихованців учнівських лісництв та студентів закладів освіти І-IV рівнів акредитації.

Програма діяльності закладів загальної середньої освіти і участь у Всеукраїнському конкурсі «Ліси для нащадків» залишає освітянам та лісівникам широке поле спільної діяльності для підвищення ефективності і якості учнівських лісництв, залучення учнів до відтворення лісових ресурсів.

Під час заходу усі освітні заклади, де під патронатом держлісгоспів нашого краю успішно навчають і виховують майбутніх лісівників, надавали допомогу лісництвам у посадці лісу, зокрема, проводилась посадка саджанців листяних та хвойних порід дерев, збір лікарської сировини, насіння, закладались парки, садки, висаджувались фруктові дерева, що в свою чергу сприяло засвоєнню нових знань, практичних навичок і умінь, вихованню поваги до праці лісівника та формуванню як екологічної так і економічної культури в юних учасників лісогосподарських заходів. Така робота є звичною і традиційною для вихованців гуртків юних натуралістів.

За підсумками журі фінального етапу Всеукраїнського конкурсу «Ліси для нащадків» та за відтворення лісових ресурсів, допомогу лісогосподарським підприємствам у посадці лісу і збір лікарської сировини нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України юних лісівників Хмельниччини – переможців Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків», які успішно представляли на ньому учнівські лісництва рідного краю і здобули І-ші місця, набравши по 95 балів:

– Антончик Діану та Дукача Лазара, вихованців учнівського лісництва «Паросток» Михлянського ліцею Ізяславської міської ради Шепетівського району;

– вихованців «Нетішинське учнівське лісництво» закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району;

– вихованців гуртка «Юні лісівники» зразкового учнівського лісництва «Пліщинське» Пліщинської гімназії з дошкільним підрозділом Шепетівської міської ради.

За ІІ місце (85 балів) – нагороджено Зайцеву Олександру, вихованку учнівського лісництва «FOREST», ученицю 7-Б класу Шепетівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія».

За ІІІ місце (75 балів) – нагороджено вихованців гуртка «Юні лісівники-дендрологи» Михлянського ліцею Ізяславської міської ради Шепетівського району.

Подяку Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України надано керівникам учнівських колективів юних лісівників Хмельниччини за роботу з дітьми по вивченню сучасних технологій вирощування лісових культур і втіленню своїх знань на практиці під час Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків»:

– Білій Аліні Михайлівні, керівнику «Нетішинське учнівське лісництво» закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району;

– Зведенюку Миколі Андрійовичу, керівнику зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчителю хімії Пліщинської гімназії з дошкільним підрозділом Шепетівської міської ради.

– Лисюку Михайлу Анатолійовичу, керівнику гуртка «Юні лісівники-дендрологи» Михлянського ліцею Ізяславської міської ради Шепетівського району;

– Сільвестр Олені Петрівні, керівнику учнівського лісництва «FOREST», вчителю Шепетівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія».

Дирекція та педколектив Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України у наказі по закладу від 10 січня 2023 року №02 висловили подяку директорам Департаментів освіти і науки, керівникам закладів позашкільної та загальної середньої освіти за організацію й проведення Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків».

Вітаємо колективи юних лісівників та їх педагогів і лісівників-наставників з успішним результатом, досягнутим у цьому важливому еколого-натуралістичному заході, та зичимо нових здобутків у навчанні й лісогосподарських роботах задля збереження і зростання площі лісових масивів Хмельниччини!


ПОЗАШКІЛЬНИКИ ДУНАЄВЕЧЧИНИ ВІДЗНАЧЕНІ ВИМПЕЛОМ І ДИПЛОМОМ «ФЛАГМАН ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ»

Відповідно до підсумків конкурсного журі Відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» за 2022 рік, проведеного Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України спільно із Всеукраїнською Асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор» та Інститутом проблем виховання НАПН України, позашкільники Дунаєвеччини з конкурсним проектом «Інноваційний потенціал діяльності та створення унікального освітнього простору нового формату Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти», у складі якої діє СЮН, гідно представили свій рідний край і увійшли до числа його переможців.

На підставі рішення експертної комісії та оргкомітету Рейтингу Комунальну установу Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (директор – Марта Василівна Чекман) визнано абсолютним переможцем Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» в їхній категорії комплексних закладів позашкільної освіти і нагороджено Дипломом «Флагман позашкільної освіти України» із врученням Вимпелу Всеукраїнської Асоціації педагогів-позашкільників «Фактор» (наказ НЕНЦ від 16 січня 2023 р. № 5).

Захід проводився київськими організаторами з метою виявлення творчо працюючих педагогічних колективів профільних закладів позашкільної освіти, розповсюдження передового педагогічного досвіду, пошуку інноваційних ідей та технологій щодо оновлення змісту навчання і виховання дітей, публічного визнання внеску закладів позашкільної освіти у розвиток системи освіти, формування іміджу закладів позашкільної освіти.

Участь у Рейтингу якості позашкільної освіти брали  педагогічні колективи закладів позашкільної освіти з різних регіонів нашої країни, які, незважаючи на збройну агресію й тероризм росії проти України, не зупиняли свою роботу, а навпаки активно працювали для розвитку творчих здібностей дітей і молоді, забезпечуючи їм змістовне дозвілля та психологічну підтримку і були тим острівцем миру, де протягом року дитина могла й нині може відволіктися від страшного повсякдення війни та отримати нові й цікаві знання.

Серед головних завдань для позашкільників Дунаєвеччини у 2022 році була допомога дітям місцевим і дітям, вимушено переселеним з тимчасово окупованих територій на Поділля, повноцінно реалізувати свої здібності та творчий потенціал, створення їм безпечного простору, надання можливості кожній дитині відкритого доступу до якісної позашкільної освіти.

На розгляд конкурсного журі Рейтингу дунаєвчани подали конкурсну роботу – проект, в якій розкрили інноваційний потенціал діяльності та створення в їх закладі унікального освітнього простору нового формату, представили  досвід роботи їх закладу позашкільної освіти в умовах повномасштабної війни росії проти України у 2022 році, а саме:

– організація освітньої роботи із здобувачами освіти; – робота із переселенцями та волонтерська діяльність;

– формування національної ідентичності та відповідального громадянства, як серед молоді, так і дорослих людей;

– збереження матеріально-технічної бази установ.

Оргкомітет та експертна комісія Рейтингу високо оцінили й відзначили конкурсну роботу від педколективу Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» та висловили слова вдячності педагогам-позашкільникам закладу за змістовну організацію освітньої діяльності зі здобувачами освіти, просвітницької роботи, збереження матеріально-технічної бази й дитячих творчих об’єднань у такий важливий та складний час для нашої країни.

Вітаємо дунаєвецьких колег з непересічним досягненням їх колективу і зичимо нових успіхів на ниві позашкільної освіти, педагогічної творчості, навчання й виховання підростаючого покоління!


22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

Українська мрія – єдність, свобода і незалежність України від окупантів час від часу набувала цілком ясних обрисів. Основа державності, якої протягом віків намагалися позбавити працелюбне населення цієї прекрасної частини земель Європи всі її так звані сусіди, а по суті завойовники й окупанти, нахабно прикриваючись «високими» інтересами.

Так сталося й на початку 1918-го, коли в процесі розпаду Російської імперії та в запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того, ще й на тих територіях, що входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії Габсбургів, теж була утворена Західноукраїнська Народна Республіка, відома як ЗУНР.

Вже до кінця року, в грудні 1918 року у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реальність, лідерам цих двох державних утворень вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір, який увійшов у нашу сучасну історію як «Акт злуки», і 22-го січня 1919 року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі, залюдненій в той день великою кількістю українців.

Але всенародне торжество національного єднання українців на їх споконвічних землях тривало недовго, бо вже буквально через кілька місяців російські більшовицькі війська захопили Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину – поляки. А далі розпочався геноцид українців голодоморами, репресіями, фашистсько-більшовицькою війною на українських землях, насильницьке відторгнення територій з родючими землями й працьовитими людьми і приєднання їх до Росії …

Акт злуки українських земель тоді так і залишився лише декларацією, але українці ніколи не втрачали притаманних їм рис волелюбності й жертовності в боротьбі за свободу рідного краю та всього свого народу, а ще мали надію на свою державність, намагаючись визволитися від окупантів, адже той народ, який втратив надію на свою свободу, просто зникає.

Але настало 22 січня 1990 року і мільйони українців з жовто-блакитними прапорами вишикувалися в справжній живий ланцюг національного єднання, що розтягся від Києва до Львова. Вони вперше в історії України всі разом відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи. Відтоді святкування Дня Соборності стало традицією.

Сьогодні кожен з нас глибоко усвідомлює, що єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Маємо з трепетом зберігати цей безцінний скарб від попередніх поколінь і кожен з нас має відважно захищати свободу і незалежність нашої Батьківщини від агресивних російських окупантів!


Староушицькі юннати дізналися цікаві космічні таємниці в камянецькому «Космопарку»

Нещодавно вихованці еколого-натуралістичного гуртка «Природа рідного краю», котрий діє на базі Староушицького ліцею, що на Кам’янеччині, побували на природничо-пізнавальній екскурсії в старовинному місті Кам’янці-Подільському. Діти із завзяттям, весело, зацікавлено й пізнавально провели час у розважальному комплексі «Космопарк», де вони дізналися багато цікавого про наш спільний дім у просторах Всесвіту – планету «Земля». Поруч із цим, вони мали можливість поринути у справжнісінькі космічні пригоди на майже 30 локаціях космічних зон комплексу.

Найбільше дітям сподобалися випробування на тренажері космонавтів для розвитку координації та рівноваги. Викликала у них захоплення космічна виставка-пригода у планетарії, де вони мали змогу споглядати достовірну картину зоряного неба, відтворення картин сонячних і місячних затемнень, метеоритного дощу, прольоту комети й інших астрономічних явищ. З великою цікавістю перевіряли свою вагу, зважуючись на різних планетах.

Пізнавальною стала віртуальна подорож сонячною системою. А ще весело поспілкувалися з роботом; ознайомилися з моделями марсоходу, космічних ракет; відчули землетрус та зробили фото на пам’ять у костюмах космонавтів.

Під час пізнавальної екскурсії діти дізналися багато цікавої інформації і збагатили свою пам’ять новими знаннями про навколишній світ:

– про наш спільний дім (●Земля знаходиться приблизно в 150 мільйонах кілометрів від Сонця. Для того щоб досягти поверхні нашої планети, сонячному світлу необхідно 500 секунд. ●70% поверхні Землі вкрито водою. Коли астронавти вперше вийшли в космос, вони вперше поглянули на Землю людськими очима і назвали наш дім Блакитною планетою. ●Лише 3% води Землі прісної, решта 97% солоної. З цих 3% понад 2% замерзло в льодовиках. Це означає, що прісної води менше 1% міститься в озерах, річках і під землею. ●Відстань від поверхні Землі до її центру становить приблизно 6378 км);

– про Сонце (●Зірка не має твердої поверхні і являє собою газову кулю, що складається з водню і гелію, які скріплені між собою власним тяжінням. ● Відстань між Землею і Сонцем постійно змінюється. Це відбувається тому, що Земля рухається по еліптичній орбіті навколо Сонця. Відстань між ними коливається від 147 до 152 мільйонів км.● Сонце – майже ідеальна сфера. З огляду на розміри нашої зірки, різниця в його полярному та екваторіальному діаметрі становить всього 10 км, що робить його найближчим до досконалої сфери, об’єктом що спостерігається в природі.● Світло від Сонця до землі доходить за 8 хвилин. Якщо б Сонце раптово зникло чи згасло, то ми б помітили це тільки через цих 8 хвилин.);

– про космічні ракети (● спочатку космічні ракети були одноразовими, і розгінні ступені, що скидалися ними при зльоті, згорали в атмосфері. Однак, приватній американській компанії «SpaceX» Ілона Маска вдалося створити умовно-багаторазову ракету, у якої розгінна ступінь після від’єднання від самого космічного апарату самостійно повертається на космодром, і після обслуговування може бути використана повторно. ●Досі у світі не створено жодної одноступінчастої космічної ракети. Всі вони мають більше одного ступеня, які використовуються для розгону, хоча в наші дні розробляються й одноступінчасті проекти. При цьому у світі є одноступінчасті балістичні ракети, здатні вийти у космос. На це була здатна навіть «Фау-2», створена в німцями ще в 1942 р., коли технології були набагато менш розвиненими, ніж зараз. ●Всі пілотовані космічні ракети розробляються таким чином, щоб навантаження при зльоті не перевищували 4,5-5 G. Для безпілотних апаратів обмеження значно м’якше, тому що більшість вантажів та приладів не бояться і більш жорстких навантажень);

– про марсохід (●Планетохід, що пересувається поверхнею Марса. М’яка посадка марсоходів здійснюється за допомогою апаратів, що спускаються. ●Марсоходом, на відміну від місяцехода, неможливо керувати дистанційно командами оператора, що знаходиться на Землі, в режимі реального часу через значне запізнення командних сигналів і сигналів від планетохода. ●Час запізнення, залежно від взаємного розташування Землі та Марса у Всесвіті, становить від 3 хвилин 6 секунд до 22 хвилин 17 секунд при швидкості радіосигналу 300 тисяч кілометрів за 1 секунду).

Юним природознавцям було так цікаво, що вони навіть не помітили, як швидко промайнув час і екскурсія підійшла до завершення, а так хотілося ще трішечки побути в космічних зонах «Космопарку». Однак додому всі повернулися задоволені, натхненні побаченим та почутим, за що дирекція й педагоги ліцею, діти і їх батьки висловлювали щиру вдячність місцевій владі селища за організацію безкоштовного транспорту для такої цікавої, змістовної й пізнавальної поїздки на навчальну екскурсію в райцентр.


20 січня – День пам’яті «кіборгів»

В Україні вшановують захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту від російських окупантів та терористів.

Бої за стратегічний об’єкт точилися з 26 травня 2014 по 22 січня 2015 року.

Протягом 242 днів з неймовірною стійкістю, відвагою та незламністю українські військовослужбовці, добровольці, медики та волонтери утримували оборону будівель летовища, а також контролювали навколишні села.

«Кіборги» витримали – не витримав бетон!», – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Українських захисників аеропорту «кіборгами» спочатку прозвали самі російські бойовики, які були вражені стійкістю та мужністю наших військових.

Пізніше назва українських захисників Донецького аеропорту «кіборгами» стала символом національної мужності та оплоту народного духу, відданості ідеалам вільної та незалежної України.

Перший бій між українськими оборонцями та російськими бойовиками-окупантами за встановлення контролю над Донецьким аеропортом відбувся наприкінці 26 травня 2014 року, коли російські терористи та бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька. Того дня російські окупанти відступили, зазнавши важких втрат і на кілька місяців відмовились від штурму летовища.

З кінця травня українські захисники утримували старий та новий термінали аеропорту. Опорним пунктом було селище Піски — через нього поставляли провізію, боєприпаси, медикаменти та здійснювалася ротація.

Російські бойовики-терористи здійснювали систематичні штурми терміналів, займаючи нові позиції, втрачаючи їх та знову готуючи штурми. Внаслідок боїв руйнувалася інфраструктура аеропорту — у грудні 2014 року значних руйнувань зазнав старий термінал, 13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці.

15 січня 2015 року почалася нова фаза оборони Донецького аеропорту. Терористи перед приїздом представників місії ОБСЄ обстрілювали новий термінал аеропорту та впритул підійшли до українських позицій. Вони планували почати з нового терміналу обстрілювати міжнародну місію, щоб звинуватити в цьому українських військових.

Того дня під час боїв за аеропорт загинули двоє українських військових. При штурмі аеропорту ворожою стороною, псковські десантники втратили понад 130 осіб.

У новому терміналі бої точилися за різні його поверхи — на фінальних етапах битви українські вояки утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися супротивником.

16 січня терористи відійшли в район Спартака й відновлювали свою боєздатність, отримували підкріплення. Опівночі бойовики обстріляли метеовежу з РСЗВ «Град» і після цього до самого ранку не відкривали вогонь.

Протягом ночі з 16 на 17 січня терористи обстрілювали аеропорт зі стрілецької зброї, мінометів та артилерії.

18-21 січня російські загарбники підірвали новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася – загинуло 58 захисників –«кіборгів».

21 січня 2015 року прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони.

Донецький аеропорт та селище Піски протягом 242 днів захищали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші.

За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинули більше 200 українських захисників, близько 500 зазнали поранень. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких, на жаль, посмертно.

За час оборони аеропорту, з травня 2014 року по січень 2015 року, в його захисті по ротації взяли участь понад 2,500 військових і добровольців, зазначає “Ділова мова”.

Подвиг захисників Донецького аеропорту став символом мужності і стійкості духу української армії. Про оборону донецького летовища написано десятки книг, знято сотні документальних матеріалів та художній фільм «Кіборги».

Спільним Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України установлено в системі Міністерства оборони України День вшанування захисників Донецького аеропорту відзначати щороку 20 січня.


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського», Національним університетом біоресурсів і природокористування України, за підтримки ДП «Український інститут інтелектуальної власності «Укрпатент» проводить Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму у віковій категорії 16-23 роки.

До участі в Конкурсі запрошуються учні, вихованці закладів загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти, студенти закладів вищої освіти у віковій категорії 16-23 роки. Форма проведення – дистанційна. Конкурс проводиться у два етапи:

І етап (відбірковий, заочний) – у січні-лютому 2023 року. Учасникам необхідно до 17 лютого 2023 року зареєструватися в режимі онлайн за формою (форма для реєстрації), одночасно прикріпити тези (файл у форматі *.doc*) та пройти додатково окрему реєстрацію, спеціально призначену для відеофайлу, за формою https://forms.gle/xnuQ5uW3znwkw1Ey9, прикріпивши відео захисту проєкту.

ІІ етап (фінальний, дистанційно) – з 21 до 24 лютого 2023 року.

Детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/2023-01-08.pdf


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з ГО «Спілка освітян України» за підтримки Міністерства освіти і науки України проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Європейський вимір української освіти: виклики та перспективи».

Конференція відбудеться 16 лютого 2023 року.

Формат проведення Конференції – змішана (офлайн та онлайн).

До участі запрошуються керівники закладів освіти, наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої, загальної середньої та позашкільної освіти, колективні та індивідуальні члени ГО «Спілка освітян України» та освітяни, які наразі перебувають поза межами України. Орієнтовні напрями конференції:

– інноваційний менеджмент в освітній галузі;

– шляхи виховання громадянської особистості з закладах освіти;

– вища та фахова передвища освіта в контексті глобальних викликів;

– сучасна українська школа – школа для дітей;

– позашкілля-2023: патріотизм, безпека, розвиток;

– диджиталізації суспільства – передумова освітнього прогресу.

Для участі в конференції необхідно до 9 лютого 2023 р. заповнити та надіслати:

– заявку (за покликанням) https://forms.gle/LYvtCKnCQhE7KwZYA

Більш детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/01-09-07.pdf


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України ініціює проведення Всеукраїнського бліц-конкурсу “Український орнамент Перемоги”.

До участі у бліц-конкурсі запрошуються: учнівська молодь закладів загальної середньої та позашкільної освіти, студенти закладів середньої спеціальної і вищої освіти.

Більш детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/2023-01-01.pdf


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України доводить до Вашого відома про оголошення Міжнародного конкурсу еколого-валеологічної спрямованості. Тема конкурсу у 2023 році – “душа села”.

До участі у конкурсі запрошуються учні 1 – 4 класів закладів загальної середньої освіти та вихованців закладів позашкільної освіти відповідного віку.

Конкурсні роботи від обласних оргкомітетів надсилаються до 31 березня 2023 року.

Більш детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/01-05-03.pdf


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проводить Всеукраїнську акцію “Писанкове дерево перемоги”.

До участі в акції запрошують учнівську молодь закладів загальної та позашкільної освіти, студентів закладів середньої спеціальної і вищої освіти.

Більш детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/2023-01-05.pdf


Об’ява

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.12.2021 р. № 1982-ІХ «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022 – 2023 роках», з метою консолідації та формування історичної свідомості українського народу, збереження національної пам’яті та належного вшанування пам’ятних дат і ювілеїв, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України проводить конкурс есе патріотично-громадянської тематики «Єднанням сильні!» на відзнаку роковин з дня народження Т.Г.Шевченка. Цьогоріч конкурс проходить під гаслом: «Встане Україна,…Світ правди засвітить…» (Т.Г.Шевченко «Стоїть в селі Суботові»).

Більш детальну інформацію див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/2023-01-02.pdf


Юннати Хмельниччини серед переможців

Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-

патріотичної гри «Паросток»

З метою посилення патріотичного виховання учнівської молоді та активізації засобів системи національно-патріотичного виховання і реалізації завдань щодо формування нового українця, який діє на основі національних та європейських цінностей, готовності до активної громадянської позиції й екологічної діяльності; розвитку пізнавального інтересу, логічного мислення; виховання громадянина-патріота України, бережливого і шанобливого ставлення підростаючого покоління до традицій українського народу, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України провів Всеукраїнську дитячо-юнацьку еколого-патріотичну гру «Паросток», підсумки якої підвів у грудні 2022 року.

В минулому вже році у Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток» взяли участь педагогічні, учнівські колективи, вихованці 73 закладів загальної середньої і позашкільної освіти з 14 областей України: Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Івано-Франківської, Луганської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької та Чернігівської областей.

Організаційний комітет і журі Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток» висловили глибоку вдячність учасникам конкурсу, педагогічним працівникам та батькам за активну й діяльну підтримку ними заходу, в якому активно й успішно взяли участь юннати нашого краю.

На підставі підсумкового рішення журі конкурсу нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України колективи юннатів Хмельниччини – переможців Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток», які посіли І місце (95-100 балів):

– вихованці Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Хмельницької області (керівник: Біла Аліна Михайлівна – керівник гуртків еколого-натуралістичного напряму);

– вихованці відокремленого структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ (керівники гуртків: Петраш Ю.В., Тонкоглаз І.М. та керівник проєкту Зотова О.В. – методист відокремленого структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ);

– вихованці гуртка «Екологічний туризм» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який працює на базі Дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи м.Славути (керівник: Слівіна Алла Олександрівна – керівник гуртка «Екологічний туризм»).

Колектив вихованців гуртків Шепетівського міського ЦЕНТУМ нагороджений Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України, як переможець Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток», що посів ІІ місце, набравши 90-94 бали (керівники: Коленчук Олена Іванівна, Ковальчук Альона Олександрівна, Марковська Аліна Василівна, Бєляєва Ольга Михайлівна – керівники гуртків).

Вітаємо юних патріотів нашого рідного краю та України – переможців Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток» і зичимо нових успіхів у еколого-натуралістичних заходах в новому 2023 році!


ЮННАТИ ШЕПЕТІВСЬКОГО МІСЬКОГО ЦЕНТУМ ЗДОБУЛИ ІІ МІСЦЕ У ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКІЙ ЕКОЛОГОПАТРІОТИЧНІЙ ГРІ «ПАРОСТОК»

Вихованці юннатівських гуртків Шепетівського міського ЦЕНТУМ посіли ІІ місце у Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток» та нагороджені Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України, відповідно до підсумків журі Гри за 2022 рік.

В Шепетівському міському ЦЕНТУМ гра проходила під гаслом «Хай небо буде мирним, а Україна – квітучою». Не змогли завадити юннатам і часті повітряні тривоги й ворожі обстріли міста російськими окупантами, що відбувалися під час проведення цих заходів і навчальних занять гуртків з дотриманням умов безпеки.

Керівники гуртків Олена Коленчук, Альона Ковальчук, Аліна Марховська та Ольга Бєляєва провели майстер-класи та творчі майстерні «Коло Свароже», «Зернова Мати», «Підкова – оберіг на козацьке щастя і гарну вдачу», «Лялька мотанка-оберіг для воїна», «Пташка миру та надії», квест «Козацькими стежками», виховні заходи «Ми – українці: честь і слава незламним!», виготовили листівку для захисників України «Ви – наші герої!»

Вітаємо юних патріотів – переможців Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток» і зичимо нових успішних та яскравих здобутків юннатівської роботи в 2023 році!


Зведені цифрові інформаційно-аналітичні дані територіальних громад Хмельницької області про стан еколого-натуралістичної роботи в закладах освіти в 2022-2023 навч. році (станом на 01.11.2022р.). Див. за посиланням:

https://drive.google.com/file/d/1ma7pRyQq3zUrU1pne2AJv7jEmSazsdMC/view?usp=sharing