wordpress themes.

Новини юннатівського життя

  

 

2024 рік 

 


 

 

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ/

МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА У КОНТЕКСТІ

НАТХНЕННЯ КРАСОЮ РІДНОЇ ПРИРОДИ,

РОЗВИТКУ ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ,

ЗАВДАНЬ БІОЛОГІЗАЦІЇ ТА ЕКОЛОГІЗАЦІЇ

НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

   Чи кожна людина вміє бачити красу світу й отримувати від цього натхнення? Що означає вислів «краса душі»? Чи знаєте ви, що природа – найунікальніший композитор?

   Відповіді на всі ці та інші запитання семикласники Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури отримали на інтегрованому уроці (українська література/музичне мистецтво), аналізуючи поезію Ліни Костенко «Дощ полив…», «Поет природний, як природа»…

   За задумом вчителя цей меседж видатної сучасної української поетеси став епіграфом уроку, який проводився на базі кабінету біології в перший день весни – 1 березня, а «Вальс дощу» Фредеріка Шопена – це були не просто ліричні хвилини насолоджування учнів  творчістю геніального композитора зі світовим ім’ям, а асоціативне осмислення неповторних чаруючих мелодій, подарованих людству природою, творчим натхненням та видатним талантом музиканта… Літній теплий дощ звучить як тихе лагідне стаккато, злива – фортісімо, шелест листя і гомін вітрів у гіллі дерев – піаніссімо.  

   З перших хвилин уроку вчитель Ніна Іванівна Боднар яскраво й змістовно розповіла учням про те, як людське почуття Любові до її величності природи рідного краю переростає у натхнення й процес творчості, коли хвилини естетичної насолоди наповнюються глибоким творчим змістом і дарують слова з красивими епітетами, метафорами й порівняннями: сад стає парасолькою, з’являється «квасолька» корів і настає «полив’яний» день.

   В процесі уроку учні сформували щоденник подвійних нотаток, у якому відобразили свої емоції та бачення художнього навантаження рядків поезії; виконали дослідницьку роботу, провівши мистецькі паралелі (література – музика – живопис).

   Для допитливих школярів особливо цікавою стала сторінка «Цікаві факти про дощ», яка супроводжувалася бесідою з цікавими запитаннями, змістовними відповідями про природу дощу, як природного явища, часто очікуваного й обожнюваного нашими предками, з’ясуванням важливості його благотворних впливів на довкілля і роль у літературній та музичній творчості й процесах життєдіяльності людей.

   Весь інтегрований урок української мови/музичного мистецтва пройшов у контексті натхнення красою природи, літературною і музичною творчістю, розвитку творчих здібностей учнів, реалізації завдань біологізації та екологізації освіти в сучасному навчальному закладі.

   Урок, проведений вчителем на високому інформаційно-методичному та навчально-виховному рівні у присутності колег, допоміг учням зрозуміти, що природа – це казка, яку треба читати серцем та оберігати. Тільки треба частіше з нею говорити, чи інколи разом помовчати й уважно послухати. І тоді кожен з нас зможе сповна насолодитися її звуками, що стають музикою нашої душі.

                                                                          Тетяна Бенчарська, педагог-організатор                                                                                 Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С.Бацури.

 

 

     

 

 

 


 

ЮННАТИ ШЕПЕТІВСЬКОГО МЦЕНТУМ ТА

ЇХ ПЕДАГОГИ-НАТУРАЛІСТИ – ПЕРЕМОЖЦІ

ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ВИСТАВКИ-КОНКУРСУ

«УКРАЇНСЬКИЙ СУВЕНІР» 

 

   Вихованці юннатівських гуртків Шепетівського міського ЦЕНТУМ – серед переможців Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір», фінал якого завершився нещодавно в місті Києві.

   Конкурс проводиться щорічно Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України з метою виховання національного світогляду учнівської молоді та залучення молодого покоління українців до джерел і процесу творення українського народного мистецтва. Юннати Хмельниччини – активні учасники цього заходу.

   Приємно відзначити, що з 627 учасників з усіх областей України та міста Києва переможцями виставки-конкурсу також стали вихованці юннатівських гуртків Шепетівського МЦЕНТУМ, які гідно представили юннатів нашого краю і були відповідно відзначені організаторами заходу:

   – у першій віковій категорії (6-11 років) грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджені: за І місце – Ратушна Емілія, вихованка гуртка «Лозоплетіння», за творчу роботу «Дзеркало в плетеній рамці» (керівник – Олена Коленчук); за ІІІ місце – Гордеєва Марія, вихованка гуртка «Екотворчість», за творчу роботу «Квіткова феєрія» (керівник – Ольга Бєляєва); за ІІІ місце – Левчук Андрій, вихованець гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу з соломи «Різдвяний козлик» (керівник – Олена Коленчук);

   – у другій віковій категорії (12-16 років) грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджені: за ІІ місце – Білякова Анна, вихованка гуртка «Юний хендлер», за творчу роботу «Квіткова тайстра» (керівник Ольга – Бєляєва); за ІІ місце – Денесюк Катерина, вихованка гуртка «Лозоплетіння», за творчу роботу «Плетена ваза для квітів» (керівник Олена – Коленчук); за ІІІ місце – Тіхомірова Сніжана, вихованка гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу з соломи «Солом’яний півник» (керівник – Олена Коленчук).

   В номінації «Подарунок воїну» Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджена Красічинська Емілія, вихованка гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу «Янгол» (керівник – Олена Коленчук).

   Вітаємо юннатів – вихованців Шепетівського МЦЕНТУМ і їх керівників гуртків з перемогою у фіналі Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» на загальнонаціональному рівні та зичимо їх колективу нових успіхів і звершень в еколого-натуралістичній творчості! 

           

 


 

ДУНАЄВЕЦЬКІ ЮННАТИ – ВИХОВАНЦІ

ГУРТКА «ОСНОВИ БІОЛОГІЇ» ТА ЇХ

НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНА ЗЕМЕЛЬНА

ДІЛЯНКА СЕРЕД КРАЩИХ ЮНИХ

ДОСЛІДНИКІВ І НДЗД УКРАЇНИ

 

   З метою розвитку мережі учнівських навчально-дослідних земельних ділянок у закладах загальної середньої та позашкільної освіти, підвищення ефективності та якості дослідної роботи, задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні, залученні їх до практичної діяльності Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нещодавно у Києві було завершено фінальний етап Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок (НДЗД).

   Юннати і школярі Хмельницької області завжди приймали активну й результативну участь у цьому важливому для натуралістів заході. Конкурсні матеріали від закладів освіти містили відомості про вивчення агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, набуття умінь і навичок вирощування овочевих, польових, квітково-декоративних рослин та вирощування екологічно чистої продукції.

   Відповідно до підсумків журі фіналу Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок, навчально-дослідна земельна ділянка Центру позашкільної освіти Дунаєвецької міської ради визнана однією із кращих в Україні, а вихованців гуртка «Основи біології» та його керівника Боднар Ніну Анатоліївну нагороджено Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за зайняте ІІ місце.

   Вітаємо Дунаєвецьких юннатів – переможців заходу і їх педагогів-натуралістів з визначним успіхом та зичимо їм і надалі успішно працювати на навчально-дослідних земельних ділянках закладу й досягати нових вершин у юннатівській роботі та еколого-натуралістичній творчості!

         

 

 


 

ХМЕЛЬНИЦЬКІ ЮННАТИ ВІДЗНАЧЕНІ

ДИПЛОМОМ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕНЦУМ

 ЗА ІІІ МІСЦЕ НА ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ

КОНКУРСІ УЧНІВСЬКИХ НАВЧАЛЬНО-

ДОСЛІДНИХ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК 

 

     ІІІ місце  за підсумками фіналу щорічного Всеукраїнського конкурсу учнівських НДЗД, проведеного Національним ЕНЦУМ МОН України в 2023 році, здобули юні натуралісти – вихованці еколого-натуралістичного гуртка «Природа рідного краю» (кер. Юлія Петраш) Хмельницького ОЦКТЕВУМ.

 

 

 


 

Співробітники НПП «Мале Полісся» навчають

місцевих учнів оберігати первоцвіти та

правильно поводитися в природі

 

           Екопросвітницька робота малополіських природоохоронців серед дітей та учнівської молоді в закладах освіти їх регіону – справа постійна й проводиться ними спільно з місцевими освітянами, виходячи з особливостей кожної пори року і природних явищ на теренах їх рідного краю та на навколишніх природозаповідних територіях.

         Співробітники Національного природного парку «Мале Полісся» підготували та 20 лютого  провели для учнів 5-х класів Славутської гімназії №6 тематичне екопросвітницьке навчальне заняття на тему «Збережемо первоцвіти», відповідно до якої й розповіли дітям детально про те, що таке первоцвіти, де й коли вони зростають і квітують в природі та яку важливу роль вони відіграють в екосистемі місцевого довкілля.

         Діти отримали можливість дізнатися від природозахисників більше про ранньоквітучі рослини і побачити найпоширеніші види, які зростають на природозаповідній території їх прекрасного Національного природного парку «Мале Полісся» та, на жаль, більшість із яких належать до категорії рідкісних і зникаючих рослин, що нині навіть занесені до Червоної книги України.

         А ще, екопросвітницьке заняття проходило у веселій ігровій та навчально-пізнавальній атмосфері, де діти не лише отримали від гостей нові знання про природу рідного краю і правила поведінки в природному середовищі, але й активно брали участь у дидактичних іграх на задану їм тематику.

        Малополіські природоохоронці та їх сподвижники – освітяни Славутчини сподіваються, що такі уроки будуть не лише пізнавальними а ще й живитимуть у дитячому середовищі ідею бережливого ставлення до нашої природи та необхідності її оберігання, зокрема щодо таких чудових рослин, як первоцвіти!

   

 


 

  

 


 
 
 
НОВИЙ ВИПУСК ГАЗЕТИ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕНЦУМ  “ЮНИЙ НАТУРАЛІСТ” №1/2024р.
 
   Передплатити газету можна в будь-якому поштовому відділенні за ПЕРЕДПЛАТНИМ ІНДЕКСОМ 98146, а також в інших передплатних агенціях.
   Бажаючі можуть надсилати свої статті з фотографіями на електронні адреси: nenc@nenc.gov.ua та kinolo@bigmir.net (з позначкою “Газета “Юний натураліст”).
 

 

 


 

26 січня – Всесвітній день екологічної освіти

(The Worlds Environmental Education Day)

 

         Щорічно 26 січня світовою спільнотою природознавців і природоохоронців відзначається Всесвітній день екологічної освіти, спрямований на досягнення з допомогою активної екопросвітницької роботи гармонійних взаємин людини та довкілля. Адже більшість екологічних проблем спричинені недостатньою освіченістю і екологічною культурою людей різного віку, тому так необхідно не тільки сприяти інформуванню населення, а й розвивати відповідну його поведінку з дитячого віку.

         З цією метою хмельницькими педагогами-натуралістами спільно з методичною службою Хмельницького ОІППО, науковцями Хмельницького і Кам’янець-Подільського національних університетів, місцевими екологами, лісівниками та аграріями в 2020 році розроблено і щорічно й планомірно реалізовується План комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021 – 2025 рр. ( див. за посиланням:

https://drive.google.com/…/1kp0XKZwSGn2sFVgFFGX…/view… ).

         Сьогодні екологічна освіта і культура поведінки в природі місцевого населення стала надзвичайно актуальною для нашого суспільства, адже задля досягнення цієї суспільно важливої мети, людей необхідно навчити жити в гармонії з природою, знизивши рівень шкоди й незворотності негативного впливу життєдіяльності людини на стан навколишнього середовища та екології планети.  На нашій планеті майже не залишилося первозданної природи – куточків, куди б рішуче й безжально не ступала нога сучасної людини.

         Науково-технічний прогрес і вся людська цивілізація здебільшого негативно й по варварськи впливають на екологічний стан навколишнього природного середовища, включаючи його рослинний та тваринний світ.

         Проривом для вирішення екологічних проблем мають стати інновації в енергетиці, які дозволяють зробити на 100% чисту енергію. Задача, яку науковці мають вирішити у XXI сторіччі – знайти спосіб відмовитися від викопного палива, а головним джерелом виробництва електроенергії мають стати сонце, вітер та інші природні енергоефективні джерела.

         Крім цього, спосіб життя, який веде кожний з нас, також може допомогти людству уникнути екологічної катастрофи.

         Для прикладу, великі обсяги харчових відходів є одним із найбільших у світі джерел викидів вуглецю. Якщо купувати менше продуктів, але частіше, то їжа має більше шансів бути з’їденою, а не викинутою. А все те, що викидається в сміття, має відповідно сортуватися, утилізуватися, а за можливості – повторно перероблятися для побутових і виробничих потреб.

         Також необхідно істотно зменшити непомірну кількість використання у побуті й на виробництвах поліетиленових пакетів, які засмічують довкілля, та взагалі відмовитися від них у подальшому.

         Екологічна освіта і виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління, учнівської і студентської молоді України є суспільно важливим завданням педагогів-натуралістів та всієї галузі освіти і науки, державних органів та громадськості.

         Підвищувати рівень екологічної свідомості й культури необхідно змалечку і не лише один раз щорічно в цей Всесвітній день, адже гармонійне співіснування соціуму та навколишнього природного середовища, пошук нових раціональних рішень екологічних проблем, впровадження винаходів у галузі екології – це головна мета нашого сьогодення.

         Тому маємо всі разом і нашими спільними зусиллями реалізовувати завдання екологічної освіти усіх верств і категорій населення Української держави, наполегливо формувати у дітей і молоді нашого рідного краю усвідомленість та розвивати відповідну поведінку їх у природному середовищі, яка має бути спрямована на збереження наявних на нашій планеті – Землі усіх існуючих видів флори і фауни».

         Разом нас багато і разом ми – СИЛА! 

 

   


 

ОНЛАЙН-ВІКТОРИНА «ЄДИНА УКРАЇНА!» ХМЕЛЬНИЦЬКИХ

НАТУРАЛІСТІВ З НАГОДИ ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

 

     22 січня 2024 року педагогами-натуралістами Хмельницького ОЦКТЕВУМ на сайті Всеосвіти (https://vseosvita.ua/test/start/bau087) проведена онлайн-вікторина для допитливих знавців минулого рідного краю «ЄДИНА УКРАЇНА!», яка приурочувалася 105-й річниці урочистого проголошення на Софіївському майдані міста Києва Універсалу про об’єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну – Акту Великої Злуки українських земель та загальнонаціональному державному святу українців – Дню Соборності України.

     3126 юннатів та учнів закладів освіти, разом зі своїми педагогами, стали учасниками Вікторини й продемонстрували свої знання про минуле нашого народу і Української державності та отримали іменні нагородні сертифікати організаторів заходу.

     Більш детально про проведений захід з метою національно-патріотичного виховання підростаючого покоління див. на сторінках фейсбуку хмельницьких натуралістів «Юннати Хмельниччини».

 

 


 


 
 

Всеукраїнський конкурс і виставка дитячих

тематичних робіт «Новорічна композиція» 

 
   Оргкомітет Всеукраїнського юннатівського заходу, який проводиться щорічно, а юннати Хмельниччини є його постійними і активними учасниками, напередодні свят отримав понад 700 дитячих робіт із 23-х областей України та міста Києва.
   На базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України з конкурсних робіт учасників заходу сформовано різдвяно-новорічну виставку, з експозиціями якої можна ознайомитися у відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=kZr1UUhywns  . 
 
Новорічна композиція
 

 


 

 

Про новини юннатівського життя у І півріччі 2023 року

див. у Архіві новин сайту


 

Напередодні Різдвяних та Новорічних свят Національний природний парк «Мале Полісся», колектив якого плідно співпрацює з закладами освіти регіону, відзначив грамотами й подяками юних природолюбів і природознавців рідного краю – переможців та учасників дитячого мистецького конкурсу «Природа Малого Полісся очима дітей».

Більш детально про подію див. за гіперпосиланням НПП: 

Національний природний парк «Мале Полісся».

 

   

 

 


 

Юннатівські традиції і здобутки у навчанні

й праці зберігаємо і примножуємо у своєму

рідному краї, а в столиці не здаємо наші

позиції на всеукраїнському рівні. 

 

     

 


 

ЗИМУЮЧИМ ПТАХАМ УКРАЇНИ ПОТРІБНА

НАША ДОПОМОГА І ЗАХИСТ

 

 


 

З Днем Збройних Сил України та Днем Святого Миколая Чудотворця!

Слава Україні!           Слава ЗСУ! 

 


 

 

       Щороку до Дня пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років – в четверту суботу листопада о 16:00 українці вшановують хвилиною мовчання та запаленням свічок пам’ять про 10,5 мільйонів українців, вбитих під час геноциду.

Ці вогники символізують скорботу і пам’ять про мільйони навмисно загублених сталіністами життів українців та одночасно віру, що подібне ніколи й ніде не має повторитися.

Україна пройшла великий і важкий шлях у пізнанні правди про національну трагедію, сприйнятті та усвідомлення українцями наслідків Голодоморів, а розкриття архівів і дослідження цього питання відкрило правду про жахливі злодіяння в окупованій російськими більшовиками Україні кремлівської т.з. радянської влади, як для українців, так і для всього світу. 

Адже всі голодомори (1921-1923 рр., 1928-1929 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр.) були результатом не природніх посух, а нахабного грабування Москвою українських селян під виглядом різноманітних грабіжницьких  продрозверсток, реквізицій, продподатків, “вилучень”, “викачувань”, розкуркулювань і колективізацій та інших видуманих у Кремлі формулювань зловмисних діянь більшовицької Москви в Україні.  

Комуністична влада злочинно замовчувала факт голоду. Жодної офіційної згадки про цю жахливу трагедію не було. Навіть у власному діловому листуванні державні й партійні діячі, описуючи опухання десятків і сотень тисяч сімей, не згадують голод, а лише «продовольчі труднощі».

У книгах реєстрації смертності на позначення смерті з голоду з’являються нові терміни, як, наприклад, «безбілковий набряк».

Керівництво СРСР свідомо дезорієнтувало світову громадськість. Сталінський тоталітарний режим заперечував голод в Україні та відмовився від допомоги, пропонованої численними неурядовими організаціями й закордонними українськими спільнотами. Її отримання сприяло б якщо не запобіганню трагедії, то серйозному зменшенню її масштабів.

Голодомор приховували не лише від зовнішнього світу, а й від нащадків жертв. У 1933-му сільрадам наказано під час реєстрації смерті не вказувати причину. А в наступному році вийшла нова вказівка: книги РАЦС про реєстрацію смертей за 1932–1933 роки вислати в спеціальні частини (там більшість із них знищили). У Радянському Союзі заборона на інформацію про голод діяла до 1987 року.

Незважаючи на всі заборони та замовчування, українці завжди пам’ятали, як радянська влада голодом намагалась знищити українську націю. Пам’ять про комуністичні злочини зберігали й українці за межами СРСР, передавали її своїм нащадкам від 1933 року до сьогодні.

Минуло 90 років від початку Голодомору 1932-1933 років, але російська влада робить спроби знову знищити українську націю, в тому числі голодом. Наслідуючи Сталіна, рф вивозить з окупованих українських територій фактично всі запаси зерна, продуктів харчування, знищує елеватори, зерносховища, агропромислові підприємства, поля й іншу інфраструктуру. Під час постійних обстрілів і захоплення міст люди фактично помирали від голоду, не маючи можливість навіть вийти із своїх осель. Так само російська влада приховує свої дії, а завдяки дезінформації й пропагандистським кампаніям вона викривлює реальність, намагаючись приховати свої звірства від власного народу та від міжнародного суспільства.

Трагічні події та злочини сьогодення доводять: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.

На заняттях гуртків «Природа рідного краю» та «Юні флористи» (керівник гуртків Тонкоглаз) були проведені виховні години до Дня пам’яті жертв Голодомору, під час яких гуртківці виготовили свічку пам’яті.

 


 


ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОБРОТИ У ЮННАТІВ

ПИЛИПО–ОЛЕКСАНДРІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ

 Щороку, в листопаді відзначається Всесвітній день доброти. Саме з цієї нагоди для вихованців юннатівського гуртка «Біологія рослин» (керівник гуртка Дереш Т.В.), проведено виховну годину «Від щирого серця даруймо доброту», метою якої було розвивати уявлення про те, що добра і чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає й піклується про тих, хто потребує допомоги; виховувати бажання творити добро. Гуртківці поринули в країну добра і милосердя.
   Пропоную учням створити «Галявину доброти».    
   На початку виховної години вони порівняли добро із теплим сонечком, отож прикрасили нашу галявину ним. Нехай над нею світить «Сонце доброти». Я хочу зібрати всі промінчики нашого сонечка і випустити їх у вікно. Летіть промінчики, поміж люди, несіть на крилах ці маленькі іскорки доброти, щоб всі, хто живе на цій прекрасній планеті Земля, жили ними кожен день із великою любов’ю в мирі й добрі. 
    Говорять, що у доброї людини велике серце. У вас на парті лежать сердечка. Візьміть ці серця у свої долоньки, заплющіть очі, подумайте про рідних вам людей, добрих і чуйних, щедрих і щирих. Прикріпіть частинку свого доброго сердечка до великого серця, щоб воно стало ще більшим. Ми отримали одне велике серце добра і воно від ваших гарних слів розквітло. Ми майбутнє України, ми будемо сіяти добро! 
    Дякуємо ЗСУ за захист та можливість працювати, навчати і виховувати дітей. 
        Тетяна Дереш, кер. гуртка.

 


УЧНІ КАТОЛИЦЬКОЇ ШКОЛИ ПОБУВАЛИ

НА ГОСТИНАХ У ХМЕЛЬНИЦЬКИХ ЮННАТІВ

 

   У перший листопадовий день учні місцевої католицької школи зі своїм педагогом Ганною Йосипівною Поліщук відвідали еколого-натуралістичний підрозділ Хмельницького обласного центру  краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді, що у мікрорайоні Гречани став рідною й затишною домівкою для юннатів міста й Хмельниччини ще з далеких 70-х років минулого століття. 

   Пройшли навчальною екологічною стежкою дендропарку «Юннатівський» разом з керівником екскурсії, методистом Ігором Танавським, дізналися для себе багато нового і цікавого про природу рідного краю,  поспілкувалися й побачили результати еколого-натуралістичної роботи його вихованців і педагогів; дізналися, що необхідно робити кожному з нас, щоб зберегти довкілля для нас самих і майбутніх поколінь.

   Захопила дітей розповідь керівника гуртків та завідувачки УНДЗД Юлії Петраш про лікарські рослини, що зростають на дослідних ділянках й у нашій місцевості, способи використання їх для потреб лікування й оздоровлення людей. 

   А такий смачний і духм’яний чай з м’яти, меліси або лаванди можна скуштувати тільки тут, у гостинних хмельницьких юннатів, куди наввипередки збігаються місцеві дітлахи, щоб дізнаватись нове про навколишній світ та з користю для себе проводити дозвілля.

   Гості щиро дякували  працівникам закладу –  педагогам-натуралістам за цікаву і змістовну природничо-краєзнавчу екскурсію для учнів їхньої школи, за їх відданість своїй справі, за вміння з любов’ю виховувати у школярів бережливе ставлення до природи.  

   Велика природня людяність, відкритість, гостинність і приязність кожного з нас зігрівають і дарують нам надію на краще, адже надворі вирує кровопролитна війна з російськими загарбниками, а кращі сини й доньки України ціною свого життя захищають нашу волю, незалежність і краще майбутнє Українського народу. 

   Успіхів Вам колеги, дорогі наші юні й дорослі захисники природи! – побажали наостанок натуралістам гості нашого закладу…

     


     

Юннати і учні Хмельниччини – фіналісти

Всеукраїнського біологічного форуму учнівської

та студентської молоді «Дотик природи 2023» 

 

   Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2023 рік, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України нещодавно завершив проведення І-го (відбіркового) етапу Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи» і підведення його підсумків (далі – Форум), розмістивши на своєму сайті відповідний наказ.

   В заході взяли активну участь юннати й учні закладів освіти Хмельницької області.

   У зв’язку із запровадженням військового стану в Україні, організаторами прийнято рішення провести фінальний етап Форуму в дистанційному форматі.

   На підставі поданих учасниками матеріалів під час он-лайн реєстрації та згідно з рішенням Оргкомітету у до участі у фінальному етапі запрошуються 16 учасників із Хмельниччини, зазначені в Списку фіналістів Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи 2023».

 

Список .юннатів і учнів закладів освіти Хмельницької області фіналістів

Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді

«Дотик природи 2023»

 


Назва теми проекту

Категорія

Ініціали автора

Клас /

курс

Заклад освіти, гурток заклад

позашкільної освіти

1.

Використання pomacea

bridgesі як біотестів для дослідження якості води.

зоологія

Матвійчук Поліна Сергіївна

6

Школа юного акваріуміста Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді

2.

Вплив магнітного поля на ріст рослин.

фізика

Швець Олександра Олександрівна

9

Маниковецький ліцей

Деражнянської міської ради 

3.

Впровадження мульчування свіжоскошеною травою при вирощуванні картоплі в умовах

Малого Полісся.

ботаніка

Франасюк Максим Олександрович

11-В

Нетішинський академічний ліцей Шепетівського району

4.

Дослідження екологічного стану деревних рослин парку мікрорайону Ракове міста

Хмельницького.

екологія та проблеми довкілля

Ящишина Анастасія Владиславівна

10

Комунальний заклад загальної середньої освіти «Ліцей №9 Хмельницької міської ради»

5.

Дослідження різноманітності

орнітофауни

села Пасічна.

зоологія

Шкляр Олександр Анатолійович

9

Пасічнянський ліцей імені Ігоря Русого Старосинявської територіальної громади Хмельницького району

6.

Дослідження хімічного складу питної води з джерел різної глибини на території сіл Романів, Корчик, Хутір та

встановлення його відповідності нормам.

екологія та проблеми довкілля

Цибанюк

Софія

Іллівна

10

Корчицький ліцей

Шепетівського району

7.

Екологічні особливості поширення омели білої в міських

урбосистемах.

ботаніка

Яцков

Іван

Дмитрович

10

Комунальний заклад загальної середньої освіти «Ліцей № 9 Хмельницької міської ради»

8.

Економіко- екологічні аспекти антропогенного навантаження на землі Нетішинської МТГ.

екологія та проблеми довкілля

Фенюк Валерій Геннадійович

9-В

Нетішинська гімназія «Гармонія» Нетішинської міської ради Шепетівського району

9.

Оптимізація показників якості ґрунтового покриву урбоекосистем (на прикладі

м. Хмельницького).

екологія та проблеми довкілля

Цебрик

Анна Олександрівна

10-Б

Комунальний заклад загальної середньої освіти “Ліцей №9 Хмельницької міської ради”

10.

Особливості демографічної

ситуації села Богданівці.

охорона здоров`я

Стецюк Маргарита Олександрівна

7

Богдановецька гімназія Хмельницької міської ради

11.

Особливості подолання конфліктних ситуацій у підлітків з високим

рівнем тривожності.

психологія і поведінка людини

Прокопіва Поліна Вікторівна

10

Комунальний заклад загальної середньої освіти “Ліцей № 9 Хмельницької міської ради”

 

12.

Первоцвіти голосківського парку.

екологія та проблеми довкілля

Пліска

Ірина Миколаївна

8

Голосківська гімназія Гуменецької ОТГ Кам’янець – Подільського району

 

13.

Первоцвіти,

занесені до

Червоної Книги

України, в

околицях Старої

Ушиці

ботаніка

Кривіцька Анастасія

10

Староушицький ліцей

 

 

 

Романівна

 

Староушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.

Подих осені.

науки про Землю (географія,

геологія)

Паляниця Вікторія Ярославівна

6

Коськівський ліцей, Ленковецької сільської ради, Шепетівського району

 

 

15.

Упаковка харчових

продуктів та здоров’я юдини.

охорона здоров’я

Фуртак

Вероніка Максимівна

11

Комунальний заклад середньої

загальної освіти “Ліцей №17 Хмельницької міської ради”

 

16.

Формування навичок здорового способу життя

підлітків.

охорона здоров’я

Новосядла Єлизавета Олександрівна

11

Комунальний заклад середньої

загальної освіти « Ліцей №17 Хмельницької міської ради»

 

                         

   Фіналісти мають до 12 листопада 2023 року пройти додатково окрему реєстрацію за формою https://forms.gle/EEQqzA4MDsMvA7Tc8, прикріпивши відео захисту проєкту.

   Результати їх участі у ІІ (фінальному) етапі Форуму будуть оприлюднені до 25 листопада 2023 року на сайті Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України.

   Зичимо нашим фіналістам успішно взяти участь у ІІ етапі Форумі та здобути призові місця й почесні відзнаки.

 

                                                Олена Зотова, за матеріалами Національного ЕНЦУМ.

 

 


Вільховецькі юннати відзначені Дипломом І-го ступеню на Всеукраїнській виставці в Києві

Нещодавно у столиці нашої держави Міністерством освіти і науки України та Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України було проведено Всеукраїнський фестиваль «Україна – сад» і Всеукраїнську виставку досягнень юних натуралістів «Виставковий павільйон НЕНЦ», які пройшли в змішаному форматі (очно та он-лайн).

У заході, що проводився як фестиваль та виставка з метою пошуку нових форм, методів і моделей організації науково-дослідницької діяльності учнівської молоді, демонстрації здобутків закладів освіти та залучення учнів і вихованців до вирішення практичних завдань з агробіологічних та екологічних напрямів роботи, взяли участь команди учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань, гуртків юннатів і учнівських лісництв із закладів позашкільної й загальної середньої освіти з різних регіонів України. На Виставці командами були представлені натуральні зразки сортів сільськогосподарських культур, вирощених юннатами й учнями, звітні матеріали у вигляді банерів, стендів, колекцій, альбомів, щоденників дослідницької роботи, інформацій, фотографій та звітів.

Натуралістів Хмельниччини успішно представили юннати гуртка садоводів, що діє на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури, за фінансової підтримки та з інформаційно-методичним супроводом педагогів-натуралістів Хмельницького ОЦТКУМ, під керівництвом вчителя біології, Відмінника освіти України Олени Василівни Смаровоз (директор школи – І.І.Шевченко, ЗПО – А.М.Рибачок).

Відповідно до підсумків проведення заходу та на підставі рішення журі, за представлені на Виставці юннатівські матеріали, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України команду вільховецьких юннатів гуртка «Садівництво» нагороджено Дипломом І ступеню, як переможця та призера Всеукраїнської виставки досягнень юних натуралістів «Виставковий павільйон НЕНЦ» у номінації «Плодівництво».

Вітаємо юних садоводів, їх батьків, керівника гуртка і педагогічний колектив Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури та всіх натуралістів Хмельниччини з непересічним здобутком юннатів з Наддністрянщини у столиці і зичимо їм нових успіхів у праці та еколого-натуралістичній творчості!

 


Юні лісівники з Шепетівщини гідно

  представляли юннатів Хмельниччини на  

Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв 

        26-27 жовтня 2023 року на базі Житомирського ОЦЕНТУМ у змішаному форматі, враховуючи умови воєнного стану, відбувся Всеукраїнський зліт учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти, учасниками якого стали 20 команд юних лісівників з різних областей України. 

         Захід, організаторами якого виступили Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно зі Столичним лісовим офісом ДП «Ліси України», Товариством лісівників України та обласним центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Житомирської обласної ради, проводився з метою активізації участі учнівської молоді в природоохоронній та дослідно-експериментальній роботі, трудового виховання в галузі лісового господарства, збереження біологічного різноманіття лісових екосистем рідного краю.

          Юннатів Хмельниччини на Зльоті гідно, змістовно й успішно представляли юні лісівники Пліщинського зразкового учнівського лісництва Шепетівського району дев’ятикласник Володимир Козлов та восьмикласники Ілля Єсіпов і Михайло Мельник на чолі зі своїм незмінним керівником Миколою Андрійовичем Зведенюком – відомим нашим поліським педагогом-натуралістом, вчителем хімії Пліщинської гімназії, автором ряду тематичних публікацій та популярних видань літератури природничо-краєзнавчого і навчально-методичного змісту, працю якого ВРУ відзначила Грамотою з промовистими словами – За заслуги перед Українським народом.

          Змагатися нашим гімназистам довелося зі старшокласниками-ліцеїстами 20 обласних команд, однак вони зі знанням справи наполегливо боролися і не спасували перед ними. Адже у своєму гуртку вивчають не тільки основи лісівництва, а ще й вчаться заповідувати, досліджувати природу і долучаються до описів своїх досліджень у наукових статтях тощо.

           Змістовною в команди юних пліщинських лісівників була не лише тематична виставка, а й презентація ними на розгляд журі Зльоту їх практичної лісогосподарської, природоохоронної, дослідницької,  профорієнтаційної і просвітницької роботи, набутих у профільному гуртку знань про ліс, особливості догляду за лісовими культурами і навиків лісівничої справи, а також непересічних успішних досягнень та здобутків діяльності їх учнівського лісництва, яке тричі здобувало Гран-Прі й інші почесні відзнаки і нагороди на Зльотах в минулі роки.

          Організаційно-методичний супровід участі делегації представників нашої області у Зльоті забезпечувала методист ОЦТКУМ Олена Зотова.

           Відповідно до підсумків роботи журі та результатів участі в презентаціях практичної діяльності й конкурсі дослідницьких робіт, команда юних лісівників Пліщинського зразкового учнівського лісництва здобула призове ІІІ місце, за що отримала відповідні нагороди, а його вихованець – восьмикласник Ілля Єсіпов успішно презентував і захищав результати індивідуальної науково-дослідницької роботи на тему «Лісівничо-екологічні особливості та якісні характеристики дуба звичайного, сформованого в басейні річки Прип’ять» і також виборов призове ІІІ місце на конкурсі-захисті, за що був відзначений Дипломом та цінним подарунком від організаторів Зльоту.

        Під час нагородження, команда нашої області подарувала на добру згадку житомирським організаторам заходу, від свого колективу та юннатів Хмельниччини, навчально-методичний посібник «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини» і науково-популярне видання «Живі смарагди Шепетівщини», створені Миколою Андрійовичем кілька років тому на базі їх загальноосвітнього закладу.

            Вітаємо юних лісівників учнівського лісництва Пліщинської гімназії і їх керівника – М.А.Зведенюка з черговим успіхом на цьому Зльоті та зичимо їм нових яскравих перемог і досягнень на ниві юннатівської роботи.

     


 

Юні аграрії УВБ Вільховецької ЗОШ І-ІІІ

ступенів імені Федора Степановича Бацури в

черговий раз успішно презентували юннатів

Хмельниччини на Всеукраїнському зльоті 

        Нещодавно на Івано-Франківщині завершився фінальний етап Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань де юних аграріїв закладів освіти Хмельницької області успішно представляла команда УВБ учнів та вихованців гуртка «Садівництво» Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури Новоушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району, педколективом якої здавна й цілеспрямовано приділяється серйозна увага трудовому вихованню підростаючого покоління і залученню неповнолітніх до сільськогосподарської праці. Участь у Зльоті, який проводився з 10 по 12 жовтня 2023 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Івано-Франківським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді у Івано-Франківську в змішаному форматі, враховуючи вимоги умов воєнного стану, приймали команди кращих учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти з 17 областей України.
        В дистанційному режимі відбувся й захист науково-дослідницьких робіт у секціях «Овочівництво», «Рослинництво» і «Садівництво», під час яких юні аграрії країни представляли результати своїх наукових досліджень у вигляді цікавих доповідей, презентацій та постерів.
        На виставці «Щедрість рідної землі» в тематичних експозиціях від областей були представлені натуральні зразки сортів сільськогосподарських культур, вирощених юннатами й учнями, звітні матеріали у вигляді банерів, стендів, колекцій, альбомів, щоденників дослідницької роботи, інформацій, фотографій і звітів. Доповнювали виставку вироби з пшениці, жита, інших зернових культур, із соломи й шумелі.
        Від натуралістів Хмельниччини у складі обласної команди юних аграріїв на Зльоті достойно представляли рідний подільський край учні та юннати з Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Федора Степановича Бацури – учні 10 класу Михайло Ковальчук, Максим Григораш та Вікторія Копичинська, учениця 7 класу, під керівництвом Відмінника освіти України Олени Василівни Смаровоз, їх вчителя біології і хімії та за сумісництвом керівника гуртка юннатів «Садівництво» Хмельницького ОЦТКУМ, що діє на базі цієї школи.
        Михайло Ковальчук зі своєю дослідницькою роботою «Якісна підрізка дерев – запорука високої врожайності» показав ґрунтовні знання і практичні навички догляду за плодовими деревами, набуті у процесі роботи за обраною темою дослідження, і здобув призове ІІІ місце в конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт секції «Садівництво».
        Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагороджено команду юних аграріїв УВБ Вільховецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури за результатами участі команди у ІІ фінальному етапі Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань. А керівнику учнівської делегації Смаровоз Олені Василівні, вчителю Вільховецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Федора Степановича Бацури надано Подяку Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за високий рівень підготовки команди до участі в ІІ етапі Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти.
        Вітаємо команду юних аграріїв, учнівський, батьківський і педагогічний колектив Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Ф.С. Бацури та юннатів і школярів Хмельниччини з новим успішним здобутком на всеукраїнському рівні та зичимо їм нових успіхів у навчанні і здобуванні нових знань, дослідництві й сільськогосподарській праці та нових яскравих перемог на юннатівській ниві! 
 
 

 


Хмельницькі педагоги-натуралісти провели обласну дитячу науковопрактичну конференцію для юннатів та учнів виконавців  науководослідницьких робіт в галузі біології, екології, сільського і лісового господарства

Відповідно до Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей і учнівської та студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021-2025 роки, який розроблений і реалізовується спільно лісівниками, освітянами, науковцями й екологами, щорічно в жовтні проводиться обласна дитяча науково-практична конференція для юннатів та учнів Хмельниччини, які виконують дитячі науково-дослідницькі роботи в галузі сільського і лісового господарства, біології й екології під керівництвом учителів, керівників гуртків, науковців, лісівників та інших фахівців народного господарства.

Цього року, зважаючи на загрозу ракетних обстрілів російськими агресорами українських міст, конференція проведена 18 жовтня в режимі он-лайн педагогами еколого-натуралістичного підрозділу Хмельницького ОЦТКУМ спільно з кращими педагогами-натуралістами закладів освіти області.

Мета заходу – залучення обдарованої учнівської молоді до проведення експериментально-дослідницької роботи з різних напрямків природничих наук, сільського і лісового господарства, підтримки еколого-натуралістичної творчості учнів, підвищення ефективності і якості дитячого дослідництва й підготовки юних природолюбів Хмельниччини до участі в конкурсах-захистах МАН України, зльотах юних лісівників та вибору майбутньої професійної діяльності, удосконалення творчої співпраці педагогів закладів загальної середньої та позашкільної освіти з науковцями.

Під час конференції проходили комп’ютерні презентації дитячих індивідуальних науково-дослідницьких експериментальних робіт та засідання круглого столу наукових консультантів за участю педагогів – керівників дитячих творчих робіт, обговорення представлених юннатами і учнями робіт, обмін досвідом їх виконання та надання юним дослідникам природи кваліфікованих зауважень, порад і консультацій педагогами.

Відповідно до рейтингу презентованих робіт та рекомендацій наукових консультантів, проведеної обласної дитячої науково-практичної конференції, Дипломи Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді за високий рівень виконання дослідницько-натуралістичної роботи та змістовність презентації досягнутих результатів на обласній дитячій науково-практичній конференції юннатів Хмельниччини у секції екології, біології та біохімії надаються:

– Яні Гнатюк, учениці 11-Б класу Славутського ліцею  (керівник роботи Троян-Малєєва Марина Миколаївна, вчитель біології Славутського ліцею). Тема роботи: «Дослідження чисельності популяції іксодових кліщів (ixodidae) на території урбанізованих ландшафтів м. Славути»;

– Дар’ї Крентовській, учениці 8 класу Черчецького ліцею (керівники роботи: Кобильник Людмила Вікторівна, вчитель біології вищої категорії Черчецького ліцею, Любінська Людмила Григорівна, доктор біологічних наук, професор Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка). Тема роботи: «Річка Смотрич в спогадах та реалії сьогодення»;

– Анастасії Дьоміній, учениці 10-Б класу Судилківського ліцею Судилківської сільської ради Шепетівського району (керівник роботи Грищук Вікторія Миколаївна, вчитель біологі Судилківського ліцею Судилківської сільської ради Шепетівського району). Тема роботи: «Харчові добавки та їхній вплив на організм людини»;

– Анастасії Тутік, учениці 11 класу Отроківської ЗОШ І – ІІІ ступенів, (керівник роботи Грицаюк Валентина Семенівна, вчитель біології та хімії Отроківської ЗОШ І – ІІІ ступенів). Тема роботи: «Аналіз стану популяції регіонально рідкісного виду Хмельницької області листовика сколопендрового»;

– Катерині Рубановській, учениці 11 класу Гуківського ліцею Гуківської сільської ради, вихованці гуртка «Біологія людини» Хмельницького ОЦТКУМ (керівник роботи Лиськова Марія Йосипівна, вчитель біології та хімії Гуківського ліцею Гуківської сільської ради, керівник гуртка «Біологія людини» Хмельницького ОЦТКУМ). Тема роботи: «Дослідження забруднення атмосферного повітря на території села Гуків методом ліхеноіндикації»;

– Софії Довгушко, учениці 11 класу Нетішинського академічного ліцею (керівник роботи Яцюк Наталія Петрівна, вчитель біології Нетішинського академічного ліцею). Тема роботи: «Визначення ступеня ураження та шляхів поширення омели білої на деревних насадженнях природних ландшафтів міста Нетішина»;

– Наталії Загороднюк, учениці 9 класу Пасічнянського ліцею імені Ігоря Русого (керівник роботи Поліщук Ольга Григорівна, вчитель біології Пасічнянського ліцею імені Ігоря Русого). Тема роботи: «Застосування лікарських рослин, які поширені на території села Пасічна в народній медицині»;

– Вероніці Ковальчук, вихованці гуртка «Декоративне птахівництво» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник роботи Ковальчук Альона Олександрівна, керівник гуртка «Декоративне птахівництво» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді). Тема роботи: «Дослідження ефективного впливу рослин на репродукцію виду хвилястого папуги (MELOPSITTACUS UNDULATUS);

– Анастасії Дем’янюк, учениці 11 класу Цвітоського ліцею Улашанівської сільської ради Шепетівського району (керівник роботи Палій Жанна Олександрівна, вчитель хімії Цвітоського ліцею Улашанівської сільської ради Шепетівського району). Тема роботи: «Вивчення впливу іонізуючого випромінювання на процес проростання насіння квасолі»;

– Софії Арнаут, учениці 9 класу Староушицького ліцею, вихованці гуртка «Біологія рослин» Хмельницького ОЦТКУМ (керівник роботи Юрченко Марина Василівна, вчитель біології Староушицького ліцею, керівник гуртка «Біологія рослин» Хмельницького ОЦТКУМ ). Тема роботи: «Аналіз видів ковили на території ВБУ міжнародного значення «Бакотська затока»;

– Анні Дьомічевій, учениці 9 класу Нетішинської гімназії «Ерудит» (керівник роботи Марчук Ліна Федорівна, вчитель біології Нетішинської гімназії «Ерудит»). Тема роботи: «Дослідження аутекологічних характеристик інвазійного виду дюшенеї індійської, що сприяють масовому її поширенню на місцеві фітоценози»;

– Анні Костюк, учениці 10 класу Цвітоського ліцею (керівник роботи Костюк Тетяна Борисівна, вчитель біології Цвітоського ліцею). Тема роботи: «Дослідження впливу харчування кролів на приріст молодняка різних порід»;

– Катерині Прокопчук, вихованці гуртка «Юні лісівники» ЗПО «Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді» (керівники роботи Шаправський Сергій Анатолійович кандидат історичних наук, директор ЗПО «Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді», Біла Аліна Михайлівна, керівник гуртків ЗПО «Центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді»). Тема роботи: «Вікові дерева Нетішинської громади – очевидці історичних подій»;

– Владиславу Конусю, учню 9 класу Красилівської гімназії № 3 (керівник роботи Українець Володимир Іванович, вчитель географії Красилівської гімназії № 3). Тема роботи: «Пилові бурі на Красилівщині та способи їх подолання».

Грамотами Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді за творчий підхід до виконання завдань дослідницько-натуралістичної роботи, змістовну презентацію її результатів та активну участь в обласній дитячій науково-практичній конференції юннатів Хмельниччини буде нагороджено:

– Владислава Власюка, ученя 9 класу Славутської гімназії «Успіх» Славутської міської ради (керівник роботи Прокопчук Наталія Анатоліївна, вчитель біології Славутської гімназії «Успіх» Славутської міської ради). Тема роботи: «Дослідження ефективності використання компосту для росту та розвитку огірків сорту «Цезарь F1»;

– Ангеліну Гуменну, ученицю 7 класу Бережанської гімназії (керівник роботи Серветник Валентина Володимирівна, вчитель біології Бережанської гімназії). Тема роботи: «Фенологічні спостереження за ластівкою сільською в період гніздування та виведення пташенят на території села Бережанка»;

– Валерію Нуцаль, ученицю 8-А класу Нетішинського академічного ліцею (керівник роботи Лукашук Олена Іванівна, вчитель біології Нетішинського академічного ліцею). Тема роботи: «Лишайники як індикатори стану атмосферного повітря та довкілля міста Нетішина»;

– Вікторію Бадах, ученицю 7 класу, члену наукового товариства «Дослідник» Дунаєвецького ліцею №3, вихованці КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної роботи» (керівник роботи Бадах Алла Володимирівна, вчитель біології Дунаєвецького ліцею №3). Тема роботи: «Дослідження лікарських рослин»;

– Ірину Більчук, ученицю 8 класу Красилівської гімназії № 3 (керівник роботи Бех Наташа Миколаївна, вчитель хімії Красилівської гімназії № 3). Тема роботи: «Дослідження якості води у ставках міста Красилова»;

– Вероніку Татаревську, ученицю 10 класу Полянського ліцею Волочиської міської ради (керівники роботи Королюк Наталія Василівна вчитель біології та екології, Чорнокрилюк Ірина Миколаївна вчитель біології та екології Полянського ліцею Волочиської міської ради). Тема роботи: «Дослідження стану річки Бовенець»;

– Євгенія Лебідя, учня  9 класу гімназії №5 Шепетівської міської ради (керівник роботи Юхимець Оксана Миколаївна, вчитель біології, хімії гімназії №5 Шепетівської міської ради). Тема роботи: «Дослідження впливу кольору яблука на здоров’я людини»

– Владислава Хрипуна, учня 9-Б класу Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 (керівник роботи Заїка Ніна Андріївна, вчитель географії Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7). Тема роботи: «Вплив ґрунтів та їх типів на врожайність сільськогосподарських культур»

– Максима Кухара, учня 10 класу Маниковецького ліцею Деражнянської міської ради (керівник роботи Савич Оксана Григорівна, вчитель фізики та інформатики Маниковецького ліцею Деражнянської міської ради). Тема роботи: «Вплив відходів ракетного палива на ріст рослин. (На прикладі конкретної місцевості)».

– Антона Адамова, учня 10 класу Маниковецького ліцею Деражнянської міської ради (керівник роботи Савич Оксана Григорівна, вчитель фізики та інформатики Маниковецького ліцею Деражнянської міської ради). Тема роботи: «Вплив відходів ракетного палива на ріст рослин. (На прикладі конкретної місцевості)».

– Ірину Тумаш, ученицю 8 класу Славутської гімназії №6 Славутської міської ради (керівник роботи Борейко Світлана Миколаївна, вчитель біології Славутської гімназії №6 Славутської міської ради). Тема роботи: «Вплив агрокліматичних умов Шепетівської рівнини на хімічний склад та поживну цінність арахісу».

 

 

 


Сьогодні, 4 жовтня, – Всесвітній день

захисту тварин (World Animal Day) 

Цей день зоозахисниками різних країн присвячений для заходів зі вшанування та підтримки прав тварин у всьому світі. Ініціатором відзначення цього дня, до став міжнародним, був Генріх Ціммерман – німецький письменник і захисник тварин. Така ініціатива у 1925 році письменника, стала важливою подією для всесвітнього руху за права тварин та їх захист. Дата Всесвітнього дня захисту тварин була обрана на честь святого Франциска Асизького, католицького священика, який в ХІІІ ст. був відомий своєю любов’ю до природи та тварин. Він помер 4 жовтня 1226 року, і його свято відзначається як День святого Франциска. Святий Франциск відомий своєю аскетичною і скромною життєвою філософією, а також вчинками милосердя до тварин, що зробили його символом боротьби за права й добробут тварин у всьому світі. Важливо продовжувати піднімати питання захисту тварин у суспільстві, ведення просвітницької роботи з громадськістю щодо проблем тваринництва, та підтримувати ініціативи і закони, що спрямовані на покращення умов для життєдіяльності тварин.


День відкритих дверей у хмельницьких юннатів 

15 вересня 2023 року Днем відкритих дверей в умовах військового стану розпочався новий навчальний рік у структурному підрозділі еколого-натуралістичного напряму Хмельницького  ОЦТКУМ. Для юних дослідників та природолюбів День відкритих дверей проводився під слоганом «Я ЕКО-громадянин України» в контексті проведення заходів Всеукраїнської еколого-натуралістичної акції «День юного натураліста», оскільки важливим аспектом у вирішенні проблеми збереження природних ресурсів є освіта людей щодо навколишнього середовища, екологічне виховання усього населення, а особливо молодого покоління. 
На жаль, нині продовжуються російська окупація й військові дії в Україні, і черговий навчальний рік проводиться в умовах війни, у дуже важкий час, коли наша країна виборює свою свободу, незалежність та право на життя, сплачуючи за це найдорожчим – тисячами людських життів українських воїнів і мирних жителів. 
Цьогоріч юні натуралісти структурного підрозділу будуть займатися у гуртках юних флористів, юних садівників, квітникарства, природи рідного краю, фітодизайну, юних лісівників, біології людини, біології тварин, бджільництво та ін. 
Керівники гуртків еколого-натуралістичного напрямку провели для школярів пізнавальну екскурсію екологічною стежкою дендропарку «Юннатівський», кабінетом акваріумістики та УНДЗД. 
Під час заходів Дня відкритих дверей юннати гуртків «Юні флористи» та «Садівництво» (кер. гуртка Лариса Кліщар) провели благодійний забіг на підтримку воїнів ЗСУ, аби висловити вдячність військовим, вшанувати пам’ять тих, хто загинув, захищаючи незалежність України. Також юні природолюби взяли участь у квесті «Колекціонер природи» та конкурсі «Дуель». 
Перше заняття у гуртку «Природа рідного краю» на базі Хмельницького ліцею № 4 імені Павла Жука (кер. гуртка Іванна Тонкоглаз) було присвячене нашій державі – Україні. Діти розмальовували карту України та писали побажання нашим воїнам, які захищають нашу державу від ворога.  Малюнки і побажання юннатів будуть передані на фронт нашим захисникам. 
В рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я вихованці гуртків «Квітникарство» (кер. гуртків Марія Бондар) на базі Кузьминського ліцею Щиборівської сільської ради активно взяли участь у обговоренні питань і цікавих тестах заняття «Ти як?», ініційованого першою леді держави Оленою Зеленською у співпраці з МОН і ЮНІСЕФ, грі-вікторині «Знай, люби, бережи» та вшанували  односельчан-героїв, які самовіддано захищають нашу рідну землю і оберігають нас від ворогів. 
Для вихованців гуртка «Природа рідного краю» кер. гуртків Юлія Петраш провела тематичне заняття «Національні символи України» та гру-конкурс «Україна. Чарівний світ природи». 
Вихованці гуртка «Квітникарство» на базі Михайлівського ліцею Розсошанської селищної ради (кер. гуртка Зоя Демчишина) взяли участь у конкурсі малюнків на асфальті на тему «Ми за мир!».

Юні природолюби – активні учасники заходів Дня відкритих дверей отримали цінні подарунки.
Відповідно до рекомендацій МОН України в цьому навчальному році керівники гуртків юних натуралістів продовжують працювати з юннатами в умовах військового стану за таким алгоритмом: 
– спокійно повідомити юннатам, що оголошено сигнал повітряної тривоги, а тому треба припинити заняття; 
– закцентувати увагу вихованців на тому, що вони мають пройти в безпечне місце, встановлене їхніми родинами; 
– попросити юннатів вийти з конференції (якщо заняття проводиться онлайн в режимі реального часу); 
– дочекатися, щоб усі гуртківці вийшли з онлайн-конференції.

З найкращими побажаннями мирного неба над головою і успіхів у юннатівській роботі, щиро вітаємо колег-натуралістів та вихованців профільних закладів позашкільної освіти з новим навчальним роком в системі позашкільної освіти України! 


Інструкції МОЗ України для населення щодо дій кожного у випадку радіаційної аварії 

 

      


 

Міністерство освіти і науки України

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

Газета «ЮННАТ» №6 (83) 2023 року

 


 

Сьогодні День працівників природно-заповідної справи 

   

   Щорічно 7 липня в Україні святкується  професійне свято працівників природно-заповідної справи, яке було запроваджене за ініціативою Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України 18 серпня 2009 року.   

   Різноманітна, мальовнича природа нашого краю – це скарб який розумно потрібно раціонально збагачувати та постійно оберігати, адже всі ми є частинкою цілісної системи, в якій функціонуємо. Людина відновлюється в природі, черпає натхнення в ній і споживає її дари для своєї життєдіяльності. 

   Природоохоронці Хмельниччини вірно служать своєму рідному краю, охороняючи і збагачуючи його природно-заповідні території, активно вивчають актуальні проблемні стани флори й фауни, попереджаючи владу і громадськість про можливі негативні впливи на довкілля діяльності людини.   

    А ще варто відмітити й те, як вони невпинно, фахово і  натхненно ведуть еко-просвітницьку програму серед дітей, учнівської й студентської молоді задля їх знань і розуміння природних ресурсів та важливості їх збереження.

   Вітаємо всіх природоохоронців Хмельниччини з професійним святом та бажаємо усім сили духу і стійкості у наш непростий час збройної боротьби українського народу з російськими окупантами за нашу свободу, незалежність та державний суверенітет України!  


 

Про підведення підсумків Всеукраїнського

Фестивалю патріотичних дій

27 – 29 червня 2023 року  Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України був проведений Всеукраїнський Фестиваль патріотичних дій, приурочений до Дня Конституції України. У Фестивалі прийняли участь вихованці закладів загальної, середньої та позашкільної освіти з числа переможців всеукраїнських конкурсів з усіх областей України.

У рамках Фестивалю було проведено юннатівський патріотичний фестиваль, де юннати презентували досягнення у сфері національно-патріотичної діяльності, а також проходили майстер класи з Петриківського розпису. Юні патріоти мали можливість прийняти участь у патріотичному челленжі «Люблю Україну», відвідали національний музей історії України в онлайн форматі, подивилися цікаві фільми, послухали аудіо записи народної музики України.

Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді за  високу громадську позицію, досягнення у сфері національно-патріотичної діяльності, глибокі знання свого краю, творчий підхід, креативність та оригінальність презентації в рамках проведення Всеукраїнського Фестивалю патріотичних дій та зайняте І місце нагороджено команду вихованців гуртків «Юні акваріумісти» (кер. гуртка Петраш Ю.В.) та «Юні друзі природи» (кер. гуртка Тонкоглаз І.М.) структурного підрозділу еколого-натуралістичного напрямку Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.


 

Хмельницькі юннати серед переможців Всеукраїнського зльоту юних дослідників-природознавців