wordpress themes.

Новини юннатівського життя

 



 

 

2024 рік 

 

 


 

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ – ОСТЕРІГАЙТЕСЯ

КЛІЩІВ І БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я

 

   Обережно – кліщі! З приходом тепла ці хвороботворні паразити активізувалися у довкіллі і загрожують нашому здоров’ю та життю.

 

   Укус кліща безболісний, однак може завдати серйозної шкоди здоров’ю людей і тварин, бо ці небезпечні паразити переносять серйозні захворювання.         На теренах Київщини вони найчастіше переносять хворобу Лайма серед людей, а піроплазмоз – серед собак. У деяких регіонах України – кліщовий енцефаліт і туляремію. Більш детально про цих паратитів див. за посиланням: https://berezhy-sebe.com/shcho-varto-znaty-pro-klishchiv/.

   Головний державний санітарний лікар Хмельницької області Микола Габрикевич попередив, що інфіковані кліщі вже активізувались на території нашого краю й становлять загрозу людям і тваринам.

   Відомо, що під час досліджень виявили таких комах, які були носіями кліщового бореліозу. Найактивніші вони у квітні та червні, а також у серпні та жовтні і в цей час особливо небезпечні.

   Якщо когось із нас вкусить кліщ, необхідно якнайшвидше здати цього хвороботворного паразита на аналіз до лабораторії.

   Дізнавшись про вищесказане щодо небезпечних для здоров’я кліщів, збережіть це повідомлення, як нагадування собі, та поділіться зі своїми друзями й близькими.

 

 


 

ВИВЧАЄМО ТА ПІЗНАЄМО ДОВКІЛЛЯ

І СЛАВНЕ МИНУЛЕ НАШОГО РІДНОГО

ПОДІЛЬСЬКОГО КРАЮ

 

   Екологічна освіта і виховання підростаючого покоління – важливий напрямок навчально-виховного процесу та освітньої діяльності педколективу Вільховецької ЗОШ І-І-ІІІ ступенів імені  педагога-натураліста Федора Степановича Бацури (директор Ігор Шевченко), що на Новоушиччині.

   З настанням тепла вчителі намагаються скористатися гарною погодою і проводити навчання в природних умовах, використовуючи кожну погожу днину й місцеве довкілля, бо Наддністрянщина багата на неповторну своєю чарівною красою ліси, лани, річкові долини, скелясті й кам’янисті кручі, вкриті зеленими килимами різноманітної, квітучої і духмяної рослинності. 

   Скориставшись сонячним днем 12 квітня, вчителі Любов Грохольська, Олена Григораш, Ліана Галаш, Галина Крохмалюк і Людмила Гром’як провели в місцевому лісі «Ріжок» для учнів початкових класів інтегрований урок-квест «По сіль…» у форматі природничо-краєзнавчої екскурсії.

   Дитяча мандрівка «за сіллю» неподалік каньйону річки Вільхавки до лісу з веселими «чумацькими пригодами» та цікавими історіями про рідний край, які розповідали вчителі, була захоплюючою цікавою й пізнавальною для юних природолюбів, адже під час «чумакування» довкіллям вони дізналися багато нового, невідомого, цікавого про лісову природу та минуле рідного Вільхівця. Незабаром вони стануть вихованцями шкільних гуртків юннатів.

   Саме в цьому віці вільховецькі вчителі закладають своїм учням основи знань про довкілля, екологію та юннатівський рух, до якого десятки років активно долучаються вільховецькі школярі, батьки, бабусі й діди яких теж були юннатами Федора Степановича, а його ім’я добре знає і з глибокою повагою згадує кожен житель села.  Він любив проводити уроки й заняття гуртків юннатів у лісі, в полі, на берегах річки, в яблуневому саду, у «зелених класах» шкільного дендропарку або під великим розлогим каштаном. Тепер його справу гідно продовжує нове покоління вільховецьких педагогів.

   Педагоги подбали, щоб на лісових галявинах, де відбувся урок-квест, для відпочинку і дозвілля дітей були ще й веселі розваги, конкурси знавців, рухливі ігри, змагання сильних і спритних, влаштування туристичного багаття з дотриманням вимог безпеки та приготування їжі, а в обід на завершення уроку й навчального дня – велике застілля зі смаколиками на лоні пробудженої неповторної весняної лісової природи Наддністрянщини.

    Див. детальніше фоторепортаж та відео за посиланням: https://www.facebook.com/share/v/7Urrj2nr4mbbXRvS/?mibextid=UIerB5.

                                       

                                                  За матеріалами сайту і фейсбуку Вільховецької ЗОШ.

 

 


 

 

ОБЛАСНИЙ ЗБІР ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ

ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

      На виконання Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021-2025 роки, 27 березня 2024 року в заочному форматі відбувся обласний збір юних натуралістів у секціях «Юні бджолярі» та «Юні садівники». Формат проведення традиційного Зльоту юннатів нашого краю сьогодні зумовлений умовами військового стану і загрозою ракетних обстрілів України російськими агресорами.

     Захід, який проводиться хмельницькими натуралістами щорічно, мав за мету підвищення ефективності і якості організації й проведення в закладах освіти Хмельниччини еколого-натуралістичної, дослідницько-експериментальної, природознавчої і природоохоронної роботи школярів, виявлення й підтримку обдарованої учнівської молоді та залучення її до участі в юннатівських заходах.

     Члени журі Збору з 21 по 26 березня цього року дистанційно оцінювали дослідницькі роботи учасників, опрацьовуючи електронні варіанти дитячих наукових робіт, презентації досліджень та переглядаючи відеозаписи їх захистів виконавцями.

     Цьогоріч членами журі у секціях обласного збору юннатів працювали:

Секція юних садівників

      – Микола ЗВЕДЕНЮК, вчитель хімії Пліщинської гімназії Шепетівської міської ради, голова журі;

Лариса СЛОБОДЯНЮК, вчитель біології Струзького ліцею Новоушицької селищної ради;

     – Олена СМАРОВОЗ, вчитель біології Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст імені Ф. С. Бацури Новоушицької селищної ради;

      – Олена ЗОТОВА, методист Хмельницького обласного центру краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді;

     – Юлія ПЕТРАШ, керівник гуртків Хмельницького обласного центру краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді, секретар секції.

Секція юних бджолярів

      – Оксана НАГУРНА, вчитель біології та основ здоров’я  Летавського ліцею Чемеровецької селищної ради, голова журі;

    – Валентина ГРИЦАЮК, вчитель біології Отроківської ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицької селищної ради;

     – Марина ЮРЧЕНКО, вчитель біології Староушицького ліцею Староушицької селищної ради;

     – Іванна ТОНКОГЛАЗ, керівник гуртків Хмельницького обласного центру краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді;

     – Марія БОНДАР, керівник гуртків Хмельницького обласного центру краєзнавства, туризму та екологічного виховання учнівської молоді, секретар секції.

     Окремі дослідницькі роботи не відповідали вимогам до написання, оформлення і представлення робіт. Роботи учасників збору, які не відповідали напрямкам секцій збору, не були оцінені членами журі.

 

 

     Відповідно до підсумкових протоколів засідання журі секції юних садівників та секції юних бджолярів, переможцями обласного збору юннатів визнано:

Секція юних бджолярів

    І місце – Анастасія Гевак, учениця 7 класу Борсуківської гімназії Новоушицької селищної ради. Тема дослідження «Лікарські рослини і продукти бджільництва у лікуванні серцево-судинних хвороб» (керівник – Дацій Євгена Анатоліївна).

   ІІ місце:

– Сергій Богомолов, вихованець гуртка «Юні бджолярі» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання. Тема дослідження «Пошук та шляхи боротьби з шкідниками і ворогами бджільництва на пасіці відділу ЕНЦУМ». (керівник – Ілаш Наталія Миколаївна);

– Софія Колодій, учениця 4-В класу Деражнянського ліцею №1 імені Петра Стрілецького. Тема дослідження «Бджоли – дивовижні комахи» (керівник – Дацюк Лариса Сергіївна);

– Варвара Маковійчук, учениця 8 класу Новоушицької ЗОШ І-ІІІ ст. №2. Тема дослідження «Боротьба з вароатозом бджіл» (керівник – Дендюк Людмила Петрівна).

   ІІІ місце:

– Іван Борисюк, учень 8 класу Новосинявського ліцею Старосинявської селищної ради. Тема дослідження «Моніторингове дослідження розвитку бджільництва – як особливої галузі сільського господарства на теренах села Нова Синявка» (керівник – Петрусь Ганна Петрівна);

– Богдан Месь, учень 9 класу Шепетівської гімназії № 2. Тема дослідження «Роль присадибних пасік у розвитку бджільництва» (керівник – Муштин Надія Василівна);

– Олександр Прокопів, учень 7 класу Подільського ліцею Староушицької селищної ради. Тема дослідження «Бджола летить, де мед пахтить» (керівник – Прокопів Вікторія Миколаївна);

– Валерія Громова, учениця 9-В класу гімназії №1 Шепетівської міської ради. Тема дослідження «Вплив діяльності людини на розвиток бджіл та їхню репродуктивну поведінку» (керівник – Дечковська Віра Олександрівна).

Секція юних садівників

    І місце – Соломія Захарчук, вихованка гуртка «Юні дослідники біорізноманіття» КЗ «Дитячо-юнацький центр туризму та екологічної роботи» м. Славути. Тема дослідження «Перспективи застосування комах-ентомофагів в системі біологічного методу захисту плодового саду від шкідників» (керівник – Захарчук Володимир Віталійович).

   ІІ місце – Володимир Греков, учень 9 класу Струзького ліцею Новоушицької селищної ради. Тема дослідження «Яблуко на карті Новоушиччини». (керівник – Присяжнюк Алла Миколаївна).

         Вітаємо переможців Збору і його активних учасників з досягнутими результатами та зичимо усім юним натуралістам нашого рідного краю нових успіхів і досягнень на ниві юннатівської роботи, досліджень та експериментування!

 

 


 

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІСІВ

(INTERNATIONAL DAY OF FORESTS)

 

     Щорічно 21 березня світова громадськість, лісівники й екологи відзначають важливе екологічне свято – Міжнародний день лісів (International Day of Forests), яке було започатковане Організацією Об’єднаних Націй у листопаді 2012 року у звязку з величезними втратами лісових насаджень.

     Метою цього дня є залучення уваги суспільства до цінності дерев та лісів, заклик до вжиття лісогосподарських заходів щодо їх відновлення та захисту, а також до розумного використання природних ресурсів.

     В нашому краї активними сподвижниками лісівників стали освітяни, які власними зусиллями спільно створили Мережу учнівських лісництв Хмельницької області /станом на 01 січня 2022 року/ та проводили у закладах освіти просвітницьку, профорієнтаційну й дитячу науково-дослідницьку роботу з учнями, залучаючи їх до участі в лісогосподарських заходах.

     Значну увагу лісівниками Хмельниччини було приділено навчанню юних лісівників, створенню в школах профільних гуртків юннатів і кабінетів лісознавства, навчально-методичному забезпеченню цього напрямку навчально-виховної роботи в дитячому середовищі і профорієнтації учнів на лісогосподарські професії.

     Яскравим прикладом став Шепетівський держлісгосп під керівництвом В.М.Сасюка і добре знане в Україні та за її межами Пліщинське зразкове учнівське лісництво під керівництвом вчителя хімії, музики і співів М.А.Зведенюка. Більш детально про це див. у книгах «Живі смарагди Шепетівщини», «Ліси Хмельниччини», «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини» та «Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини».

     Важливу роль у цій роботі з дітьми відіграють і працівники Національних природних парків «Мале Полісся» й «Подільські Товтри».

     Кожного року Міжнародний день лісів обирає нову тему. Для 2024 року обрана тема «Ліси та інновації: Нові рішення для кращого світу».

     Крім цього, відновлення екосистем, зокрема лісовідновлення, може значно сприяти пом’якшенню наслідків зміни клімату та підвищенню продовольчої безпеки, водночас сприяючи сталому виробництву продукції з деревини.

     Сподіваємося, що цей день буде нагадуванням для кожного з нас про важливість збереження й поваги до наших лісів, а також стимулом до дій щодо їхнього захисту та раціонального лісовідновлення.

 

 


 

СПІВПРАЦЯ ПРИРОДООХОРОНЦІВ,

ЛІСІВНИКІВ ТА ОСВІТЯН МАЛОГО

ПОЛІССЯ ТРИВАЄ ЩОДЕННО

 

     В контексті Міжнародного дня лісів, що наближається й буде відзначатися лісівниками 21 березня, працівники Національного природного парку «Мале Полісся» (директор А.В.Сасюк) зустрілися з учнями 11 класу біолого-хімічного профілю Славутського ліцею Хмельницької обласної ради і провели для них тематичне заняття.

     Зустріч пройшла у класі «Лісової школи» Філії «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України», де поліські природоохоронці занурювали ліцеїстів у чарівний світ лісів, ділилися з ними своїм унікальним досвідом і знаннями про Національний природний парк «Мале Полісся», історію його створення, розповідали про напрямки природоохоронної діяльності НПП та його значущу роль у збереженні лісових екосистем їхнього малополіського регіону.

     Також ліцеїсти дізнавалися від працівників «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України» про сучасні технології відновлення лісів та вирощування сіянців із закритою кореневою системою.

     Природоохоронці й лісівники цікаво й змістовно розповіли юним славутчанам про характерні особливості лісової природи, важливість збереження людьми природного різноманіття, адже ліс відіграє неоціненну роль у навколишньому природному середовищі й житті людини.

     Захід стане незабутнім досвідом як для учнів ліцею, так і для його організаторів, які залишаються вдячні місцевим педагогам за плідну співпрацю та за можливість спільно допомагати молодому поколінню відкривати для себе неповторну красу лісової природи і непересічність значення лісів для нашої держави й життєдіяльності кожної людини.

 

 

 


 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПЕРЕРОБКИ ВІДБУВСЯ

У СТАРОУШИЦЬКИХ ЮННАТІВ І ЛІЦЕЇСТІВ

 

     18 березня – Всесвітній день переробки або Global Recycling Day, який запроваджено світовою спільнотою з метою підвищення обізнаності населення не тільки про важливість утилізації, а й про те, наскільки цінними насправді є відходи, як ресурс. Адже це має важливе значення й для збереження чистоти навколишнього середовища.

     Ініціатива його запровадження в 2018 році належить Global Recycling Foundation, що вбачає свою місію у тому, щоб донести до світової спільноти – переробка занадто важлива, щоб не бути глобальною проблемою. Адже тут потрібен загальний, єдиний підхід до рециркуляції та стимулювання урядів і людей розглядати відходи як вторсировину, а не сміття.

     Важливе місце в цій справі посідає навчання дітей у закладах освіти нашого краю змалечку раціонально поводитися з побутовими відходами, збирати і сортувати їх для утилізації, переробки й повторного використання.

     У Всесвітній день переробки першокласники й вихованці гуртка юннатів Староушицького ліцею, що на Кам’янеччині, під керівництвом педагога-ентузіаста юннатівської роботи з учнями Лариси Афанасіївни Левко долучилися до спільної реалізації еко-проєкту старших ліцеїстів, які разом зі своїми вчителями беруть участь у програмі Up shift . Варто відзначити, що екологічній освіті й вихованню дітей у цьому Наддністрянському закладі освіти здавна приділяють серйозну увагу в процесі уроків, гурткових занять та проведення масових природничо-краєзнавчих і природоохоронних заходів.

     В цей день ліцеїсти та юннати з цікавістю й захопленням навчалися користуватися спеціальним ручним пресом для пресування пластикових пляшок та жерстяних банок і практикувалися в його використанні з метою зменшення їх об’єму до 80% перед відправкою на переробку в спеціалізованих підприємствах.

     Особливу увагу в ліцеї приділено роз’яснювальній роботі та ознайомленню дітей з Положеннями Закону України «Про управління відходами», які передбачають запровадження в нашій країні найкращих практик з оброблення відходів; зменшення обсягів захоронення відходів на полігонах; залучення інвестицій у сферу управління відходами та створення сучасної інфраструктури управління відходами; зменшення кількості об’єктів управління відходами, що не відповідають вимогам законодавства; дотримання вимог екологічної безпеки під час експлуатації об’єктів управління відходами і зниження рівня соціальної напруги; збільшення обсягів збирання, заготівлі, відновлення та рециклінгу відходів, як вторинної сировини; створення системи інформаційного забезпечення сфери управління відходами, удосконалення порядку ведення обліку відходів, інформування про розташування місць чи об’єктів управління відходами, їх вплив на стан навколишнього природного середовища і здоров’я людини.

     Тепер ми всі знаємо і розуміємо, що маємо збирати, сортувати й переробляти побутові відходи, що навіть невелике зусилля кожного з нас, яке ми докладаємо до цієї справи, може допомогти зменшити навантаження на наше навколишнє середовище і впливати на зміни клімату.

 


 

ЗУСТРІЧАЙТЕ НОВИЙ ВИПУСК ГАЗЕТИ

“ЮНИЙ НАТУРАЛІСТ” №2 

 
 
     Передплатити газету можна в будь-якому поштовому відділенні за ПЕРЕДПЛАТНИМ ІНДЕКСОМ 98146, а також в інших передплатних агенціях.
     Бажаючі можуть надсилати свої авторські статті з фотографіями на електронні адреси:
nenc@nenc.gov.ua та kinolo@bigmir.net (з позначкою “Газета “Юний натураліст”).
 
     Див. газету на сайті Національного ЕНЦУМ МОН України за посиланням:
https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2016/03/91-%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BD%D1%83%D1%82%D0%BE.pdf
 

 


 

ВІЛЬХОВЕЦЬКІ ЮННАТИ І ШКОЛЯРІ

ПРИБИРАЮТЬ ТА БЛАГОУСТРОЮЮТЬ

СВОЄ ДОВКІЛЛЯ

     Довгоочікувана весна на теренах Наддністрянщини вступила в свої права і кличе дорослих та малих до праці. Вихованці еколого-натуралістичного гуртка «Садівництво» Хмельницького ОЦКТЕВУМ (кер. О.В.Смаровоз), що діє на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури, провели весняне прибирання і благоустрій пришкільної території, квітників та центральної алеї.

     Особливу увагу вільховецькі юннати й школярі приділили озелененню біля меморіальних дошок полеглих захисників Батьківщини та свого видатного Учителя.

     Знання, набуті гуртківцями на теоретичних заняттях гуртка і уроках біології, стали їм в нагоді під час виконання практичних робіт.

     Під керівництвом Олени Василівни її юні натуралісти цього разу висаджували на шкільних квітниках сині гіацинти та жовті нарциси, за якими вони надалі будуть доглядати разом з іншими учнями школи.

     Невдовзі біля школи зацвітуть ці та інші барвисті квіти, як символ Перемоги над ненависним ворогом, який намагається знищити наш нарід і усе прекрасне, що є в Україні.

 

 

                     За матеріалами сайту та ФБ Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури

 

 


 

 

ВЛАСНИМИ РУКАМИ НАБЛИЖАЄМО

НАШУ УКРАЇНСЬКУ ПЕРЕМОГУ 

    

     У той час, коли наші військові героїчно захищають Україну на фронті, освітяни зі своїми вихованцями в тилу продовжують їм активно і посильно допомагати. До цієї справи активно долучилися працівники та юннати Пилипо-Олександрівської гімназії.

     Одна із потреб воїнів на фронті – маскувальні засоби, які допомагають їм рятувати свої життя і військову техніку. Дорослі та діти прагнуть підтримати наших воїнів, вберегти їм життя, тим самим наближаючи Перемогу і своїми «золотими руками» вправно вплітають клаптик за клаптиком у маскувальні сітки, вкладаючи магію любові та оберіг надії для кожного нашого воїна, для кожного мужнього Захисника та Захисниці України.

     За виготовлення каркасу для плетіння маскувальних сіток учні та юннати гімназії щиро дякують М.М.Магалясу, а за його встановлення – слова вдячності Л.І.Олендрі та працівникам гімназії.

    Також вони висловлюють особливу подяку за підтримку і співпрацю старості громади І.А.Урсатому та пані Т.В.Олендрі, яка є очільницею волонтерського руху в Пилипах-Олександрівських.

 

                            За матеріалами ФБ керівника гуртка юннатів Т.В.Дереш.

 

 


 

14 БЕРЕЗНЯ – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ

 

         День українського добровольця – День особливих людей, яким не забракло мужності й рішучості у добу найтяжчих випробувань залишити своє цивільне життя і стати на захист України.

         У 2014 році добровольці, не чекаючи наказу, взяли до рук зброю, щоб зупинити російську агресію й окупацію на східних землях нашої держави.

         У 2022 році і дотепер у складі різних військових підрозділів добровольці та їх фронтові побратими – воїни-добровольці з інших країн світу, продовжують з честю виконувати бойові завдання на фронті.   Наша глибока повага кожному і кожній з них, хто добровільно обрав цей героїчний шлях захисника нашої Батьківщини та українського народу від чергової навали московської орди!

         Вмотивовані й непохитні – Ви справжні сини і доньки України, гордість і опора її народу й державності, приклад нам для наслідування.

         Дякуємо Вам за службу та звитягу на захисті нашої Батьківщини, зичимо наснаги, сил, міцного здоров’я і хай ворожі «прильоти» оминають, а Ангели-хранителі оберігають Вас у смертельному двобої з окупантами.

         Низько схиляємо наші голови в пам’ять про усіх тих, хто за покликом серця помчався на фронт, ставав до бою і віддав свої життя за свободу, територіальну цілісність та незалежність України.       Вони будуть назавжди в строю, назавжди в наших українських серцях.      

         Разом прийдемо до нашої Перемоги над ненависним ворогом!

         Слава українським добровольцям! Слава Україні і її Героям!

 

 


 

ЮНІ ЛІСІВНИКИ ПЛІЩИНСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ

ЗБЕРІГАЮТЬ ТРАДИЦІЇ І ПРИМНОЖУЮТЬ

ЗДОБУТКИ УЧНІВСЬКОГО ЛІСНИЦТВА

 

   В Пліщинській гімназії тривалий час функціонує учнівське лісництво «Пліщинське», єдине таке на Хмельниччині, що має почесне звання зразкового, а на його базі хмельницькі натуралісти десять років поспіль організовували плідну гурткову й навчально-методичну роботу. Керівник учнівського лісництва та гуртків юних лісівників – Микола Андрійович Зведенюк, вихованці якого, під його ж керівництвом, вивчають лісівничі дисципліни, проводять практичні заняття й наукові дослідження за завданнями науковців, екскурсії, трудові десанти з метою участі в лісокультурних заходах тощо.

   Успішну діяльність учнівського лісництва в контексті співпраці з освітянами постійно забезпечували дбайливі й щедрі шефи – шепетівські лісівники під керівництвом директора ДП «Шепетівське лісове господарство» Володимира Михайловича Сасюка, які допомогли своїм підопічним створити на базі школи красивий шкільний дендропарк.

   Більш детально про все це можна довідатися за гіперпосиланнями»:

Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини. Інформаційно-довідкове видання. –  Хмельницький: ТОВ «Поліграфіст – 3», 2020. – 248 с. ;

Ліси Хмельниччини. Науково-популярне видання. Тимощук О. О., Зведенюк М. А., Климчук В. В. – Хмельницький: ТзОВ «Поліграфіст», 2017. – 264 с. іл. ;

Живі смарагди Шепетівщини. Нарис про природні багатства краю, здобутки діяльності лісогосподарського підприємства та учнівських лісництв /За редакцією М. А. Зведенюка, керівника зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчителя хімії Пліщинської ЗОШ І—ІІІ ступенів Шепетівського району/. — Шепетівка: ФОП Фрейліхман З. Ю., 2016. — 136 с. іл. ;

Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини. Навчально-методичний посібник на допомогу керівникам гуртків  юних лісівників. Зведенюк М.А. – Київ-Хмельницький: ТзОВ “Поліграфіст”, 2019. – 752 с.

   Реформації, що останнім часом сталися в галузях освіти й лісового господарства, мають незворотній вплив на стан діяльності учнівських лісництв як в Україні, так і на Шепетівщині. Однак ентузіазм – незбагненний стан людського розуму та донкіхотство людей, закоханих у свою улюблену справу, які не зважають на різноманітні труднощі й перешкоди, наполегливо їх долають, реалізовують задумане і досягають омріяної мети. Так можна сказати про творців учнівського лісництва та їх вихованців. На жаль, переведення школи в статус гімназії та втрата у її навчальному процесі старшокласників не дає учням можливості повноцінно завершувати науково-дослідницьку роботу на базі цього закладу, яку вони започатковують ще в середніх класах.

   Однак ця непересічна й важлива робота з дітьми продовжує триматися на високому рівні завдяки особистому ентузіазму та науково-педагогічній творчості Миколи Андрійовича і його сподвижників – лісівників, колег і батьків тих учнів, які прагнуть до знань та здобування лісівничих професій.

   Дирекція гімназії і педагогічний колектив приділяють велику увагу пошуковій, дослідницькій та науково-дослідній роботі. Це підтверджують численні перемоги їх юних лісівників на місцевому, всеукраїнському і міжнародному рівнях: грамоти, дипломи, медалі, Гран-прі. Характерним є те, що науково-дослідницькі роботи проводяться під керівництвом науковців профільних закладів вищої освіти й наукових установ України.

   Не став винятком і 2023-2024 навчальний рік, який ще раз яскраво показав, що традиції і непересічні здобутки попередніх поколінь примножує сьогоднішнє покоління юних лісівників Пліщинської гімназії та їх педагоги.

   Сучасний промисловий розвиток характеризується стрімким зростанням об’ємів використання сировини й матеріалів. Хмельниччина відноситься до лісодефіцитних територій і тому дослідження процесу накопичення фітомаси стовбурової деревини  біологічних видів промислових порід набувають в нашій області особливого значення при оцінюванні якісних параметрів сировини і матеріалів. В.Є.Віхров зазначав, що наукові питання розвитку сучасного деревинознавства полягають у вивченні будови, фізико-механічних та хімічних властивостей деревини у зв’язку з умовами проростання і умовами росту. В контексті цього й проводять свої дитячі наукові дослідження пліщинські юні лісівники, які зі своїм керівником вирішили провести дослід на тему «Лісівничо-екологічні особливості та якісні характеристики дуба звичайного, сформованого в басейні річки Прип’ять». Ідею досліджень їм підказали науковці Інституту лісового та садово-паркового господарства НЛТУ України, що у Львові.

   Одним із викликів лісогосподарського виробництва в контексті президентської ініціативи «Зелена країна» та забезпечення ефективного використання деревних ресурсів є удосконалення і розробка методів діагностування, обліку та оцінки якості листяних порід. Деревина дуба має високі фізичні властивості і надзвичайно красиву текстуру. Сфера використання у народному господарстві дуже широка, що призвело до виснаження запасів цієї цінної породи в Україні та гострої потреби в істотному збільшенні площ дубових насаджень.

   Тему до розробки прийняв Ілля Єсіпов, тоді ще учень сьомого класу. На початку виконання дослідницької роботи підібрали літературні джерела, необхідні учню, визначили пробні площі, відібрали взірці для досліджень і розпочали вивчати фізичні властивості деревини дуба на конкретній території Малого Полісся. Досліди проводилися як у класі учнівського лісництва, так і в університетських лабораторіях у Львові. Результати виявилися позитивними. Робота, в якій досліджено лісівничо-екологічні особливості, макро- і мікробудову, фізичні властивості деревини дуба, їх мінливість по висоті і радіусу стовбура, була представлена на Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв (м. Житомир ) і відзначена, так як і учнівське лісництво, Дипломом ІІІ ступеня.

   Згодом, було вирішено продовжувати дослідження, а отримані результати виконаної роботи презентувати на конкурсі-захисті Малої академії наук України. Отже, праці додалося, а ще ж потрібно було написати мотиваційний лист, анотацію, створити постер та інше.

   Однак Ілля із поставленими перед ним завданнями справився успішно, а нещодавно під час конкурсу-захисту на обласному етапі МАН, незважаючи на свій вік, він набрав найбільшу кількість балів і виборов почесне ІІ місце. Юний лісівник примножив здобутки своїх попередників і ще раз підтвердив, що в Пліщинському зразковому учнівському лісництві навчання і практична діяльність юних лісівників продовжують залишатися на високому рівні.

   Матеріали проведених досліджень також висвітлені у всеукраїнській збірці тез науково-дослідницьких робіт «Від деревця до лісу – разом робимо важливе» та передані для використання у лісовий відділ філії «Шепетівське лісове господарство» ДП «Ліси України».

   У планах юного лісівника Іллі Єсіпова продовження виконання наукових досліджень щодо механічних властивостях деревини цього цінного в лісовому господарстві виду, а у його наставника М.А.Зведенюка – продовження діяльності учнівського лісництва на базі Пліщинської гімназії та досягнення успіхів його вихованцями в умовах війни, важких складнощів і викликів сьогодення.

 

  

 


 

 

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ/

МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА У КОНТЕКСТІ

НАТХНЕННЯ КРАСОЮ РІДНОЇ ПРИРОДИ,

РОЗВИТКУ ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ УЧНІВ,

ЗАВДАНЬ БІОЛОГІЗАЦІЇ ТА ЕКОЛОГІЗАЦІЇ

НАЦІОНАЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

   Чи кожна людина вміє бачити красу світу й отримувати від цього натхнення? Що означає вислів «краса душі»? Чи знаєте ви, що природа – найунікальніший композитор?

   Відповіді на всі ці та інші запитання семикласники Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені педагога-натураліста Федора Степановича Бацури отримали на інтегрованому уроці (українська література/музичне мистецтво), аналізуючи поезію Ліни Костенко «Дощ полив…», «Поет природний, як природа»…

   За задумом вчителя цей меседж видатної сучасної української поетеси став епіграфом уроку, який проводився на базі кабінету біології в перший день весни – 1 березня, а «Вальс дощу» Фредеріка Шопена – це були не просто ліричні хвилини насолоджування учнів  творчістю геніального композитора зі світовим ім’ям, а асоціативне осмислення неповторних чаруючих мелодій, подарованих людству природою, творчим натхненням та видатним талантом музиканта… Літній теплий дощ звучить як тихе лагідне стаккато, злива – фортісімо, шелест листя і гомін вітрів у гіллі дерев – піаніссімо.  

   З перших хвилин уроку вчитель Ніна Іванівна Боднар яскраво й змістовно розповіла учням про те, як людське почуття Любові до її величності природи рідного краю переростає у натхнення й процес творчості, коли хвилини естетичної насолоди наповнюються глибоким творчим змістом і дарують слова з красивими епітетами, метафорами й порівняннями: сад стає парасолькою, з’являється «квасолька» корів і настає «полив’яний» день.

   В процесі уроку учні сформували щоденник подвійних нотаток, у якому відобразили свої емоції та бачення художнього навантаження рядків поезії; виконали дослідницьку роботу, провівши мистецькі паралелі (література – музика – живопис).

   Для допитливих школярів особливо цікавою стала сторінка «Цікаві факти про дощ», яка супроводжувалася бесідою з цікавими запитаннями, змістовними відповідями про природу дощу, як природного явища, часто очікуваного й обожнюваного нашими предками, з’ясуванням важливості його благотворних впливів на довкілля і роль у літературній та музичній творчості й процесах життєдіяльності людей.

   Весь інтегрований урок української мови/музичного мистецтва пройшов у контексті натхнення красою природи, літературною і музичною творчістю, розвитку творчих здібностей учнів, реалізації завдань біологізації та екологізації освіти в сучасному навчальному закладі.

   Урок, проведений вчителем на високому інформаційно-методичному та навчально-виховному рівні у присутності колег, допоміг учням зрозуміти, що природа – це казка, яку треба читати серцем та оберігати. Тільки треба частіше з нею говорити, чи інколи разом помовчати й уважно послухати. І тоді кожен з нас зможе сповна насолодитися її звуками, що стають музикою нашої душі.

                                                                          Тетяна Бенчарська, педагог-організатор                                                                                 Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С.Бацури.

 

 

     

 

 

 


 

ЮННАТИ ШЕПЕТІВСЬКОГО МЦЕНТУМ ТА

ЇХ ПЕДАГОГИ-НАТУРАЛІСТИ – ПЕРЕМОЖЦІ

ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ВИСТАВКИ-КОНКУРСУ

«УКРАЇНСЬКИЙ СУВЕНІР» 

 

   Вихованці юннатівських гуртків Шепетівського міського ЦЕНТУМ – серед переможців Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір», фінал якого завершився нещодавно в місті Києві.

   Конкурс проводиться щорічно Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України з метою виховання національного світогляду учнівської молоді та залучення молодого покоління українців до джерел і процесу творення українського народного мистецтва. Юннати Хмельниччини – активні учасники цього заходу.

   Приємно відзначити, що з 627 учасників з усіх областей України та міста Києва переможцями виставки-конкурсу також стали вихованці юннатівських гуртків Шепетівського МЦЕНТУМ, які гідно представили юннатів нашого краю і були відповідно відзначені організаторами заходу:

   – у першій віковій категорії (6-11 років) грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджені: за І місце – Ратушна Емілія, вихованка гуртка «Лозоплетіння», за творчу роботу «Дзеркало в плетеній рамці» (керівник – Олена Коленчук); за ІІІ місце – Гордеєва Марія, вихованка гуртка «Екотворчість», за творчу роботу «Квіткова феєрія» (керівник – Ольга Бєляєва); за ІІІ місце – Левчук Андрій, вихованець гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу з соломи «Різдвяний козлик» (керівник – Олена Коленчук);

   – у другій віковій категорії (12-16 років) грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджені: за ІІ місце – Білякова Анна, вихованка гуртка «Юний хендлер», за творчу роботу «Квіткова тайстра» (керівник Ольга – Бєляєва); за ІІ місце – Денесюк Катерина, вихованка гуртка «Лозоплетіння», за творчу роботу «Плетена ваза для квітів» (керівник Олена – Коленчук); за ІІІ місце – Тіхомірова Сніжана, вихованка гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу з соломи «Солом’яний півник» (керівник – Олена Коленчук).

   В номінації «Подарунок воїну» Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України нагороджена Красічинська Емілія, вихованка гуртка «Юні майстри народних ремесел», за творчу роботу «Янгол» (керівник – Олена Коленчук).

   Вітаємо юннатів – вихованців Шепетівського МЦЕНТУМ і їх керівників гуртків з перемогою у фіналі Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» на загальнонаціональному рівні та зичимо їх колективу нових успіхів і звершень в еколого-натуралістичній творчості! 

           

 


 

ДУНАЄВЕЦЬКІ ЮННАТИ – ВИХОВАНЦІ

ГУРТКА «ОСНОВИ БІОЛОГІЇ» ТА ЇХ

НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНА ЗЕМЕЛЬНА

ДІЛЯНКА СЕРЕД КРАЩИХ ЮНИХ

ДОСЛІДНИКІВ І НДЗД УКРАЇНИ

 

   З метою розвитку мережі учнівських навчально-дослідних земельних ділянок у закладах загальної середньої та позашкільної освіти, підвищення ефективності та якості дослідної роботи, задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні, залученні їх до практичної діяльності Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нещодавно у Києві було завершено фінальний етап Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок (НДЗД).

   Юннати і школярі Хмельницької області завжди приймали активну й результативну участь у цьому важливому для натуралістів заході. Конкурсні матеріали від закладів освіти містили відомості про вивчення агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, набуття умінь і навичок вирощування овочевих, польових, квітково-декоративних рослин та вирощування екологічно чистої продукції.

   Відповідно до підсумків журі фіналу Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок, навчально-дослідна земельна ділянка Центру позашкільної освіти Дунаєвецької міської ради визнана однією із кращих в Україні, а вихованців гуртка «Основи біології» та його керівника Боднар Ніну Анатоліївну нагороджено Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за зайняте ІІ місце.

   Вітаємо Дунаєвецьких юннатів – переможців заходу і їх педагогів-натуралістів з визначним успіхом та зичимо їм і надалі успішно працювати на навчально-дослідних земельних ділянках закладу й досягати нових вершин у юннатівській роботі та еколого-натуралістичній творчості!

         

 

 


 

ХМЕЛЬНИЦЬКІ ЮННАТИ ВІДЗНАЧЕНІ

ДИПЛОМОМ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕНЦУМ

 ЗА ІІІ МІСЦЕ НА ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ

КОНКУРСІ УЧНІВСЬКИХ НАВЧАЛЬНО-

ДОСЛІДНИХ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК 

 

     ІІІ місце  за підсумками фіналу щорічного Всеукраїнського конкурсу учнівських НДЗД, проведеного Національним ЕНЦУМ МОН України в 2023 році, здобули юні натуралісти – вихованці еколого-натуралістичного гуртка «Природа рідного краю» (кер. Юлія Петраш) Хмельницького ОЦКТЕВУМ.

 

 

 


 

Співробітники НПП «Мале Полісся» навчають

місцевих учнів оберігати первоцвіти та

правильно поводитися в природі

 

           Екопросвітницька робота малополіських природоохоронців серед дітей та учнівської молоді в закладах освіти їх регіону – справа постійна й проводиться ними спільно з місцевими освітянами, виходячи з особливостей кожної пори року і природних явищ на теренах їх рідного краю та на навколишніх природозаповідних територіях.

         Співробітники Національного природного парку «Мале Полісся» підготували та 20 лютого  провели для учнів 5-х класів Славутської гімназії №6 тематичне екопросвітницьке навчальне заняття на тему «Збережемо первоцвіти», відповідно до якої й розповіли дітям детально про те, що таке первоцвіти, де й коли вони зростають і квітують в природі та яку важливу роль вони відіграють в екосистемі місцевого довкілля.

         Діти отримали можливість дізнатися від природозахисників більше про ранньоквітучі рослини і побачити найпоширеніші види, які зростають на природозаповідній території їх прекрасного Національного природного парку «Мале Полісся» та, на жаль, більшість із яких належать до категорії рідкісних і зникаючих рослин, що нині навіть занесені до Червоної книги України.

         А ще, екопросвітницьке заняття проходило у веселій ігровій та навчально-пізнавальній атмосфері, де діти не лише отримали від гостей нові знання про природу рідного краю і правила поведінки в природному середовищі, але й активно брали участь у дидактичних іграх на задану їм тематику.

        Малополіські природоохоронці та їх сподвижники – освітяни Славутчини сподіваються, що такі уроки будуть не лише пізнавальними а ще й живитимуть у дитячому середовищі ідею бережливого ставлення до нашої природи та необхідності її оберігання, зокрема щодо таких чудових рослин, як первоцвіти!

   

 


 

  

 


 
 
 
НОВИЙ ВИПУСК ГАЗЕТИ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕНЦУМ  “ЮНИЙ НАТУРАЛІСТ” №1/2024р.
 
   Передплатити газету можна в будь-якому поштовому відділенні за ПЕРЕДПЛАТНИМ ІНДЕКСОМ 98146, а також в інших передплатних агенціях.
   Бажаючі можуть надсилати свої статті з фотографіями на електронні адреси: nenc@nenc.gov.ua та kinolo@bigmir.net (з позначкою “Газета “Юний натураліст”).
 

 

 


 

26 січня – Всесвітній день екологічної освіти

(The Worlds Environmental Education Day)

 

         Щорічно 26 січня світовою спільнотою природознавців і природоохоронців відзначається Всесвітній день екологічної освіти, спрямований на досягнення з допомогою активної екопросвітницької роботи гармонійних взаємин людини та довкілля. Адже більшість екологічних проблем спричинені недостатньою освіченістю і екологічною культурою людей різного віку, тому так необхідно не тільки сприяти інформуванню населення, а й розвивати відповідну його поведінку з дитячого віку.

         З цією метою хмельницькими педагогами-натуралістами спільно з методичною службою Хмельницького ОІППО, науковцями Хмельницького і Кам’янець-Подільського національних університетів, місцевими екологами, лісівниками та аграріями в 2020 році розроблено і щорічно й планомірно реалізовується План комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021 – 2025 рр. ( див. за посиланням:

https://drive.google.com/…/1kp0XKZwSGn2sFVgFFGX…/view… ).

         Сьогодні екологічна освіта і культура поведінки в природі місцевого населення стала надзвичайно актуальною для нашого суспільства, адже задля досягнення цієї суспільно важливої мети, людей необхідно навчити жити в гармонії з природою, знизивши рівень шкоди й незворотності негативного впливу життєдіяльності людини на стан навколишнього середовища та екології планети.  На нашій планеті майже не залишилося первозданної природи – куточків, куди б рішуче й безжально не ступала нога сучасної людини.

         Науково-технічний прогрес і вся людська цивілізація здебільшого негативно й по варварськи впливають на екологічний стан навколишнього природного середовища, включаючи його рослинний та тваринний світ.

         Проривом для вирішення екологічних проблем мають стати інновації в енергетиці, які дозволяють зробити на 100% чисту енергію. Задача, яку науковці мають вирішити у XXI сторіччі – знайти спосіб відмовитися від викопного палива, а головним джерелом виробництва електроенергії мають стати сонце, вітер та інші природні енергоефективні джерела.

         Крім цього, спосіб життя, який веде кожний з нас, також може допомогти людству уникнути екологічної катастрофи.

         Для прикладу, великі обсяги харчових відходів є одним із найбільших у світі джерел викидів вуглецю. Якщо купувати менше продуктів, але частіше, то їжа має більше шансів бути з’їденою, а не викинутою. А все те, що викидається в сміття, має відповідно сортуватися, утилізуватися, а за можливості – повторно перероблятися для побутових і виробничих потреб.

         Також необхідно істотно зменшити непомірну кількість використання у побуті й на виробництвах поліетиленових пакетів, які засмічують довкілля, та взагалі відмовитися від них у подальшому.

         Екологічна освіта і виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління, учнівської і студентської молоді України є суспільно важливим завданням педагогів-натуралістів та всієї галузі освіти і науки, державних органів та громадськості.

         Підвищувати рівень екологічної свідомості й культури необхідно змалечку і не лише один раз щорічно в цей Всесвітній день, адже гармонійне співіснування соціуму та навколишнього природного середовища, пошук нових раціональних рішень екологічних проблем, впровадження винаходів у галузі екології – це головна мета нашого сьогодення.

         Тому маємо всі разом і нашими спільними зусиллями реалізовувати завдання екологічної освіти усіх верств і категорій населення Української держави, наполегливо формувати у дітей і молоді нашого рідного краю усвідомленість та розвивати відповідну поведінку їх у природному середовищі, яка має бути спрямована на збереження наявних на нашій планеті – Землі усіх існуючих видів флори і фауни».

         Разом нас багато і разом ми – СИЛА! 

 

   


 

ОНЛАЙН-ВІКТОРИНА «ЄДИНА УКРАЇНА!» ХМЕЛЬНИЦЬКИХ

НАТУРАЛІСТІВ З НАГОДИ ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

 

     22 січня 2024 року педагогами-натуралістами Хмельницького ОЦКТЕВУМ на сайті Всеосвіти (https://vseosvita.ua/test/start/bau087) проведена онлайн-вікторина для допитливих знавців минулого рідного краю «ЄДИНА УКРАЇНА!», яка приурочувалася 105-й річниці урочистого проголошення на Софіївському майдані міста Києва Універсалу про об’єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну – Акту Великої Злуки українських земель та загальнонаціональному державному святу українців – Дню Соборності України.

     3126 юннатів та учнів закладів освіти, разом зі своїми педагогами, стали учасниками Вікторини й продемонстрували свої знання про минуле нашого народу і Української державності та отримали іменні нагородні сертифікати організаторів заходу.

     Більш детально про проведений захід з метою національно-патріотичного виховання підростаючого покоління див. на сторінках фейсбуку хмельницьких натуралістів «Юннати Хмельниччини».

 

 


 


 
 

Всеукраїнський конкурс і виставка дитячих

тематичних робіт «Новорічна композиція» 

 
   Оргкомітет Всеукраїнського юннатівського заходу, який проводиться щорічно, а юннати Хмельниччини є його постійними і активними учасниками, напередодні свят отримав понад 700 дитячих робіт із 23-х областей України та міста Києва.
   На базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України з конкурсних робіт учасників заходу сформовано різдвяно-новорічну виставку, з експозиціями якої можна ознайомитися у відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=kZr1UUhywns  . 
 
Новорічна композиція
 

 


 

Про новини юннатівського життя у 2023 році

див. у Архіві новин сайту