wordpress themes.

Новини юннатівського життя

2023 рікСАЙТ ПРО ПРАВИЛА МІННОЇ БЕЗПЕКИ  HTTPS://BEZPEKA.INFO/  СТВОРЕНО В УКРАЇНІ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ, УЧНІВ ТА ЇХ БАТЬКІВ

Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство освіти і науки України і організація «UNICEF Ukraine» розробили сайт https://bezpeka.info/, на якому зібрано корисні матеріали про правила мінної безпеки, що вміщені у чотирьох розділах для дорослих, вчителів, підлітків та  дітей молодшого віку.

 

Держслужба з надзвичайних ситуацій зазначає, що «Україна – одна з найзамінованіших країн у світі. Надважливе завдання для дорослих навчити дітей, як поводитися з вибухонебезпечними предметами. В ігровій формі діти швидко запам’ятають важливу інформацію, яка може врятувати їхнє життя. Кличте дітей та навчайтесь разом!». Важливу роль у цьому процесі відведено педагогам.

Зважаючи на те, що російські окупанти характеризуються підступністю та агресивним ставленням до мирного населення, тематичне навчання дітей безпеки життєдіяльності в урочний і позаурочний час має бути в контексті створення умов безпеки їх існування в умовах війни, частих обстрілів мирного населення та неконтрольованого поширення різноманітних вибухових пристроїв по всій Україні, а його метою має бути запобігання нещасних випадків з дітьми шкільного віку, яким випадково трапляються міни, гранати, снаряди й інші вибуховонебезпечні предмети.


21 БЕРЕЗНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІСІВ

Ліси – Легені нашої Планети і вони завжди багато значили для життєдіяльності людини. Адже ліс – це елемент розвитку народів, їх культур і ставлення до природи. Важливість лісів день від дня зростає, тому що їх кількість постійно зменшується.

З давніх-давен ліс був джерелом ресурсів, необхідних для виживання – тут людині можна завжди знайти і їжу, і воду, і притулок. Сьогодні ліси служать людині місцем, де можна розслабитися, відпочити і вдихнути ковток свіжого лісового повітря.

Роль лісу в житті людини різноманітна.

Екологічна – полягає в тому, що сучасна людина дихає чистим повітрям, має можливість займатися сільським господарством і отримувати з цього вигоду.

Економічна – полягає у використанні деревини, як головного лісового  ресурсу, з якого виготовляють будівельні матеріали, папір, меблі деревне паливо, харчові продукти. Також це ще й ягоди, гриби і лікарські рослини, яких не зустрінеш в інших місцях.

Соціальна роль його полягає  у дотриманні людьми правил і культури поводження щодо лісу та його мешканців, збереженні та примноженні його багатств. Важливим для людей є розуміння значення для них лісу та вміння раціонально використовувати його багатства й оберігати їх.

 З метою реалізації цих завдань і  формування у молодого покоління нового світогляду на природні та екологічні проблеми, залучення дітей до охорони та збереження довкілля освітяни Хмельниччини спільно з лісівниками краю проводять відповідну роз’яснювальну роботу серед населення та навчають дітей і учнівську молодь на уроках та в позаурочний час у профільних дитячих творчих об’єднаннях гуртках юних лісівників і учнівських лісництвах.

В шкільних та університетських бібліотеках учні й студенти нашого краю мають можливість знайти навчальну літературу і з неї дізнатися про місцеві ліси або в електронному форматі читати загальнодоступні книги в мережі Інтернет Інтернет за посиланнями:

√ Ліси Хмельниччини. Науково-популярне видання. Тимощук О. О., Зведенюк М. А., Климчук В. В. – Хмельницький: ТзОВ «Поліграфіст», 2017. – 264 с. іл.

√  Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини. Інформаційно-довідкове видання. –  Хмельницький: ТОВ «Поліграфіст – 3», 2020. – 248 с.

√  Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини. Навчально-методичний посібник на допомогу керівникам гуртків  юних лісівників. Зведенюк М.А. – Київ-Хмельницький: ТзОВ “Поліграфіст”, 2019. – 752 с.

√ Живі смарагди Шепетівщини. Нарис про природні багатства краю, здобутки діяльності лісогосподарського підприємства та учнівських лісництв /За редакцією М. А. Зведенюка, керівника зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчителя хімії Пліщинської ЗОШ І—ІІІ ступенів Шепетівського району/. — Шепетівка: ФОП Фрейліхман З. Ю., 2016. — 136 с. іл. 

√ Природа Малополіського Погориння. Рослинний світ./ Під ред. В.В. Новосада. – Хмельницький: Поліграфіст, 2015.- 400 с. іл.

√ Гриби Хмельниччини. Навчальний посібник. Говорун В.Д., Тимощук О.О. – Хмельницький: «Поліграфіст-2», 2014. – 176 с. іл.

√ Заповідні перлини Хмельниччини/ За заг .ред. Андрієнко Т.Л.– вид. 2-ге, виправл. та доповн. – Кам’янець-Подільський: Видавн. ПП Мошинський В.С., 2008.–248с.

Перегляд тематичних відеоматеріалів за посиланнями: Значення лісів в житті людини https://www.youtube.com/watch?v=jI3bnH6XAhQ.

З чого починається ліс https://www.facebook.com/watch/?v=438102561216568.

Тварини лісу https://www.youtube.com/watch?v=I0ckBu_8_bE.

Цікаві факти про ліс
https://faktypro.com.ua/page/27-czikavikh-faktiv-pro-lisi-i-dereva


Завершено обласний етап конкурсу творчих робіт

щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю

«В об’єктиві натураліста – 2023 »

Нещодавно завершився обласний етап щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста», який проводиться з метою формування в учнівської молоді екологічної культури засобами кіно- та фотомистецтва. В обласному етапі фестивалю взяли участь учні закладів загальної середньої та позашкільної освіти 26 територіальних громад області, які представили 179 робіт з яких 74 посіли І, ІІ, ІІІ місця.

Роботи, надіслані на конкурс стали відбитком справжнього натхнення авторів, які емоційно переносять глядачів у світ дикої природи, що оточує нас повсякдень.

Переважна більшість конкурсних робіт відповідали темі та умовам проведення фестивалю «В об’єктиві натураліста». Усі конкурсні роботи є авторськими, вони демонструють любов до рідного краю, навички природоохоронної й дослідницької роботи. Учасники творчо використовували кольори та світло, спираючись на закони композиції і пропорційність, масштабність елементів кадру.

Роботи оцінювало компетентне журі, що орієнтувалось на Положення про фестиваль, у якому зазначені критерії оцінювання. Відповідно до рішення журі, переможцями обласного етапу щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста» визнано дитячі колективи, окремі учні та вихованці дитячих творчих еколого-натуралістичних об’єднань:

У номінації «Фільм»:

І місце

Боднар Іванна, учениця 5-А класу Маківського ліцею Маківської сільської ради Кам’янець-Подільського району. Керівник: Боднар Лариса Анатоліївна, вчитель німецької мови, з конкурсною роботою «Первоцвіти Хмельниччини» (96 б.);

Ягольницький Олександр, учень 6 класу Струзького ліцею Новоушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району. Керівник: Слободянюк Лариса Федорівна вчитель біології та хімії. з конкурсною роботою «Бережімо природу» (92 б.);

Данильчук Дарина, учениця 11 класу Красилівського ліцею Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Вітюк Оксана Петрівна, вчитель біології з конкурсною роботою «Лебеді моєї батьківщини» (92 б.).

ІІ місце

Пицак Дар’я та Ткачук Руслана, вихованки гуртка «Юні лісівники» Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району. Керівник: Біла Аліна Михайлівна з конкурсною роботою «Все, що ми можемо собі уявити, природа вже створила» (89 б.);

Ковальчук Олександр, вихованець гуртка «Декоративне птахівництво» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. Керівник: Ковальчук Альона Олександрівна з конкурсною роботою «Маленькі справи у великому світі» (88 б.)

Федорова Кароліна, учениця 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Левко Лариса Афанасіївна, вчитель початкових класів з конкурсною роботою «Бакота» (84 б.);

Севернюк Марія, учениця 5 класу Староостропільського ліцею Староостропільської сільської ради Хмельницького району. Керівник: Чубенко Лариса Анатоліївна, з конкурсною роботою «Краса дикої природи» (80 б.).

ІІІ місце

Братишко Діана, учениця 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Левко Лариса Афанасіївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «Дивовижна Бакота» (75 б.);

Бугіра Каріна, учениця 8 класу Шатавського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Вапнична Наталія Павлівна, вч. географії та біології, з конкурсною роботою «Милуюсь природою Блищанівки» » (75 б.);

Сташевська Богдана, учениця 11-А класу Шепетівської ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів. Керівник: Дечковська Віра Олександрівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Відтінки дикої природи у різних порах року» » (72 б.);

Гергелаба Анна, вихованка гуртка «Екологічний театр» Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району. Керівник: Гергелаба Світлана Володимирівна, з конкурсною роботою « Дивовижний світ природи» (70 б.).

 

У номінації «Анімація»:

І місце

Степанюк Олександра, учениця 9-А класу Красилівської гімназії №1 Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Крижанівська Юлія Олександрівна педагог-організатор, з конкурсною роботою «Бережи планету!» (98 б.);

Гурська Марія, вихованка гуртка «Юні квітникарі» Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району. Керівник: Самчук Ганна Миколаївна, з конкурсною роботою «Дика природа – гриби» (95 б.).

ІІ місце

Клуб «любителі природи», учнівський колектив Заслучненського ліцею імені Олексія Іщука Заслучненської сільської ради Хмельницького району. Керівник: Сайфетдінова Тамара Петрівна, вчителька біології та географії, з конкурсною роботою «Несподівана зустріч» (84 б.);

Кобунько Дарина, вихованка гуртка «Юні краєзнавці» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Гордєєва Анна Володимирівна, з конкурсною роботою «Природа навколо нас» (83 б.);

Гуменюк Анна, вихованка гуртка «Юні квітникарі» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Бондар Марія Миколаївна, з конкурсною роботою «Краса довкола нас» (80 б.).

ІІІ місце

Загородня Ольга, вихованка гуртка «Юні туристи-краєзнавці» Хмельницького ОЦТКУМ Керівник: Гордєєва Анна Володимирівна, з конкурсною роботою «Природа навколо нас» (77 б.);

Веремійчук Вікторія та Веремійчук Лілія, вихованки гуртка «Фотонатуралісти» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Шепетівського району. Керівник: Філюк Олена Володимирівна, з конкурсною роботою «Таємниці лісу» (71 б.);

Вигоняйло Микола, учень 9 класу Сарнівської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Гладовська Юлія Михайлівна, з конкурсною роботою «Природа буває різною: інколи дикою, інколи ніжною…» (71 б.);

Верховецька Руслана, учениця 8 класу Лисогірської гімназії Меджибізької селищної ради Шепетівського району. Керівник: Гуркалюк Олена Вікторівна, вчитель математики, з конкурсною роботою «Природа – вічний зразок мистецтва» (71 б.);

Гавва Марія, учениця 6 класу Митинецької гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Гавва Наталія Олександрівна, з конкурсною роботою «Карпати, Карпати, зелені Карпати навік полонили мене» (70 б.).

 

У номінації «Фото» (Молодша вікова група):

І місце

Напорчук Ульяна, вихованка гуртка «Юні українознавці» Хмельницького ОЦТКУМ Керівник: Гордєєва Анна Володимирівна, з конкурсною роботою «Равлик-Павлик» (92 б.)

Григор’єв Михайло, учень 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Левко Лариса Афанасіївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою  «Лебеді на Дністрі» (91 б.).

ІІ місце

Мендограло Олександр, Михайло учень 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Левко Лариса Афанасіївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «Замріяна вечірня Бакота» (89 б.);

Павлік Кіріл учень 1-Б класу НВК № 4 м. Хмельницького. Керівник: Криворчук Ірина Іванівна, вчитель початкових класів з конкурсною роботою «Казковий ліс» (89 б.);

Капштик Артем, учень 3 класу Купільського ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Олексюк Оксана Іванівна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «Оса» (86 б.);

Бендерська Анастасія, учениця 4 класу Колодіївського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Касап Валентина Миколаївна, з конкурсною роботою «В’ється річка наче стрічка» (84 б.);

Поліщук Софія, учениця 4 класу Кульчинівської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району, з конкурсною роботою «Лісовий красень» (84 б.);

Локайчук Поліна, учениця 1-А класу СЗОШ №29 м. Хмельницького. Керівник: Котецька Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «Равлик» (82 б.).

ІІІ місце

Шершенюк Вікторія, вихованка куртка «Цікавий тераріум» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. Керівник: Чумак Ірина Миколаївна,  з конкурсною роботою «Павук» (79 б.);

Дзьобан Андрій, учень 3 класу Сарнівської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Дрогомерецька Ніла Анатоліївна, вчитель початкових класів з конкурсною роботою «Спокій» (78 б.);

Матвійчук Євген, вихованець гуртка «Природа рідного краю» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Петраш Юлія Володимирівна, з конкурсною роботою «Сім’я на прогулянці» (76 б. );

Мітасова Катерина, учениця 1-А класу СЗОШ І-ІІІ ступенів №29 м. Хмельницького. Керівник: Котецька Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів, з конкурсною роботою «На полюванні» (74 б.);

Радчишина Єлизавета, вихованка гуртка «Природа рідного краю» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Петраш Юлія Володимирівна, з конкурсною роботою «Жовте сонечко» (74 б.);

Менін Богдан, вихованець гуртка «Юні акваріумісти» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Петраш Юлія Володимирівна, з конкурсною роботою «Знайда» (72 б.);

Петраш Давид, вихованець гуртка «Природа рідного краю» Хмельницького ОЦТКУМ. Керівник: Петраш Юлія Володимирівна, з конкурсною роботою «Два друга» (71 б.);

Петрицький Богдан, учень 2-Б класу СЗОШ І-ІІІ ступенів №29 м. Хмельницького. Керівник: Магеляс Тетяна Іванівна, вчитель початкової школи, з конкурсною роботою «Марафон друзів» (70 б.);

Стремінська Аріна, вихованка гуртка «Фотонатуралісти» Будинку творчості дітей та юнацтва Деражнянської міської ради. Керівник: Стремінська Юлія Вячеславівна, з конкурсною роботою «Павучок-лісовичок» (70 б.).

 

У номінації «Фото»  (Середня вікова група)

І місце

Токар Софія, вихованка гуртка «Юний ерудит» Будинку творчості дітей та юнацтва Деражнянської міської ради Шепетівського району. Керівник: Шевчук Тетяна Євгеніївна, з конкурсною роботою «Червона рута на схилах Карпат» (94 б.);

Надопта Володимир, вихованець гуртка «Цікава хімія» Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району. Керівник: Ярушинська Світлана Вікторівна, з конкурсною роботою «Неочікувана зустріч» (93 б.);

Петрівська Іванна, учениця 7 класу Красилівської гімназії № 4 ім. П. Кізюна Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Скиба Ірина Русланівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Перша прогулянка маленьких каченят» (92 б.);

Прокопчук Сергій, учень 7 класу Китайгородського ліцею імені О.О. Борейко Кам’янець-Подільського району. Керівник: Безродна Майя Олександрівна, з конкурсною роботою «Гірський цвіт» (90 б.).

ІІ місце

Либа Катерина, учениця 6 класу Красилівської гімназії № 4 ім. П. Кізюна Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Скиба Ірина Русланівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Таємничі луки» (86 б.);

Талімончук Артем, учень 8-Б класу Маківського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Антохова Тамара Василівна, заступник директора з НМР, вчитель біології, основ здоров’я, з конкурсною роботою «Павук – оса» (85 б.);

Сорока Софія, учениця 8 ласу Бережанської гімназії Чорноострівської селищної ради Хмельницького району. Керівник: Козяр Світлана Іванівна, з конкурсною роботою «Ранок» (83 б.);

Данилюк Богдан, учень 6 класу Печеської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Микитюк Надія Михайлівна, вчитель біології та хімії, з конкурсною роботою «Дивовижні Карпати» (81 б.);

Лебідь Євген, учень 8 класу Шепетівської гімназії № 5 Шепетівської міської ради Шепетівського району. Керівник: Лебідь Марина Василівна, заступник директора з виховної роботи, з конкурсною роботою «Диво гриб» (81 б.);

Паращук Маргарита, учениця 6 класу Печеської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Микитюк Надія Михайлівна, вчитель біології та хімії, з конкурсною роботою «Ми прорвались…» (80 б.);

Теслик Максим, учень 5 класу Кульчинівської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Яблонська Лариса Степанівна, з конкурсною роботою «Дика природа близька» (80 б.);

Фочук Владислава, вихованка гуртка «Юний ерудит» Будинку творчості дітей та юнацтва Деражнянської міської ради. Керівник: Шевчук Тетяна Євгеніївна, з конкурсною роботою «Лісова ковдра» (80 б.);

Конончук Євген, учень 5 класу Шепетівського НВК № 3 у складі «ЗОШ І-ІІІ ст.  ім. Н.Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою» Хмельницької області. Керівник: Конончук Наталія Петрівна, заступник директора з виховної роботи, з конкурсною роботою «Коли сонце зайшло, жодна свічка не зможе його замінити» (80 б.).

ІІІ місце

Побережна Іванна, вихованка гуртка «Екотворчість» Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району. Керівник: Побережна Віта Костянтинівна, з конкурсною роботою «Недоторкана краса» (79 б.);

Крижанівська Єлизавета, учениця 6-Б класу Красилівської гімназії №1 Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Крижанівська Юлія Олександрівна, педагог-організатор, з конкурсною роботою «Живий прапор» (78 б.);

Омельчук Діана, учениця 8 класу Кульчинівської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Яблонська Лариса Степанівна з конкурсною роботою «Краса Карпат» (78 б.);

Волкова Анна, учениця 8 класу Китайгородського ліцею імені О.О. Борейко Кам’янець-Подільського району. Керівник: Безродна Майя Олександрівна, з конкурсною роботою «Айстри світла» (78 б.);

Тимощук Віра, учениця 7 класу Комунального закладу «Миролюбненський ліцей» Миролюбненської сільської ради, Хмельницького району. Керівник: Тимощук Галина Миколаївна, вчитель біології та хімії, з конкурсною роботою «Робота кипить і у природи» (76 б.);

Загоруйко Артем, учень 7 класу Шепетівської ЗОШ І-ІІІ ст. №8 Шепетівського району. Керівник: Вихівська Людмила Станіславівна, педагог-організатор з конкурсною роботою «Черепашки» ( 79 б.);

Воловик Марина, учениця 8 класу Западинської гімназії Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Булка Людмила Дмитрівна, з конкурсною роботою «Літо. Маки…» (75 б.);

Тітарчук Ангеліна, учениця 8 класу Коськівського ліцею Ленковецької сільської ради Шепетівського району. Керівник: Булавинець Леся Миколаївна, з конкурсною роботою «Осінь буває різна…» (75 б.).

 

У номінації «Фото» (Старша вікова група)

І місце

Майданевич Дарина, учениця 11 класу Пасічнянського ліцею імені Ігоря Русого Старосинявської селищної ради Хмельницького району. Керівник: Поліщук Ольга Григорівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Ранок синички» (94 б.);

Мельничук Юлія, учениця 11 класу, Писарівського ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Панасенко Світлана Іванівна, заступник директора з навчально-виховної роботи, з конкурсною роботою «Краєвид в об’єктиві» (90 б.).

ІІ місце

Легай Ярослав, учень 9 класу Війтовецького ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Крищук Наталія Анатоліївна, педагог-організатор, з конкурсною роботою «Біологічна зброя українців» (89 б.);

Юрченко Олександр, учень 9 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Юрченко Марина Василівна, з конкурсною роботою «Кольори перемоги» (84 б.);

Осташевська Ангеліна, учениця 8 класу Колодіївського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Касап Таїса Вікторівна, з конкурсною роботою «Подих природи» (83 б.);

Форись Дмитро, учень 9 класу Котюржинецької гімназії Заслучненської сільської ради Хмельницького району. Керівник: Форись Олександр Володимирович, вчитель історії, з конкурсною роботою «Царівна» (82 б.);

Бойко Владислава, учениця 9 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Юрченко Марина Василівна,, з конкурсною роботою «Козаки» (80 б.).

ІІІ місце

Нагорян Богдана, учениця 9 класу Китайгородського ліцею імені О.О. Борейко Кам’янець-Подільського району. Керівник: Безродна Майя Олександрівна, з конкурсною роботою «Осінні барви» (79 б.);

Глазова Діана, учениця 11 класу Війтовецького ліцею Війтовецької селищної ради Хмельницького району. Керівник: Крищук Наталія Анатоліївна, педагог-організатор, з конкурсною роботою «Улюблениця осені» (79 б.);

Чекман Ярослав, вихованець гуртка «Цікава хімія» Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району. Керівник: Чекман Марта Василівна, з конкурсною роботою «Велич краси» (76 б.);

Подшивайлова Тетяна, учениця 11 класу Ярмолинецького ЗЗСО І-ІІІ ст. № 2 Хмельницького району. Керівник: Маслєнкова Анастасія Анатоліївна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Велич краси» (74 б.);

Колосович Валерія, учениця 11-Б класу Шепетівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія» Шепетівського району. Керівник: Конончук Наталія Петрівна, заступник директора з виховної роботи, з конкурсною роботою «У лаванді» (73 б.);

Гетьман Богдан, учень 9 класу Колодіївського ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Токарчук Ольга Василівна, з конкурсною роботою «Лебідка» (71 б.);

Заболотний Владислав, учень 9 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району. Керівник: Юрченко Марина Василівна,, з конкурсною роботою «На зеленому килимі..» (71 б.);

Данильчук Дарина, учениця 11 класу Красилівського ліцею Красилівської міської ради Хмельницького району. Керівник: Вітюк Оксана Петрівна, вчитель біології, з конкурсною роботою «Лебединна вірність» (70 б.).

 

Роботи  юних природолюбів – фото та відеоаматорів, що посіли перші місця у трьох номінаціях в обласному етапі уже направлені для участі у фіналі Фестивалю. Сподіваємося, що вони будуть серед кращих у фінальному етапі Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста», що проходитиме 22-24 березня у м. Києві в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді Міністерства освіти і науки України

 


ПЕДАГОГОГАМИНАТУРАЛІСТАМИ

ПРОВЕДЕНО ОБЛАСНИЙ ЗБІР ЮННАТІВ

ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

15 березня 2023 року відбувся обласний збір юннатів, який проводився педагогами-натуралістами еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за сприяння та активної участі науковців кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету.

Еколого-натуралістичний захід, який відбувається в юннатів щорічно й традиційно багато десятиліть поспіль, проводився цьогоріч відповідно до завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти  Хмельницької області на 2021-2025 рр. та з метою підвищення ефективності і якості організації й проведення в закладах освіти еколого-натуралістичної, дослідницько-експериментальної, природознавчої і природоохоронної роботи дітей шкільного віку, виявлення і підтримки обдарованої учнівської молоді, яка захоплюється природничими науками й дослідництвом, та залучення її до участі в юннатівських заходах.

Важливість і потребу юннатівського напрямку навчально-виховної роботи в закладах освіти нашого краю та підтримку його місцевими органами самоврядування важко переоцінити, адже залучення учнів до юннатівської роботи забезпечує їх всебічний розвиток і виховання в контексті навчальної праці й дослідництва аграрного і екологічного спрямування, засвоєння додаткових знань з природничих наук і оволодіння практичними навичками й уміннями, ведення профорієнтаційної роботи з учнями, яка сприятиме усвідомленому вибору ними професії і навчального закладу для її здобування, а також своєї майбутньої професійної діяльності.

Визначальними завданнями вищезазначеного Плану комплексних заходів поряд із екологічними освітою і вихованням є й забезпечення місцевою владою і закладами освіти реалізації у форматі юннатівської роботи невідкладних сьогодні завдань трудового й національно-патріотичного виховання підростаючого покоління українців в контексті українського патріотизму та євроінтеграції.

В обласному зборі юннатів Хмельниччини, який і цього року із-за російських окупантів знову відбувався в режимі он-лайн та в умовах військового стану, взяли участь десятки юннатів-ентузіастів дослідницько-експериментальної роботи із закладів загальної середньої і позашкільної освіти територіальних громад краю.

Відповідно до підсумків засідання конкурсних журі секцій Збору, електронними дипломами Хмельницького ОЦТКУМ нагороджено юннатів, які на конкурсах-захистах продемонстрували кращий за інших учасників рівень виконання індивідуальних дослідницько-експериментальних робіт і глибші знання за обраною тематикою, посіли призові місця і стали переможцями Збору:

Секція юних лісівників та аграріїв:

– І місце:

– Марина Гедзюк, учениця 11 класу Славутського НВК «Успіх» Шепетівського району. Керівник роботи Прокопчук Наталія Анатоліївна, вчитель біології НВК. Тема дослідження «Використання insects`house як біологічний метод боротьби зі шкідниками культурних рослин»;

– ІІ місце

– Єгор  Калита, учень 8 класу гімназії №5 Шепетівської міської ради      . Керівник роботи Юхимець Оксана Миколаївна, вчитель біології та хімії гімназії. Тема дослідження «Вміст нітратів у продуктах харчування шкільної їдальні»;

– Іван Миколайчук, учень 9 класу Варварівської гімназії Славутської міської ради Шепетівського району. Керівник роботи Мельник Іванна Вікторівна, керівник гуртка «Юні дослідники природи» гімназії. Тема роботи «Ентомологічні дослідження на прикладі медоносних бджіл».

– ІІІ місце

– Вадим Галущак, учень 10 класу опорного закладу «Маківський ліцей» Маківської  ТГ Кам’янець-Подільського району. Керівник роботи Антохова Тамара Василівна, заступник директора з науково-методичної роботи, вчитель біології ліцею. Тема дослідження «Особливості ураження кореневою губкою»;

– Денис Целіщев, учень 7 класу Цвітоського ліцею Улашанівської ТГ Шепетівського району. Керівник роботи Бондарук Аліса Ігорівна, вчитель ліцею. Тема дослідження «Дослідження еколого-біологічних особливостей ялини звичайної  та заходи щодо профілактики хвороби»;

– Єлизавета Сьомак, учениця 6 класу Миньковецького ліцею Улашанівської ТГ Шепетівського району. Керівник роботи  Козелець Аліна Петрівна, вчитель біології  ліцею. Тема дослідження «Мікрогрін – культура рослин майбутнього»;

– Анастасія  Пасєка, учениця 8 класу Заслучненського ліцею імені Олексія Іщука Заслучненської сільської ради Хмельницького району Керівник роботи Сайфетдінова Тамара Петрівна, вчитель географії ліцею. Тема дослідження «Знеліснення в Україні: причини та шляхи вирішення проблеми».

Листом подяки Хмельницького ОЦТКУМ за активну участь в обласному зборі юних натуралістів нагороджено:

– Олену Денисюк, ученицю 8 класу Летичівського ліцею № 3 Хмельницького району. Керівник роботи Матус Ольга Миколаївна, керівник гуртка «Юний лісівник» ліцею № 3;

– Ангеліну Боцюн, ученицю 6 класу Летичівського ліцею № 2 Хмельницького району. Керівник роботи Камінська Марина Віталіївна, вчитель ліцею № 2. Тема дослідження «Організація і зміст роботи по боротьбі з шкідниками та хворобами овочевих культур на навчально-дослідній земельній ділянці»;

– Анастасію Коваленко, ученицю 9 класу Севрюківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Антонінської ТГ Хмельницького району. Керівник роботи Прокопчук Олександр Петрович, вчитель хімії ЗОШ І-ІІІ ст. Тема дослідження «Вплив мінеральних добрив на сільськогосподарські рослини».

Секція юних дослідників природи:

І місце:

– Софія Скрипник, учениця 9-В класу Хмельницького НВК №4. Керівники роботи Міронова Наталія Генадіївна, завідувачка кафедрою екології і біологічної освіти ХНУ, доктор с/г наук, професор; Віркун Валерій Олексійович, учитель біології Хмельницького НВК №4. Тема дослідження «Екосистемні послуги вуличних насаджень урбоекосистем та їх оптимізація (на прикладі міста Хмельницького)».

ІІ місце:

– Ангеліна Мулик, учениця 9 класу Славутської гімназії №7 Шепетівського району. Керівник роботи Харь Світлана Володимирівна, вчитель біології гімназії №7. Тема роботи «Дослідження інвазії омели білої (Viscum album L.) на території мікрорайону Південий Славутської міської територіальної громади»;

– Ярослав Чекман, учень 10 класу Дунаєвецького ліцею №1 Кам’янець-Подільського району, вихованець гуртка «Юні лісівники» ХОЦТКУМ. Керівники роботи –  Іванов Андрій Васильович, учитель основ здоров’я ліцею №1, керівник гуртка «Юні лісівники», Іванова Неоніла Романівна, учителька біології ліцею №1. Тема роботи «Біоіндикаційні дослідження екологічного стану міста Дунаївці»;

– Владислав Бернадін, учень 11 класу  Гуківського ліцею Гуківської сільської ради Кам’янець-Подільського району. Керівник роботи Лиськова Марія Йосипівна, вчитель біології та хімії ліцею. Тема дослідження «Вивчення проблеми утилізації медичних відходів на території Гуківської ОТГ».  

ІІІ місце:

– Владислав Кондратьєв, учень 7 класу Улашанівського ліцею імені Володимира Марковського Улашанівської ТГ Шепетівського району. Керівник роботи  Нікітчук Наталія Григорівна, вчитель біології ліцею. Тема дослідження «Світ тоне у пластику: масштаби проблеми та шляхи вирішення»;

– Іванна Каландюк, учениця 9 класу гімназії №6 Шепетівської міської ради. Керівник роботи  Гоненко Алла Олексіївна, вчитель біології гімназії №6. Тема дослідження «Вивчення видового різноманіття первоцвітів в озелененні міста Шепетівки»;

– Софія Звозко, учениця 7 класу Славутської гімназії №5 Шепетівського району. Керівник роботи Якимчук Галина Анатоліївна, вчитель біології гімназії №5. Тема дослідження «Дослідження впливу важких металів на живі організми»;

– Анастасія Гонтарчук, учениця 7 класу ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 м. Славути Шепетівського району. Керівник роботи Мартинюк Оксана Іванівна, вчитель біології ЗОШ І-ІІІ ступенів №1. Тема дослідження «Технологія вирощування садивного матеріалу дрібноквіткової хризантеми (Chrysanthenu mindiсum L.)»;

– Каріна Герасимчук, вихованка гуртка «Природа рідного краю» Дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи м. Славути Шепетівського району. Керівник роботи Нікітчук Тетяна Олександрівна, керівник гуртка. Тема дослідження «Дослідження впливу субстратів різних видів на розмноження сенполій сортів «Поль Бан’ян» і «Дельфт Імперіал».

Електронними грамотами Хмельницького ОЦТКУМ за творче виконання дослідницько-експериментальної роботи та активну участь в обласному зборі юних натуралістів нагороджено:

– Валерію Ковальчук, ученицю 11-А класу Летичівського ліцею №1 Хмельницького району. Керівник роботи Пилипчук Алла Борисівна, вчитель біології та екології ліцею №1. Тема дослідження «Дослідження поширення окремих видів живих організмів у місцевості»;

– Анну Степанюк, ученицю 9-Б класу Шепетівської ЗОШ №1  ім. Миколи Островського. Керівник роботи Дечковська Віра Олександрівна, вчитель біології ЗОШ №1. Тема дослідження «Вплив біостимуляторів росту на живцювання драцени маргіната (Drazena marginata)»;

– Богдана Іщука, учня 8 класу Плесенської гімназії Шепетівської міської ради. Керівник роботи Бачинська Олена Віталіївна, вчитель біології та хімії гімназії. Тема роботи «Дослідження дій нітратів та нітритів у рослин на організм людини»;

– Анну Юхимович, ученицю 11 класу Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Старокостянтинівської міської ради Шепетівського району. Керівник роботи  Грищенкова Галина Михайлівна, вчитель біології ЗОШ І-ІІІ ступенів №1. Тема дослідження «Біогеоценоз річки Случ та її берегів»;

– Дмитра МУДРИКА, учня 8-А класу НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія» м. Шепетівки. Керівник роботи ГЕРАСИМЕНКО Олена Михайлівна, вчитель біології та хімії, заступник директора з навчально-виховної роботи НВК. Тема роботи «Дослідження алелопатії»;  

– Анастасію КИЦАНЮК, вихованку гуртків Кам’янець-Подільського ПНВО. Керівник роботи ТРОЯНОВСЬКА Оксана Миколаївна, керівник гуртків ПНВО. Тема дослідження «Окремі елементи технології вимушеного вигодовування пташенят нерозлучників (Agapornis)».

Листом подяки Хмельницького ОЦТКУМ за активну участь в обласному зборі юних натуралістів нагороджено:

– Романа ЦВІРУ, учня 9 класу Вербецької гімназії Летичівської ТГ Хмельницького району. Керівник роботи Моторна Галина Василівна, учитель біології та хімії гімназії. Тема дослідження «Лікарські рослини околиць села Вербка та їх використання»;  

– Вікторію Ліповуз, ученицю 10 класу Летичівського ліцею №3 Хмельницького району. Керівник роботи Трохименко Оксана Василівна, вчитель географії і біології ліцею №3. Тема дослідження «Блакитні артерії рідного краю».  

Захист юними дослідниками власних творчих дослідницько-експериментальних робіт під час конкурсних змагань Збору показав реальний рівень їх підготовки та значну увагу, приділену педагогами індивідуальній роботі з цими учнями і вихованцями еколого-натуралістичних гуртків, розвитку їх індивідуальних особливостей, здібностей, результат формування їх екологічної культури, дослідницьких вмінь і навичок сумлінної праці в сільському й лісовому господарстві.

         В черговий раз результати участі юннатів у конкурсах цьогорічного Збору засвідчили те, що педагогічні працівники – керівники дитячих конкурсних робіт закладів освіти області приділяють серйозну увагу дослідницькій роботі юних природолюбів, розвитку їх індивідуальних особливостей і здібностей, формуванню екологічної культури, дослідницьких вмінь і навичок сумлінної праці в сільському й лісовому господарстві, завдяки чому їх творчі дослідницько-експериментальні роботи під час конкурсу-захисту свідчили про той рівень підготовки, якого досягають юні натуралісти своїми наполегливими стараннями й творчим ентузіазмом у досягненні обраної мети.


Міністерство освіти і науки України

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

Газета “ЮННАТ” №2 (79), 2023р.

Більш детально див. за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1s5OVKbGYfNPmoMFFJIhMwu1zZSRy0xNT/view?usp=sharing

ЮНІ НАТУРАЛІСТИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ – ПЕРЕМОЖЦІ
ВСЕУКРАЇНСЬКОГО БЛІЦ-КОНКУРСУ
«УКРАЇНСЬКИЙ ОРНАМЕНТ ПЕРЕМОГИ»

Завершено підведення підсумків Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент перемоги», який проводився за ініціативи Національного еколого-натуралістичного центру учнівської  молоді МОН України з метою формування у дітей національної самосвідомості, відновлення історичної справедливості,  належного вшанування подвигу народних бардів – кобзарів, знищених на початку ХХ століття, виховання наполегливості у роботі та любові до української народної творчості.
Завдання конкурсу полягало у відтворенні українського орнаменту Перемоги на основі традицій, сакральних символів краю. Конкурсні роботи, а це понад 1000 кисетів та хустинок із зображенням ліри, бандури чи кобзи, оздоблених автентичним орнаментом, доповнені коротким посланням воїну, лікарськими цілющими травами, надійшли з усіх областей України.
Відповідно до підсумків журі серед переможців Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент перемоги» – юннати закладів позашкільної освіти Хмельниччини, яких нагороджено Дипломами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України відповідно до зайнятих ними призових місць:

Дипломом І ступеня Національного еколого -натуралістичного центру Міністерства освіти і науки України нагороджуються:
– Бондар Олександра Сергіївна, вихованка гуртка «Юні  квітникарі» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ;
– Матвійчук Євген, вихованець гуртка «Природа рідного краю» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ;
– Петраш Давид Олександрович, вихованець гуртка «Природа рідного краю» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ;
– Форшт Марія, вихованка гуртка «Декоративне птахівництво» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ.
Дипломом ІІ ступеня Національного еколого – натуралістичного центру Міністерства освіти і науки України нагороджуються:
– Бондарчук Єлизавета Вадимівна, вихованка гуртка  «Екотворчість» Шепетівського міського центру еколого- натуралістичної творчості учнівської молоді;
– Ковальчук Марія Ігорівна, вихованка гуртка «Юні майстри  ародних ремесел» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;

– Школьнік Катерина Петрівна, вихованка гуртка «Юні майстри
народних ремесел» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Вітаємо юннатів закладів позашкільної освіти Хмельниччини та їх
педагогів з успішним здобутком на всеукраїнському рівні та зичимо їм нових досягнень і нових яскравих перемог в еколого-натуралістичних заходах!


Юннати – призери фіналу Всеукраїнської виставки-конкурсу “Український сувенір”

Школою народних ремесел Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України з січня по лютий 2023 р. з метою виховання національного світогляду учнівської молоді через пізнання народного мистецтва була проведена Всеукраїнська виставка-конкурс «Український сувенір».

На огляд широкого загалу учнівської молоді, педагогів, батьків, гостей виставки-конкурсу були представлені різноманітні творчі роботи, які є зразками традиційних і копіями стародавніх іграшок, дизайнерські вироби, сучасні саморобні іграшки і предмети вжитку. В роботах поєднувались національні художні та виховні традиції із елементами творчого мислення сучасних майстрів.

За результатами Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір», нагороджено грамотами Національного ЕНЦУМ переможців, призерів та учасників, а саме:

за I місце учасники I вікової категорії (діти 6-11 років):

– Яковчук Вікторію, вихованку гуртка «Основи кінології» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Казкова торбинка» (97 балів).

– Ющак Олександру, вихованку гуртка «Народна лялька» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району, за творчу роботу «Лялька-мотанка «Україночка» (99 балів).

за ІI місце учасники I вікової категорії (діти 6-11 років):

– Школьнік Катерину, вихованку гуртка «Юні майстри народних ремесел» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Панянка «Лялька з соломи» (88 балів).

– Войцехівську Вікторію, вихованку гуртка «Народна лялька» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільський район, за творчу роботу «Хатня прикраса «На щастя» (86 балів).

за ІІI місце учасники I вікової категорії (6-11 років):

– Дідик Анну, вихованку гуртка «Юні майстри народних ремесел» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Янгол» солом’яна скульптура (78 балів).

– Киринюк Анастасію, вихованку гуртка «Юні рослинники» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, за творчу роботу «Лялька-мотанка» (76 балів).

– Петраш Давида, вихованця гуртка «Природа рідного краю» відокремленого структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ, за творчу роботу «Українка я маленька», (75 балів).

– Кицанюк Анастасію, вихованку гуртка «Юні рослинники» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, за творчу роботу «Лялька-мотанка» (77 балів).

за I місце призерів IІ вікової категорії (12-16 років):

– Пітухова Олексія, вихованця гуртка «Лозоплетіння» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Настільна лампа» лозоплетіння (98 балів).

– Богомолова Сергія, вихованця гуртка «Юні ентомологи» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, за творчу роботу «Рушник вишиваний» (99 балів).

за місце призерів IІ вікової категорії (12-16 років):

Бондарчук Єлизавету, вихованку гуртка «Екотворчість» Шепетівського МЦЕНТУМ, за творчу роботу «Торбинка з сюрпризом» (88 балів).

за ІІI місце призерів IІ вікової категорії (12-16 років):

– Слободян Анну, вихованку гуртка «Народні ремесла України» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання, за творчу роботу «Сувенір «Українська хата», (77 балів).

для нагородження грамотою НЕНЦ в номінації «Подарунок воїну» представлено:

– Колективну роботу гуртка «Народні ремесла України» Шепетівської гімназії, за творчу роботу «Україна колядує».

– Вихованців гуртка «Юні українознавці, КЗ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району, за творчу роботу «Український оберіг».

– Бойко Марію, вихованку гуртка «Народна лялька» КЗ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району, за творчу роботу «Кавовий домовичок Кузя».

– Стельмаха Володимира, вихованця гуртка «Основи біології» КЗ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району, за творчу роботу «Все буде Україна».

– Король Анну, вихованку гуртка «Декоративне птахівництво» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ, за творчу роботу «Українська традиційна ігрова лялька-кувадка «Маруся».

– Іванову Анастасію, вихованку гуртка «Фітодизайн» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ, за творчу роботу «Оберегова лялька-мотанка – Подорожниця».

Грамотою НЕНЦ також нагороджено педагогів за активну участь у підготовці переможців Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» Войцехівську Марину Володимирівну, керівника гуртка «Народна лялька» комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» Кам’янець-Подільського району та Богомолову Оксану Антонівну, керівника гуртка «Юні ентомологи» Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання.

 


Юннати та учні Хмельниччини – призери

Всеукраїнського еколого-натуралістичного конкурсу

«Новорічна композиція»

Завершено підведення підсумків тематичного Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція», за результатами якого серед переможців – учні і вихованці юннатівських гуртків закладів загальної середньої та позашкільної освіти Хмельницької області.

 

Щорічний і популярний серед дітей та учнівської молоді України й нашого краю еколого-натуралістичний захід проводився Національним ЕНЦУМ МОН України з метою розвитку творчої ініціативи та пізнавальної діяльності, екологічного, природоохоронного й естетичного виховання дітей і учнівської молоді та залучення їх до громадського руху за збереження дерев хвойних порід від вирубування і поширення досвіду цього напрямку дитячої природоохоронної діяльності серед учнівської молоді.

Відповідно до підсумків журі серед переможців фінального етапу Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» – юннати та учні закладів освіти Хмельниччини, яких нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України відповідно до зайнятих ними призових місць:

у номінації «Сюжетна композиція» за ІІ місце нагороджено Тонкоглаза Антона Вікторовича, вихованця гуртка «Фітодизайн» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за роботу «В очікуванні дива» (керівник: Тонкоглаз Іванна Миколаївна);  

– у номінації «Новорічна композиція» за ІІІ місце нагороджено Чорну Софію, вихованку гуртка «Юні квітникарі» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за роботу «Новорічна галявина» (керівник: Бондар Марія Миколаївна);

– у номінації «Новорічний подарунок» за ІІІ місце нагороджено  вихованців гуртка «Людина і довкілля» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ на базі ЗОШ І-ІІІ ступенів №21 м. Хмельницького за роботу «Чарівний ліхтарик» (керівник: Демчишина Зоя Іванівна).

Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України за активну участь у Конкурсі нагороджені дитячі колективи та окремі юннати:

– у номінації «Новорічна композиція» нагороджено вихованців гуртка «Юні друзі природи» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ на базі Михайлівського ліцею Розсошанської селищної ради Хмельницького району за роботу «Світить місяць, світить ясний» (керівник: Демчишина Зоя Іванівна);

– у номінації «Сюжетна композиція» нагороджено Беляк Олександру Юріївну, ученицю 2-В класу СЗОШ І-ІІІ ступенів №29 м. Хмельницького, вихованку гуртка «Юні друзі природи» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за роботу «Казковий сніговик» (керівник: Кліщар Лариса Миколаївна) та колектив учнів 4-Г класу СЗОШ І-ІІІ ступенів № 29 м. Хмельницького (керівник: Рибчинська Людмила Василівна, вчитель початкових класів), вихованців гуртка «Юні друзі природи» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ за роботу «Різдвяний чобіток»;

– у номінації «Новорічний вінок» нагороджено вихованців гуртка «Людина і довкілля» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ на базі Михайлівського ліцею Розсошанської селищної ради Хмельницького району за роботу «Святковий вінок» (керівник: Демчишина Зоя Іванівна).

В загальному підсумку участі у Всеукраїнському еколого-натуралістичному конкурсі «Новорічна композиція» учні та вихованці юннатівських гуртків закладів освіти Хмельницької області здобули 2 грамоти НЕНЦУМ за І місце, 11 грамот НЕНЦУМ за ІІ місце, 27 грамот НЕНЦУМ за ІІІ місце та 29 грамот НЕНЦУМ за активну участь у Конкурсі.

Більш детально з кращими творчими роботами юних учасників новорічно-різдвяного конкурсу можна ознайомитись на, організованій НЕНЦ виставці конкурсних робіт в режимі он-лайн, за посланням: https://youtu.be/roZgLqnKgtY .

Вітаємо юннатів, учнів і вихованців закладів загальної середньої та позашкільної освіти Хмельниччини і їх педагогів-натуралістів з успішним здобутком на всеукраїнському рівні та зичимо їм нових досягнень і нових яскравих перемог в еколого-натуралістичних заходах!

 

 


Призери фіналу Всеукраїнського

конкурсу зовнішнього озеленення

закладів освіти «Парад квітів біля

школи»

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України підвів підсумки Всеукраїнського конкурсу зовнішнього озеленення закладів освіти «Парад квітів біля школи», який проводився в 2022 році відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 15.12.2021 року № 1379 «Про затвердження Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти) та з метою активізації робіт закладів освіти щодо благоустрою та покращення стану їх зовнішнього озеленення.

Активну участь у заході взяли юннати Хмельниччини. Робота школярів та юннатів – учасників Всеукраїнського конкурсу зовнішнього озеленення «Парад квітів біля школи» в закладах освіти області була спрямована на залучення дітей та підлітків до розробки проєктів озеленення навчальних закладів та їх практичне впровадження.

Відповідно до підсумків журі до числа переможців фінального етапу Всеукраїнського конкурсу зовнішнього озеленення закладів освіти «Парад квітів біля школи» увійшли юні натуралісти з Хмельниччини, які стали його призерами і були нагороджені Грамотою НЕНЦУМ МОН України:

за І місце:

– вихованці гуртка «Юні квітникарі» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. (Керівник: Марховська Аліна Василівна);

за ІІ місце:

         – учні 9 класу (Бузецька Каріна, Збаравська Дарина, Мукомел Олександра) Мар’янівської гімназії Чорноострівської селищної ради, вихованці гуртка «Юні квітникарі» еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ. (Керівник: вчитель біології, керівник гуртка Малащук Ольга Анатоліївна).

Вітаємо юннатів закладів освіти Хмельниччини та їх педагогів-натуралістів з новим успішним здобутком на всеукраїнському рівні і зичимо їм нових успіхів та нових яскравих перемог.

 

 


За плечами незламного й волелюбного українського народу та його союзників важкий рік смертельного героїчного двобою, кровопролитної збройної боротьби за свободу і незалежність України від агресивних російських окупантів, злодіїв, мародерів та убивць.  Минув рік жахіття війни, щоденної скорботи за нашими загиблими героями і нестерпного болю!

Українці вистояли, завдали непоправних втрат ворогу і продовжують щиро вірити в українську Перемогу, бо з нашим народом Бог і свята правда, бо ми не загарбуємо чужого, а захищаємо свою рідну землю, наші родини й нашу свободу і з нами усі народи цивілізованих демократичних  країн світу.

Україна переможе! Слава Україні і Героям Слава!

 


ПРОВЕДЕНО НАВЧАЛЬНЕ ЗАНЯТТЯ ГУРТКА СТАРОУШИЦЬКИХ
ЮННАТІВ НА ТЕМУ «ВИСТОЯЛИ – ПЕРЕМОЖЕМО!»

21 лютого вихованці гуртка «Юні екологи», створеного й діючого під патронатом хмельницьких педагогів-натуралістів на базі Староушицького ліцею, що на Кам’янеччині, під керівництвом керівника їх гуртка М.В.Юрченко опрацювали тематичні матеріали Українського інституту національної пам’яті та партнерів до річниці повномасштабного військового
вторгнення агресивної РФ в мирну Україну.

Марина Василівна і її гуртківці констатували, що на превеликий жаль, 24 лютого виповнюється вже 365 днів від початку злочинного вторгнення російських окупаційних військ на територію мирної й незалежної України та розпалювання ними запеклої кровопролитної війни проти нашого народу, варварського знищення міст, селищ і сіл, насильства, грабежів та вбивства тисяч мирних жителів.
В перші дні кривавого й смертельного протистояння ворогам нам було страшно і важко, але ми всі згуртувались, об’єднались навколо єдиної мети й досі протистоїмо окупантам, хто зі зброєю в руках на фронті, а хто власною працею і коштами вносить посильну підтримку нашим захисникам та забезпечує наближення української перемоги над російським агресором.
В черговий раз гуртківці почули, що поряд з українським народом стали громадяни й уряди десятків прогресивних та розвинутих держав усього світу, які вітають цивілізаційний вибір українців і надають їм потужну політичну й збройну підтримку в їх героїчній боротьбі за свободу й незалежність України.
І хоч воля українців і незалежність нашої української держави дається нам самим не так просто й здобувається занадто високою ціною життя українських воїнів і мирних людей, з надією в серцях та сльозами на очах від болю за втрачених в боях захисників України, ми впевнено й наполегливо прямуємо до української Перемоги та мирного життя.
Щиро віримо, що День Перемоги й миру неодмінно настане.
Все буде Україна!!!


Обласний дитячий фотоконкурс «Стоп війна!»

16 лютого 2023 року підведено підсумки обласного фотоконкурсу дитячих робіт «Стоп війна!», який проводився педагогами еколого-натуралістичного напряму Хмельницького обласного центу туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Конкурс проводився з метою реалізації Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України, активізації громадянсько-патріотичного, національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання учнівської молоді, сприяння єднанню українського народу, виховання здорового підростаючого покоління, готового захищати національні інтереси та територіальну цілісність України.

Участь у конкурсі взяли 105 здобувачів освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти Хмельницької області.

Відповідно до підсумкового протоколу засідання журі, переможцями обласного фотоконкурсу визнано наступних учасників, які посіли призові місця у трьох вікових категоріях:

Молодша група (1-4 класи)

І місце

– Владислава Іванчук, учениця 1-В класу Нетішинського ліцею № 3 Нетішинської міської ради;

– Ангеліна Коробчук, учениця  3-Б класу Нетішинського ліцею № 4 Нетішинської міської ради;

– Мар’яна Панфілова, вихованка гуртка краєзнавства Летичівського центру творчості дітей та юнацтва.

ІІ місце

– Олена Глуховська, учениця 2 класу ЗОШ №1 м. Шепетівки;

– Богдан Ковальчук, учень 4 класу ЗОШ № 1 м. Шепетівки;

– Дмитро Федаш, учень 3-В класу ліцею № 3 м. Кам’янець-Подільського.

 ІІІ місце

– Артем Антонюк, учень 1-Б класу Нетішинського ліцею № 3 Нетішинської міської ради;

– Вікторія Закорчевна, учениця 1 класу Меджибізького ліцею Меджибізької ОТГ;

– Амелія Кравчук, учениця 1-В класу Нетішинського ліцею № 3 Нетішинської міської ради;

– Марія Фінк, учениця 4 класу ЗОШ І-ІІІ ст. №4 м. Шепетівки;

– Василина Шимчук, учениця 3 класу Заслучненського ліцею ім. Олексія Іщука Заслучненської сільської ради Хмельницького району;

– Дарья Яцемірська, вихованка гуртка Природа рідного краю ХОЦТКУМ, учениця 4 класу Староушицького ліцею Кам’янець-Подільського району.

 

Середня група (5-8 класи )

І місце

– Тимофій Ніколенко, учень 7-Б класу ліцею № 12 м. Кам’янець-Подільського;

– Валентин Стринадкін, учень 8 класу Кременчуківського ліцею Антонінської селищної ради.

ІІ місце

– Вікторія Копичинська, учениця 8 класу Заслучненського ліцею ім. Олексія Іщука Заслучненської сільської ради Хмельницького району;

– Софія Лабуняк, учениця 5 класу Слобідко-Рихтівського ліцею Жванецької сільської ради Кам’янець-Подільського району;

– Тимофій Лешик, учень 7-В класу Нетішинського ліцею № 1 Нетішинської міської ради;

– Анна Соболь, вихованка гуртка «Декоративне птахівництво» Хмельницького ОЦТКУМ.

ІІІ місце

– Анна Волкова, учениця 8 класу Китайгородського ліцею Китайгородської сільської ради;

– Кароліна Григорчук, вихованка гуртка козацько-лицарське виховання «Джура» ЗПО «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради;

– Марія Жалоба, учениця 9 класу Кам’янської гімназії Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам’янець-Подільського району;

– Поліна Лисак, учениця 8 класу Требуховецької ЗОШ І-ІІІ ст Меджибізької ОТГ;

– Євген Лебідь, учень 8 класу гімназії №5 м. Шепетівки;

– Анастасія Мартинюк, учениця 6 класу Травлинського ліцею Судилківської ТГ Шепетівського району;

– Богдан ХОМЕНКО, вихованець гуртка «Фотоаматор» Старосинявського Будинку творчості школярів.

Старша група (9-11 класи)

І місце

– Андрій Козак, учень 9 класу Жванецького ліцею Жванецької сільської ради Кам’янець-Подільського району

ІІ місце

– Софія Білінська, учениця 9 класу Сарнівської гімназії Війтовецької селищної ради Хмельницького району;

– Анна Козюра, учениця 11-А класу Нетішинського ліцею № 1 Нетішинської міської ради;

– Іванна Ленюк, учениця  10 класу Антонінського ліцею Антонінської селищної ради

– Іванна Швець, учениця 9 класу НВК № 1 ім. Героя України М. Дзявульського м. Шепетівки

ІІІ місце

– Дмитро Балабей, учень 9-А класу Нетішинського ліцею № 4 Нетішинської міської ради;

– Денис Волков, учень 11 класу Китайгородського ліцею Китайгородської сільської ради;

– Софія Гордик, учениця 9 класу Меджибізького ліцею Меджибізької селищної ради;

– Діана ГАВРИЛЮК, учениця 10 класу Городищенського ліцею Судилківської сільської ради Шепетівського району

– Діана Нагорян, учениця 9 класу Китайгородського ліцею Китайгородської сільської ради;

– Уляна Смоляк, вихованка студії образотворчого мистецтва Будиноку творчості дітей та юнацтва Красилівської міської ради.

Активні учасники обласного дитячого фотоконкурсу «Стоп війна!» нагороджені Грамотами Хмельницького обласного центру туризму та краєзнавства учнівської молоді.


Юннати  Хмельниччини – призери фіналу Всеукраїнського конкурсу учнівських навчальнодослідних земельних ділянок

Нещодавно Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України підвів підсумки Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок (УНДЗД), який проводився в 2022 році відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 1379 від 15.12.2021 та з метою розвитку мережі учнівських НДЗД у закладах загальної середньої і позашкільної освіти, підвищення ефективності та якості дослідницької роботи і задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні, залученні їх до практичної діяльності через трудове виховання.

Активну участь у заході взяли юннати Хмельниччини. Робота школярів та юннатів – учасників Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок на УНДЗД в закладах освіти області була спрямована на вивчення агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, набуття умінь і практичних навичок вирощування овочевих, польових, квітково-декоративних рослин та вирощування екологічно чистої продукції для шкільних їдалень.

Провідна роль у роботі учнівських НДЗД належить сільськогосподарському дослідництву, у процесі якого школярі і юннати активно брали участь у науково-дослідницькій роботі, а саме розробляли схеми дослідів, проводили фенологічні спостереження за сільськогосподарськими культурами, оформляли дослідницькі роботи.

На допомогу юним учасникам педагогами-натуралістами були розроблені відповідні методичні матеріали, проводилися семінари-практикуми, консультації та інші дії в режимі он-лайн, які сприяли підвищенню ефективності дитячої дослідницької роботи на учнівських навчально-дослідних земельних ділянках.

Відповідно до підсумків журі до числа переможців фінального етапу Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок увійшли юні натуралісти з Хмельниччини, які стали його призерами і були нагороджені Дипломами ІІ ступеня:

– вихованці гуртків «Природа рідного краю» та «Юні акваріумісти» відокремленого структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму «Станція юних натуралістів» Хмельницького ОЦТКУМ. (Керівник конкурсної роботи: Петраш Юлія Володимирівна);

– вихованці гуртка «Основи біології» КЗ ДМР «Станція юних натуралістів» м. Дунаївці (Керівник конкурсної роботи: Бондар Ніна Анатоліївна).

А Колектив Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (Керівник роботи: Марковська Аліна Василівна) здобули Диплом ІІІ ступеня.  

Вітаємо юннатів позашкільних закладів освіти Хмельниччини та їх педагогів-натуралістів з новим успішним здобутком на всеукраїнському рівні і зичимо їм нових успіхів і нових яскравих перемог у дослідництві та сільськогосподарській праці на юннатівській ниві.


Юннати Хмельниччини серед переможців Всеукраїнського конкурсу-огляду «Дивовижна теплиця»

У продовж 2022 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України проводився Всеукраїнський конкурс-огляд «Дивовижна теплиця»

Конкурс проводився з метою розвитку мережі навчальних теплиць, навчально-дослідницької роботи в закладах загальної середньої та позашкільної освіти, виявлення та розповсюдження кращого досвіду, нових напрямів в організації роботи в навчальних теплицях, впровадження й поширення ефективних, ресурсоощадних й екологічно безпечних технологій у освітньому процесі, підтримки творчої праці педагогічних працівників, підвищення їх майстерності та популяризації творчих здобутків у галузі дослідництва.

У конкурсі взяли участь представники різних регіонів України.

Юннати гуртка «Природа рідного краю» (кер.гуртка Петраш Юлія Володимирівна) за вегетативний період 2022 року в теплиці структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ проводили дослідницьку роботу за темою «Сортовивчення томатів та їх вирощування в умовах закритого ґрунту». Вихованці вивчили кращі сорти томатів, набули навичок вирощування їх в умовах закритого грунту.

За підсумками конкурсу-огляду гурток «Природа рідного Краю» нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагороджено за зайняте ІІ місце.


Вітаємо педагога-натураліста, ентузіаста

  юннатівської роботи з учнями    

    Тетяну Василівну Дереш з ювілейним 

   Днем народження!

 

 


ЗАХИСТИМО ВІД МОРОЗІВ І ГОЛОДУ ТА ЗБЕРЕЖЕМО ЗИМУЮЧИХ ПТАХІВ РІДНОГО КРАЮ

Зима й морози для птахів складний період життя. В цей час вони страждають не так від холоду, як ще й від голоду. 

Взимку, з настанням холодів, не встигнувши протягом короткого дня роздобути собі необхідну кількість поживи, птахи залишаються на ніч напівголодними і, не дочекавшись дня, гинуть. 

В наших силах врятувати пернатих друзів від голодної смерті в холодну пору року, а для цього потрібно зовсім небагато: виготовити і розвісити годівнички та підгодовувати птахів різним кормом протягом. Підгодівля сприяє не лише виживанню, а й подальшому розселенню і гніздуванню птахів у наших парках та садах.

Вихованці гуртка «Природа рідного краю» Староушицького ліцею протягом зими активно долучаються до природоохоронної юннатівської акції «Годівничка», яка проводиться з метою виховання ціннісного ставлення до біорізноманіття, проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони та збереження орнітофауни. 

У ході акції гуртківці знайомляться з видовим різноманіттям зимуючих птахів нашої місцевості, проводять спостереження, ознайомлюються з основними правилами виготовлення годівниць для пташок, дізнаються як правильно підгодовувати птахів, що можна покласти у годівничку. 

Годівнички діти виготовляють різні. Дерев’яні – з допомогою батьків, а еко годівнички «Смаколики» – власноруч.

Юні екологи закликають всіх небайдужих долучитись до доброї справи: «Зроби годівничку – врятуй життя пташині». Адже, потрібно допомагати птахам пережити холодні і голодні зимові місяці, а навесні і влітку вони віддячать нам, знищуючи шкідників у парках і садах. Підгодовуючи птахів, слід пам’ятати, що в годівничках завжди має бути корм, його потрібно класти щодня і бажано в однаковий час. 

Синички, горобці, омелюхи, голуби, дрозди та щиглики — ці крихітні та беззахисні пернаті потребують нашої підтримки і доброти. 

Тож давайте допоможемо їм всі разом і збережемо наших пернатих друзів.  

 

 За матеріалами ФБ Лариси Левко, керівника гуртка юннатів.

 


Міністерство освіти і науки України

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

Газета “ЮННАТ” №1 (78), 2023р.

Більш детально див. за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1QqjJxw73MqRPp9rISdIrWN6UnKx-31bS/view?usp=sharing

 


 


Юннати Хмельниччини переможці Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків»

Нещодавно завершився Всеукраїнський конкурс школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків», який щорічно, починаючи з вересня 2003 року, проводиться Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України і Державним агентством лісових ресурсів України, що проводився в 2022 році з метою формування екологічної та економічної культури підростаючого покоління, удосконалення форм і методів трудового навчання і виховання, залучення до активної природоохоронної діяльності.

Конкурсом передбачаються в період осінніх та весняних лісокультурних робіт посадки лісу за участю учнівської молоді, вихованців учнівських лісництв та студентів закладів освіти І-IV рівнів акредитації.

Програма діяльності закладів загальної середньої освіти і участь у Всеукраїнському конкурсі «Ліси для нащадків» залишає освітянам та лісівникам широке поле спільної діяльності для підвищення ефективності і якості учнівських лісництв, залучення учнів до відтворення лісових ресурсів.

Під час заходу усі освітні заклади, де під патронатом держлісгоспів нашого краю успішно навчають і виховують майбутніх лісівників, надавали допомогу лісництвам у посадці лісу, зокрема, проводилась посадка саджанців листяних та хвойних порід дерев, збір лікарської сировини, насіння, закладались парки, садки, висаджувались фруктові дерева, що в свою чергу сприяло засвоєнню нових знань, практичних навичок і умінь, вихованню поваги до праці лісівника та формуванню як екологічної так і економічної культури в юних учасників лісогосподарських заходів. Така робота є звичною і традиційною для вихованців гуртків юних натуралістів.

За підсумками журі фінального етапу Всеукраїнського конкурсу «Ліси для нащадків» та за відтворення лісових ресурсів, допомогу лісогосподарським підприємствам у посадці лісу і збір лікарської сировини нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України юних лісівників Хмельниччини – переможців Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків», які успішно представляли на ньому учнівські лісництва рідного краю і здобули І-ші місця, набравши по 95 балів:

– Антончик Діану та Дукача Лазара, вихованців учнівського лісництва «Паросток» Михлянського ліцею Ізяславської міської ради Шепетівського району;

– вихованців «Нетішинське учнівське лісництво» закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району;

– вихованців гуртка «Юні лісівники» зразкового учнівського лісництва «Пліщинське» Пліщинської гімназії з дошкільним підрозділом Шепетівської міської ради.

 

За ІІ місце (85 балів) – нагороджено Зайцеву Олександру, вихованку учнівського лісництва «FOREST», ученицю 7-Б класу Шепетівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія».

За ІІІ місце (75 балів) – нагороджено вихованців гуртка «Юні лісівники-дендрологи» Михлянського ліцею Ізяславської міської ради Шепетівського району.

Подяку Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України надано керівникам учнівських колективів юних лісівників Хмельниччини за роботу з дітьми по вивченню сучасних технологій вирощування лісових культур і втіленню своїх знань на практиці під час Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків»:

– Білій Аліні Михайлівні, керівнику «Нетішинське учнівське лісництво» закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району;

– Зведенюку Миколі Андрійовичу, керівнику зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчителю хімії Пліщинської гімназії з дошкільним підрозділом Шепетівської міської ради.

– Лисюку Михайлу Анатолійовичу, керівнику гуртка «Юні лісівники-дендрологи» Михлянського ліцею Ізяславської міської ради Шепетівського району;

– Сільвестр Олені Петрівні, керівнику учнівського лісництва «FOREST», вчителю Шепетівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія».

Дирекція та педколектив Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України у наказі по закладу від 10 січня 2023 року №02 висловили подяку директорам Департаментів освіти і науки, керівникам закладів позашкільної та загальної середньої освіти за організацію й проведення Всеукраїнського конкурсу школярів та учнівської молоді «Ліси для нащадків».

Вітаємо колективи юних лісівників та їх педагогів і лісівників-наставників з успішним результатом, досягнутим у цьому важливому еколого-натуралістичному заході, та зичимо нових здобутків у навчанні й лісогосподарських роботах задля збереження і зростання площі лісових масивів Хмельниччини!


ПОЗАШКІЛЬНИКИ ДУНАЄВЕЧЧИНИ ВІДЗНАЧЕНІ ВИМПЕЛОМ І ДИПЛОМОМ «ФЛАГМАН ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ УКРАЇНИ»

Відповідно до підсумків конкурсного журі Відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» за 2022 рік, проведеного Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України спільно із Всеукраїнською Асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор» та Інститутом проблем виховання НАПН України, позашкільники Дунаєвеччини з конкурсним проектом «Інноваційний потенціал діяльності та створення унікального освітнього простору нового формату Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти», у складі якої діє СЮН, гідно представили свій рідний край і увійшли до числа його переможців.

На підставі рішення експертної комісії та оргкомітету Рейтингу Комунальну установу Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (директор – Марта Василівна Чекман) визнано абсолютним переможцем Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» в їхній категорії комплексних закладів позашкільної освіти і нагороджено Дипломом «Флагман позашкільної освіти України» із врученням Вимпелу Всеукраїнської Асоціації педагогів-позашкільників «Фактор» (наказ НЕНЦ від 16 січня 2023 р. № 5).

Захід проводився київськими організаторами з метою виявлення творчо працюючих педагогічних колективів профільних закладів позашкільної освіти, розповсюдження передового педагогічного досвіду, пошуку інноваційних ідей та технологій щодо оновлення змісту навчання і виховання дітей, публічного визнання внеску закладів позашкільної освіти у розвиток системи освіти, формування іміджу закладів позашкільної освіти.

Участь у Рейтингу якості позашкільної освіти брали  педагогічні колективи закладів позашкільної освіти з різних регіонів нашої країни, які, незважаючи на збройну агресію й тероризм росії проти України, не зупиняли свою роботу, а навпаки активно працювали для розвитку творчих здібностей дітей і молоді, забезпечуючи їм змістовне дозвілля та психологічну підтримку і були тим острівцем миру, де протягом року дитина могла й нині може відволіктися від страшного повсякдення війни та отримати нові й цікаві знання.

Серед головних завдань для позашкільників Дунаєвеччини у 2022 році була допомога дітям місцевим і дітям, вимушено переселеним з тимчасово окупованих територій на Поділля, повноцінно реалізувати свої здібності та творчий потенціал, створення їм безпечного простору, надання можливості кожній дитині відкритого доступу до якісної позашкільної освіти.

На розгляд конкурсного журі Рейтингу дунаєвчани подали конкурсну роботу – проект, в якій розкрили інноваційний потенціал діяльності та створення в їх закладі унікального освітнього простору нового формату, представили  досвід роботи їх закладу позашкільної освіти в умовах повномасштабної війни росії проти України у 2022 році, а саме:

– організація освітньої роботи із здобувачами освіти; – робота із переселенцями та волонтерська діяльність;

– формування національної ідентичності та відповідального громадянства, як серед молоді, так і дорослих людей;

– збереження матеріально-технічної бази установ.

Оргкомітет та експертна комісія Рейтингу високо оцінили й відзначили конкурсну роботу від педколективу Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» та висловили слова вдячності педагогам-позашкільникам закладу за змістовну організацію освітньої діяльності зі здобувачами освіти, просвітницької роботи, збереження матеріально-технічної бази й дитячих творчих об’єднань у такий важливий та складний час для нашої країни.

Вітаємо дунаєвецьких колег з непересічним досягненням їх колективу і зичимо нових успіхів на ниві позашкільної освіти, педагогічної творчості, навчання й виховання підростаючого покоління!


22 СІЧНЯ – ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

Українська мрія – єдність, свобода і незалежність України від окупантів час від часу набувала цілком ясних обрисів. Основа державності, якої протягом віків намагалися позбавити працелюбне населення цієї прекрасної частини земель Європи всі її так звані сусіди, а по суті завойовники й окупанти, нахабно прикриваючись «високими» інтересами.

Так сталося й на початку 1918-го, коли в процесі розпаду Російської імперії та в запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того, ще й на тих територіях, що входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії Габсбургів, теж була утворена Західноукраїнська Народна Республіка, відома як ЗУНР.

Вже до кінця року, в грудні 1918 року у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реальність, лідерам цих двох державних утворень вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір, який увійшов у нашу сучасну історію як «Акт злуки», і 22-го січня 1919 року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі, залюдненій в той день великою кількістю українців.

Але всенародне торжество національного єднання українців на їх споконвічних землях тривало недовго, бо вже буквально через кілька місяців російські більшовицькі війська захопили Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину – поляки. А далі розпочався геноцид українців голодоморами, репресіями, фашистсько-більшовицькою війною на українських землях, насильницьке відторгнення територій з родючими землями й працьовитими людьми і приєднання їх до Росії …

Акт злуки українських земель тоді так і залишився лише декларацією, але українці ніколи не втрачали притаманних їм рис волелюбності й жертовності в боротьбі за свободу рідного краю та всього свого народу, а ще мали надію на свою державність, намагаючись визволитися від окупантів, адже той народ, який втратив надію на свою свободу, просто зникає.

Але настало 22 січня 1990 року і мільйони українців з жовто-блакитними прапорами вишикувалися в справжній живий ланцюг національного єднання, що розтягся від Києва до Львова. Вони вперше в історії України всі разом відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи. Відтоді святкування Дня Соборності стало традицією.

Сьогодні кожен з нас глибоко усвідомлює, що єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Маємо з трепетом зберігати цей безцінний скарб від попередніх поколінь і кожен з нас має відважно захищати свободу і незалежність нашої Батьківщини від агресивних російських окупантів!


Староушицькі юннати дізналися цікаві космічні таємниці в камянецькому «Космопарку»

Нещодавно вихованці еколого-натуралістичного гуртка «Природа рідного краю», котрий діє на базі Староушицького ліцею, що на Кам’янеччині, побували на природничо-пізнавальній екскурсії в старовинному місті Кам’янці-Подільському. Діти із завзяттям, весело, зацікавлено й пізнавально провели час у розважальному комплексі «Космопарк», де вони дізналися багато цікавого про наш спільний дім у просторах Всесвіту – планету «Земля». Поруч із цим, вони мали можливість поринути у справжнісінькі космічні пригоди на майже 30 локаціях космічних зон комплексу.

Найбільше дітям сподобалися випробування на тренажері космонавтів для розвитку координації та рівноваги. Викликала у них захоплення космічна виставка-пригода у планетарії, де вони мали змогу споглядати достовірну картину зоряного неба, відтворення картин сонячних і місячних затемнень, метеоритного дощу, прольоту комети й інших астрономічних явищ. З великою цікавістю перевіряли свою вагу, зважуючись на різних планетах.

Пізнавальною стала віртуальна подорож сонячною системою. А ще весело поспілкувалися з роботом; ознайомилися з моделями марсоходу, космічних ракет; відчули землетрус та зробили фото на пам’ять у костюмах космонавтів.

Під час пізнавальної екскурсії діти дізналися багато цікавої інформації і збагатили свою пам’ять новими знаннями про навколишній світ:

– про наш спільний дім (●Земля знаходиться приблизно в 150 мільйонах кілометрів від Сонця. Для того щоб досягти поверхні нашої планети, сонячному світлу необхідно 500 секунд. ●70% поверхні Землі вкрито водою. Коли астронавти вперше вийшли в космос, вони вперше поглянули на Землю людськими очима і назвали наш дім Блакитною планетою. ●Лише 3% води Землі прісної, решта 97% солоної. З цих 3% понад 2% замерзло в льодовиках. Це означає, що прісної води менше 1% міститься в озерах, річках і під землею. ●Відстань від поверхні Землі до її центру становить приблизно 6378 км);

– про Сонце (●Зірка не має твердої поверхні і являє собою газову кулю, що складається з водню і гелію, які скріплені між собою власним тяжінням. ● Відстань між Землею і Сонцем постійно змінюється. Це відбувається тому, що Земля рухається по еліптичній орбіті навколо Сонця. Відстань між ними коливається від 147 до 152 мільйонів км.● Сонце – майже ідеальна сфера. З огляду на розміри нашої зірки, різниця в його полярному та екваторіальному діаметрі становить всього 10 км, що робить його найближчим до досконалої сфери, об’єктом що спостерігається в природі.● Світло від Сонця до землі доходить за 8 хвилин. Якщо б Сонце раптово зникло чи згасло, то ми б помітили це тільки через цих 8 хвилин.);

– про космічні ракети (● спочатку космічні ракети були одноразовими, і розгінні ступені, що скидалися ними при зльоті, згорали в атмосфері. Однак, приватній американській компанії «SpaceX» Ілона Маска вдалося створити умовно-багаторазову ракету, у якої розгінна ступінь після від’єднання від самого космічного апарату самостійно повертається на космодром, і після обслуговування може бути використана повторно. ●Досі у світі не створено жодної одноступінчастої космічної ракети. Всі вони мають більше одного ступеня, які використовуються для розгону, хоча в наші дні розробляються й одноступінчасті проекти. При цьому у світі є одноступінчасті балістичні ракети, здатні вийти у космос. На це була здатна навіть «Фау-2», створена в німцями ще в 1942 р., коли технології були набагато менш розвиненими, ніж зараз. ●Всі пілотовані космічні ракети розробляються таким чином, щоб навантаження при зльоті не перевищували 4,5-5 G. Для безпілотних апаратів обмеження значно м’якше, тому що більшість вантажів та приладів не бояться і більш жорстких навантажень);

– про марсохід (●Планетохід, що пересувається поверхнею Марса. М’яка посадка марсоходів здійснюється за допомогою апаратів, що спускаються. ●Марсоходом, на відміну від місяцехода, неможливо керувати дистанційно командами оператора, що знаходиться на Землі, в режимі реального часу через значне запізнення командних сигналів і сигналів від планетохода. ●Час запізнення, залежно від взаємного розташування Землі та Марса у Всесвіті, становить від 3 хвилин 6 секунд до 22 хвилин 17 секунд при швидкості радіосигналу 300 тисяч кілометрів за 1 секунду).

Юним природознавцям було так цікаво, що вони навіть не помітили, як швидко промайнув час і екскурсія підійшла до завершення, а так хотілося ще трішечки побути в космічних зонах «Космопарку». Однак додому всі повернулися задоволені, натхненні побаченим та почутим, за що дирекція й педагоги ліцею, діти і їх батьки висловлювали щиру вдячність місцевій владі селища за організацію безкоштовного транспорту для такої цікавої, змістовної й пізнавальної поїздки на навчальну екскурсію в райцентр.


20 січня – День пам’яті «кіборгів»

В Україні вшановують захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту від російських окупантів та терористів.

Бої за стратегічний об’єкт точилися з 26 травня 2014 по 22 січня 2015 року.

Протягом 242 днів з неймовірною стійкістю, відвагою та незламністю українські військовослужбовці, добровольці, медики та волонтери утримували оборону будівель летовища, а також контролювали навколишні села.

«Кіборги» витримали – не витримав бетон!», – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Українських захисників аеропорту «кіборгами» спочатку прозвали самі російські бойовики, які були вражені стійкістю та мужністю наших військових.

Пізніше назва українських захисників Донецького аеропорту «кіборгами» стала символом національної мужності та оплоту народного духу, відданості ідеалам вільної та незалежної України.

Перший бій між українськими оборонцями та російськими бойовиками-окупантами за встановлення контролю над Донецьким аеропортом відбувся наприкінці 26 травня 2014 року, коли російські терористи та бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька. Того дня російські окупанти відступили, зазнавши важких втрат і на кілька місяців відмовились від штурму летовища.

З кінця травня українські захисники утримували старий та новий термінали аеропорту. Опорним пунктом було селище Піски — через нього поставляли провізію, боєприпаси, медикаменти та здійснювалася ротація.

Російські бойовики-терористи здійснювали систематичні штурми терміналів, займаючи нові позиції, втрачаючи їх та знову готуючи штурми. Внаслідок боїв руйнувалася інфраструктура аеропорту — у грудні 2014 року значних руйнувань зазнав старий термінал, 13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці.

15 січня 2015 року почалася нова фаза оборони Донецького аеропорту. Терористи перед приїздом представників місії ОБСЄ обстрілювали новий термінал аеропорту та впритул підійшли до українських позицій. Вони планували почати з нового терміналу обстрілювати міжнародну місію, щоб звинуватити в цьому українських військових.

Того дня під час боїв за аеропорт загинули двоє українських військових. При штурмі аеропорту ворожою стороною, псковські десантники втратили понад 130 осіб.

У новому терміналі бої точилися за різні його поверхи — на фінальних етапах битви українські вояки утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися супротивником.

16 січня терористи відійшли в район Спартака й відновлювали свою боєздатність, отримували підкріплення. Опівночі бойовики обстріляли метеовежу з РСЗВ «Град» і після цього до самого ранку не відкривали вогонь.

Протягом ночі з 16 на 17 січня терористи обстрілювали аеропорт зі стрілецької зброї, мінометів та артилерії.

18-21 січня російські загарбники підірвали новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася – загинуло 58 захисників –«кіборгів».

21 січня 2015 року прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони.

Донецький аеропорт та селище Піски протягом 242 днів захищали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші.

За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинули більше 200 українських захисників, близько 500 зазнали поранень. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких, на жаль, посмертно.

За час оборони аеропорту, з травня 2014 року по січень 2015 року, в його захисті по ротації взяли участь понад 2,500 військових і добровольців, зазначає “Ділова мова”.

Подвиг захисників Донецького аеропорту став символом мужності і стійкості духу української армії. Про оборону донецького летовища написано десятки книг, знято сотні документальних матеріалів та художній фільм «Кіборги».

Спільним Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України установлено в системі Міністерства оборони України День вшанування захисників Донецького аеропорту відзначати щороку 20 січня.


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського», Національним університетом біоресурсів і природокористування України, за підтримки ДП «Український інститут інтелектуальної власності «Укрпатент» проводить Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму у віковій категорії 16-23 роки.

До участі в Конкурсі запрошуються учні, вихованці закладів загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти, студенти закладів вищої освіти у віковій категорії 16-23 роки. Форма проведення – дистанційна. Конкурс проводиться у два етапи:

І етап (відбірковий, заочний) – у січні-лютому 2023 року. Учасникам необхідно до 17 лютого 2023 року зареєструватися в режимі онлайн за формою (форма для реєстрації), одночасно прикріпити тези (файл у форматі *.doc*) та пройти додатково окрему реєстрацію, спеціально призначену для відеофайлу, за формою https://forms.gle/xnuQ5uW3znwkw1Ey9, прикріпивши відео захисту проєкту.

ІІ етап (фінальний, дистанційно) – з 21 до 24 лютого 2023 року.

Детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/2023-01-08.pdf


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з ГО «Спілка освітян України» за підтримки Міністерства освіти і науки України проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Європейський вимір української освіти: виклики та перспективи».

Конференція відбудеться 16 лютого 2023 року.

Формат проведення Конференції – змішана (офлайн та онлайн).

До участі запрошуються керівники закладів освіти, наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої, загальної середньої та позашкільної освіти, колективні та індивідуальні члени ГО «Спілка освітян України» та освітяни, які наразі перебувають поза межами України. Орієнтовні напрями конференції:

– інноваційний менеджмент в освітній галузі;

– шляхи виховання громадянської особистості з закладах освіти;

– вища та фахова передвища освіта в контексті глобальних викликів;

– сучасна українська школа – школа для дітей;

– позашкілля-2023: патріотизм, безпека, розвиток;

– диджиталізації суспільства – передумова освітнього прогресу.

Для участі в конференції необхідно до 9 лютого 2023 р. заповнити та надіслати:

– заявку (за покликанням) https://forms.gle/LYvtCKnCQhE7KwZYA

Більш детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/01-09-07.pdf


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України ініціює проведення Всеукраїнського бліц-конкурсу “Український орнамент Перемоги”.

До участі у бліц-конкурсі запрошуються: учнівська молодь закладів загальної середньої та позашкільної освіти, студенти закладів середньої спеціальної і вищої освіти.

Більш детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/2023-01-01.pdf


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України доводить до Вашого відома про оголошення Міжнародного конкурсу еколого-валеологічної спрямованості. Тема конкурсу у 2023 році – “душа села”.

До участі у конкурсі запрошуються учні 1 – 4 класів закладів загальної середньої освіти та вихованців закладів позашкільної освіти відповідного віку.

Конкурсні роботи від обласних оргкомітетів надсилаються до 31 березня 2023 року.

Більш детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/01-05-03.pdf


Об’ява

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проводить Всеукраїнську акцію “Писанкове дерево перемоги”.

До участі в акції запрошують учнівську молодь закладів загальної та позашкільної освіти, студентів закладів середньої спеціальної і вищої освіти.

Більш детальна інформація див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/2023-01-05.pdf


Об’ява

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.12.2021 р. № 1982-ІХ «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022 – 2023 роках», з метою консолідації та формування історичної свідомості українського народу, збереження національної пам’яті та належного вшанування пам’ятних дат і ювілеїв, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України проводить конкурс есе патріотично-громадянської тематики «Єднанням сильні!» на відзнаку роковин з дня народження Т.Г.Шевченка. Цьогоріч конкурс проходить під гаслом: «Встане Україна,…Світ правди засвітить…» (Т.Г.Шевченко «Стоїть в селі Суботові»).

Більш детальну інформацію див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/2023-01-02.pdf


Юннати Хмельниччини серед переможців

Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-

патріотичної гри «Паросток»

З метою посилення патріотичного виховання учнівської молоді та активізації засобів системи національно-патріотичного виховання і реалізації завдань щодо формування нового українця, який діє на основі національних та європейських цінностей, готовності до активної громадянської позиції й екологічної діяльності; розвитку пізнавального інтересу, логічного мислення; виховання громадянина-патріота України, бережливого і шанобливого ставлення підростаючого покоління до традицій українського народу, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України провів Всеукраїнську дитячо-юнацьку еколого-патріотичну гру «Паросток», підсумки якої підвів у грудні 2022 року.

В минулому вже році у Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток» взяли участь педагогічні, учнівські колективи, вихованці 73 закладів загальної середньої і позашкільної освіти з 14 областей України: Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Івано-Франківської, Луганської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької та Чернігівської областей.

Організаційний комітет і журі Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток» висловили глибоку вдячність учасникам конкурсу, педагогічним працівникам та батькам за активну й діяльну підтримку ними заходу, в якому активно й успішно взяли участь юннати нашого краю.

На підставі підсумкового рішення журі конкурсу нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України колективи юннатів Хмельниччини – переможців Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток», які посіли І місце (95-100 балів):

– вихованці Закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Хмельницької області (керівник: Біла Аліна Михайлівна – керівник гуртків еколого-натуралістичного напряму);

– вихованці відокремленого структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ (керівники гуртків: Петраш Ю.В., Тонкоглаз І.М. та керівник проєкту Зотова О.В. – методист відокремленого структурного підрозділу еколого-натуралістичного напряму Хмельницького ОЦТКУМ);

– вихованці гуртка «Екологічний туризм» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який працює на базі Дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи м.Славути (керівник: Слівіна Алла Олександрівна – керівник гуртка «Екологічний туризм»).

Колектив вихованців гуртків Шепетівського міського ЦЕНТУМ нагороджений Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України, як переможець Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток», що посів ІІ місце, набравши 90-94 бали (керівники: Коленчук Олена Іванівна, Ковальчук Альона Олександрівна, Марковська Аліна Василівна, Бєляєва Ольга Михайлівна – керівники гуртків).

Вітаємо юних патріотів нашого рідного краю та України – переможців Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток» і зичимо нових успіхів у еколого-натуралістичних заходах в новому 2023 році!


ЮННАТИ ШЕПЕТІВСЬКОГО МІСЬКОГО ЦЕНТУМ ЗДОБУЛИ ІІ МІСЦЕ У ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКІЙ ЕКОЛОГОПАТРІОТИЧНІЙ ГРІ «ПАРОСТОК»

Вихованці юннатівських гуртків Шепетівського міського ЦЕНТУМ посіли ІІ місце у Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток» та нагороджені Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України, відповідно до підсумків журі Гри за 2022 рік.

В Шепетівському міському ЦЕНТУМ гра проходила під гаслом «Хай небо буде мирним, а Україна – квітучою». Не змогли завадити юннатам і часті повітряні тривоги й ворожі обстріли міста російськими окупантами, що відбувалися під час проведення цих заходів і навчальних занять гуртків з дотриманням умов безпеки.

Керівники гуртків Олена Коленчук, Альона Ковальчук, Аліна Марховська та Ольга Бєляєва провели майстер-класи та творчі майстерні «Коло Свароже», «Зернова Мати», «Підкова – оберіг на козацьке щастя і гарну вдачу», «Лялька мотанка-оберіг для воїна», «Пташка миру та надії», квест «Козацькими стежками», виховні заходи «Ми – українці: честь і слава незламним!», виготовили листівку для захисників України «Ви – наші герої!»

Вітаємо юних патріотів – переможців Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток» і зичимо нових успішних та яскравих здобутків юннатівської роботи в 2023 році!


Зведені цифрові інформаційно-аналітичні дані територіальних громад Хмельницької області про стан еколого-натуралістичної роботи в закладах освіти в 2022-2023 навч. році (станом на 01.11.2022р.). Див. за посиланням:

https://drive.google.com/file/d/1ma7pRyQq3zUrU1pne2AJv7jEmSazsdMC/view?usp=sharing