wordpress themes.

Новини юннатівського життя

2022 рікНатуралісти Хмельниччини провели обласний

турнір юних знавців і дослідників природи

З нагоди Міжнародного дня біологічного різноманіття, який щорічно відзначається 22 травня, юннатами Хмельниччини (структурним підрозділом еколого-натуралістичного напрямку Хмельницького ОЦТКУМ) організовано обласний турнір юних дослідників природи у форматі он-лайн, який проведено з метою формування в учнів та юннатів пізнавальних інтересів, залучення їх до природоохоронної діяльності, збереження рослинного і тваринного світу рідного краю й виявлення серед них кращих знавців з напрямів біології та екології. Участь у Турнірі взяли 0,3 тисячі юних дослідників із закладів загальної середньої та позашкільної освіти області.

В програмі Турніру було три тематичні вікторини: «біорізноманіття», «тваринний світ» та «природа навколо нас», посилання на кожну з яких та додаткова інформація щодо Турніру були розміщені в Google Classroom, а завдання вікторин виконувалися в тестовій формі на платформі Всеосвіта.

Відповідаючи на вікторини Турніру, юні природолюби – учасники заходу показували свої знання, здобуті ними під час навчання в закладах загальної середньої і позашкільної освіти.

Відповідно до результатів участі у Турнірі, всі його лідери та активні учасники будуть відзначені дирекцією Хмельницького ОЦТКУМ.


21 травня – Міжнародний день біологічного різноманіття

В 1992 році була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття на спеціальній Конференції з прийняття узгодженого тексту даного документа.

Починаючи з 1994 року і до 2000 року Міжнародний день біорізноманіття відзначався 29 грудня, тобто в день, коли вступила в силу Конвенція про біологічне різноманіття, а 20 грудня 2000 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття (International Day for Biological Diversity).

Тематика цьогорічного Міжнародного дня біорізноманіття спрямована на покращення розуміння значення біорізноманіття та важливості його збереження. Зазначена подія в цьому році відбуватиметься під гаслом «Ми – частина рішення», що є продовження минулорічної теми «Наші рішення – в природі».

Біологічне різноманіття нашої планети продовжує скорочуватися, а екологічна рівновага все ще піддається змінам. Головне завдання Міжнародного дня біологічного різноманіття – звернути увагу громадськості на проблему безповоротного зникнення на Землі багатьох представників її флори і фауни, що є надзвичайно небезпечне для всієї екосистеми й існування людства.

Сьогодні близько 60 відсотків екосистеми всієї планети деградує або використовується людьми нерозважливо, що веде до втрати біологічного різноманіття і тяжких наслідків, які в найближчі роки можуть погіршитися.

Наше спільне завдання – об’єднувати наші зусилля й не допустити цієї небезпечної планетарної екологічної катастрофи.


Міжнародний день біологічного різноманіття у дунаєвецьких юннатів

Цікаво, емоційно та пізнавально у дунаєвецьких натуралістів пройшли вихідні дні на природі під час заходів, приурочених до Міжнародного дня біологічного різноманіття.🌱🍀🍃
Діти з радістю і захопленням брали участь у тематичних вікторинах, бесідах, рухливих іграх, проводили цікаві хімічні досліди та насолоджувалися смакуванням ласощів на свіжому повітрі🧇🧇🥯, а педагоги-натуралісти навчали їх як берегти природу рідного краю і закликали кожного з них завжди бути екологічно свідомими!💚💚💚
Більш детально див. за посиланням: https://www.facebook.com/profile.php?id=100080615880237
 
За матеріалами станції юних натуралістів КУ “Центр позашкільної освіти” Дунаєвецької міської ради.

Музей хліба кам’янець-подільських натуралістів

Музей хліба еколого-натуралістичного відділу Кам’янець-Подільського ПНВО був заснований 05 вересня 1990 року в приміщенні колишньої міської станції юннатів з метою поглиблення у місцевих дітей знання про рідний край, землеробське господарство, формування у юних кам’янчан почуття поваги до хліборобської праці і хліба, як джерела життя.

За три десятиліття свого існування Музей хліба кам’янець-подільських натуралістів неодноразово визнавався на конкурсній основі одним із кращих в Україні й часто отримував почесні відзнаки з Києва.

Ініціювали створення музею колишній начальник міського відділу освіти М.М.Дарманський, директор станції юних натуралістів Л.І.Ткач і методист Н.А.Гільфанова, які були упевнені, що без знання та розуміння значення хліба, поваги до праці хлібороба дуже важко формувати патріотичне мислення учнів, виховувати свідомих громадян – патріотів. Значною мірою до його становлення, як і до розвитку всієї навчально-матеріальної бази юннатівського закладу, долучався місцевий підприємець А.П.Ткач.

Збір експонатів педагогами-натуралістами і їх юннатами розпочався ще у 1988 році. Пріоритетним методом пошуку стали походи-експедиції. Почали накопичуватися експонати: старовині рецепти випікання хліба, старовинний гончарний посуд, знаряддя праці й пам’ятки старовини, предмети побуту, ремесел, національне вбрання, що заклало основу для створення краєзнавчого музею.

Спочатку це була кімната краєзнавства, а згодом вже, паспортизований музей, який розташували у окремо виділеній кімнаті, загальна площа – 62 кв. м, експозиційна – 53 кв. м.

Експозиція Музею хліба сформована з урахуванням етнографічних особливостей місцевого населення і відображає історію виникнення та розвиток виробництва хліба, які показані у контексті побуту, історії, праці хлібороба, традицій та звичаїв українського народу.

Загальна експозиція дає уявлення про історію виникнення та розвиток хліборобства від давніх часів до наших днів і містить інформаційні розділи:

– «Історія хліборобства»;

– «Творці золотого колосу;

– «Обрядовий хліб»;

– «Хліб війни та голодомору»;

– «Хлібопекарі Поділля»;

– «Етнографічний куточок», «Шана хлібові».

Розділ «Історія хліборобства» висвітлений стендами «Дикий хліб», «Відкриття хліба», «Походження культур», «Хліб предків», зібрано колекцію знарядь праці, які застосовувались у давнину для обробітку ґрунту, макети сучасних сільськогосподарських знарядь, зібрано реферати, гербарії, картки, плакати, ілюстрації.

Розділ «Творці золотого колосу» представлений стендами «Походження культур» і «Вчені – селекціонери». Розділ охоплює буклети, фотоальбоми та реферати юннатів про походження культурних рослин, гербарні листки, зразки культур у вигляді снопів, зерна, районованих культур; відомості про лідируючі сільськогосподарські підприємства Кам’янеччини.

Розділ «Обрядовий хліб» представлений постійно діючою виставкою обрядових хлібів. Весільні, йорданські, пасхальні короваї, паски та ватрушки, здоба для запрошення на весілля, спасівська випічка, та звичайні хліби, які українці з діда-прадіда пекли на щодень, – стали окрасою експозиції. Експозиція «Обрядовий хліб» і значення хліба в цих обрядах знайомить відвідувачів  з народними  святами та обрядами українців.

Розділ «Хліб війни і голодомору» розповідає про важкі й трагічні роки в житті поневоленого російськими більшовиками й німецькими нацистами  українського народу і представлений експозицією, яка висвітлена стендами: «Хліб війни», «Голодомор»; макетом хлібної ниви у роки війни, книжковою виставкою, дитячими малюнками.

Експозиції розділів «Хлібопекарні Поділля», «Хліб нашого міста» представлені постійно діючою виставкою сучасних хлібних виробів (виробник хлібної продукції «Український кристал», директор якого Борис Юр’єв, також є випічка Тетяни Янчишеної, місцевої жительки, яка займається професійною випічкою хліба).

Експозицію розділів «Етнографічний куточок» і «Шана хлібові» сформовано постійно діючою виставкою «Обрядовий хліб», виставкою народних умільців (рушників, серветок), виставкою дитячих робіт (обереги, вироби з соленого тіста); окремо виділений куточок української селянської хати. Куточок «Українська хата» знайомить відвідувачів з умовами проживання у давнину, зі звичаями та обрядами нашого народу, пов’язаних, передусім, із виробництвом хліба. Матеріали, що тут представлені, раціонально використовуються місцевими освітянами і педагогами-натуралістами на уроках, заняттях гуртків, у повсякденній виховній роботі з учнями та гуртківцями в контексті формування у неповнолітніх почуття поваги до хліба і хліборобської праці.

Крім стендів зазначених розділів, у Музеї є понад 200 різних експонатів, зібрано колекцію знарядь праці, які застосовувались у давнину для обробітку ґрунту, макети сучасних сільськогосподарських знарядь, ілюстрації виробів господарського побуту, які в минулі роки використовувалися для вирощування зернових культур, для випікання хліба.

Також зібрано не тільки матеріали, які розповідають про історію хліба, ткацтва, ковальства, гончарства, предмети побуту, ремесел та національного вбрання, але й експонати, що відображають духовний світ предків – ікони,  вироби образотворчого мистецтва (писанки, крашанки, рушники). Значна частина експонатів виготовлена й дитячими руками: ляльки-мотанки, вироби з соленого тіста, обереги, снопики зернових культур.

Музей постійно співпрацює із загальноосвітніми закладами міста. Під його патронатом майже в кожному з них та багатьох дитячих садочках влаштовано куточки шанобливого й бережного ставлення до хліба, що стали своєрідними осередками виховної роботи і пропагування сільськогосподарських професій, зокрема – професії хлібороба.

Протягом десятиліть тут регулярно проводяться тематичні екскурсії для учнів місцевих шкіл, ліцеїв та гімназій, навчаються юні покоління кам’янчан і здобувають знання про хліборобську працю та хліб, працюють на дослідних ділянках закладу і відпрацьовують навички догляду за рослинами й тваринами, виконують різноманітні дитячі дослідження та експерименти майбутні науковці.

Матеріали Музею широко застосовуються для освітянських заходів, що значно підвищує їх ефективність. Стало доброю традицією проводити в музеї масові заходи, круглі столи, засідання методичних об’єднань керівників гуртків, зустрічі з славетними людьми краю, науковими співробітниками. персональні виставки майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

Незважаючи на складнощі й проблеми сьогодення, Музей хліба кам’янець-подільських натуралістів продовжує плідно працювати і реалізовувати освітні завдання, визначені йому засновниками та освітніми програмами навчання й виховання підростаючого покоління.


12 травня День екологічної освіти

З метою актуалізування екологічних знань у всіх науках і сферах діяльності людини в 1991 році 12 травня було оголошено Днем екологічної освіти, який відзначається щорічно майже в усіх країнах Європи.

Важливо відзначити, що День екологічної освіти значимий не тільки для тих, хто професійно займається екологічним просвітництвом і освітою, але і для всіх жителів нашої планети й країни, адже мова йде про безпечне життя в майбутньому всіх нас. Прищеплення юним українцям екологічної культури сьогодні – запорука збереження здоров’я майбутніх поколінь!

День екологічної освіти має пряме відношення до кожного з нас, адже планета загальна і є рідною домівкою для людей, незалежно від віку, національності і життєвого статусу. Ми можемо взяти участь у природоохоронних заходах, а у День екологічної освіти – особливо.

Екологічна освіта і виховання в Україні спрямовані на формування юної особистості, яка у повсякденному дорослому житті свідомо дотримуватиметься норм екологічно грамотної поведінки й підтримуватиме практичні дії державних і громадських установ щодо захисту довкілля.

Складно переоцінити важливість екологічної освіти в житті людини. Саме екологічні знання – ключ до усвідомлення того, в якому тісному взаємозв’язку перебувають людина та природа, і яким чином необачна техногенна діяльність людини може завдати непоправної шкоди довкіллю нашої Батьківщини й планети.

Виховання почуття особистої відповідальності за все живе на Землі та в рідному краї, бережливого ставлення до навколишнього природного середовища, розширення екологічних знань, культури повинні стати рисою характеру кожної української людини і це повинно закладатись у якісно новому, цілісному підході до виховання особистості в єдиному процесі безперервної освіти.

Зазвичай День екологічної освіти відзначається педагогами-натуралістами освітянами, науковцями і громадськістю шляхом проведення тематичних конференцій та семінарів, круглих столів, присвячених питанням екології, посадкою дерев у парках, конкурсами творів і плакатів у закладах освіти тощо. Адже більшість екологічних проблем спричинені недостатньою освіченістю і екологічною культурою людей різного віку, тому так необхідно не тільки сприяти інформуванню населення, а й розвивати відповідну його поведінку з дитячого віку.


Шепетівські натуралісти започаткували заняття з зоотерапії

В четвер 5 травня відбулися перші заняття з зоотерапії в Шепетівському міському центрі еколого-натуралістичної творчості, що започатковані його педагогами-натуралістами в рамках роботи освітнього хабу Шепетівської міської територіальної громади і покликані позитивно впливати на психологічний та фізичний стан дітей.

В цей день з відвідувачами закладу попрацювали не лише пухнасті терапевти-початківці – морські свинки, джунгарські хом’ячки та пацючок, а й справжні професіонали, собаки-терапевти: чорний тер’єр SIRENITI CRYSHTALEVA MRIYA (Ксюша) та пудель стандарт LARMON DE LUXE DAIQUIRI RARE (Кьяра) (власник Беляєва Ольга).

Веселі вправи, споглядання за іграми собак, погладжування й пестощі милих тваринок нікого з учасників зоотерапевтичних занять на залишили байдужим. І діти, і їх батьки отримали багато позивних емоцій та можливість на короткий час відволіктись від важкої реальності сьогодення.

Відтепер натуралісти Шепетівки проводитимуть заняття з зоотерапії  щочетверга з 14.00 до 16.00 на базі свого МЦЕНТУМ за адресою: м. Шепетівка, вулиця Степана Бандери, 59 та запрошують усіх бажаючих приймати участь у цих заняттях. Телефон для довідок: 0971981588.

Сподіваємось, що поставлена ними мета буде досягнута.


36 років катастрофи Чорнобильської АЕС,

зона якої нещодавно звільнена військами ЗСУ від

російських окупантів

Сьогодні, 26 квітня, виповнюється 36-та річниця аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала катастрофою ХХ століття. Знищені радіацією ліквідатори катастрофи, ліси та поселення, сотні гектарів родючої ріллі стали непридатними для використання, а в переселенцях назавжди закарбувався дух радіації. Усе це – важкий урок для українців.

У Державному агентстві України з управління зоною відчуження повідомили, що за 36 років від Чорнобильської трагедії досягнуто значних успіхів у реалізації міжнародних проектів із зняття ЧАЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему. Це введення в експлуатацію нового безпечного конфайнменту над об’єктом «Укриття» та сховища відпрацьованого ядерного палива Чорнобильської АЕС. Також завершили будівництво та передали в експлуатацію об’єкти промислового комплексу поводження з твердими радіоактивними відходами і завод із переробки рідких радіоактивних відходів тощо.

24 лютого 2022 року російські загарбники окупували зону відчуження та ЧАЕС. Майже 36 днів Чорнобильська зона потерпала від мародерських та руйнівних дій. Вони вивезли унікальну радіологічну лабораторію, полонили захисників ЧАЕС та примушували персонал до роботи в умовах надмірного опромінення, електростанція 5 діб не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива. Також окупанти спотворили вулиці Чорнобиля, залишили вибухові снаряди та небезпечні пастки, розграбували офіси підприємств та автомобілі для перевезення РАВ.

Нещодавно Чорнобиль, який встиг пережити другу катастрофу – окупацію російськими загарбниками, визволили українські війська. В Державному агентстві України з управління зоною відчуження заявили, що Україна вдруге успішно подолає катастрофу, яка спричинена наслідками російської окупації Чорнобильської зони. Відновлення вже почались.

А от російські окупанти, які окопувалися і господарювали у «рудому лісі», навряд чи уже відновляться у своєму психічному та фізичному здоров’ї.

Маємо пам’ятати, бути пильними та не допустити нового Чорнобиля!

 


Всесвітній День Землі (День довкілля) на Хмельниччині

Щорічно 22 квітня відзначається Всесвітній День Землі. В цей День людство об’єднується для догляду за довкіллям, захисту навколишнього середовища та збереження природних ресурсів.

Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей для захисту довкілля та привернути їх увагу до екологічних проблем нашої планети.

Хмельницькі натуралісти провели трудові заходи у дендропарку «Юннатівський» з насадженням кущів, квітів, впорядкували прилеглі території і об’єкти дендропарку, учнівської навчально-дослідної земельної ділянки закладу, провели конкурс малюнків «Земля наш спільний дім», он-лайн лекції щодо збереження первоцвітів, дикорослих лікарських рослин, віртуальні екскурсії по природоохоронних територіях Хмельниччини.

Долучились до акції юннати Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, з участю яких проведено просвітницькі та природоохоронні заходи, спрямовані на формування екологічної культури молоді.

Так, в режимі он-лайн проведено екологічний майстер-клас «Чиста планета» з виготовлення сувенірів і виробів побутового призначення з вторинної сировини (пластикові пляшки та CD-диски). До майстер-класу долучилися 30 вихованців.

Підготовлено просвітницьку акцію «Твій дім – планета Земля». Її учасниками – вихованцями гуртка юні кінологи разом з чотирилапими вихованцями підготовлені відеоролики просвітницького характеру про необхідність створення зелених насаджень, прибирання сміття, економії енергоресурсів.

На території дендропарку «Шепетівський» організовані трудові десанти з прибирання та впорядкування території, висаджування дерев, закладено розсадник декоративних дерев і кущів. Також до акції долучились вихованці гуртків, які висадили плодові і декоративні дерева у себе вдома.

 Напередодні акції в МЦЕНТУМ була підготовлена віртуальна екскурсія дендрологічним парком, яка розміщена на сторінці закладу у мережі Facebook.

Вихованцями гуртка «За гуманне ставлення до рослин» запущено в соціальній мережі Facebook екологічний онлайн-журнал, в якому висвітлюються екологічні проблеми України та шляхи їх вирішення.

Також працівники закладу долучились до підтримки вимушених переселенців, які тимчасово проживають у Шепетівці. Для них проводяться пізнавальні екскурсії у виставкових залах, музеях закладу, на території дендрологічного парку «Шепетівський». Тут діти разом з батьками мають можливість виготовити різноманітні сувеніри та обереги з природного матеріалу на добру згадку про Шепетівку.

Педагоги-натуралісти Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання організували проведення екскурсії «Екологічна стежка», акцію для гуртківців «Чисте подвір’я – чисте довкілля», зліт «Екологічної варти», де обговорили питання, що стосуються зникнення рідкісних, ранньоквітучих рослин занесених до Червоної книги, вікторину «Відгадай дерево», відбувся конкурс малюнків вихованців гуртків на тему: «Мій дім, моя Земля»; упорядковано дендропарк у відділі ЕНЦУМ; проводять спостереження за флорою і фауною нашої місцевості.

Комунальна установа Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» до Всесвітнього дня Землі провели тиждень еколого-натуралістичних заходів з 18.04.-22.04.2022р.:

– Вікторина «Що ми знаємо про Землю?»;

– Конкурс  малюнків «Майбутнє планети у наших руках!»;

– Екологічний конкурс «Заглянь до природи рідного краю»;

– Біологічний квест «Чарівна флора планети Земля»;

– Екологічна гра «Сортувати – це просто!»;

– Брейн-ринг «Земля у нас одна»;

– Рольова гра «Обіцянки Матінці-Землі»;

– Майстер-клас «Квітуча Земля»;

– Акція «Три добрих справи для довкілля»;

– Екскурсія-спостереження «Стежинками рідного краю».

Сподіваємось, що учасниками еколого-натуралістичних заходів, які приурочувались до Всесвітнього Дня Землі, досягнуто поставленої мети – власними руками доглянуто довкілля рідного краю, захищено навколишнє природне середовище та надано допомогу дорослим у збереженні природних ресурсів Хмельниччини.


Інформаційно-методичний лист Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді щодо роботи еколого-натуралістичного закладу в умовах військового стану

https://drive.google.com/file/d/1_dIxRxvW_-KpQIYpd0gaAtmj3HpscT77/view?usp=sharing


Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з лабораторією позашкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України розробили наскрізну навчальну програму з позашкільної освіти оздоровчого напряму «Основи безпеки життєдіяльності в умовах бойових дій» (Додаток 1) https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/navchalna_programa.pdf та методичні рекомендації до неї (Додаток 2) https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/metod_rekomendacii.pdf

Див. лист НЕНЦ від 01.04.2022 р. № 61 “Про методичні рекомендації щодо безпеки життєдіяльності в умовах бойових дій” за посиланням: https://nenc.gov.ua/?page_id=25350


       Міністерство освіти і науки України спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді з метою задоволення творчих потенціалів, дозвіллєвих запитів і інтересів підростаючого покоління в такі важкі для нашої країни часи, пропонують педагогічним працівникам, здобувачам освіти і їх батькам скористатися електронними виданнями НЕНЦ. 

Щоб бути у вирі цікавих новин юннатівського руху по всій території України скористайтеся електронною газетою НЕНЦ «Марафон юннатівських новин» (https://nenc.gov.ua/).

Щоб збагнути таємниці природи, гармонію стосунків людини і довкілля вам стануть у пригоді:

– науково-художній журнал для дітей та юнацтва «Паросток» (52 випуски) (https://nenc.gov.ua/?p=597);
– газета «Юний натураліст» (67 випусків)  (https://nenc.gov.ua/?page_id=4188).
Бажаємо цікавих і пізнавальних віртуальних мандрів сторінками наших видань!

ЮННАТИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ: Ми діти Твої, Україно! Наша сила в єдності!

Юннати Хмельниччини та їх педагоги-натуралісти безсумнівно вірять у міць українських воїнів і Збройні Сили України! Ми віримо в нашу неньку-Україну і їй присвячуємо наше юннатівське відео (див. за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1vlpwqVgQUziJyGveRqvzm9_LHOKjZGfk/view?usp=sharing  )!

         Смертельний і підступний ворог вдерся на нашу рідну землю, убиває і грабує українських громадян, прагнучи в черговий раз завоювати й поневолити український народ силою зброї, насилля, жорстокості і страху.    Ми пишаємося нашою Батьківщиною і віримо у перемогу нашого героїчного народу над арміями російських споконвічних ворогів України – нащадків племен кровожерливих андрофагів/самоїдів із заліських мокшанських боліт, стад озлоблених підлих варварів і жорстоких кривавих убивць, жадібних мародерів та нахабних брехунів!

          Всі ми – діти України і щиро віримо, що наша Україна за підтримки світової спільноти здолає свого смертельного ворога, переможе і завоює мир для себе, поневолених московією народів колишнього СРСР, країн Європи та всього світу!


Педагогинатуралісти працюють із вимушено переселеними дітьми, які знайшли прихисток від війни на Хмельниччині

За 44 дні жорстокої російської агресії, жаху убивств, насильства, мародерства і варварства російських вояків на окупованих землях України, що межують з ворожими територіями і потрапили під бомбардування,  обстріли й окупацію, тисячі дітей зі своїми родинами вимушено переселялись зі своїх осель і рідних земель в інші регіони, евакуйовувалися шукаючи порятунку, в тому числі й на Хмельниччині.

Місцеві освітяни, в т.ч. й натуралісти позашкілля, доклали чимало своїх зусиль, метою яких стало організоване долучення цих дітей до навчального процесу та забезпечення їм освітніх послуг, а за можливості й психологічної підтримки та реабілітації після побаченого і пережитого ними жахіття й горя.

Педагоги-натуралісти міста Кам’янця-Подільського організували проведення для дітей вимушених переселенців зі східних областей навчально-пізнавальні екскурсії в міні-зоопарку міського ПНВО, залучали їх до участі у заходах челенджу «Місячник здоров’я», проведенні відео вікторини на кращого природознавця «Відгадай дерево за листям» та стартапі «Виклик для всіх – можливості для кожного» до проекту «Город на підвіконні», проведенні квесту «В здоровому тілі здоровий дух», а ще тут підготували національно-патріотичне відео про любов до своєї Батьківщини «З Україною в серці!» (https://kp-pnvo.pp.ua/z-ukrainoiu-v-sertsi/).

 

Аналогічне тематичне відео підготовлено натуралістами Хмельницького ОЕНЦУМ «Ми – діти твої Україно! Наша сила в єдності» і розміщено на сайті «Юннати Хмельниччини» (http://hoencum.km.ua/). Також комплекти літератури на природничо-краєзнавчу і національно-патріотичну тематику юннатами і педагогами-натуралістами, за сприяння науковців ХНУ, авторів та видавця, передано для поранених воїнів у місцевий госпіталь.

Для дітей, які вимушено переїхали із зони бойових дій на Шепетівщину, педагогами-натуралістами Шепетівського міського ЦЕНТУМ організовано на базі закладу тематичні екскурсії в музеях, куточках живої природи, дендрологічному парку,  реабілітаційні заняття з аніматерапії для емоційного розвантаження, майстер-класи з виготовлення сувенірів та оберегів з природного матеріалу, створено умови для проведення практичним психологом спеціальних тематичних занять з переселенцями (за запитом). Свої слова щирої вдячності вимушені переселенці залишають на сторінках Книги відгуків МЦЕНТУМ.

В комунальній установі ДМР «Центр позашкільної освіти» Дунаєвецької міської територіальної громади на базі юннатів організували тематичні екскурсії в музей-лабораторію ЦПО, перегляди мультфільмів, майстер-класи з виготовлення «Янголів-охоронців», екскурсії в Галерею дитячої творчості та солодкі столи.

Звичайно, що все це не зможе замінити дітям їх рідні домівки, але сподіваємось, що хоч трохи послабить їм біль від пережитого й утрат, сум за рідним краєм, родинами та друзями дитинства й улюбленими вчителями.


1 квітня День зустрічі птахів

Міжнародний день птахів відзначається щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Не випадково його відзначають саме в квітні, адже 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.

Мета цієї орнітологічної акції – звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.

День птахів – це час прильоту пернатих із місць зимівлі. Повернення птахів святкується також як прихід весни.

Внаслідок військової агресії Росії на території України екосистеми зазнають нищівного впливу та деградації, страждають і птахи.

Ведення боїв у лісах негативно впливає на птахів лісових екосистем, найбільшими ризиками в таких екосистемах для птахів є розлякування в результаті бойових дій, вирубування лісу, пожежі спричинені обстрілами і підпалюваннями трави.

У цей непростий час вихованці гуртка «Юні акваріумісти» (кер. гуртка Петраш Ю.В.) виготовили аплікації, намалювали представників орнітофауни, а гуртківці «Природа рідного краю» (кер. гуртка Петраш Ю.В.) за традицією в цей час в очікуванні пернатих розвісили на деревах шпаківні, «пташині будиночки», які виготовляли власноруч ще у зимовий період.

Віримо – все буде Україна!Вітчизняна війна України проти Росії 2022 року за свободу і незалежність

О 4-й годині ранку 24 лютого 2022 року Росія, наслідуючи досвід німецьких фашистів, за підтримки Білорусі, вчинила масований воєнний напад на Україну. Вторгнення російських військ є частиною російсько-української війни, розв’язаної Росією захопленням Криму і кровопролитними боями на території українського Донбасу ще у 2014 році, участь у якій вона постійно й брехливо заперечувала.

В ЗМІ та юридичних документах російське вторгнення в Україну 2022 року трактується як агресивна війна Росії проти України.

Агресія почалася після тривалого нарощування російських військ під виглядом навчань з листопада 2021 року вздовж кордону України з РФ і Білоруссю та визнання 21 лютого 2022 року владою Росії її власних терористичних утворень на території України – так званих «ДНР» і «ЛНР» – як державних утворень.

Неодноразово різні ЗМІ, західні та українські політики розцінювали накопичення російських військ біля кордонів з Україною з листопада 2021 року як підготовку Росії до війни з Україною. Збройні сили Російської Федерації почали нахабне й неприховане перекидання додаткових військ на окуповані землі Донецької і Луганської областей.

Близько 4-ї години ранку 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив росіянам про воєнну операцію нібито з метою «демілітаризації та денацифікації України», а через кілька хвилин почалися ракетні удари по всій Україні, в тому числі по її столиці – Києву. Російські війська, увійшовши з Росії, Білорусі та тимчасово окупованого Криму, вдерлися до України поблизу Харкова, Херсона, Маріуполя, Чернігова, Сум, уперто рвались до Києва.

Разом із Росією у війну проти України вступила й Білорусь: з прикордонних районів завдаються ракетні удари і здійснюються вильоти бойової авіації для нанесення ракетно-бомбових ударів по території України, відбувається передислокація війська та його забезпечення. Ракетно-бомбові удари агресора не можуть зламати волю українців до свободи та незалежності від Росії, а українські воїни дають гідну розгромну відсіч агресору.

Контрольоване Росією Придністров’я (Молдова), залишається потенційною загрозою для нашої країни.

Завдяки спротиву української армії і сил самооборони вже в перші дні агресії російська армія зазнала значних втрат у живій силі і техніці, що свідчить про військову відвагу, патріотизм, мужність, відчайдушність і самопожертву українських воїнів. У своїй новітній історії, за оцінками України, Росія в усіх війнах, які вона вела, ще не зазнавала навіть приблизно таких великих втрат за такий короткий час.

За визнанням західної розвідки, Росія зустріла сильніший, ніж очікувалося, героїчний опір українців, що зумовило матеріально-технічні проблеми для забезпечення її військ, нестачу пального, боєприпасів і продовольства, підрив бойового духу нападників.

Швидке об’єднання країн світу для матеріальної й політичної допомоги Україні та її Збройним Силам, як і запровадження потужних санкцій проти Росії, стає катастрофічним ударом по країні-агресору, яка стрімко втрачає в нашому краї свою хвалену військову міць, виснажується й щодня невмолимо скочується у прірву економічного хаосу та соціальних злиднів.

З першого дня вторгнення і  ведення війни Росія масово чинить воєнні злочини та веде інформаційну війну і застосовує пропаганду, якій уже не ймуть віри.

В усьому цивілізованому світі зневажають росіян та їх агресивну державу і політикум, а Україна зі своїм військом та згуртованим народом завойовує повагу і авторитет серед народів світу.

Віримо у Збройні Сили України! Віримо в Україну! Віримо у перемогу!Національний екологонатуралістичний центр учнівської молоді проведе фінальний етап Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста 2022» (далі Фестиваль) за темою «Дива природи. Явища навколо нас» в дистанційному форматі. Умови проведення фестивалю на сайті:
https://art.nenc.gov.ua/?page_id=1352https://art.nenc.gov.ua/?page_id=1352


Юні лісівники учнівського лісництва «ХУХА» отримали в дарунок від НПП «Мале Полісся» обладнаний навчальний клас 

Нещодавно для вихованців учнівського лісництва «Хуха», що діє на базі Славутського НВК «Спеціалізована ЗОШ І-ІІІ ст., ліцей «Успіх» (директор Зайонц І.М.), відкрито навчальний тематичний клас з лісознавства й охорони природи, якого облаштували для юних лісівників та учнів працівники Національного природного парку «Мале Полісся» (директор Сасюк А.В.). Тут юні славутчани зможуть поглибити й розширити знання про ліси, їх екосистеми та функції.

У будь-яку пору року місцеві хлопчики та дівчатка під керівництвом фахівців з «Малого Полісся» і місцевого держлісгоспу мають можливість опановувати ази лісівництва, займатися практичною діяльністю, проводити дослідження для написання учнівських тематичних наукових робіт.

Також учнів НВК шефи долучатимуть і до практичної участі у лісогосподарських роботах:

– Посадки й висівання лісу, догляду за лісонасіннєвими плантаціями;

– Вирощування садивного матеріалу, озеленення населених пунктів;

– Створення полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень на берегах річок і водойм;

– Охорони рідкісних рослин та пам’яток природи;

– Заготівлі насіння деревних і чагарникових порід;

– Розселення й охорони мурашників;

– Проведення фенологічних спостережень;

– Здійснення науково-дослідницької діяльності.

Створення й функціонування учнівських об’єднань лісівничого профілю – один із пріоритетних напрямків роботи лісівників Хмельниччини, адже це не лише сприяє розширенню кругозору і трудовому вихованню дітей у закладах освіти, дає їм нові знання, вміння та навички, але й допомагає учням ще з підліткового віку правильно зорієнтуватись при виборі майбутньої професії.

Мережа учнівських лісництв, створених лісівниками спільно з освітянами Хмельниччини (див. сайт ХОУЛМГ: https://kmlis.gov.ua/), сьогодні складається з 44-х таких учнівських профільних об’єднань, навчанням і роботою в яких охоплено 1055 юних лісівників.


День відкритих дверей Львівського національного лісотехнічного університету України для абітурієнтів, освітян, науковців та лісівників

19 лютого 2022 року науковці Львівського національного лісотехнічного університету України в режимі он-лайн провели День відкритих дверей Університету для майбутніх абітурієнтів та фахівців у галузі лісового господарства і освіти дітей та учнівської молоді, до участі в якому долучались представники освітян – ентузіасти співпраці з його науковцями й лісівниками Хмельниччини, діяльності учнівських лісництв і проведення профорієнтаційної роботи з місцевими учнями – майбутніми студентами Львівського НЛТУ та висококваліфікованими працівниками лісогосподарських підприємств рідного краю.

Варто зазначити, що цей напрямок роботи освітян і лісівників Хмельниччини має неабияку увагу й підтримку з боку Хмельницького ОУЛМГ та ДОНМС Хмельницької ОДА, керівництва закладів освіти і лісогосподарських підприємств на місцях. Він забезпечує ефективну результативність профорієнтаційної роботи та співпраці зі львівськими науковцями і їх колегами в інших закладах освіти лісівничої галузі.

Відповідно до програми онлайн-зустрічі Дня відкритих дверей відбулася презентація навчально-наукових інститутів Університету, зокрема Лісового і садово-паркового господарства (ННІ ЛСПГ), Деревообробних та комп’ютерних технологій і дизайну (ННІ ДКТД).

 Висвітлюючи діяльність ННІ ЛСПГ, його директор Степан Іванович Миклуш зауважив, що Інститут готує фахівців-лісівників у бакалавраті та магістратурі за спеціальностями: лісове  та мисливське господарство, садово-паркове господарство, архітектура та містобудування, ландшафтна архітектура. Він презентував дипломні проєкти випусників і наголосив, що після закінчення магістратури, студент може продовжити навчання в аспірантурі, отримавши ступінь доктора філософії. Також Інститут лісового і садово-паркового господарства тісно співпрацює із закладами вищої освіти Італії, Іспанії,  Польщі, Німеччини та ін., що дає змогу студентам проходити на їх базі виробничу практику і стажування.

Презентуючи роботу ННІ деревообробних та комп’ютерних технологій і дизайну та його спеціальностей (ННІ ДКТД), директор Інституту Володимир Олександрович Маєвський звернув увагу на великий попит, що є у народному господарстві  на фахівців такого напрямку та перспективу працевлаштування випускників як в  Україні, так і за кордоном. Адже в Інституті готують спеціалістів-дизайнерів, інформаційної, бібліотечної й архівної справи інженерів програмного забезпечення, комп’ютерних наук, хіміків-технологів та інженерів, технологів деревинних композиційних матеріалів і модифікування деревини та ін.

Про особливості вступу абітурієнтів на навчання  у 2022 році інформував учасників заходу відповідальний секретар Приймальної комісії Університету Михайло Романович Бурдяк. Він наголошував ще й на те, що в абітурієнтів є значні шанси навчатися на місцях за держзамовленням.

В процесі проведення заходу було обговорено ряд актуальних питань, в тому числі й діяльності Малої лісової академії, що діє на базі Університету і завданням якої є відбір, подальше навчання й виховання здібних дітей та юнацтва, вивчення лісівничих наук і природи рідного краю, залучення молоді до практичної роботи з охорони природи й лісу зокрема. Керівник МЛА доктор сільськогосподарських наук  Леонід Семенович Осадчук повідомив, що до неї і її філіалів, які створені в містах Луцьку й Нововолинську Волинської області та Турці Львівської області, приймаються учні 10-11класів з достатнім і високим рівнем розумового розвитку й виявили нахил до природничих наук. Крім того, учні зі Львова та навколишніх населених пунктів можуть навчатися на денному відділенні.

       Заняття в Малій лісовій академії проводять досвідчені викладачі й науковці Університету, які допомагають учнівській молоді вибрати наукову мету, залучити її до наукової творчості та активного процесу навчання.

      Тут функціонують  відділення лісового і садово-паркового господарства, екології та охорони навколишнього середовища, ландшафтної архітектури, дизайну, лісоінженерної справи, технології деревообробки, обладнання лісового комплексу, автоматизованого управління технологічними процесами, обліку і аудиту, менеджменту організацій. Під час навчання її слухачі виконують контрольні роботи із загальноосвітніх та спеціальних дисциплін. Заключним етапом навчання є проведення підсумкової наукової конференції, за успішними результатами якої найбільш обізнані учасники подальшої співбесіди мають можливість стати студентами Університету.

Сподіваємося, що започаткована система допрофесійної підготовки юних лісівників, індивідуальний усвідомлений вибір ними професій та направлення їх держлісгоспом на навчання в обраний разом з ними і їх батьками лісівничий заклад освіти, буде інтенсивно розвиватися і стане одним із головних результатів профорієнтаційної співпраці керівників та працівників лісогосподарських підприємств, закладів загальної середньої, позашкільної та вищої освіти. А це, в свою чергу, має забезпечувати процес формування висококваліфікованого кадрового потенціалу підприємств лісогосподарської галузі Хмельниччини.


Обласний етап щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста» завершено

Нещодавно завершився обласний етап щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста», який проводиться в 2021-2022 навчальному році в закладах освіти з метою залучення дітей та учнівської молоді до вивчення стану навколишнього середовища, формування громадської позиції, підготовки підростаючого покоління до цілісного сприйняття сучасних екологічних проблем, свідомого розуміння незворотності наслідків багатьох процесів, що відбуваються в природі в результаті людської діяльності.

Конкурсні роботи учасників Фестивалю присвячувались тематиці «Дива природи».

Учні та юннати Хмельниччини активно долучились до участі в цьому еколого-натуралістичному заході, про що свідчить велика кількість творчих конкурсних робіт, які надійшли від них на розгляд обласного журі.

Під керівництвом своїх педагогів учасники Фестивалю творили індивідуально та брали участь у колективному створенні слайд-фільмів, відеофільмів, фоторобіт, у яких було відображено сюжети з життя рослин і тварин на тему «Дива природи».

Відповідно до рішення журі переможцями обласного етапу щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста» стали дитячі колективи, окремі учні та вихованці дитячих творчих об’єднань, яких відповідно було нагороджено грамотами Хмельницького ОЕНЦУМ:

 У номінації «Фоторобота»:

         за І місце:

– Лапенко Маргариту, вихованку гуртка «Фотонатуралісти» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.

                   За ІІ місце:

    – Конончук Євгена, учня 4-Б класу Шепетівського навчально-виховного комплексу № 3 у складі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Н.Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою»;

– Шевченка Максима, учня 3-Б класу Грицівського ліцею Грицівської селищної ради Шепетівського району.

         За ІІІ місце:

– Андрощук Олександру, ученицю 4-Б класу Шепетівського навчально-виховного комплексу № 3 у складі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Н.Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою»;

– Месь Богдана, учня 7-А класу Шепетівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 з поглибленим вивченням основ економіки і правознавства;

– Прошина Андрія, учня 3 класу Слобідкорахнівської ЗОШ І-ІІ ступенів Маківської селищної ради Кам’янець-Подільського району;

–        Слюсара Олександра, учня Шепетівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 з поглибленим вивченням основ економіки і правознавства.

          У номінації «Слайдофільм»:

          за І місце:

 вихованців гуртка «Юний журналіст» Городоцького Будинку дитячої творчості на базі Лісоводського ліцею.

За ІІ місце:

– Рибачук Софію, ученицю 7-А класу Грицівського ліцею Грицівської селищної ради Шепетівського району;

– Макарчук Яну, ученицю 7-А класу Грицівського ліцею Грицівської селищної ради Шепетівського району;

– Слободенюк Наталію, ученицю 7-А класу Грицівського ліцею Грицівської селищної ради Шепетівського району.

                 За ІІІ місце:

– Левицьку Діану, ученицю 9 класу Староушицького ліцею Староушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району;

– Бондар Софію, ученицю 7 класу Городищенської ЗОШ І-ІІІ ступенів Судилківської селищної ради Шепетівського району;

– Войтюк Віталіну, ученицю 9 класу Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1.

 У номінації «Відеоролик»:

 за І місце:

– Герасимчук Мілену, ученицю 10 класу ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 Полонської міської ради Шепетівського району.

 За ІІ місце:

– Синьковську Тетяну, ученицю 6 класу Губчанського НВК, ЗОШ І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад Старокостянтинівської МР Хмельницького району;

– вихованців гуртка «Природа рідного краю» Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

За ІІІ місце:

– вихованців гуртка «Юні квітникарі» закладу позашкільної освіти «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради;

– Слюсар Анну, ученицю, 10 А класу Шепетівського навчально-виховного  комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія»;

учнівський колектив 8-А класу Хмельницької СЗОШ І-ІІІ ст. № 29.

         У номінації «Відеофільм»:

за І місце:

– Іванову Анастасію, вихованку гуртка «Декоративне птахівництво» Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді;

– Мельник Крістіну, ученицю 7 класу Коськівського ліцею Ленковецької селищної ради Шепетівського району.

За ІІ місце:

– учнівський колектив 8-А класу Хмельницького НВК № 4;

– Костюкевича Максима, учня 5-Б класу Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 8.

         За ІІІ місце:

– учнівський колектив 5-А класу Хмельницької СЗОШ І-ІІІ ст. № 29;

– учнівський колектив 6-А класу Хмельницької СЗОШ І-ІІІ ст. № 29;

– Петіна Андрія, учня 6 класу Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

№ 8.

         У номінації «Анімація»:

         За І місце:

– вихованців гуртка «Фотонатуралісти» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.

        За ІІ місце:

– Сухорибу Карину, ученицю 8 класу Олешинської гімназії Хмельницької міської територіальної громади Хмельницького району;

– вихованців гуртка «Юні валеологи» Хмельницького обласного еколого- натуралістичного центру учнівської молоді.

За ІІІ місце:

  • учнівський колектив 2-Г класу Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 21;

– вихованців гуртка «Природа рідного краю» Кам’янець-Подільського позашкільного навчального навчально-виховного об’єднання;

– вихованців гуртка «Цікава хімія» Дунаєвецького КУ ДМР «Центр позашкільної освіти».

Сподіваємося, що роботи юних природолюбів – фото та відеоаматорів з мельниччини, що стали переможцями обласного етапу, будуть серед кращих у фінальному етапі Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста», що проходитиме у м. Києві в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді.


Шепетівські натуралісти здобули почесну відзнаку «Флагман позашкільної освіти»

 

Ось уже протягом 10 років поспіль Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді є результативним учасником Всеукраїнського відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників», який проводиться щорічно  Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно із Всеукраїнською Асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор» та Інститутом проблем виховання Національної академії педагогічних наук України.

Захід проводиться організаторами серед позашкільників України з метою виявлення творчо працюючих педагогічних колективів закладів позашкільної освіти, розповсюдження передового педагогічного досвіду, пошуку інноваційних ідей та технологій щодо оновлення змісту навчання і виховання дітей, публічного визнання внеску закладів позашкільної освіти у розвиток системи освіти, формування іміджу закладів позашкільної освіти.

Протягом десятиліття жодного разу Шепетівський МЦЕНТУМ не пас задніх і не залишався без перемог та нагород. У 2013, 2014, 2016 та 2020 роках заклад ставав переможцем Рейтингу в категорії «Позашкільні навчальні заклади міського підпорядкування», а у 2012, 2015, 2017, 2018, 2019 роках – удостоювався найвищої відзнаки Рейтингу – «Флагман позашкільної освіти».

Минулий рік для шепетівчан не став винятком, знову переконлива перемога на конкурсній основі і їх заклад знову – Флагман.

Представлені шепетівськими натуралістами матеріали з досвіду роботи педагогічного колективу щодо організації дистанційного навчання в умовах профільного закладу позашкільної освіти були високо оцінені столичним журі, що дозволило їх закладу стати абсолютним переможцем в категорії «Заклади позашкільної освіти міського підпорядкування» серед профільних закладів позашкільної освіти  Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» і отримати почесну відзнаку.

Педагогічний колектив Шепетівського МЦЕНТУМ висловив щиру вдячність організаторам Рейтингу за можливість презентувати свої досягнення на всеукраїнському рівні та високу оцінку їх еколого-натуралістичної роботи, адже така перемога спонукає їх колектив до продовження творчого пошуку та постійного удосконалення освітнього процесу в умовах сьогодення.

Цей непересічний здобуток педагогічної праці педагогів-натуралістів м. Шепетівки стане вагомим внеском у досягнення системи позашкілля та всієї освіти нашого краю і має бути гідно оцінений місцевою владою.


День єднання у юннатів ХОЕНЦУМ

З нагоди оголошення Президентом України 16 лютого – Днем єднання з метою посилення консолідації українського суспільства, зміцнення його стійкості в умовах зростання гібридних загроз, інформаційно-пропагандистського, морально-психічного тиску на суспільну свідомість та посилення і пропагування ідей єдності в громадському середовищі та дитячих колективах, у Хмельницькому обласному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді було проведено флешмоб «Наша сила у єднанні!».

         Захід пройшов з активною участю дитячих колективів, очолюваних педагогами закладу Ларисою Кліщар, Юлією Петраш, Іванною Тонкоглаз у форматі тематичних занять та флешмобу юннатів із власноруч виготовленим жовто-блакитним гаслом «НАША СИЛА У ЄДНАННІ!».

         Діти самостійно розмалювали заздалегідь заготовлені літери у жовто-блакитний колір, також з паперу виготовили національний прапор Української держави. Для проведення флешмобу було використано навчальні кабінети, куточки «Державна символіка» і «Європейський Союз», дитячі малюнки та конкурсні роботи на національно-патріотичну тематику.

         Сподіваємось, що заходи Дня єдності залишать у свідомості юних натуралістів Хмельницького ОЕНЦУМ відповідний слід та враження від участі у флешмобі


Юннати і учні  Хмельниччини – призери фіналу Всеукраїнського конкурсу учнівських навчальнодослідних земельних ділянок

Нещодавно Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України завершив підведення підсумків фінального етапу Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок (далі – УНДЗД), який проводився в минулому році відповідно до Плану всеукраїнських та міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю за основними напрямами позашкільної освіти на 2021 рік.

 

 Конкурс проводився з метою збереження й раціонального використання мережі УНДЗД у закладах загальної середньої і позашкільної освіти України, підвищення ефективності та якості учнівської дослідницької роботи в галузі аграрних наук і задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні, залученні їх до практичної діяльності через трудове виховання.

 Активну участь у заході взяли юннати й учні закладів освіти Хмельниччини. Їх робота була спрямована на вивчення агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, набуття умінь і практичних навичок вирощування овочевих, польових, квітково-декоративних рослин та вирощування екологічно чистої продукції для учнівських їдалень.

Провідна роль у роботі УНДЗД належить сільськогосподарському дослідництву, у процесі якого юннати й учні активно брали участь у науково-дослідницькій роботі, а саме розробляли схеми дослідів, проводили фенологічні спостереження за сільськогосподарськими культурами, оформляли дослідницькі роботи.

На допомогу юним учасникам педагогами-натуралістами були розроблені відповідні методичні матеріали, проводилися семінари-практикуми, консультації та інші дії в режимі он-лайн, які сприяли підвищенню ефективності дитячої дослідницької роботи на учнівських навчально-дослідних земельних ділянках.

Подані на конкурс матеріали оцінювалися за наступними критеріями:

– рівень організації роботи юннатів та учнів на навчально-дослідній земельній ділянці;

– оригінальність проєкту розвитку УНДЗД;

– наукова і методична досконалість представлених матеріалів дослідницького спрямування;

– наявність колекційного фонду УНДЗД;

– можливість впровадження результатів дослідів у практику сільськогосподарського виробництва;

– обізнаність і володіння сучасними екологічно безпечними технологіями вирощування сільськогосподарських культур;

– високий рівень культури праці;

– якість поданих матеріалів.

Відповідно до підсумків журі в число переможців фінального етапу Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок увійшли юні натуралісти з Хмельниччини, які стали його призерами і були організаторами нагороджені Дипломами ІІ та ІІІ ступенів:

 – вихованці юннатівського гуртка «Основи біології» КУ Дунаєвецької міської ради «Центр позашкільної освіти» (Керівник конкурсної роботи: Бондар Ніна Анатоліївна);

– вихованці юннатівського гуртка Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (Керівник конкурсної роботи: Марховська Аліна Василівна);

– колектив учнів Песецької гімназії Новоушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району (Керівник конкурсної роботи: Космак Лариса Володимирівна); 

– вихованці гуртків «Людина і довкілля», «Юні друзі природи», та «Природа рідного краю» Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (Керівники конкурсної роботи: Бацура Руслана Григорівна, Кліщар Лариса Миколаївна, Петраш Юлія Володимирівна).

Адміністрація Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України у своєму наказі від 07.02.2022 року №25 висловила вдячність дирекції ДОНМС Хмельницької ОДА та керівникам закладів загальної середньої і позашкільної освіти за здійснення ними організаційних заходів щодо проведення на місцях заходів Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок. Проблема збереження УНДЗД в закладах освіти Хмельницької області, мережа яких за 10 років чисельно зменшилася втричі, залишається відкритою й актуальною для освітян.

Вітаємо юннатів та учнів закладів загальної середньої і позашкільної  освіти нашого краю та їх педагогів-натуралістів з новим успішним здобутком Хмельниччини на всеукраїнському рівні, зичимо їм нових успіхів у еколого-натуралістичній роботі і нових яскравих перемог у  дослідництві та сільськогосподарській праці на юннатівській ниві.


«Великий День Україна – Зима» Подільського орнітологічного клубу «AVES» та юних орнітологів Хмельниччини

Південна Хмельниччина. Верхнє Побужжя. Подільський орнітологічний клуб «AVES» та гурток юних орнітологів ХОЕНЦУМ на базі Голосківського ліцею Меджибізької ОТГ Хмельницького району 1-7.02.2022 р.

У минулу неділю, 6 лютого, відбувся популярний серед орнітологів «Великий День Україна – Зима». Перший, із 4-х щорічних днів, коли орнітологи і бірдвочери змагаються у спостереженнях за птахами. Основне завдання – відпочиваючи на лоні природи, «попутно» зареєструвати протягом дня якомога більшу кількість видів пернатих. Все це – цінний матеріал для навчання юннатів гуртка юних орнітологів і голосківських ліцеїстів.

Початок місяця, незважаючи на те, що навколо лютує черговий штам коронавірусу і діє карантин, в матінці-природі зовсім не «лютий»: незначні морози вранці і навіть невеличкий «+» вдень, дні, переважно, похмурі, але час від часу «проривалось» яскраве сонце. Саме з яскравого сонця розпочався ранок 6 лютого. За допомогою снігу, сонце добряче засліплювало очі, й довелось спланований «південний» маршрут змінити на «західний» – долиною Південного Бугу і полями в околицях села Голосків. Зміна маршруту вплинула і на кількість видів, бо, пройшовши 12 км, вдалось зустріти 36 видів  птахів у с. Голосків і його околицях.

Вже о 8-й годині ранку у власному дворі годувалось до 65 вівсянок звичайних, до 180 польових і, лише 20 хатніх, горобців, кілька синиць великих, синиця блакитна та 3 горлиці садові. Прилетів полювати на них малий яструб (з обіду прилітав також). Жайворонка лісового, який щоденно був у дворі до 04.02, не було. Очевидно, через потепління, знову полетів десь у поля з вівсянками (їх теж поменшало на сотню).

З міста Хмельницького (з місць ночівлі) на бетонні опори високовольтної ЛЕП вранці прилетіли галки. Сьогодні вони тримались на всіх бетонних ЛЕП в околицях села та прилеглих територіях, загалом було понад 50 особин.

На вулицях села у різних місцях тримались польові і хатні горобці, а на реп’яхах лопуха й бур’янах у дворі нежилої хати – кілька десятків коноплянок та щигликів. Вухатих сов, які щорічно зимували у нашому селі, цього року немає жодної (у відомих місцях днювання).

У селі, в долині П.Бугу, де б’ють джерела, в морозні дні «пташиний ажіотаж», але не сьогодні. П.Буг вільний від криги по всьому руслу і птахи розосередились по інших біотопах. Все ж тут трималось до 35 крижнів, кілька дятлів звичайних, синиць великих, блакитних, гаїчок болотяних, повзик, підкоришник, волове очко, костогризи, канюк, чорні дрозди. Пірникози малі, які були в морозні дні, не показались. Проте явилась сіра ворона. У Голоскові це рідкість, адже в селі зимує лише 2-3 особини і побачити їх нелегко. 

За межами села в прилеглих кущах та очеретах живності теж небагато: кілька вівсянок звичайних і очеретяних, чикотнів, синиць великих і блакитних, снігурів, щиглики, круків, сорок, галок (понад 35), горобців польових (понад 60), сойка і чорний дрізд. На цю живність з присади поглядав сірий сорокопуд, а полював на них яструб малий. Ближче до села Русановець, в акацієвій посадці та на берегах Бугу ще трапились дрізд-омелюх, повзик, зяблики, синиці великі і блакитні, костогризи, ще один сірий сорокопуд, снігурі й, вже в Русанівцях, кричала сіра ворона.

На полях хоч і щільний сніговий покрив, але багато невеличких проталин, де можна знайти у залишках зернятка соняшника. Це, цієї зими, привабило на наші поля кілька сотень в’юркових. Сьогодні, від максимальної кількості, їх було дещо більше половини. У зграях, що кочували полями, домінували коноплянки (всього понад 400 ос.), щиглики (понад 150) та зеленяки (до 80 ос.). Разом з ними були поодинокі в’юрки (6 ос.), зяблики (3 с.) і чечітки звичайні (3 ос.) й незначна кількість польових горобців (до 40). Там же тримались канюки, на початку місяця було до 10 ос., а сьогодні – 7 (на всьому маршруті), був один зимняк, яструб малий і яструб великий. Підсоколик малий, який полював тут на дрібноту ще 1-2 лютого, десь надійно заховався.

В селі знову зустрілись вже звичні зимуючі види. Не вдалось зустріти чижів і чорних синиць, яких ще вчора бачив у шкільному парку. А от вже перед самими сутінками над полем, в сторону Хмельницького, пролетіло 4 граки. Граки всю зиму тримаються у цьому місті та найближчих його околицях, до нас не прилітають, але сьогодні таки прилетіли «на замовлення».

Перший тиждень лютого завершився ще й дощем. Весна наближається, а з нею наближаються і перелітні птахи… Очікуватимемо й зустрічатимемо.


Лісівники й освітяни Хмельниччини оновили мережу учнівських лісництв закладів освіти та держлісгоспів  

Відповідно до спільного доручення Хмельницького ОУЛМГ і ДОНМС Хмельницької ОДА працівники держлісгоспів та закладів освіти краю проаналізували стан мережі й результатів діяльності учнівських лісництв, стан навчально-матеріального забезпечення кабінетів і класів лісознавства й процесу навчання та профорієнтації своїх вихованців – юних лісівників.

Особливу увагу керівники лісогосподарських підприємств приділили збереженню та зміцненню кадрового потенціалу керівників учнівських лісництв, доручаючи їх найбільш досвідченим фахівцям, які можуть високопрофесійно навчати учнівську молодь і дітей лісогосподарській справі на теоретичних і практичних заняттях та успішно співпрацювати з їх педагогами – ентузіастами навчання й виховання юних лісівників.

Аналіз існуючої у нинішньому навчальному році Мережі учнівських лісництв Хмельницької області /станом на 01 січня 2022 р./, що складається з 44-х таких неформальних учнівських об’єднань, навчанням і роботою в яких охоплено 1055 учнів, показав, що значна їх частина має проблеми з веденням відповідної документації і потребує поповнення навчальних кабінетів чи класів у школах, гімназіях та ліцеях новими стендами й наочністю на лісознавчу і лісогосподарську тематику, технічними засобами навчання, тематичною літературою для педагогів і учнів, а також забезпечення юних лісівників відповідним форменим одягом.

Внаслідок «оптимізації» мережі сільських шкіл в 2021 році припинили свою діяльність 2 учнівські лісництва. Тому лісівники звернули увагу на доцільність створення їх на базі новоутворених ліцеїв. Вже з кінця минулорічної осені дирекція Старокостянтинівського держлісгоспу на підвідомчій території розпочала організацію 2 нових учнівських лісництв на базі своїх лісництв та Красилівського і Грицівського ліцеїв.

Недостатні обсяги фінансового забезпечення закладів освіти не сприяють вирішенню проблем матеріального забезпечення учнівських лісництв та оплати праці педагогів, які їх комплектують і навчають у них юних лісівників, залучають їх до виконання учнівських науково-дослідницьких робіт на лісівничу тематику, участі у посадках лісу й догляду за лісовими насадженнями, проводять профорієнтаційну роботу, спрямовану на вибір та здобування учнями обраних лісівничих професій.

Допрофесійна підготовка юних лісівників, індивідуальний усвідомлений вибір професій та направлення їх держлісгоспом на навчання в обраний разом з ними і їх батьками лісівничий заклад освіти, вже отримали особливу увагу й підтримку з боку адміністрації Хмельницького ОУЛМГ і підвідомчих підприємств, а відтепер – мають стати головним результатом профорієнтаційної співпраці керівників та працівників лісогосподарських підприємств і закладів загальної середньої  та вищої освіти.

 В оновленій мережі учнівських лісництв Хмельниччини беззаперечно домінують лісівники Полісся, серед яких за кількістю створених у закладах освіти учнівських лісництв і охоплених ними учнів продовжує лідирувати ДП «Шепетівське лісове господарство», очолюване В.М. Сасюком. А їх зразкове учнівське лісництво «Пліщинське», яке очолює педагог-ентузіаст лісівничої справи М.А.Зведенюк, в минулому році знову вибороло першість серед учнівських лісництв України і почесне право для лісівників та освітян Хмельниччини приймати у себе Всеукраїнський зліт учнівських лісництв лісогосподарських підприємств і закладів освіти в 2022 році.

Сподіваємось, що оновлена мережа й критичний аналіз діяльності учнівських лісництв Хмельницької області, об’єктивна реакція та прийняті виважені спільні рішення керівників і працівників держлісгоспів та закладів освіти щодо спільного вирішення назрілих проблем, сприятимуть актуалізації проблематики цього напрямку роботи з дітьми та учнівської молоді, зміцненню співпраці лісівників з освітянами, зростанню авторитету й ролі учнівських лісництв у системі освіти регіону, отриманню високих результатів навчання й виховання юних лісівників


Фіналісти науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» в частині «ЕкоУкраїна» з Хмельниччини представлятимуть свої конкурсні проекти у Києві

Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 15.12.2021 р. № 1379, підведено підсумки І (відбіркового) етапу науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» в частині «ЕкоУкраїна».

Переможці науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» будуть представляти свої проєкти на Міжнародній науково-технічній виставці Regeneron ISEF-2022 та Міжнародному конкурсі екологічного спрямування Cenius Olympiad 2022.

На підставі поданих під час он-лайн реєстрації учасниками матеріалів та згідно з рішенням Оргкомітету до участі у фінальному ІІ етапі Конкурсу, що проходитиму в очному форматі, відібрано і запрошено учасників фіналу Конкурсу з Хмельниччини, зазначених в «Списку фіналістів науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» в частині «Еко-Україна» у 2021-2022 навчальному році»:

 – Бартова Каріна Віталіївна, учениця 9 класу Красилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Хмельницького району з конкурсною роботою «Соціально-психологічні аспекти розвитку особистості і суспільства в умовах цифрової інтерактивної масової культури та штучного інтелекту» у категорії «Поведінкові та суспільні науки (BEHA)»;

– Герасимчук Єлізавета Вікторівна, учениця 11 класу Славутського ліцею ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради з конкурсною роботою «Пристрій для охолодження продуктів (екологічний холодильник)» у категорії «Екологічна інженерія (ENEV)»;

– Дикун Вікторія Олегівна, учениця 9-А класу Славутського НВК «СЗОШ, ліцей «Успіх» з конкурсною роботою «Реакції поліконденсації полідиметилсилоксану» у категорії «Хімія (CHEM)»;

– Жир Валерія Олександрівна, учениця 9 класу Красилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 з конкурсною роботою «Вплив захворювання Covid-19 на психічне здоров’я підлітків» у категорії «Поведінкові та суспільні науки (BEHA)»;

– Котюк Софія Леонідівна, учениця 9 класу Красилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 з конкурсною роботою «Соціалізація особистості підлітка в умовах світової пандемії» у категорії «Поведінкові та суспільні науки (BEHA)»;

– Коханська Софія Максимівна, учениця 8 класу Красилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 з конкурсною роботою «Вплив сучасних засобів для паління на організм підлітка» (The effect of modern smoking aids on the adolescent)» у категорії «Поведінкові та суспільні науки (BEHA)»»;

– Пасічник Анастасія Юріївна, учениця 11-Б класу Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Шепетівського району з конкурсною роботою «Агіотопоніми Псалтиря пророка Давида як інструмент створення паломницького туру» у категорії «Науки про Землю та навколишнє середовище (EAEV)»;

– Ремарчук Альбіна Олександрівна, учениця 9 класу Красилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 з конкурсною роботою «Вплив навчання ментальній арифметиці на когнітивну сферу молодшого школяра» у категорії «Поведінкові та суспільні науки (BEHA)»;

– Сотник Анастасія Олександрівна, учениця 10-В класу Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Шепетівського району з конкурсною роботою «Щастя як чинник розвитку територіальної громади» у категорії «Поведінкові та суспільні науки (BEHA)».

Фінальний етап Конкурсу відбудеться з 21 до 25 лютого 2022 року і пройде у формі постерного захисту авторських розробок в очному форматі, що передбачає розміщення фіналістами плакатів (постерів) на виставкових площинах розміром 90х90 см. Виставкові основи для розміщення плакатів (постерів) надає заклад-організатор заходу.

Програма проведення фіналу буде оприлюднена до 15 лютого ц.р. на сайті НЕНЦ:  https://nenc.gov.ua (сторінка «Конкурс Еко-Техно Україна»).

Заїзд учасників – 21 лютого ц.р., до 12.30 год., за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19 (НЕНЦ). Від’їзд – 25 лютого ц.р. після 14.00 год.

Для участі в ІІ (фінальному) етапі Конкурсу кожен фіналіст зобов’язаний мати індивідуальні засоби захисту (маска), довідку про відсутність ОРЗ захворювань, а керівникам груп необхідно обов’язково мати сертифікат про вакцинацію або COVID-сертифікат про одужання чи ПЛР-тест.

Вітаємо наших учениць – фіналістів науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» в частині «ЕкоУкраїна» і зичимо їм успішної участі зі своїми конкурсними проєктами в очному етапі Конкурсу та гідного представлення учнівської молоді Хмельниччини у нашій столиці – м. Києві.


Юннати і педагоги-натуралісти Хмельниччини – переможці Всеукраїнської акції-змагання «День юного натураліста»

Національний ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України 01 лютого 2022 року завершив підведення підсумків проведення у 2021 році Всеукраїнської акції-змагання «День юного натураліста» та відзначив відповідним наказом переможців і активних учасників Акції, серед яких є юннати і педагоги-натуралісти з Хмельниччини.  

 Заходи «Дня юного натураліста» щорічно проводяться з метою активізації роботи з учнівською та студентською молоддю щодо формування її екологічної культури, залучення до практичної природоохоронної діяльності та інших біологічних напрямів, підвищення ефективності навчально-дослідницької роботи вихованців гуртків, учнів та студентів на навчально-дослідних земельних ділянках і задоволення їх потреб у професійному самовизначенні та творчій самореалізації.

У 2021 році, окрім закладів освіти нашої області, на розгляд оргкомітету щорічної Всеукраїнської акції-змагання «День юного натураліста» надіслали свої конкурсні звіти про проведений юннатівський захід заклади позашкільної та загальної середньої освіти ще із 22-х областей України.

Відповідно до рішення журі заходу, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагородив Грамотою учнівський та педагогічний колектив Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді – переможців Всеукраїнської акції-змагання «День юного натураліста» у 2021 році, за зайняте ними перше місце (95 балів) і їх змістовну роботу щодо вивчення та збереження природи рідного краю.

Також нагороджені грамотами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за змістовну роботу щодо вивчення та збереження природи рідного краю переможці Всеукраїнської акції-змагання «День юного натураліста» у 2021 році за зайняте друге місце (85 балів):

– Біла Аліна Михайлівна, керівник гуртка «Юні лісівники» ЗПО «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді» Нетішинської міської ради Шепетівського району;

– Гоненко Алла Олексіївна, вчитель біології Гімназії № 6 Шепетівської міської ради.

Вітаємо юннатів і педагогів-натуралістів Хмельниччини з високими результатами участі колег з м. Шепетівки й м. Нетішина у проведенні заходів Всеукраїнської акції-змагання «День юного натураліста» у 2021 році та сподіваємося на нові успішні здобутки еколого-натуралістичної творчості дітей і учнівської молоді закладів освіти нашого краю в нинішньому році!


2 лютого – Всесвітній День водно-болотних угідь

Водно-болотні угіддя загальнодержавного і місцевого значення на Хмельниччині та на природозаповідних територіях НПП «Мале Полісся» й НПП «Подільські Товтри» зачаровують своєю неповторною красою місцевих жителів – подолян і поліщуків та гостей краю. Сьогодні їх охорона і збереження – актуальна проблема суспільства, природоохоронців та усіх небайдужих до цієї справи людей.  

Педагоги, науковці й лісівники області забезпечують проведення роз’яснювальної роботи серед дітей, учнівської та студентської молоді закладів освіти про важливість цих екосистем, як одних із найбільших на планеті осередків біорізноманіття, а організація відновлення та збереження водно-болотних угідь є одним із важливих заходів державної і місцевої влади для захисту прісних вод, пом’якшення наслідків змін клімату і адаптації до них.

Адже саме ці екосистеми мають важливе значення для довкілля, функції яких не може замінити людина своєю діяльністю, зокрема:

болота, заплавні луки, ліси, плавні та мілководні водойми життєво  необхідні для забезпечення місцевого населення й усього людства прісною водою, очищення та фільтрації поверхневих вод, поповнення водоносних горизонтів;

         – водно-болотні угіддя годують людство – їх використовують для рибальства і сільського господарства протягом тисячоліть;

– вони забезпечують людей відновлюваними природними ресурсами для природних промислів, будівництва та опалення;

– мають значні бальнеологічні ресурси та використовуються з рекреаційними цілями; зберігають біорізноманіття та екологічну рівновагу;

– пом’якшують вплив штормів і повеней та захищають берегові лінії від руйнування;

– депонують вуглець, продукують кисень і допомагають у боротьбі зі змінами клімату.

А ще водно-болотні угіддя Хмельниччини – ідеальні місця для відпочинку: тут можна рибалити й веслувати на каное, збирати мушлі для своєї колекції й спостерігати за птахами, плавати і пірнати з маскою, полювати й займатися вітрильним спортом.

Наше ж завдання – охороняти й зберігати цей дарунок природи людству, навчати цієї справи у закладах освіти підростаюче покоління.

 


Презентація науково-популярного видання С.І. Крамара «Українська політична еліта: «булава» або зрада»

05 січня 2021 року презентацією книги Сергія Івановича Крамара «Українська політична еліта: «булава» або зрада» в читальному залі бібліотекарі нашого краю, місцеві педагоги-натуралісти, науковці, працівники закладів освіти і культури, краєзнавці і правники спільно розпочали бібліотечний новий рік Хмельницької ОУНБ. Співорганізатори заходу – Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека та Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді.

Ця змістовна й суспільно важлива книга, до творення і презентації якої автором долучалися педагоги-натуралісти ОЕНЦУМ, – п’яте видання Сергія Івановича, судді Господарського суду Хмельницької області, кандидата юридичних наук, знаного краєзнавця й дослідника минулого нашого рідного краю, який не вперше співпрацює з освітянами в контексті експериментального майданчика Національної академії педагогічних наук України на базі Хмельницького ОЕНЦУМ. Наукові рецензенти – відомі столичні та місцеві науковці у галузях вищої освіти, науки і права.

У науково-популярному виданні  «Українська політична еліта: «булава» або зрада». Науково-популярне видання. – Хмельницький ФОП Мельник А.А., 2021. – 420 с.  автором досліджуються витоки та сучасний стан політичного істеблішменту України, його вплив на духовне та суспільно-політичне життя українців в минулі віки і нинішній час, окремі інституції та процеси.

Запрошені до бібліотеки історики й архівісти, депутати обласної та Верховної Ради України, представники правосуддя і органів влади, навчальних закладів, громадських організацій та бібліотек, дотримуючись карантинних вимог, зацікавлено обговорювали змістовність і актуальність  книги, її значення для учнівської і студентської молоді, вчителів та викладачів історії, кожного з нас. Автором цитувались окремі історичні документи, що лягли в основу книги і підтверджують авторські висновки.

Завдяки транслюванню з читального залу ОУНБ цієї літературної події в режимі он-лайн, до неї змогли долучитись віддалені користувачі бібліотек і педагоги області, студенти закладів вищої освіти – усього 35 колективних учасників з різних куточків Хмельниччини.

Понад три десятки примірників книги з автографом були подаровані С.І.Крамаром у цей день до ряду місцевих наукових та  публічних бібліотек і наукових установ, а також учасникам презентації.

Крім цього, «Українська політична еліта: «булава» або зрада», разом із попереднім виданням автора – навчальним посібником для студентської та учнівської молоді «Україна-Русь vs Московія: настільна книга», через посольство ФРН у Києві направлені в якості новорічно-різдвяного дарунку від юннатів і педагогів-натуралістів Хмельниччини, ТОВ «Поліграфіст» (директор Сергій Федоченко) і Хмельницького національного університету в сім німецьких університетів, а незадовго до цього – в шість польських університетів.

Презентоване видання відтепер доступне у фонді Хмельницької ОУНБ та вищезазначених бібліотеках міста й нашого краю, а його цифровий варіант є в мережі Інтернет у відкритому доступі в електронній бібліотеці натуралістів на сайті Національного ЕНЦУМ за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2016/12/Ukrane_politic_elite.pdf .

За матеріалами Хмельницької ОУНБ

та Хмельницького ОЕНЦУМ.


 


Об’ява

Проведення  курсів підвищення кваліфікації в НЕНЦ

З 21 до 25 лютого 2022 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді  проводитиме курси підвищення кваліфікації.

Форма проведення – змішана (он-лайн та оф-лайн).

До участі в заході запрошуються методисти та керівники гуртків закладів позашкільної освіти.

Бажаючим пройти курси підвищення кваліфікації потрібно до 21 січня 2022 р. подати заявку на електронну адресу:
ludmila@nenc.gov.ua (форма додається).
Навчально-тематичний план, навчальні модулі, тематика курсових робіт розміщені на сайті: https://nenc.gov.ua/ у розділі «Підвищення кваліфікації».

Більш детально про курси див. на сайті НЕНЦ за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/4_1240-21.pdf


Об’ява

Проведення  Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження “Енергія і середовище”

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді  ініціює проведення у грудні 2021 року-лютому 2022 року Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-патріотичного напряму.
До участі в конкурсі запрошуються учні закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), позашкільної освіти віком від 17 років, які мають напрацювання з питань розвитку освіти школярів та просвіти населення з проблем ресурсо- і природозбереження, ефективного використання й заощадження енергії та підвищення енергоефективності шкільних будівель.

Більш детально про конкурс див. на сайті НЕНЦ за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/Energia2022.pdf


Об’ява

Проведення Всеукраїнського семінару-практикуму

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді   проведе 03-04 лютого 2022 року семінар-практикум “Сучасні методи навчання у процесі викладання біології”.
До участі в заході запрошуються педагогічні працівники закладів
позашкільної освіти, голови обласних методичних об’єднань біологічного напряму, методисти відділів освіти.
Для участі в семінарі-практикумі бажаючим потрібно до 05 січня 2022 року пройти онлайн-реєстрацію на сайті: https://nenc.gov.ua (сторінка «Біологічний колоквіум») та подати авторські розробки.

Більш детально про семінар-практикум див. на сайті НЕНЦ за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/Kolokvium2022.pdf


Об’ява

Проведення  Всеукраїнського турніру юних хіміків

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді  ініціює проведення у грудні 2021 року-лютому 2022 року Всеукраїнського турніру юних біологів.
До участі в заході запрошуються учні 9-11-х класів закладів загальної середньої освіти, вихованці закладів позашкільної освіти – призери (учасники) ІІІ-IV етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії та обдарована учнівська молодь, яка цікавиться хімією.

Більш детально про Турнір див. на сайті НЕНЦ за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/Turnir_ximikiv2022.pdf


Об’ява

Проведення  Всеукраїнського турніру юних біологів “Neobio”

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді  ініціював проведення у грудні 2021 року – лютому 2022 року Всеукраїнського турніру юних біологів “Neobio”.
До участів заході запрошені учні 9-11-х класів закладів загальної середньої освіти, вихованці закладів позашкільної освіти – призери (учасники) ІІІ-IV етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології, обдарована учнівська молодь, яка цікавиться біологією.

Більш детально про Турнір див. на сайті НЕНЦ за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/Turnir_biologiv2022.pdf


Об’ява

Проведення  Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напрямку

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді  ініціював проведення у грудні 2021 року – лютому 2022 року Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-патріотичного напряму.
До участі в заході запрошуються учні закладів загальної середньої,
професійної (професійно-технічної), позашкільної освіти віком від 16 років.

Більш детально про захід див. на сайті НЕНЦ за посиланням:  https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2020/11/Vunahidnuku2022.pdf


Більш детально про події минулого року в житті юннатів Хмельниччини див. архів новин за 2021 рік.