wordpress themes.

Архів новин – 2016 р.

2016 рік


Аналіз цифрових інформаційноаналітичних даних відділів та управлінь освіти про стан екологонатуралістичної роботи в навчальних закладах Хмельницької області в 2016 році

         У кінці 2016 року в 767 закладах освіти усіх типів Хмельницької області діяло 1555 еколого-натуралістичних гуртків, які охоплювали 23296 юннатів, «зелених патрулів» – 174, «голубих» патрулів – 95, шкільних учнівських лісництв – 38 (закріплено за ними лісу 1529,6 га), екологічних  агітбригад – 263.

В т.ч.:

– загальноосвітніми навчальними закладами створено – 1181 гуртків,  якими охоплено 17011 дітей, з них гуртки за бюджетні кошти – 221, в них  юннатів – 3273, на громадських засадах – 960, в них  юннатів – 13738. В тому числі, гуртків старшокласників – 260, в них юннатів – 3406, гуртків середнього шкільного віку – 620, в них юннатів – 8492, гуртків молодшого шкільного віку – 301, в них юннатів – 5113;

– позашкільні навчально-виховні заклади міст, селищ міського типу та об’єднаних територіальних громад (ОТГ) області створили 166 еколого-натуралістичних гуртків, якими  охоплено – 2950 дітей;

– міські ЕНЦУМ, СЮН організували 148 гуртків, до участі в яких залучено 2415 учнів;

– Хмельницьким ОЕНЦУМ створено 60 еколого-натуралістичних гуртків, в яких нараховується  920 юннатів, з них 21 гурток закладу діє на базі кращих сільських шкіл області, в яких є 325 юннатів.

З метою вивчення рідкісних та зникаючих видів рослин протягом року педагоги області організовували з школярами екологічні експедиції, походи, екскурсії у природу. Під час проведення цих заходів діти розвішують шпаківні та годівнички, впорядковують джерела та кринички, огороджують мурашники. У 2016 році школярами області було виготовлено і розвішано   3023 шпаківень, 4355 годівничок, огороджено 683 мурашників.

Учнівські колективи загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів області щороку беруть активну участь у Всеукраїнському конкурсі «До чистих джерел». Завдяки залученню учнів до участі у заході в 2016 році  ними було очищено і впорядковано 6112 джерела.

В навчальних закладах області протягом 2016 року з учнівською молоддю проводились ряд цікавих і змістовних масових еколого-натуралістичних заходів, обласний збір юннатів, дитяча науково-практична конференція, біологічні вікторини та вечори, бесіди, ігри, свята, виставки-ярмарки, акції, операції, конкурси, тижні зимуючих птахів, зустрічі птахів, рейди по підгодівлі птахів взимку, різноманітні екологічні екскурсії.

Зокрема, з метою залучення обдарованих школярів до проведення експериментально-дослідницької роботи з різних напрямків екології, біології. сільського та лісового господарства, підвищення ефективності експериментальної дослідницько-натуралістичної роботи, забезпечення її ефективності і якості, удосконалення співпраці педагогів загальноосвітніх та позашкільних навчально-виховних закладів з науковцями, на базі закладу 20 квітня 2016 року проведений обласний збір юннатів на якому представляли свою дослідницьку та природоохоронну роботу 52 юних любителя природи області, а 19 жовтня 2016 року – проведена обласна дитяча науково-практична конференція з питань дослідницько-натуралістичної роботи в галузі екології, біології, сільського та лісового господарства.

У квітні 2016 року освітяни і екологи області  провели Всеукраїнську акцію «День довкілля». З цієї нагоди в школах та позашкільних закладах пройшли екологічні мітинги, проведено змістовні бесіди на екологічну і природоохоронну тематику, усні журнали, конкурси малюнків, виховні години. Цікаво й організовано у закладах освіти області пройшли також екологічні заходи: «Збережемо первоцвіти», «Птахи – наші друзі», «Земля – наш дім», «Чиста хвиля».

Хмельницький ОЕНЦУМ організовував і залучав школярів навчальних закладів області до участі у Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток» та  в різноманітних всеукраїнських екологічних конкурсах: «Ліси для нащадків», «Парки – легені міст і сіл», «Вчимося заповідувати», «Юний дослідник», природоохоронній акції «Птах року», еколого-натуралістичному поході «Біощит», екологічному дитячому фестивалі «В об’єктиві натураліста», «Природа України очима дітей Хмельниччини», екологічних операціях («Підсніжник», «Конвалія», «Джерело», «Лелека», «Урожай», «Ялинка») та ін.

Навчальні заклади області продовжували працювати над створенням навчальних екологічних стежок, завдяки чому в області на кінець 2016 року нараховується 480 стежок, на які оформлені відповідні паспорти, зроблено картосхеми на їх маршрутах, проводиться навчально-виховна та дослідницька робота.

У навчальних закладах краю освітянами протягом 2016 року проведено 132 семінарів, 97 конференцій, 180 нарад, 176 круглих столів, 11 телерадіопередач на тему екології і охорони природи. На природоохоронну тематику педагогічними працівниками області було підготовлено 554 брошури, школярами випущено 3863 тематичні листівки та 1133 плакати із закликом до громадськості охороняти довкілля.

Для забезпечення розвитку еколого-натуралістичної роботи з школярами в області створено 154 базових навчальних заклади передового педагогічного досвіду з питань екологічної освіти і виховання учнівської молоді Хмельниччини. З них 52 – дослідницько-натуралістичного, 56 – екологічного та 46 – природоохоронного спрямування.

 


%d1%8e%d0%bd%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b8Натуралісти Хмельниччини – знову у Золотій когорті позашкільників України

Напередодні Нового 2017 року завершено підведення підсумків Відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» за 2016 рік, котрий проводили Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Інститутом проблем виховання Національної академії педагогічних наук України та Всеукраїнською Асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор».

Важливий освітянський захід, у якому приймали участь позашкільники Хмельниччини, проводився його організаторами з метою виявлення творчо працюючих педагогічних колективів позашкільних навчальних закладів, розповсюдження передового педагогічного досвіду, пошуку інноваційних ідей та технологій для оновлення змісту навчання і виховання дітей, публічного визнання внеску позашкільних навчальних закладів у розвиток системи освіти, формування іміджу цих закладів.

До участі у Рейтингу якості позашкільної освіти були запрошені кращі педагогічні колективи позашкільних навчальних закладів з різних регіонів України, котрі на розгляд столичному журі подали матеріали, які ґрунтовно розкривали досвід роботи їх позашкільних навчальних закладів (еколого-натуралістичні центри, станції юних натуралістів, будинки дитячої та юнацької творчості, центри позашкільної роботи) в 2016 році. У поданих ними роботах презентувались інноваційні форми управлінської діяльності, прогностичні орієнтири інноваційного розвитку й моніторинг якості освіти у позашкільному навчальному закладі, система організації педагогами дослідницько- експериментальної, навчально-виховної і методичної роботи.

На підставі рішення журі та оргкомітету Відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» на конкурсній основі визнано переможцями і відповідно нагороджені Дипломом організаторів Рейтингу 3 позашкільні еколого-натуралістичні заклади-учасники цього заходу з нашої області:

– Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді в категорії «Позашкільні навчальні заклади обласного підпорядкування» серед профільних позашкільних навчальних закладів України;

– Дунаєвецьку станцію юних натуралістів в категорії «Позашкільні навчальні заклади районного підпорядкування» серед профільних позашкільних навчальних закладів України;

– Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді в категорії «Позашкільні навчальні заклади міського підпорядкування» серед профільних позашкільних навчальних закладів України.

Успішна участь позашкільників-натуралістів Хмельниччини у Відкритому рейтингу якості позашкільної освіти, що стали переможцями «Золотої когорти позашкільників» за 2016 рік в черговий раз засвідчила їх високий професійний рівень і здобутки творчості їх вихованців на всеукраїнському й міжнародному рівнях та увагу, яка сьогодні приділяється місцевою владою та керівництвом освітньої галузі збереженню й реформації існуючої мережі позашкільних навчальних закладів та забезпеченню динамічного розвитку позашкільної освіти в нашому краї.


Педагогічні Оскари педагогівнатуралістів

Хмельницького ОЕНЦУМ

1-%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-2-%d1%85-%d0%bf%d0%b5%d0%b4-%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%96%d0%b219-20 грудня 2016 року молодий педагог – керівник гуртків Інна Валеріївна Міхайлиця та її педагог-наставник, методист Олена Василівна Зотова достойно представили Хмельницький обласний  ЕНЦУМ  і позашкілля нашого краю в м. Києві на Всеукраїнському Форумі молодих педагогів позашкільних навчальних закладів, що проводився на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

Участь у Форумі брали понад 150 творчо працюючих успішних молодих педагогів, їх педагогів-наставників і керівників Шкіл молодого педагога, кожен з яких презентував власні напрацювання навчально-виховної роботи і здобутки педагогічної праці в галузі позашкільної освіти, які оцінювало на конкурсній основі поважне науково-педагогічне журі організаторів заходу.

         Під час цього важливого освітянського заходу розглядались технології побудови індивідуальної траєкторії професійного розвитку молодих педагогів, механізми створення простору для конструктивного спілкування та обміну досвідом, особливості формування лідерських якостей педагогів профільних позашкільних навчально-виховних закладів, удосконалення системи наставництва.

Для відзначення найкращих педагогів-позашкільників нашої держави організатори Форуму підготували 8 спеціальних почесних відзнак «Педагогічний Оскар», дві з яких дістались педагогам нашого закладу.

         Відповідно до підсумків Всеукраїнського Форуму молодих педагогів позашкільних навчальних закладів Інна Валеріївна Міхайлиця та Олена Василівна Зотова отримали 2 спеціальні почесні відзнаки «Педагогічний Оскар», дипломи і сертифікати до них.

         Варто відзначити, що таку ж почесну нагороду представники педколективу закладу уже отримували в столиці у 2014 році.

         Такий непересічний здобуток хмельницьких натуралістів, поки що, безпрецедентний серед позашкільників України. Сподіваємось, що їх «Педагогічні Оскари» стануть достойним освітянським надбанням, яким надалі зможуть пишатися їх колеги та педагоги позашкільних навчально-виховних закладів нашого краю.


Навчальні заклади та педагоги    

  Хмельниччини відзначені

срібною нагородою за  участь у   

міжнародному дослідницькому

проекті GLOBE

Нещодавно підведено підсумки участі учнівських об’єднань України у моніторингу-дослідженні стану навколишнього середовища в 2016 році в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE («Глобальне вивчення та спостереження з метою поліпшення довкілля»), активну участь у якому приймали дорослі і юні натуралісти Хмельницької області.

Сьогодні мережа учнівських об’єднань в Україні, що працюють за програмою  GLOBE, включає 443 школи та позашкільні навчальні заклади, 379 вчителів, більш ніж 4000 учнів. Збір даних та їх внесення до наукової бази є важливим для наукових досліджень, які покращують розуміння процесів, що відбуваються в навколишньому середовищі. Помітне місце серед них посіли навчальні заклади й педагоги-натуралісти нашого краю.

Відповідно до даних статистики з міжнародного веб-сайту програми GLOBE (http://www.globe.gov/) про кількість внесених даних спостережень від України за період з 01 січня по 04 грудня 2016 року та міжнародного рейтингу шкіл, які роблять найбільший внесок у збір інформації (Science Honor Roll), нагороджено міжнародним сертифікатом GLOBE «Certifikate of Appreciation» за внесення більше 70 спостережень до міжнародної наукової бази даних GLOBE (срібна нагорода) навчальні заклади Хмельниччини:

– Комунальний заклад «Станція юних натуралістів» Дунаєвецької міської ради;

– Кам’янець-Подільське позашкільне навчально-виховне об’єднання;

– Грицівську ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівської районної ради.

Організаторами спостережень надано подяку за відмінну роботу протягом року та регулярність моніторингу стану навколишнього середовища за міжнародною науково-освітньою програмою GLOBE в 2016 році освітянам Хмельниччини:

– Миколі Буняку, керівнику гуртків комунального закладу «Станція юних натуралістів» Дунаєвецької міської ради;

– Наталії Гуменюк, вчителю Грицівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівської районної ради;

– Наталії Миколюк, керівнику гуртків Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання.

Бажаємо школярам, гуртківцям і педагогічним працівникам Хмельниччини – учасникам міжнародної науково-освітньої програми GLOBE нових успіхів і досягнень у проведенні моніторингів-досліджень стану навколишнього середовища рідного краю в наступному році.

%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d1%8e%d0%bd%d0%bd%d0%b0%d1%82%d1%96%d0%b2-2

________________________________________________________________________________

Хмельницький ОЕНЦУМ провів регіональний семінар з

питань національно-патріотичного виховання

неповнолітніх

%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d1%81%d0%b5%d0%bc%d1%96%d0%bd%d0%b0%d1%80%d1%83-29 листопада 2016 року на базі Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді відбувся обласний семінар методистів відділів, управлінь освіти, райдержадміністрацій і міськвиконкомів та об’єднаних територіальних громад «Національно-патріотичне виховання неповнолітніх еколого-натуралістичними формами роботи – актуальне завдання педагогів профільних позашкільних і загальноосвітніх навчально-виховних закладів».

Семінар проводився натуралістами обласного ЕНЦУМ спільно з Хмельницьким ОІППО за підтримки Національної академії педагогічних наук України та участі представників освітянської галузі й позашкілля з усіх районів, міст і територіальних громад області.

У програмі заходу було передбачено розгляд його учасниками питань національно-патріотичного виховання учнів у системі навчально-виховного процесу позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, упровадження у практику роботи педагогів Програми і методичного забезпечення українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді, розроблених столичними науковцями для навчальних закладів, реалізації у їх контексті завдань екологічної освіти і виховання школярів та обмін досвідом проведення цього напрямку роботи під час організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх і позашкільних закладах:

– «Підготовка вчителя в системі  післядипломної педагогічної освіти до національно-патріотичного виховання  учнів в умовах сучасної школи» (Соловей Микола Васильович, проректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти);

– «Національно-патріотичне виховання на засадах екологізації освіти» (Скрипник Сергій Васильович, к.п.н., доцент кафедри теорії та методики природничо-математичних дисциплін Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти);

– «Аспекти національно-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді на сучасному етапі реформування освіти» (Ганзюк Алла Ярославівна, к.т.н., доцент кафедри хімії Хмельницького національного університету);

– «Молодь Хмельниччини на передових рубежах захисту України від російських агресорів» (Жила Михайло Володимирович, редактор інформаційного відділу Хмельницької обласної державної ТРК «Поділля-Центр», автор і ведучий програми «Тіні забутих злочинів», учасник АТО);

– «Організаційно-методичні засади підготовки педагогів щодо національно- патріотичного виховання при викладанні біології та екології» (Мирна Лілія Анатоліївна, методист біології та екології Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти);

– «Діяльність відділу природи обласного краєзнавчого музею в процесі формування екологічної свідомості підростаючого покоління» (Мальована Неллі Євгеніївна, завідувач відділу природи Хмельницького обласного краєзнавчого музею);

– «Особливості національно-патріотичного виховання учнівської молоді юннатівськими формами роботи в умовах сучасного профільного позашкільного закладу» (Зотова Олена Василівна, методист Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді);

– «Реалізація завдань національно-патріотичного виховання на навчальних заняттях гуртків юних орнітологів» (Новак Володимир Олександрович, вчитель біології Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. Летичівського району, керівник гуртка юних орнітологів Хмельницького ОЕНЦУМ).

Під час круглого столу відбувся обмін досвідом роботи щодо вирішення педагогами проблем виховання громадян-патріотів України формами еколого-натуралістичної роботи на сучасному етапі реформування національної освіти, соціально-економічного розвитку і євроінтеграційного процесу  держави. Презентувались результати цього напрямку роботи, отримані завдяки діяльності експериментального майданчика Національної академії педагогічних наук України на базі Хмельницького ОЕНЦУМ та багаторічній співпраці педагогів-натуралістів закладу зі столичними науковцями і колегами з Національного ЕНЦУМ.

Хмельницькі натуралісти поділилися з учасниками заходу досвідом організації випуску і передачі з волонтерами на фронт книжок у кишеньковому форматі, вибраних фронтовиками поезій Тараса Шевченка, «Фронтовий Кобзар» для захисників України з підписами-побажаннями дітей українським солдатам. Тисячі примірників «Фронтового Кобзаря», які побачили світ завдяки друкарям ТзОВ «Поліграфіст» та за фінансового сприяння колективів працівників лісогосподарських підприємств області й державного підприємства «Нігинський кар’єр», сьогодні служать на Донбасі справі оборони нашої Вітчизни від російських агресорів.

Також учасники семінару та педагоги-позашкільники обмінялись досвідом реалізації завдань національно-патріотичного виховання під час гурткової роботи, залучення обдарованої учнівської молоді до проведення еколого-натуралістичної роботи з різних напрямків природничих наук, удосконалення творчої співпраці педагогів загальноосвітніх та позашкільних навчально-виховних закладів області з науковцями, працівниками державних установ і патріотично налаштованою громадськістю.

Учасниками заходу підготовлено ряд рекомендацій педагогам профільних позашкільних і загальноосвітніх навчально-виховних закладів області щодо реалізації завдань національно-патріотичного виховання неповнолітніх еколого-натуралістичними формами роботи, котрі будуть надіслані на місця окремим листом і стануть у пригоді освітянам.

________________________________________________________________________________

Юннати Хмельниччини – фіналісти VII Всеукраїнського

біологічного форуму учнівської та студентської молоді

«Дотик природи»

%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%be%d0%b6%d0%b5%d1%86%d1%8c-%d1%84%d0%be%d1%80%d1%83%d0%bc%d1%83-%d0%b4%d0%be%d1%82%d0%b8%d0%ba-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b8-%d0%bc%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b0-%d1%8e%d0%bd%d0%bd%d0%b0%d1%82%d1%96%d0%b2-%d1%85%d0%bc%d0%b5%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b8%d1%87%d1%87%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d1%84%d1%96%d0%bd%d0%b0%d0%bb%d1%96

З 1 по 3 листопада 2016 року в місті Києві відбувся ІІ (фінальний) етап Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи», участь у якому брала делегація юннатів і школярів-природолюбів Хмельниччини, які успішно пройшли конкурсні випробовування І-го (заочного) етапу Форуму.

Популярний масовий еколого-натуралістичний захід проводився Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за підтримки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету «Києво-Могилянська академія», Національного університету біоресурсів і природокористування України, Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна».

На фінал заходу в столицю України його організатори запросили у складі обласної команди трьох вихованців гуртка юннатів «Екологічна біохімія» Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, учнів 11 класу Хмельницького технологічного багатопрофільного ліцею ім. Артема Мазура Собчинського Миколу Костянтиновича, Бобика Івана Олександровича, Гусейнова Вюсала Самедовича, вихованця гуртка юннатів «За гуманне ставлення до тварин» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Мугиля Назара Олександровича та ученицю 10 класу Хмельницького НВК № 9 Олійник Ірину Олегівну.

Учасниками фіналу Форуму стали вихованці позашкільних, учні загальноосвітніх і професійно-технічних та студенти вищих навчальних закладів, які набули досвід дослідницько-експериментальної роботи в галузях природничих наук, зі знанням справи виконали і представили на очний етап 117 наукових проектів (121 учень-учасник), за 10 категоріями, в т.ч.: «Анатомія і фізіологія людини» (6), «Ботаніка» (19), «Екологія та проблеми довкілля» (30), «Енергозберігаючі технології» (5), «Зоологія» (16), «Мікробіологія» (3), «Науки про Землю (географія, геологія)» (7), «Психологія та охорона здоров’я» (16), «Фізика і астрономія» (3), «Хімія і біохімія» (12).

Команда юннатів Хмельниччини у складі вихованців гуртка «Екологічна біохімія», одинадцятикласників Собчинського Миколи Костянтиновича, Бобика Івана Олександровича та Гусейнова Вюсала Самедовича задніх не пасла і наші юні природолюби упевнено довели поважному журі, що вони – одні з кращих в Україні!

Переможцем фіналу Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи» став вихованець гуртка «Екологічна біохімія» Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, учень 11 класу Хмельницького технологічного багатопрофільного ліцею ім. Артема Мазура Собчинський Микола Костянтинович (керівники науково-дослідницької роботи – Ганзюк Алла Ярославівна, к.т.н., доцент кафедри хімії Хмельницького національного університету та вчитель хімії ТБЛ Зима Наталія Володимирівна. Його робота «Перспективний шлях одержання моторних палив високої якості і з пониженою токсичністю за допомогою органоглин» у категорії «Хімія і біохімія» була найкращою і відзначена Дипломом переможця.

Відповідно до підсумків журі всі інші юні представники нашої області – фіналісти «Дотику природи» відзначені Дипломами  Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

Вітаємо Миколу Собчинського, його однокласників і педагогів, юннатів та школярів Хмельниччини зі здобутою перемогою і сподіваємось, що його ім’я буде переможно оголошуватись незабаром на наступному конкурсі – «Інтел Еко Україна»  в столиці нашої держави.

________________________________________________________________________________

 

%d0%b2%d1%96%d0%b4%d0%ba%d1%80%d0%b8%d1%82%d1%82%d1%8f-%d1%85-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%84%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%bd%d1%86%d1%96%d1%97-%d1%8e%d0%bd%d0%bd%d0%b0%d1%82%d1%96%d0%b2-%d1%85%d0%bc%d0%b5%d0%bbХ  ОБЛАСНА НАУКОВОПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ

ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ  ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

19 жовтня 2016 року в Хмельницькому обласному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді відбулась Х обласна дитяча науково-практична конференція натуралістів Хмельниччини з питань виконання учнями творчих індивідуальних дослідницько-експериментальних робіт під керівництвом науковців та досвідчених фахівців народного господарства в галузі природничих наук (біології, екології, біохімії), сільського і лісового господарства. На адресу юних учасників заходів та їх педагогів зі столиці держави прозвучали слова щирого вітання і побажання успіхів у наукових дослідженнях від В.В.Вербицького, доктора педагогічних наук, професора, директора Національного ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України та Г.П.Пустовіта, доктора педагогічних наук, професора, вченого секретаря Національної академії педагогічних наук України.

Цей популярний серед юних натуралістів, школярів і педагогів-природничників Хмельниччини захід проводився з метою залучення обдарованої учнівської молоді до проведення експериментально-дослідницької роботи з різних напрямків природничих наук, підвищення ефективності і якості їх дитячого дослідництва й підготовки юних природолюбів до результативної участі у всеукраїнських і міжнародних екологічних конкурсах, фестивалях, акціях, турнірах та в конкурсах-захистах МАН України,  удосконалення творчої співпраці з науковцями педагогів загальноосвітніх та позашкільних навчально-виховних закладів області.

В якості уважних слухачів, опонентів і наукових консультантів для юних учасників цього важливого заходу були місцеві науковці, лісівники, аграрії, педагоги.

У Х науково-практичній конференції юннатів Хмельниччини приймали активну участь науковці Хмельницького національного університету – доктор сільськогосподарських наук, завідувач кафедри екології Н. Г.Миронова; доктор педагогічних наук, доцент кафедри екології  Г.А.Білецька; кандидат технічних наук, доцент кафедри хімії А.Я.Ганзюк; кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології Л.С.Юглічек та кандидат економічних наук, директор Учбового центру житлово-комунального господарства Хмельницької обласної ради В.С.Радомський.

Від Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства – директор Національного природного парку «Мале Полісся» А.В.Сасюк і головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства Є.А.Клок.

Від Департаменту агропромислового розвитку Хмельницької ОДА – начальник відділу організації виробництва, продукції рослинництва, механізації та земельних відносин В.С.Сердюк і  головний спеціаліст відділу економічного аналізу, прогнозування, розвитку АПК та сільських територій В.Л. Лахмотова.

Загальну і позашкільну освіту представляли ряд керівників кращих учнівських лісництв, трудових аграрних об’єднань і кращих вчителів біології з шкіл Хмельниччини та педагогічні працівники обласного ЕНЦУМ.

Десятки юних дослідників і експериментаторів природи з різних регіонів області,  більшість яких продемонстрували  високий рівень підготовки і творчий підхід до виконання творчої науково-дослідницької роботи, активно спілкувалися  з науковцями та консультантами, дискутували, отримували від них зауваження, поради й настанови, обмінювались думками, враженнями і досвідом роботи. Кожен учасник конференції мав гарну можливість зробити власну наукову доповідь про проведені ним науково-дослідницьку роботу, використовуючи надані йому технічні засоби навчання хмельницьких натуралістів, ставив запитання і отримував відповіді, вільно дискутував з іншими учасниками конференції, захищав результати своїх досліджень і власну думку, отримував змістовні консультації.

Всі юннати та школярі – учасники заходу  отримували змістовні роздаткові матеріали, а за високий рівень виконання творчих науково-дослідницьких робіт – заслужені нагороди (грамоти, навчальну літературу природничо-краєзнавчого змісту). Ряд учнів і вихованців закладів освіти області, які стали учасниками Х обласної дитячої науково-практичної конференції натуралістів Хмельниччини Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді нагородив Грамотами, а найкращих дослідників ще й цінними подарунками – за високий рівень і змістовність виконання ними творчої науково-дослідницької роботи за обраною тематикою, творчий підхід до дослідництва і продемонстровані ними глибокі природничі знання та активну участь у конференції. Сумлінну працю їх педагогів хмельницькі натуралісти також гідно відзначать.

В числі тих юних дослідників природи, хто переконливо довів, що вони були на конференції серед найкращих:

– Довгань Наталя Вадимівна, вихованка гуртка юних знавців лікарських рослин Кам’янець-Подільського міського позашкільного навчально-виховного об’єднання (тема роботи: «Біоіндикація водного середовища за допомогою вищої водної рослинності на прикладі (Elodea Canadensis)»);

– Сажієнко Анастасія Анатоліївна, учениця 10 класу Новоушицького НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1, гімназія» (тема роботи: «Підвищення ефективності виробництва плодово-ягідної продукції в Новоушицькому районі»);

– Малащук Оксана Олександрівна, учениця 8 класу Мар’янівської ЗОШ І-ІІ ступенів Хмельницького району (тема роботи: «Дослідження вмісту білків, жирів та вуглеводів у персикових йогуртах»);

– Струсевич Валерія Валеріївна, учениця 8 класу Староушицької СЗОШ І-ІІІ ст. екологічного напрямку Кам’янець-Подільського району (тема роботи: «Біологічні ресурси глоду в околицях  села Гораївка»);

– Олійник Ірина Олегівна, учениця 10 класу Хмельницького НВК № 9 (тема роботи: «Сухофрукти та цукати, прихована небезпека»);

– Ковальчук Вероніка Валентинівна, учениця  10 класу Хмельницького НВК № 9 (тема роботи: «Токсична дія речовин дорожньо-транспортного комплексу на організм людини»);

– Дзебчук Анастасія Валеріївна, учениця 9 класу Жучковецької ЗОШ І-ІІ ступенів Хмельницького району (тема роботи: «Екологічна оцінка стану води річкової, снігової, совкової, ставкової та криничної села Жучківці»);

– Білик Ірина Володимирівна, учениця 10 класу Хмельницької ЗОШ № 14 (тема роботи:  «Тверді побутові відходи і шляхи їх утилізації»);

– Анака Олександр Васильович, учень 8 класу Сутковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Романа Лабаня Ярмолинецького району (тема роботи: «Порівняльна оцінка сортів черешні зарубіжної селекції на підщепі ВСЛ-2 при різних способах щеплення);

– Мамавко Наталя Леонідівна, учениця 11 класу Зеленокуриловецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Новоушицького району (тема роботи: «Розмножування самшиту вічнозеленого стебловими живцями»);

– Онуфрійчук Яна Андріївна, учениця 11 класу Грушківського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів і агротехнічний ліцей» (тема роботи: «Урожайність цибулі ріпчастої залежно від строків посіву насіння»).

Проведення натуралістами Хмельницького ОЕНЦУМ Х обласної дитячої науково-практичної конференції, засвідчило важливість і потребу кваліфікованої підтримки обдарованих учнів-природолюбів нашого краю, задоволення їх прагнення виконувати творчі експериментально-дослідницькі роботи під керівництвом науковців та досвідчених фахівців народного господарства, здобувати нові якісні знання, навички і уміння та отримувати визнання результатів своєї індивідуальної творчої дослідницько-експериментальної діяльності, яка у майбутньому зможе зіграти для них вирішальну роль у правильному обрані і здобуванні професії.

                                              


 

Юні летичівські фітодизайнери  серед переможців фіналу Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну «Квіткова симфонія»

З 13 по 15 вересня 2016 року в м. Києві Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України був проведений фінальний етап Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів «Квіткова симфонія».

Учнівська молодь шкіл та позашкілля Хмельниччини брала активну і результативну участь у заходах  Конкурсу, який  проводився у двох номінаціях: «квіткові килими» та «флористична архітектура». Однак, юні фітодизайнери з Летичева – цьогорічні представники нашої області на його фіналі у столиці України, довели, що вони таки – серед найкращих!

Відповідно до підсумкового рішення журі фіналу Конкурсу, ІІІ місце у номінації «Квіткові килими» здобула команда вихованців Летичівського центру творчості дітей та юнацтва з проектом «Квіткова симфонія України», яку нагороджено Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

Вознюк Анастасію Веніамінівну та Очеретну Яну Володимирівну,  вихованок гуртка «Фітодизайн» Летичівського центру творчості дітей та юнацтва, за зайняте ними ІІІ місце у номінації «Квіткові килими» нагороджено Грамотами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

Керівнику гуртка «Фітодизайн» Яременко Лесі Дмитрівні, під керівництвом якої виконано творчі конкурсні роботи гуртківцями-переможцями, надано Подяку Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за підготовку та втілення проектів, що брали участь у Всеукраїнському конкурсі з флористики та фітодизайну «Квіткова симфонія».

Вітаємо юних летичівських фітодизайнерів, колектив вихованців і педагогів  Летичівського центру творчості дітей та юнацтва зі здобутим успіхом на «Квітковій симфонії» у столиці та зичимо нових успіхів!


Юннати Хмельниччини провели у своїх навчальних закладах День відкритих дверей і урочисто розпочали новий навчальний рік

15 вересня відбувся День відкритих дверей в позашкільних еколого-натуралістичних закладах Хмельницької області, який знаменував урочистий початок нового навчального року у системі позашкільної освіти нашого краю. Юні натуралісти та їх педагоги гостинно розчинили двері своїх закладів для місцевих школярів, усіх юних і дорослих учасників навчально-виховного процесу та запрошених.

img_9165Захід стартував у рамках  Всеукраїнської акції «День натураліста», яка триватиме й наступного тижня і в ній братимуть участь тисячі юннатів та школярів і вихованців навчально-виховних закладів нашого краю.

Протягом двох тижнів тривав набір і комплектування юними природолюбами дитячих творчих об’єднань, котрі діятимуть як на базі профільних ПЗ так і на базі ряду кращих шкіл області в сільський місцевості та містах. У нинішньому навчальному році у 60-ти гуртках Хмельницького ОЕНЦУМ займатимуться понад 0,9 тис. юннатів, у 63–х юннатівських гуртках Кам’янець-Подільського позашкільного навчально-виховного об’єднання – 950 вихованців, у 30-х гуртках Славутського ЕНЦШ – 470 юннатів, в 30-х гуртках Шепетівського МЦЕНТУМ – 510 юннатів та в 43-ох гуртках Дунаєвецької станції юних натуралістів – 645 юннатів.

Педагоги-натуралісти кожного з цих профільних позашкільних закладів подбали про забезпечення дітям належних умов для навчання і виховання, отримання додаткових знань та якісної освіти, проведення пізнавального, цікавого й змістовного дозвілля в позаурочний час.

В День відкритих дверей діти та всі інші учасники цього непересічного заходу мали можливість ближче познайомитись з навчальною матеріально-технічною базою позашкільних еколого-натуралістичних закладів і її ресурсами, здобутками юннатів попередніх поколінь та в минулі навчальні роки.

Лише за 8 місяців 2016 року натуралісти Хмельниччини здобули 1золоту медаль міжнародного ґатунку і 69 грамот міжнародного і всеукраїнського рівня, 9 дипломів та 45 листів подяк міжнародного і всеукраїнського рівнів, 33 переможці заочних етапів міжнародних та всеукраїнських профільних конкурсів, 27 дипломів і 117 грамот та 21 листів подяки обласного рівня. У цьому році зразкове учнівське лісництво «Пліщинське» знову визнано лісівниками найкращим в Україні.

У березні цього ж року Міністерством освіти і науки України та Національною академією педагогічних наук присвоєно обласному ЕНЦУМ почесне звання «Лідер сучасної освіти».

Для юних дослідників і охоронців природи в День відкритих дверей педагогами Хмельницького ОЕНЦУМ було організовано й проведено гурткові заняття, під час яких вони дружно виконували Державний гімн України, проводили виставку – конкурс композицій з квітів «Моя країна – Україна», брали участь у вікторинах «Чи знаєш ти Україну», «Рослинний і тваринний світ», «Лікарські рослини навколо нас», «Підводний світ», іграх на свіжому повітрі «Козацькі розваги». А ще був екологічний відеолекторій «Україна – незалежна держава», перегляд відеофільму «Проблеми екології в медицині», екскурсія екологічною стежкою та навчальними кабінетами ХОЕНЦУМ, флеш-моб «Ми – українці, ми – разом, ми єдині!», а наприкінці  Дня відкритих дверей відбулась посвята в юннати «З Україною в серці» школярів, що поповнили гуртки закладу в цьому році.

В цей сонячний і теплий вересневий день юні природолюби отримали й ряд заслужених призів, відзнак  за результативну участь у масових заходах та багато нових цікавих і приємних вражень, які спонукатимуть їх до пізнання нового та активної участі в практичній юннатівській роботі у новому 2016-2017 навчальному році.


Педагоги-натуралісти Хмельниччини вивчають досвід плідної співпраці лісівників і освітян Шепетівщини

         14 вересня 2016 року на базі Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району Хмельницький ОІППО спільно з Хмельницьким  ОЕНЦУМ, дирекцією та вчителями школи проводили педагогічну практику для групи слухачів курсів підвищення кваліфікації – вчителів хімії і біології з різних куточків області та вивчення досвіду роботи педагога-новатора і співпраці лісівників з освітянами.

     %d0%be%d0%b1%d0%bc%d1%96%d0%bd-%d0%b4%d0%be%d1%81%d0%b2%d1%96%d0%b4%d0%be%d0%bc-%d1%96-%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%be%d0%b4%d0%b8%d1%87%d0%bd%d1%96-%d0%bf%d0%be%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b8Заступник начальника управління освіти, молоді та спорту Шепетівської райдержадміністрації Волошина Олена Яківна і завідувач методичним кабінетом управління Мазур Валентина Дмитрівна ознайомили присутніх з творчими доробками й здобутками освітян району та перспективами розвитку його освітньої галузі. Методист РМК Громова Олена Михайлівна, на плечах якої тримався весь захід, була готова до будь-яких запитань його учасників і зі знанням справи давала їм обґрунтовані й вичерпні відповіді.

Про співпрацю лісівників з освітянами на ниві навчання, виховання, профорієнтації і залучення місцевих школярів до виконання лісогосподарських та природоохоронних робіт змістовно розповідали представник дирекції державного підприємства «Шепетівське лісове господарство» Олександр Васильовичу Заблоцький і лісничий Пліщинського лісництва Михайло Вікторович Савчук.

 Майстер-клас з питань організації й виконання школярами науково-дослідницької роботи в галузі природничих наук та лісознавства під керівництвом досвідчених лісівників і науковців провів для учасників заходу вчитель хімії та незмінний керівник шкільного учнівського лісництва «Пліщинське», педагог-новатор Микола Андрійович Зведенюк.

«Від допитливого учня – до успішного науковця» – такий творчий шлях у майбутню, свідомо обрану професію, пропонує педагог своїм учням і вони його добре розуміють, адже більше половини сьогоднішніх пліщинських школярів – вихованці учнівського лісництва, яке є зразковим і добре відоме далеко за межами Хмельницької області й України, а ряд випускників – проклали свій шлях у вітчизняній науці й здобули наукові ступені.

         В рамках проведення педагогічної практики відбулася й презентація книги природничо-краєзнавчого змісту «Живі смарагди Шепетівщини», проведена господарями для учасників заходу в мальовничому шкільному дендропарку, який створив і старанно доглядає Микола Андрійович разом зі своїми учнями, колегами та місцевими лісівниками.

         Презентуючи присутнім книгу, т.в.о. директора Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді В.В. Климчук висловив щиру подяку за видання її автору М.А. Зведенюку і  відповідальному за випуск – головному лісничому ДП «Шепетівський лісгосп» Олександру Васильовичу Заблоцькому та його керівництву і колегам, наголосив на актуальності й важливому значенні цієї книги для педагогів, учнівської молоді, знавців та любителів природи рідного краю.

         Кожен освітянин-учасник заходу отримав «Живі смарагди Шепетівщини» у подарунок від директора лісгоспу Володимира Михайловича Сасюка і його колег – лісогосподарів цього славного малополіського краю і тепер матиме можливість ознайомити з нею своїх колег та практично використовувати її для навчання й виховання своїх учнів і гуртківців.

         Гостинні шепетівські лісівники організували для делегації педагогів-природничників з обласного центру екскурсії в тепличному господарстві Кам’янківського лісництва, де учасники заходу з цікавістю знайомились з особливостями живцювання деревних порід та досвідом роботи лісівників і застосування ними традиційних та інноваційних технологій вирощування рослин у закритому й відкритому ґрунтах, залучення до цієї справи юних лісівників та учнівської молоді навчальних закладів краю.

         Освітянську делегацію супроводжували кореспонденти Хмельницької ОДТРК «ПОДІЛЛЯ-ЦЕНТР» та обласної газети «Подільські вісті» Тетяна Ворожцова і Оксана Собко, які своє враження і щире захоплення побаченим у школі й лісництві під час творчого відрядження відобразили у своїх репортажах в телевізійній програмі «Подільська панорама» (див. детальніше за посиланням:  http://osvitakm.in.ua/?p=3030 ) та на сторінках «Подільських вістей» (№105 від 20.09.2016 р. див. за посиланням:  http://pvisti.info/index.php/grad/2370-zrazkove-uchnivske-lisnytstvo-dosvid-pratsi-i-spivpratsi ).


До 25-річчя Дня проголошення незалежності України лісівники Хмельниччини надрукували книгу «Живі смарагди Шепетівщини»

эПід такою назвою сьогодні на Хмельниччині побачила світ книга-нарис, яку Державне підприємство «Шепетівське лісове господарство» надрукувало для своїх виробничих підрозділів, місцевих бібліотек, шкіл і учнівських лісництв області за сприяння Державного лісового агентства України, Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА (див. книгу за посиланням: https://drive.google.com/file/d/0B26KNDtOjzV5em1qVDhobGtFNFk/view ).

Видання цієї цікавої, змістовної і красивої книги-нарису (тираж – 500 екз.)  про мальовничу природу та здобутки праці дорослих і юних господарів лісу рідного краю дирекція лісогосподарського підприємства та автор ідеї її створення приурочили до 25-ї річниці проголошення незалежності України.

Книга «Живі смарагди Шепетівщини» вийшла як науково-популярне видання за редакцією вчителя хімії Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району Миколи Андрійовича Зведенюка, ім’я якого добре знане в освітянському середовищі та серед лісівників Хмельницької області і далеко за її межами як творчого педагога-новатора з великим досвідом, керівника зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», ентузіаста юннатівського руху в Україні і лісогосподарської справи учнівської молоді та наукової дослідницько-експериментальної роботи школярів і юних лісівників під керівництвом науковців.

Науково-методичний супровід проекту і рецензування рукопису здійснювали 3 науковці – доктор педагогічних наук, професор, директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України Вербицький Володимир Валентинович та доктор біологічних наук, професор, академік УАН, завідувач відділу природної флори Національного ботанічного саду імені М.М.Гришка Національної академії наук України Мельник Віктор Іванович, доктор сільськогосподарських наук, професор, директор Інституту лісового і садово-паркового господарства Національного лісотехнічного університету України (м. Львів) Миклуш Степан Іванович та директор Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Климчук Василь Васильович з колегами.

Враховуючи актуальність тематики і змістовність цього непересічного регіонального науково-популярного видання, що має пропагувати працю лісівників і стати для освітян джерелом передового педагогічного досвіду та прикладом самовідданої лісогосподарської і педагогічної співпраці лісівників та вчителів заради кращого майбутнього юних українців, збереження і примноження лісових багатств, хмельницькі натуралісти зробили електронний варіант книги загальнодоступним. Сьогодні кожен бажаючий зможе знайти її в Інтернеті і прочитати у цифровому форматі в електронній бібліотеці юннатів Хмельниччини на сайті обласного ЕНЦУМ.

До процесу створення книги активно долучались працівники лісгоспу, керівники лісництв, хмельницькі натуралісти і місцеві учителі та керівники усіх восьми шкільних учнівських лісництв лісгоспу, які наполегливо вишукували і надавали М.А.Зведенюку матеріали, що лягли в основу книги.

У книзі-нарисі «Живі смарагди Шепетівщини» яскраво описано лісові багатства малополіської флори і фауни, окремі аспекти становлення й розвитку виробництва та здобутки лісогосподарської й природоохоронної діяльності лісництв і виробничих підрозділів Державного підприємства «Шепетівське лісове господарство», створення педагогами та лісівниками учнівських лісництв і залучення місцевих школярів до участі в проведенні лісогосподарських заходів, співпрацю з науковцями і результативність виконання юними лісівниками під їх керівництвом учнівських науково-дослідницьких робіт в галузі лісознавства, переможні презентування юними господарями лісів Шепетівщини своїх фахових знань, умінь і навичок на обласному, Всеукраїнському та міжнародному рівнях.

Особливо змістовно розкрито провідну роль фахівців лісгоспу і педагогів-керівників учнівських лісництв у проведенні профорієнтаційної роботи з неповнолітніми та практичній професійній підготовці майбутніх господарів лісу в учнівських лісництвах.

Сторінки книги проілюстровані рядом авторських фотоматеріалів Євгенія Клока, Ігоря Алексюка, Романа Рабчевського, Анни Кирильчук та ін.

За змістом вона розрахована на фахівців лісового господарства, педагогів, учнівську молодь, знавців та любителів природи рідного краю й широке коло читачів і, сподіваємось, стане яскравою сторінкою в історії діяльності лісівників ДП «Шепетівський лісгосп», непересічних здобутків праці справжніх патріотів і ентузіастів лісу – педагогів та лісогосподарів краю і їх вихованців – юних лісівників шкільних учнівських лісництв.

Навчально-виховні заклади області поінформовані Департаментом освіти і науки Хмельницької ОДА про науково-популярне видання «Живі смарагди Шепетівщини» а їх педагогічним працівникам рекомендовано раціонально використовувати його для потреб навчально-виховного процесу та організації практичної діяльності учнівських лісництв, гуртків юних лісівників і виконання школярами та юннатами наукових дослідницько-експериментальних робіт під керівництвом науковців.

Цей непересічний приклад регіонального патріотизму і реалізованої літературно-педагогічної творчості рядового сільського вчителя-ентузіаста з Малого Полісся ще мають достойно оцінити освітяни й лісівники краю, адже він гідний поваги і заслуговує спроб наслідування колегами у школах.

Нещодавно Верховна Рада України відзначила самовіддану педагогічну працю з юними лісівниками Миколи Андрійовича Зведенюка Грамотою «За заслуги перед Українським народом» та спеціальною відзнакою.


 

У вересні відбудеться Всеукраїнська акція «День натураліста»

Міністерство освіти і науки України та Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді у вересні 2016 року продовжують проведення щорічної Всеукраїнської акції «День натураліста».

оШколярі та юннати Хмельниччини приймали активну і результативну участь в еколого-натуралістичних заходах Акції у попередні роки та неодноразово отримували ряд заслужених нагород від її організаторів.

Захід організовано з метою активізації в закладах освіти України роботи, спрямованої на  формування в учнівської молоді екологічної культури, залучення її до практичної природоохоронної роботи та інших біологічних напрямів, підвищення ефективності навчально-дослідної роботи вихованців, учнів на навчально-дослідних земельних ділянках і задоволення потреб у професійному самовизначенні та творчій самореалізації.

Акція проводиться щорічно, починаючи з 2008 року, в останній день третього тижня вересня. До участі в її еколого-натуралістичних заходах, що передують цьому дню, запрошуються загальноосвітні, позашкільні та професійно-технічні навчальні заклади відповідно до Умов проведення Акції, з якими можна ознайомитись детальніше на сайті організатора за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/15-08-147.pdf.

Здійснення загального керівництва заходом забезпечує Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Матеріали про проведення Акції її учасниками надсилаються до 30 жовтня поточного року на адресу Національного ЕНЦУМ: 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19 (НЕНЦ).

Матеріали подаються навчальними закладами у друкованому вигляді, на електронних носіях (CD-R, CD-RW, DVD), по можливості – відеофільм. Друкований матеріал подається на сторінках формату А4, текст набирається гарнітурою Times New Roman, розмір шрифту 14, без переносів, півтора інтервали, поля – 20 мм зверху і знизу, 30 мм зліва, 15 мм справа. Текстова частина має супроводжуватися відповідними фотографіями. Формат запису відеофільмів на електронних носіях – CD-R, CD-RW, DVD-RW.

Щорічно результати Акції оприлюднюються на сайті Національного ЕНЦУМ. За поданими матеріалами організатори заходу підводять підсумки і відзначають його найактивніших учасників. Також вони готують щорічне видання електронної збірки-літопису «День натураліста України».

Довідки за тел. Національного ЕНЦУМ: (044) 430-00-64, 430-04-91.

Бажаємо юннатам і школярам Хмельниччини успішної участі у заходах Акції!


 

Керівника зразкового учнівського лісництва «Пліщинське» Миколу Зведенюка відзначила Верховна Рада України за заслуги перед Українським народом

Напередодні святкування Дня Конституції України, голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний на розширеному засіданні колегії облдержадміністрації урочисто вручив вчителю хімії, керівнику зразкового учнівського лісництва Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району Миколі Зведенюку Грамоту Верховної Ради України «За заслуги перед Українським народом» зі спеціальною відзнакою – нагрудним знаком.

Зведенюк і дівчатаІм’я Миколи Андрійовича Зведенюка як вчителя-предметника й керівника зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», педагога-новатора та ентузіаста юннатівського руху добре знане його непересічними здобутками освітянської праці на Хмельниччині й за її межами в учительському і науково-педагогічному середовищі України.

За його спиною солідний педагогічний шлях і визначні успіхи й досягнення, навчених і вихованих ним учнів та юних лісівників, які здобули переможні призові місця на 3-х Всеукраїнських зльотах учнівських лісництв, в т.ч. Гран-прі в 2014 році, 3-х міжнародних юніорських лісівничих форумах за кордоном та ряді регіональних профільних заходів юних науковців і дослідників природи рідного краю.

В присутності Миколи Андрійовича, одного з його юних лісівників знаменитий академік Б.Є.Патон власноручно нагородив Грамотою Національної академії наук України за результативно виконану ним науково-дослідницьку роботу в галузі лісівництва і зі знанням справи представлену на  Всеукраїнському форумі молодих науковців у столиці.

Він не лише прогресивний педагог і лісівник-аматор нашого краю, учасник imageВсеукраїнських та регіональних науково-педагогічних заходів і автор ряду статей та співавтор навчально-методичної і науково-популярної літератури природничо-краєзнавчого та лісоохоронного змісту, а й визнаний носій передового педагогічного досвіду до якого часто звертаються за порадою багато його колег з інших навчальних закладів.

Він володіє глибокими знаннями в галузі агрономії, лісівництва і природничих наук, які вміло передає своїм учням, творчо й ефективно забезпечує формування особистості пліщинських школярів через систему навчальної, пошукової та науково-дослідницької роботи на уроках хімії та в позаурочний час на базі шкільного учнівського лісництва, котре визнано одним із найкращих в Україні.

Микола Андрійович творчо й надзвичайно продуктивно співпрацює з науковцями різних вузів нашої країни і місцевими лісівниками ДП «Шепетівський лісгосп», які його підтримують та допомагають реалізовувати задумане, а він зі своїми юними лісівниками здобуває все нові і нові рубежі шкільного лісівництва в Україні та за її межами. Великого значення надає пошуковій і науково-дослідницькій роботі школярів, проводячи з ними досліди по ботаніці, рослинництву, агрохімії, геології, топоніміці, лісознавству, деревинознавству, лісовій типології, дендрології, навчає їх проводити фенологічні спостереження, постійно залучає до лісогосподарської, природоохоронної та природозаповідної справи.

Завдяки його ентузіазму і співпраці з лісівниками в Пліщині з’явився красивий шкільний дендропарк та стало заповідним мальовниче урочище «Адамове займисько», до якого нині торують шлях науковці, підготовлено до друку цікаву й змістовну книгу про ліси Малого Полісся «Живі смарагди Шепетівщини», головні персонажі якої – лісова природа та лісівники ДП «Шепетівський лісгосп» і вихованці шкільних учнівських лісництв.

Грамота Верховної ради Зведенюка«Від допитливого учня – до успішного науковця» – такий творчий шлях у майбутню, свідомо обрану професію, пропонує педагог-новатор своїм учням та юним лісівникам – вихованцям зразкового учнівського лісництва «Пліщинське». Серед них – 5 молодих науковців торують нині свій шлях у вітчизняній науці.

Сьогодні навіть важко підрахувати скільки випускників школи, завдячуючи копіткій праці педагога-ентузіаста, обрали природничі професії та сумлінно працюють у лісі й різних галузях народного господарства.

Більш детально про його науково-педагогічну діяльність можна дізнатись за посиланням: http://hoencum.km.ua/?page_id=831.

Микола Андрійович Зведенюк заслужив у своїх односельчан, колег, лісівників краю, учнів і їх батьків щиру повагу та визнання, а Верховна Рада України відповідно відзначила його багаторічну сумлінну педагогічну працю й непересічні здобутки на освітянській ниві та заслуги перед нашим народом.

Вітаємо Вас з державною відзнакою і зичимо Вам Миколо Андрійовичу гарного здоров’я та нових професійних звершень!


 

Природа України  очима дітей Хмельниччини

З нагоди відзначення 5 червня Всесвітнього дня охорони навколишнього  середовища відбулося урочисте завершення обласного дитячого конкурсу «Природа України – очима дітей Хмельниччини», підведення підсумків і вручення нагород його переможцям та активним учасникам в приміщенні актової зали Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА.

Захід проводився в навчальних закладах області протягом квітня – тСеред поля маківравня 2016 року Департаментом освіти і науки, спільно з Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької ОДА за участі Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

 Мета Конкурсу – формування екологічної культури та національної свідомості дітей і учнівської молоді шкільного віку, розвитку естетичних здібностей засобами художньої творчості, а також пропагування природоохоронної роботи серед неповнолітніх, сприяння розвитку екологічної освіти та поширення екологічних знань в дитячому середовищі.

Учасниками Конкурсу стали учні та учнівські колективи загальноосвітніх і позашкільних навчально-виховних закладів області, які представили на розгляд журі близько 200 творчих конкурсних робіт у трьох вікових категоріях за номінаціями: «Краща поробка», «Кращий малюнок»,  «Краща фоторобота».

Відповідно до підсумків журі Конкурсу, всіх його переможців та активних учасників, які творчими роботами продемонстрували свої таланти та як вони переймаються проблемами довкілля, організатори відзначили цінними подарунками, грамотами і подяками.

Переможцями конкурсу «Природа України – очима дітей Хмельниччини»  в номінації «Краща фоторобота» стали:

– Шевчишен Максим Олександрович, учень 7-А класу Хмельницького НВК № 4, з фотороботами:  «А навколо маки, маки, маки», «Буду я кавалеристом», «Наші гарбузи – найкращі»;

– Стафеєва Дарина, учениця 6 класу Шепетівського НВК «Загальноосвітня школа I-III ст. гімназія» з фотороботами: «А у мене гарний язичок», «На гілці білочка сиділа» (вікова категорія 10-13 років);

– Низовець Іванна, учениця 11 класу Полонської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 з підбіркою фоторобіт «Я і Україна» (вікова категорія 14-18 років).

У номінації «Кращий малюнок» стали переможцями:

– Лутоцька Крістіна, вихованка гуртка «Художня майстерня» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва з малюнком «По дорозі з Петрівки» (вікова категорія 6-9 років);

– Рожок Анастасія, вихованка гуртка «Народна художня творчість» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва з малюнком «Красо України,  Подолля!» (вікова категорія 10-13 років);

– Скрипник Уляна, вихованка гуртка Старосинявського Будинку творчості школярів з малюнком «Чарівна осінь Поділля» (вікова категорія 14-18 років).

У номінації «Краща поробка» стали переможцями:

– Дубова Єва, вихованка гуртка бісерного дизайну «Барви веселки» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва з поробкою «Триколор» (вікова категорія 6-9 років);

– Надольна Даша та Мулявко Сабрина, вихованки гуртка «Художня майстерня» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва, з поробкою «Весела сімейка» (вікова категорія 10-13 років);

 – Вовканець Ольга, учениця 9 класу Княжпільської ЗОШ I-II cт. Кам’янець-Подільського району з поробкою «Краса українська» (вікова категорія 14-18 років).

Всі юні переможці Конкурсу та їх педагоги-наставники нагороджені Грамотою Департаменту екології та природних ресурсів і Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА та цінними подарунками.

 Організатори заходу також подякували педагогічним колективам закладів освіти області, які забезпечили організовану й активну творчу участь у ньому дитячих колективів та окремих школярів.


У юннатів Хмельниччини  бронзова медаль з фіналу престижного Міжнародного конкурсу «INFOMATRIX2016»!

         Вихованець Дунаєвецької станції юних натуралістів Максим  Григор’єв гідно представив юннатів та учнівську молодь Хмельниччини у фіналі престижного Міжнародного конкурсу «INFOMATRIX-2016» в Румунії 26-30 травня 2016 року, здобув ІІІ призове місце і повернувся на рідну дунаєвецьку землю з бронзовою медаллю.

Дирекція і педагогічний колектив цього невеличкого профільного позашкільного навчально-виховного закладу (дир. Марта Чекман) приділяє серйозну увагу пошуку обдарованих дітей і залученню їх до творчої праці під керівництвом досвідчених педагогів-ентузіастів юннатівської роботи, усесторонньому розвитку гуртківців та участі їх у різноманітних профільних заходах.

Тут юним природолюбам допомагають не лише краще вивчити і знати природничі науки та природу рідного краю, а й навчають творчо вишукувати ефективні форми ведення природоохоронної роботи, сповна розкриваючи свої здібності і таланти.

 Яскравим і переконливим прикладом цього стала творча конкурсна робота Максима – фільм «Justice» у категорії «короткометражний фільм», виконана під керівництвом керівника гуртка «хімія он-лайн» Діни Віталіївни Буняк, з котрою він успішно дебютував  на національному етапі в м. Києві, а після цього – на міжнародному фіналі «INFOMATRIX-2016» у м. Бухаресті.

Здобутий міжнародний успіх стане яскравою сторінкою в історії еколого-натуралістичної творчості юннатів Дунаєвеччини і нашої області, адже «бронзу» міжнародного ґатунку на конкурсі він здобув індивідуально як член національної команди України. Разом з його медаллю загальний командний здобуток юних українців склав  2 срібні й 3 бронзові медалі

Сподіваємось, що цей солідний здобуток юнната Максима Григор’єва стане початком багатьох подібних здобутків і досягнень на його творчому шляху та служитиме гідним прикладом юним натуралістам і учнівській молоді навчальних закладів Хмельниччини.


Урок безпеки дорожнього руху юннатам Хмельницького ОЕНЦУМ проводили інспектори патрульної поліції

 20 травня в  Хмельницькому обласному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді інспектори Управління патрульної поліції міста Хмельницького провели урок безпеки дорожнього руху для юних натуралістів молодшого і середнього шкільного віку. Захід проводився у рамках Тижня безпеки дорожнього руху в Україні.

Вихованці закладу з цікавістю та щирою повагою спілкувались з поліцейськими, уважно слухали їх розповіді про дорожньо-транспортні пригоди з участю дітей та пояснення, відповідали на запитання, демонстрували свої теоретичні й практичні знання Правил дорожнього руху для пішоходів. Окрім загального заняття у конференц-залі, проводилось навчання вимогам Правил і для окремих груп юннатів у кабінетах екології, біології та валеології. А ще юні природолюби влаштували шефам фотосесію.DSC_0072

 Такі приязні стосунки юннатів Хмельницького ОЕНЦУМ з охоронцями правопорядку існують здавна, коли ще в січні 1993 року відділ Державтоінспекції УВС Хмельницької облдержадміністрації одноголосно прийняв рішення про шефство над хмельницькими юннатами і дбайливо опікувався потребами й проблемами закладу та його вихованців і педагогів.

Сьогодні справу своїх попередників продовжують молоді інспектори нещодавно створеного Управління патрульної поліції міста Хмельницького.

Вивчення неповнолітніми Правил дорожнього руху та формування у них усвідомлення необхідності дотримання вимог безпеки руху на вулицях і дорогах залишається важливою складовою у навчально-виховному процесі, профілактичній роботі по попередженню дитячого дорожньо-транспортного травматизму, збереженню життя і здоров’я дітей. А проведення педагогами закладу і патрульними поліцейськими цієї роботи спільно має значно кращий ефект, адже такий формат навчання діти сприймають з увагою та цікавістю.

Однак, без участі батьків та громадськості важко буде досягати наміченого результату профілактичної роботи серед дітей та підлітків.

Сподіваємось, що сьогоднішній захід, проведений у закладі інспекторами патрульної поліції спільно з педагогами, сприятиме формуванню у неповнолітніх розуміння необхідності вивчати і добре знати правила дорожнього руху, усвідомлено виконувати їх вимоги та прагнути цього від інших.


Науковопрактична конференція лісівників, освітян і науковців Хмельниччини

18 травня 2016 року в Будинку освіти відбулась обласна науково-практична конференція лісівників, науковців та освітян – організаторів діяльності і керівників учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів «Науково-педагогічні та лісогосподарські основи організації діяльності учнівських лісництв». Цьому заходу передувала Всеукраїнська науково-практична конференція «Відтворимо ліси разом», у якій активну учать приймали кращі освітяни і лісівники нашого краю.

Конференцію проводили спільно Департамент освіти і науки Фото з Зведенюком і грамотоюХмельницької ОДА, Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства з участю комунальних закладів обласної ради – Хмельницького ОЕНЦУМ і Хмельницького ОІППО, провідних науковців у галузі природничих наук Хмельницького та Кам’янець-Подільського національних університетів.

Від президії Національної академії педагогічних наук України учасникам конференції надійшла вітальна листівка з побажаннями їм ефективної співпраці заради розвитку навчально-виховної роботи і дитячої творчості в закладах освіти.

Від Хмельницької обласної ради учасників заходу привітав начальник відділу з питань внутрішньої політики і адміністративно-територіального устрою та інформаційного забезпечення ради, член спілки журналістів України Ніконішин Віктор Леонідович, який висловив слова щирої вдячності за сумлінну і плідну працю педагогам і лісівникам-ентузіастам діяльності учнівських лісництв, наголосив на необхідності належного стимулювання і оплати їх праці, підкреслив важливість залучення до науково-дослідницької роботи, практичної лісівничої та природоохоронної справи школярів.

Перший заступник начальника Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, головний лісничий Хоптинець Володимир Михайлович у своєму зверненні до учасників конференції наголосив, що сьогодні важко переоцінити важливість практичної діяльності дитячих творчих об’єднань лісогосподарського профілю, успіх якої залежить від якості співпраці педагогів з лісівниками, навчання юних лісівників і залучення їх до участі у лісогосподарських заходах та природоохоронній діяльності, забезпечення обдарованим дітям можливості виконання тематичних науково-дослідницьких робіт на базі лісництв, проведення в закладах освіти профорієнтаційної роботи серед учнівської молоді на лісівничі професії.

Він підкреслив, що проведений 8-11 вересня 2015 року на базі закладів освіти і лісогосподарських підприємств Хмельниччини ІХ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, у якому брали активну участь делегації з 22-х областей держави, був яскравим прикладом взаєморозуміння й ефективної співпраці освітян і лісівників нашого краю та став знаковою віхою в історії юних лісівників України і їх наставників-лісогосподарів.

Про особливості науково-дослідницької роботи учнів під керівництвом науковців у рідкісних лісових угрупуваннях та екосистемах національних природних парків нашого краю яскраво і змістовно розповіла Любінська Людмила Григорівна, доктор біологічних наук, завідувач кафедри біології та методики її викладання Кам’янець-Подільського Національного університету імені Івана Огієнка та її колега – Юглічек Лілія Степанівна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології Хмельницького національного університету.

Яскравими прикладами ефективності цього напрямку навчально-виховної роботи, яку забезпечують педагоги спільно з лісівниками Хмельниччини, стала діяльність зразкового учнівського лісництва Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району – переможця 2-х Всеукраїнських зльотів юних лісівників і VІ та Х Міжнародного юніорського лісового конкурсу учнівської і студентської молоді в РФ, учнівських лісництв Богдановецької ЗОШ І-ІІ ст. Деражнянського району, Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району, Кадиєвецької ЗОШ І-ІІІ ст. Кам’янець-Подільського району, Буртинської ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району, Сковородківської ЗОШ І-ІІІ ст. Старокостянтинівського району, Масівецької ЗОШ І-ІІ ст. Хмельницького району, Полянської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району, Вишнівчицької ЗОШ І-ІІІ ст. та Жабинецької ЗОШ І-ІІ ст. Чемеровецького району.

Зведенюк Микола Андрійович, керівник зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчитель хімії Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району, Лисюк Михайло Анатолійович, керівник учнівського лісництва, директор Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району, Григоров Ігор Миколайович, керівник учнівського лісництва, директор Масівецької ЗОШ І-ІІ ст. Хмельницького району, Проценко Галина Дмитрівна, керівник учнівського лісництва, вчитель біології Буртинської ЗОШ І-ІІ ст. Полонського району та ряд їх колег з навчальних закладів області показали своєю працею, що діяльність учнівського лісництва у школі значною мірою забезпечує поглиблення біологічних знань учнів, розширення дитячого наукового світогляду, розвиток естетичних відчуттів, формування у неповнолітніх екологічної культури та трудових умінь і навичок, що в кінцевому результаті – позитивно впливає на формування гармонійно розвинутої особистості, усвідомленому вибору професії.

Ряд доповідачів конференції підкреслювали, що вивчаючи різнобічні функції лісу та складні взаємини між його компонентами, учні простежують прямий зв’язок між біогеоценозом лісу і врожайністю сільськогосподарських культур (попередження ерозії ґрунтів, збереження вологи в ґрунті, зменшення сили вітру, пом’якшення клімату тощо), а вивчення місцевих деревних і чагарникових порід та інших лісових рослин і тварин, розуміння народногосподарського значення лісових ресурсів для економіки й побуту людей, підводить дітей до висновку, що ліс – це основа життя і добробуту людства, ліс – наше багатство. Глибоке усвідомлення цього спонукає неповнолітніх до наполегливого здобування нових знань про ліс, прагнення охороняти та захищати ліс від негативного впливу абіотичних, біотичних та антропогенних факторів.

В учнівських лісництвах юні лісівники проводять дослідницьку роботу з лісовими культурами за завданнями вчених, виконують лісовідновлювальні роботи, висаджують захисні лісосмуги, заліснюють береги річок, озер, схили ярів; охороняють та розселяють мурашники, приваблюють птахів, дбають про лісових звірів тощо. Виконуючи таку важливу природоохоронну та дослідницьку роботу в галузі лісового господарства, спілкуючись з природою, відчуваючи себе частинкою природи, учні починають усвідомлювати власну причетність до її захисту і збереження, під впливом дорослих у них зароджується почуття персональної відповідальності за екологічний стан лісової флори та фауни, виникає й утверджується бажання оволодіти фахом лісівника і зробити свій власний внесок у розбудову лісогосподарської галузі України.

Враховуючи гостру потребу навчальних закладів області в організаційно-методичному забезпеченні діяльності учнівських лісництв, Хмельницьким ОЕНЦУМ спільно з колегами і лісівниками підготовлено ряд змістовних розробок з цього напрямку навчально-виховної роботи та
Збірку методичних рекомендацій і документів з питань організації діяльності учнівських лісництв на допомогу їх керівникам та педагогічним працівникам навчально-виховних закладів області, яку тепер друкуватимуть у Києві для навчальних закладів усієї України.

У цій Збірці, адресованих керівникам закладів освіти, учнівських лісництв і профільних гуртків, наводяться нормативні документи, примірники документації, матеріали і поради щодо оформлення кабінетів лісу, про зміст природоохоронної роботи в учнівському лісництві й охорони праці його вихованців, ведення профорієнтаційної роботи серед школярів на лісогосподарські професії, умови проведення профільних еколого-натуралістичних акцій, програми роботи гуртків юних лісівників і юних лісівників-дендрологів, що можуть діяти на базі учнівського лісництва, раціонально й змістовно його доповнюючи, та програма шкільного курсу з основ лісового господарства, тематичні розробки навчальних занять і масових заходів тощо.

Враховуючи важливість функціонування учнівських лісництв, як однієї з ефективних форм позакласної і позашкільної та профорієнтаційної роботи в навчально-виховних закладах, організатори і учасники конференції загострювати увагу на окремих аспектах організаційної роботи, необхідності якісного покращення матеріальної бази кабінетів лісівництва, поглиблення співпраці педагогів і лісівників та пропагування її здобутків у ЗМІ, створення бюджетних гуртків на базі учнівських лісництв у навчально-виховних закладах нашого краю та матеріальному стимулюванні праці їх керівників – освітян і лісівників.

Будемо сподіватись, що проведений захід сприятиме збереженню і розвитку мережі учнівських лісництв, досягненню нових успіхів і плідних здобутків у спільній справі навчання й виховання майбутніх господарів лісу.


 

Юні лісівники Хмельниччини взяли участь у Х ювілейному Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв на Черкащині

Нещодавно у Черкаській області відбувся Х Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, де Хмельниччину  представили переможці минулорічного ІХ Зльоту та цьогорічного обласного збору юннатів (секція юних лісівників) – команда у складі трьох кращих юних лісівників зразкового учнівського лісництва «Пліщинське» Шепетівського лісгоспу і Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Семенюк Наталії, Хмельничан Катерини, Гуральської Алли та двох кращих юних лісівники Радошівського учнівського лісництва НПП «Мале Полісся» та Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району Семенюка Ігоря і Веретюк Олександри, над яким нині шефствує Пліщинське учнівське лісництво.

Очолював обласну команду юних лісівників керівник учнівського лісництва, вчитель хімії Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району  Зведенюк Микола Андрійович, а супроводжуючими представниками від базових підприємств були: від державного підприємства «Шепетівське лісове господарство» – головний лісничий  Заблоцький Олександр Васильович, від Національного природного парку «Мале Полісся» – старший науковий співробітник Белінська Марина Миколаївна.

4. Фото юних лісниківПоряд з іншими учасниками Зльоту, юні лісівники нашої області демонстрували виставки-презентації власних лісівничих досягнень, захищали науково-дослідницькі роботи  у галузі лісового господарства, відвідали Трушівську загальноосвітню школу – володаря кубка Гран-прі минулорічного Зльоту, який відбувався у вересні на Хмельниччині, ознайомилися з роботою шкільного лісництва і  висадили на території школи пам`ятну алею з ялівцю. Для педагогів-керівників делегацій  було організовано педагогічні читання.

Також учасники заходу побували на цікавих і пізнавальних екскурсіях по неповторній Черкащині, де формувався звитяжний козацький дух нашого народу та знаходилася гетьманська столиця – Чигирин, мальовничому краю добрих і щирих людей, де народились славні сини українського народу – гетьман України Богдан Хмельницький, герої Визвольної війни Петро Дорошенко та Іван Виговський, гайдамацькі ватажки Залізняк і Гонта, геній всієї України і світу Тарас Шевченко – пророк нашої нації.

         Вихованка зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», учениця 11 класу Городнявського НВК Шепетівського району Семенюк Наталія Петрівна з науково-дослідницькою роботою «Декоративна структура стовбурової деревини ясена звичайного форми «хвилясто-завилькуватий»» (керівник – Зведенюк М.А.), за результатами конкурсу-захисту роботи посіла індивідуальне І місце і була відзначена Почесною грамотою організаторів заходу. Варто відзначити, що Наталка встигла після складання іспиту ЗНО наздогнати потягом свою команду в Черкасах і вибороти для неї призове місце!   Отримали від організаторів Х Зльоту нагороди й усі юні учасники обласної команди за активну участь у його заходах.

А переможцем цьогорічного Зльоту стала команда юних лісівників Житомирської області, які вибороли кубок Гран-прі, отримали в подарунок ноутбук і право проводити в 2017 році на Житомирщині наступний ХІ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів.

Вітаємо юних лісівників шкільних учнівських лісництв Хмельниччини та їх наставників – лісівників і педагогів-ентузіастів з черговим здобутком і сподіваємось на їх нові досягнення в науково-дослідницькій, лісогосподарській та природоохоронній справі.


Відбувся ювілейний зліт юннатів Хмельниччини

20 квітня 2016 року в Хмельницькому ОЕНЦУМ відбувся ХХV обласний збір юних натуралістів, Фото збору 1присвячений 25-річчю проголошення незалежності України. Ювілейний юннатівський захід проводився обласними натуралістами відповідно до завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Хмельницької області на 2016-2020 роки та з метою підвищення ефективності і якості організації й проведення в закладах освіти еколого-натуралістичної, дослідницько-експериментальної, природознавчої і природоохоронної роботи школярів та їх профорієнтації, виявлення і підтримки обдарованої учнівської молоді та залучення її до участі в юннатівських заходах.

В обласному зборі юннатів Хмельниччини взяли участь дитячі делегації у складі юннатів-ентузіастів дослідницько-експериментальної роботи з навчальних закладів територіальних громад 18 районів (Білогірського, Віньковецького, Городоцького, Деражнянського, Дунаєвецького, Ізяславського, Кам’янець-Подільського, Красилівського, Новоушицького, Полонського, Славутського, Старокостянтинівського, Старосинявського, Теофіпольського, Хмельницького, Чемеровецького, Шепетівського і Ярмолинецького районів) та 6 міст області (Кам’янця-Подільського, Нетішина, Славути, Старокостянтинова, Хмельницького і Шепетівки).

Матеріальне забезпечення цього непересічного і важливого для школярів нашого краю щорічного заходу здійснив колектив працівників ТОВ «Поліграфіст» на чолі з Федоченком С.О., не залишивши жодного з його юних учасників без цінних призів та подарунків (книги «Гриби Хмельниччини», «Птахи Хмельниччини», «Ріки Хмельниччини» – переможцям і буклети «Хмельницький ОЕНЦУМ» та тематичні роздаткові матеріали – кожному учаснику).

Грамотами  Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді та цінними подарунками нагороджено юних натуралістів, які на секційних конкурсах-захистах продемонстрували високий рівень виконання індивідуальних дослідницько-експериментальних робіт і глибокі якісні знання за обраною темою в галузях лісівництва, бджільництва і тваринництва та набуті практичні професійні навички й уміння, вийшли переможцями ювілейного збору і посіли призові місця:

Секція юних лісівників:

І місце:

– Семенюк Наталію, ученицю 11 класу Городнявського НВК, вихованку Пліщинського учнівського лісництва Шепетівського району (тема роботи: «Декоративна структура стовбурової деревини клена звичайного форми хвилясто-завильковатої», керівник Зведенюк М.А., вчитель хімії).

ІІ місце:

– Мамавко Наталію, ученицю 10 класу, вихованку учнівського лісництва Зеленокуриловецької ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району (тема роботи: «Вирощування самшиту вічнозеленого однорічними пагонами», керівник – Пітик С.В., вчитель біології і хімії);

– Репчук Віру, ученицю 11 класу Чаньківської ЗОШ І-ІІІ ст. Дунаєвецького району (тема роботи: «Відтворення насаджень дуба звичайного в урочище «Солонинчик», керівник – Іванов А. В., вчитель біології та екології).

ІІІ місце:

– Муравського Владислава, учня 8 класу, вихованця учнівського лісництва Буртинської ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району (тема роботи: «Рідкісні рослини державного лісового заказника «Полонський», керівник – Проценко Г.Д., вчитель біології);

– Кутасєвіч Анну, ученицю 7-А класу, вихованку учнівського лісництва «Юнацька варта» Шепетівського НВК № 3 (тема роботи «Особливості розмноження та відтворення деревних рослин ДП «Шепетівське лісове господарство», керівник – Семенюк В.В., вчитель біології та екології);

– Семенюка Ігоря, учня 7 класу, вихованця учнівського лісництва НПП «Мале Полісся» та Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району (тема роботи: «НПП «Мале Полісся», керівник – Придачук Л.О., вчитель хімії та біології);

– Доктор Вікторію, вихованку гуртка юних садівників Славутського ЕНЦШ (тема роботи: «Стан і значення приміських лісових насаджень», керівник – Захарчук В.В., керівник гуртка «Юні садівники»).

Секція юних бджолярів:

І місце:

– Крилову Яну, ученицю 7 класу Маківського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. Дунаєвецького району (тема роботи: «Розмноження в лабораторних умовах диких бджіл OSMIA RUFA, OSMIA CORNUTA, їх утримання та використання для запилення рослин в умовах с. Маків», керівник – Антохова Т.В., вчитель біології).

ІІ місце:

– Гуцевич Діану, ученицю 10 класу Малоборовицької ЗОШ І-ІІІ ст. Білогірського району (тема роботи: «Вплив пестицидів на утримання та розмноження бджіл», керівник  – Нагорна В.Л., вчитель біології);

– Кравчука Максима, учня 10 класу Бабинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Старосинявського району (тема роботи: «Вплив різних методів та прийомів бджільництва на розвиток і продуктивність бджолиних сімей», керівник -Кравчук О.А, вчитель біології та хімії).

ІІІ місце:

– Осаульчука Артема, учня 5 класу Новоселицького НВК Деражнянського  району (тема роботи: «Визначення якості меду органолептичними та експрес-методами», керівник – Слижук Л.В., вчитель біології);

– Хом’яка Руслана, учня 6 класу Борисівського НВК Ізяславського району (тема роботи: «Дослідження впливу електромагнітного випромінювання на життя бджіл», керівник – Яковчук А. О., вчитель біології);

– Придворницьку Вікторію, ученицю 7-А класу  Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 (тема роботи: «Особливості бджільництва Старокостянтинівщини», керівник – Покотилюк В. В., керівник гуртків «Юні друзі природи»).

Секція юних тваринників:

І місце:

– Саса Андрія, учня 8-Б класу Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 (тема роботи: «Особливості вирощування перепелів в домашніх умовах», керівник – Грищенкова Г.М., вчитель біології).

ІІ місце:

– Мугиля Назара, вихованця гуртка «За гуманне ставлення до тварин» Шепетівського МЦЕНТУМ (тема роботи: «Визначення оптимальних умов нутрій», керівник – Андрощук А.І., керівник гуртка «За гуманне ставлення до тварин»);

– Зарічну Марію, ученицю 9 класу Западинської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району (тема роботи: «Свинарство в приватному господарстві», керівник – Янюк Т.О., вчитель біології).

ІІІ місце:

– Кшевінську Тетяну, ученицю 7 класу Іванковецького НВК Хмельницького району (тема роботи : «Нутрії – це не тільки хутро, а й кілька кілограм цінного м’яса», керівник – Кшевінська Л.А., вчитель біології);

– Кліменко Ярослава, учня 10 класу Хмельницького НВК № 10 (тема роботи: «Перепілка. Особливості розведення.», керівник – Белякова Л. О., вчитель хімії і біології);

– Цинюка Андрія, учня 11 класу Корчівської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району (тема роботи: «Голубівництво мальовничого села Корчівка», керівник – Семенюк Н.М.,  вчитель біології );

– Кравчук Вероніку, ученицю 4-Б класу Деражнянського ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 (тема роботи: «Вплив умов утримання кролів на живу масу молодняку що підростає», керівник – Луцькова Л. В., вчитель початкових класів).

Грамотою Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді нагороджено групу школярів за результативне виконання і змістовну презентацію ними індивідуальних дослідницько-натуралістичних робіт в галузях лісівництва, бджільництва і тваринництва на конкурсах-захистах обласного  збору юних натуралістів Хмельниччини:

Секція юних лісівників:

– Дубак Дарію, ученицю 9 класу Малієвецького НВК Дунаєвецького району (тема роботи: «Дендрологічні пам’ятки природи Малієвець», керівник – Маліновська Л.С., вчитель біології);

– Павлюк Зоряну, ученицю 9 класу Сковородківського НВК Старокостянтинівського району (тема роботи: «Методи боротьби з шкідниками лісу», керівник – Драчук Г.П., вчитель біології);

–  Новак Наталію, ученицю 8 класу Бражинецької ЗОШ І-ІІ ст. Полонського району, вихованку гуртка «Еколог» (тема роботи: «Сучасний стан первоцвітів Бражинецького лісу», керівник – Кирилюк Т.О., вчитель біології  та географії );

– Злотенко Богдану, ученицю 7-Б класу Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, вихованку гуртка  «Юні друзі природи» Старокостянтинівського МЦДЮТ (тема роботи: «Поширення весняних ефемероїдів в лісових масивах околиць м. Старокостянтинова», керівник – Покотилюк В.В., керівник гуртків «Юні друзі природи»);

 – Танцюру Ольгу, ученицю 10 класу ЗОШ І-ІІІ ст. № 4, вихованку гуртка «Юні квітникарі»  ПНЗ «Краєзнавчий центр» м. Нетішина (тема роботи: «Forest Land» (Лісова країна), керівник – Троцик Л.В., керівник гуртків «Юні квітникарі»);

– Сваричевського Артема, учня 10 класу Полянського НВК «Дошкільний заклад, СЗОШ І-ІІІ ст.» Славутського району (тема роботи: «Дослідження впливу розселення рудих лісових мурах (Formica polyctena L.) на наявність соснового пильщика звичайного (Diprion pini L.) у Старокривинському лісництві», керівник – Гончарук С.А., вчитель хімії і біології);

– Москальчук Жанну, ученицю 7 класу Завадівської ЗОШ І-ІІ ст. Чемеровецького району (тема роботи: «Цікаві природні об’єкти в межах околиць Завадівського лісництва», керівник – Богдан О.В., вчитель хімії та біології);

– Гарніцьку Вероніку, ученицю 11 класу Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. Віньковецького району (тема роботи: «Рідкісні дерева рідного краю», керівник – Перепел Г.В., вчитель зарубіжної літератури, керівник гуртків «Юні друзі природи»).

Секція юних бджолярів:

– Смішко Альону, ученицю 7 класу Борсуківської ЗОШ І-ІІ ст. Новоушицького району (тема роботи: «Дослідження різновидів бджолиних медів. Властивості меду та використання продуктів бджільництва в лікуванні», керівник – Дацій Є.А., вчитель біології).

– Галаш Людмилу, ученицю 7 класу Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Ф.С. Бацури Новоушицького району (тема роботи: «Лікувальні властивості продуктів бджільництва», керівник – Смаровоз О.В., вчитель біології та хімії);

– Королюка Ярослава, учня 8 класу Колибаївської ЗОШ І-ІІ ст. Кам’янець-Подільського району (тема роботи: «Використання експресного меду для оздоровлення людини», керівник – Червоногородський В.А., вчитель біології);

– Троян Зоряну, ученицю 4-Б класу Судилківської ЗОШ І-ІІІ с. Шепетівського району (тема роботи: «Мед – натуральний продукт», керівник – Грицай С.І., вчитель початкових класів);

– Свідзінську Яну, ученицю 7 класу Жуківського НВК «Дошкільний заклад – ЗОШ І-ІІІ ст.» Славутського району (тема роботи: «Бджоли – дивовижні комахи», керівник – Миронюк І.А., вчитель біології і географії);

– Карловську Ілону, вихованку гуртка «Юні бджолярі» Дунаєвецької СЮН (тема роботи: «Дослідження мікроклімату бджолиної сім’ї та електропровідності меду», керівник – Бурляк В.В., вчитель фізики);

– Губенко Владислава, учня 8 класу Шепетівської СЗОШ І-ІІІ ст. № 2 (тема роботи: «Розвиток бджільництва: проблеми і розвиток», керівник – Мутшин Н.В., вчитель біології та хімії);

– Карковського Богдана, учня 11 класу Пильноолексинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Городоцького району (тема роботи: «Заміна та підсадка маток – запорука продуктивності бджолиної сім’ї», керівник – Бігун О. Я., вчитель біології та хімії );

– Машталер Валентину, ученицю 9-А класу Хмельницького НВК № 10 (тема роботи: «Мед в харчуванні сучасної людини», керівник – Войцеховська С.П., вчитель хімії);

-Войткову Єлизавету, ученицю 8 класу Чорнянської ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району (тема роботи: «Бджільництво та перспективи його розвитку в умовах с. Чорна Чемеровецького району», керівник – Нагородна Р. В., вчитель хімії та біології);

– Анаку Олександра, учня 7 класу Сутковецької ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Р.О. Лабаня  Ярмолинецького району (тема роботи: «Новий метод двоматочного утримання бджіл», керівник – Анака О.О., вчитель хімії та біології);

– Шпачинського Андрія, учня 11-Б класу Полонської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 (тема роботи: «Найнебезпечніші бджолині шкідники нашої місцевості та ефективні методи боротьби з ними», керівник – Веселова Н.В., вчитель біології);

– Фурсей Мар’яну, ученицю 9 класу Сковородківського НВК Старокостянтинівського району (тема роботи: «Вплив медоносної бджоли на врожайність саду», керівник – Драчук Г.П., вчитель біології).

Секція юних тваринників:

– Король Тетяну, ученицю 10 класу Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району (тема роботи: «Відгодівля свиней породи Ландрас», керівник – Придачук Л.О., вчитель хімії і біології);

– Томчука Романа, учня 11 класу, вихованця гуртка «Юні натуралісти» Поляхівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – колегіум» Теофіпольського району (тема роботи: «Вплив діяльності бобрів на навколишнє середовище», керівник – Вівсянко Г.І., вчитель біології);

– Голодюка Степана, учня 9 класу Великокаленицької ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району (тема роботи: «Кролівництво в домашніх умовах», керівник – Назарчук О.М., вчитель біології );

– Касапчук  Поліну, ученицю 6 класу Кам’янець-Подільського НВК № 8 (тема роботи:  «Вплив домашніх тварин на самопочуття», керівник – Кальчук  О.О.,  вчитель біології );

– Мартинюк Марину, ученицю 10 класу Довгалівської ЗОШ І-ІІ ст. Білогірського району (тема роботи: «Вітаміни та їх роль в обміні речовин та значення для росту і розвитку кролів», керівник – Троян Г.О., вчитель біології);

– Слободенюк Анну, ученицю 7 класу Улашанівського НВК Славутського району (тема роботи: «Цінність розведення різних порід кролів», керівник – Нікітчук Н.Г., вчитель біології);

– Дричик Марію, вихованку гуртка «Юних акваріумістів» Славутського МЕНЦШ (тема роботи: «Морфо-анатомічні особливості надкласу риби різних гідроекосистем», керівник – Кмитюк С.Л., керівник гуртків «Юні акваріумісти»);

– Пундик Софію, ученицю 9 класу Староушицької СЗОШ І-ІІІ ст. екологічного спрямування (тема роботи: «Видове різноманіття мускокрилих», керівник – Юрченко М.В., вчитель біології);

– Снігур Анжеліку, ученицю 10 класу Свіршковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району (тема роботи: «Аналіз репродуктивних якостей свиноматок великої білої породи», керівник – Кайдановська Н. В., вчитель хімії і біології);

– Леонець Дар’ю, ученицю 5 класу Хролинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району (тема роботи: «Поведінка голубоподібних в шлюбний період», керівник – Українець О.В., вчитель біології);

– Дроздовського Олександра , учня 11 класу Паплинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Старосинявського району (тема роботи: «Видовий склад та біологічні особливості іхтіофауни Старосинявського рибного цеху», керівник – Сивопляс Н.В., вчитель біології і хімії).

Такою ж Грамотою відзначено учнівські лісництва Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району, НПП «Мале Полісся» і Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району, Буртинської ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району, Зеленокуриловецької ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району, Шепетівського НВК № 3, вихованці яких здобули призові місця.

Грамотою Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді нагороджено членів журі секцій обласного збору юннатів та ряд педагогів навчальних закладів області, під керівництвом яких юннати – учасники заходу змістовно виконали індивідуальні роботи, за досягнуті ними результати проведення дослідницько-експериментальної роботи з школярами, вагомий особистий внесок у розвиток еколого-натуралістичної роботи та формування природоохоронної культури учнівської молоді:

– Говоруна Валентина Давидовича, – вчителя біології Хмельницького колегіуму ім. В.Р. Козубняка, члена журі;

– Курманського Юрія Івановича, – директора Хмельницького обласного ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі наук, голову журі;

– Нагорну Валентину Леонідівну, – вчителя біології Малоборовицької ЗОШ І-ІІІ ст. Білогірського району, члена журі;

– Яковчук Аліну Олександрівну, – вчителя біології та хімії Борисівського НВК Ізяславського району, члена журі;

– Левчука Івана Макаровича, – вчителя біології Волицької ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району, члена журі;

– Космак Ларису Володимирівну, – вчителя біології Песецької ЗОШ І-ІІ ст. Новоушицького району;

– Нагорну Юлію Олександрівну, – вчителя біології СЗОШ І-ІІІ ст. № 29 м. Хмельницького, члена журі;

– Новака Володимира Олександровича, – вчителя біології Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. Летичівського району, голову журі;

– Нагурну Оксану Василівну, – вчителя біології Летавського НВК Чемеровецького району, члена журі;

– Янюк Тетяну Олександрівну, вчителя біології Западинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району, члена журі;

– Кшевінську Людмилу Анатоліївну, заступника директора з наукової роботи,  вчителя біології Іванковецького НВК Хмельницького району, члена журі;

– Красову Людмилу Петрівну, провідного спеціаліста сектору кадрів та юридичного забезпечення Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, голову журі;

– Григорова Ігоря Миколайовича, директора Масівецької ЗОШ І-ІІ ст. Хмельницького району, члена журі;

– Зведенюка Миколу Андрійовича, вчителя біології Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району, члена журі;

– Лисюка Михайла Анатолійовича,  директора Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району, члена журі;

– Кузнецова Віктора Євгеновича,  вчителя біології Антонінської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району, члена журі;

– Слободянюк Ларису Федорівну,  вчителя біології Струзької ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району, члена журі;

– Маліновську Людмилу Станіславівну, вчителя біології Малієвецького НВК Дунаєвецького району;

– Проценко Галину Дмитрівну, вчителя біології Буртинської ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району;

– Пітик Світлану Василівну, вчителя біології і хімії Зеленокуриловецької ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району;

– Гоненко Аллу Олексіївну, вчителя біології Шепетівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3;

– Семенюк Віту Віталіївну, вчителя біології та екології Шепетівського НВК № 3;

– Придачук Любов Олексіївну, вчителя хімії та біології Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району;

– Іванова Андрія Васильовича, вчителя біології та екології Чаньківської ЗОШ І-ІІІ ст. Дунаєвецького району;

– Захарчука Володимира Віталійовича, керівника гуртків «Юні садівники» Славутського міського еколого-натуралістичного центру школярів;

– Драчук Галину Петрівну, вчителя біології Сковородківського НВК Старокостянтинівського району;

– Кирилюк Тетяну Олександрівну, вчителя біології та географії  Бражинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району;

– Покотилюк Віту Василівну, керівника гуртків «Юні друзі природи» Старокостянтинівського міського центру дитячої та юнацької творчості;

– Троцик Людмилу Віталіївну, керівника гуртків «Юні квітникарі» Нетішинського позашкільного закладу «Краєзнавчий центр»;

– Гончарук Світлану Анатоліївну, вчителя хімії і біології Полянського НВК «дошкільний заклад, СЗОШ І-ІІІ ст.»  Славутської районної ради;

– Богдан Оксану Вікторівну, вчителя хімії та біології Завадівської ЗОШ І-ІІ ст. Чемеровецького району;

– Перепел Галину Василівну, вчителя зарубіжної літератури, керівника гуртків «Юні друзі природи» Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. Віньковецького району.

– Антохову Тамару Василівну, вчителя біології Маківського НВК Дунаєвецького району;

– Дацій Євгенію Анатоліївну, вчителя біології Борсуківської ЗОШ І-ІІ ст. Новоушицького району;

– Смаровоз Олену Василівну, вчителя біології та хімії Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Ф.С. Бацури Новоушицького району;

– Червоногородського Василя Адамовича, вчителя біології Колибаївської ЗОШ І-ІІ ст. Кам’янець-Подільського району;

– Грицай Світлану Іванівну, вчителя початкових класів Судилківської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району;

– Миронюк Ірину Андріївну, вчителя біології і географії Жуківського НВК «Дошкільний заклад, СЗОШ І-ІІІ ст.» Славутської районної ради;

– Бурляк Валентину Василівну, вчителя фізики Рахнівської ЗОШ І-ІІІ ст. Дунаєвецького району;

– Мутшин Надію Василівну, вчителя біології та хімії Шепетівської СЗОШ І-ІІІ ст. № 2;

– Кравчук Оксану Андріївну, вчителя біології та хімії Бабинської ЗОШ І-ІІІ ст. Старосинявського району;

– Бігун Ольгу Ярославівну, вчителя біології та хімії Пільноолексинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Городоцького району;

– Войцеховську Світлану Петрівну, вчителя хімії Хмельницького НВК № 10,

– Слижук Лідію Володимирівну, вчителя біології Новосілецького НВК

 «ЗНЗ І – ІІІ ст. – дошкільний навчальний заклад» Деражнянського району;

– Яковчук Аліну Олександрівну, вчителя біології Борисівського НВК

 «ЗОШ І-ІІІ ст. д/сад»  Ізяславського району;

– Нагородну Руслану Василівну, вчителя хімії та біології Чорнянської ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району;

–  Анаку Олесю Олегівну, вчителя хімії та біології Сутковецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Р.О. Лабаня Ярмолинецького району;

– Веселову Наталію Володимирівну, вчителя біології Полонської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2;

– Белякову Людмилу Олександрівну, вчителя хімії і біології Хмельницького НВК № 10;

– Семенюк Нелю Миколаївну,  вчителя біології  Корчівської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району;

– Луцькову Людмилу Василівну, вчителя початкових класів Деражнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1;

– Придачук Любов Олексіївну, вчителя хімії і біології  Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району;

– Вівсянко Ганну Іванівну, вчителя біології Поляхівського НВК ЗОШ І-ІІІ ст. – колегіум Теофіпольського району;

– Назарчук Олену Миколаївну, вчителя біології Великокаленицької ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району;

 – Грищенкову Галину Михайлівну, вчителя біології Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ст.  № 1;

– Кальчук  Оксану Олексіївну,  вчителя біології  Кам’янець-Подільського НВК № 8;

– Андрощук Альону Іванівну , керівника гуртка «За гуманне ставлення до тварин» Шепетівського ЦЕНТУМ;

– Троян Галину Олександрівну,  вчителя біології Довгалівської ЗОШ І-ІІІ ст. Білогірського району;

– Нікітчук Наталію Григорівну, вчителя біології Уланівського НВК Славутського району;

– Кмитюк Світлану Леонідівну, керівника гуртків «Юні акваріумісти» Славутського МЦЕНТУМ;

–  Юрченко Марину Василівну, вчителя біології Староушицької СЗОШ І-ІІІ ст. Кам’янець-Подільського району;

– Кайдановську Наталію Валентинівну, вчителя хімії і біології Свіршковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району;

– Українець Олену Володимирівну, вчителя біології Хролинської ЗОШ І-ІІІ ст.  Шепетівського району;

– Янюк Тетяну Олександрівну, вчителя біології Западинської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району;

– Сивопляс Наталію Володимирівну, вчителя біології і хімії Паплинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Старосинявського району.Фото збору 2

Упевнений захист юннатами власних творчих дослідницько-експериментальних робіт під час конкурсів у кожній секції збору показав високий рівень їх підготовки та значну увагу, приділену педагогами індивідуальній роботі з цими школярами і вихованцями еколого-натуралістичних гуртків, розвитку їх індивідуальних особливостей та здібностей, результати формування екологічної культури, дослідницьких вмінь і навичок та здобутки сумлінної праці в галузях лісового та сільського господарств учнівської молоді Хмельниччини.


Лісівники і освітяни Хмельниччини презентували в столиці України здобутки співпраці

21-22 березня 2016 року в м. Києві відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Відтворимо ліси разом», присвячена Міжнародному дню лісу, яка проводилася Міністерством освіти і науки України, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді за підтримки Державного агентства лісових ресурсів України та Товариства лісівників України. Для участі у конференції Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства і Департамент освіти і науки Хмельницької ОДА направили у столицю делегацію з числа кращих педагогічних працівників і лісівників – керівників учнівських лісництв та представників лісових господарств області – організаторів і ентузіастів творчої практичної лісогосподарської та науково-дослідницької роботи з юними лісівниками у складі:DSC_0051

– директора ДП «Шепетівський лісгосп» Володимира Михайловича Сасюка;

– інженера лісових культур ДП «Шепетівський лісгосп» Анни Олександрівни Кирильчук;

– помічника лісничого Червонозірського лісництва ДП «Хмельницьке лісомисливське господарство» Віталія Валерійовича Мантуляка;

– лісничого Полонського лісництва ДП «Шепетівський лісгосп» Олега Вікторовича Будника;

– вчителя хімії, керівника зразкового учнівського лісництва Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району Миколи Андрійовича Зведенюка;

– директора, керівника учнівського лісництва Масівецької ЗОШ І-ІІ ст. Хмельницького району Ігоря Миколайовича Григорова;

– вчителя біології, керівника учнівського лісництва Буртинської ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району Галини Дмитрівни Проценко;

– керівника учнівського лісництва «Юннат» Славутського еколого-натуралістичного центру школярів Володимира Віталійовича Захарчука.

Хмельницький ОЕНЦУМ представляла завідувач відділу екології і охорони природи, керівник гуртків Ольга Олександрівна Гораль.

Лісівники й освітяни Хмельниччини яскраво продемонстрували учасникам конференції результати своєї співпраці, завдяки якій у навчальних закладах і лісництвах нашого краю діють 42 учнівських лісництва, більшість яких ведуть відлік своїй плідній діяльності ще з 60-х та 70-х років ХХ століття, мають славні традиції і слугують прикладом для інших.

Для виставки «Лісовідтворення. Пошуки молоді» лісівники й педагоги оформили тематичну експозицію області, де представили мережу учнівських лісництв регіону і їх досягнення, непересічні здобутки юних лісівників Шепетівщини зокрема, змістовні банери, буклети, альбоми, навчальна література, тематичні розробки і звіти про результати різноманітних напрямів їх діяльності – експериментально-дослідницької, навчальної, наукової, агітаційно-просвітницької, методичної та профорієнтаційної.

В ході пленарного засідання Всеукраїнської науково-практичної конференції було проведено 2 сесії на актуальну тематику «Роль лісів України в умовах глобальних змін навколишнього середовища» та «Лісовідновлення: стратегія партнерства», під час яких директор ДП «Шепетівське лісове господарство» Володимир Михайлович Сасюк аргументовано розповів учасникам заходу про організацію і всебічну підтримку дирекцією та колективом підприємства учнівських лісництв Шепетівщини – школи майбутніх господарів лісу рідного краю.

Під час презентацій інноваційних форм діяльності кращих учнівських лісництв України керівник зразкового учнівського лісництва «Пліщинське» Микола Андрійович Зведенюк виступив з доповіддю-презентацією на тему «Формування наукового світогляду школярів через систему позашкільної роботи на прикладі учнівського лісництва» і поділився з колегами своїм досвідом творчої роботи з юними лісівниками та шефами-лісівниками, профорієнтації і професійної підготовки юних лісогосподарів.

Працювали дискусійні майданчики: «Пріоритети лісівничої освіти в контексті збалансованого розвитку та проблем матеріально-технічного забезпечення в учнівських лісництвах» і «Допрофільна підготовка та профільне навчання учнів з лісництва» у яких брали активну участь представники Хмельниччини. Інші делегації зацікавлено знайомились з досвідом хмельничан, представленим під час дискусій та на експозиції виставки, і високо оцінювали їх здобутки.

Організатори Всеукраїнської науково-практичної конференції «Відтворимо ліси разом» нагородили спеціальною почесною відзнакою зразкове учнівське лісництво «Пліщинське» та Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України ДП «Шепетівське лісове господарство», доповідачів і членів обласної делегації, обласний ЕНЦУМ та ряд кращих учнівських лісництв Хмельниччини, їх керівників-педагогів і закріплених за ними працівників державних лісогосподарських підприємств.


Хмельницький ОЕНЦУМ удостоєний почесного звання «Лідер сучасної освіти» і нагороджений золотою медаллю VII Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти  2016»

З 17 по 19 березня 2016 року в м. Києві на VII Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2016» Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді презентував позашкільну освіту рідного краю та здобутки праці педагогічного Почесне званняколективу закладу (10 педагогів+директор) і отримав ряд відзнак високого ґатунку. Міжнародна освітня виставка об’єднала учасників освітнього процесу в пошуку ефективних шляхів підвищення якості національної освіти, розвитку міжнародних освітніх і науково-технічних проектів та надала колегам можливість обмінятися досвідом, думками, контактами і закласти фундамент для подальшої співпраці. Тут були представлені національні вищі навчальні заклади та наукові установи; закордонні навчальні заклади, міжнародні освітні агенції і представництва; вищі навчальні заклади післядипломної та неперервної освіти, обласні і міські управління (департаменти) освіти, загальноосвітні, дошкільні та позашкільні заклади; професійно-технічні навчальні заклади і навчально-методичні центри; ряд виробників та дистриб’юторів сучасних засобів навчання, проектів, програм і рішень для галузі освіти, видавництва, освітні портали.

Під час Виставки відбувся Фестиваль презентацій творчих досягнень експериментальних шкіл України, учасники якого, мали можливість у своїх виступах-презентаціях представити тему і досягнення, а також на окремих виставкових стендах у повному обсязі презентувати власні здобутки навчально-виховної та інноваційної діяльності.

На розгляд оргкомітету й конкурсного журі Виставки Хмельницький ОЕНЦУМ представив результати реалізації 4-х спільних науково-освітніх проектів експериментального майданчика Національної академії педагогічних наук України, що діє на базі закладу з 1994 року за участі та сприяння Національного ЕНЦУМ, а його творчі експериментальні напрацювання і набутий інноваційний педагогічний досвід вивчались, презентувались на профільних виставках, конференціях, методологічних семінарах, отримали високі оцінки й визнання колег та пропагувались в педагогічній пресі столичними натуралістами і науковцями Академії, стали надбанням навчальних закладів України:

– «Позашкільна освіта – науково-методичне забезпечення екологічної освіти та морально-духовного виховання дітей, учнівської і студентської молоді»;

– «Формування творчої і соціально активної особистості засобами телекомунікаційних проектів у позашкільному навчальному закладі»;

– «Сучасні здоров’язбережні технології навчання і виховання школярів як шлях до якісної освіти»;

– «Формування національно-патріотичних почуттів дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи в контексті українського патріотизму та євроінтеграції України». За представлені в столиці здобутки юннатівської роботи та новаторської науково-педагогічної діяльності організатори Виставки – Міністерство освіти і науки України, Національна академія пimageедагогічних наук України та Компанія «Виставковий світ» відзначили  хмельницьких натуралістів золотою медаллю і Дипломом у номінації «Інновації закладів освіти у роботі з молоддю в позанавчальний час». Також Хмельницький ОЕНЦУМ удостоєний почесного звання «Лідер сучасної освіти» із врученням спеціальної відзнаки у фіналі Виставки за результатами презентації науково-освітніх досягнень на Фестивалі експериментальних навчальних закладів України та впровадження інновацій в освітню практику. Крім цього, хмельницькі натуралісти отримали ще й спеціальний Сертифікат VII Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2016» за результатами участі  їх делегації у майстер-класі «Експериментальний начальний заклад – майданчик професійного зростання педагога» та доповіді керівника закладу на тему «Формування національно-патріотичних почуттів дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи в контексті українського патріотизму та євроінтеграції». Почесне звання «Лідер сучасної освіти» і золота медаль міжнародного ґатунку, отримані в столиці, – результат багаторічної експериментальної еколого-натуралістичної й науково-педагогічної діяльності та наполегливої творчої співпраці педагогічного колективу Хмельницького ОЕНЦУМ з педагогами-ентузіастами й науковцями області, Хмельницького ОІППО, Національного ЕНЦУМ і Національної академії педагогічних наук України, адже заклад уже відзначався такою ж золотою медаллю в минулому 2015 році та срібними медалями і рядом інших почесних відзнак міжнародного та всеукраїнського рівнів у попередні роки.


Всеукраїнська учнівська кампанія

«Вишнева Україна 2016»

В рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE та з метою залучення учнів до вивчення вегетаційних циклів вишні звичайної (Prunus cerasus) і вишні повстистої (Prunus tomentosa), а також заохочення до спостереження й дослідження навколишнього середовища, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, як координатор програми GLOBE в Україні, вдруге проводить vishnyaВсеукраїнську кампанію «Вишнева Україна 2016». До участі в Кампанії запрошуються вихованці та учні позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів та їх керівники. Учнівська молодь навчальних закладів Хмельниччини в 2015 році була активним і результативним учасником спостережень за початком вегетаційного сезону цієї поширеної в Україні рослини. Минулого року захід широко висвітлювався на міжнародному рівні, а цього року Кампанію буде вперше оголошено на європейському рівні і в ній зможуть взяти участь не лише навчальні заклади з України. По завершенню Кампанії заклади отримають електронні сертифікати за участь у Кампанії, а нові вчителі (які жодного разу не проходили тренінг програми GLOBE), після виконання невеликих домашніх завдань, отримають Сертифікат учителя програми GLOBE, який пройшов тренінг. Для того, щоб взяти участь у Кампанії «Вишнева Україна» потрібно ознайомитися з її Положенням (див. на сайті НЕНЦ за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/02-03-54.pdf) та до 20 березня 2016 року пройти онлайнреєстрацію. Веб-сторінка Кампанії: https://nenc.gov.ua/old/2312.html. E-mail: globeinukraine@gmail.com. Контактна інформація: Заступник координатора GLOBE в Україні – Пустільнік Наталія Володимирівна (тел. 0679491756). Пропонуємо юним природолюбам і дослідникам долучитись до участі в цій учнівській еколого-натуралістичній Кампанії.


Оголошено проведення Всеукраїнського

еколого-натуралістичного конкурсу «Юний дослідник» 

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (НЕНЦ) оголосив проведення у квітні – травні 2016 року Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» (Положення про конкурс див. на сайті www.nenc.gov.ua), до участі в якому запрошуються учні загальноосвітніх і позашкільних навчально-виховних закладів віком від 9 до 11 років включно. Для участі в Конкурсі необхідно до 6 квітня ц.р. подати заявку та конкурсні матеріали IMG_0542 (1)в електронному вигляді одним документом на електронну адресу valentina@nenc.gov.ua або на паперових носіях на поштову адресу: НЕНЦ, вул. Вишгородська, 19, м. Київ, 04074 (на конверті зробити помітку «Юний дослідник»). На підставі поданих матеріалів організаційний комітет проведе відбір учасників фінального (очного) етапу Конкурсу. Результати конкурсного відбору будуть оприлюднені до 20 квітня на сайті НЕНЦ: www.nenc.gov.ua. Заїзд і реєстрація учасників фінального етапу Конкурсу – 17 травня 2016 року з 09.00 год. до 13.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого- натуралістичний центр учнівської молоді. Збереження життя та здоров’я учасників і оформлення документів забезпечуватимуть супроводжуючі їх особи, а витрати на відрядження здійснюватимуться за рахунок організацій, що їх відряджатимуть. Детальна інформація за телефоном НЕНЦ: 0(44) 430-04-91 (контактна особа – Жестерьова Валентина Миколаївна). Пропонуємо юним дослідникам з навчальних закладів області долучитись до участі в Конкурсі та поборотись за призові місця у його фіналі.


 

ЮНІ ЕКОЛОГИ І ТЕХНІКИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ – ЛІДЕРИ ЗОЛОТОЇ КОГОРТИ ПОЗАШКІЛЬНИКІВ УКРАЇНИ

Нещодавно в м. Києві в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді Міністерства освіти і науки України було підведено підсумки Всеукраїнського відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» за 2015 рік у якому активну й результативну участь приймали профільні позашкільні заклади Хмельниччини. Захід проводили Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді та Всеукраїнська Асоціація педагогів-позашкільників «Фактор» з метою виявлення творчо працюючих педагогічних колективів позашкільних навчальних закладів, розповсюдження передового педагогічного досвіду, пошуку інноваційних ідей і технологій, спрямованих imageна оновлення змісту навчання та виховання дітей, публічного визнання внеску позашкільних навчальних закладів у розвиток системи освіти і формування іміджу позашкільних навчальних закладі.
Взявши участь у заході, центри еколого-натуралістичної творчості та центри науково-технічної творчості учнівської молоді Хмельницької області  презентували інноваційні форми управлінської діяльності, прогностичні орієнтири інноваційного розвитку своїх позашкільних навчальних закладів, моніторинг якості освіти і систему організації в них організаційно-методичної, навчально-виховної та дитячої індивідуальної дослідницько-експериментальної роботи.
Відповідно до рішення столичного журі й оргкомітету Рейтингу, позашкільники Хмельниччини увійшли до числа його переможців, гідно представивши позашкілля рідного краю на всеукраїнському рівні.
Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (директор Т.Л.Манійчук) вдруге став абсолютним  переможцем відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» серед профільних позашкільних закладів країни у категорії «Позашкільні навчальні заклади міського підпорядкування» і нагороджений  спеціальним Дипломом «Флагман позашкільної освіти України». У цій же категорії Шепетівський міський центр науково-технічної творчості учнівської молоді (директор Л.С. Домбровська) став переможцем серед профільних міських позашкільних закладів і нагороджений Дипломом організаторів заходу.
Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (директор В.В. Климчук)  визнано переможцем у категорії Рейтингу «Позашкільні навчальні заклади обласного підпорядкування» та відзначено Дипломом переможця, а Дунаєвецька районна станція юних натуралістів (директор М.В.Чекман) – нагороджена Дипломом лауреата відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників».
Рейтингові результати, отримані юними натуралістами і техніками Хмельниччини в столиці свідчать про Фото юннатів 3ефективність праці педагогічних та дитячих колективів регіону, прагнення зберігати традиції і примножувати їх новими формами та досягненнями науково-педагогічної і дитячої дослідницької роботи, спрямованої на всебічний розвиток кожного юного індивідуума, здобування неповнолітніми нових якісних знань і усвідомлений вибір майбутньої професії та захист природних багатств нашого краю для сьогоднішнього й наступних поколінь. Завдання екологічної освіти і виховання учнівської молоді області протягом 2015 року реалізовуються відповідно до вимог діючих нормативних документів та плану Комплексних заходів з екологічної освіти і виховання підростаючого покоління Хмельниччини на 2011- 2015 рр.

Відповідно до даних райво та міськупро у 2015-2016 навчальному році в області було створено 1722 еколого-натуралістичних гуртки, якими охоплено 24705 дітей, «зелених патрулів» – 233, «голубих» патрулів – 136, шкільних лісництв – 42 (закріплено за ними лісу 1476,75 га), екологічних  агітбригад – 239.

В т.ч., загальноосвітніми навчальними закладами створено – 1308 гуртків,  якими охоплено 17780 дітей, з них гуртки за бюджетні кошти – 207, в них  юннатів – 3133, на громадських засадах – 1101, в них  юннатів – 14647. В тому числі, гуртків старшокласників – 287 , в них юннатів – 3857, гуртків середнього шкільного віку – 702 , в них юннатів – 9371, гуртків молодшого шкільного віку – 219, в них юннатів – 4552.

У 47 позашкільних навчально-виховних закладах області також діють 196 еколого-натуралістичних гуртків,   якими  охоплено – 3301 дітей.

Крім цього, в 3-х міських еколого-натуралістичних центрах та районній станції юннатів в м. Дунаївцях (МЕНЦУМ, МЦЕНТУМ, рСЮН ) діють 158 гуртків, до участі в яких залучено 2724 учні.

У Хмельницькому ОЕНЦУМ створено 60 еколого-натуралістичних гуртків, в яких нараховується 900 юннатів, з них 20 гуртків закладу діють на базі кращих сільських шкіл області.

У навчальних закладах краю освітянами протягом 2015 року проведено на тему екології і охорони природи 140 семінарів, 111 конференцій, 176 нарад, 204 круглих столів, 14 телерадіопередач. На природоохоронну тематику педагогічними працівниками області було підготовлено 486 брошури, школярами випущено 3042 тематичні листівки та 992 плакати із закликом до громадськості охороняти довкілля.

В області створено 154 базових навчальних заклади передового педагогічного досвіду з питань екологічної освіти і виховання учнівської молоді Хмельниччини. З них 52 – дослідницько-натуралістичного, 56 – екологічного та 46 – природоохоронного спрямування.

З метою вивчення рідкісних та зникаючих видів рослин протягом року педагоги області організовували з школярами екологічні експедиції, походи, екскурсії у природу. Під час проведення згаданих заходів діти розвішують шпаківні та годівнички, впорядковують джерела та кринички, огороджують мурашники. У 2015 році школярами області було виготовлено і розвішано   3708 шпаківень, 4526 годівничок, огороджено 1030 мурашників.

Учнівські колективи загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів області щороку беруть активну участь у Всеукраїнському конкурсі «До чистих джерел». Завдяки залученню їх до участі у заході в 2015 році  ними було очищено і впорядковано 743 джерела, очищено від сміття 380,3 км прибережних смуг.

Найбільш активними учасниками цієї роботи були школярі і юннати Білогірського Городоцького, Дунаєвецького Ізяславського, Летичівського, Новоушицького, Полонського, Старокостянтинівського, міст Кам’янця-Подільського та Шепетівки.

В навчальних закладах області протягом 2015 року з учнівською молоддю проводились ряд цікавих і змістовних масових еколого-натуралістичних заходів, обласний збір юннатів, дитяча науково-практична конференція, біологічні вікторини та вечори, бесіди, ігри, свята, виставки-ярмарки, акції, операції, конкурси, тижні зимуючих птахів, зустрічі птахів, рейди по підгодівлі птахів взимку, різноманітні екологічні екскурсії.

Зокрема, з метою залучення обдарованих школярів до проведення експериментально-дослідницької роботи з різних напрямків екології, біології. сільського та лісового господарства, підвищення ефективності експериментальної дослідницько-натуралістичної роботи, забезпечення її ефективності і якості, удосконалення співпраці педагогів загальноосвітніх та позашкільних навчально-виховних закладів з науковцями, на базі закладу 8 квітня 2015 року проведений обласний збір юннатів на якому представляли свою дослідницьку та природоохоронну роботу юні любителі природи з 17 районів та 4 міст області, а 21 жовтня 2015 року – проведена обласна дитяча науково-практична конференція з питань дослідницько-натуралістичної роботи в галузі екології, біології, сільського та лісового господарства, в якій взяли участь 49 учнів – виконавців науково-дослідницьких робіт.

У квітні місяці 2015 року освітянами і екологами області було проведено Всеукраїнську акцію «День довкілля». З цієї нагоди в школах та позашкільних закладах пройшли екологічні мітинги, проведено змістовні бесіди на екологічну і природоохоронну тематику, усні журнали, конкурси малюнків, виховні години. Цікаво і організовано у закладах освіти області пройшли також екологічні заходи: «Збережемо первоцвіти», «Птахи – наші друзі», «Земля – наш дім», «Чиста хвиля».

Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді організовував і залучав школярів навчальних закладів області до участі в різноманітних екологічних конкурсах: «Ліси для нащадків», «Парки – легені міст і сіл», «Вчимося заповідувати», «Юний дослідник», природоохоронній акції «Птах року», еколого-натуралістичному поході «Біощит», екологічному дитячому фестивалі «В об’єктиві натураліста», «Природа України очима дітей Хмельниччини», екологічних операціях («Підсніжник», «Конвалія», «Джерело», «Лелека», «Урожай», «Ялинка») та ін.

 За підсумками діяльності дитячих творчих еколого-натуралістичних об’єднань області та участі їх у міжнародних, Всеукраїнських та регіональних профільних заходах юні натуралісти Хмельниччини здобули в 2015 році:

– Грамоти міжнародного та всеукраїнського рівня – 79;

– Дипломи міжнародного та всеукраїнського рівня – 6;

– Подяки міжнародного та всеукраїнського рівня – 67;

– Грамоти обласного рівня – 72;

–  Подяки обласного рівня – 21.

Переможцями заочних етапів всеукраїнських та міжнародних профільних конкурсів стали  33 юннати і школярі області.

Юними дослідниками природи активно проводилася серед широких верств місцевого населення пропагандистська робота з охорони рідкісних і зникаючих видів рослин. У переважній більшості навчальних закладів створені і діють дитячі екологічні агітбригади (239). Колективи екологічних агітбригад проводять в регіонах активну природоохоронну роботу, самостійно готують сценарії, здійснюють цікаві екологічні виступи, мітинги, готують листівки природоохоронного змісту і розміщують їх у багатолюдних місцях.

 З метою забезпечення належних санітарно-гігієнічних і естетичних вимог утримання та озеленення територій навчальних закладів учнівська молодь Хмельниччини взяла активну участь у Всеукраїнській акції з благоустрою «За чисте довкілля». Під час проведення місячника з благоустрою у 2015 році учні та юннати під керівництвом педагогів доглядали за старими насадженнями дерев і кущів та висаджували нові, впорядковували квітники, приводили у належний стан шкільні двори та прилеглі до них території, очищали від сміття береги річок, впорядковували території біля пам’ятників загиблим воїнам, брали участь в екологічних освітніх заходах, “класних” годинах, відкритих уроках, бесідах, тощо.

Так, школярами і юннатами Славутського району у 2015 році було посаджено 7524 дерев, 696 кущів, виготовлено і розвішано 341 шпаківню та 324 годівничок для птахів, очищено і взято під охорону 64 джерела та 76 мурашників.

З метою забезпечення належних санітарно-гігієнічних і естетичних вимог утримання та озеленення територій навчальних закладів місцеві учні беруть активну участь у Всеукраїнській акції з благоустрою «За чисте довкілля».

Під час проведення місячника з благоустрою силами школярів району були доглянуті старі насадження дерев і кущів та висаджені нові, впорядковано квітники, приведено в належний стан території навчальних закладів, проводилося очищення від сміття берегів річок, впорядковувались території біля пам’ятників загиблим воїнам, організовувались екологічні освітні заходи, класні години, відкриті уроки, бесіди, тощо.

Навчальні заклади області продовжують далі працювати над створенням навчальних екологічних стежок, завдяки чому в області на кінець 2015 року нараховується 464 стежки. На всі екологічні стежки оформлені паспорти, зроблено картосхеми на їх маршрутах, проводиться навчально-виховна та дослідницька робота.

 Обдарована учнівська молодь Хмельниччини є активними учасниками всіх етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН.

 В 2015 році у ІІ етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН взяли участь 154 учні 9-11 класів навчальних закладів області з них 85 – хіміко-біологічного та 69 – відділення екології та аграрних наук. Ще 46 обдарованих учнів захищали честь області в інших Всеукраїнських інтелектуальних конкурсах і турнірах.

У 2015 році 519 учнів виконували дослідницьку роботу еколого-натуралістичного профілю для участі у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН з них відділення екології та аграрних наук – 64 учасники, зокрема у секціях «Екологія» – 19, «Охорона довкілля та раціональне природокористування» – 16, «Агрономія» – 11, «Лісознавство» – 9, «Ветеринарія та зоотехнія» – 6, «Селекція та генетика» – 3; відділення хімії та біології – 104 учасників: а саме у секціях  «Загальна біологія» – 11, «Біологія людини» – 10, «Зоологія, ботаніка» – 22, «Психологія» – 16, «Хімія» – 19, «Медицина» – 14, «Валеологія» – 12.

Успішно у поточному році працювали Дунаєвецька, Ізяславська, Полонська Шепетівська та Старокостянтинівська районні, Кам’янець-Подільська, Шепетівська та Хмельницька міські філії. Найрезультативніше, враховуючи заходи всіх рівнів, виступають учні Хмельницької та Шепетівської міських, Ізяславської, Шепетівської та Волочиської районних філій, учні яких вибороли призові місця в Україні на ІІІ етапі конкурсу-захисту.

Багато уваги методичним центром закладу було приділено підвищенню рівня професіоналізму вчителів, керівників гуртків області та закладу з питань природоохоронної, натуралістичної і дослідницької роботи. З цією метою окремо обласним ЕНЦУМ або спільно з ХОІППО, державними та громадськими організаціями протягом року було організовано і проведено ряд нарад, конференцій, «круглих» столів, семінарів.

Відзначивши плідний успіх, здобутий профільними позашкільними закладами нашої області під час Всеукраїнського відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників»  у 2015 році, науково-педагогічні колективи Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України і кафедри методики позашкільної та позакласної роботи Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України дякували дирекції Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА за організаційно-педагогічну роботу та сприяння процесу впровадження інноваційних технологій в позашкільній освіті й результативну діяльність профільних позашкільних навчально-виховних закладів регіону.
Сподіваємось, що й прийдешній рік також стане успішним для позашкільників Хмельниччини, які мають надію і прагнуть знову посісти чільні місця у Золотій когорті позашкільників України.


Оголошено проведення Всеукраїнського конкурсувинахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму

15 березня 2016 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді оголосив проведення Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму (Положення про конкурс див. на сайті www.nenc.gov.ua). До участі в заході запрошуються учні і вихованців позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів віком від 12 до 15 років включно та учні професійно-технічних навчальних закладів. Для участі в І етапі необхідно до 4 квітня 2016 року зареєструватися на
сайті https://nenc.gov.ua/?page_id=3725. Процес реєстрації включає у себезаповнення заявки учасника (загальна інформація про учасника та про проект, тези проекту). На підставі поданих матеріалів організаційний комітет проведе відбір учасників фінального (очного) етапу конкурсу. Результати відбору будуть оприлюднені до 20 квітня на сайті: www.nenc.gov.ua. Заїзд і реєстрація учасників фінального етапу конкурсу − 17 травня з 9.00 до 13.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Проїзд від центрального залізничного вокзалу: маршрутним таксі № 558 або № 181 (18+7) до зупинки «Мостицька». Від`їзд учасників конкурсу – 19 травня після 14.00 год. Збереження життя та здоров’я учасників і своєчасне оформлення
документів забезпечують супроводжуючі особи. Витрати на відрядження здійснюються за рахунок організації, що відряджає із розрахунку: проживання в гуртожитку НЕНЦ – 170-200,00 грн./доба та 3-разове харчування – 70,00 грн./день. Додаткова інформація – за тел. НЕНЦ: 0 (44) 430-02-60, 430-43-90. Координатор конкурсу: Комендантов Володимир Федорович (контактний номер тел.: 0674599528).


ІІ Всеукраїнський екологічний форум

13-14   квітня   2016 року у  місті   Києві  Національним   еколого-натуралістичним   центром   учнівської   молоді   та Всеукраїнською   екологічною   лігою   за   підтримки   Національної   екологічної   ради України,  Інституту   перепідготовки   та   підвищення   кваліфікації   Національного педагогічного університету  імені М. П. Драгоманова, Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України буде проведений ІІ Всеукраїнський екологічний форум.

До   участі   у Форумі  запрошуються   педагогічні   працівники   позашкільних, загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів, яких організатори просять   до   25   березня   пройти   онлайн-реєстрацію   за адресою:  https://nenc.gov.ua/?page_id=3881 та подати методичні матеріали або тези доповідей   на   електронну   адресу:  ForumOsvitaSD@gmail.com (тема   листа   – «Екологічний форум»).

За підсумками роботи Форуму буде виданий збірник матеріалів. Заїзд і реєстрація учасників – 13 квітня до 13.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська,   19,   Національний   еколого-натуралістичний   центр   учнівської молоді. Проїзд від залізничного вокзалу м. Києва: маршрутним таксі № 558 або № 181до зупинки «Мостицька». Від`їзд  – 14   квітня   після   15.00   год.   Учасникам  Форуму   необхідно завчасно придбати квитки на зворотний шлях. Витрати на відрядження здійснюються за рахунок організацій, що відряджають. Детальна   інформація   –   за   тел.: 0  (44)  430-02-60, 430-43-90,   430-04-91, (контактна особа – Тамара Радченко); e-mail:   radchenko@nenc.gov.ua;   сайт: www.nenc.gov.ua.


Акція «Let’s Do It, Ukraine!»  «Зробимо Україну чистою! 2016»

Міністерство освіти і науки України повідомило про проведення в лютому-квітні 2016 року Всеукраїнської акції «Зробимо Україну чистою!» за ініціативою громадської організації «Let’s Do It, Ukraine!».

Як і в минулі роки, метою заходу є участь дітей та учнівської молоді у реалізації екологічних проектів на рівні громади, залучення органів учнівського самоврядування всіх рівнів до екологічних акцій, підтримка всеукраїнського волонтерського руху.

До участі у Акції запрошуються учні загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних навчальних закладів, органи учнівського самоврядування всіх рівнів.

Громадська організація «Let’s Do It, Ukraine!» повідомила, що чотири роки поспіль кількість, залучених нею, учасників Акції подвоюється. Так, у 2011 році до Акції долучилося 22000 волонтерів,  у 2012 році – понад 51000, у 2013 році на прибирання вийшло вже 140000 чоловік, а у 2014 році ми залучили понад 170000 учасників із 374 міст країни.

В 2015 році Акція проходила в форматі Всеукраїнського екологічного фестивалю і об’єднала уже понад 500000 учасників прибирання та встановила рекорд на «наймасовіше прибирання», з них офіційно зареєструвалися 385581 особи в 24 областях України. Прибирання відбулося в 32 населених пунктах та очистили від сміття 2832 локацій. Було зібрано 1790 тонн сміття, з яких н вторинну переробку було відправлено35% . Всього в Акції її організатори планують залучити 23 квітня 2016 року 5000000 учасників, що буде в 10 раз більше ніж у попередньому році (в 2015 році – залучили 500000 осіб).

В цьому році Акція знову проводиться за ініціативою громадської організації «Let’s Do It, Ukraine!», а до партнерства з її очільниками долучено Український державний центр позашкільної освіти спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді, Національним центром «Мала академія наук України», Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді. В рамках Акції, 23 квітня 2016 року заплановано:

– з 10.00 год.  до 13.00 год. одночасне прибирання країни під гаслом «Зробимо Україну чистою разом!»;

– з 10.00 до 23.00 год. Всеукраїнський екологічний фестиваль «Чистофест», під час якого в кожному регіоні України відбудуться майстер-класи, фото-, флеш-моби, еко-ярмарки, практичні заняття від експертів-екологів, концерти тощо. З питань організації та участі у заході необхідно звертатись до директора Українського державного центру позашкільної освіти Геннадія Шкури (253-75-25), координатора громадської організації «Let’s Do It, Ukraine!» Олександри Рукіної (тел. 093-902-40-40). Деталі акції на сайті організаторів: www.letsdoitukraine.org Сподіваємось, що участь навчальних закладів Хмельниччини в заходах Акції буде ще активнішою і результативнішою, ніж у попередньому році, а населені пункти краю цілком очистяться від бруду та сміття.


Національний ЕНЦУМ проводить цикл тренінгів із патріотичного виховання

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з Інститутом проблем виховання Національної АПН України розпочинають проведення циклу тренінгів із патріотичного виховання. Після їх закінчення учасники отримають свідоцтва тренерів із патріотичного виховання. До участі у тренінгах запрошуються педагогічні працівники загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, методисти інститутів післядипломної освіти, методичних кабінетів.

Перший тренінг проводитиметься з 5 до 8 квітня ц.р. у м. Києві. Для участі в тренінгу необхідно до 23 березня зареєструватися на сайті НЕНЦ за адресою: https://nenc.gov.ua/?page_id=1106. Заїзд та реєстрація учасників – 5 квітня до 13.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Проїзд від залізничного вокзалу м. Київ: маршрутним таксі № 558 або № 181 до зупинки «Мостицька» (див. схему проїзду за адресою: https://nenc.gov.ua/?page_id=2#map). Від’їзд – 8 квітня після 14.00 год. Витрати на відрядження здійснюються за рахунок відряджуючих організацій. Детальна інформація – за тел.: 0 (44) 430-02-60 (Володимир Вербицький); 430-04-91, моб.: 0677998746 (Вікторія Тараненко).


Дунаєвецькі юннати здобули право представляти Україну у

фіналі міжнародного конкурсу «INFOMATRIX2016»

З 23 по 25 лютого 2016 року в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді Міністерства освіти і науки проводився фінальний тур ІІ етапу ХV Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт-2016» та національний тур Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «INFOMATRIX-2016» на якому команда вихованців Дунаєвецької станції юних натуралістів представляла школярів і юннатів Хмельниччини.

Чемпіонат пройшов у вигляді публічного постерного показу з одночасним електронним представленням власних здобутків. Під час перебігу змагань проводилось незалежне оцінювання авторських проектів самими учасниками заходів і науковими керівниками їх проектів.

Вихованці Дунаєвецької СЮН виборювали перемогу, представивши власну авторську розробку в секції «Короткометражний фільм». «Справедливість» – так вони назвали свій фільм, де спробували показати, як вони розуміють це поняття. Чи існує справедливість сьогодні і чому люди втрачають віру в неї? Де шукати справедливості?

Ось питання, на які кожна людина зможе дати собі відповіді, переглянувши їх фільм. За оцінками журі фільм представників Хмельниччини отримав почесне ІІ місце і як кращий проект, що пов’язаний з справедливими відносинами у суспільстві, отримав нагороду від ТОВ «Київське Енергетичне Агентство». Проте, найбільш приємним для команди дунаєвецьких юннатів був момент, коли серед переможців, які представлятимуть Україну у міжнародному турі конкурсу «INFOMATRIX-2016», що проходитиме в столиці Румунії, назвали їх командний проект.

Юннати і школярі Хмельниччини щиро вітають учасників команди – Анастасію Вершигору, Андрія Бойчука, Ілону Мельник, Іванну Буняк, Максима Григор’єва та їх наставника – керівника гуртка СЮН «Хімія on-line» Діну Віталіївну Буняк з перемогою! Бажаємо юним дунаєвчанам потрапити у Бухарест, досягти там успіхів і сподіваємось на повернення їх додому з перемогою!


Юні лісівники  майбутні господарі лісів Хмельниччини

25 лютого 2016 року у Хмельницькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбувся семінар-практикум керівників учнівських лісництв області «Організація діяльності учнівських лісництв на базі навчальних закладів та лісогосподарських підприємств». Спільно з лісівниками управління проведення заходу забезпечували педагоги Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

Відкриваючи семінар, головний лісничий, перший заступник начальника Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Михайлович Хоптинець нагадав, що в області діють 42 учнівські лісництва у яких навчаються і виховуються понад 900 учнів та наголосив на важливості практичної діяльності дитячих творчих об’єднань лісогосподарського профілю, успіх якої залежить від якості співпраці педагогів з лісівниками, навчання юних лісівників і залучення їх до участі у лісогосподарських заходах та природоохоронній діяльності, забезпечення обдарованим дітям можливості виконання тематичних науково-дослідницьких робіт на базі лісництв, проведення в закладах освіти профорієнтаційної роботи серед учнівської молоді на лісівничі професії.

Ясравим прикладом ефективності цього напрямку навчально-виховної роботи, яку забезпечують педагоги спільно з лісівниками Хмельниччини, назвав діяльність зразкового учнівського лісництва Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району – переможця 2-х Всеукраїнських зльотів юних лісівників і VІ та Х Міжнародного юніорського лісового конкурсу учнівської і студентської молоді в РФ, учнівських лісництв Богдановецької ЗОШ І-ІІ ст. Деражнянського району, Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району, Кадиєвецької ЗОШ І-ІІІ ст. Кам’янець-Подільського району, Буртинської ЗОШ І-ІІІ ст. Полонського району, Сковородківської ЗОШ І-ІІІ ст. Старокостянтинівського району, Масівецької ЗОШ І-ІІ ст.  Хмельницького району, Полянської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району, Вишнівчицької ЗОШ І-ІІІ ст. та Жабинецької ЗОШ І-ІІ ст. Чемеровецького району.

Також наголосив, що проведений 8-11 вересня 2015 року на базі закладів освіти і лісогосподарських підприємств Хмельниччини ІХ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, у якому брали активну участь делегації з 22-х областей держави, був чудовим прикладом взаєморозуміння й ефективної співпраці освітян і лісівників нашого краю та став знаковою віхою в історії юних лісівників України і їх наставників-лісогосподарів.

У своїх виступах-презентаціях досвіду учасники семінару – Зведенюк Микола Андрійович, керівник зразкового учнівського лісництва «Пліщинське», вчитель хімії Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району, Григоров Ігор Миколайович, керівник учнівського лісництва, директор Масівецької ЗОШ І-ІІ ст. Хмельницького району, Проценко Галина Дмитрівна, керівник учнівського лісництва, вчитель біології Буртинської ЗОШ І-ІІ ст. Полонського району та ряд їх колег з навчальних закладів області підкреслювали, що діяльність учнівського лісництва у школі значною мірою забезпечує поглиблення біологічних знань учнів, розширення дитячого наукового світогляду, розвиток естетичних відчуттів, формування у неповнолітніх екологічної культури та трудових умінь і навичок, що в кінцевому результаті – позитивно впливає на формування гармонійно розвинутої особистості.

Вивчаючи різнобічні функції лісу та складні взаємини між його компонентами, учні простежують прямий зв’язок між біогеоценозом лісу і врожайністю сільськогосподарських культур (попередження ерозії ґрунтів, збереження вологи в ґрунті, зменшення сили вітру, пом’якшення клімату тощо), а, вивчення місцевих деревних і чагарникових порід та інших лісових рослин і тварин, розуміння народногосподарського значення лісових ресурсів для економіки й побуту людей, підводить дітей до висновку, що ліс – це основа життя і добробуту людства, ліс – наше багатство.

Глибоке усвідомлення цього спонукає неповнолітніх до здобування нових знань про ліс, прагнення охороняти та захищати ліс від негативного впливу абіотичних, біотичних та антропогенних факторів. В учнівських лісництвах вони проводять дослідницьку роботу з лісовими культурами за завданнями вчених, виконують лісовідновлювальні роботи, висаджують захисні лісосмуги, заліснюють береги річок, озер, схили ярів; охороняють та розселяють мурашники, приваблюють птахів, дбають про лісових звірів тощо. Виконуючи таку важливу природоохоронну та дослідницьку роботу в галузі лісового господарства, спілкуючись з природою, відчуваючи себе частинкою природи, учні починають усвідомлювати власну причетність до її захисту і збереження, під впливом дорослих у них зароджується почуття персональної відповідальності за екологічний стан лісової флори та фауни, виникає й утверджується бажання оволодіти фахом лісівника і зробити  свій власний внесок у розбудову лісогосподарської галузі України.

Враховуючи гостру потребу навчальних закладів області в організаційно-методичному забезпеченні діяльності учнівських лісництв, Хмельницьким ОЕНЦУМ спільно з колегами і лісівниками підготовлено ряд змістовних розробок з цього напрямку навчально-виховної роботи, які отримав у електронному варіанті кожен учасник семінару. Також презентовано нарис про діяльність лісництв ДП «Шепетівський лісгосп» і юних лісівників краю «Живі смарагди Шепетівщини».

Збірку методичних рекомендацій та документів з питань організації діяльності учнівських лісництв на допомогу їх керівникам і педагогічним працівникам навчально-виховних закладів області складено на основі чинних нормативних документів та інформаційно-методичних матеріалів Національного ЕНЦУМ МОН України, окремих методичних розробок, а також матеріалів з досвіду роботи колег з Харківщини, Волині, Кіровоградщини, Черкащини, Сумщини, Рівненщини, Вінницької обласної СЮН, Житомирського, Івано-Франківського, Львівського і Хмельницького обласних еколого-натуралістичних центрів учнівської молоді та кращих учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних закладів нашого краю.

У збірці методичних рекомендацій, адресованих керівникам закладів освіти, учнівських лісництв і профільних гуртків, наводяться нормативні документи, примірники документації, матеріали і поради щодо оформлення кабінетів лісу, про зміст природоохоронної роботи в учнівському лісництві й охорони праці його вихованців, ведення профорієнтаційної роботи серед школярів на лісогосподарські професії, умови проведення профільних еколого-натуралістичних акцій, програми роботи гуртків юних лісівників і юних лісівників-дендрологів, що можуть діяти на базі учнівського лісництва, раціонально й змістовно його доповнюючи, та програма шкільного курсу з основ лісового господарства, тематичні розробки навчальних занять і масових заходів тощо.

Зважаючи на важливість функціонування учнівських лісництв, як однієї з ефективних форм позакласної і позашкільної та профорієнтаційної роботи в навчально-виховних закладах, організатори семінару та його учасники загострювали увагу на окремих аспектах організаційної роботи, необхідності якісного покращення матеріальної бази кабінетів лісівництва, поглиблення співпраці педагогів і лісівників та пропагування її здобутків у ЗМІ, створення бюджетних гуртків на базі учнівських лісництв та матеріальному стимулюванні праці їх керівників. Також висловлювались щирі сподівання на досягнення нових успіхів і здобутків у спільній справі навчання й виховання майбутніх господарів лісу.


Захистіть та збережіть первоцвіти рідного краю!

Закінчуються зимові морози і з першими теплими та лагідними сонячними променями прокидається від  холодного зимового сну природа рідного краю. Крізь білі острівці снігу й торішнє пріле листя пробиваються, оживають і раніше за всіх рослин починають цвісти перші провісники весни – ранньовесняні квіти-первоцвіти, які завершують зиму і вітають весну та милують людям очі своєю неперевершеною красою. Однак, щороку наприкінці зими та на початку весни на теренах Хмельниччини, в результаті масового незаконного збору і продажу, місцевими жителями знищуються мільйони ранньоквітучих рослин, а природолюбами й природоохоронцями проводиться Всеукраїнська акція «Первоцвіт», мета якої – привернути увагу до проблеми збереження ранньоквітучих рослин та сформувати у підростаючого покоління природоохоронні навички і почуття відповідального ставлення до природи.

Сьогодні проблема захисту та охорони первоцвітів стала однією з найважливіших природничо-наукових проблем сучасності, адже вони охороняються Червоною Книгою та законами України. А ми ж українці! І це наша рідна земля, і за збереження всього, що росте й квітує на нашій українській землі, ми маємо дбати самі і закликати до цього інших!

На жаль, масове збирання первоцвітів дуже шкодить флорі нашого рідного краю, адже це не дає можливості рослинам утворити насіння, а виривання з цибулинками призводить до їх повного знищення. Ушкоджуються також і сусідні квітки, ламаються їх стебла та бруньки, а кожна зірвана рослинка первоцвіту це втрата 15-20 насінин, які могли б дати нове покоління рослин у майбутньому. У перспективі – масове знищення ранньовесняних рослин-первоцвітів збирачами заради малоприбуткового продажу і тимчасової вигоди призведе до помітного зменшення їх кількості в природі, а згодом – повного зникнення цих уже рідкісних видів. З кожним роком перших весняних квітів стає все менше й менше!

Ще трішки часу і ми більше ніколи не зможемо милуватись їх красою, а наші нащадки будуть знати лише з книг і розповідей про підсніжник білосніжний, Шафран Гейфелів, сон великий та чорніючий, ясенець білий, цибулю ведмежу, горицвіт весняний, білоцвіт весняний, конвалію звичайну, медунку темну, первоцвіт весняний, місячницю оживаючу, арум Бессера, анемону дібровну та розлогу, проліску дволисту, фіалку запашну та ін.

Зважаючи на цю загрозу для довкілля та з метою захисту ранньовесняних квітів від винищення, педагоги і юннати Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді щороку активно долучаються  до проведення заходів Всеукраїнської акції «Первоцвіт». Вихованці гуртків юних рослинників закладу разом зі своїм керівником Інною Валеріївною Міхайлицею створили й реалізували дитячий екологічний проект  «Захисти первоцвіти Хмельниччини».

Мета проекту – зусиллями дітей привернути увагу громадськості до проблем збереження ранньоквітучих рослин, агітувати жителів міста не зривати та не купувати первоцвіти, адже перші весняні квіти відіграють важливу роль в житті лісу чи лук як природного комплексу і є їх невід’ємною частиною, сформувати у неповнолітніх природоохоронні навички і глибоко усвідомлене почуття необхідності відповідального ставлення до природи рідного краю та беззаперечного захисту її краси і багатства.

В рамках проекту з вихованцями закладу проводились еколого-натуралістичні заходи природоохоронного змісту, де юні природозахисники знайомились з первоцвітами свого регіону, з чинним природоохоронним законодавством, а також створили природоохоронну виставку в закладі, де зібрали експозицію тематичної літератури, плакатів, малюнків, фотоматеріалів,  загадок, народних прикмет, прислів’їв, агітаційних листівок.

Керівник гуртків юних рослинників для вихованців закладу провела майстер-клас по виготовленню з підручних матеріалів штучних ранньоквітучих рослин. Виготовлені квіти та пропагандистсько-агітаційні  листівки,  брошури і малюнки юннати роздали місцевим жителям, аби донести до свідомості кожного, що рідкісні весняні квіти-первоцвіти ліпше не зривати і не купувати, а милуватись їх красою в природі там, де вони зростають та примножують мальовничу красу Хмельниччини.

Цей захід, як і переважна більшість еколого-натуралістичних заходів закладу, проходив у контексті виховання у неповнолітніх юннатівськими формами роботи любові до рідної землі та почуття українського патріотизму.

Матеріали екологічного проекту «Захисти первоцвіти Хмельниччини» будуть надіслані юннатами обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді на III Всеукраїнський конкурс екологічних проектів «ЕКОклас» у номінації «ЕКОкласний колектив», котрий проводиться у цьому році під слоганом «Твій перший дорослий проект» і де вони сподіваються гідно представити наш край. Юні природолюби Хмельниччини закликають усіх захистити первоцвіти, зберегти їх неповторну чарівну природну красу для сьогоднішніх та майбутніх поколінь.


Школярі Хмельниччини в числі переможців Національного туру Міжнародного конкурсу«Енергозберігаючі традиції народів України та Молдови»

8 лютого 2016 року Національний  еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України з метою підвищення екологічної обізнаності дітей через пригадування народних звичаїв та традицій у цій сфері, розвитку національної свідомості, залучення школярів та педагогів до творчої соціально-активної діяльності з вирішення проблем енергозбереження та охорони довкілля спільно з Громадською організацією «Екологічний клуб «Еремурус» (України) і РДЮЦ «Gutta club» (Республіка Молдова) за підтримки журналу «Світ виховання», Бюро УГКЦ з питань екології, Асоціації “Енергоефективні міста України”, науково-технічного центру «Псіхєя», ГС «Муніципальна енергія» провели Національний тур Міжнародного конкурсу «Енергозберігаючі традиції народів України та Молдови».

Проведення цього заходу зумовлено загостренням проблеми раціонального використання природних ресурсів, яка перетворилася в одну з найважливіших загальнолюдських проблем і суспільство шукає можливості для впровадження та розвитку енергозберігаючих технологій, використання найбільш екологічно чистих джерел енергії. Конкурс також мотивований тим, що народи України і Молдови в побуті та господарській діяльності здавна використовували різні джерела енергії та впроваджували різноманітні способи їх застосування, при цьому не завдаючи шкоди довкіллю.

Учасниками конкурсу стали: учні 7-11 класів, вихованці професійно-технічних і позашкільних навчальних закладів, а також педагогічні працівники загальноосвітніх, професійно-технічних і позашкільних навчальних закладів з 23 областей України. На конкурс було надіслано 84 учнівські роботи та 34 педагогічні роботи. Найбільш активними виявилися школярі з Запорізької, Хмельницької, Львівської, Миколаївської та Одеської областей, а також педагоги з Запорізької області.

Пошуково-дослідницькі роботи учасників конкурсу містять теоретичні відомості щодо застосування енергозберігаючих і ресурсозберігаючих конструкцій, технологій, рішень, що історично склалися в різних регіонах країни у побутовій, господарській, транспортній та соціальній сферах діяльності. Творчі роботи педагогів представлені у вигляді конспекту позакласного заходу, екскурсії, факультативу, розробок занять гуртків, а також як пошуково-дослідницькі роботи. На підставі висновків журі визнано переможцями Національного туру Міжнародного конкурсу «Енергозберігаючі традиції народів України та Молдови» та нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України в номінаціях:

           – ІІ місце у номінації учнівських робіт «Використання відновлюваних джерел енергії» – Криворчук Олену, вихованку гуртка «Плетіння з верби» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, з роботою: «Традиції використання енергії води на Хмельниччині» (керівник: Коленчук Олена Іванівна, керівник гуртка «Плетіння з верби» міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді);

– ІІ місце у номінації педагогічних робіт «Пошуково-дослідницькі роботи вчителів» – Рум’янцеву Ірину В’ячеславівну, вчителя основ здоров`я Ізяславського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2, ліцей ім. О.Кушнірука, з роботою: «Енергозберігаючі» технології українців у минулому». Подяку Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України надано керівнику учнівської роботи, що визнана в числі  переможців Національного туру Міжнародного конкурсу «Енергозберігаючі традиції народів України та Молдови», Коленчук Олені Іванівні, керівнику гуртка «Плетіння з верби» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. Оргкомітет конкурсу направив творчі роботи переможців Національного туру Криворчук Олени, вихованки гуртка «Плетіння з верби» Шепетівського МЕНЦУМ та Рум’янцевої Ірини В’ячеславівни, вчителя основ здоров`я Ізяславського НВК на Міжнародний тур конкурсу «Енергозберігаючі традиції народів України та Молдови».


Завершився Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму

9-11 лютого 2016 року в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді, за підтримки Національної академії наук України, Державної служби інтелектуальної власності України та Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» пройшов фінальний тур ІІ (очного) етапу Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму. Участь у конкурсі взяли 59 молодих раціоналізаторів і винахідників віком від 16-ти до 23-х років з 56 проектами, серед яких були й представники Хмельниччини.

За підсумками оцінювання експертною комісією конкурсу учнівських та студентських наукових досліджень, під час постерного захисту наукових робіт в десяти категоріях: «екологічно безпечні технології та прикладна екологія», «медицина та охорона здоров’я», «психологія», «біологія», «хімія», «сільськогосподарське дослідництво та винахідництво», «ресурси енергозбереження», «фізика», «інженерні науки» і «науки про Землю», дві учениці – учасниці заходу з м. Нетішина стали його переможцями.

Нагороджені Дипломом І та ІІІ ступенів Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму з врученням цінного призу від Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності», ТОВ «Технології відновлених ресурсів», Національної академії наук України та Національного еколого-натуралістичного центру учасників змагання, нетішинські учениці, які представляли учнівську молодь закладів освіти Хмельницької області:

– Добронравова Аліса Станіславівна, учениця 11 класу Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 2 (проект: «Визначення рівня конфліктності сучасних, учнівських колективів»), яка здобула І місце у секції «Психологія»;

– Вовколуп Катерина Володимирівна, учениця 11 класу Нетішинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ст. та ліцей» (проект: «Використання крапельного методу, як способу лікування каштанів від мінуючої молі»), яка здобула ІІІ місце у секції «Біологія».


Юна дослідниця з міста Шепетівки   серед переможців  Всеукраїнського конкурсу юних зоологів і тваринників

З 9 по 11 лютого 2016 року в місті Києві на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України відбувся фінальний етап ХІІ Всеукраїнського  конкурсу юних зоологів і тваринників, у якому взяли активну участь школярі і гуртківці Хмельницької області.

Конкурс проводиться натуралістами України щорічно з метою підтримки дослідницько-експериментальної діяльності учнів, які мають не лише зацікавленість а й досвід цього напрямку роботи в галузях зоології та сільського господарства, розкриття і стимулювання їх наукового потенціалу.

Шепетівські натуралісти та їх освітянське керівництво приділяють серйозну увагу розвитку дослідницько-натуралістичної роботи учнівської молоді навчальних закладів міста, залученню школярів і юннатів до участі у різноманітних профільних заходах та постійно досягають у них успіхів на регіональному, всеукраїнському і міжнародному рівнях.

Особливо цьому сприяє добре налагоджена робота юннатівських гуртків і куточків живої природи зоолого-тваринницького відділу міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та тісна співпраця цього профільного позашкільного закладу з школами міста.

Згідно з рішенням столичного журі, ученицю 7 класу НВК № 3   у складі «ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Натана Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою» міста Шепетівки Дар’ю Щуку визнано в числі переможців фіналу ХІІ Всеукраїнського  конкурсу юних зоологів і тваринників та нагороджено Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за здобуте нею ІІІ місце в секції «Зоологія».


Книга «Природа Малополісського Погориння. Рослинний  світ»  кожній школі Хмельниччини

11 лютого у великому залі Хмельницької обласної універсальної  наукової бібліотеки ім. Миколи Островського відбулась презентація книги «Природа Малополіського Погориння. Рослинний світ», яку безоплатно отримують навчальні заклади краю від Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

В заході брали участь автори книги – Валерій Васильович Новосад, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділом Ботаніки Національного науково-природничого музею Національної академії наук України і його колеги-науковці Ольга Федорівна Щербакова та Катерина Валеріївна Новосад. За їх згодою електронний формат книги буде розміщено у віртуальній бібліотеці юннатів Хмельниччини і вона стане доступною для всіх любителів природничо-краєзнавчої літератури. Учасниками презентації та жвавих обговорень під час круглого столу також були Галина Йосипівна Фурманчук, заслужений працівник культури України, співавтор і координатор видання книги, Іван Васильович Гладуняк, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, депутат Хмельницької обласної ради, голова бюджетної комісії та Василь Богданович Сидор, кандидат технічних наук, міський голова міста Славути, ряд місцевих науковців, педагогів, методистів і фахівців природозаповідної та природоохоронної справи.

Ця книга побачила світ завдяки непересічним багаторічним дослідницьким і творчим зусиллям колективу авторів та ентузіазму їх поліських сподвижників, які подбали про її друкування. У книзі охарактеризовані флора і рослинність регіону Малополіського Погориння. Значна увага приділена їх антропогенній трансформації та процесам  біозабруднення інвазійними видами. Проаналізовані окремі урбаногенні флори регіону. Особливо широко подається інформація про раритетне фіто- й ценорізноманіття і різні рівні їх охорони. Приводяться інформативні списки рідкісних і зникаючих видів рослин міжнародної, національної та регіональної охорони. Наведені методики запровадження фітомоніторингів і вивчення популяцій видів рослин. В популярній формі приведена інформація про народногосподарське значення видів флори регіону. Значна увага приділена найбільш цікавим видам, які мають велике наукове чи господарське значення. Також надано інформацію й про основні їстівні та отруйні гриби регіону.

Велике значення приділяється питанням екологічного виховання і формуванню екоцентричної свідомості громадян. Детально охарактеризовані основні науково-просвітні та еколого-виховні центри Малополіського Погориння. А ще її текст ілюстрований 80 сторінками кольорових вклейок.

Сподіваємось, що книга «Природа Малополіського Погориння. Рослинний світ», яку сьогодні Хмельницький ОЕНЦУМ безоплатно передає в кожний заклад освіти області, стане цікавим і змістовним джерелом знань про розмаїття природи Полісся для ботаніків, екологів, спеціалістів з охорони природи, студентів і викладачів вузів, вчителів та школярів старших класів, краєзнавців та любителів природи рідного краю.


Школярі Хмельниччини взяли участь у новорічно-різдвяній Всеукраїнській виставці «Новорічна композиція»

11 лютого 2016 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України підведено підсумки традиційної щорічної новорічно-різдвяної Всеукраїнської виставки «Новорічна композиція», яка проводилась з метою пропаганди серед учнівської молоді бережливого ставлення до природи; розвитку творчої ініціативи та пізнавальної діяльності молоді; формування практичних умінь та навичок учнів по виготовленню новорічно-різдвяних композицій, які символізують та відображають Новорічну та Різдвяну флористику; сприяння розвитку флористичного мистецтва в Україні.  Відповідно до рішення конкурсного журі щорічної новорічно-різдвяної Всеукраїнської виставки «Новорічна композиція», Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України у семи номінаціях нагороджено ряд учнів та вихованців дитячих творчих об’єднань і окремі дитячі творчі колективи навчальних закладів області – переможців заходу. У номінації «Новорічна композиція»:

  • Розм’як Ольгу Валентинівну, вихованку гуртка «Аплікація соломкою» Кам’янець-Подільського районного будинку школяра на базі Залісської-2 ЗОШ І-ІІІ ст. за роботу «Різдвяне свято» (керівник – Лиськова Неля Йосипівна);
  • Калашнікова Владислава Сергійовича, вихованця гуртка «Крой та шиття» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «Новорічний танок» (керівник – Матвійчук Галина Михайлівна);
  • Дем’янчук Анну Олександрівну, вихованку гуртка «Сувенір» Ізяславського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «Святкова хатинка» (керівник – Комлєва С.І.).

         У номінації «Стилізована ялинка»:

  •    Лемеху Софію Дмитрівну, вихованку гуртка ДПМ «Умілі ручки» Старокостянтинівського НВК «Спеціалізована школа І ст., – гімназія» за роботу «Зелена красунечка» (керівник – Лемеха І.О);
  • Кручик Мар’яну Михайлівну, Бурик Анжеліку Олексіївну, вихованок гуртків «Умілі ручки» та «Чарівний бісер» Білогірського районного будинку творчості школярів за роботу «Ялинка бажань» (керівники – Кручик І.В., Пилипчук В.В.);
  • Кавецьку Аніту Сергіївну, ученицю Приворотської ЗОШ І-ІІІ ст. Кам’янець-Подільського району за роботу «Новорічна красуня» (керівник – Крузер Ганна Василівна).

         У номінації: «Новорічна картина, колаж»:

  • Безсмертну Анастасію Анатоліївну, вихованку гуртка «Жива вишивка» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «Свято наближається» (керівник – Ленська Тетяна Миколаївна)
  • Полонську ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 за учнівську роботу «Новорічна казка»;
  • Шевцову Надію Сергіївну, вихованку гуртка «Жива вишивка» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «З Різдвом» (керівник – Ленська Тетяна Миколаївна);
  • Процюка Назара, вихованця гуртка «Природне диво» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва, за роботу «Подарунок від Діда Мороза» (керівник – Єгорова Інна Борисівна).

У номінації: «Сюжетна композиція»:

  • Ілієву Дарину Сергіївну, ученицю Колибаївської ЗОШ І-ІІІ ст. Кам’янець-Подільського району за роботу «Карнавал» (керівник – Совяк Олена Миколаївна);
  • Творчу групу 1 та 2 класів НВК «Мої обрії» м. Хмельницького, за роботу «Тиха ніч… В надії на чудо»;
  • Сташкевич Марину та Вознюк Крістіну, вихованок гуртка «Плетіння на шпицях» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «Мавпочка збирає друзів» (керівник – Голенко Раїса Дмитрівна).

У номінації «Новорічний вінок»:

  • Весну Анну, Шуляк Катерину, учениць Жванецької ЗОШ І-ІІ ст. Дунаєвецького району за роботу «Різдвяний віночок» (керівник – Пупен Настасія Вікторівна);
  • Кашубу Яну Дмитрівну, вихованку гуртка «Іграшка-сувенір» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «На добро та достаток» (керівник – Галазюк Ірина Леонідівна);
  • Поліщук Владиславу Володимирівну, вихованку гуртка «Мистецтво нашого народу» Красилівського районного будинку дітей та юнацтва за роботу «Золотий віночок» (керівник – Партасюк Наталія Василівна).

У номінації «Новорічний подарунок»:

  • Козік Каріну Євгенівну, вихованку гуртка «Художня вишивка» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «Новорічна прикраса» (керівник – Ротман Ольга Олександрівна);
  • Гаруліч Вікторію Вікторівну, вихованку гуртка «Народна творчість» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «Новорічний сюрприз» (керівник – Ротман Ольга Олександрівна);
  • Котюк Любов Віталіївну, ученицю Полонської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 за роботу «Новорічна книга» (керівник – Качуровська О.С.);
  • Іванишину Світлану Сергіївну, вихованку НВК № 6 м. Хмельницького, за роботу «Символ року» (керівник – Карпанасюк В.М.).

Подякою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за цікаве композиційне рішення, представлених на виставку робіт, відзначено таких учнів та колективи навчальних закладів області:

  • Писарчук Крістіну Іванівну, вихованку гуртка «Сувенір» Ізяславського будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Новорічний сувенір» (керівник – Комлєва С.І.);
  • Чаплинця Артема Олександровича, вихованця гуртка «Природа і фантазія» Ізяславського будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Новорічна ялинка» (керівник – Демкіна В.М.);
  • вихованців гуртка «Народні умільці», Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району за роботу «Символ 2016 року» (керівник – Шкоднік З.Г.);
  • Грабарчука Артема Павловича, вихованця гуртка «Юний еколог», Ізяславського будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Віночок добра» (керівник – Демкіна В.М.);
  • Ковтонюк Мирославу, вихованку гуртка «Сувенір» Ізяславського будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «Різдвяний сувенір» (керівник – Комлєва С.І.);
  • Демкіну Жанну Володимирівну, вихованку гуртка «Екологи», Ізяславського будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Білий мішка» (керівник – Демкіна В.М.);
  • Вознюка Миколу Анатолійовича, Сікорського Назара Володимировича, вихованцям гуртка «Народні умільці» Миролюбненської ЗОШ І-ІІІ ст. Старокостянтинівського району (керівник – Паламарчук Володимир Васильович);
  • колектив учнів 6 класу Решнівецького НВК Старокостянтинівського району (керівник – Деркач Анна Вікторівна);
  • Новоушицький районний будинок дитячої творчості;
  • Ватажук Марію Вікторівну, вихованку гуртка «Народна творчість» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва за роботу «Новорічна феєрія» (керівник – Ротман О.О.);
  • колектив учнів 6 класу Онацьковецького НВК Полонського району за роботу «Новорічний букет»;
  • Ільчишину Іванну, ученицю Завалецької ЗОШ І-ІІІ ст. Кам’янець-Подільського району за роботу «Диво-шишки» (керівник – Лабуняк Наталія Михайлівна);
  • Вихованців гуртка «Юні майстри народних ремесел» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, за роботу «Різдвяний вінок» (керівник – Коленчук Олена Іванівна);
  • Вихованців гуртка «Народна творчість» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, за роботу «Зимовий вечір» (керівник – Беляєва Ольга Михайлівна);
  • Миронюк Віру, вихованку гуртка «Природне диво» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва, за роботу «Різдвяний вінок» (керівник – Єгора ІваннаБорисівна);
  • Поворозник Олену, Бугу Марину, Поліщук Яну, Сологуб Аліну, вихованок гуртка «Творча майстерня» НВО № 23 м. Хмельницького, за роботу «Чарівний віночок» (керівник – Самборська Олена Валентинівна);
  • Берегельську Світлану, вихованку гуртка «Технічний дизайн» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва, за роботу «Новорічний віночок» (керівник – Балицька Катерина Олегівна);
  • Славутський еколого-натуралістичний центр школярів;
  • вихованців гуртка «Креативне рукоділля» Судилківського НВК Шепетівського району (керівник: Короташ Т.В.);
  • Хролинську загальноосвітню школу І-ІІ ст. Шепетівського району;
  • Хмельницький палац творчості дітей та юнацтва;
  • Великомацевицький НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. – дошкільний навчальний заклад» Старокостянтинівського району;
  • Воронковецьку загальноосвітню школу І-ІІІ ст. Старокостянтинівського району;
  • Вихованців гуртка «Плетіння з верби» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, за роботу «Пухнаста красуня» (керівник – Коленчук Олена Іванівна);
  • Шевчук Владислава Володимировича, вихованця гуртка «Образотворче мистецтво», Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Дідусь Мороз» (керівник – Марценюк Оксана Миколаївна);
  • Синицю Катерину Вікторівну, вихованку гуртка «Образотворче мистецтво» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Надвечір’я» (керівник – Шпаченко Ніна Іванівна);
  • Оліщук Юлію Сергіївну, вихованку гуртка «Образотворче мистецтво» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Новорічний сюрприз» (керівник – Марценюк Оксана Миколаївна);
  • Леончук Олену Володимирівну, вихованку Морозівської ЗОШ І-ІІ ст.

Красилівського району, за роботу «Ангел миру» (керівник – Гуляк І.О.);

  • Канарчука Андрія Генадійовича, вихованця гуртка «Іграшка-сувенір» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Чарівний чобіток» (керівник – Галазюк Ірина Леонідівна);
  • Семенчук Оксану Володимирівну, вихованку гуртка «Жива вишивка» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Веселих свят» (керівник – Ленська Тетяна Миколаївна;
  • Паляруш Юлію Василівну, вихованку гуртка «Юні екологи» Ілляшівської  загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Старокостянтинівського району, за роботу «У зимовому лісі» (керівник: Романюк Наталія Андріївна);
  • методкабінет відділу освіти, молоді та спорту Кам’янець-Подільської райдержадміністрації;
  • колектив учнів Прислуцького НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» Полонського району, за роботу «Новорічна коляда» (керівник – Руденкова С.В.);
  • Марховську Яну Русланівну, вихованку гуртка «Юні квітникарі» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, за роботу «Сучасна ялинка»;
  • Бондареву Наталію, вихованку гуртка «Квітникарі-аранжувальники» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, за роботу «Новорічна красуня»;
  • Лакізу Марію Володимирівну, вихованку гуртка «Квіткове аранжування» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, за роботу «Новорічний маскарад» (керівник – Марховська Аліна Василівна);
  • Бабака Тараса Вадимовича, вихованця гуртка «Умілі руки» Стецьківського НВК Старокостянтинівського району, за роботу «Новорічна красуня» (керівник – Бабак Наталія Леонідівна);
  • Куніцьку Тетяну, Овчарук Каріну, Степанюк Вікторію, вихованок Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Новорічна ялинка» (керівник – Потапова Світлана Петрівна);

– Блажко Катерину, вихованку Хмельницького палацу дітей та юнацтва, за роботу «Ялинка» (керівник – Сімцова Н.П.);

– Шевчук Ірину Василівну, вихованку гуртка «Іграшка-сувенір» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Ніжність» (керівник – Галазюк Ірина Леонідівна);

– Стаднік Іванну Миколаївну, Головченко Росіну Михайлівну, Коберник Ольгу Анатоліївну, вихованок гуртка «Народна творчість» Красилівського районного будинку творчості дітей та юнацтва, за роботу «Казкова ялиночка» (керівник – Стаднік Іванна Миколаївна).


Юннати Хмельниччини – активні учасники Всеукраїнської дитячої еколого-патріотичної гри «Паросток»

02 лютого 2016 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді підвів підсумки Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток». Гра проводилася з метою посилення патріотичного виховання учнівської молоді та активізації засобів системи національно-патріотичного виховання.

Основними завданнями гри є: формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей, готовності до активної громадянської позиції та екологічної діяльності; розвиток пізнавального інтересу, логічного мислення; виховання громадянина-патріота України, бережливого і шанобливого ставлення до традицій українського народу.

У 2015 році у Всеукраїнській дитячо-юнацькій еколого-патріотичній грі «Паросток» прийняли участь педагогічні, учнівські колективи, вихованці 54загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів з 14 областей України: Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Чернігівської, Чернівецької. За результатами підведення підсумків журі нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України переможців Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого – патріотичної гри «Паросток»:

– Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді;

– Позашкільний навчальний заклад «Краєзнавчий центр» відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради;

Також нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України учасників Всеукраїнської дитячо-юнацької еколого-патріотичної гри «Паросток»:

– Нетішинську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 1 Нетішинської міської ради Хмельницької області;

– Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Хмельницької області.


Національний ЕНЦУМ запрошує школярів Хмельниччини до участі у Всеукраїнський конкурс з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна»

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді з 11 до 13 травня 2016 року проводить Всеукраїнський конкурс з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна» (див. Положення на сайті  www.nenc.gov.ua).

Конкурс проводиться у 2 етапи: І етап – відбірковий (заочний)– проводиться до 10 квітня, ІІ етап – фінальний (очний) – проводиться з 11 по 13 травня 2016 року в м. Києві.

Для участі в І етапі конкурсу необхідно до 10 квітня ц.р. надіслати заявку та проект озеленення території навчального закладу на електронну адресу: cvetic@nenc.gov.ua або на поштову адресу: 04074 м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Журі конкурсу розглядає подані учасниками І етапу проекти клумб чи ландшафтних композицій і визначає команди – переможці І (відбіркового) етапу конкурсу, які приймуть участь в ІІ етапі конкурсу.

До участі в ІІ (фінальному) етапі конкурсу будуть запрошені команди – переможці відбіркового етапу, список яких буде опубліковано на офіційному веб-сайті НЕНЦ до 12 квітня 2016 року. До складу команди входять до 5 осіб: до 4-х учнів загальноосвітніх шкіл або вихованців позашкільних навчальних закладів віком від 13 до 18 років включно та 1керівник.

Заїзд та реєстрація учасників ІІ (фінального) етапу конкурсу – 11травня з 9.00 до 13.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Проїзд від Центрального залізничного вокзалу м. Києва: тролейбусом № 33 або маршрутним таксі № 558 чи № 181 (18+7) до зупинки «Мостицька». Від’їзд – 13 травня ц.р. після 14.00 год. Організатори заходу просять керівників команд завчасно придбати квитки на зворотний шлях. Відповідальність за життя та здоров’я учасників несуть керівники команд. Витрати на відрядження здійснюються за рахунок організації, що відряджає команду. Додаткова інформація – за тел.: 0(44) 430-02-60, 430-04-91; e-mail: cvetic@nenc.gov.uanenc@nenc.gov.ua; сайт: www.nenc.gov.ua.


Природа Хмельниччини в об’єктивах юних натуралістів

22 січня завершився обласний етап щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста», який проводився в 2015 році з метою залучення молоді до вивчення стану навколишнього середовища, формування громадської позиції, підготовки підростаючого покоління до цілісного сприйняття сучасних екологічних проблем, свідомого розуміння процесів, що відбуваються в природі в результаті людської діяльності.

Школярі та юннати Хмельниччини були активними учасниками цього популярного еколого-натуралістичного заходу, про що засвідчила велика кількість творчість конкурсних робіт, які надійшли від них на розгляд обласного журі.

Конкурсні роботи учасників Фестивалю присвячувались тематиці збереження земельних ресурсів України і рідного краю, тому в своїх творчих індивідуальних і колективних роботах юні любителі природи відобразили багато цікавих фактів про стан земельних угідь населених пунктів області.

Учасники Фестивалю долучалися до створення слайд-фільмів, відеофільмів, фоторобіт, у котрих було висвітлено дослідницьку, природоохоронну та екологічну діяльність учнівської молоді навчальних закладів області.

Відповідно до рішення журі переможцями обласного етапу щорічного Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста» стали дитячі колективи, окремі учні та вихованці дитячих творчих об’єднань:

У номінації «Фоторобота»:

  • І місце – колектив вихованців гуртка «Юні орнітологи» Голосківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Летичівського району;
  • ІІ місце – Козловська Катерина, вихованка гуртка «Школа юного акваріуміста» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;
  • ІІ місце – гурток «Юні фотонатуралісти» Кам’янець-Подільського міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді;

– ІІІ місце – Гончаренко Максим, учень 6-а класу Понінківської загально-освітньої школи І-ІІІ ст. №1 Полонського району;

– ІІІ місце – Дзюбецька Яна, учениця 9 класу Косогірського навчально-виховного комплексу Ярмолинецького району;

– ІІІ місце – Салайчук Анастасія, учениця 8 класу Бутовецької загально-освітньої школи І-ІІІ ст. Старокостянтинівського району.

У номінації «Слайдофільм»:

– І місце – Школьник Марія, вихованка гуртка «Екожурналісти» Дунаєвецької районної станції юних натуралістів;

– ІІ місце – гурток «Юні квітникарі-аранжувальники» Славутського еколого-натуралістиічного центру школярів;

– ІІ місце – учнівський колектив 9 класу Поповецької загальноосвітньої школи І-ІІ ст. Старокостянтинівського району;

– ІІІ місце – Антонюк Яна, учениця 8 класу Кульчинківської загальноосвітньої школи І-ІІ ст. Красилівського району;

– ІІІ місце – Данілков Василь, учень 11-А класу Теофіпольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 1;

– ІІІ місце – Коляда Денис, учень 9 класу Мокрецького навчально-виховного комплексу Ізяславського району.

У  номінації «Відеофільм»:

– І місце – Богач Ганна, учениця 7-А класу Кам’янець-Подільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 10;

– ІІ місце – Черненко В’ячеслав, учень 10 класу Понінківської  загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 1 Полонського району;

– ІІ місце – Гнип Михайло, учень 11класу Понінківської  загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 1 Полонського району;

– ІІІ місце Самойлюк Анастасія, учениця 9 класу Жуківського навчально-виховного комплексу Славутського району.

За дорученням Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА Грамотою Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді нагороджено школярів і юннатів – переможців обласного етапу заходу та їх педагогів – керівників конкурсних робіт.

Обласним оргкомітетом направлено творчі конкурсні роботи переможців обласного етапу в м. Івано-Франківськ і  де у березні цього року відбудеться фінал Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста»:

– колективу вихованців гуртка «Юні орнітологи» Голосківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Летичівського району;

–  Козловської Катерини, вихованки гуртка «Школа юного акваріуміста» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;

–  гуртка «Юні фотонатуралісти» Кам’янець-Подільського міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді;

–  Школьник Марії, вихованки гуртка «Екожурналісти» Дунаєвецької районної станції юних натуралістів;

–  колективу вихованців гуртка «Юні квітникарі-аранжувальники» Славутського еколого-натуралістиічного центру школярів;

–  учнівського колективу 9 класу Поповецької загальноосвітньої школи І-ІІ ст. Старокостянтинівського району;

– Богач Ганни, учениці 7-А класу Кам’янець-Подільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 10.

Сподіваємося, що роботи юних природолюбів – фото та відеоаматорів з Хмельниччини будуть серед кращих  у фіналі очного етапу Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста».

_____________________________________________________________________________

ЮННАТИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ: БУРТИНСЬКЕ УЧНІВСЬКЕ ЛІСНИЦТВО

Буртинське учнівське лісництво Полонського району було створено в 1969 році на угіддях Полонського лісництва за ініціативою дирекцій Буртинської середньої школи та Шепетівського держлісгоспу.

Першим керівником і наставником у юних лісівників стали лісничий Полонського лісництва Казимір Васильович Беркута та вчитель біології Леонід Федорович Присяжнюк. Учнівський колектив шкільного лісництва був сформований з 18 учнів 7-10 класів, за якими було закріплено 4 га лісу.

Основною метою його діяльності стало поглиблення в буртинських учнів знань про ліс, активна участь їх у лісогосподарських роботах і виховання почуття любові й бережливого ставлення до природи рідного краю, котра з кожним роком все більше й більше потребувала раціонального підходу до використання її ресурсів, а також обов’язкового відновлення місцевих лісових багатств та їх охорони.

В 1970 році юні лісівники та їх наставники активно включились у третій тур республіканської природоохоронної естафети «На краще внутрішнє і зовнішнє озеленення загальноосвітніх шкіл». Навесні й восени вихованці учнівського лісництва висадили 350 фруктових і декоративних дерев, 178 кущів, заклали парк та квітники  біля братської могили радянських воїнів, які загинули, визволяючи село Буртин від німецько-фашистських окупантів у роки Великої вітчизняної війни 1941-1945 рр. під час другої світової війни.

Їх плідна праця не залишалась непоміченою – в 1971 році за активну участь в цій естафеті та досягнуті успіхи в роботі по охороні і збагаченню природи Буртинське учнівське лісництво було нагороджене Почесною грамотою Міністерства освіти Української РСР та Центрального Комітету Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України.

Починаючи з 1971 року юні лісівники були активними учасниками природоохоронної трудової акції «Зеленбуд» піонерської мічурінської п’ятирічки (1971-1975 рр.) і плідно працювали над озелененням свого села й шляхів. Учасники цієї трудової дитячої зеленої естафети також створили колекційну ділянку квітів на шкільній навчально-дослідній ділянці, старанно вирощували сіянці лісових культур у лісовому розсаднику Полонського лісництва.

За активну участь буртинських школярів в обласному громадському огляді та виконанні заходів по охороні й раціональному використанню природних ресурсів області Буртинська середня школа була двічі нагороджена Грамотою виконкому Хмельницької обласної Ради народних депутатів (в 1977 р. та в 1978 р.).

За підсумками  обласного конкурсу на краще шкільне лісництво та результатами роботи колективу юних лісівників у 1976 році Буртинське шкільне лісництво (лісничий – учень 8 класу Сергій Білявський) було визнано одним із кращих учнівських лісництв Хмельниччини.

В 1975 році  учнівське  лісництво  очолила вчитель біології Галина Дмитрівна Мамчур, під керівництвом якої юні лісівники проводили дослідницьку роботу й пошук і виявлення рідкісних та зникаючих видів рослин. В кв. 67, ділянці 20 на площі розселення 0,2 га ними було виявлено і взято під охорону Азалію понтійську (рододендрон жовтий) – декоративний кущ. Ця реліктова рослина – представник третинної флори, що існувала близько 25 мільйонів років тому. Незабаром у державному лісовому заказнику «Полонський» Азалію понтійську було паспортизовано (паспорт № 78/117) і взято під охорону як пам’ятку  природи місцевого значення, згідно з  рішенням виконкому Хмельницької обласної Ради депутатів трудящих від 15.05.1975 року № 132.

Також до лісових пам’яток природи віднесено Дуб черешчатий, який становить генетичний резерват високопродуктивного дубового насадження віком 85 років. Основні його насадження у кварталі 64, ділянці 12. Згодом було видано паспорт № 256 на пам’ятку природи місцевого значення дуб черешчатий та взято об’єкт під охорону, згідно з рішенням виконкому Хмельницької обласної Ради народних депутатів № 225 від 15.10.1996 року.

Юні лісівники були активними учасниками тематичних презентацій діяльності учнівських лісництв під час щорічних обласних профільних виставок. Ними були виготовлені колекції «Насіння деревних та кущових порід Полонського лісництва», «Зрізи деревних та кущових порід Полонського лісництва», «Отруйні рослини нашої місцевості» тощо.

7 червня 1983 року на базі Красилівського лісництва відбувся перший обласний зліт юних лісівників Хмельниччини в якому взяли активну участь члени делегації Буртинського шкільного лісництва, де успішно презентували здобутки своєї практичної діяльності.

У квітні 1990 року керівник шкільного лісництва Галина Дмитрівна Мамчур була нагороджена Почесною грамотою Хмельницького обласного управління народної освіти за активну участь в організації обласної виставки кращих робіт  трудових об’єднань школярів, гуртків юннатів, юнацьких секцій Товариства охорони природи за 1989 рік, а учень 7 класу Сергій Поварнін – нагороджений путівкою в республіканський оздоровчий табір «Молода гвардія».

В 1995 році  управління освіти Хмельницького облвиконкому нагородило Почесною грамотою Галину Дмитрівну Проценко за досягнуті успіхи в екологічному вихованні учнівської молоді та з нагоди 70-річчя юннатівського руху в Україні. З 1996 року  по 2000 рік лісничим Полонського лісництва був Микола Іванович Мангушев, а з липня 2000 року лісничим став Олег Вікторович Будник, які опікувались юними лісівниками.

В 2004-2005 навчальному році керівником шкільного лісництва був вчитель географії Дмитро Францович Санкевич. Включившись у Всеукраїнську акцію «Ліси для нащадків», у квітні 2004 року юні лісівники висадили під його керівництвом 16 тисяч саджанців сосни і ялини на площі 2 га та провели догляд за молодими саджанцями на площі 4 га.

Протягом навчального року члени шкільного лісництва проводили дослідницьку роботу в державному лісовому заказнику «Полонський», де вивчали цінні породи і рідкісні рослини з метою їх охорони та збереження.

За її результатами юний лісівник шкільного лісництва, учень 8 класу Василь Проценко виступив з науково-дослідницькою роботою «Рідкісні рослини державного лісового заказника «Полонський» на обласному конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт і виборов почесне ІІІ місце.

У 2010 році за активною допомогою лісничого Полонського лісництва Олега Вікторовича Будника та майстра лісу Романа Мар’яновича  Москви на пришкільній території нового приміщення Буртинської ЗОШ І-ІІІ ступенів учні з учителями заклали дендропарк, в якому було висаджено 11 саджанців туї, 365 – спіреї, 15 – ялівця козацького, 350 – ялини звичайної на живопліт та 20 – туйовика японського.

Взявши участь у Всеукраїнському конкурсі на краще озеленення шкільної та власної садиби «Красу і затишок – рідній оселі», вони висадили ще 190 плодових дерев і кущів, 520 саджанців каштанів, сосни, ялини, калини, смородини, малини.

У 2011 – 2013 роках буртинські школярі були активними учасниками  і призерами Всеукраїнського еколого-натуралістичного походу «Біощит», в рамках якого провели освітлення, огородження та інвентаризацію 15 мурашників і санітарні роботи по очищенню реміз у 18-19 кварталах Полонського лісництва.

Під час природоохоронних заходів «Біощита» в лісі юні лісівники покращили умови існування корисних мурашок, відновили 8 зруйнованих огорож мурашників, огородили 10 нових мурашників, провели санітарні роботи в ремізах 18 -19 кварталів та взяли під свій контроль стан мурашників у зоні масового відпочинку жителів села Буртин.

В 2011 році  Хмельницький ОЕНЦУМ нагородив вчителя біології Г.Д.Проценко Грамотою за високий рівень організації нею дитячої дослідницької роботи під час проведення заходів Всеукраїнського еколого-натуралістичного походу «Біощит» та вагомий внесок у справу екологічної освіти і виховання учнівської молоді та формування екологічної культури підростаючого покоління.

В 2012 році буртинські юні природолюби взяли участь в обласному конкурсі «Гриби Хмельниччини», за підсумками якого члени шкільного гуртка «Юні екологи» Руслана Микиташ, Віта Лівандовська та Віка Блонська стали переможцями і були нагороджені  грамотами Хмельницького ОЕНЦУМ, а результати їх природничо-краєзнавчої роботи ввійшли в навчальний посібник «Гриби Хмельниччини».

В 2012 році з ініціативи випускників школи започатковано посадки фруктових дерев і уже 1 вересня 2015 року в шкільному саду росло 22 яблуні, висаджені випускниками.

У вересні 2013 року одинадцятикласниця Руслана Микиташ була відзначена Подякою Хмельницького ОЕНЦУМ за змістовність і творчий підхід до виконання творчої науково-дослідницької роботи, представленої нею на обласній дитячій науково-практичній конференції з питань виконання школярами дослідницьких робіт під керівництвом науковців і провідних фахівців у галузі лісового господарства. Того ж року з індивідуальною роботою: «Ареал поширення вищих спорових рослин відділу Папоротеподібні в Полонському лісництві» вона стала переможцем І туру районного етапу та призером обласного етапу(ІІ місце) конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук.

Науковий керівник Руслани Галина Дмитрівна Проценко була нагороджена Грамотою Хмельницького ОЕНЦУМ за сумлінну працю та вагомий особистий внесок в організацію наукової дослідницько-експериментальної роботи учнів в галузі природознавчих наук під керівництвом науковців та висококваліфікованих фахівців народного господарства.

Важливе місце в організації праці буртинських школярів посідають лісогосподарські роботи під керівництвом лісівників-наставників. Щорічно ними проводяться значні роботи з очищення лісу на площі в 10га, догляду за розсадником на площі 1,8 га. Також вони щорічно беруть активну участь у заходах Дня довкілля, а протягом літа – разом з батьками проводять збір лікарських рослин.

Кожної весни в шкільній майстерні юними природоохоронцями виготовляється до 40 шпаківень, які вони розвішують на деревах. Під час підготовки й проведення свята «День зустрічі птахів» у 2014-2015 навчальному році ними було виготовлено і розвішано у лісі 265 шпаківень.

В історії діяльності учнівського лісництва Буртинської загальноосвітньої школи  І-ІІІ ступенів були періоди злетів і здобутків, іноді траплялись об’єктивні обставини, які не сприяли юним лісівникам та їх наставникам у досягненні нових успіхів лісогосподарської праці.

Новим етапом діяльності учнівського лісництва на базі Полонського лісництва став  договір про співпрацю, укладений з 1 вересня 2015 року між школою і  ДП «Шепетівський  лісгосп».

Тепер керівниками шкільного учнівського лісництва є учитель біології  Галина Дмитрівна Проценко та  лісничий Полонського лісництва  Олег Вікторович Будник. До складу лісництва входять 34 учні 6-11 класів, об’єднані у дві ланки: ланку охорони диких звірів та ланку збору лікарських рослин і ягід.

На загальних зборах лісничим учнівського лісництва було обрано  учня 11 класу Максима Главацького, а техніками-лісівниками – Андрія Мазярського (10клас) та Романа Мазярського (9 клас).

Дирекція ДП «Шепетівський  лісгосп» закріпила за учнівським лісництвом 34-35 квартали Полонського лісництва на площі 107 гектарів. В 34 кварталі закріплено 0,01 га лісового розсадника, де проводяться роботи по догляду за посівами ялини звичайної, дуба червоного, сосни звичайної.

В жовтні 2015 року вихованці учнівського лісництва брали активну участь в операціях «Жолудь» та «Мурашка», під час яких ними було огороджено 5 мурашників в 34 кварталі та зібрано 100 кг. жолудів. Напередодні цих заходів, у вересні цього ж року, вони долучались до ІХ Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв, відвідали зразкове учнівське лісництво «Пліщинське» Шепетівського району, де з цікавістю знайомились з досвідом роботи його юних лісівників та їх наставника, вчителя хімії, педагога-новатора Миколи Андрійовича Зведенюка.

Особливу турботу щодо матеріального забезпечення діяльності Буртинського учнівського лісництва і його вихованців проявляють директор ДП «Шепетівський лісгосп» Володимир Михайлович Сасюк та його підлеглі.

Дбайливим наставником для юних лісогосподарів під час виконання робіт у лісовому розсаднику став лісівник Ігор Миколайович Райковський, який завжди проводить їм інструктажі з безпеки праці, розповідає про особливості догляду за саджанцями ялини звичайної, дуба червоного, сосни звичайної. На заняттях гуртка юних лісівників-дендрологів гуртківців – старшокласників наставники ознайомлюють з правилами безпечної поведінки в лісі учнів середніх і старших класів.

Юні лісівники з повагою ставляться до своїх старших наставників- лісівників Полонського лісництва, щорічно й щиро вітаючи їх з професійним святом – Днем працівників лісу.

Сьогодні особливу увагу в учнівському лісництві приділяють збереженню юними лісівниками трудових традицій попередніх поколінь і проведенню його вихованцями природоохоронних заходів та дослідницької роботи по вивченню рідкісних і зникаючих рослин Полонського лісництва та рідного краю.


Підведено підсумки Всеукраїнського конкурсу програм профільних таборів (змін) для учнівської молоді віком від 12 до 16 років

26 січня 2016 року Інститутом проблем виховання Національної академії педагогічних наук України та Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України підведено підсумки Всеукраїнського конкурсу програм профільних таборів (змін) для учнівської молоді віком від 12 до 16 років, який проводився з метою підвищення якості та удосконалення змісту профільних таборів, забезпечення профільних таборів (змін) навчальними програмами за різними напрямами та  підтримки творчо працюючих педагогів загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів системи освіти.

Конкурс проходив у 2-х категоріях:

– навчальні програми профільних таборів (змін) для учнівської молоді віком від 12 до 16 років за різними напрямами;

– проекти проведення літніх профільних науково-дослідницьких таборів-експедицій та наукових шкіл.

Педагогічні працівники навчальних закладів Хмельниччини взяли активну участь у заході, а їх творчі роботи були визнані одними із кращих.

Відповідно до рішення журі конкурсу, Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України та Інституту проблем виховання Національної академії  педагогічних наук України нагороджено 2-х педагогів області:

– Демчук Любов Петрівну, вчителя англійської мови, директора літнього мовного табору Судилківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Шепетівського району. Тема розробки: «Навчальна програма літнього мовного табору «Я – українець. Я – європеєць» (категорія «Навчальні програми профільних таборів (змін) для учнівської молоді віком від 12 до 16 років за різними напрямами»);

– Гордійчук Тетяну Михайлівну, педагога-організатора Судилківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Шепетівського району. Тема розробки: «Оздоровчий профільний табір з денним перебуванням «Світлозар» ( категорія  «Проекти проведення літніх профільних науково-дослідницьких таборів-експедицій та наукових шкіл»).


Навчальні заклади Хмельниччини  серед переможців міжнародного конкурсу «Календар GLOBE 2016»

26 січня 2016 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України підвів підсумки міжнародного художнього конкурсу «Календар GLOBE 2016», який проходив в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE («Глобальне вивчення та спостереження з метою поліпшення довкілля») у вересні-жовтні 2015 року.

Мета конкурсу – висвітити і зафіксувати місцеві громади GLOBE з регіону Європи та Євразії, які приймають активну участь у вивченні та спостереженні за довкіллям з метою поліпшення його стану.

Цього року конкурс проходив у межах європейського конкурсу «GLOBE at My School Picture Contest». Учасники завантажували фотографії природоохоронного змісту на тему: «GLOBE у моїй школі» безпосередньо на веб-сайт програми GLOBE, де їх оцінювали члени Колегії GLOBE Європи та Євразії до якої входять представники 6 країн.

У числі, представлених на розгляд Колегії понад 350 творчих робіт, серед кращих були й конкурсні творчі роботи учнів з Хмельниччини.

Відповідно до рішення Колегії GLOBE Європи та Євразії, Божиковецький навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Деражнянського району визнано в числі переможців конкурсу і нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки  України та примірником Європейського календаря GLOBE 2016, в якому розміщені фотографії, виконані божиковецькими школярами.

Грамотами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки  України нагороджено за підготовку і участь школярів у міжнародному художньому конкурсі «Календар GLOBE 2016» навчальні заклади Хмельниччини:

– Грицівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Шепетівського району;

– Кам’янець-Подільську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 7;

– Федірківську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Волочиського району.

Організатори міжнародного конкурсу побажали школярам і гуртківцям Хмельниччини подальших творчих успіхів і висловили сподівання на їх успішну участь у заході в цьому році.


Започатковано діяльність «Науководослідного

віртуального інституту позашкільної освіти»

З 1 січня 2016 року на сайті Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (див.: https://nenc.gov.ua/) почав діяти «Науково-дослідний віртуальний інститут позашкільної освіти» (далі – Інститут див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/education/), який створено столичними науковцями і натуралістами з метою впровадження у педагогічну практику результатів наукових досліджень і перспективних методичних ініціатив науковців та освітян України.

Загальну координацію роботи Інституту здійснюють спільно науково-методична рада Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (НЕНЦ) з вченою радою Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України (НАПН).

Учасниками діяльності Інституту є науковці НАПН і викладачі вищих навчальних закладів України, спеціалісти органів управління освітою, педагогічні працівники НЕНЦ, педагогічні працівники регіональних позашкільних навчальних закладів усіх профілів та вчителі загальноосвітніх навчальних закладів.

Напрями діяльності Інституту: створення  WEB-середовища з метою дистанційної післядипломної освіти педагогічних працівників позашкільних закладів, участь педагогічних працівників в Інтернет-конкурсах, Інтернет-конференціях, Інтернет-проектах, віртуальних методичних семінарах, координація науково-методичної та інструктивно-методичної діяльності позашкільних закладів всіх профілів, створення електронних підручників, моделюючих, демонстраційних, контролюючих, інтерактивних програм.

Сайт Інституту складається з таких рубрик:

– Нормативно-правове забезпечення: законодавчі акти, листи, положення;

– Науково-дослідницька діяльність: автореферати дисертацій, матеріали всеукраїнських педагогічних експериментів;

– Науково-методичне забезпечення: банк передового досвіду, методичні рекомендації, монографії, навчальні програми, методичні посібники;

– Діагностичні методики: анкетування, тестування, рейтингування;

– Бібліотека: містить електронну літературу з багатьох галузей знань біології, хімії, фізики, математики, агрономії, педагогіки, психології, філософії, історії, логіки тощо;

– Педагогічний форум: майданчик для вільного обміну думок щодо теорії та практики позашкільного навчального процесу.

Організатори «Науково-дослідного віртуального інституту позашкільної освіти» запрошують науковців, управлінців, педагогів, батьків та всіх зацікавлених осіб до участі у його роботі.

Запитання та свої власні матеріали напрацювань науково-педагогічного змісту потрібно надсилати на електронну адресу: adrianov@nenc.gov.ua або vl.adrianov@gmail.com з поміткою «Віртуальний інститут позашкільної освіти».


Юннати Хмельниччини  серед переможців Всеукраїнської акції  «День юного натураліста»

22 січня 2016 року Національний  еколого-натуралістичний центр  учнівської молоді Міністерства освіти і науки України повідомив, що ним підведено підсумки щорічної Всеукраїнської акції «День юного натураліста», яка відбулася в навчальних закладах України в 2015 році.

Мета Акції – активізація роботи з учнівською та студентською молоддю щодо формування екологічної культури, залучення до практичної природоохоронної діяльності та інших біологічних напрямів, підвищення ефективності навчально-дослідницької роботи вихованців, учнів та студентів на навчально-дослідних земельних ділянках і задоволення потреб у професійному самовизначенні та творчій самореалізації.

У 2015 році участь у заходах Акції взяли навчальні заклади з 22-х регіонів України, представивши на розгляд оргкомітету 202 звіти про проведення акції. Найбільше робіт було з Дніпропетровської (52) та Хмельницької (28) областей.

Відповідно до підсумків Всеукраїнської акції «День юного натураліста» у 2015 році визнані в числі переможців та нагороджені Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за ефективну організаційно-масову роботу по залученню учнівської молоді до практичної природоохоронної діяльності навчальні заклади та колективи юних природолюбів Хмельницької області:

– Кам’янець-Подільський міський еколого-натуралістичний центр учнівської молоді;

– Дунаєвецька районна станція юних натуралістів;

– колектив вихованців гуртка «Юний еколог» Деражнянського районного Будинку творчості дітей та юнацтва;

–  колектив вихованців гуртка «Еколог» Плесенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Шепетівського району;

– колектив вихованців гуртка «Юні натуралісти» Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чемеровецького району.


Шепетівські юннати  переможці Всеукраїнської

акції «Пелікан рожевий  птах року 2015»

14 січня 2016 року підведено підсумки Всеукраїнської природоохоронно-пропагандистської акції «Пелікан рожевий – птах року 2015», яку протягом року проводили Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді та Українське товариство охорони птахів з метою привернення уваги учнівської молоді до проблем охорони птахів та їхніх природних біотопів, залучення учнів до активної природоохоронної роботи. До участі в заходах Акції активно долучилися учні й вихованці загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів Хмельницької області.

Організатори Акції повідомили, що протягом року в її рамках у навчальних закладах було сплановано та проведено низку природоохоронних заходів, зокрема: вивчення біології пелікана рожевого шляхом організації експедицій (екскурсій), виступи агітбригад, різноманітні конкурси, тематичні заняття, бесіди. В ході Акції учнями було також вивчено біологічні особливості різних видів птахів України, які потребують охорони, проведено моніторинг чисельності Пелікана рожевого, досліджено вплив господарської діяльності людини на чисельність цього виду.

Представлені навчальними закладами в столицю матеріали свідчать про масштабну природоохоронно-просвітницьку роботу і безпосередню участь школярів у вирішенні ряду природоохоронних проблем у ході проведеної еколого-натуралістичної дослідницької роботи.

Загалом в оргкомітет природоохоронно-пропагандистського заходу з усіх регіонів України надійшло понад 300 проектів, виконаних школярами, серед яких кращими виявились і роботи юних природолюбів з Шепетівщини.

На підставі висновків журі визнано у числі переможців Всеукраїнської природоохоронно-пропагандистської акції «Пелікан рожевий – птах року 2015» та нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України та Українського товариства охорони птахів за змістовну роботу колектив вихованців гуртка «Декоративне птахівництво» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник гуртка Альона Олександрівна Ковальчук).

За змістовну природоохоронну й дослідницько-пропагандистську роботу в рамках акції «Птах року 2015» та практичну екологічну роботу у вирішенні проблеми охорони птахів нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України та Українського товариства охорони птахів активного учасника акції – колектив вихованців шкільного учнівського лісництва «Юні лісівники» Шепетівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6 (керівник лісництва – вчитель біології Алла Олексіївна Гоненко).