wordpress themes.

Архів новин – 2015 рік

Нещодавно, в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE, Національним еколого-натуралістичний центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України була проведена Всеукраїнська учнівська кампанія «Вишнева Україна», у який приймали активну участь юннати і школярі Хмельниччини.
Основною метою кампанії, у якій взяли участь 691 учень та 90 вчителів з 71 навчального закладу України, було спостереження її учасників за початком вегетаційного сезону рослини виду вишня звичайна (Prunus cerasus) та вишня повстиста (Prunus tomentosa), підвищення обізнаності учнів щодо тривалості та початку вегетаційних сезонів, покращення розуміння ними навколишнього середовища.
Протягом трьох місяців юні учасники під керівництвом педагогів спостерігали за розпуском листя на вишні звичайній та вишні повстистій, фіксували температуру повітря та вносили дані на міжнародний веб-сайт програми GLOBE. Усі учасники користувалися стандартними протоколами програми GLOBE, проводячи спостереження двічі на тиждень та вимірюючи температуру повітря щодня в сонячний полудень.
В рамках акції був проведений онлайн-тренінг для вчителів по вивченню методик програми GLOBE за напрямками «Фенологія» та «Атмосферні спостереження». За результатами виконання трьох домашніх завдань, які включали реєстрацію на міжнародному веб-сайті програми GLOBE, роботу з даними та їх внесення, 76 вчителів отримали сертифікати вчителя програми GLOBE.
За результатами учнівських спостережень було створено інтерактивну карту України з місцями розташування шкіл-учасників, даними їх спостережень та посиланнями на сторінки шкіл на міжнародному веб-сайті GLOBE. Переглянути карту «Вишневої України» можна за посиланням: https://nenc.gov.ua/kapibara/, а дізнатись детальніше про кампанію: https://nenc.gov.ua/old/2312.html.
На цій карті можна прослідкувати де вишневі листочки почали розпускатися раніше та зробити висновки про те як вегетаційні цикли такої поширеної рослин як вишня відрізняються в різних куточках нашої країни, а завезена в ХХ ст. у наш край з Китаю вишня повстиста, як засвідчили результати досліджень, розпускається на 7-9 днів раніше за вишню звичайну, що свідчить про те, що на розпуск бруньок, котрий цього року почався з 10-15 квітня після встановлення теплої погоди, впливає не лише температура повітря, а й вид вишні.
Аналіз, опрацьованих оргкомітетом і журі кампанії, учнівських дослідницьких матеріалів показав, що більшість учасників дійшли до висновку, що розпуск листочків значною мірою залежить від температури повітря, а оскільки цього року для весни були характерні різкі температурні коливання це відображалося і на розпуску бруньок. Загалом усі учасники заходу виявили старання і зацікавленість до роботи та продовжують проводити свої спостереження навіть після його закінчення.
Відповідно до підсумків журі Всеукраїнської учнівської кампанії «Вишнева Україна» та рівня виконаних школярами дослідницьких робіт, Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагороджено таких школярів та учнівські колективи Хмельницької області:
– Маліновського Олександра, учня Понінківського НВК Полонського району;
– колектив учнів 4-В класу Кам’янець-Подільської ЗОШ І-ІІІ ст. № 7;
– колектив учнів 6-8 класів Федірківської ЗОШ І-ІІ ст. Волочиського району;
– колектив учнів 7-А класу Грицівської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району;
– колектив учнів Божиковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Деражнянського району.
– колектив вихованців гуртка «Юні екологи» Кам’янець-Подільського міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.
Сертифікат вчителя GLOBE, який пройшов тренінг з використання методик програми, та подяку організаторів заходу надано педагогам області:
– Борщук Лесі Валеріївні, вчителю біології Федірківської ЗОШ І-ІІ ст. Волочиського району;
– Войтас Наталії Василівні, вчителю початкових класів Божиковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Деражнянського району;
– Войтасу Василю Михайловичу, вчителю біології Божиковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Деражнянського району;
– Гуменюк Наталії Леонідівні, вчителю біології Грицівської ЗОШ І- ІІІ ст. Шепетівського району;
– Костюк Тамарі Борисівні, вчителю біології Цвітоського НВО Славутського району;
– Миколюк Наталії Григорівні, керівнику гуртка «Юні екологи» Кам’янець-Подільського міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді;
– Свінціцькій Світлані Казимирівні, вчителю біології Понінківського НВК Полонського району;
– Туранській Тетяні Миколаївні, вчителю інформатики Кам’янець-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 7.
Окремо, організатори заходу висловили подяку вчителю Кам’янець-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 7 Гриневич Людмилі Анатоліївні, за її активну участь та допомогу у проведенні заходів кампанії, а також подякували освітянам Хмельниччини за активне залучення учнівської молоді до участі у Всеукраїнській учнівській кампанії «Вишнева Україна».
________________________________________________________________________________
В рамках проведення заходів ІІІ Міжнародного дня рослин в Україні, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Інститутом харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України з 14 до 16 травня 2015 року в місті Києві була проведена Всеукраїнська дитяча науково-практична конференція «День рослин».
До участі в Конференції були запрошені учні загальноосвітніх, професійно-технічних і позашкільних навчальних закладів України віком від 13 до 18 років включно (7-11 класи), які набули досвіду науково-практичної роботи та досягли певних результатів у дослідництві в галузі рослинництва і природоохоронної діяльності.
Учні та вихованці закладів освіти Хмельницької області приймали активну участь у цьому еколого-натуралістичному заході.
За результатами індивідуальної дослідницької роботи і успішного навчання під час Всеукраїнської науково-практичної дитячої конференції «День рослин» 2015 року надано спеціальні Сертифікати Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України та Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України ученицям 9 класу Красилівського НВК «Гімназія та ЗОШ І ступенів» Сокальській Вікторії Олегівні та Кирилюк Дарині Дмитрівні.


У місті Луцьку з 12 до 14 травня 2015 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України та Волинським обласним еколого-натуралістичним центром проводився фінальний етап XIV Всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів «Земля – наш спільний дім», присвячений збереженню водних ресурсів України.
Захід проводився з метою підвищення рівня еколого-просвітницької та природоохоронної діяльності учнівських колективів екологічної просвіти, формування екологічної свідомості та дбайливого ставлення неповнолітніх до природи, активізації екологічного руху в Україні, привернення уваги місцевої влади, громадських та державних організацій до існуючих проблем з водними ресурсами країни.
Хмельницьку область на XIV Всеукраїнському конкурсі «Земля – наш спільний дім» представляв колектив екологічної просвіти «Ромашка» Цвітоського НВО «Дошкільний навчальний заклад, середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, школа мистецтв» Славутського району, який за високий рівень акторської майстерності і проявлену творчість у висвітленні екологічних проблем нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.
Керівник колективу «Ромашка» Аврамчук Валентина Миколаївна, заступник директора з виховної роботи Цвітоського НВО «Дошкільний навчальний заклад, середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, школа мистецтв» Славутського району також нагороджена Грамотою за креативний підхід до висвітлення екологічних проблем у процесі проведення цього Всеукраїнського заходу.


Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2014-2015 навчальний рік за основними напрямками позашкільної освіти та Положення про Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму, у квітні – травні ц.р. Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України провів очний етап Всеукраїнського конкурсу винахідницьких та раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму (для вікової категорії від 12 до 15 років включно) у якому брали участь школярі Хмельниччини.
За результатами фінального (очного) етапу журі конкурсу відзначило Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України ученицю 9 класу Гаврилівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Теофіпольського району Шмигун НаталіюВіталіївну.


Згідно з Планом всеукраїнських та міжнародних очно-заочних масових заходів з учнівською та студентською молоддю Міністерства освіти і науки України, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України провів фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Мій рідний край – моя земля» за напрямом «Експериментальна робота з біології, продуктивна праця і дослідницька робота в галузі сільського та лісового господарства», який відбувався у 2014 році.
Метою конкурсу є оволодіння учнями (вихованцями) знаннями про навколишнє середовище, формування екологічної культури особистості, сприяння розвитку дослідницької роботи в загальноосвітніх та позашкільних закладах України, виявлення і розповсюдження кращого досвіду, традицій, нових напрямів в організації роботи на навчально-дослідній земельній ділянці, оволодіння досвідом наукових досягнень з біології, сільськогосподарського виробництва та лісового господарства, удосконалення та розвиток змісту роботи учнівських творчих об’єднань біологічного, сільськогосподарського та природоохоронного напрямів.
Пріоритетним напрямом дослідницької роботи для учасників конкурсу є впровадження екологічних методів ведення сільського господарства, спрямованих на відтворення природної родючості ґрунтів, вжиття заходів щодо отримання екологічно чистої продукції. Закладаючи досліди і проводячи спостереження, юннати на практиці ознайомлювалися з різноманіттям рослин і тварин свого краю, визначали кращі сорти польових, овочевих, плодово-ягідних, кормових рослин, способи їх вирощування, застосовували новітні досягнення науково-дослідних установ.
Відповідно до підсумкового рішення журі конкурсу, нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України юннатів-учасників конкурсу «Мій рідний край – моя земля» з Хмельниччини:
– колектив вихованців гуртка «Лікарські рослини» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;
– Чаплінську Світлану, ученицю 9-Б класу Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, вихованку Дунаєвецької районної станції юних натуралістів.
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України висловив подяку Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, керівникам позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів Хмельницької області за здійснення організаційних заходів щодо проведення Всеукраїнського конкурсу «Мій рідний край – моя земля».


 Відповідно до Плану масових заходів з учнівською молоддю Міністерства освіти і науки України на 2015 рік та рішення Оргкомітету Х Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник», Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді завершив підведення підсумків І (заочного) етапу конкурсу і запросив до участі у його ІІ (очному) етапі, що відбудеться в м. Києві 19 – 21 травня 2015 року, 5 учнів і вихованців закладів освіти Хмельницької області, конкурсні роботи яких були в числі кращих:
– Леонець Дар’ю, ученицю 4 класу Хролинської ЗОШ І-ІІ ступенів Шепетівського району, з роботою «Подільські вишиванки» (секція «Народознавство, краєзнавство»);
– Онофрійчук Владиславу, ученицю 5 класу Деражнянського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2-гімназія», з роботою «Мікробіологічне дослідження хлібних виробів торгівельної мережі м. Деражні та визначення впливу фітонцидів на активність росту пліснявих грибів» (секція «Охорона здоров’я»);
– Бондара Назара, вихованця гуртка «Юні натуралісти» Славутського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, з роботою «Вплив кормів на розвиток різців у гризунів на прикладі морських свинок» (секція «Тваринний світ»);
– Стецюк Марину, ученицю 5 класу Орлинецького НВК «ЗНЗ І-ІІ ступенів – ДНЗ» Шепетівського району, з роботою «Спостереження за життям морських свинок» (секція «Тваринний світ»);
– Ковалінського Івана, учня 6 класу Нетішинського НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів та ліцей», з роботою «Дослідження функціонування екосистеми водосховища Хмельницької АЕС м. Нетішина» (секція «Я і природа»).
Заїзд та реєстрація учасників відбудеться в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді 19 травня 2015 року з 9.00 год. до 13.00 год., від’їзд – 21 травня 2015 року після 14.00 год.
Довідки за телефонами Національного ЕНЦУМ: (044) 430-02-60, 430-00-64, 430-04-91.
Відділи освіти, молоді та спорту Деражнянського і Шепетівського райвиконкомів, управлінь освіти, молоді та спорту Нетішинського і Славутського міськвиконкомів забезпечують участь цих учнів у фінальному (очному) етапі Х Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» в м. Києві.


Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України повідомив, що з метою оперативного отримування інформації та своєчасного реагування на неї з травня 2015 року відкриває на сайті https://nenc.gov.ua/ «Екологічну лінію – SOS», яка покликана не лише допомогти у цей тяжкий час, а й привернути увагу громадськості до нагальних екологічних проблем по всій території України. (лист Національного ЕНЦУМ від 17 квітня 2015 року №88).
«Екологічна лінія – SOS» – це віртуальна громадська приймальня для здійснення консультаційної допомоги усім категоріям громадян з питань, що стосуються довкілля.
На сторінці сайту НЕНЦ https://nenc.gov.ua/ усі бажаючі матимуть змогу розмістити власні фото-звинувачення, що свідчать про байдужість або безгосподарність до природних ресурсів, про забруднення довкілля, а також екологічні новини, які порушують проблемні питання, є актуальними та будуть цікавими іншим.
На «Екологічній лінії – SOS» можна також поділитись досвідом з вирішення екологічних проблем у вигляді фото-допомоги, яку ви вже надали на той чи інший сигнал; порадами з енергозбереження (пристроями, розробками, новітніми технологіями тощо); розмістити та прокоментувати як свої, так і всесвітні інновації; залишити цікаві посилання (електронні адреси).
Крім цього, усім бажаючим можна звернутися on-line з конкретним питанням або пропозицією щодо стану довкілля в Україні; звернень громадян в установи з вирішення екологічних проблем (як правильно оформити заяву, куди краще її подати тощо); проведення заходів, акцій (як можна приєднатись/долучитись, зареєструватись, де подивитись положення тощо) та отримати кваліфіковану відповідь.
Фото-звинувачення, звернення та питання стосовно стану довкілля в Україні можна надсилати на адресу nenc@nenc.gov.ua (тема листа «Екологічна лінія -SOS»).
Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2014-2015 навчальний рік за основними напрямками позашкільної освіти, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України завершив підведення підсумків заочного етапу і проводить фінальний (очний) етап Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму, котрий відбудеться 19-21 травня 2015 року м. Києві.
Згідно з підсумками журі Конкурсу, пройшла відбірковий (заочний) етап в секції «Біологія та хімія» і запрошена до участі у його фіналі в м. Київ Шмигун Наталія Віталіївна, учениця 9 класу Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольського району (проект: «Сортовипробування томатів»).


Відповідно до Плану навчальних семінарів педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів МОН України на 2015 рік, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді спільно з Закарпатським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді з 03 до 05 червня 2015 року проводять у Закарпатській області Всеукраїнський семінар-тренінг для координаторів програми GLOBE в Україні (див. Програму за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/zkb.pdf ).
До участі в навчальному тренінгу запрошуються координатори програми GLOBE в навчальних закладах регіонів.
У рамках семінару-тренінгу будуть проведені: навчальні тренінги, щорічне звітування з програми, навчально-пізнавальні екскурсії, обговорення планів щодо розвитку програми в Україні, творчі зустрічі з провідними вченими, обмін досвідом роботи.
Заїзд та реєстрація учасників – 3 червня до 12.00 год. за адресою: м. Ужгород, вул. Собранецька, 150, навчально-методичний центр «Візит». Проїзд від залізничного вокзалу станції «Ужгород» та автовокзалу: маршрутним автобусом № 58, № 19 до зупинки «Ера». Від’їзд – 5 червня після 15.00 год.
Для участі в заході необхідно до 15 квітня подати оргкомітету заявку на участь та повідомити про вид транспорту і час прибуття до м. Ужгорода на електронну адресу: zoenc.zag@gmail.com . Витрати на відрядження учасників здійснюються за рахунок організацій, що їх відряджають.
Детальна інформація про умови участі у Всеукраїнському семінарі-тренінгу для координаторів програми GLOBE: у м. Києві – за телефоном: 0(44)430-04-91 е-mail: victoriya@nenc.gov.ua ; у м. Ужгород – за телефонами
0 (312) 64-18-78, 0 (312) 64-12-33, zoenc.zag@gmail.com .


15 квітня 2015 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України завершено підведення підсумків трудової акції «Дослідницький марафон», яка проводилась протягом 2014 року в рамках трудових акцій суспільно корисної роботи «Турбота молоді – тобі, Україно!» з метою сприяння розвитку дослідницької роботи в загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах України та виявлення і розповсюдження кращого досвіду, традицій, нових напрямів в організації роботи на навчально-дослідних земельних ділянках, розвиток мережі гуртків сільськогосподарського напряму.
Проведення Акції активізувало роботу з відновлення навчально-дослідних земельних ділянок, в багатьох навчальних закладах відродило кращі традиції дослідництва і натуралістичної роботи, сприяло трудовому і екологічному вихованню, спонукало школярів до конкретних справ, спрямованих на поглиблене вивчення навколишнього середовища.
В заходах Акції брали активну участь юні дослідники природи з навчальних закладів Хмельниччини.
Відповідно до підсумкового рішення журі фінального етапу визнано в числі переможців і нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України переможців акції «Дослідницький марафон» за високий рівень виконання дослідницьких і практичних робіт в галузі сільського господарства юних природолюбів з Хмельницької області:
– колектив вихованців Славутського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;
– Лакізу Марію, вихованку гуртка «Квіткове аранжування» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України висловив подяку Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, керівникам позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів області за здійснення організаційних заходів і результативне проведення в регіоні Всеукраїнської трудової акції «Дослідницький марафон».


14 квітня 2015 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України підвів підсумки фінального етапу Всеукраїнського конкурсу «Мій рідний край – моя земля» за напрямом «Експериментальна робота з біології, продуктивна праця і дослідницька робота в галузі сільського та лісового господарства», який відбувався у 2014 році.
Конкурс проводиться з метою оволодіння учнями (вихованцями) знаннями про навколишнє середовище, формування екологічної культури особистості, сприяння розвитку дослідницької роботи в загальноосвітніх та позашкільних закладах України, виявлення і розповсюдження кращого досвіду, традицій, нових напрямів в організації роботи на навчально-дослідній земельній ділянці, оволодіння досвідом наукових досягнень з біології, сільськогосподарського виробництва та лісового господарства, удосконалення та розвиток змісту роботи учнівських творчих об’єднань біологічного, сільськогосподарського та природоохоронного напрямів.
Пріоритетним напрямом дослідницької роботи для учасників конкурсу є впровадження екологічних методів ведення сільського господарства, спрямованих на відтворення природної родючості ґрунтів, вжиття заходів щодо отримання екологічно чистої продукції. Закладаючи досліди і проводячи спостереження, юннати на практиці ознайомлювалися з різноманіттям рослин і тварин свого краю, визначали кращі сорти польових, овочевих, плодово-ягідних, кормових рослин, способи їх вирощування, застосовували новітні досягнення науково-дослідних установ.
Відповідно до підсумкового рішення журі конкурсу, нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України учасників конкурсу «Мій рідний край – моя земля» з Хмельниччини:
– колектив вихованців гуртка «Лікарські рослини» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді;
– Чаплінську Світлану, ученицю 9-Б класу Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, вихованку Дунаєвецької районної станції юних натуралістів.
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України висловив подяку Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, керівникам позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів області за здійснення організаційних заходів щодо проведення Всеукраїнського конкурсу «Мій рідний край – моя земля».


З 20 березня до 15 травня 2015 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді проводить Всеукраїнський конкурс з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна».
З 20 березня до 10 квітня 2015 року проводився І етап – відбірковий (заочний) етап конкурсу «Квітуча Україна», під час якого відібрані команди – переможці, котрі, відповідно до рішення Оргкомітету, отримали право брати участь у ІІ (фінальному) етапі Конкурсу.
Команда вихованців Славутського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді у складі Пермінова Дмитра, Галицької Каріни, Галицької Кароліни і Онищук Юлії, з проектом «Квітуча Україна – квітучий заклад» (керівник: Огородник Ірина Федорівна, керівник гуртка «Юні квітникарі-аранжувальники»), гідно представила заклади освіти Хмельницької області та увійшла до складу команд-переможців відбіркового етапу, які запрошені для участі у фінальному етапі Конкурсу, що буде проводитися в очній формі з 13 по 15 травня 2015 року в м. Києві на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.
До складу команди входять 5 осіб: 4 учні віком від 13 до 18 років включно, які підготували проект та 1 керівник. Під час фінального етапу Конкурсу проводиться презентація проекту та його втілення.
Учасники Конкурсу при собі повинні мати:
– ескізи, плани проекту для презентації;
– посадковий та оздоблювальний матеріал для втілення проекту.
Конкурс передбачає змагання між командами – учасниками, під час якого кожна окрема команда на виділеній їй території (площа залежить від проекту та кількісного складу команди, мінімальний розмір від 2 кв.м), проектує та виконує всі роботи по створенню і художньому оформленню запланованих квітника чи ландшафтної композиції.
Заїзд та реєстрація учасників ІІ (фінального) етапу конкурсу – 13 травня з 9.00 год. до 13.00 год., від’їзд – 15 травня ц.р. після 14.00 год.
Управління освіти Славутського міськвиконкому забезпечує організовану участь команди міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді у фінальному етапі у Всеукраїнського конкурсу з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна».


Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді спільно з Національною академією педагогічних наук України завершено підведення підсумків Всеукраїнського конкурсу науково-методичних розробок з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти хіміко-біологічного профілю, який було проведено у 2014 році з метою підвищення якості позашкільної освіти, поліпшення її науково-методичного забезпечення, розвитку творчого потенціалу педагогів, поширення передового педагогічного досвіду.
Проведення таких професійних конкурсів є необхідною складовою навчально-методичного і науково-методичного забезпечення навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах, що сприяє впровадженню в навчально-виховний процес програм та методичних матеріалів, спрямованих на підвищення ефективності і якості позашкільної біологічної та екологічної освіти учнівської молоді.
На розгляд журі було представлено 292 науково-методичних розробки з 18 областей України: Вінницької – 27, Дніпропетровської – 19, Житомирської – 19, Запорізької – 7, Івано-Франківської – 25, Київської – 25, Кіровоградської – 7, Львівської – 10, Миколаївської – 18, Одеської – 19, Полтавської – 43, Рівненської – 27, Сумської – 5, Тернопільської – 7, Херсонської – 4, Хмельницької – 9, Чернівецької – 6, Чернігівської – 15.
У представлених на Конкурс роботах розкрито сучасні підходи до організації навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах, кращий педагогічний досвід, спрямований на допомогу керівникам гуртків.
Разом з тим журі відмітило, що частина робіт не відповідала умовам Конкурсу. Зокрема, не обґрунтовувалася актуальність обраної теми відповідно до провідних тенденцій розвитку позашкільної освіти, відсутні загальні рекомендації щодо практичного використання розробки іншими педагогами, деякі розробки подані у формі звітів. У частині розробок не зазначені джерела, з яких запозичений матеріал, бібліографічний опис використаної літератури не оформлений згідно з вимогами; у деяких науково-методичних розробках виявлені майже стовідсоткові текстові запозичення з інших навчально-методичних матеріалів.
Однак, з 9 творчих конкурсних робіт педагогів-позашкільників Хмельниччини, 7 робіт здобули Дипломи переможців (І місце – 2 роботи, ІІ місце – 4 роботи, ІІІ місце – 1 робота).
На підставі рішення журі Всеукраїнського конкурсу науково-методичних розробок з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти хіміко-біологічного профілю нагороджені:
– Дипломом І ступеню – Коленчук Олена Іванівна, керівник гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (екологічний проект «Екологічна народна іграшка»), Манійчук Тетяна Леонідівна, директор Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та Філюк Олена Володимирівна, заступник директора Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (методичні рекомендації «Створення умов щодо формування екологічної культури особистості»);
– Дипломом ІІ ступеню – Зотова Олена Василівна, методист Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (методичні рекомендації «Інновації в упровадженні державно-громадського управління позашкільним закладом»), Чумак Ірина Миколаївна, керівник гуртка Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (навчальна програма «Абетка природи»), Ковальчук Альона Олександрівна, керівник гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (навчальна програма «Декоративне птахівництво») та Юзвишена Наталія Анатоліївна, практичний психолог Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (методичні поради «Психолого-педагогічний супровід обдарованих дітей»);
– Дипломом ІІІ ступеню – Марховська Аліна Василівна, керівник гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (розробки занять з квітникарства»).
Організатори заходу висловили щиру подяку керівництву Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА, обласного Інституту післядипломної педагогічної освіти, керівникам загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів області за організацію і проведення Всеукраїнського конкурсу науково-методичних розробок з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти хіміко-біологічного профілю.


Міністерство освіти і науки України спільно з Національною академією педагогічних наук України та Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді планують провести 19-20 серпня 2015 року в м. Києві на базі цього закладу Всеукраїнську серпневу конференцію для методистів еколого-натуралістичних центрів (станцій юних натуралістів) та вчителів біології загальноосвітніх навчальних закладів «Педагогічний пошук – 2015». Конференція проводиться з метою обговорення проблем, тенденцій та перспектив позашкільної, позакласної еколого-біологічної освіти в контексті сучасної освітньої політики.
До участі в заході запрошуються методисти біологічного профілю обласних, районних та міських позашкільних навчальних закладів, спеціалісти інститутів післядипломної педагогічної освіти, вчителі біології загальноосвітніх навчальних закладів, відповідальні за організацію позакласної роботи, а також наукові та науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів.
Для участі у конференції необхідно до 3 серпня 2015 р. пройти on-line-реєстрацію за електронною адресою: https://nenc.gov.ua/?page_id=1192
За підсумками роботи конференції планується видання збірника матеріалів. Учасникам конференції необхідно подати методичні матеріали для друку (розробки уроків, занять із біології, екології) на електронну адресу: nenc@nenc.gov.ua (тема листа «Педагогічний пошук») або завантажити їх під час реєстрації до 8 червня 2015року. Матеріали надані після 8 червня розглядатися не будуть.
Матеріали в об’ємі до 10 сторінок повинні бути збережені в форматі Microsoft Word, шрифт «Times New Roman 11 pt». Параметри сторінки: формат А4 (210х297 мм, орієнтація портретна) з полями: верхнє, нижнє, ліве, праве – 20 мм, без нумерації сторінок. Інтервал – одинарний. Назву статті необхідно друкувати великими літерами (шрифт 14) з вирівнюванням по центру. Справа під назвою доповіді – ім’я та по батькові, прізвище авторів, нижче, через два інтервали симетрично тексту – повна назва організації.
Основні тематичні напрямки роботи серпневої конференції:
– сучасні педагогічні технології у викладанні біологічних дисциплін в
загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах;
– наступність у роботі загальноосвітнього, позашкільного, вищого навчального закладу та органів управління освіти в системі навчання обдарованих дітей;
– застосування технологій дистанційного навчання;
– організація науково-дослідної діяльності на уроках, в позаурочній, позакласній та позашкільній діяльності;
– технології і методики здоров’язберігаючого навчання, що забезпечують формування зацікавленого ставлення до власного здоров’я, здорового способу життя всіх учасників освітнього процесу;
– особистісно орієнтовані системи і технології роботи педагогічних працівників із обдарованою учнівською молоддю.
Конференція буде проводитися в режимі роботи великого пленуму, круглих столів, педагогічних майстерень і дискусійних майданчиків.
Оргкомітет заходу до 16 червня ц.р. приймає пропозиції від учасників конференції щодо можливості проведення авторського семінару, майстер-класу (інноваційна практика) або презентації педагогічного досвіду.
Заїзд та реєстрація учасників – 19 серпня з 9.00 год. до 13.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді.
Проїзд від Центрального залізничного вокзалу м. Києва: маршрутним таксі № 558 або № 181 до зупинки «Мостицька».
Від’їзд – 20 серпня ц.р. після 14.00 год. Організатори заходу просять його учасників завчасно придбати квитки на зворотній шлях.
Витрати на відрядження здійснюються за рахунок відряджуючих організацій.
Додаткова інформація – телефонами: 0 (44) 430-02-60, 430-04-91.


08 квітня 2015 року на базі Хмельницького ОЕНЦУМ відбувся обласний збір юних натуралістів, присвячений 90 річчю юннатівського руху в Україні. Захід проводився обласними натуралістами відповідно до завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Хмельницької області на 2011-2015 роки та з метою підвищення ефективності і якості організації й проведення в закладах освіти еколого-натуралістичної, дослідницько-експериментальної, природознавчої і природоохоронної роботи школярів, виявлення і підтримки обдарованої учнівської молоді та залучення її до участі в юннатівських заходах.
В обласному зборі юннатів Хмельниччини взяли участь дитячі делегації у складі юннатів-ентузіастів дослідницько-експериментальної роботи з навчальних закладів 17 районів та 4 міст області. Матеріальне забезпечення цього непересічного і важливого для школярів нашого краю заходу здійснювали шефи-спонсори обласного ЕНЦУМ – колектив працівників регіонального відділення АБ «Південний» в м. Хмельницькому, не залишивши жодного з його учасників без цінних подарунків.
Високий рівень підготовки та творчого підходу до виконання дослідницько-натуралістичних робіт і активну участь в цьогорічному зборі продемонстрували юні натуралісти з навчальних закладів Білогірського, Віньковецького, Волочиського, Городоцького, Деражнянського, Дунаєвецького, Ізяславського, Кам’янець-Подільського, Красилівського, Новоушицького, Полонського, Славутського, Старокостянтинівського, Теофіпольського, Чемеровецького, Шепетівського та Ярмолинецького районів, міст Кам’янця-Подільського, Старокостянтинова, Хмельницького, Шепетівки.
Грамотами Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді та цінними подарунками нагороджено юних натуралістів, які на конкурсах-захистах продемонстрували високий рівень виконання індивідуальних дослідницько-експериментальних робіт і глибокі якісні знання за обраною темою в галузі лісівництва та садівництва, вийшли переможцями збору і посіли призові місця:
Секція юних лісівників:
– І місце – Семенюк Наталю Петрівну, ученицю 11 класу Городнявського НВК Шепетівського району (тема роботи тема роботи «Декоративна структура ясена звичайного форми завилькуватої»);
– ІІ місце – Орошкевича Дениса Руслановича, учня Слобідко-Красилівської ЗОШ І-ІІ ст. Красилівського району (тема роботи «Вирощування насіннєвого та посадкового матеріалу модрини Європейської у Красилівському лісництві») та Ізерську Дашу Олександрівну, ученицю 11 класу Новоселецького НВК Полонського району (тема роботи «Динаміка ценопопуляції первоцвіту весняного в Новоселецькому парку»);
– ІІІ місце – Дубак Дар’ю Володимирівну, вихованку гуртків «Лісівники-дендрологи» Дунаєвецької районної СЮН (тема роботи «Перлина малієвецької природи»), Власюк Марину Вікторівну, ученицю 6 класу Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району (тема роботи «Особливості флори і фауни озера Святе») та Левіну Ольгу Андріївну, ученицю 9 класу колегіуму ім. В.Р. Козубняка м. Хмельницького (тема роботи «Найважливіші безхребетні тварини біоценозу Лісогринівецького лісу»).
Секція юних садівників:
– І місце – Мрочко Вероніку Олександрівну, ученицю 9 класу Хмельницької СЗОШ № 29 (тема роботи «Вплив природних та штучних стимуляторів росту на вкорінення полуниці та хлорофітуму»);
– ІІ місце – Худинець Катерину Михайлівну, ученицю 8 класу Гусятинської ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району (тема роботи «Хвороби яблуневого саду») та Радушинську Марину Вікторівну, ученицю 9 класу ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 м. Строкостянтинова (тема роботи «Сад – одиниця штучної екосистеми»);
– ІІІ місце – Гораєву Ірину Андріївну, ученицю 4 класу Деражнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 (тема роботи «Садівництво, як одна з найперспективніших галузей рослинництва»), Сірацьку Марину Ігорівну, вихованку гуртка «Юні виноградарі» Дунаєвецької районної СЮН (тема роботи «Вивчення сортового складу та способів розмноження винограду в своїй місцевості») та Швидкого Богдана Олександровича, учня 9 класу Михиринецької ЗОШ І-ІІ ст. Теофіпольського району (тема роботи «Вивчення складу лікарських рослин Теофіпольщини»).
Грамотами Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді за творче виконання дослідницько-експериментальної роботи та активну участь в обласному зборі юних натуралістів нагороджено:
Секція юних лісівників:
– Паску Лілію Леонідівну, ученицю 11 класу Городоцької ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 (тема роботи «Перспективи зміни видового складу екологічних зон міста Городка»);
– Яновську Ангеліну Станіславівну, ученицю 10 класу Струзької ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району (тема роботи «Вирощування декоративних рослин»);
– Корецьку Наталію Анатоліївну, ученицю 9 класу Цвітоського НВО Славутського району (тема роботи «Дослідження еколого-біологічних особливостей ялини звичайної»);
– Козака Максима Юрійовича, учня 9 класу Вишнівчицької ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району (тема роботи «Вивчення флористичного складу лісу села Вишнівчик»);
– Браун Анну Андріївну, ученицю 9 класу ліцею ім. М.С. Рудяка м. Старокостянтинова (тема роботи «Лісовідтворення на теренах Строкостянтинівщини»);
– Балаховцеву Ірину Віталіївну, виховану гуртків «Заповідними стежками рідного краю» Шепетіського МЦЕНТУМ (тема роботи «Дослідження видового складу чагарників та дерев шепетівського міського парку культури т а відпочинку»).
Секція юних садівників:
– Атаманюк Наталію Ігорівну, ученицю 9 класу Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. Віньковецького району (тема роботи «Яблуко-пігулка для здоров’я»);
– Павлюк Владислава Дмитровича, учня 8 класу Грушківського НВК Кам’янець-Подільського району (тема роботи «Продуктивність різних сортів порічок в умовах Придністров’я»);
– Ткачик Анастасію Олегівну, ученицю 8 класу Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району (тема роботи «Особливості догляду інтродукованих сортів яблуні на території села Вільховець Новоушицького району»);
– Сукача Ростислава Сергійовича, учня 8 класу Сковородківського НВК Старокостянтинівського району (тема роботи «Вплив природних умов на запилення та врожайність саду»);
– Домчук Альону Яківну, ученицю 9 класу Шибенської ЗОШ І-ІІІ ст. Теофіпольського району (тема роботи «Жоржина: культурна і декоративна рослина»);
– Королюк Діану Сергіївну, ученицю 9-Б класу, вихованку гуртка виноградарів Смотрицької ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Мелетія Смотрицького Дунаєвецького району (тема роботи «Відродимо бджільництво у Смотричі»).
Листом подяки Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді нагороджено юних дослідників – активних учасників обласного збору юних натуралістів:
Секція юних лісівників:
– Мельник Анну Леонідівну, ученицю 11 класу Довгалівської ЗОШ І-ІІІ ст. Білогірського району (тема роботи «Визначення видового складу грибів лісових масивів околиць сіл Довгалівка і Москалівка»);
– Урбан Наталю Миколаївну, ученицю 10 класу Війтовецької ЗОШ І-ІІІ ст. Волочиського району (тема роботи «Належний догляд за садом – основа гарного врожаю»);
– Будовіцьку Вікторію Вікторівну, ученицю 11 класу Кадиєвецької ЗОШ І-ІІІ ст. Кам’янець-Подільського району (тема роботи «Водоохоронні захисні лісонасадження»);
– Павлюк Зоряну Вікторівну, ученицю 8 класу Сковородківського НВК Старокостянтинівського району (тема роботи «Вплив екологічних та антропогенних факторів на ріст, розвиток, плодоношення та врожайність білого гриба»).
Секція юних садівників:
– Смик Анастасію Георгіївну, ученицю 11 класу Білогірського НВК (тема роботи «Народні методи вкорінення рослин»);
– Атаманюк Анастасію Володимирівну, ученицю 9 класу Новопорічанського НВК Городоцького району (тема роботи «Вегетативне розмноження винограду»);
– Бабій Ольгу Юріївну, ученицю 11 класу Полонського НВК (тема роботи «Омела біла в садах Полонщини»);
– Кравчука Дмитра Олександровича, учня 8 класу Губелецького НВК Славутського району (тема роботи «Мій сад»);
– Забавську Вікторію Василівну, ученицю 9 класу Савинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Ярмолинецького району (тема роботи «Квітково-декоративні дикоростучі рослини околиць села Савинець»);
– Миколайчука Дениса Ігоровича, вихованця гуртків «Фотонатуралісти» Кам’янець-Подільського МЕНЦУМ (тема роботи «Вплив системи утримання ґрунту на ріст і продуктивність суниці садової великоплідної в умовах Придністров’я України»).
Кращі юні дослідники, окрім Грамоти Хмельницького ОЕНЦУМ, були нагороджені цінними подарунками – книгами «Птахи Хмельниччини», «Червона книга України: рослини Хмельниччини», «Заповідні перлини Хмельниччини» та альбомом «Ліси Хмельниччини», а їх педагоги-керівники дослідницько-натуралістичних робіт – грамотами обласного ЕНЦУМ.
Зокрема, Грамотою Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді нагороджено педагогів навчальних закладів області за досягнуті ними успіхи у проведенні дослідницько-експериментальної роботи з школярами, вагомий особистий внесок у розвиток еколого-натуралістичної роботи та формування природоохоронної культури учнівської молоді:
– Дереш Тетяну Василівну, вчителя біології та екології Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. Віньковецького району;
– Талалай Оксану Григорівну, вчителя біології Городоцької ЗОШ І-ІІІ ст. № 4;
– Дідик Віліну Михайлівну, вчителя початкових класів Деражнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1;
– Гаврищук Ніну Олександрівну та Маліновську Людмилу Станіславівну, керівників гуртків Дунаєвецької районної СЮН;
– Лисюка Михайла Анатолійовича, керівника учнівського лісництва, директора Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. Ізяславського району;
– Бурковську Надію Петрівну, викладача Кам’янець-Подільського агротехнічного університету;
– Поліщук Світлану Миколаївну, вчителя географії та біології Слобідко-Красилівської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району;
– Ткачик Аліну Вікторівну, вихователя ГПД Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району;
– Слободянюк Ларису Федорівну, вчителя біології Струзької ЗОШ І-ІІІ ст. Новоушицького району;
– Назарчук Ірину Миколаївну, вчителя біології Новоселецького НВК Полонського району;
– Сиву Алісу Ігорівну, вчителя біології Цвітоського НВО Славутського району;
– Драчук Галину Петрівну, вчителя біології Сковородквіського НВК Старокостянтинівського району;
– Оніксімову Галину Анатоліївну, вчителя біології Шибенської ЗОШ І-ІІІ ст. Теофіпольського району;
– Швидку Галину Василівну, вчителя біології Михиринецької ЗОШ І-ІІ ст. Теофіпольського району;
– Гаврилюк Марію Михайлівну, вчителя біології Гусятинської ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району;
– Швець Тетяну Антонівну, вчителя біології Вишнівчицької ЗОШ І-ІІІ ст. Чемеровецького району;
– Зведенюка Миколу Андрійовича, вчителя біології Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ст. Шепетівського району;
– Корольову Тетяну Анатоліївну, вчителя біології ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 м. Старокостянтинова;
– Прадун Тетяну Петрівну, вчителя біології ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 м. Старокостянтинова;
– Нагурну Юлію Олександрівну, вчителя біології СЗОШ І-ІІІ ст. 29 м. Хмельницького;
– Говоруна Валентина Давидовича, вчителя біології колегіуму ім. В.Р. Козубняка м. Хмельницького;
– Марховську Аліну Василівну, керівника гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Листом подяки Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді нагороджено педагогів закладів освіти області:
– Володіна Віктора Івановича, вчителя біології Білогірського НВК;
– Троян Галину Євгеніївну, вчителя біології Довгалівської ЗОШ І-ІІІ ст. Білогірського району;
– Сас Ларису Петрівну, вчителя біології та хімії Війтовецької ЗОШ І-ІІІ ст. Волочиського району;
– Гурного Валентина Васильовича, керівника гуртка «Садівник» Новопорічанського НВК Городоцького району;
– Яськову Аллу Олександрівну, вчителя біології НВК № 2 м. Полонного;
– Парфенюк Ларису Миколаївну, вчителя біології Губелецького НВК Славутського району;
– Борчук Валентину Іванівну, керівника гуртків Кам’янець-Подільського МЕНЦУМ;
– Гонтар Ірину Анатоліївну, вчитель хімії та біології Савинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Ярмолинецького району.
Захист юннатами власних творчих дослідницько-експериментальних робіт під час конкурсів збору показав високий рівень їх підготовки та значну увагу, приділену педагогами індивідуальній роботі з цими школярами і вихованцями еколого-натуралістичних гуртків, розвитку їх індивідуальних особливостей, здібностей, формування екологічної культури, дослідницьких вмінь і навичок та сумлінної праці в сільському та лісовому господарстві.


Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОН України, підготовлені методичні рекомендації загальноосвітнім і позашкільним закладам щодо відзначення пам’ятної історичної дати – 70-річчя Перемоги та пам’ятних подій Великої Вітчизняної війни. (Документ розроблено на виконання Закону України № 1684-III від 20.04.2000 року «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні» та згідно листа МОН України № 1/9-614 від 27.11.2014 року «Про методичні рекомендації з патріотичного виховання»).
З метою національно-патріотичного та морального виховання учнівської молоді в умовах російської агресії, формування шанобливого ставлення до ветеранів Великої Вітчизняної війни, учасників визвольних змагань, поширення достовірних відомостей про патріотичні подвиги нашого народу під час війни, вшанування пам’яті воїнів-учасників визволення України від фашистів і звитяжної праці працівників тилу, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді рекомендує провести в навчальних закладах системи загальної середньої та позашкільної освіти еколого-краєзнавчу акцію «Пам’ятні стежини Перемоги».
Метою Акції є:
– посилення національно-патріотичного виховання в закладах освіти;
– сприяння формуванню в учнів загальноосвітніх і вихованців позашкільних закладів національної самосвідомості та історичної пам’яті;
– розвиток гуманного та відповідального ставлення учнівської молоді до людей старшого покоління;
– формування у неповнолітніх бережливого ставлення та поваги до історичної спадщини української держави.
Проведення заходів Акції передбачає:
– опікування всіма категоріями ветеранів Великої Вітчизняної війни та надання їм практичної допомоги;
– догляд за братськими могилами, меморіалами, пам’ятками садово-паркової архітектури, присвячених подвигу воїнів-визволителів і українського народу у Великій Вітчизняній війні;
– закладку пам’ятних алей, садів, скверів та озеленення населених пунктів на честь 70-річчя Великої Перемоги;
– проведення зустрічей з ветеранами війни, учасниками визволення України, партизанського руху;
– проведення тематичних масових заходів у вигляді літературних, творчих та демонстраційних вечорів;
– організацію виставок, краєзнавчих походів та екскурсій місцями бойової слави;
– активізацію пошукової роботи і музейної справи в закладах освіти.
Розділи Акції можуть бути такими:
«Турбота»: надання конкретної допомоги по господарству усім категоріям учасників Великої Вітчизняної війни. Особливу увагу слід приділити проведенню весняних польових робіт та догляду за садибами і квартирами ветеранів, допомозі їм у зборі врожаю восени тощо.
Доцільно закріпити дитячі волонтерські групи за ветеранами та постійно опікуватися ними.
«Пам’ять»: догляд за братськими могилами, пам’ятниками, обелісками, меморіалами, парками, скверами, алеями, які збудовані та посаджені на честь подій, пов’язаних з Великою Вітчизняною війною; впорядкування територій садово-паркових комплексів, висадку клумб, дерев, декоративних чагарників, закладку та посадку нових алей, парків, скверів на честь Великої Перемоги на території навчальних закладів та населених пунктів.
«Квіти Перемоги»: вшанування ветеранів Великої Вітчизняної війни під час Свята Перемоги, в тому числі й за місцем проживання; покладання квітів до братських могил та пам’ятників; організацію зустрічей з ветеранами війни, учасниками визволення України, свідками Голокосту, праведниками України.
«Стежки Великої Перемоги»: організація пошукових експедицій, екскурсій, походів місцями бойової слави, листування з учасникам визволення України, працівниками тилу; організація тематичних екскурсій у музеях бойової слави, краєзнавчих музеях, Національному музеї історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, тематичних виставок у шкільних бібліотеках; організацію літературних вечорів, вечорів з демонстрацією сучасних відеоматеріалів, кінофільмів про події Великої Вітчизняної війни на території України, виставок малюнків та інших творчих робіт учнівської молоді за тематикою Акції; організація виставок «Хліб війни» в музеях хліба і куточках економного та бережливого ставлення до хліба тощо.
Підсумком проведення цього розділу Акції є:
1. Написання робіт за матеріалами спогадів ветеранів Великої Вітчизняної війни, учасників визволення України, свідків Голокосту, праведників України, пошукових експедицій, архівів та експозицій музеїв бойової слави, краєзнавчих музеїв, Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
Вимоги до написання робіт:
– Обсяг робіт: до 10 друкованих сторінок українською мовою (індивідуальна робота), до 15 сторінок (колективна).
– Шрифт Times New Roman – 14 кеглем з інтервалом 1,5.
– До розгляду беруться тільки самостійно написані роботи (учнем або групою учнів).
– Обов’язковою умовою є як теоретична, так і практична частина (інтерв’ю з живими свідками та учасниками тих подій), власні висновки.
Бажано використання ілюстративного матеріалу (листування часів війни, робочі картки, фото).
– У кінці роботи слід вказати використані джерела.
Критерії оцінки пошукових робіт: глибина висвітлення теми, наявність власних досліджень, думок, висновків, оригінальність розкриття теми, якість особисто проведених інтерв’ю, надана посильна допомога цим людям.
2. Авторські фотографії на тему «Спогади про перемогу» вільного стилю.
Вимоги до фотографій:
– Фотографії мають бути авторськими, зроблені учнем або групою учнів.
– На розгляд приймається не більше трьох фотографій від учня чи групи учнів.
– Фотографії мають відповідати тематиці розділу.
– Фоторобота може супроводжуватися невеликим описом (до 100 слів).
До робіт (письмових та фоторобіт) додається така інформація:
– ім’я та прізвище автора;
– дата народження;
– повна поштова домашня адреса учня (учнів, якщо робота колективна), телефон;
– адреса навчального закладу;
– ім’я та прізвище вчителя (викладача, керівника гуртка) і місце його роботи.
Найкращі роботи, які відповідають зазначеним вимогам, будуть опубліковані в науково-художньому журналі для дітей та юнацтва «Паросток». Роботи надсилаються до 30 травня 2015 року на електронну адресу karpenko@nenc.gov.ua (Карпенко Дар’я Михайлівна) у форматі .doc (для текстових робіт) та .jpg (для фотографій) або на поштову адресу: Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, 04074, відділ організаційно-масової роботи, м. Київ, вул. Вишгородська, 19.
Координацію заходу здійснює відділ організаційно-масової роботи Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (Дар’я Михайлівна Карпенко, 066-457-03-13, karpenko@nenc.gov.ua) .
ДОН Хмельницької ОДА звернувся до райво та міськупро області з проханням довести інформацію про проведення Всеукраїнської еколого-краєзнавчої акції «Пам’ятні стежини Перемоги» до відома педагогічних та учнівських колективів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів району (міста) та сприяти їх участі в заходах Акції.


В рамках проведення ІІІ Міжнародного дня рослин в Україні Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, спільно з Інститутом харчової біотехнології та геноміки НАН України, з 14 до 16 травня 2015 року проводять у м. Києві Всеукраїнську дитячу науково-практичну конференцію «День рослин» (далі – Конференція. Додаткова інформація за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/19-03-67.pdf).
Конференція проводиться з метою обговорення проблем рослинництва, методів природоохоронної діяльності, збереження біорізноманіття.
До участі в заході запрошуються учні загальноосвітніх, професійно-технічних і вихованці позашкільних навчальних закладів віком від 13 до 18 років включно (7-11 класи), які уже мають досвід науково-практичної роботи та досягли певних результатів у галузі рослинництва та природоохоронної діяльності.
Основні тематичні напрями роботи конференції:
– ботаніка;
– сільське господарство;
– лісове господарство;
– селекція рослин;
– біорізноманіття;
– харчування;
– захист рослин;
– охорона навколишнього середовища;
– поновлювальні ресурси.
Конференція буде проводитися в режимі роботи круглих столів, дискусійних майданчиків.
Для участі у Конференції необхідно до 20 квітня 2015 року пройти on-line-реєстрацію за електронною адресою: https://nenc.gov.ua/?page_id=1241.
За підсумками роботи Конференції планується видання електронного збірника матеріалів.
Учасникам Конференції необхідно статті для збірника (відповідно до напрямів роботи конференції) завантажити в електронному варіанті під час реєстрації до 20 квітня 2015 року. Матеріали надані після 20 квітня ц.р. розглядатися не будуть. Вимоги до матеріалів: обсяг до 10 сторінок, збереження в форматі Microsoft Word, шрифт «Times New Roman 11 pt»; параметри сторінки: формат А4 (210х297 мм, орієнтація портретна) з полями: верхнє, нижнє, ліве, праве – 20 мм, без нумерації сторінок. Інтервал – одинарний. Назву статті необхідно друкувати великими літерами (шрифт 14) з вирівнюванням по центру. Праворуч під назвою доповіді – ім’я та по батькові, прізвище авторів, нижче, через два інтервали симетрично тексту – повна назва навчального закладу (організації).
Заїзд та реєстрація учасників – 14 травня з 9:00 год. до 13:00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді.
Проїзд від Центрального залізничного вокзалу м. Києва: маршрутним таксі № 558 або № 181 до зупинки «Мостицька».
Від’їзд – 16 травня ц. р. після 15:00 год.
Збереження життя та здоров’я неповнолітніх учасників і своєчасне оформлення документів забезпечують супроводжуючі їх особи. Витрати на відрядження учасників заходу здійснюються за рахунок організацій, що їх відряджають.
Контактна інформація: тел./факс 430-02-60 (адміністрація), тел. 430-04-91, моб. 093 809-31-47 – Кислицька Юлія Вікторівна (куратор).
ДОН Хмельницької ОДА звернувся до райво та міськупро області з проханням довести інформацію про проведення Всеукраїнської дитячої науково-практичної конференції «День рослин» в рамках ІІІ Міжнародного дня рослин в Україні до відома педагогічних та учнівських колективів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів району (міста) та сприяти їх участі в цьому еколого-натуралістичному заході.


З 20 березня до 15 травня 2015 року Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України проводить Всеукраїнський конкурс з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна» (див. Положення про конкурс за посиланням: https://nenc.gov.ua/doc/polozhenie/min-uyst/kvitucha-ukraine.pdf). Захід проводиться відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України від 14.08.2014 року № 936 «Про затвердження Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2014-2015 навчальний рік за основними напрямками позашкільної освіти» та від 25.02.2013 року № 197 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський конкурс з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.03.2013 року за № 406/22938,
До участі в «Квітучій Україні» запрошуються команди вихованців позашкільних і учнів загальноосвітніх навчальних закладів. До складу команди входять 5 осіб: 4 учні віком від 13 до 18 років включно та 1 керівник. Для участі в І етапі конкурсу керівнику команди необхідно до 10 квітня 2015 року надіслати заявку та проект озеленення території навчального закладу на поштову адресу: Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, вул. Вишгородська, 19, м. Київ, 04074 або на електронну адресу: cvetic@nenc.gov.ua.
Список учасників ІІ (очного) етапу конкурсу «Квітуча Україна» буде оприлюднено до 15 квітня на сайті Національного ЕНЦУМ www.nenc.gov.ua.
Очний етап заходу відбуватиметься на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Проживання та харчування команд і їх керівників буде в гуртожитку та їдальні цього закладу.
Заїзд та реєстрація учасників ІІ етапу конкурсу – 13 травня з 9.00 год. до 13.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді.
Проїзд від Центрального залізничного вокзалу м. Києва: маршрутним таксі № 558 або № 181, або тролейбусом № 33 до зупинки «Мостицька».
Від’їзд – 15 травня після 14.00 год. Збереження життя та здоров’я неповнолітніх учасників конкурсу забезпечуватимуть керівники команд.
Витрати на відрядження команд-учасниць будуть здійснюватися за рахунок відряджуючих організацій.
Додаткова інформація за телефонами Національного ЕНЦУМ: 0 (44) 430-02-60, 430-00-64; е-mail: cvetic@nenc.gov.ua.


Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України повідомив про проведення чергової V-ї ювілейної соціально-екологічної акції «Зробимо Україну чистою! – 2015», котра відбудеться 25 квітня 2015 року.
«Зробимо Україну чистою!» – це громадська ініціатива, що об’єднує зусилля активістів руху «Let’s Do It, Ukraine! Зробимо Україну чистою!», громадських організацій: ВГО «ЗУЧ», JCI, Простір свободи, AIESEC, ФРІ, Біржа соцреклами, Street Workout, заради здійснення спільної мети.
Організатори акції стверджують, що її метою є виховання відповідального ставлення громадян до довкілля шляхом безпосереднього долучення місцевих громад до прибирання своїх міст та селищ, а її головними напрямками є еко-виховання, благоустрій і правильне поводження з відходами та спільними діями зробити наші вулиці чистішими і внести вагомий внесок у виховання дбайливого ставлення до життєвого простору, очистити його для краси та порядку.
За даними організаторів акції, з кожним роком її проведення кількість її учасників подвоюється. Так, у 2011 році в ній взяли участь близько 22000 волонтерів, а вже у 2014 році – понад 170000 учасників із 374 населених пунктів. У цьому році їх має стати ще більше. Особлива увага участі в заходах акції приділяється бюджетним організаціям, установам і закладам.
ДОН Хмельницької ОДА звернувся до райво та міськупро області з проханням інформувати заклади освіти району (міста) про акцію «Зробимо Україну чистою! – 2015» та Всеукраїнський екологічний Фестиваль (проведення тематичних лекцій, квестів, конкурсів, концертів, змагань цього напряму роботи) 25 квітня 2015 року і максимально сприяти його проведенню в регіоні.


З метою активізації роботи з учнівською молоддю щодо вирішення екологічних і природоохоронних проблем, залучення її до активної природоохоронної діяльності, формування екологічної свідомості та дбайливого ставлення до природи, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді з 2011 року проводить Всеукраїнський конкурс дитячого малюнку «Зоологічна галерея» (далі – Конкурс, див. сайт НЕНЦ).
Мета Конкурсу – виховання ціннісного ставлення до біорізноманіття свого регіону, розвиток образного мислення і емоційної чуйності та розкриття творчих здібностей і художнього смаку підростаючого покоління.
До участі в Конкурсі, який проводиться в заочному форматі, запрошуються учні 7-9 класів загальноосвітніх та позашкільних закладів.
Кількість робіт від автора чи колективу – два малюнки (на першому – намалювати птахів або ссавців, які мешкають на території регіону; на другому – представників різних зоогеографічних областей світу).
Роботи учасників Конкурсу надсилаються на адресу НЕНЦ до 15 квітня поточного року (з поміткою «Зоологічна галерея»). Координатор Конкурсу – Жестерьова Валентина Миколаївна, e-mail: valentina@nenc.gov.ua .
Адреса оргкомітету: 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний ЕНЦУМ (лабораторія зоології ).
Довідки за тел.: (044) 430-02-60,430-04-91, сайт: www.nenc.gov.ua .


З метою розвитку мережі навчальних теплиць у загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладах України, підвищення в них ефективності та якості дослідницької роботи, а також задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні й залучення їх до практичної діяльності Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України ініціює проведення у 2015 році Всеукраїнського конкурсу-огляду «Дивовижна теплиця» (Умови проведення див. за посиланням: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/03-03-48.pdf ).
До участі у конкурсі запрошуються загальноосвітні, позашкільні та професійно-технічні навчальні заклади.
Для участі у конкурсі необхідно до 1 грудня 2015 року надіслати конкурсні матеріали на адресу оргкомітету: 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. На конверті робиться помітка «Дивовижна теплиця».
Координатор конкурсу: Пінчук Микола Олександрович pinchuk@nenc.gov.ua.
Детальна інформація – за телефонами: 0(44) 430-02-60, 430-04-91;


Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України з метою виховання ціннісного ставлення учнівської молоді до біорізноманіття, проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони і збереження орнітофауни, проводить щорічну Всеукраїнську акцію «Годівничка» (далі – Акція), котра триває під час навчального року з вересня по квітень. Акція проводиться в заочному форматі.
До участі в проведенні заходів, підведенні підсумків і визначенні кращих учасників Акції запрошуються учні загальноосвітніх та вихованці позашкільних навчальних закладів, громадські екологічні об’єднання.
Для участі в заході необхідно до 15 квітня 2015 року подати конкурсні матеріали відповідно до Умов проведення акції «Годівничка» (інформація про Акцію та Умови її проведення розміщені на сайті: www.nenc.gov.ua за посиланнями: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/18-03-64.pdf та https://nenc.gov.ua/old/index.php?q=848.html) на адресу оргкомітету: 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (з поміткою на конверті «Годівничка»).
Координатор акції – Жестерьова Валентина Миколаївна (valentina@nenc.gov.ua).
Детальна інформація за телефонами : (044) 430-02-60, 430-04-91; на сайті: www.nenc.gov.ua).


Для привернення уваги учнівської молоді до проблем охорони птахів та їх природних біотопів, залучення учнів до активної природоохоронної роботи, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді та Українське товариство охорони птахів пропонують навчальним закладам взяти участь у щорічній природоохоронній акції «Птах року».
«Пелікан рожевий (Pelecanus onocrotalus) – птах року 2015» проводиться для регіонів, де цей птах зустрічається, а для інших регіонів – один із місцевих видів птахів на вибір.
Метою Акції є вивчення учнями біологічних особливостей птахів даного виду та різних видів птахів регіонів України, проведення моніторингу чисельності виду на певній території, сприяти формуванню в учнів переконань, моральних принципів та активної життєвої позиції в галузі охорони птахів. До участі в конкурсі Акції запрошуються вихованці позашкільних навчальних закладів та учні загальноосвітніх навчальних закладів, які можуть підготувати проекти на орнітологічну тематику.
Проекти можуть бути виконані як індивідуально, так і колективно.
Окрема категорія проектів – інструктивно-методичні матеріали керівників творчих учнівських об’єднань, вчителів біології.
Матеріали необхідно надсилати до 15 листопада 2015 року на адресу: 04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19 (з поміткою на конверті «Акція «Птах року»). Умови проведення акції розміщені на сайті НЕНЦ та УТОП.
Телефони для довідок: +38044 430 04 91, +38067 917 61 69 (Жестерьова
Валентина Миколаївна). E-mail: valentina@nenc.gov.ua.


З метою залучення учнів середнього і старшого шкільного віку загальноосвітніх шкіл та вихованців позашкільних навчальних закладів до поглибленого вивчення природознавства і зоології Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з регіональним ландшафтним парком «Feldman Ekopark» (м. Харків) у березні – травні 20-15 року планують провести Всеукраїнський турнір «Юний зоолог» (Положення див. https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/13-03-57.pdf) .
До участі в заході запрошуються команди областей та міста Києва. До складу команди входить 5 осіб: 1 керівник і 4 учні позашкільних, загальноосвітніх навчальних закладів (6-11 класи) з практичним досвідом роботи із зоології. Турнір проводиться у 2 етапи: І етап – відбірковий (заочний) – проводиться з 23 березня до 27 квітня, ІІ етап – фінальний (очний) – проводиться в травні в місті Харкові на базі регіонального ландшафтного парку «Feldman Ekopark» (дати та умови проведення фінального (очного) етапу будуть надіслані окремим листом).
Для участі в І етапі Турніру необхідно до 27 квітня ц.р. надіслати заявку (додається до листа на 1-му арк.) та творчий проект по покращенню умов утримання (розведення) в зоопарку та (або) по збереженню певного виду тварин у його природному середовищі (з представлених в експозиції Feldman Ekopark: http://feldman-ecopark.com/) на електронну адресу: veterinar@nenc.gov.ua (тема листа: «Турнір «Юний зоолог»).
Журі Турніру розглядає подані учасниками І етапу творчі проекти і визначає команд-переможців І етапу Турніру, список яких буде оприлюднено на офіційному веб-сайті НЕНЦ до 30 квітня. До участі в ІІ етапі конкурсу будуть запрошені команди – переможці відбіркового етапу.
Координатор заходу – Сидоренко Ірина Володимирівна (тел. 0974375623 ). Довідки за тел.: 0(44) 430-02-60, е-mail: veterinar@nenc.gov.ua.


Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України та ГО «Еремурус координатором проекту SPARE в Україні з 3 до 5 квітня 2015 року в с. Верхнячка Черкаської області буде проведена педагогічна конференція з освіти в галузі енергозбереження та пом’якшення наслідків глобальної зміни клімату «Клімат, природа, енергія» в рамках Міжнародного шкільного проекту з використання ресурсів та енергії SPARE (Умови проведення див. за адресою: https://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/03-03-47app.pdf )
Під час конференції розглядатимуться сучасні форми і методи організації освітнього процесу в галузі енергозбереження та зміни клімату; створення простору для конструктивного спілкування та обміну досвідом; підтримка і розвиток науково-методичної роботи педагогів; розвиток творчого потенціалу педагогічних працівників, підвищення їх кваліфікації.
До участі в заході запрошуються педагоги загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів України, які впроваджують освіту в галузі енергозбереження та зміни клімату в свою практику. За підсумками роботи буде виданий електронний збірник матеріалів конференції ї публікаціями педагогічних працівників, котрі працюють над тематикою освіти в галузі енергозбереження та пом’якшення наслідків глобальної зміни клімату.
Для участі в конференції до 25 березня 2015 року необхідно надіслати на e-mail: eremurusua@ukr.net – тези доповіді, що відповідають тематиці конференції та вимогам до оформлення (тема листа – «Педагогічна конференція «Клімат, природа, енергія»).
Заїзд та реєстрація учасників – 3 квітня до 11.00 год., за адресою: с. Верхнячка (Христинівський район Черкаської області), вул. Молодіжна, 36, Верхняцький навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1-ліцей». Від’їзд – 5 квітня.
Фінансування учасників мережі шкіл SPARE здійснюється за рахунок коштів міжнародного освітнього проекту SPARE.
Детальна інформація за телефонами: (044) 430-02-60, 430-43-90 (контактна особа від НЕНЦ – Радченко Тамара Дмитрівна, e-mail: radchenko@nenc.gov.ua); (044) 468 74 14 (контактна особа від ГО «Еремурус» – Мельникова Єлена Володимирівна, e-mail: eremurusua@ukr.net ).


З метою поліпшення науково-методичного забезпечення, підвищення якості позашкільної освіти з учнівською молоддю, розвитку творчого потенціалу педагогів, поширення інноваційних досягнень, передового педагогічного досвіду, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Національною академією педагогічних наук України та Всеукраїнською асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор» у 2014 році проведено щорічні заочні Позашкільні педагогічні читання-виставку видавничої продукції з питань позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму.
На виставку були подані матеріали різних типів позашкільних навчальних закладів країни: профільних, комплексних, зокрема, центрів еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, станцій юних натуралістів, палаців і будинків дитячої та юнацької творчості, творчих і трудових учнівських об’єднань на базі загальноосвітніх навчальних закладів.
В рамках Позашкільних педагогічних читань-виставки проводився конкурс видавничої продукції за такими номінаціями: «Позашкільний навчальний заклад і регіон: енергія інноваційної взаємодії», «Модернізація змісту позашкільної освіти», «Інновації у формуванні фахових компетенцій педагогів», «Механізм інтеграції освіти і науки у позашкільному навчальному закладі», «Науково-популярні видання для дітей та юнацтва», «Реклама досягнень позашкільного навчального закладу».
Проведення таких виставок є необхідною складовою навчально-методичного і науково-методичного забезпечення навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах, сприяє створенню банку методичних матеріалів з організації екологічної освіти учнівської молоді, підвищенню ефективності та якості дослідницької роботи з учнями, підтримці творчо працюючих педагогів.
Разом з тим, журі відмітило, що частина конкурсних робіт не відповідала вимогам щодо видавничого оформлення, поліграфічного і технічного виконання, потребує покращення якість редакційного опрацювання, узгодження змісту видань з їх видом за цільовим призначенням. Оргкомітет та журі звертали увагу учасників конкурсу на якість оформлення анотованого переліку видань, правильність оформлення заявок, точність назв навчальних закладів, ініціалів авторів видань тощо.
Педагоги навчальних закладів Хмельниччини гідно представили освіту регіону на цьому поважному професійному заході.
Відповідно до рішення журі конкурсу видавничої продукції в рамках Позашкільних педагогічних читань-виставки з питань позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму її організаторами нагороджені Грамотою:
– за зайняте І місце у номінації «Інновації у формуванні фахових компетенцій педагогів» – Гащук Інна Василівна, учитель хімії Летавського НВК Чемеровецького району, Задоянчук Оксана Василівна, учитель хімії Кугаєвецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чемеровецького району та Кузнєцова Людмила Романівна, учитель Шидловецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (колективна робота Методичний комплект «Зв’язок між історичним розвитком та сучасною хімією. 7 клас (факультативний курс)»);
– за зайняте ІІ місце у номінації «Позашкільний навчальний заклад і регіон: енергія інноваційної взаємодії» – Швець Юлія Іванівна, керівник гуртка «Юний еколог» Новоушицького районного будинку дитячої творчості (практичний посібник «Первоцвіти рідного краю»);
– за зайняте ІІ місце у номінації «Модернізація змісту позашкільної освіти» – Барабанова Жанна Миколаївна та Мельник Оксана Петрівна, керівники гуртків «Друзі природи» Новоушицького районного будинку дитячої творчості («Збірник вправ та завдань для учнів молодшого шкільного віку»);
– за зайняте ІІІ місце у номінації «Модернізація змісту позашкільної освіти»:
– Беляєва Ольга Михайлівна, керівник гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (посібник «Аніматерапія як приклад духовного симбіозу дітей та собак»);
– Ковальчук Альона Олександрівна, керівник гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (програма «Декоративне птахівництво»);
– Юзвишена Наталія Анатоліївна, практичний психолог Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (посібник «Психолого-педагогічний супровід обдарованих дітей в позашкільному навчальному закладі»);
– Коленчук Олена Іванівна, керівник гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (посібник «Проект «Екологічна іграшка»);
– Семенишина Ганна Валентинівна, керівник гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (посібник «Природний матеріал в навчально-виховному процесі»);
– Марховська Аліна Василівна, керівник гуртків Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (посібник «Розробка конспектів гурткових занять програмового розділу з квітникарства»);
– за зайняте ІІІ місце у номінації «Інновація у формуванні фахових компетенцій педагогів» – Будник Світлана Дмитрівна, керівник екологічного гуртка Кам’янець-Подільського районного Будинку школяра (посібник «Розвиток і форми екологічного навчання і виховання дітей»).
Успішна участь педагогів навчальних закладів Хмельниччини у заході в черговий раз засвідчила серйозну увагу, яка приділяється розвитку позашкільної освіти в регіоні та підтримці творчого пошуку педагогів-ентузіастів еколого-натуралістичної роботи на всеукраїнському рівні.


17 березня 2015 року Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України було підведено підсумки Всеукраїнського конкурсу навчально-дослідних земельних ділянок (НДЗД), який відбувся протягом 2014 року.
Конкурс проводився з метою розвитку мережі НДЗД у загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладах України, підвищення ефективності та якості дослідної роботи, задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні, залученні їх до практичної діяльності. Робота на НДЗД загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів була спрямована на вивчення агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, набуття умінь і навичок вирощування овочевих, польових, квітково-декоративних рослин та вирощування екологічно чистої продукції для шкільних їдалень.
Провідна роль у роботі НДЗД належить сільськогосподарському дослідництву. Учні активно брали участь у науково-дослідній роботі, а саме розробляли схеми дослідів, проводили фенологічні спостереження за сільськогосподарськими культурами, оформляли дослідницькі роботи.
Педагогічними працівниками – учасниками заходу були розроблені та видані методичні матеріали, проводилися семінари-практикуми, консультації та інші дії, які сприяли підвищенню ефективності дослідницької роботи школярів і юннатів на навчально-дослідних земельних ділянках.
Подані на конкурс матеріали оцінювалися за наступними критеріями:
– відповідність організації роботи учнів на навчально-дослідній земельній ділянці Положенню про НДЗД в загальноосвітніх школах та позашкільних навчально-виховних закладах;
– оригінальність проекту розвитку НДЗД;
– наукова і методична досконалість представлених матеріалів дослідницького спрямування;
– наявність колекційного фонду;
– можливість впровадження результатів дослідів у практику сільськогосподарського виробництва;
– обізнаність і володіння сучасними екологічно безпечними технологіями вирощування сільськогосподарських культур;
– високий рівень культури праці;
– якість поданих конкурсних матеріалів.
Відповідно до підсумкового рішення журі конкурсу, два призових місця здобули освітяни Шепетівщини.
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагородив Дипломом ІІ ступеню Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та Дипломом ІІІ ступеню нагородив Хутірський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів–дошкільний навчальний заклад» Шепетівського району.
За творчий підхід та досягнуту високу результативність залучення учнівської молоді до навчально-дослідної роботи в галузі сільського господарства надано Подяку Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України завідувачу НДЗД Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Чумак Ірині Миколаївні та керівнику гуртків Славутського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Огородник Ірині Федорівні.


Завершено підведення підсумків Всеукраїнського конкурсу-огляду соціально-педагогічних систем навчальних закладів, який проводився у квітні – грудні 2014 року.
Захід проводили Міністерство освіти і науки України спільно з Інститутом педагогіки Національної академії педагогічних наук України, Інститутом проблем виховання Національної академії педагогічних наук України, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді та Всеукраїнською асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор» з метою підтримки творчої педагогічної діяльності працівників загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, популяризації педагогічних здобутків, підвищення майстерності педагогів та їх ролі у виконанні основних завдань, покладених на навчальні заклади Законами України «Про загальну середню освіту» і «Про позашкільну освіту».
На розгляд конкурсного журі було подано ряд конкурсних робіт з 11 областей України (Рівненської, Сумської, Київської, Тернопільської, Житомирської, Кіровоградської, Волинської, Полтавської, Одеської, Хмельницької та Чернігівської), матеріали яких розкривали структуру та зміст соціально-педагогічних виховних систем, механізми їх створення і функціонування в позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладах.
Творчі роботи педагогів Хмельниччини виявились у числі кращих.
Згідно рішення журі та оргкомітету Конкурсу здобули І місце і нагороджені Дипломами переможців Всеукраїнського конкурсу-огляду соціально-педагогічних систем навчальних закладів у номінації «Соціально-педагогічна виховна система позашкільного навчального закладу» директор Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Манійчук Тетяна Леонідівна та її заступник з навчально-виховної роботи Філюк Олена Володимирівна з конкурсною роботою «Соціально-педагогічна система екологічного виховання Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді»;
Дипломом учасника Всеукраїнського конкурсу-огляду соціально-педагогічних систем навчальних закладів нагороджено:
– Краснопортко Марину Миколаївну, директора КЗ «Ярмолинецький районний Будинок дитячої та юнацької творчості»;
– Мельник Оксану Петрівну, культорганізатора Новоушицького районного будинку дитячої творчості;
– Руденко Ірину Валеріївну, директора Славутського міського Будинку дитячої творчості;
– Задворну Людмилу Олександрівну, заступника директора з навчально-методичної роботи Славутського міського Будинку дитячої творчості;
– Романюк Людмилу Юріївну, співробітника Славутського міського Будинку дитячої творчості.
Адміністрація Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України висловила щиру вдячність керівникам Департаменту освіти і науки ОДА, обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів Хмельниччини за організацію активної та результативної участі педпрацівників регіону у проведенні Всеукраїнського конкурсу-огляду соціально-педагогічних систем навчальних закладів.
ДОН Хмельницької ОДА звернувся до райво та міськупро області з проханням довести зазначену інформацію до навчальних закладів району (міста), належно відмітити на місцях педагогів, які гідно презентували освіту нашого краю під час фіналу Всеукраїнського конкурсу-огляду соціально- педагогічних систем навчальних закладів та сприяти проведенню цього популярного науково-педагогічного заходу, який відбудеться в 2017 році.


З 18 по 20 березня 2015 року команда юннатів з Дунаєвецької районної станції юних натуралістів (директор – Марта Чекман) виступала в очному етапі фіналу Другого Всеукраїнського турніру юних натуралістів, представляючи позашкілля Хмельниччини поряд з командами юннатів-фіналістами з міст Києва, Чернігова, Одеси і Рівненської області, котрі були кращими у першому етапі. В минулому 2014 році дунаєвецькі натуралісти також були фіналістами цього Турніру.
Захід проводився в місті Києві на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України з метою пошуку та підтримки талановитої шкільної молоді, розвитку творчих здібностей учнів 6-9 класів і гуртківців, які виявляють стійкий інтерес до занять наукою, підготовки їх до участі в українських та міжнародних інтелектуальних змаганнях для старших школярів.
Дунаєвецька команда у складі 6 гуртківців, які захоплюються природничими науками, якісно підготувала і достойно представила свої досягнення на презентації, активно виступила у відбіркових наукових «боях» між командами та фіналі, що й відповідно оцінило журі Турніру.
Сподіваємось, що це не останній фінал еколого-натуралістичного заходу на якому здобули право представляти рідний край у столиці України і отримали свої заслужені нагороди юннати Дунаєвецької районної СЮН Бойчук Андрій, Буняк Іванна, Григор’єв Максим, Горячок Ірина, Вершигора Анастасія і Мельник Ілона під керівництвом своїх наставників – керівників гуртків Буняка Миколи Михайловича та Буняк Діни Віталіївни.


18 березня 2015 року на базі Хмельницького ОЕНЦУМ відбувся обласний семінар «Національно-патріотичне виховання неповнолітніх еколого-натуралістичними формами роботи – актуальне завдання педагогів профільних позашкільних і загальноосвітніх навчально-виховних закладів», який позашкільники-натуралісти проводили спільно з колегами з Хмельницького ОІППО.
У роботі семінару приймали участь 42 керівники дитячих творчих об’єднань еколого-натуралістичного профілю з усіх регіонів області, науково-педагогічні працівники, учасники творчої групи експериментального майданчика Національної АПН України на базі ХОЕНЦУМ, волонтери, спонсори та ентузіасти юннатівської справи.
Програмою заходу передбачено розгляд його учасниками питань національно-патріотичного виховання учнівської молоді в системі навчально-виховного процесу профільних позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, упровадження у практику роботи педагогів краю Програми і методичного забезпечення українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді, розроблених столичними науковцями з участю хмельницьких натуралістів для навчальних закладів України, реалізації у їх контексті завдань екологічної освіти і виховання школярів та обмін досвідом проведення цього напрямку роботи в профільних гуртках.
Поряд із актуальними для освітян завданнями національно-патріотичного виховання української учнівської молоді, дітей і підлітків у контексті євроінтеграції України та захисту української держави і її громадян від інформаційної пропаганди великодержавного імперського шовінізму й невгамовної агресії російських окупантів та їх пособників-сепаратистів на Донбасі, учасникам заходу були запропоновані для розгляду теми:
– «Патріотизм як цінність і консолідуюча основа нації» /Пустовіт Григорій Петрович, д.п.н., професор, вчений секретар Національної академії педагогічних наук України;
– «Роль педагога в посилені патріотичного виховання при викладанні біології та екології» /Мирна Лілія Анатоліївна, методист біології та екології Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти/;
– «Науково-методичний аспект моделювання патріотичного виховання на засадах сталого розвитку» /Скрипник Сергій Васильович, к.п.н., доцент кафедри теорії та методики природничо-математичних дисциплін Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти/;
– «Діяльність відділу природи обласного краєзнавчого музею в процесі формування екологічної свідомості підростаючого покоління» /Мальована Неллі Євгеніївна, завідувач відділу природи Хмельницького обласного краєзнавчого музею/;
– «Національно-патріотичне виховання учнівської та студентської молоді на сучасному етапі реформування освіти» /Ганзюк Алла Ярославівна, к.т.н., доцент кафедри хімічної технології Хмельницького національного університету/;
– «Особливості національно-патріотичного виховання учнівської молоді в сучасних умовах» /Зотова Олена Василівна, методист Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді/;
– «Елементи національно-патріотичного виховання на навчальних заняттях гуртків юних орнітологів» /Новак Володимир Олександрович, вчитель біології Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. Летичівського району, керівник гуртка юних орнітологів Хмельницького ОЕНЦУМ/;
– «Методика обладнання приміщень, інтер’єрів і навчальних кабінетів з комбінованим використанням акваріумів, композицій кімнатних рослин та природних матеріалів» (майстер-клас) /Мужичук Микола Андрійович, Гончарук Юрій Васильович, засновники Хмельницького клубу акваріумістів «Тетрадон», волонтери/.
– «Пріоритетність завдань національно-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді в спільній науково-освітній проектній діяльності Хмельницького ОЕНЦУМ з науковцями НАПН України» /Климчук Василь Васильович, директор Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.
Кожен керівник гуртків отримав від хмельницьких натуралістів роздаткові матеріали з електронними варіантами чинних науково-методичних документів та друкованих джерел літератури на національно-патріотичну і природничо-краєзнавчу тематику, створених науковцями і педагогами Національної АПН України, Національного ЕНЦУМ, Хмельницького та Кам’янець-Подільського національних університетів, Хмельницького ОІППО і колективом творчої групи експериментального майданчика Національної АПН на базі Хмельницького ОЕНЦУМ.
У процесі роботи семінару проходив круглий стіл, під час якого відбувався обмін досвідом практичної роботи і розгляд педагогічних ідей щодо творчого вирішення позашкільниками завдань та проблем виховання юних громадян-патріотів України формами еколого-натуралістичної роботи на сучасному етапі реформування освіти, захисту Вітчизни від агресорів, євроінтеграції і розвитку української держави й суспільства.
Учасники заходу обговорили пропозиції, які будуть запропоновані для розгляду столичним науковцям-розробникам національної концепції українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.


12 березня в місті Києві натуралісти Хмельниччини отримали від Міністерства освіти і науки України та Національної академіії педагогічних наук України золоту медаль і спеціальний диплом на VІ Міжнародній виставці навчальних закладів «Сучасні заклади освіти – 2015».
Високою нагородою такого гатунку, здобутою на конкурсній основі згідно рішення авторитетного журі, відзначено плідну новаторську працю педагогічного і юннатівського колективу Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, який серед профільних позашкільних закладів України нещодавно очолив на рейтинговій основі «Золоту когорту позашкільників» і отримав почесні звання зі спеціальними відзнаками «Флагман освіти і науки України», «Заклад-новатор», сертифікатом «Школа сприяння здоров’ю» та дипломом «Флагман відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти».
Хмельницькі натуралісти, представляючи позашкілля рідного краю, гідно презентували інноваційні здобутки еколого-натуралістичної діяльності свого закладу і боролись за лідерство у складі 750 навчальних закладів різних рівнів та напрямків з 22-х регіонів України, навчальних закладів та агенцій Естонської республіки, Латвійської республіки, Литовської республіки, Молдови, Швейцарської конфедерації, Польської республіки, Чеської республіки, Французької республіки, Великобританії, Канади, Словацької республіки та Сполучених штатів Америки.
Здобування «золота» забезпечувала методист-експерт ХОЕНЦУМ Олена Зотова, яка сумлінно та якісно підготувала конкурсні матеріали на розгляд журі виставки і успішно презентувала у столиці інноваційні напрямки навчально-методичної, науково-педагогічної і навчально-виховної роботи закладу, його плідної співпраці з науковцями НАПН України та регіону, впровадження і раціональне використання педагогами новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій, створення регіональних навчальних посібників у форматі євростандату, реалізації завдань національно-патріотичного виховання юннатівськими формами роботи, ведення дитячої індивідуальної та колективної дослідницько-експериментальної роботи, формування у неповнолітніх природоохоронного світогляду і навичок ведення здорового способу життя, інтеграції національної позашкільної освіти в освітянський європростір та ін.
Міжнародна виставка, яка шостий раз проводиться в Україні Міністерством освіти і науки та Національною академією педагогічних наук України з участю компанії «Виставковий світ», є найбільшим професійним форумом освітніх, наукових та науково-технічних інновацій, ефективним майданчиком для діалогу представників державного сектору, закладів освіти різних рівнів з різних країн, компаній-виробників програмних рішень, інструментом популяризації новітніх освітніх методик, інформаційних технологій та інструментів, спрямованих на формування сучасного рівня національної системи освіти.
Сьогодні в скарбничці численних і різноманітних нагород хмельницьких юннатів зберігається золота медаль переможця Піонерської мічурінської пятирічки (1971-1975 рр.), є й срібні медалі, здобуті на подібних виставках у попередні роки, однак це міжнародне «золото» – перше і сподіваємось, шо не останнє.


Нещодавно завершено підведення підсумків Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи» (приведення в порядок і благоустрій території; закладка та створення розаріїв, газонів, квітників і клумб різних типів на території навчального закладу, збільшення видового та кількісного складу квітково-декоративних рослин у зовнішньому озелененні шкіл і позашкільних закладів), яка відбулася відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2014-2015 навчальний рік за основними напрямами позашкільної освіти.
Юннати й школярі Хмельниччини брали активну участь у заходах Акції і увійшли до когорти її переможців.
Цей еколого-натуралістичний захід проводиться в Україні щорічно з метою активізації роботи загальноосвітніх закладів по благоустрою та покращення стану їх зовнішнього озеленення; спрямування зусиль навчальних закладів на спільні практичні дії по оздоровленню навколишнього середовища та благоустрою прилеглої території; розвитку в учнів почуття дбайливого господаря закладу, в якому вони навчаються; залучення учнівської молоді до озеленення та впорядкування території навчальних закладів та закладів соціальної сфери; залучення дітей та підлітків до розробки проектів озеленення навчальних закладів та практичне впровадження цих проектів.
За результатами підведення підсумків журі Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи» у 2014 році визнано у числі переможців і нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за проведену практичну діяльність по розробці та впровадженню проектів озеленення навчальних закладів юннатів Хмельниччини:
– Пермінова Дмитра, Онищук Юлію, Іпатову Вікторію, Галицького Микиту, Кирилюк Марію, вихованців гуртка «Юні квітникарі-аранжувальники» Славутського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник гуртка Огородник Ірина Федорівна);
– колективи вихованців гуртків «Квіткове аранжування» та «Юні квітникарі» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник гуртка Марховська Аліна Василівна).
Листом подяки Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за проведену роботу по озелененню навчальних закладів в рамках Акції відзначено:
– Сірацьку Марину Ігорівну, вихованку гуртка «Квітникарі-аранжувальники» Дунаєвецької районної станції юних натуралістів на базі Смотрицької ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Мелетія Смотрицького Дунаєвецького району (керівник гуртка Гаврищук Ніна Олександрівна);
– Мазурець Анну, ученицю 9-А класу Шепетівського НВК № 3 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Натана Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою» (керівник: Чупріненко Олена Олексіївна, вчитель біології);
– Тихонюк Ангеліну, Прадун Мар’яну, членів Екологічної варти, вихованців гуртка «Юні захисники природи» Мокрецького НВК «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дитячий садок» Ізяславського району (керівник гуртка Яловчук Людмила Петрівна, вчитель біології і географії).
Організатори заходу висловили вдячність дирекції Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, директорам загальноосвітніх шкіл та позашкільних закладів еколого-натуралістичного профілю Хмельницької області за організацію участі учнівської молоді у Всеукраїнській трудовій акції «Парад квітів біля школи».
Сподіваємось, що освітянські очільники на місцях гідно відзначать працю педагогів, під керівництвом яких ці юннати та школярі виконували творчі конкурсні роботи і досягали успіху.


Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2014-2015 навчальний рік за основними напрямами позашкільної освіти у 2014 році нещодавно завершено підведення підсумків щорічного Всеукраїнського заочного конкурсу-огляду внутрішнього та зовнішнього озеленення навчальних закладів «Галерея кімнатних рослин» у якому приймали активну участь юннати і школярі Хмельниччини.
Захід проводиться за ініціативою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України з метою залучення учнівської молоді до роботи з озеленення та благоустрою території, формування екологічної культури особистості, активізації пізнавальної, творчої та просвітницької діяльності учнів, покращення стану внутрішнього та зовнішнього озеленення загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів.
Проведення конкурсу «Галерея кімнатних рослин» передбачає виявлення, підтримку, висвітлення та пропаганду кращого досвіду внутрішнього та зовнішнього озеленення шкіл та позашкільних закладів, приведення до належного вигляду територій закладів освіти, активізацію навчально-виховного процесу у школах та позашкільних закладах шляхом створення та приведення до відповідного стану куточків живої природи, колекцій кімнатних рослин, збагачення їх видового складу; розробку планів та проектів озеленення приміщень та територій навчальних закладів.
За результатами підсумків журі Всеукраїнського заочного конкурсу – огляду внутрішнього та зовнішнього озеленення навчальних закладів «Галерея кімнатних рослин» у 2014 році визнано переможцями і нагороджено Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за проведену змістовну практичну та теоретичну роботу творчі учнівські об’єднання Хмельницької області:
– колектив учнівського екологічного загону «Живчик» Кам’янець-Подільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №12 ім. Л. Дмитерка (керівник: Кобильник Оксана Василівна, вчитель початкових класів);
– колектив вихованців гуртка «Юні квітникарі-аранжувальники» Славутського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник гуртка Огородник Ірина Федорівна).
Листом подяки організаторів конкурсу за проведену змістовну практичну та теоретичну роботу з зовнішнього озеленення навчальних закладів відзначено:
– Галку Владислава, Чайку Тетяну, Лозовягіна Нікіту, Руя Ярослава, вихованців клубу «Юний радіоеколог» Славутського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник гуртка Добровольська Оксана Сергіївна);
– Кобильник Ілону Олександрівну, ученицю 10 класу Черчецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чемеровецького району (керівник: Кобильник Людмила Вікторівна, вчитель біології).
– колективи вихованців гуртків «Квіткове аранжування» та «Юні квітникарі» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (керівник гуртка Марховська Аліна Василівна);
– колектив вихованців гуртка «Основи екологічних знань» Кам’янець-Подільського міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (керівник гуртка Придеткевич Юлія Олександрівна);
– колективи учнів 4-А та 7-Б класу Кам’янець-Подільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10 (керівник: Гуцал Оксана Віталіївна, вчитель української мови та літератури).
Адміністрація та науково-педагогічний колектив Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді висловили вдячність дирекції Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, директорам загальноосвітніх шкіл та позашкільних закладів еколого-натуралістичного профілю Хмельницької області за організацію участі учнівської молоді у Всеукраїнському заочному конкурсі-огляді внутрішнього та зовнішнього озеленення навчальних закладів «Галерея кімнатних рослин».


З 18 по 20 лютого 2015 року учні загальноосвітніх і вихованці профільних позашкільних навчальних закладів Хмельниччини приймали участь у ІІ (фінальному) етапі XIV Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт-2015», який проходив в місті Києві на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.
Цей важливий і популярний захід проводився 14-й раз столичними натуралістами з метою виявлення та всебічної підтримки юних обдарувань і перспективних молодих вчених в галузі розробки програмного забезпечення та апаратних рішень для національних обчислювальних систем, а серед 104-х його цьогорічних учасників були учні, студенти й дипломовані молоді спеціалісти – переможці І-го етапу з більшості регіонів України.
За результатами конкурсних змагань та відповідно до підсумків висококваліфікованого поважного журі Чемпіонату, вихованка еколого-натуралістичного гуртка «Основи інформаційних технологій» Дунаєвецької станції юних натуралістів Рудик Юлія Олегівна з авторською розробкою програмного засобу «Програма для створення тестів» і одинадцятикласниця Ленковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району Гогот Мар’яна Миколаївна з авторською розробкою програмного засобу «Система інтерактивних міні-тестів» вибороли на Чемпіонаті призові ІІІ-ті місця в номінації «за стильність оформлення та якісний інтерфейс» в категорії «програмування» і нагороджені Дипломами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.
Крім цього, Юлію і Мар’яну, разом з іншими переможцями, нагороджено цінними заохочувальними призами та сувенірами від компанії «Скайлайн Софтвер», компанії «Лабораторія Касперського», Державної служби інтелектуальної власності, Державного підприємства «Український інститут промислової власності», Філії «Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг», Видавничого дому «СофтПресс», журналу «Комп’ютер у школі та сім’ї», Благодійного фонду «Паросток», благодійної екологічної організації «Green Cross Ukaine», як призерів змагання, котрі вибороли перемогу безпосередньо у фіналі ІІ етапу ХІV Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт-2015» та інших профільних заходах, які входили у формат Чемпіонату.
А Гогот Мар’яна в ці дні, поряд з цим здобутком, ще встигла стати й переможцем національного етапу поважного Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «INFOMATRIX-2015».
Сподіваємось, що відділи освіти, молоді та спорту Дунаєвецької і Шепетівської райдержадміністрацій гідно відзначать працю педагогів, під керівництвом яких юннатка Юлія Рудик та одинадцятикласниця Мар’яна Гогот виконали творчі конкурсні роботи, успішно захистили їх у столиці України і гідно представили учнівську молодь Хмельниччини на всеукраїнському рівні.


З 18 по 20 лютого 2015 року в місті Києві столичні натуралісти провели фінал національного етапу Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «INFOMATRIX-2015» у якому брали участь юні програмісти з нашого краю. Захід проводиться в Україні Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України з метою виявлення серед юних обдарувань і талановитих особистостей майбутніх програмістів у галузі розробки національного програмного забезпечення та апаратних рішень для обчислювальних систем, підтримки і стимулювання їх творчості.
Школярі Хмельниччини щорічно приймають активну і результативну участь у цьому цікавому інтелектуальному заході, який відбувається за підтримки провідних ІT-компаній – «Лабораторії Касперського» та «Скайлайн Софтвер» (оператор програм «1С» в Україні), за сприяння Державної служби інтелектуальної власності, Державного підприємства «Український інститут промислової власності», філії «Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг» і Національної академії педагогічних наук України, а його інформаційними партнерами виступають – видавничий дім «Софт Пресс», видавництво «Педагогічна преса», журнал «Комп’ютер у школі та сім’ї», електронний дайджест «Техносвіт».
За підсумками журі цьогорічного національного етапу переможцем фіналу стала учениця 11 класу Ленковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району Гогот Мар’яна Миколаївна з проектом «Система інтерактивних міні-тестів» і отримала право представляти Україну на Міжнародному конкурсі комп’ютерних проектів «INFOMATRIX- 2015», що відбудеться 14-19 травня 2015 року у місті Бухарест (Румунія).
Сподіваємось, що відділ освіти, молоді та спорту Шепетівської райдержадміністрації гідно відзначить працю педагога, під керівництвом якого виконана конкурсна робота та зможе забезпечити організовану участь учениці Гогот Мар’яни Миколаївни у зарубіжному фіналі цього міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів.


В період з 10 до 12 лютого 2015 року в м. Києві на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді відбувся фінальний етап щорічного Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму, в якому приймали активну та успішну участь учні навчальних закладів Хмельниччини.
Захід проводиться щорічно Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Державною службою інтелектуальної власності України, Українським центром інноватики та патентно-інформаційних послуг, Національною академією наук України і Українським інститутом промислової власності з метою всебічної підтримки обдарованої молоді, сприяння модернізації змісту науково-дослідницької, пошукової, експериментальної та практичної діяльності молоді.
Понад дві тисячі молодих людей-ерудитів з різних куточків України подавали свої розробки і найкращі з них два дні змагалися у столиці за перемогу у фіналі конкурсу, де за сім хвилин часу кожен з них мав викласти цінність і практичне значення проекту, розкрити його суть і етапи виконання, познайомити з ілюстративним матеріалом постерів, підвести підсумки. А ще був психологічний дискомфорт, який виникав у конкурсантів під час презентації конкурсних проектів групам журі, до складу яких входили провідні науковці нашої країни, чиї прізвища відомі з шкільних підручників.
За результатами фінального (очного) етапу увійшли до числа переможців і призерів та відзначені Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України як переможці і призери Всеукраїнського конкурсу винахідницьких та раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму в 2015 році юні природолюби з Хмельниччини:
Секція «Медицина та охорона здоров’я, психологія»:
за ІІ місце – Добронравова Аліса Станіславівна, учениця Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 (тема роботи: «Визначення керівників та лідерів сучасних учнівських колективів»);
за ІІІ місце – Луцишин Катерина Анатоліївна, учениця 9 класу Лисанівського НВК Старосинявського району (тема роботи: «Метод лікування відхилень гомеостазу за допомогою зміни їх потенціалів»);
За ІІІ місце у секції «Екологічно безпечні технології та прикладна екологія» – Даховник Аліна Миколаївна, учениця 11-А класу Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 (тема роботи: «Реалії та перспективи утримання безпритульних собак у місті Нетішині»).
Грамотами Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагороджено учасників Всеукраїнського конкурсу винахідницьких та раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму, які виконали змістовні дослідницько-експериментальні роботи, але не зайняли призових місць:
– Надольська Юлія Олегівна, учениця 11 класу Кам’янець-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 15 (тема роботи: «Визначення стану довкілля пришкільної території за площею листків дерев»);
– Толстюк Юрій Володимирович, учень 9-Б класу Кам’янець-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 15 (тема роботи: «Аналіз фітоценозу луки»).
Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України нагороджений Толстюк Юрій Володимирович, учень 9-Б класу Кам’янець-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 15 (тема роботи: «Аналіз фітоценозу луки»), який зайняв ІІ місце у номінації конкурсу «Приз глядацьких симпатій».
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України надав Подяку за плідну роботу з дітьми під час проведення Всеукраїнського конкурсу винахідницьких та раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму педагогічним працівникам нашої області:
– Васільчук Валентині Григорівні, вчителю географії Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 ;
– Куцман Любові Миколаївні, вчителю біології Лисанівського НВК Старосинявського району;
– Власюк Ользі Іванівні, вчителю біології Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4.
За сприяння успішному проведенню заходу та результативну участь учнівської молоді регіону у його фіналі, організатори подякували дирекції Департаменту освіти і науки ОДА, директорам та педагогічним працівникам позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів Хмельниччини.


12 лютого 2015 року на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України відбувся фінальний етап ХІ Всеукраїнського конкурсу юних зоологів і тваринників.
Цей важливий юннатівський захід щорічно проводять натуралісти України з метою підтримки дослідницько-експериментальної діяльності та розкриття наукового потенціалу учнів, які мають досвід дослідницько-експериментальної роботи в галузях зоології і сільського господарства. Школярі та юннати Хмельниччини стали його активними учасниками і гідно представили наш рідний край у столиці.
Відповідно до підсумків журі фіналу очного етапу Всеукраїнського конкурсу юних зоологів і тваринників у цьому році, вихованка гуртка «Юні фотонатуралісти» Кам’янець-Подільського міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, учениця 11 класу Кам’янець-Подільського ліцею Дідюк Лілія Григорівна (тема роботи «Вибірковість живлення сови вухатої (Asiootus: Strigiformes) щодо вікових груп звичайної полівки (Microtus:Rodentia)») здобула ІІІ місце у секції «Зоологія» і нагороджена Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.
Грамотою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за змістовні дослідницько-експериментальні роботи у секції конкурсу «Тваринництво» нагороджено Бердаль Владиславу, ученицю 9 класу Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 (тема роботи «Продукти бджільництва») та Маліновську Крістіну, вихованку гуртка «Юні орнітологи» Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (тема роботи «Розмноження та розвиток голубів породи «павич» в залежності від факторів середовища»).
Організатори ХІ Всеукраїнського конкурсу юних зоологів і тваринників подякували дирекції Департаменту освіти і науки ОДА, директорам та педагогічним працівникам позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів Хмельниччини за їх сприяння успішному проведенню заходу та активне залучення до участі в ньому дітей та учнівської молоді.
Сподіваємось, що освітянські очільники в містах Кам’янці-Подільському, Нетішині й Шепетівці гідно відзначать педагогів, під керівництвом яких ці юні природолюби виконували дослідницько-експериментальні роботи і брали активну участь у фіналі щорічного еколого-натуралістичного заходу.


Вдруге, після 2012 року, Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді на конкурсній основі знову став абсолютним переможцем фіналу Всеукраїнського відкритого Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» серед профільних позашкільних закладів України і нагороджений почесною відзнакою та Дипломом «Флагман позашкільної освіти України».
Популярний серед освітян-позашкільників нашої країни захід проводився Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно зі Всеукраїнською Асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор» з метою виявлення творчо працюючих педагогічних колективів позашкільних навчальних закладів, розповсюдження передового педагогічного досвіду, пошуку інноваційних ідей і технологій, спрямованих на оновлення змісту навчання та виховання дітей, публічного визнання внеску позашкільних навчальних закладів у розвиток системи освіти і формування іміджу позашкільних навчальних закладів.
Натуралісти Хмельниччини, як і в попередні роки, протягом 2014 року приймали активну участь у Рейтингу, де презентували інноваційні форми управлінської діяльності, прогностичні орієнтири інноваційного розвитку своїх позашкільних навчальних закладів, моніторинг якості освіти і систему організації навчально-методичної, навчально-виховної та дитячої індивідуальної дослідницько-експериментальної роботи і як показали підведені в столиці підсумки Рейтингу – гідно представили позашкілля рідного краю на всеукраїнському рівні.
Окрім Хмельницького ОЕНЦУМ, журі Рейтингу визнало Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (директор Манійчук Т.Л.) переможцем у категорії «Позашкільні навчальні заклади міського підпорядкування» та відзначило шепетівчан Дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.
Високі рейтингові результати, знову отримані натуралістами Хмельниччини, яскраво свідчать про ефективність праці педагогічних та дитячих колективів регіону, наполегливе прагнення зберігати традиції і примножувати їх новими формами та досягненнями юннатівської роботи, спрямованої на всебічний розвиток кожного юного індивідуума, здобування неповнолітніми нових якісних знань і усвідомлений захист ними природних багатств Хмельниччини для сьогоднішнього та наступних поколінь.
У 2014-2015 навчальному році 5 профільних позашкільних закладів області з 01 січня охопили гуртковою роботою 3740 дітей шкільного віку. В т.ч. Хмельницький ОЕНЦУМ в 60 гуртках – 898 юннатів ( на базі закладу 30 гуртків, якими охоплено 450 дітей), Кам’янець-Подільський МЕНЦУМ в 56 гуртках – 945 юннатів, Славутський МЦЕНТУМ в 32 гуртках – 480 юннатів, Шепетівський МЦЕНТУМ в 27 гуртках – 459 юннатів, Дунаєвецька районна СЮН в 56 гуртках – 958 юннатів.
За даними райво та міськупро в 47 районних і міських ПЗ (центрах і будинках дитячої творчості) діють 315 профільних гуртків, якими вони охоплюють 3644 учнів, в т.ч. 298 гуртків юннатів – за рахунок бюджетних коштів, а на базі загальноосвітніх навчальних закладів створено 1497 еколого-натуралістичних гуртків, якими охоплено 18338 школярів, в т.ч. за рахунок бюджетних коштів – 196 гуртків, в яких нараховується 3195 юннатів, а на громадських засадах організовано 1301 гурток для 15143 дітей шкільного віку.
Всього в закладах освіти області (за даними райво та міськупро) у цьому навчальному році організовано 2043 еколого-натуралістичних гуртки, якими охоплено 25722 учнів, в т.ч. за рахунок бюджетних коштів 725 гуртків для 10579 дітей та на громадських засадах 1318 гурток для 15143 дітей.
Для навчально-дослідницької діяльності учнівської молоді області є 600 НДЗД, 464 навчальних екологічних стежки, 65 кабінетів екологічної освіти, 71 музей кімнатних рослин і 19 музеїв хліба та 544 куточки бережливого ставлення до хліба, 20 навчальних теплиць і 68 парників, створено профільні осередки в 112 НТУ, 43 учнівських лісництва, 9 УАТО, 314 «зелених» і 178 «голубих» патрулів та 293 екологічних агітбригади.
Юні натуралісти Хмельницької області, окрім кубка Гран-прі VIII Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв, за підсумками участі в еколого-натуралістичних заходах міжнародного та всеукраїнського рівнів у 2014 році здобули 24 перших місця, 19 других місць, 39 третіх місць і отримали в нагороду від їх організаторів 109 Грамот, 44 Дипломи, 63 Листи подяки та ряд цінних подарунків. Ще більше відзнак вони отримали на обласному рівні.
Науково-педагогічні колективи Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України і Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, відзначивши переможну участь натуралістів Хмельницької області у Всеукраїнському відкритому Рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» в минулому році, подякували Департаменту освіти і науки ОДА за організаційно-педагогічну роботу щодо впровадження інноваційних технологій в позашкільній освіті та результативну діяльність профільних позашкільних навчально-виховних закладів регіону.
Натуралісти Хмельниччини сподіваються що це буде їх черговий здобуток у Всеукраїнському рейтингу і вони й надалі лідируватимуть у «Золотій когорті позашкільників».


УВАГА – ОГОЛОШЕННЯ!

Відповідно до листа Департаменту освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації від 10.02.2015 року № 371-41/2015 «Про проведення навчань у навчальних закладах області» повідомляємо, що для поглиблення знань про безпеку життєдіяльності в умовах можливих ризиків виникнення надзвичайних ситуацій, терактів, диверсій і мінування та потреб посилення цивільного захисту, учасникам навчально-виховного процесу ХОЕНЦУМ необхідно використовувати інформаційні матеріали розміщені на сайті Навчально-методичного центру безпеки життєдіяльності Хмельницької області (htt//nmckm.jimdo.com).


З нагоди 90-річчя юннатівського руху в Україні в 2015 році та з метою забезпечення педагогам, учням і вихованцям навчальних закладів області доступу до змістовних та цікавих джерел знань про природу рідного краю, Хмельницький ОЕНЦУМ спільно з Національним ЕНЦУМ та Хмельницьким ОІППО, за підтримки Національної АПН України, розпочали створення на ресурсах сайтів Інституту та НЕНЦ електронної бібліотеки, де розміщено ряд книг природничо-краєзнавчого та національно-патріотичного змісту, котрі уже отримали високу оцінку педагогів і науковців України.
Усі ці книги, які тепер якісно оцифровані і розміщені в Інтернеті, були раніше надруковані хмельницькими натуралістами багатотисячним тиражем (27 тис. екз.) у рамках спільного науково-освітнього проекту з НАПН України та НЕНЦУМ МОН України і безоплатно передані навчальним закладам області для дітей шкільного віку та їх педагогів.
Одночасно нагадуємо кожному користувачу бібліотеки сайту, що авторські права на усі ці книги застережені законодавством України.
Літературу електронної бібліотеки юннатів Хмельниччини можна знайти за посиланнями на головній сторінці сайту Хмельницького ОЕНЦУМ, у рубриці «регіональні позашкільні заклади» Національного ЕНЦУМ або у розділах «електронний вісник» чи «екологія» сайту Хмельницького ОІППО та відкривати в Інтернеті за посиланнями у цьому переліку книг:
Натуралісти України. Збірник інформаційно-довідкових матеріалів. /За редакцією В.В.Вербицького, д.п.н., директора Національного ЕНЦУМ/. -Хмельницький. «Поліграфіст-2», 2011. -80 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQUUY3Zy1OVE42Slk/view
Юннати Хмельниччини (нарис з історії юннатівського руху Хмельницької області) – Видання друге, доповнене і перероблене за редакцією Климчука В.В. /упорядники: Холевінська М.Я., Степанець Г.І., Зотова О.В./. – Хмельницький, «Поліграфіст -2», 2011.-160 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQbFFfZHp4UWk2aGc/view
Риби, земноводні, плазуни і звірі Хмельниччини. Серія: «Фауна Поділля». Говорун В.Д., Тимощук О.О., Антонюк Н.І. Навчальний посібник для педагогів, учнівської та студентської молоді. – Хмельницький, «Поліграфіст», 2007. – 140 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQVVRSTzBvZFBuWkU/view
Птахи Хмельниччини. Навчальний посібник. В.Д. Говорун, О.О. Тимощук, Н.І. Антонюк. – Хмельницький, «Поліграфіст», 2009. – 192 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQSXlrR3ZWb2tyRjg/view
Річки Хмельниччини. Навчальний посібник /Видання друге/. Говорун В.Д., Тимощук О.О. – Хмельницький, «Поліграфіст-2», 2010. – 240 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQcWNGWE5vcS0yZWM/view
Гриби Хмельниччини. Навчальний посібник. Говорун В.Д., Тимощук О.О. – Хмельницький: «Поліграфіст-2», 2014. – 176 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQS2dud3JYVXhPOEk/view
Ф.С. Бацура. Метод бесіди як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках ботаніки /наукове видання/. – Київ: Радянська школа, 1964 – 65 с.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQbHBPZGVnYmhybWc/view
Бацура Федір Степанович /інформаційно-біографічний фотоальбом/.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQQTNhXzZGcTB2MTg/view
http://nenc.gov.ua/doc/regions/hmelnitsk/batsura.pdf
В гармонії з природою (збірник еколого-натуралістичних заходів, шкільних свят): Учбово-методичне видання за редакцією директора ХОЕНЦУМ Климчука В.В. /укладачі Іова В.Ю., Красномовець Л.В., Степанець Г.І., Редзинець З.В./. – Хмельницький, «Поділля»,1999. – 160 с.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQTlVRSHJscWR0Slk/view
Організація і зміст еколого-натуралістичної та дослідницької роботи з учнями і юннатами на шкільних навчально-дослідних земельних ділянках. Навчально-методичний посібник. /Автор і упорядник – О.В.Зотова, завідуюча сільськогосподарським відділом ХОЕНЦУМ/. – Хмельницький, «Поділля», 2000. – 227 с.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQanliOFMwYzU4Vm8/view
Історія міст і сіл Хмельниччини (за працями Ю.Й.Сіцінського і М.І.Теодоровича). Навчальний посіб¬ник /упорядник Тимощук О.О./. – Хмельницький, «Поліграфіст-2», 2011. – 560 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQeEJZcmZldXZnNjg/view
Двірецько-Пересопницьке Євангеліє: Історія. Творці. Таємниці. Навчальний посібник. Тимощук О.О. – Хмельницький, «Поліграфіст», 2012. – 120 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B-VgRj-3i6hAd2pWQVVLU3lRb0k/view
Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді /Інформаційний буклет/. – Хмельницький, «Поліграфіст-2», 2013.- 20 с.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQN1dHcTlqUW1TdDg/view
Інформаційний буклет «ІV Всеукраїнський збір учасників екологічних експедицій, походів та польових практик на базі Національного природного парку «Подільські Товтри» 6-8 липня 2010 року».
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQZUFxcFF6Nlk4Zlk/view
Довідник водно-болотних угідь Старокостянтинівщини /Автор і упорядник В.Г. Борищук/. ХОЕНЦУМ-Великомацевицька ЗОШ І-ІІІ ст., 2008. – 69 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQaTUzSWlSNTd5emM/view
Збірник матеріалів Всеукраїнського науково-практичного інтернет-семінару 17 вересня 2014 року «Дослідницький компонент у діяльності позашкільних навчальних закладів» /НЕНЦУМ МОН України та ХОЕНЦУМ. Укладач Гораль О.О., завідувачка відділом екології ХОЕНЦУМ/. Київ – Хмельницький, «Поліграфіст-2», 2011. – 55с.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQZjFXOTJ0eC1Ta28/view
Туристичні маршрути Хмельниччини. Туристичний путівник /Автори проекту: Сергій Федоченко, Тетяна Колесниченко. Автори тексту: Сергій Єсюнін, Віра Шпильова, Ігор Западенко, Олексій Тимощук, Тетяна Колесниченко/. – Хмельницький, «Поліграфіст-2», 2013. – 176 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQTlZhdWdCYUxhSTA/view
Червона книга України: рослини Хмельниччини. Друге видання, виправлене і доповнене (Серія «Terra incognita: Хмельниччина»). /Автор Казімірова Л.П./. – Кам’янець-Подільський, ПП Мошинський В.С., 2010. – 52 с. іл.
https://drive.google.com/file/d/0B6nl_pqnifGQczc4LTEzZjBnNHc/view
Робота Хмельницького ОЕНЦУМ над поповненням електронної бібліотеки юннатів Хмельниччини новими літературними джерелами продовжується. До участі в цій важливій справі запрошуються педагоги загальноосвітніх шкіл і позашкільних закладів, науковці, спеціалісти та методисти управлінь і відділів освіти, котрі мають власні авторські книги науково-педагогічного та методичного змісту, що варті поширення у освітянському просторі регіону для забезпечення потреб навчально-виховного процесу і усіх, хто цікавиться природою рідного краю.
Довідки за телефонами Хмельницького ОЕНЦУМ: 55-14-49; 55-12-14.


Згідно Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2014-2015 навчальний рік за основними напрямками позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України та рішення Оргкомітету Чотирнадцятого Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт 2015», національного етапу Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «ІNFOMATRIX 2015», відкритого фестивалю роботів «Robo-Ideas-2015» (наказ НЕНЦ від 29.01.2015 року № 9-О) завершені заочні тури цих заходів, визнані переможцями і запрошені до участі у їх ІІ (очних) етапах, що пройдуть в м. Києві на базі Національного ЕНЦУМ з 18 по 20 лютого 2015 року, учні та вихованці навчальних закладів Хмельницької області:
– Куракін Андрій Михайлович, вихованець Дунаєвецької районної станції юних натуралістів (авторська розробка «Створення бази даних школи за допомогою Microsoft Access»);
– Миколайчук Денис Ігорович, учень 9 класу Кам’янець-Подільської СЗОШ І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням німецької мови (авторська розробка «Маятник Ньютона»);
– Рудик Юлія Олегівна, вихованка Дунаєвецької районної станції юних натуралістів (авторська розробка «Програма для створення тестів»);
– Гогот Мар’яна Миколаївна, учениця 11 класу Ленковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району (авторська розробка «Система інтерактивних міні-тестів»).
Кам’янець-Подільське міське управління освіти та Шепетівський і Дунаєвецький відділи освіти, молоді та спорту РДА мають забезпечити організовану участь цих учнів і гутрківців у Чемпіонаті «Екософт 2015» та конкурсі «ІNFOMATRIX 2015» з 18 по 20 лютого 2015 року в м. Києві.


Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України у жовтні 2014 – лютому 2015 року був проведений заочний етап Всеукраїнського конкурсу «Intel Еко-Україна 2015» – національного етапу міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів Intel ISEF 2015 (International Science and Engineering Fair), у якому активну та результативну участь взяла учнівська молодь Хмельниччини.
Відповідно до підсумкового рішення журі та оргкомітету заходу (наказ НЕНЦ від 20.01.2015 р. № 10-О), право участі в очному етапі Всеукраїнського конкурсу «Intel Еко-Україна 2015» , що буде проходити з 25 по 28 лютого 2015 року в м. Києві на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді надано:
– Семенюк Діані Валентинівні, учениці 11 класу Хмельницького ТБЛ, вихованці Хмельницького ОЕНЦУМ з роботою «Комплексна оцінка гігієнічних властивостей поліфункціональних текстильних матеріалів»;
– Шевчук Наталії Олександрівні, вихованці Дунаєвецької районної станції юннатів з роботою «Дослідження рівня забруднення важкими металами території села Шатава, прилеглої до автомагістралі «Житомир-Чернівці»;
– Жилюку Сергію Сергійовичу та Вавринчуку Вадиму Сергійовичу, учням 11 класу Хмельницького спеціалізованого ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі науки з командним проектом «Утворення тонких напівпровідникових плівок сульфідів електрохімічним відновленням сульфуру».
Витрати на проживання, харчування і трансфер учнів та їх керівників здійснюються за рахунок відряджуючих організацій.
Департамент освіти і науки ОДА звернувся до керівників Хмельницького міського управління освіти, ліцею-інтернату та Дунаєвецького відділу освіти, молоді та спорту РДА з проханням забезпечити участь цих учнів у очному етапі Всеукраїнського конкурсу «Intel Еко-Україна 2015».
Бажаємо успіху нашим юним дослідникам у столиці на цьому популярному серед школярів і юннатів екологічному заході!


28 січня 2015 року в місті Києві в конференц-залі Президії Національної академії педагогічних наук України делегація педагогів-натуралістів Хмельницького ОЕНЦУМ представляла позашкільну освіту нашого краю на семінарі-презентації «Патріотизм як цінність і консолідуюча основа нації», який проводився Міністерством освіти і науки України, науковими установами Національної академії педагогічних наук України за участі керівників та спеціалістів-практиків інститутів післядипломної педагогічної освіти, ряду вищих, загальноосвітніх і позашкільних навчально-виховних закладів держави.
Семінар-презентація проводився з метою обговорення актуальних питань, викликів і загроз щодо патріотичного виховання дітей та учнівської і студентської молоді, презентації доробку Інституту проблем виховання НАПН України у цьому напрямі, вироблення подальших кроків у патріотичному виховання дітей та молоді на засадах взаємодії якомога ширшого кола різних соціальних інституцій та організацій.
У доповіді «Пріоритетність національно-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді у спільній науково-освітній проектній діяльності НАПН України і Хмельницького ОЕНЦУМ», яка супроводжувалась електронною, банерною та виставковою презентацією, методист ХОЕНЦУМ Зотова О.В. розкрила аспекти національно-патріотичного виховання в системі навчально-виховного процесу, організаційно-масової і координаційно-методичної роботи педколективу обласного еколого-натуралістичного закладу під егідою Академії.
Тематика та актуальні ідеї національно-патріотичного виховання неповнолітніх, в контексті традицій та сучасних інновацій вітчизняної і зарубіжної педагогічної практики, червоною ниткою пронизують усі чотири спільні науково-освітніх проекти експериментального майданчика НАПН України на базі Хмельницького ОЕНЦУМ, які протягом двох десятиліть успішно реалізували хмельницькі педагоги-натуралісти спільно зі столичними науковцями, працівниками Національного ЕНЦУМ і обласного ІППО.
Особливі акценти в цьому напрямку роботи було зроблено на поглиблені знань дітей, учнівської та студентської молоді про національну історію, культуру, народні традиції і обряди, природні багатства рідного краю та видатних людей, які жили й працювали на Хмельниччині, формуванні почуття власної національної ідентичності і гідності, толерантності та поваги до представників інших народів, котрі мирно живуть і трудяться поряд з нами, любові до своєї маленької Батьківщини та України, усвідомленні мотивів національної безпеки і глибокому переконанні кожної юної особистості в необхідності оберігати та обов’язково самовіддано, за потреби – зі зброєю в руках, захищати рідну землю, свої сім’ї, родини, український народ і територію української держави від агресорів.
Результатом творчої співпраці освітян і науковців та їх основним доробком з проблеми виховання громадянина-патріота України стали документи, нещодавно підготовлені і оприлюднені під час заходу Інститутом проблем виховання НАПН України, – Програма українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді (2014 р.); програмно-виховний контекст «Національна ідея в становленні громадянина-патріота України» (2014 р.), Концепція військово-патріотичного виховання населення у Товаристві сприяння обороні України (2014 р.), Концепція військово-патріотичного виховання молоді України (2014 р.).
Учасники семінару-презентації, визнаючи високу вагу і значущість патріотичної проблематики для нашої держави, відзначили актуальність подальшого різновекторного розгортання сьогодні практико-орієнтовних досліджень, обґрунтування й упровадження нових технологічних підходів та засобів, здатних істотно вплинути на практичний виховний потенціал освіти, доповнюючи й урізноманітнюючи усі її складники: навчально-виховний процес, позакласну й позашкільну роботу, дозвіллєву діяльність.
Хмельницькому ОЕНЦУМ запропоновано взяти участь у наступному аналогічному заході науковців установ Національної АПН України, який відбуватиметься в квітні 2015 року.


Міністерство освіти і науки України та Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, за сприяння Національної екологічної Ради України, з 04 по 05 березня 2015 року проведуть у місті Києві Національний екологічний форум «Екологічна освіта для сталого розвитку: проблеми, пошуки, інновації» (далі – Форум). Проект програми Форуму на 2-х аркушах розміщено на сайті НЕНЦ за електронним посиланням: http://nenc.gov.ua/doc/lust/2014/25-12-236.pdf).
Мета Форуму: розробка стратегії розвитку екологічної освіти в освіту збалансованого розвитку, підвищення рівня відповідальності та зацікавленості у міжгалузевому співробітництві, розроблення рекомендацій для комплексного розв’язання муніципальних і регіональних проблем у сфері екологічної освіти і виховання, сприяння співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки, налагодження та зміцнення міжнародного співробітництва у збереженні довкілля, впровадження засад збалансованого розвитку в Україні.
До участі в заході запрошуються представники органів державної влади та місцевого самоврядування, науковці, завідувачі кафедрами екології вищих навчальних закладів, педагоги загальноосвітніх та позашкільних навчально-виховних закладів (методисти та керівники творчих учнівських об’єднань), керівники дитячих громадських організацій, менеджери з еколого-освітньої роботи установ природно-заповідного фонду, представники громадських екологічних і природоохоронних організацій та екологічна громадськість України.
В програмі Форуму заплановано пленарні засідання, робота секцій, дискусійних майданчиків та круглих столів, презентаційно-ділових зон та виставок, неформальне спілкування. За підсумками його роботи планується видання збірника матеріалів.
Для участі у Форумі необхідно до 10 лютого 2015 р. пройти on-line- реєстрацію за електронною адресою: https://docs.google.com/forms/d/1zXoHI0 VoGMJziNj0LpNrniykx31W5S5oY CcQw9EvBY/viewform і подати методичні матеріали (розробки занять, виховних заходів еколого-природоохоронного змісту) або тези доповідей на електронну адресу: nenc@nenc.gov.ua (тема листа – «Екологічний форум»).
Для участі у виставці «Програмно-методичне забезпечення екологічної освіти в Україні» учасниками Форуму подаються його організаторам науково-методичні розробки, посібники, програми, розробки сценаріїв, розробки занять гуртків і факультативів та роздатковий матеріал до них.
Для участі у роботі презентаційно-ділової зони «Візитівка практичних дій» подаються презентації в програмах Power Point, Prezi; максимум 15-20 слайдів відповідно до тематики Форуму.
Заїзд та реєстрація учасників – 4 березня 2015 року до 13.00 год. за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 19, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Від`їзд – 5 березня після 15.00 год. (проїзд від залізничного вокзалу м. Києва: маршрутним таксі № 558, або № 181 до зупинки «Мостицька»). Організатори просять учасників Форуму завчасно придбати квитки на зворотній шлях.
Витрати на відрядження учасників заходу здійснюються за рахунок відряджуючих організацій. Детальна інформація – за тел.: 0 (44) 430-02-60, 430-43-90, 430-04-91, відповідальна особа – Радченко Тамара Дмитрівна; e-mail: nenc@nenc.gov.ua; сайт: www.nenc.gov.ua.
Департамент освіти і науки Хмельницької ОДА звернувся до міських управлінь та районних відділів освіти, молоді та спорту з проханням поширити цю інформацію в навчальних закладах та сприяти залученню їх педагогів і місцевих природоохоронців до участі у Форумі.


Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України спільно з Національною академією педагогічних наук України та Всеукраїнською асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор» оголосили, що у 2015 році проводять щорічні заочні Позашкільні педагогічні читання у вигляді заочної виставки видавничої продукції з питань позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму (див. Положення за адресою: http://nenc.gov.ua/wp-content/uploads/2015/01/21-01-11.pdf). Захід проводиться з метою підвищення якості позашкільної освіти, поліпшення її науково-методичного забезпечення, розвитку творчого потенціалу педагогів і поширення передового педагогічного досвіду,
До участі у Позашкільних педагогічних читаннях (всеукраїнська заочна виставка видавничої продукції з питань позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму) запрошуються педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів, наукові та науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів, яким необхідно до 15 грудня 2015 року подати матеріали (заявку, анотований перелік матеріалів у друкованому та електронному варіантах, зразки видавничої продукції, видану тільки протягом 2014 року) на поштову адресу: Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, вул. Вишгородська, 19, м. Київ, 04074. На конверті робиться помітка «Позашкільні педагогічні читання».
Детальна інформація про захід за телефонами НЕНЦ: 0(44) 430-02-60, 430-04-91; на сайті: www.nenc.gov.ua.


Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді Міністерства освіти і науки України завершено підведення підсумків заочного етапу Всеукраїнського турніру юних натуралістів, який відбувався з 1 листопада по 31 грудня 2014 року. У Турнірі, який проводиться столичними натуралістами з метою пошуку та підтримки талановитої української молоді, розвитку творчих здібностей школярів, що виявляють стійкий інтерес до занять наукою, приймали участь позашкільні еколого-натуралістичні заклади Хмельниччини.
Відповідно до рішення оргкомітету і журі заходу, право участі в очному етапі Другого Всеукраїнського турніру юних натуралістів, що відбудеться 18-20 березня 2015 року в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді, надано команді «Viva UA» Дунаєвецької районної станції юних натуралістів. (керівники команди: Буняк Микола Михайлович та Буняк Діна Віталіївна), які увійшли до числа переможців заочного етапу Турніру і представлятимуть юннатів Хмельниччини на його фінальному етапі.
Варто нагадати, що і в минулому 2014 році дунаєвецькі натуралісти також були переможцями цього заходу.
До складу команди ввійдуть 8 осіб: 2 керівники і 6 юннатів-учасників.
Відповідно до Положення про Всеукраїнський турнір юних натуралістів команда має підготувати представлення (5-7 хвилин) та бути готовою захищати свої рішення завдань очного етапу Турніру (17 завдань).
Департамент освіти і науки Хмельницької ОДА звернувся до відділу освіти, молоді та спорту Дунаєвецької РДА з проханням забезпечити організовану участь команди-переможця, як представника області, у фіналі Всеукраїнського турніру юних натуралістів в місті Києві з 18 по 20 березня 2015 року. Бажаємо успіху юннатам Дунаєвеччини і перемоги у Турнірі!


Січень 2015 року успішно розпочали вихованці гуртка екологічної біохімії Хмельницького ОЕНЦУМ (керівник А.Я.Ганзюк), які після уроків у Хмельницькому ТБЛ (учитель хімії Н.В.Зима) із зацікавленням навчаються у Алли Ярославівни і ведуть під її керівництвом дослідження та експерименти на базі хімічної лабораторії Хмельницького національного університету. Чотири гуртківці-ліцеїсти взяли участь у міському етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН учнів-членів Хмельницького територіального відділення МАН України на якому впевнено захистили свої індивідуальні науково-дослідницькі роботи та проекти і здобули призові місця:
– І місце в секції хімія – Дехтяренко Роман (учень 10-б класу) з науково-дослідницьким проектом «Поверхнево активні речовини – ефективні модифікатори поверхні сапонітових глин».
– І місце в секції екологія – Собчинський Микола (учень 9-а класу) з творчим екологічним проектом «Визначення вмісту зависей в природних водах».
– ІІ місце в секції агрономія – Гонджілашвілі Дар’я (учениця 10-б класу) з науково-дослідницькою роботою «Визначення вмісту нітратів в кавунах».
– ІІІ місце в секції хімія – Семенюк Діана (учениця 11-в класу) з науково-дослідницькою роботою «Термотканина – новий текстильний матеріал поліфункціонального призначення».
Така успішна результативність на конкурсі-захисті свідчить про високий рівень навчання і якості отриманих знань юних науковців у ліцеї та на заняттях гуртка.


«Вишнева Україна» – всеукраїнська учнівська кампанія спостереження за початком вегетаційного сезону рослини виду вишня звичайна (Prunus cerasus) в рамках Міжнародної науково-освітньої програми GLOBE, рекомендованої Міністерством освіти і науки України до впровадження в навчальних закладах України. Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, як координатор програми GLOBE в Україні, проводить Всеукраїнську кампанію «Вишнева Україна» з метою підвищення рівня екологічної освіти підростаючого покоління та залучення вчителів і дітей до міжнародної науково-освітньої програми GLOBE.
Взяти участь в кампанії запрошуються вихованці та учні позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів Хмельниччини та їх керівники.
Для того, щоб взяти участь у цьому еколого-натуралістичному заході, потрібно ознайомитися з Положенням про кампанію «Вишнева Україна» (див. на сайті НЕНЦ http://nenc.gov.ua/doc/lust/2014/30-09-166.pdf) та до 1 лютого 2015 року пройти реєстрацію.
Контактна інформація: Пустільнік Наталія Володимирівна, заступник координатора GLOBE в Україні. Тел: +380679491756. E-mail: globeinukraine@gmail.com. Skype: nata_pustilnik. Сайт: www.nenc.gov/globe .
Інформація про Всеукраїнську кампанію «Вишнева Україна» доведена Департаментом освіти і науки Хмельницької ОДА до відома навчальних закладів області, а їх керівникам рекомендовано сприяти участі в ній учнівських колективів.